ITÁLIE 2014 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2014 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2014. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2014.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 14.07.2014, 13:15.
Chtěla bych se zeptat, jaká by byla nejlepší cesta ze Svitav do Itálie - Lido Adriano a jaké se platí poplatky cestou. Děkuji. Alena.

Vaše optimální trasa je následující: Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 14.07.2014, 12:51.
Vycházejí mi neskutečně vysoké náklady mýtného v Itálii, oproti mýtnému v Chorvatsku ... Mohl byste mi, prosím, napsat cenu mýtného na této cestě po Itálii? Litomyš - San Benedetto del Tronto. Rád bych si to porovnal. Vychází mi přibližně. € 44,00 / jedna cesta. Moc děkuji za odpověď. Niki.

Optimální trasa je následující: Lytomyšl - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Vilklach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 48,70. Celkem tedy € 57,20. Pokud se budete vracet do deseti dnů potom budete platit jen to mýtné v Itálii, známku využijete. Bohužel ceny v Itálii jsou takové. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme pravidelně my. Z dálnice sjeďte v Tarvisio a pokračujte údolím dolů do Itálie. Na dálnici se napojte až u města Gemona. Je to pohodlná silnice krásnými scenériemi, navíc budete mít minimální spotřebu pohonných hmot. Z dálnice potom sjeďte v Mestre a pokračujte po silnici SS309 přes Chioggia do Ravenna a následně po SS16 do Rimini Nord. Jsou tam sice rychlostní omezení, ale není to až takové zdržení. Cestou jsou i dva úseky čtyřproudovek (obchvat Ravenny a před Rimini). Na Rimini Nord se napojte na dálnici. Odtud by to už po pobřežní silnici za to nestálo. Náklady na mýtné Vás přijdou na € 12,20 za první úsek a € 13,60 za druhý úsek. Celkem tedy na mýtném € 25,80, úspora tedy € 22,90 v jednom směru, € 45,80 v obou směrech. Tip na levné tankování najdete v našem Cestovatelově blogu, cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008.

# 14.07.2014, 11:54.
Chtěl jsem Vás poprosit o radu, na kolik vyjdou poplatky (známky, tunely, mýtné) při cestě ze Znojma do Itálie (Martinsicuro - oblast Abruzzo) a jaká je nejlepší cesta, tím míním spíše časově méně náročná (vezeme tři děti). Termín je 19.7.2014 - 26.7.2014. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Znojmo - Stockerau - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 48,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu a v reportáži Gargano 2008.

# 14.07.2014, 09:09.
Na přelomu července a srpna se chystáme do Itálie, do města Lido di Spina. Pojedeme vlastním autem z Moravy a jako nejrychlejší a nejkratší jsem našla cestu přes Vídeň a Graz. Mohla bych se Vás zeptat na odhad mýtného, které dohromady zaplatíme, popřípadě jsou-li na této trase města, ve kterých se platí navíc za jejich průjezd? Děkuji za odpověď. Petra.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném od hranic Itálie do Mestre zaplatíte € 18,10. Od Mestre se už nevyplatí to objíždět po dálnici - cesta viz např. naše reportáž Rosolina Mare 2013 nebo Gargano 2008. Tipy na úsporu hledejte v našem Cestovatelově blogu.

# 13.07.2014, 20:06.
Jedu do Benátek autobusem a potřebuji přestoupit na vlak do Verony. Jak daleko je vlakové nádraží, nebo jak se tam dostanu? Děkuji za odpověď, Helena.

Pokud dojete přímo do Benátek, tak s nějvětší pravděpodobností na Piazzale Roma. Vlakové nádraží je odtud kousek, pěším přechodem. Pokud dojedete do Mestre, tak většina autobusů zastavuje v blízkosti vlakového nádraží.

# 13.07.2014, 19:57.
Jsem vděčný za tuhle stránku, prosím o váš názor: pojedu 26.7.2014 v sobotu z Lido di Jesolo do Plzně a bojím se u Vilachu fronty. Naskočila mi náhradní tras směr Tolmezzo, Oberdrauburg a potom najet na běžnou trasu na Salzburg. Přeji hezký den. Václav.

V tomto nevídíme žádnou úsporu. Jak časovou, tak finanční. Na této cestě Vás čekají serpentiny před a za italsko - rakouskou hranicí. Při přejezdu Vysokých Taur potom placený Felbertaunertunnel - € 10,00 (nepředpokládáme, že pojedete přes Grossglockner strasse, která je ještě více jak třikrát dražší). Pokud s plně naloženým autem nemáte problém s přejezdem horských sedel, vyhnete se případným zácpám tím, že sjedete v Rennwegu nebo i dříve a budete pokračovat přes Katchberg, Sankt Michael im Lungau, Mautendorf, Obertauern a Radstadt, za kterým se potom napojíte zpět na dálnici. Tuto trasu mimo dálnici jsme celou absolvovali a je to méně náročnější než Vámi popsaná objížďka. Navíc máte volbu pokračovat po dálnici, když se zácpy tvořit nebudou. Většinou je o tom na informačních tabulích v dostatečném předstihu informace.

# 11.07.2014, 10:00.
Chtěla bych se zeptat, jaká by byla nejlepší trasa a kolik bychom zaplatili na poplatcích z Plzně do Abruzzo - Silvi Marina. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 49,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Počítejte s tím, že současná dopravní situace představuje přibližně dvě hodiny na cestě navíc.

# 10.07.2014, 22:05.
Vážený pane Řehůřku. V 1. týdnu měsíce září se chystáme na dovolenou do Lignana Sabbiadoro. Protože sem jezdíme již několik let, chceme letos zkusit jet jinou trasu než po dálnici. Prosím o Váš názor na trasu: České Budějovice, Linec, Salzburg, Bad Reichenhall, Zell am See, Lienz, Tolmezzo, Lignano Sabbiadoro. Kde natankovat před hranicemi Itálie? Předem děkuji za odpověď. Jarda.

Velkou část trasy, především v Rakousku, jsme projeli. Počítejte však s tím, že především v horských partiích to bude s plně naloženým autem náročnější a je otázkou, zda se to tak vyplatí řešit. Předpokládáme, že nebudete mít i rakouskou dálniční známku. Počítejte s tím, že v některých obchvatech a tunelech je potřeba. Dá se to objet, ale je třeba si to pohlídat. Např. kolem Zell am See něco takového bylo, pokud si dobře pamatujeme. Rovněž pokud pojedete po Grossglockner strasse, počítejte s mýtným ve výši € 34,00. Tato silnice je otevřena v letní sezóně od 5:00 do 21:30 hodin. Vzhledem k tomu, že pojedete mimo dálnici, můžete natankovat prakticky kdekoliv v okolí Zell am See. Ceny budou dost podobné. Pokud nestojíte o Grossglockner strasse, potom jeďte na Mitersill a přes Felbertaurentunnel, který Vás přijde na € 10,00. S minimální zajížďkou tak ušetříte € 24,00.

# 10.07.2014, 18:30.
Jedu letos autem na Elbu. Auto mi na nádrž najede něco přes 1100 km. A co jsem byl v Itálii v březnu na služební cestě a zjistil, že nafta v přepočtu na naše stojí okolo 50 Kč za litr, chci se zeptat, jaké množství nafty na osobu je možné si vzít v kanystru z domova.

V Itálii je zakázáno převážet v kanystru pohonné hmoty.

# 09.07.2014, 22:12.
Ráda bych se zeptala na nejlepší trasu autem z Pardubic do Cavallina, sever Itálie. Kolik stojí a kde dálniční známky a mýtné. Jedeme se dvěma malými dětmi, tak bych chtěla být dobře připravena. Děkuji za Vaši radu. Petra.

Nejkratší, nejlevnější a nejrychlejší trasa vede přes Žďár nad Sázavou - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - San Dona di Piave - Jesolo do Cavallina. V Rakousku Vás desetidenní dálniční známka přijde na € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,10. Při cestě zpět stejnou částku. Doporučujeme si přečíst náš Cestovatelův Blog a také reportáž Rosolina Mare 2013 ohledně cesty.

# 09.07.2014, 17:06.
Příští týden jedeme na dovolenou s dětmi do Itálie - Pescara. Prosím o nejrychlejší cestu, nejlépe asi po dálnici, ať nezabloudíme, a na kolik vyjdou poplatky. Pojedeme určitě kvůli dětem v noci, cesta bude určitě únavná. Budeme se s manželem střídat, tak raději koukám už teď na cestu. Děkuji mnohokrát za odpověď. Michaela.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud překročíte hranice v Rozvadově apod. jeďte přes Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona do Pescara. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii (do Pescara Nord) zaplatíte € 49,80. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti apod., pokračujte na Linz, Salzburg, Innsbruck a dále jako v předchozí variantě. Poplatky jsou stejné. Pokud překročíte hranice v Mikulově apod., jeďte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Bologna a dále jako v první variantě. Kromě rakouské dálniční známky platíte v této variantě jen mýtné v Itálii ve výši € 52,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 09.07.2014, 13:07.
Chtěla bych se zeptat na kolik nás výjde na poplatcích cesta autem z Ostravy do italského města Rimini. Popř. jak by se dalo na nákladech na cestu ušetřit. Děkuji. Magda.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,20 (Rimini Nord). Směr Rimini jsme jeli mnohokrát a víceméně nám ze zkušeností vyšla jako optimální následující trasa. U Tarvsio sjeďte z dálnice a jeďte údolím dolů do Itálii po státní silnici. Jedná se o krásný úsek s mnoha přírodními scenériemi. Na dálnici se napojte u Gemony a opět z ní sjeďte až v Mestre. Za tento úsek zaplatíte € 12,20. Odtud pokračujte už podél pobřeží přes Chioggia a Ravenna do Rimini. Jsou zde sice některá rychlostní omezení, ale cesta ubíhá docela plynule, dvakrát se jede dokonce po čtyřproudovce. Úspora je tedy € 23,00 v jednom směru, celkem tedy € 46,00 což už stojí za to. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Doporučujeme si také pročíst náš Cestovatelův blog.

# 08.07.2014, 20:54.
Chtěla bych poprosit o radu jakou trasu zvolit z Lovosic - Ústecký kraj - do Caorle. Pojedeme tam z 8.8. na 9.8. v noci a zpět z 16.8. na 17.8. Potřebovala bych radu ohledně nejlepší trasy, zda se dá vyhnout v tomto případě tunelu, nebo i italské dálnici a tím pádem i mýtnému, tedy jen pokud by to byla pro nás úspora? Co máme v tomto termínu čekat a jakou dobu zvolit na odjezd tam i zpět, aby byl průjezd co nejlepší a bez zbytečného čekání či popojíždění v koloně? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Optimální trasa z Lovosic do Caorle vede přes Prahu - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza. Poplatkově Vás přijde na € 8,50 za desetidenní rakouskou dálniční známku, € 11,00 za průjezd tauernskými tunely a na mýtném v Itálii € 13,00. Poplatky při cestě jsou stejné. Dálniční známku využijete původní. Pokud jsou platné termíny jak uvádíte, tj. ze čtvrtka na pátek tam a z pátku na sobotu zpět, neměl by být podstatný problém s dopravními zácpami. V opačném případě (Pá/So a So/Ne) se zácpy za Salzburgem určitě tvořit budou. Pokud ne, doporučujeme spíše trasu přes Brno, Vídeň a Graz. Najedete v jednom směru sice o 120 km víc, vrátí se Vám to však neplacením mýtného € 11,00 v tunelech. Určité riziko dopravní zácpy je ve Vídni při přejezdu Dunaje a výjezdu z Vídně. Není to však v rozměrech té taurenské zácpy. Možnosti úspory najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 08.07.2014, 03:47.
Řehůřkovi. Plánujeme dovolenou v Marina di Camerota. Nemůžu najít odjezdy busů z vlakové stanice Sapri nebo Pisciotta - Palinuro do Marina di Camerota. Mělo by to být v pátek nebo v sobotu a odjezd busu kolem 14. nebo 15. hodiny. Můžete mi poradit? Děkuji za odpověd. Radek.

Jízdní řád najdete na stránkách agentury Infante.

# 26.06.2014, 10:52.
Děkuji za odpověď, ještě prosím o radu. Je lepší ten Villach nebo Brenner? Robert.

Pokud pojedete v kritických termínech Pá/So na začátku prázdnin nebo na přelomu července a srpna, potom je lepší jet přes Brenner. Na Villach je to zase lepší z důvodu větších možností při úspoře za dálniční poplatky.

# 24.06.2014, 23:03.
Prosím o informaci ohledně cesty z Pelhřimova přes České Budějovice do Rimini. Jedná se o celkové poplatky při využití pouze dálnic. Děkuji. Robert.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. Pokud pojedete přes Villach, zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,00 a na mýtné v Itálii € 35,20, pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 8,50 a na mýtném v Itálii € 32,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete ještě druhou rakouskou desetidenní dálniční známku.

24.06.2014, 18:22.
Děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, kde natankovat před Brennerem? Ivo.

Máme vyzkoušenou čerpací stanici Shell v Hall in Tirol před Innsbruckem. Měly ceny vždy jedny z nejnižších. Sjedete na exitu 67, přejedete řeku a železnici a na křižovatce ve městě se vydáte doleva. A hned vlevo je čerpací stanice.

# 24.06.2014, 00:49.
Chtěl bych se zeptat na cestu Klatovy - Caorle v termínu 2.8.2014. Jak je to v té době se zácpami? Kudy optimálně jet a hlavně - kde lze cestou tankovat LPG od Villachu dále a v Itálii? Také ho prodávají u dálnice? Uvažuji cestu přes Tauernský tunel ... Máte výborný přehled a skvělé stránky! Děkuji. Milan.

Vaše optimální trasa vede přes Železnou Rudu - Passau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 13,00. Váš termín je jeden z těch kritických. Kromě zvýšeného provozu mezi Salzburgem a tauernskými tunely počítejte i s možností dopravních zácp po příjezdu na dálnici A4 za Udine. Doporučujeme si pročíst náš Cestovatelův blog. LPG natankujete např. na dálnici A10, jedná se o dálniční čerpací stanici ÖMV v blízkosti Krems in Kärnten. V Itálii na A23 např. na čerpací stanici Esso (Ledra Ovest), na A4 na čerpací stanici Agip (Gonars Nord) a Agip (Fratta Nord) a po sjezdu z dálnice už v blízkosti Caorle je Esso (Ottava Presa). V Itálii se LPG značí GPL.

# 23.06.2014, 22:34.
Kolik zaplatím od Brenneru do Marina di Massa? Jedu osobním autem s karavanem. Děkuji. Míra.

Pokud máte karavan s jednou nápravou, zaplatíte € 53,40, pokud karavan se dvěma nápravami potom zaplatíte 85,80
EUR. Běžná cena pro osobní automobil je € 41,60.


# 23.06.2014, 14:04.
Jsou prosím nějaké čerpací stanice CNG v okolí Bibione? A potom dál přes Rakousko, směrem na Pardubice? Děkuji za odpověď. Hana.

Podívejte se na Metano Auto, klikněte v menu na Mappa Distributori. V mapě si potom zvětšete oblast, která Vás zajímá.

# 23.06.2014, 13:47.
Rádi bychom si zkrátili a zpříjemnili cestu přes Itálii. Jedeme Mikulov - Alba Adriatica. Tím, že bychom sjeli z dálnice na Benátky a jeli po E55 a na dálnici bychom se napojeli opět až v Rimini. Případne mi cesta podél moře hezčí, s možností vykoupání po cestě. Jen nevím, zda to není velké časové zdržení, případně zda náhodou není nějaká část E55 zpoplatněna. Děkuji za info a za váš web. Lukáš.

Trasa mezi Mestre a Rimini po pobřežní silnici zpoplatněna není, zdržení až tak velké není. Úspora na mýtném je značná. Tuto trasu pravidelně jezdíme a vždy se nám to vyplatilo v různých obdobích jak při cestě tam i zpět. Přečtěte si např. naši reportáž Gargano 2008.

# 23.06.2014, 13:21.
Zajímalo by mě, jak je to s provozem zejména čerpacích stanic na cetě do Livorno. Máme v plánu natankovat v Rozvadově, a pokračovat po dálnicích přes Rakousko až do Livorna. Odjezd máme naplánovaný 2.7. v 18:00, takže část cesty pojedeme v noci. Máme počítat s komlikacemi v dopravě, nebo čerpáním pohonných hmot (LPG)? Dojezd LPG nádrže počítám přibližně 400 km. S pozdravem Pavel.

Čerpací stanice na italské dálnici jsou otevřeny nonstop. Většina z nich také vede GPL.

# 23.06.2014, 11:15.
Chystám se na cestu autem na Sardinii, trajekt vyjíždí z Civitavecchie. Je lepší sjet z dálnice na výjezdu u Orvieto, nebo na výjezdu dál u města Orte? Předem děkuji za radu. Vlasta.

Přes Orte je to rychlejší, protože odtud vede čtyřproudová silnice s mimoúrovňovými křižovatkami. Na rozdíl od běžné silnice z Orvieto.

# 22.06.2014, 16:13.
Chystáme se na cestu do Lignana (kousek od Bibione). Do Itálie jsem nikdy nejel, proto mám pár otázek. Jaká je nejlepší cesta z Prahy? Někdo radí přes Tábor, České Budějovice, Rakousko atd., někdo ať jedu přes Rozvadov, Německo, Rakousko, Itálie. Jak je to nejlepší? A kde natankuji nejlevněji naftu? Děkuji moc za odpověď. Petr.

V úvahu připadají tři trasy, které za běžného provozu jsou přibližně stejně časově náročné - přibližně 8,5 hodiny. Liší se ve vzdálenosti, komfortu, nákladech atd. Trasa přes České Budějovice, Salzburg, Villach je nejkratší ale velký kus se jede mimo dálnici. Poplatkově je na tom stejně jako trasa přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach. Tato je však o přibližně 140 km delší ale zase vede pořád po dálnici. Třetí trasa přes Brno a Vídeň je delší o přibližně 120 km než první, ale je nejlevnější. Poplatkově je to následovně: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,10. Ve variantách přes Salzburg potom ještě € 11,00 za průjezd taurenskými tunely. Rozhodující je však termín ve kterém pojedete. V těch nejkritičtějších termínech z Pá/So na začátku prázdnin a na přelomu července a srpna doporučujeme variantu přes Brno z důvodu zácp u Mnichova, před a za Salzburgem. Zácpy se také budou tvoři po napojení na A4 v Itálii za Udine. Nejlevnější naftu natankujete mimo dálnici před rakousko - italskou hranicí. My tankujeme v Arnoldsteinu na Fun Wash Sprit, v noci a časně ráno se dá tankovat na Shell ve Fürnitz.

# 22.06.2014, 12:39.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Jedeme opravdu na přelomu června / července 27.6. Proč tedy přes Brno? A ještě se zeptám, možná hloupě. Když budeme chtít v Itálii sjet z dálnice a někde se třeba podívat, zaplatíme za mýtné víc? Nebo takhle, je jedno, zda pojedu po dálnici 500 km a nebo 300+200 km? Platí se za km a je jedno, zda na chvíli sjedeme? Moc děkuji za odpovědi, jste lepší než kdejaká delegátka. Hodně zdraví. Andrea.

Právě proto, že jedete z 27.6.2014 na 28.6.2014. Ze zkušeností z minulých let jsou v Německu a Rakousku značná rizika dopravních zácp. Nicméně záleží samozřejmě na Vás, třebas budete mít štěstí a zácpa Vás nezdrží. Při rozdělení úseku vychází mýtné o něco víc. Ne však významně.

# 22.06.2014, 11:55.
Zdravím, chystáme se s rodinou do Riccione z Třebíče a zajímalo by mě, zda se vyplatí cestovat od italského města Mestre mimo dálnici po E55 prakticky podél moře. Počítala jsem, že by nás to vyšlo zhruba o necelých 900,- Kč levněji na poplatcích za italské dálnice - počítáno tam i zpět, ale nevím, zda je ta E55 podél moře vhodná pro cestování - hustota provozu, stav silnice atd ... můžete mi v tomto prosím poradit? Děkuji předem. Iveta.

Od Mestre po Rimini jezdíme po této silnici vždy. Je to úsek, který má sice občas nějaké dopraví omezení, ale většinou jsme jeli vždy plynule. Jsou tam i dva úseky bezplatné čtyřproudovky. Přečtěte si naše reportáže týkající se cesty na Gargano.

# 18.06.2014, 16:37.
Chystáme se na letní dovolenou do Itálie a proto jsem pročítal Vaše doporučení. Zjistil jsem, že pro cestu z Prahy do Caorle v různých příspěvcích doporučujete 4 různé cesty: 1. Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle 2. Praha - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle 3. Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle 4. Praha - Dolní Dvořiště - Linz - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle. Mohu se zeptat, čím jsou Vaše doporučení ovlivněna? Záleží např. na období, kdy se jede? Pokud ano, jaká cesta je podle Vás optimální na konci července? Pobyt máme od soboty 26.7. Nebo to záleží na nákladech? Pochopil jsem správně, že pokud pojedu přes Salzburg zaplatím € 11,00 za průjezd tunely, zatímco při cestě přes Graz najedu více kilometrů, ale vyhnu se poplatku za tunely? Děkuji za odpověď. Pavel.

Je to přesně tak jak píšete. Každá z variant je vhodná pro konkrétní situaci. První je vhodná pro ty, kteří jezdí ze Západních Čech, z Prahy má výhodu asi jen v tom, že vede jen po dálnici. Poplatkově je na tom stejně jako druhá varianta přes Dolní Dvořiště, která je kratší ale na dálnici se napojuje až před Linzem. Obě varianty Vás stojí kromě desetidenní rakouské dálniční známky ještě € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. A samozřejmě mýtné v Itálii. Tyto dvě varianty jsou však náročné v sezónních termínech, z nichž nejhorší je první prázdninový víkend a víkendy na konci července a začátku srpna. Kolem Mnichova, Rosenheimu, Salzburgu a taurenských tunelů se to hodně ucpává a cesta se může protáhnout o mnoho hodin. V této situaci je použitelná varianta přes Brno, která je o nějakých 120 km delší než přes Dolní Dvořiště, poplatkově je levnější o průjezd tauernskými tunely, tedy - € 11,00. Přes noc se zácpy na D1 až tak moc netvoří, bývá ucpaná Vídeň v okolí mostu přes Dunaj a na výjezdu z Vídně, ale v žádném případě to nenarůstá do rozměrů tauernské varianty. Zácpy se ještě tvoří po nájezdu na italskou A4 z důvodu přetížených mýtnic u Lignano, Bibione, Caorle atd. To už ale výše uvedenými trasami neovlivníte. Poslední varianta z Dolního Dvořiště na Graz sem moc nepatří. Vymyslel ji některý z našich čtenářů, který ji použil v době zácp a vyšlo mu to. Tato trasa je však také tepnou vedoucí do Chorvatska z Frankfurtu a Norimberku, takže při souběhu termínů může být také kritická. Je ale pravda že přes ní nejezdí davy do Itálie. Varianta přes Graz však není bez mýtného. Jsou zde dva zpoplatněné tunely. Pyhrn Bosruck Vás přijde na € 5,00 a Pyhrn Gleinalm na € 8,00. My bychom před tím druhým tunelem odbočili dolů na Klagenfurt. Doporučujeme si přečíst náš Cestovatelův Blog.

# 18.06.2014, 14:58.
V pátek 27.6.2014 se chystáme na cestu do Itálie a pojedeme přes Villach v nočních hodinách, kde bychom si chtěli odpočinout a přespat v autě na 2 až 3 hodinky. Doporučil byste nám nějaké vhodné a bezpečné odpočívadlo? A máte tip na další odpočívadla po cestě Vídeň - Martinsicuro? Od Mestre pojedeme mimo placené dálnice. Děkuji. Simona.

Na rakouské dálnici je k tomuto účelu vhodná každá Raststation, na italské dálnici každý Autogrill.

# 18.06.2014, 10:07.
Jsem v úžasu, jak umíte skvěle poradit. Já bych ráda znala odpověď na otázku ohledně cesty z Hradce Králové do Alba Adriatica. Je lepší jet přes Německo či Rakousko? Na kolik € přibližně vyjde mýtné po Itálii? Pravidelně jezdíme do Bibione, ale tohle je mnohem dál a nemám představu. Děkuji moc za odpověď a ať se vám daří! Andrea.

Existují tři možné trasy. První přes Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner, druhá přes Dolní Dvořiště - Salzburg - Villach a třetí přes Brno - Vídeň - Villach. Nepíšete, kdy přesně jedete. Přes Mnichov je trasa nejrychlejší ale také nejdražší. Přes Salzburg je to přibližně na vzdálenost a čas stejné jako přes Brno, cesta je však lepší po České republice. Oproti brněnské variantě je dražší o € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. Pokud však pojedete v kritických termínech, tj. přelom června / července, přelom července / srpna, potom volte variantu přes Brno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,20. Tipy na úsporu hledejte v našem Cestovatelově Blogu a v reportáži Gargano 2008. Ještě pro úplnost: při variantě přes Brenner zaplatíte kromě dálniční známky ještě průjezd Brennerem € 8,50 a mýtné v Itálii € 46,70.

# 17.06.2014, 17:02.
Chtěla bych Vás poprosit o nejkratší cestu z Prahy do Lignana Pineta, včetně poplatků. Jak se značí v Itálii benzín? Děkuji moc. Ivana.

Nejkratší trasa vede přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana do Lignano Pineta. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtné v Itálii € 11,10. Natural 95 se v Itálii značí Senza Piombo.

# 17.06.2014, 11:59.
Prosím Vás, chtěl bych se Vás zeptat na nejlepší a nejekonomičtější trasu z Plzně do Riccione. Jedeme autem a zajímají nás poplatky na této trase. O dálniční známce v Rakousku za € 8,50 víme. Děkuji a přeji příjemný den. Milan.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Riccione. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 33,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 17.06.2014, 11:50.
Zaujaly mě Vaše www stránky a měl bych na Vás takovou prosbu. Rádi bychom jeli jako rodina k moři, ale vlakem s co nejpřímější cestou, nejlépe bez přestupování. Neporadili byste nám něco jak na to? Děkuji moc. D.

Podívejte se na stránku Vlakem do Evropy, najdete tam přesně to, co potřebujete.

# 16.06.2014, 16:28.
Ďakujem za odpoveď. Viete mi poradiť obdobně čerpaciu stanicu v okolí Rakúsko - talianskych hraníc, ktorá je výhodná a otvorená nonstop? Prejazd mi vychádza od 24. do 3. hodiny a v Arnolsteine nestíham natankovať do 22. hodiny. G.

Sjeďte na exitu 353. Ve městečku Fürnitz na hlavní silnici je Shell otevřený nonstop. Ceny jsou obdobné. Na druhé straně za Arnoldsteinem směrem k Itálii je také Shell nonstop, tam se už ale ceny přibližují těm italským.

# 16.06.2014, 09:23.
Dost jsem se dočetl o preferovaných variantách cest. Chci se zeptat na konkrétní termín a to je odjezd 27.6. - v noci po vysvědčení. Zda je to již sezónní a měli bychom to ze severu Čech jet přes Dvořiště (varianta preferovaná, protože pojedeme se známými z Českých Budějovic) anebo raději již přes ten Mikulov? Jiří.

Je to termín ten nejhorší. Dálnice mezi Salzburgem a taurenskými tunely bude určitě ucpaná. S dalšími zácpami počítejte od připojení dálnice A23 na dálnici A4 v Itálii.

# 14.06.2014, 22:18.
Chtěl bych se zeptat ohledně naší cesty do Itálie s odjezdem 21.6.2014. Pojedeme z Českých Budějovic do Lignana. Jakou nejlepší trasu zvolit? Případně zda se nás týká ta informace, kterou máte na webu s tím tankováním mimo dálnici? Případně jaké jsou aktuální poplatky? Děkuji mnohokrát. S pozdravem Josef.

Vaše aktuální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,10. Tipy na úsporu při tankování pohonných hmot a jízdy mimo dálnici v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu se Vás týkají. Pokud pojedete přes noc, čerpací stanice v Arnoldsteinu bude zavřena. Alternativu najdete hned za Villachem. Sjeďte na exitu 353 a natankujte u Shellu ve Fürnitzu, kde mají otevřeno nonstop.

# 14.06.2014, 21:50.
Mnohokrát Vám děkuji za rychlou odpověď. Ještě se chci zeptat, zda by se nám nevyplatila nějaká karta typu telepass, která by mýtné snížila ... Děkuji. Jana.

Je pravda, že telepass má pro vozidla třídy A nějakou akci, která platí od 1.2.2014 do 31.12.2015. Určitě se dá nějak ušetřit. Otázkou je, zda se to pro jednorázovou cestu vyplatí - z důvodu vyřízení a pořízení. Zkuste to nastudovat na Telepass. Pokud je pro Vás prioritou nejlevnější cesta před nejrychlejší cestou, máme pro Vás řešení při kterém ušetříte daleko více. Jeďte přes Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre atd. Cesta bude delší o přibližně 120 km. Naskytnou se Vám však velké možnosti úspory. Odpadne mýtné € 8,50 za průjezd Brennerem, můžete jet mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona, Mestre - Rimini, Termoli - Bari. Vše je popsané v naší reportáži Gargano 2008 a tip na levné tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. V úseku Rimini - Termoli jet mimo dálnici nedoporučujeme. Tato varianta Vás bude stát na mýtném € 38,20 + € 8,50 za dálniční známku. Úspora tedy € 42,80 v jednom směru.

# 14.06.2014, 20:34.
Pane Řehůřku. Chtěla jsem se zeptat, zda máte představu, na kolik by nás vyšlo mýtné z Prahy do Bari v Itálii. Mnohokrát děkuji! Jana.

Na trase Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Foggia - Bari zaplatíte následující poplatky: v Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 72,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 14.06.2014, 16:55.
V srpnu se chystáme autem do Itálie. Poprvé. Chceme s kamarádem projet od Benátek přes Gargano a do Neapole. Jak je to všeobecně v Itálii s parkováním? Může se na nějakém odpočívadle přespat v autě, ve stanu? Případně nějaké motoresty apod. A je lepší to vzít po dálnici, nebo po pobřeží Jardanu? Předpokládám, že v italských centrech je to o nervy. Nevíte, kde by se tak dalo zaparkovat poblíž centra té Neapole? Doufám, že jsem vás moc nezahltil. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Radim.

Parkování v Itálii je na tom přibližně stejně jako všude jinde. Existují bezplatná parkoviště i placená, na ulicích se za žlutou čárou parkovat nesmí, za modrou je parkování placené (hodiny, karta) a za bílou bezplatné. V historických centrech existují zóny ZTL, kam je vjezd omezen. Co se přespávání týče, nikdy jsme neměli problém zastavit na dálnici u Autogrillu a na parkovišti se v autě prospat. Ve stanu však problém je. Navíc je po celé Itálii kempování ve volné přírodě zakázáno. Motoresty existují, opět podél dálnice na většině servisních míst (čerpací stanice, parkoviště, restaurace, ubytování, ...), ale i kolem státních silnic. Ceny jsou však dost vysoké. Podél pobřeží to může být dost náročné z důvodu častých dopravních zácp v letoviscích. Přečtěte si naši reportáž Gargano 2008, kde jsou popsány trasy mimo dálnici, kde to máme několikrát vyzkoušeno bez nějakých zásadních problémů. Možnosti parkování v Neapoli najdete např. na Parkomedia.

# 13.06.2014, 20:17.
Prosím, mohli byste mi poradit, kudy jet do Caorle v Itálii? Přitom bychom rádi volili cestu bez placených úseků. Předem děkuji za odpověď. Marie.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud pojede z Čech, tak překročíte hranice u Rozvadova a potom pojedete na Regensburg, Mnichov a Salzburg nebo u Dolního Dvořiště a pojedete na Linz a Salzburg, dále potom na Villach. Pokud pojedete z Moravy, hranice překročíte u Mikulova a pojedete na Vídeň, Graz, Klagenfurt a Villach. Tady se obě větve spojují a pokračujete na Tarvisio, Udine, San Stino di Livenza a do Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku se vyplatí si zakoupit desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. Pokud pojedete přes Salzburg a Villach, zaplatíte ještě € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. Dá se to objet přes Radstadt, Obertauern, Mautendorf a Katchberg. Na dálnici se připojíte u Renwegu. Nicméně je to cesta přes hory, především přes Katchberg je to docela velké stoupání. Záleží na tom, jak budete naloženi atd. V Itálii potom zaplatíte na mýtném € 13,00. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu a cestu mimo dálnici v reportáži Rosolina Mare 2013.

# 13.06.2014, 18:24.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Pojedeme druhý týden v červenci do Caorle z Vimperka. Můžete mi poradit nejlepší trasu včetně poplatků? Moc děkuji za ochotu. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Vimperk - Strážný - Passau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Přečtěte si náš Cestovatelův blog.

# 13.06.2014, 11:04.
Pane Řehůřek, velmi děkuji za poučné stránky, které nám hodně pomohly. Letos se poprvé chystáme do Rosolina Mare a na Vašem blogu jsem našel zajímavou informaci: Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Rád bych se zeptal, zda si myslíte, že je možné absolvovat trasu mimo dálnici i s karavanem - členitost, nebo je lépe se vrátit po dotankování na dálnici? A ještě jeden dotaz. Na doporučené benzínce plánuji být někdy kolem 20:00 hodin ve čtvrtek. Je možné zde někde zaparkovat s karavanem a do rána přespat v karavanu? Děkuji. S pozdravem Laďa.

Silnice do Gemony není až tak výrazně členitá, klesání je víceméně stálé a mírné. S karavanem se to dá určitě zvládnout. Čerpací stanice Fun Wash Sprit je malá a není tam moc prostoru pro parkování. Navíc nemá nonstop provoz. Doporučujeme po napojení zpět na dálnici zaparkovat u některého Autogrillu, které mají dostatek míst k zaparkování.

# 12.06.2014, 22:59.
Chtěl bych se zeptat, jaká by byla nejlepší trasa a kolik bychom zaplatili na poplatcích z Liberce do Vasto, pokud pojedeme autem. Děkuji za odpověď. Vladimír.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Vasto. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 55,60. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 12.06.2014, 21:27.
O prázdninách se chystáme s dětmi (1,5 a 3,5 roku) autem do Caorle. Bydlíme v Plzni. Můžete nám, prosím, poradit co nejlepší cestu? Chceme jet na noc. Jak je to v Caorle s placením nákupu kartou? Velmi děkuji za odpovědi. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Caorle je civilizované město, současně turisticky hodně frekventované. Platební karta je zde na mnoha místech samozřejmě akceptovaná. Značení je stejné jako všude jinde.

# 12.06.2014, 16:12.
18.7. cestujeme na dovolenku do San Benedetto. Trasu už mám pripravenú, vaše rady a typy som zobral v úvahu. Len by bolo vhodné upozorniť, že viackrát spomínaná čerpacia stanica v Arnoldšteine je otvorená iba do 22. hodiny. Poprosím vyčísliť celkové mýtne náklady v Itálii. Mali by sme skoro celú trasu prejsť cez noc, ale rád by som vedel, keby sme išli skorej, či nám poradíte návštevu Benátok, ako najlepšie a bez nejakých dopravných problémov absolvovať nejakú prehliadku mesta, časovú náročnosť a možnosti. Ďakujem. Marián.

Mýtné v úseku Tarvisio - San Benedetto del Tronto Vás vyjde na € 48,70. Při cestě zpět ve stejné výši. Informace o návštěvě Benátek na skok při cestě na dovolenou nebo z dovolené najdete v naší reportáži Benátky 2013.