ITÁLIE 2014 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2014 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2014. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2014.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.06.2014, 18:13.
29.6.2014 jedeme do Bibione. Prosím, zda byste mi mohli poradit nejlepší cestu a kolik dám za poplatky. Děkuji. Jiří.

Nenapsal jste odkud vyjíždíte, což je dost podstatné. V závislosti na místě výjezdu přicházejí v úvahu tři místa překročení české hranice. Pokud pojedete přes Rozvadov, je Vaše optimální trasa Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, pokračujte na Linz a Salzburg a dále jako v předchozí variantě. Pokud pojedete z Moravy přes Mikulov, pokračujte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozích variantách. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. V prvních dvou variantách ještě zaplatíte € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii potom ve všech variantách zaplatíte na mýtném € 11,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Doporučujeme si pročíst náš Cestovatelův Blog.

# 11.06.2014, 13:06.
V létě se chystáme do Itálie, do Rimini a i níž. Zajímala by mě optimální trasa z Blanska do Rimini a poplatky na cestě a i trasa bez poplatku, třeba tím venkovem. Zda je lepší jet přes Benátky a nebo na Ravenu přes Brenner. Děkuji moc za Váš čas a odpověď. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Blansko - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,20. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Trasu s možností úspory najdete v naší reportáži Gargano 2008. Současně doporučujeme si pročíst náš Cestovatelův blog.

# 11.06.2014, 00:30.
V sobotu 14.6.2014 přiletíme do Trevisa. Jak se z letiště dostaneme do Lido di Jesolo? Zjistila jsem spojení z Trevisa s přestupem v Mestre do Lido di Jesolo, ale nevím, co je vlak a co je bus a kde se nacházejí zastávky. Můžete mi poradit více info, prosím? Michaela.

Z letiště jeďte autobusem MOM do centra Trevisa k vlakové stanici. Jedná se o místní okružní linku č. 6. Jízdenka stojí € 1,30. Z nedalekého autobusového nádraží pokračujte autobusy ATVO do San Dona di Piave. Jedou tam linky 11, 24 a 27. Odtud potom navazují spoje č. 6, 9, 15 a 19 do Lido di Jesolo. Jízdenka Vás přijde na € 4,50.

# 10.06.2014, 23:31.
Ráda bych se zeptala, jaká je pro nás nejlepší trasa z Pardubic do Cavallina co se týká ceny a pohodlí? Děkuji za Vaši odpověď. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Pardubice - Žďár nad Sázavou - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - San Dona di Piave - Lido di Jesolo - Cavallino. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Doporučujeme si pročíst náš Cestovatelův blog, kde jsou tipy na úsporu.

# 10.06.2014, 23:23.
S manželem chceme jet autem do Bibione, z jihočeských Volar. Jaká je nejlepší možná trasa? Pojedeme v pondělí 16.6. na noc. Chtěli jsme se vyhnout mýtnému v tunelech, ale zase využít rakouskou dálniční známku. V Itálii klidně pojedeme mimo dálnici v případě, že si nezajedeme stovky kilometrů. Děkuji za zodpovězení otázky. S pozdravem Simona.

Vaše optimální trasa je následující: Volary - Strážný - Passau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 11,10. Pokud máte čas a chcete ušetřit na mýtném za průjezd tauernskými tunely, sjeďte z dálnice u Eben im Pongau. Pokračujte na Radstadt - Untertauern - Obertauern - Mautendorf - Sankt Michael im Lungau - Katschberg a na dálnici se napojte u Rennwegu. Pokud pojedete dva, nebudete mít auto moc zatížené, tak by ta cesta neměla být zásadní problém. Tuto trasu jsme během různých pobytů v Alpách absolvovali několikrát a není to nic náročného. Přejezd přes Katschberg dělá problémy autům s karavany. Další tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu a trasa mimo dálnici v Itálii je popsaná např. v reportáži Rosolina Mare 2013.

# 10.06.2014, 21:12.
Velmi se mi líbí Vaše stránky a chtěl bych Vám poděkovat, že nám občasným cestovatelům poskytujete tolik potřebný servis. Chtěl bych Vás poprosit o radu při cestě do Itálie, konkrétně do kempu Florenz. Kemp se nachází ve městečku Lido degli Scacchi, provincie Ferrara. Zajímaly by mě dvě varianty cesty: A. Ekonomická varianta, kde příliš nezáleží na čase, ale spíše na nákladech (mýto, dálniční známky, atd.). B. Nejkratší varianta, kde jde především o ušetřené kilometry. Na dovolenou vyrážíme z Prahy na konci června a budeme velmi rádi, pokud nám poradíte. S pozdravem a přáním pěkného dne Lukáš.

Pokud jedete na konci června, předpokládáme z pátku na sobotu, potom doporučujeme jednu jedinou trasu: Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Lido degli Scacchi. Oproti teoreticky nejrychlejší variantě je o přibližně 40 km delší a oproti teoreticky nejkratší variantě je o přibližně 120 km delší. Teoreticky. Jedete v jednom z nejhorších termínu z hlediska dopravních zácp. Nejrychlejší cesta vedoucí přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck a Brenner je problematická kolem Mnichova, nejkratší cesta přes České Budějovice, Salzburg a Villach je krizová v oblasti tauernských tunelů. Na cestě přes Brno můžete jen vydělat. Náklady na pohonné hmoty se Vám vrátí úsporou na mýtném a prakticky kromě Vídně od mostu přes Dunaj těch zácp moc nehrozí. Až potom v Itálii při sjezdech na Lignano, Bibione, Caorle atd. Potřebujete jen desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,10. Další možnosti úspory na této trase najdete v našem Cestovatelově blogu. Přečtěte si také reportáž Rosolina Mare 2013, kde je popsaná cesta, kterou jsme absolvovali v podobném kritickém termínu.

# 10.06.2014, 17:39.
Chtěli bychom jet do Lido degli Estensi. Kolik asi zaplatíme na mýtném? Děkuji za odpověď. S pozdravem Hana.

Nepíšete odkud vyjedete, což je podstatné. Pokud pojedete z Čech, potom pojedete přes Salzburg a Villach, pokud z Moravy, tak přes Vídeň a Villach. V obou variantách potřebujete desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,50, v první variantě zaplatíte ještě za průjezd tauernskými tunely € 11,00. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 18,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 10.06.2014, 13:14.
Chystáme se zkraje července na jednodenní prohlídku Milána. Mohl byste mi doporučit, kde dobře zaparkovat mimo centrum Milána, parkoviště někde u zastávek metra? Děkuji. Jana.

Víme o sedmi parkovištích P+R v dosahu metra. Jedná se o Molino Dorino na Via Appennini, San Leonardo na Via Falck a Lampugnano na Via Natta. Všechna tři parkoviště jsou v dosahu metra M1 severozápadně od obchvatu Milána. Na jihozápadě je Bisceglie na Via dei Calchi Taeggi v dosahu metra M1, na jihu je to Famagosta na Via Palatucci v dosahu metra M2 a na severovýchodě jsou to Crescenzago na Via C. Cazzaniga a Cascina Gobba na Via Angelo Rizzoli, obě v dosahu metra M2. Parkovné je € 2,10 za den.

# 09.06.2014, 22:54.
Chystáme se autem jet do Itálie - Sestri Levante. Rád bych věděl, kolik budou poplatky na dálnici v Itálii. V Rakousku vím, že je dálniční známka za 8,50. Dále, prosím, jaká je nejvýhodnější cesta z Prahy? Děkuji. S pozdravem Ondřej.

Ve Vašem případě doporučujeme švýcarskou variantu, tj. optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Vaduz - Chur - Lugano - Como - Milán - Tortona - Janov - Sestri Levante. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek u Bodanského jezera objeďte mimo dálnici, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40 CHF (€ 33,00) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,40. Celkem tedy při cestě tam a zpět € 69,80. Pokud byste jel přes Innsbruck a Brenner, vyjde Vás cesta o dost více. Rakouská desetidenní dálniční známka stojí 8,50, průjezd Brennerem také, mýtné v Itálii € 44,90. Celkem tedy cesta tam a zpět € 115,30, což je o € 45,50 více než ve švýcarské variantě. Pokud pojedete na víc jak 10 dnů, cena brennerské varianty se navyšuje o dalších € 8,50.

# 09.06.2014, 17:03.
Za necelý měsíc se chystám jet autem z Brna do italského městečka Civitanova Marche. Zajímala by mě nejlepší možná cesta a ceny za všechny dalniční poplatky + tunely (Rakousko, Itálie) na cestu tam a zpět. Mnohokrát Děkuji. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Civitanova Marche. My jezdíme na Břeclav - Poštornou - Reintal - Groskrut. Do Břeclavi je to po dálnici a v Rakousku jen s minimálním provozem. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 44,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. My jezdíme na této trase částečně i mimo dálnici s dost velkou úsporou na mýtném v Itálii. Přečtěte si naši reportáž Gargano 2008, kde je cesta popsaná současně doporučujeme náš Cestovatelův blog s dalšími tipy na úsporu.

# 08.06.2014, 23:17.
Chtěl bych Vás požádat o radu ohledně cesty vlastním vozem do Itálie. Start bude v Sokolově a cílem má být italské město Bibione. Prosím o radu ohledně trasy, poplatků a všeho důležitého, co nesmíme zanedbat. Děkuji Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regenzburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 11,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 02.06.2014, 10:41.
Chystáme se na cestu autem z Prahy do Ancony. Ráda bych se Vás zeptala na radu, jaká cesta je nejvhodnější z hlediska dálničních poplatků. Kolik kilometrů najedeme a kolik času strávíme v autě? Moc Vám děkuji za odpověď. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Rimini - Ancona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 39,30. Ujedete 1150 km a bude Vám to trvat přibližně 11 až 12 hodin. Stejně dlouhá trasa vede přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona. Poplatkově v Rakousku budete platit místo Brenneru průjezd Taurenskými tunely za € 11,00. Na mýtném v Itálii potom zaplatíte € 41,80. Časově to vychází na 12 až 13 hodin. V této variantě je však reálné smysluplně ušetřit na mýtném v Itálii. Přečtěte si naši reportáž Gargano 2008, kde je cesta po Rimini (kde se připojíte na dálnici) popsaná. Mýtné vychází na € 12,20 v úseku Gemona - Mestre, což je podstatně méně než € 35,20 v celém úseku po Rimini od hranic. Přečtěte si také náš Cestovatelův blog s dalšími tipy na úsporu.

# 02.06.2014, 09:03.
Na konci června jedu s manželem do Itálie a nemůžeme se rozhodnout, zda do oblasti Lignano nebo Rimini. Cestujeme už bez dětí. Preferujeme jak koupání, tak i výlety po okolí. Poradíte mi? Děkuji za pomoc. Pěkný den. Jitka.

Těžko poradit. Lignano je blíž, na druhé straně v sezóně je to jistota přeplněného turistického střediska. Na druhé straně jsou zde v relativní blízkosti lákadla Caorle a Benátky. Rimini je podstatně dál, je to drahé letovisko, ale v blízkosti máte San Marino. Pokud pro Vás není rozhodující cena, doporučovali bychom asi Rimini, kde si dovolenou více užijete.

# 30.05.2014, 11:27.
Rád bych se Vás zeptal na nejlepší a nejvýhodnější cestu z Prahy do Itálie, do Eraclea Mare v období přelomu červenec - srpen 2014. Je lepší volit standardní variantu přes České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach, ... nebo přes Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach, ... nebo ještě jiná varianta? Děkuji za informaci. S pozdravem Tomáš.

Po začátku prázdnin jsou víkendy na přelomu července a srpna další nejhorší období pro cestu na jih. Doporučujeme Vám cestovat podle druhé varianty. O něco vyšší náklady na pohonné hmoty z důvodu delší trasy se Vám vrátí úsporou na mýtném. Odpadne platba € 11,00 za tauernské tunely. Počítejte však s tím, že se v Itálii mohou tvořit za napojením na dálnic směřující od Terstu kolony. Současně doporučujeme si přečíst náš Cestovatelův blog.

# 29.05.2014, 09:16.
Pane Řehůřku, ráda bych vás požádala o doporučení. Chystáme se vydat k moři na klidnou dovolenou ve složení dvě kamarádky, každá s dcerou ve věku 6 a 7 let. Jezdili jsme několik předcházejících let do chorvatské Brely a chtěli bychom zkusit něco nového. Rádi bychom se vydali do Itálie, autem, tedy ideálně na sever, abychom děti netýrali moc dlouhou cestou. Naše představy jsou najít klidné místo, kde neproudí zástupy turistů, ideálně v nějaké historicky a kulturně zajímavé lokalitě. Ubytování bychom potřebovali minimálně s polopenzí, blízko u moře, ideálně s možností půjčení jízdních kol. Moc se mi líbí například Ravenna. Hledala jsem na netu zkušenosti lidí s touto lokalitou, ale nic kloudného jsem nenašla. Všichni diskutují o top turistických letoviscích, což je přesně to, co nechceme ... Zkrátka rádi bychom si odpočinuli a také něco nového poznali. Děkuji vám předem za informace. S přáním krásných dní Jana.

Vaše požadavky by mohla splňovat Rosolina Mare. Je to sice jedno z top letovisek, ale vzhledem k velké rozloze a uzavřené lokalitě se tam ti lidé nějak rozptýlí. Pro děti je to každopádně ideální místo. Historii potom můžete hledat v nedalém městečku Chioggia, projížďky na kole potom kolem lagun v rozsáhlém parku Delty Pádu - a tam je podle našich zkušeností téměř vylidněno. Přečtěte si naši reportáž Rosolina Mare 2013.

# 28.05.2014, 22:41.
Jsem velice ráda, že jsem našla někoho jako jste vy ... kdo mi dokáže poradit ... Příští měsíc bych chtěla jet s kamarádem do Itálie ... trasa je z Klatov do Gorizie ... Mohu Vás poprosit o naplánování trasy a jeji zpoplatnění? Mnohokrát Vám děkuji. Barbora.

My bychom volili námi vyzkoušenou trasu: Klatovy - Kdyně - Furt im Wald - Cham - Straubing - Salzburg - Villach - Udine - Gorizia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu za pohonné hmoty a na mýtném v Itálii najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Možnou variantou, stejně dlouhou a stejně drahou, je cesta přes Železnou Rudu a Passau.

# 28.05.2014, 16:02.
Ještě jednou moc děkuji za informace. Poprosila bych ještě o jednu, zda by to bylo možné. Ubytování zahajujeme ve 12 hodin. Siesta je od 13 do 16 hodin. V té době nás neubytují. Takže bychom měli přijet do 13 hodin. V kolik hodin byste doporučovali vyrazit z Trutnova? Směr Vídeň. Konečná Martinsicuro. Musíme přičíst pauzu, event. zácpu atd. Termín odjezdu je 18.7.2014 - pátek. Nebo by bylo lepší přijet až na tu 16. hodinu? Moc, moc, prosím o radu, jak by to bylo lepší. Jedeme s dvěma dětmi 8 a 6 let. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Cesta po dálnicích trvá od 15-ti do 17-ti hodin. Připočtěte k tomu přestávky podle Vašich řidičských zkušeností a v případě že pojedete mimo dálnici, další čas podle délky úseků mimo dálnici. My bychom to naplánovali na příjezd před 12-tou hodinou. Potom budete mít rezervu i pro mimořádné situace.

# 28.05.2014, 10:43.
Chtěla jsem se zeptat, jak se dostat místní dopravou z letiště Benátky Treviso do Lido di Jesolo, Malibu Beach? Děkuji. D.

Z letiště musíte jet autobusem MOM č. 6 na Stazione FS, odkud je kousek také autobusové nádraží. Jízdenka stojí € 1,30. Z autobusového nádraží potom pokračujte autobusem ATVO č. 11, 27 nebo 24 do San Dona di Piave, kde přestupte na autobus stejné společnosti č. 6, 9, 15 nebo 19, který Vás zaveze do Lido di Jesolo na autobusové nádraží. Jízdenka stojí € 4,50. Odtud potom pokračujte městským autobusem směr Cortellazzo. Zastávka je přímo u kempu. Jízdenka stojí € 1,30.

# 27.05.2014, 18:27.
27.6. jedeme do Paestum. Zajímalo by mne, kde se dá levněji natankovat po cestě. Jedeme z Prahy přes Brenner. Děkuji moc. S pozdravem Michal.

Netankujte v Německu, do plné nádrže natankujte v Rakousku mimo dálnici. My například tankujeme těsně před Innsbruckem v Hall in Tirol na čerpací stanici Shell. Jakmile sjedete z dálnice a přejedete řeku Inn a železniční trať, vydáte se na hlavní křižovatce doleva. Po pár metrech je po levé straně čerpací stanice. V době kdy jsme tam tankovali, byla jedna z nejlevnějších v okolí. Tankování v Itálii se nevyhnete. Do Paesta s plnou nádrží nevyjdete, doporučujeme cestou na dálnici dotankovat jen nezbytně nutné množství na dojezd do místa a na místě natankovat už levněji. V Paestum jsou jedny z levnějších čerpacích stanic Total Erg. Nicméně na místě si určitě najdete v té chvíli nejlevnější.

# 27.05.2014, 08:17.
Prosím o nejméně náročnou, nejlevnější, s možností míst krátkého odpočinku cestu autem z Prahy do Bibione. Kdy je optimální vyrazit, jedeme s vnučkou tuto sobotu 31.6. na týden do Itálie. Je nutné mít u sebe na placení poplatků hotovost? Děkuji za radu. Ota.

Ve Vašem termínu doporučujeme standardní trasu: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,10. Po cestě v Rakousku jsou standardní odpočívadla. Možnosti úspory najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Mýtné lze platit platební kartou. Volte brány s obsluhou. Nicméně mít s sebou nějakou hotovost je vždy nutnost.

# 26.05.2014, 21:30.
Chystám se na dovolenou do Rimini se dvěma dětmi autem. Chtěl bych se vyhnout placené italské dálnici. Navigace mi ukazuje přibližně stejný nájezd kilometrů a jen o hodinu delší čas. Je to dobrá volba? Děkuji za informace. Jaroslav.

My po Rimini běžně mimo dálnice jezdíme. Přečtěte si např. naši reportáž Gargano 2008, kde je cesta po Rimini mimo dálnici popsaná.

# 26.05.2014, 15:21.
V půlce července mám jet s partou kamarádů na dovolenou do letoviska Misano Adriatico a rád bych se zeptal, zda-li je možné se co nejvíce vyhnout dálnicím po Itálii? Jsem student, mám úsporné auto, ale jen na okreskách, jakmile najedu na dálnici, už začne konzumovat více paliva. Současně jsem se chtěl podívat po italském venkově a nevadí mi zdržení několika hodin. A ještě bych měl jednu podotázku, zda-li by bylo možné tuto trasu zvolit s průjezdem přes Benátky? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Vojtěch.

Těžko radit, když nenapíšete odkud vyjíždíte. Trasu směřujte tedy od vašeho nejbližšího hraničního přechodu směrem na Villach. Popis trasy zcela mimo dálnici najdete v naši reportáži Kalábrie 2002. Zvážili bychom alespoň dálniční známku v Rakousku.

# 26.05.2014, 14:49.
Prosím o radu. Kudy z Českých Budějovic do Ravenny nejlépe? Moc děkuji. Jaroslava.

Optimální trasa je následující: České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu hledejte v našem Cestovatelově blogu.

# 19.05.2014, 10:11.
Mohu poprosit, kolik se přibližně pohybuje mýtné na dálnici Brennero - Massa (resp. Marina di Massa)? Předpokládám, že je to jednorázový poplatek, či-li na zpáteční cestě se platí stejný ... Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Nikola.

€ 40,60. Při zpáteční cestě to samé.

# 18.05.2014, 13:30.
Jedu v červnu do Itálie k moři do oblasti Caorle. Zajímalo by mne, kde po cestě jak v Rakousku, tak v Itálii mohu natankovat LPG. Pojedu přes hraniční přechod Mikulov. Děkuji za info. Radomír.

Viz naše odpověď ze dne 11.06.2013, 20:33. - Itálie 2013.

# 17.05.2014, 22:58.
Prosím, mohli byste nám poradit, pokud chceme jet k moři do Itálie pravidelnou autobusovou linkou z ČR, do jakého italského města máme koupit jízdenky, abychom potom co jednodušší dostali k moři? Bohužel potřebujeme vyrazit ve středu, ale to z ČR autobus jede pouze do Benátek, Padovy, Udine a my vůbec nevíme, kde bude lepší vystoupit a potom využit vlakové nebo autobusové spojení Itálie. Zatím víme, že chceme najít nějaké ubytovaní u moře v Severní Itálii a to je vše. Budeme mít pouze 4 dny, tak bychom byli rádi, kdyby cesta byla co nejkratší. Moc děkuji za Vaši radu a čas. S pozdravem Irena.

Jeďte do Mestre. Odtud potom můžete k moři pokračovat do zvolené destinace např. autobusem ATVO.

# 17.05.2014, 16:38.
Přečetla jsem si spoustu vašich cenných rad. Tak poté, co už v tom pár dní bezradně ležím, si jdu pro radu i já. 20.6. na noc vyrážíme dvěma auty ze Kdyně (okres Domažlice) do Tortoreto Lido. Chtěla bych Vás požádat o radu, kudy nejlépe a cenu poplatků. Jedou s námi tři děti ve věku 20 měsíců, 6 a 8 let. Kudy byste radili nejlépe jet? Děkuji za odpověď. Barbora.

Vzhledem k Vašemu termínu nemusíte brát ohled k riziku vzniku výrazných zácp. Ohled ale musíte brát na děti, tudíž doporučujeme se nevyhýbat dálnicím. Vaše optimální trasa je následující: Kdyně - Cham - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 46,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 13.05.2014, 17:39.
Chystáme se autem do Porto San Giorgio. Můžete nám prosím poradit nejkratší cestu a kde lze natankovat levný benzín? A také jak nejvíc ušetřit na mýtném popř. sjezd z dálnice atd. Děkuji za odpověd. Lucie.

Těžko konkrétně poradit, když nenapíšete odkud vyjíždíte. Pokud jedete z Moravy, potom optimální trasa je Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Porto Sant' Elpidio - Lido di Fermo - Porto San Giorgio. Pokud pojedete z Jižních Čech, potom jeďte přes Linz - Salzburg - Villach - a dále jako v předchozí variantě. Z Prahy a západních Čech jeďte přes Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna a dále jako v předchozích variantách. Z Prahy můžete jet i podle varianty prostřední. Tipy na levné tankování a úsporu najdete na našem Cestovatelově blogu nebo také v reportáži Gargano 2008.

# 13.05.2014, 17:10.
Chtěl bych se zeptat, jaká by byla pro nás nejlepší trasa a kolik bychom zaplatili na poplatcích z Benešova do Caorle. Děkuji za odpověď nebo kdybyste mi napsal, kde to mám hledat. Děkuji. Lukáš.

Optimální trasa vede přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itáliíi € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete na našem Cestovatelově blogu.

# 13.05.2014, 15:54.
Jedeme s manželkou a dětmi na dovolenou do Mazzante v Itálii. Pojedeme přes přechod Dolní Dvořiště. Chtěl bych se zeptat na cenu mýtného v Itálii nebo zda je možnost nějaká cesta, kde by se nechalo ušetřit na mýtnem. Děkuji a jsem s pozdravem. Josef.

Pokud myslíte městečko Mazzanta v blízkosti Cecina v Toskánsku, potom zaplatíte € 8,50 za rakouskou desetidenní dálniční známku, € 8,50 za průjezd Brennerem a na mýtném v Itálii € 44,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Samozřejmě je možné jet mimo dálnice, nicméně na této trase je to dost velké zdržení. Můžete zkusit sjet z dálnice za Brennerem a k Veroně pokračovat mimo dálnici, u Verony však doporučujeme se na dálnici opět připojit.

# 13.05.2014, 10:29.
Přeji pěkný den, pane Řehůřku, byla jsem nadšená, když jsem našla tyto stránky. I já bych moc ráda poprosila o radu. Jedeme na přelomu srpna a září do Itálie - Rimini na dovolenou s malým synkem a nevíme, jakou nejlevnější cestu zvolit. Nejkratší cesta přes Brenner je ale v Itálii (Německo, Rakousko, Itálie) na poplatcích přibližně € 90,00 tam i zpět. Mohu poprosit o levnější verzi, třeba přes Udine? Ještě jednou děkujeme. Jana.

Cesta ze Sokolova do Rimini přes Brenner Vás skutečně na poplatcích vyjde celkem na € 90,90, pokud jedete na více jak 10 dnů tak ještě o € 8,50 více. Nejlevnější trasa přes Brno je obrovská zajížďka, která úsporu zruší zvýšenými náklady na pohonné hmoty. Zkuste tedy následující kompromis. Jeďte přes Německo a neodbočte na Innsbruck ale pokračujte přes Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Ravenu až do Rimini. V Rakousku zaplatíte desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00. Na mýtném v Itálii potom € 12,20. Celkem tedy € 54,90 resp. ještě o € 8,50 víc při více jak desetidenní cestě. Úspora je tedy € 36,00. Kalkulace počítá s tím, že v Itálii pojedete mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini. Trochu ztratíte na čase ale bude to vyváženo úsporou. Najedete celkem navíc 240 km, což je minimálně € 20,00 při italských cenách a také to není málo. Otázkou tedy je, zda úspora € 16,00 za to stojí. Každopádně pokud se rozhodnete pro druhou trasu, přečtěte si náš Cestovatelův blog s tipy a reportáž Gargano 2008, kde je cesta v italské části popsaná.

# 12.05.2014, 19:34.
Chtěla bych se zeptat, jaká by byla nejlepší cesta z Kladna do Caorle a jaké se platí poplatky cestou? Mnohokrát děkuji. Markéta.

Vaše optimální trasa je následující: Kladno - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00. Na mýtném v Itálii potom € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud však pojedete v sezónním období, potom doporučujeme jet přes Brno a Vídeň. Stejně tak pokud chcete ušetřit. Dálnice v ČR je sice horší, ale v Rakousku zaplatíte jen dálniční známku. Vzdálenost je větší jen minimálně. Doporučujeme si pročíst náš Cestovatelův blog.

# 11.05.2014, 21:59.
Kolik zaplatíme za poplatky do Itálie do Cesenatica? Děkuji. Věra.

Záleží na tom, kudy pojedete. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. Pokud pojedete přes Brenner, potom zaplatíte navíc € 8,50 za průjezd Brennerem, pokud pojedete přes Salzburg a Villach, potom zaplatíte € 11,00 za průjezd tauernskými tunely, při cestě přes Graz, Klagenfurt a Villach už další poplatky neplatíte. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 31,10 pokud pojedete přes Brenner resp. € 33,50 pokud pojedete přes Tarvisio. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 10.05.2014, 16:38.
Předem Vám moc děkuji za vaše stránky. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Chystáme se v červnu do Marina di Camerota. Plánujeme cestu, ale nějak se nemůžeme shodnout. Chtěli jsme se zastavit u Lago di Garda na procházku, ještě sjet někam k Orbetellu, tam snad někde přespat a druhý den dojet do Cameroty. Manžel chce ušetřit a přespat někde v autě. Raději bych přespala někde v apartmánu nebo kempu, ale jsme čtyřčlenná rodina a ty ceny mě dost překvapily. Prosím Vás o radu, kde naplánovat nocleh, zda přespat v autě nebo nějaký levný kemp (a který) a zda cesta při pobřeží není o moc náročnější než po dálnici. Mnohokrát Vám děkuji. Martina.

My jsme to řešili většinou tak, že kam jsme dojeli, tam jsme se prospali v autě na Autogrillu na dálnici. Je to samozřejmě na každém, co mu vyhovuje a co potřebuje. Pokud chcete spát v kempu, naplánujte si dojezdové místo a v něm si najděte několik kempů, např. na camping.it. Cesta po pobřeží je vždy náročnější než po dálnici. Především v sezóně se můžete dostat do dost nepříjemných zácp.

# 07.05.2014, 13:42.
Mohl byste mi prosím doporučit nejrychlejší a nejbezpečnější trasu z Prahy do Caorle? Termín je: 21. - 28. 6. 2014. Jedu takovou dálku poprvé. Pojedu se dvěma dětmi a vyjet bych chtěla brzy ráno. Jaký čas pro cestování byste doporučil vy? Mohl byste mi prosím napsat, jaké budu potřebovat dálniční známky, kde je dobré je koupit a případně jaké mě čekají jiné poplatky a kde? Mám mít s sebou například na jejich úhradu nějaké drobné - automaty u mýtného atp.? Myslíte, že před sezónou budou také po cestě zácpy? A kde? Budu ráda i za případné další rady, tipy a zkušenosti, které by mi mohly cestu ulehčit. Děkuji předem za Váš čas. S pozdravem Lenka.

Volte standardní trasu: Praha - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, dálniční známku samozřejmě využijete původní. Obecně děti snášejí lépe cestu přes noc. Každopádně je to na Vás z hlediska řidičských zkušeností atd. Cesta trvá přibližně 9 hodin + přestávky. Mýtné automaty přijímají i papírové bankovky. Zácpy by se ještě výrazně tvořit neměly. Mnoho informací najdete v dalších našich zodpovězených otázkách a odpovědích, reportážích a v Cestovatelově blogu.

# 06.05.2014, 13:13.
Rád bych se zeptal na kvalitu cest mimo placené úseky. Je vůbec myslitelné je občas využít pro cestování jako levnější alternativu? Děkuji. Tomáš.

Kvalita silnic SP a SS je dobrá. My tyto silnice občas také využíváme, dočtete se o tom v našich reportážích. Někdy se to vyplatí, někdy ne. Převším pobřežní silnice, které projíždějí mnoha letovisky (někdy splývají v jedno velké letovisko) jsou náchylné v sezóně k tvorbě dopravních zácp, navíc se zde prohání mnoho motocyklů a mopedů. Je to ale skutečně záležitost konkrétni silnice. Každopádně je to vždy časová ztráta kvůli rychlostním omezením.

# 05.05.2014, 08:25.
Chtěla bych se zeptat, jakou trasu byste doporučili do města Ventimiglia u francouzských hranic. Zvolili jsme toto místo k výletům do Provence. Původně jsme měli v plánu na pár dní zůstat u jezera Como v Gravedoně, ale nejsem si jistá, zda tato trasa přes Švýcarsko nebude zajížďka a dražší než přes Innsbruck. Ještě prosím o radu, zda v případě trasy přes Švýcarsko jet přes Janov nebo přes Torino. Údajně je cesta podél pobřeží hodně časově náročná. Jedná se o termín 25.6. Děkuji i za Vaše další rady nebo tipy kam se cestou nebo do Provence podívat. Děkuji za odpověď. Jana.

Nenapsala jste, odkud vyjíždíte, každopádně cesta do Ventimiglia je vždy levnější přes Švýcarsko než Brenner. Švýcarsko má sice jen jednu dálniční známku a to roční za 40 CHF, což je přibližně € 32,82, ale pokryje Vám cestu tam i zpět. Mýtné v úseku Como - Ventimiglia Vás přijde na € 32,90. Platí pro cestu přes Milán, Tortona a Savona. Přes Turín je to zbytečná zajížďka. Cesta přes Švýcarsko Vás tedy vyjde na € 98,62. Cesta přes Brenner potom na € 126,60 (€ 8,50 za průjezd Brennerem a € 54,80 na mýtném v Itálii, to celé 2x) a to ještě musíte počítat Rakouskou dálniční známku. Při cestě přes Německo a Švýcarsko je možné na německo - rakousko - švýcarské hranici jet ten kousek mimo dálnici.

# 03.05.2014, 12:43.
Chtěla bych se zeptat, kolik stojí cesta do Itálie a zpět vozem? Poplatky, tunely apod.? Děkuji moc ... chceme si udělat víkendovku s přáteli ve 4 a přemýšlíme, zda jet jen autobusem nebo autem ... Barbora.

Vaše otázka je nekonkrétní, moc široká. Nepíšete odkud jedete, kam jedete atd. Odpovědi najdete v našich otázkách a odpovědích, reportážích a v Cestovatelově blogu.

# 02.05.2014, 11:18.
Vážení cestovatelé Řehůřkovi, letos bych rád do Itálie na Palmovou riviéru, přesněji do San Benedetto del Tronto a při hledání alternativních (levnějších) cest autem po Itálii jsem se dostal i na vaše webovky. V posledním článku z 25.3.2014 radíte paní Simoně, kde levněji natankovat a poté se zmiňujete o možnosti úspory při využití nikoli Autostrady, ale Superstrady při cestě do Gargana. Pokud se nemýlím, jelo by se na obě místa stejnou cestou, ale do SBdT by se sjíždělo dříve. A teď k mému dotazu, možná i chybě v odkazu, nevím. Cituji: "Dle našich zkušeností lze v tomto úseku na mýtném výrazně ušetřit, podle aktuálních poplatků je úspora € 25,80 v jednom směru. Podrobnosti najdete v naší reportáži Gargano 2008. " Po kliku na odkaz Gargano 2008 jsem nikde nenašel zmiňované trasy na snížení výdajů za poplatky. Zkoušel jsem to ověřit v jiném prohlížeči, zda není chyba v tomto. Výsledek byl stejný, tedy nenašel jsem. Mohl bych vás požádat o tyto informace prostřednictvím e-mailu? Nebo mě prosím naveďte, kde jsou tyto informace zobrazeny pro případ mé slepoty a neschopnosti informace nalézt. Současně by mě zajímal rozdíl v čase, který by představovala jízda na placeném a neplaceném úseku. Předem děkuji za odpověď a dovče zdar. Tomáš.

Musíte si pročíst zmiňovanou reportáž Gargano 2008, hned v první kapitole Potřetí na Gargano je popsaná cesta na Gargano se zmiňovanou úsporou (ceny jsou platné k termínu reportáže). Cesta mezi Mestre a Rimini je přibližně o hodinu delší než po dálnici. Záleží samozřejmě také na konkrétní dopravní situaci ve vašem termínu.

# 27.04.2014, 23:45.
Pane Řehůřek, velmi děkuji za odpověď. Zjistila jsem si sama, že přes Švýcarsko se platí CHF 40,00, tak mě to trochu vyděsilo a zkusila jsem ještě vymýšlet cestu Praha - Salzburg - Insbruck, přes Brenner, Trento, kolem Verony, Janov. Je podle Vás tato cesta dražší než přes Švýcarsko? Předem velmi děkuji za odpověď a slibuji, že už nebudu více vyrušovat. Lea.

Na Vaši otázku jste odpověď dostala.

# 26.04.2014, 19:36.
Na webu jsem si přečetla několik zajímavostí o cestách do Itálie atd., chystáme se v červnu autem do Janova. Nejrychlejší cesta mi vychází podle mapy Praha - Mnichov - Milano - Janov. Chtěla bych se zeptat na mýtné. Vím, že přes Rakousko je to € 8,50, Brener také € 8,50, ale dál netuším, jaké mýtné je v Itálii (a vlastně kousek pojedeme i přes Švýcarsko). Mohl byste mi poradit? Děkuji předem za odpověď. Lea.

Pokud pojedete přes Švýcarsko, tak přes Brenner nepojedete. Stejně tak není nutné kupovat rakouskou známku, ten kousek u německo - rakouských hranic přejeďte do Švýcarska mimo dálnici. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40 CHF (jiná není). Mýtné v úseku Como - Janov zaplatíte ve výši € 15,20. Stejnou částku při cestě zpět. Rozhodně Vás přijde cesta přes Švýcarsko levněji než přes Brenner. V našich otázkách a odpovědích se tomu věnuje mnoho kalkulací.