ITÁLIE 2014 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2014 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2014. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2014.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.04.2014, 18:06.
V srpnu se chystáme s rodinou do Rimini. Můžete mi, prosím, poradit nejkratší a nejrychlejší trasu z Ostravy? Popřípadě zda se dá vyhnou v Itálii mýtným branám a jet po vedlejších komunikacích s co nejmenšími objížďkami a časovými ztrátami? Děkuji. David.

Přečtěte si naši reportáž Gargano 2008. Hned v první kapitole Potřetí na Gargano je popis cesty přesně podle Vašich požadavků. Současně doporučujeme i článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 15.04.2014, 15:11.
Zajímalo by mě opět již zmiňované Martinsicuro. Tentokrát cesta z Trutnova. Přes Německo. Trasa, cena dálniční známky v Německu? Rakousko, Itálie jsem našla již v předchozím dotazu. Dále bych se chtěla zeptat, zda je lepší platit mýtné a pohonné hmoty hotově nebo kartou? Moc děkuji za radu. S pozdravem Jana.

Vaše optimální trasa přes Německo je následující: Trutnov - Hradec Králové - Praha - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 46,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. My bychom ale volili jinou trasu: Trutnov - Hradec Králové - Sviravy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. Tato trasa je o něco kratší, výrazně levnější a v hlavní sezóně s menším rizikem dopravních zácp. Poplatkově Vás v Rakousku přijde jen na desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii sice o € 2,60 více, celkově však o € 5,90 méně v jednom směru. Další úsporu lze dosáhnout bezproblémovou jízdou mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona: úspora € 5,90 a v úseku Mestre - Rimini Nord: úspora € 18,00. Při cestě tam i zpět jsou to už nezanedbatelné částky. Navíc máme tip na levné tankování. Doporučujeme si přečíst naši reportáž Gargano 2008 a článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Dle vlastních zkušeností doporučujeme platit co se dá kartou. Obecně má platba kartou výhodnější kurz než výměna hotovosti. Je třeba si však vše ověřit v podmínkách Vaší konkrétní banky, která kartu vydala. Např. výběr z bankomatu se naopak většinou nevyplatí kvůli vysokým poplatkům.

# 09.04.2014, 15:42.
V květnu budu cestovat přes Rakousko a Itálii do Livorna na trajekt. Potřeboval bych poradit, zda-li naleznu někde tabulku pro výpočet mýtného za osobní vůz bez přívěsu v Itálii. Na dálnici najedu v Tarvisio. Děkuji za odpověď. Michal.

Na trase Tarvision - Livorno zaplatíte na mýtném € 42,60.

# 08.04.2014, 13:03.
Chystáme se v létě do oblasti Cinque Terre v Lugurii. Pojedeme z Brna. Máme předběžně zarezervované ubytování v La Spezia. Chtěl bych se zeptat, kterou trasu byste nám doporučili a výše mýtného. Předem děkuji. Georgi.

Volte standardní trasu: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Brescia - Cremona - La Spezia - oblast Cinque Terre. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 48,90. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Cesta přes Salzburg - Innsbruck - Brenner a Veronu přijde na stejné peníze. Mýtné Vás přijde na € 48,30 (€ 8,50 Brenner a € 39,80 Itálie) - při jedné cestě najedete navíc přibližně 40 km. Nevyplatí se jet ani na Prahu - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Genova - oblast Cinque Terre. Za předpokladu, že nebudete kupovat rakouskou dálniční známku a u německo - rakouské hranice přejedete do Švýcarska mimo dálnici ušetříte na mýtné dohromady za cestu tam a zpět přibližně € 11,50. Najedete však celkem navíc 2x 200 km, což úsporu okamžitě vymaže a překročí, nehledě na časovou ztrátu.

# 06.04.2014, 15:06.
V létě bychom rádi s přítelem letěli do Itálie, současně se však musíme pohybovat v cenové relaci 10000,- Kč. Proto chceme využít nízkonákladových linek a zajistit ubytování bez dopravy. Nevím však, jakým způsobem se dostat z letiště do daného letoviska. Jsou u letiště nějaké autobusové linky, které by nás dovezly až do naší destinace? A vyplatí se takový způsob, jsou jízdenky cenově přijatelné? Děkuji. Jitka.

Na Vaši otázku nelze odpovědět. Neznáme konkrétní letiště a konkrétní destinaci. Obecně je z každého letiště zajištěna veřejná doprava do centra nejbližšího města, odtud potom můžete další veřejnou dopravou (autobusovou nebo vlakem) cestovat do zvoleného letoviska. Některá letoviska mají spojení i přímo z letiště. Spojení do centra města z letiště bývá alespoň v jedné variantě za minimální cenu, spojení do letoviska už je individuální podle konkrétní destinace, vzdálenosti atd. Jakmile budete znát letiště a destinaci, můžete se na nás opět obrátit s konkrétním požadavkem.

# 05.04.2014, 20:15.
Prosím Vás, zda je to možné o návrh nejlepší trasy z Itálie - města Novara - do Brna, ale potřebuji se nějak vyhnout těm horám v Rakousku, mám totiž staré auto a nesnáší namáhání ... jednou jsme to jeli tak, že kousek cesty vedl přes Německo, ale nepamatuji se, kudy to bylo. Pokud jste se nepotrhali smíchy doteď, tak Vám budu vděčná za odpověď a předem děkuji za Váš čas. Alexandra.

Horám se nevyhnete. To byste musela zajet hluboko do Francie, daleko za Marseille a Alpský pás objet přes Francii a Německo. Pokud pojedete klasickou trasu po dálnici, nemusíte se ničeho bát. Dálnice si horami razí cestu tunely a údolí překlenuje mosty. Není to i pro staré auto náročné. Pokud by toto autu vadilo, potom by nemohlo jezdi nikde. Běžné silniční úseky u nás mají v cestě kopec, který je daleko náročnější než ty dálniční v rakouských Alpách.

# 02.04.2014, 14:36.
Prosím o radu a přibližné vyčíslení: přes jaká města se nejlevněji dostaneme autem do Genovy v Itálii? Vyrážíme z Ústí nad Labem. Děkujeme. Petra.

My bychom volili nejkratší a nejlevnější trasu: Ústí nad Labem - Drážďany - Chemnitz - Norimberk - Ulm - Bregenz - Vaduz - Chur - Lugano - Como - Milan - Janov. Jedná se o hlavní cíle, dálnice je většinou objíždí. Existuje samozřejmě kratší trasa, především v úvodním úseku Ústí nad Labem - Chemnitz. Uvedená je však lepší. V Německu se dálnice neplatí, přejezd z Německa do Švýcarska doporučujeme jet mimo dálnici, na ten kousek nemá význam kupovat rakouskou dálniční známku, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40 CHF a v Itálii zaplatíte na mýtném € 15,20. Celkem tedy za cestu tam a zpět € 63,20. Pokud byste volila o několik kilometrů delší trasu (přibližně 50 km) přes Prahu - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Veronu a Cremonu, zaplatíte za rakouskou desetidenní dálniční známku € 8,50, za průjezd Brennerem € 8,50 a na mýtném v Itálii € 37,10. Celkem tedy za cestu tam a zpět € 99,70, pokud pojedete na víc jak 10 dnů, potom ještě o € 8,50 víc za druhou rakouskou dálniční známku.

# 31.03.2014, 08:24.
Dobry den, prosím Vás o radu ohledně cesty vlakem do Itálie. Jsme nádražáci a letos poprvé chceme vyrazit do Itálie. Do Říma je spojení jasné, ale potřebovala bych radu, kam dál. Poradíte mi prosím vhodnou destinaci (přibližně 4 hodiny od Říma), která je dostupná vlakem, kde je hezké moře s čistými plážemi, turistické zajímavosti, může se jednat o rušnější místo. Předem děkuji. S pozdravem Kamila.

Doporučujeme samozřejmě cestovat dále na jih. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit Capo Vaticano (stanice Ricadi), to však časově vlakem vychází jednou tolik než Vaše požadované max. 4 hodiny. Ve Vašem časovém rozpětí to vychází na oblast někde kolem mysu Palinuro - Paestum, Palinuro, Sapri, … Tato oblast je také velice pěkná.

# 25.03.2014, 14:07.
Zvažujeme cestu do oblasti Martinsicuro autem nebo zájezdovým autobusem. Jak dlouho by trvala cesta autem z Ostravy, jaká by byla trasa a cena za mýtné a také přibližná cena benzínu a tipy ve které zemi se vyplatí výhodněji natankovat? Děkuji moc za radu. Simona.

Cesta z Ostravy do Martinsicuro trvá přibližně 15 hodin. Trasu bychom volili klasickou: Ostrava - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Martinsicuro. Kromě české dálniční známky potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. Na mýtném v Itálii potom zaplatíte € 48,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Dle našich zkušeností lze v tomto úseku na mýtném výrazně ušetřit, podle aktuálních poplatků je úspora € 25,80 v jednom směru. Podrobnosti najdete v naší reportáži Gargano 2008. Při současné průměrné ceně benzínu v Itálii € 1,73 a spotřebě 7,00 litru / 100 km jsou náklady na pohonné hmoty při cestě 1330 km celkem € 161,00. Při cestě zpět to samé. Je třeba si to spočítat s Vaší spotřebou. Pokud budete tankovat levněji, tak je ta částka samozřejmě nižší. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 23.03.2014, 21:54.
V létě se chystáme s rodinou do Rimini. Jsme z Brna, prosím o radu jaká je nejlepší cesta a jaké jsou cestou poplatky, když nepočítám dálniční známku v Rakousku. Pojedu s malými dětmi. Děkuji za odpověď. Tomáš.

Nejrychlejší cesta vede přes Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,20. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Cestu přes Rimini jsme absolvovali mnohokrát a volíme částečně trasu mimo dálnice, protože poplatky jsou vysoké a zdržení v tomto případě není až tak velké. Za Villachem u Arnoldsteinu sjíždíme z dálnice a při té příležitosti natankujeme v Arnoldsteinu u Fun Wash Sprit plnou nádrž - přečtěte si náš článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Odtud pokračujeme mimo dálnici až do Gemony. Tady se napojíme na dálnici a sjíždíme z ní až v Mestre. Aktuální mýtné je € 12,20. Do Rimini pokračujeme po pobřežní silnici přes Chioggia a Ravena. Přečtěte si naši reportáž Gargano 2008 - Potřetí na Gargano. Je to tam vše popsané. Úspora při cestě tam je € 23,00, při cestě zpět také. Celkem tedy ušetříte na mýtném € 46,00 + něco za levnější tankování v Arnoldsteinu.

# 19.03.2014, 10:58.
Dívám se na vaše odpovědi a čumím, jak toho moc víte o Itálii. Moje otázka je taková, nikdy jsme v Itálii nebyli a letos bychom přibližně 17. srpna chtěli jet. Máme 2 děti - 7 a 3 roky. Nechceme jet nikam daleko, tak vybíráme z těchto míst: Caorle, Lido di Jesolo. Možná nám poradíte lepší. Zajímá mě cesta z Brna do těchto míst, dálniční znamka v Itálii, v Rakousku vím, nejkratší cesta a kde hledat ubytování. Zda objednat přes internet a u jaké cestovky nebo mi prosím poraďte. Děkuji. Vilém.

Obě místa jsou vhodná pro tak malé děti. Pokud však chcete dětem poskytnout maximální možnosti zábavy, volte Lignano. Více informací najdete v odpovědi ze dne 30.12.2009, 11:40 - Itálie 2009 včetně tipu na nákup dovolené a zábavy na místě. Z Brna jeďte směr Mikulov - Videň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 18.03.2014, 12:15.
Ahoj. Jak žiješ? V létě razím do Cavallina u Benátek (Sant Angelo Village). Na svých stránkách máš úplnou ústřednu s radami. Na trasu jsem se díval, ta souhlasí s tím co tam máš. Jinak Benátky, Burano, Murano, Torcelo, Lido di Jesolo, ale hlavně asi koupání s děckama. Nebo máš ještě nějaký tip? Mám to jen na týden. Děkuji. Jara.

Ahoj, jeden den si vyčleňte na aquapark Aqualandia v Lido di Jesolo. Jinak ten program na Benátky je docela náročný. Není to na jeden den, při týdenním pobytu bychom doporučovali jen jeden den na základní Benátky, popř. při cestě zpět se zastavit na nějakém ostrově. Zaparkovat můžeš v Punta Sabbioni, 12 hodin tam přijde na € 6,00. Jízdenka do Benátek se společností ACTV přijde na € 7,00. Doporučovali bychom si zakoupit za € 18,00 12-ti hodinovou jízdenku, protože budeš absolvovat minimálně tři jízdy, spíše víc.

# 16.03.2014, 14:36.
Omlouvám se, že ještě otravuji, ale chci se ještě zeptat na nějaký levný kemp pod stan v Punta Sabbioni. Našel jsem jeden - Mira Mare. Neznáte ještě nějaký? Nebo někde v Benátském zálivu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem hezkého dne V.

Seznam všech kempů s dalšími informacemi najdete na camping.it.

# 11.03.2014, 10:54.
Ráda bych se Vás zeptala, kolik stojí mýtné na dálnicích v úseku Brenner - Florencie. Děkuji Vám. Andrea.

€ 32,30.

# 10.03.2014, 07:44.
Máme Lignano Sabbiadoro od 28.6. do 5.7.2014. Poradíte mi prosím nejlepší cestu z Chebu? Chtěli bychom jet na noc kvůli dětem, ale máme nástup až v 16 hodin. Koukal jsem, že bych měl jet na Mnichov. AUT známku mám - kolik si mám připravit na další poplatky? Děkuji. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Svatý Kříž - Waldsassen - Mitterteich - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. Kromě rakouské dálniční známky v ceně € 8,50 zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,00 a na mýtném v Itálii € 11,10. Při cestě zpět jsou poplatky ve stejné výši. Počítejte s tím, že Váš termín je jeden z nejhorších z hlediska dopravních zácp.

# 06.03.2014, 11:52.
Obracím se na vás s dotazem. Řeším celkem zapeklitou situaci. Chceme do Itálie na vlastní pěst, letecky, dvě noci strávené v Římě a poté přesun do Martinsicura. Tady bych problém ještě neviděla. Hotel v Římě i v Martinsicuru již máme zarezervovaný (nezávazně), ale nyní jsem přišla na to, že při sobotním odjezdu z Martinsicura se nemůžeme dostat na letiště v Římě včas. Letadla odlétají kolem poledního a já našla nejkratší možnou variantu s Martinsicura na letiště okolo pěti hodin. Myslíte, že by to šlo nějak vyřešit? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Denisa.

Přímo na letiště Fiumicino provozuje z této oblasti každodenní autobusové linky společnost Start. Např. přímo z Martinsicuro odjíždí v 1:55 a na letišti je v 6:25. Jedou i z jiných lokalit, kam se můžete dopravit taxi. Např. z Ascoli Piceno vyjíždí autobus ve 2:40 a na letišti je v 6:25 nebo v 8:00 a na letišti je ve 12:30. Např. z nedalekého Porto d'Ascoli jedou autobusy ve 3:00, 5:50, 8:22 a na letišti jsou v 6:25, 10:00 resp. 12:30. Podívejte se na jízdní řády na výše uvedených stránkách.

# 01.03.2014, 23:41.
Pane Řehůřek, již jednou jste nám výborně poradil s trasou, za což Vám mnohokrát děkuji. Tentokrát se chystáme přes noc 30. až 31.5.2014 do Giulianova v Itálii a 14.6. zpět. Mohla bych se prosím zeptat na optimální trasu z Prahy se zohledněním ceny a zacpaných dálnic? Na kolik nás zhruba vyjdou poplatky za různé tunely a na italské dálnici na zvolené trase a kde můžeme očekávat zácpu? A také, kde je vhodné na zvolené trase před Itálií natankovat? Děkuji opět mnokrát za vaši radu. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Giulianova. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 46,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Natankovat doporučujeme v České republice na Vaší oblíbené čerpací stanici, potom dotankovat do plné v Rakousku, nejlépe mimo dálnici. My sjíždíme před Innsbruckem v Hall in Tirol. Na Pfannhausstrasse je Shell, kde vždy měli dost nízké ceny. Trasa přes Německo je nejrychlejší. Přibližně stejně dlouhá ale o hodinu delší je varianta přes České Budějovice - Linz - Salzburg a Innsbruck. Poplatkově vyjde na stejno, nic tím nezískáte, naopak hodinu ztratíte. Stejně je na tom i varianta přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna, kde kromě hodiny navíc, zaplatíte na poplatcích o € 5,00 více. Volte tedy tu první variantu. Zácpy se v tomto období výrazně netvoří. Zvýšený provoz očekávejte před Mnichovem a Bolognou. Pokud se však rozhodnete jet částečně mimo dálnici, třetí varianta je k tomu nejlepší. Přečtěte si náš článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji a reportáž Gargano 2008. Jsou zde popsané cesty mimo dálnici s malým rizikem dopravních zácp. V tomto případě oproti standardnímu mýtnému € 60,20 (€ 11,00 za taurenské tunely a € 49,20 v Itálii) ušetříte € 29,10. Při cestě tam i zpět je to nezanedbatelných € 58,20.

# 27.02.2014, 03:21.
Plánuji cestu autem do San Rema a rád bych využil Vašich laskavých rad. Chtěl bych vyrazit v první půli července, možná hned ty první dny a hledám co nejméně nákladnou cestu na dálniční poplatky. Díval jsem se na cestu na mapy.cz a rád bych se vyhnul Rakousku. Můžete mi tedy prosím poradit, jaká cesta by měla ideální trasu? Velice děkuji předem a zdravím. A.

Vaše optimální trasa vede přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milan - Savona - Imperia - Sanremo. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek přejeďte do Švýcarska mimo dálnici, ve Švýcarsku potřebujete roční známku v ceně 40,00 CHF a v Itálii zaplatíte na mýtném € 29,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Celkem tedy cesta tam a zpět Vás vyjde na € 92,40. Pokud byste jel přes Rakousko a Brenner, vyšlo by Vás to na € 128,70, při cestě na víc jak 10 dnů ještě o € 8,50 více.

# 24.02.2014, 21:58.
Ráda bych Vás také laskavě poprosila o zodpovězení dotazu. Rádi bychom se dvěma malými dětmi v létě vyrazili na dovolenou, letecky do Říma a potom do nějakého letoviska k moři poblíž. Nemáte tip na nějaké klidnější s vhodnou pláží pro malé děti? Typ ubytování nerozhoduje, zkusím něco najít na online booking, jde mi spíš o letovisko, nějaké menší městečko s pěknými plážemi, kde není až tak draho. Předem moc děkuji a jsem s pozdravem Jana.

Doporučujeme letoviska jižně od Říma, která mají písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Např. Anzio je vyhlášené čistotou vody. Nicméně nepatří k těm nejklidnějším a nejmenším. Na druhé straně počítejte s tím, že tato oblast jižně od Říma je místem rekreace obyvatel Říma, kterých není málo, a bývá zde v sezóně dost plno. A o víkendech to platí dvojnásob.

# 20.02.2014, 21:33.
Děkuji předem za odpověď. Chci s rodinou po vlastní ose jet k moři do Itálie - Kampánie, město Massa Lubrense. Jaká je nejlepší cesta, nejkratší z důvodů 2 dětí. A kolik si mám připravit na zaplacení dálničních poplatků? Rakouskou dálniční známku si koupím v ČR. Děkuji moc a přeji hezký večer. Andrea.

Pokud pojedete z Čech, potom pojedete přes Rozvadov - Mnichov - Innsbruck nebo Dolní Dvořiště - Salzburg - Innsbruck a dále na Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Neapol - Torre Annunziata - sjezd Castellammare di Stabia - Massa Lubrense. Pokud pojedete z Moravy, potom pojedete přes Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50. Pokud pojedete přes Brenner, potom ještě zaplatíte mýtné ve výši € 8,50. V Itálii při cestě přes Brenner zaplatíte na mýtném € 69,80, při cestě přes Tarvisio € 73,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 13.02.2014, 19:22.
Pane Řehůřku, jmenuji se Jana a chtěla bych se Vás zeptat. Já a můj přítel bychom chtěli jet do Itálie do Caorle. Slyšeli jsme, že je to rybářské město a právě kvůli tomu bychom tam chtěli jet. Můj přítel je vášnivý rybář už od mala. Známý nám doporučil právě Caorle, že je tam pěkně. Akorát nemohu někde sehnat, kolik stojí v Caorle povolenka a kde ji zakoupit, přes jakou agenturu, aby bylo vše v pořádku. Poradíte nám prosím? Chtěli jsme na řeku Po ale ještě s námi pojede přítelova maminka a má sestra a ty chtějí k moři. Tak jsme právě vybrali Caorle. Děkuji Vám za Vaši radu a odpověď. Jana.

Kde koupit přesně nevíme, ale s největší pravděpodobností v Ufficio Pesca na Strada Nuova 80/A v Caorle. Platba ale musí zřejmě proběhnout poštovní poukázkou s uvedením povinných údajů jako druh povolení, číslo a datum vydání licence atd. Od chvíle zaplacení potom platí povolenka. Vše Vám ale přesně řeknou v kanceláři. Kancelář je otevřena v pracovní dny od 8:00 do 12:00. Ceny povolenky (Permissi di Pesca) známe přibližně z roku 2012, moc se to ale zřejmě lišit nebude. Obyvatelé jiných regionů než Veneto a cizinci platí jednou tolik, co místní. Třídenní povolenka stojí pro cizince € 12,00, týdenní € 16,00, měsíční € 32,00, půlroční € 60,00 a roční € 80,00. Pokuty za rybolov bez povolenky se pohybují od přibližně € 50,00 do € 310,00. Přečtěte si také potřebné dokumenty: Pravidla rybolovu a Povolení k rybolovu.

# 12.02.2014, 22:20.
Děkuji za Vaše stránky - hodně všem, co potřebují vědět cokoli o Itálii, pomáhají. Chtěla bych se zeptat, jak je to v Itálii se spaním na divoko? Chtěli bychom přespat ve stanu např. na pláži nebo někde na louce - samozřejmostí by bylo po sobě nezanechat žádné stopy. Děkuji za odpověď. Petra.

Kempování ve volné přírodě je v Itálii zakázané.

# 04.02.2014, 12:38.
V červenci letím se 3 dětmi a maminkou do Benátek a odtud bych se potřebovala dostat do Bibione, nejlépe asi taxíkem. Je nutné předem objednat taxi nebo stačí na letišti? A jak je to s autosedačkami, mě stačí jedna pro dvouleté dítě? A ještě se zeptám na autobus do Bibione z letiště. Jak daleko je zastávka, kolik to stojí a jízdní řád? Moc děkuji. Helča.

Obecně není nutné si taxi objednávat dopředu. Hodně také záleží na čase, ve kterém přiletíte. Jinak je to ve dne a jinak v noci. Nicméně nic nezkazíte, pokud si taxi objednáte dopředu (samozřejmě až několik dnů před odletem). Pojedete daleko, budete pro taxislužbu zajímavý zákazník, ochotně na Vás chvíli počkají. Z letiště Treviso je paušální cena taxi do Bibione € 150,00. Jistotu autosedačky budete mít při objednávce předem. Cestování veřejnou dopravou je o něco složitější. Nejdříve se musíte dostat na autobusové nádraží v Treviso. Dopravu zajišťuje kyvadlovým autobusem č. 6 společnost ACTT. Jízdenka stojí € 1,20, pokud ji koupíte u řidiče tak € 2,50. Z Treviso potom můžete pokračovat autobusem ATVO do San Dona di Piave. Jezdí tam linky č. 11, 27 a 24. Odtud potom do Bibione linka č. 52. Jízdenka stojí € 6,70. Z letiště Marco Polo Vás taxi přijde na € 130,00. Veřejnou dopravou je to levnější, přímý autobus ATVO - linka č. 52 Vás přijde na € 5,90. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ATVO přímo na letištích. V Bibione a v Treviso přímo na autobusovém nádraží. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Počítejte s tím, že se do Vašeho odletu změní. Před odletem si je ještě zkontrolujte.

# 04.02.2014, 10:31.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší cesta z Prahy do Lido Adriana a jaké jsou poplatky na silnicích a dálnicích (mýtné, dálniční známky). Děkuji moc. Gabriela.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Imola - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,50, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 30,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 03.02.2014, 19:50.
Za týden přijedu do Říma (na autobusové nádraží Tiburtina) z ČR a potřebuji se dostat do Pescary, kde budu pobývat. Ovšem na webu trenitalia.com nemohu najít žádné spojení. Prosím Vás tedy, zda byste mi poradili, na jakém webu si mohu předem koupit zpáteční jízdenku, není podstatné, zda pojedu vlakem nebo autobusem. Případně se chci zeptat, zda by nebyl problém si jízdenku zakoupit případně až na stanici, ze které bych odjížděla. Předem moc děkuji za odpověď. Pěkný zbytek dne. Markéta.

Regionální vlaky do Pescara jezdí přímo ze stanice Tiburtina. Jízdní řády si prohlédnete a jízdenky zakoupíte na Trenitalia. Je třeba zvolit záložku Tutti i treni a zadat stanice Roma Tiburtina a Pescara Centrale. Ve všední den jedou regionální vlaky v 7:42, 10:33, 12:33, 14:33, 16:30 a 18:33. Na místě jsou za přibližně 4 hodiny (ten v 10:33 za 5 hodin). Cena jízdenky je € 12,70. Jízdenku lze samozřejmě zakoupit i na pokladně ve stanici Tiburtina. Z Tiburtina Vám také jedou autobusy Arpa. Odjíždí v 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 12:25, 13:30, 14:30, 15:45, 17:30, 18:30, 20:00, 21:30 a 23:00. Autobus jede přibližně 2,5 hodiny a zastávka je v Pescara na Piazzale Repubblica. Autobusy v 9:00, 14:30, 15:45 a 17:30 provozuje společnost Di Fonzo. Jízdenky se prodávají přímo na terminálu Tiburtina v Agenzie Piccarozzi, Eurolines nebo Ticket Bus. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 28,00 (ta však platí jen 3 dny). V autobuse, pokud budou volná místa, Vás přijde jízdenka o € 1,00 více.

# 02.02.2014, 17:48.
A ješte poplatky Pisa, Provincie Pisa, Itálie. Štefan.

V případě překročení hranice u Tarvisio Vás mýtné v itálii vyjde na € 42,60, v případě překročení hranice přes Brenner Vás mýtné v Itálii přijde na € 38,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, poplatky v Rakousku jsou stejné jako v předchozí odpovědi.

# 30.01.2014, 15:39.
Chystáme se na výlet do Verony! Kvůli mé maličkosti a mého strachu z létání, volíme autobusovou dopravu! Chtěla jsem se zeptat, kolik hodin přibližně trvá cesta zájezdovým autobusem? Děkuji předem za odpověď! Sára.

Cesta z Prahy linkovým autobusem do Verony trvá přibližně 12 hodin. Dobu jízdy zájezdovým autobusem je těžké přesněji určit. Záleží odkud přesně pojedete (tedy i jak dlouho pojedete mimo dálnice), kde má zájezdový autobus další zastávky pro vyzvednutí klientů. Informujte se přímo u pořadatele zájezdu, který Vám to řekne přesněji.

# 28.01.2014, 10:31.
Můžete mi poradit, zda je schůdné se dostat z Benátek na jednodenní výlet do Padovy či Verony vlakem nebo autobusem? Jízdní řád italských železnic se mi nedaří otevřít. Děkuji. Kateřina.

Vlaky jezdí jak z Mestre, tak i ze Santa Lucia. Jezdí jich hodně. Jízdenka v regionálním vlaku do Padovy stojí € 2,90. Ve vlaku Frecciabianca € 9,00. Do Verony je to podobné, jízdenka stojí € 7,60 resp. € 23,00. Do Padovy nemá význam volit dražší vlak, časově nic nezískáte, do Verony je to na zvážení, někdy je rozdíl i hodinu. Do Verony stojí jízdenky stejně z Mestre i S. Lucia, do Padovy je ze S. Lucia dražší - € 3,60 resp. € 15,00 až € 16,00.

# 27.01.2014, 13:45.
Pan Řehůřek, 28.2.2014 se chystáme na 4 dny do Benátok do hotela Coppe, do vychodnej časti Lido di Jesolo. Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, ako sa najjednoduchšie dostaneme z hotela autobusom do Punta Sabbioni. Treba isť najskor autobusom na autobusovú stanicu, keďže pešo to je zrejme daleko a tam prestúpiť, alebo ide aj nejaký priamy spoj do Punta Sabbioni z východnej časti Lido? Kde zakúpime lístky na autobus a treba ich nejako označiť a v akej sú ceně? Poprípade mi prosím Vas viete poradiť koľko je parkovné za osobné auto na parkovisku v Punta Sabbioni? Vopred ďakujem za odpoveď. Pekný deň. Monika.

Do Punta Sabbioni se dostanete z Lido di Jesolo autobusem ATVO. Autobusy jezdí z autobusového nádraží, které se nachází na Via Equilio. Jízdenky zakoupíte na autobusovém nádraží. Cena je € 3,00. Do Punta Sabbioni jezdí spoje č. 23, 37, 42 a 54. Spojení mezi autobusovým nádražím a východní částí Lido di Jesolo zajišťuje linka společnosti ATVO č. 2 (Cortellazzo - Autostazione) a západní částí linka č. 5 (Incrocio tra Via Gorizia e Via A. Frank - Autostazione). Autobusy jezdí po půl hodině. Spoj č. 2 jezdí nejblíže Vašemu hotelu po Via Olanda, nejbližší zastávka č. 35 je naproti hotelu Christian. Je to severovýchodně od Vašeho hotelu, musíte jít po Via Enotria a potom zabočit doprava na Via Olanda. Je to přibližně 200 m. Jednoduchá jízdenka stojí € 1,30. Jízdenky zakoupíte v různých trafikách, barech atd. označených logem ATVO. Jízdenky musíte v autobuse samozřejmě označit. Parkovné v Punta Sabbioni (Piazzale Punta Sabbioni) v zimním období činí € 0,80 za hodinu a € 4,00 za 12 hodin.

# 27.01.2014, 10:13.
Mám dotaz ohledně cesty z Prahy do Caorle. Netušíte, jaké poplatky se cestou platí a kolik to dělá? Vím jen, že v Rakousku se platí € 8,50 za dálnici, jak je to v Itálii netuším. Děkuji. Martina.

V Rakousku kromě desetidenní dálniční známky v ceně € 8,50 zaplatíte ještě za průjezd tauernskými tumely € 11,00 a na mýtném v Itálii € 13,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Přečtěte si náše články Mýtné v Rakousku mírně podražilo a Rakousko - italská hranice nabízí slevu.

# 19.01.2014, 19:32.
V prvom rade vám veľmi ďakujem za vaše stránky. Našla som tu veľa užitočných rád a inšpirácie. Začiatkom júna sa chystáme do Kalábrie - Villaggio Marco Polo v Santa Domenica. Radi by sme cestovali letecky do Ríma a odtiaľ nočným vlakom. Pozerala som ceny lístkov na vlak a Trenitalia ponúka online tri druhy lístkov: base, economy a supereconomy. Mohli byste mi prosím vysvetliť rozdiely medzi týmito lístkami? Online kúpené lístky si stačí potom vytlačiť, alebo je ich treba pred nástupom označiť? Ak bysme si kupovali lístky priamo na stanici v Ríme, aká bude ich cena? Cestuje s nami aj 12-ročné dieťa, to by malo mať zľavnený lístok. Bude stačiť k preukázaniu veku jeho pas? Ďakujem za váš čas a ochotu. Hana.

Vše máte podrobně popsané na stránkách trenitalia.it. Jízdenka Base nabízí maximální flexibilitu. Jízdenka Economy nabízí úsporu i flexibilitu a jízdenka Super Economy nabízí jen maximální úsporu. Jízdenky Economy a Super Economy lze zakoupit maximálně 24 hodin před odjezdem a počet míst je omezen a variabilní podle dne v týdnu a dalších faktorů. Jízdenku Base můžete změnit kdykoliv před odjezdem a maximálně hodinu po odjezdu vlaku. Jízdenku Economy můžete změnit jen jednou do odjezdu vlaku, jízdenku Super Economy změnit nemůžete. U jízdenky Base můžete měnit datum, čas i typ vlaku. U jízdenky Economy jen datum a čas. Vrátit můžete jen jízdenku Base. U všech jízdenek lze použít slevu pro děti, u jízdenky Base i ostatní slevy. Podmínky a změnové poplatky ke všem typům jízdenek jsou přesně popsané na výše uvedených stránkách. Na online jízdenkách je uvedený konkrétní vlak, datum a čas. Není je tedy třeba označovat. Můžete si je vytisknout nebo zvolit možnost zobrazení na notebooku, tabletu či smartpohu. Důležité je, aby byl čitelný kód. Ceny by měly být stejné, online nákup Vám nabízí větší flexibilitu při optimalizaci všech možností vedoucích ke snížení ceny. K prokázání věku dítěte by měl samozřejmě stačit pas. Vše je podrobně popsané na výše uvedených stránkách. Prostudujte si to.

# 15.01.2014, 22:00.
Mám na Vás dotaz i prosbu. Jak se dostaneme z vlakového nádraží San Benedetto do rezidence Il Lauro. Paní z cestovní kanceláře nám říkala, že odvoz z nádraží nezajišťují a je to prý přibližně 5 km od vlaku. Nevíme, zda tam jezdí autobusy, či budeme muset taxíkem. Budeme mít s sebou i malé děti a velká zavazadla. V tomhle jsme bezdradní. Také mě napadlo, zda není ještě jiná železniční zastávka blíže k rezidenci. Jsme nádražáci, ale s tímhle jsem zatím nehnula a že Itálii mám celkem zmáknutou a jezdím tam každý rok, ale spíš do Kalábrie. Pokud to bude ve Vašich silách, poraďte nám. Přijedeme do letoviska 30.5. v 11 hodin dopoledne. S pozdravem Jitka.

Residence Il Lauro se nachází na rohu ulic Viale Rinascimento a Via Cherubino, přímo u promenády. V blízkosti (za rohem ulice Viale Rinascimento a Via D. Cimarosa) je zastávka autobusu č. 2 společnosti Start. Zastávky jsou číslované, tato má číslo 14. Je to přímo naproti Americo Village přibližně 90 m od Il Lauro. přibližně 5 km je to od stanice San Benedetto del Tronto, ze stanice Porto d' Ascoli je to však přibližně 1,2 km. Linka č. 2 spojuje obě stanice. Je ale výhodnější jet z Porto d' Ascoli, protože v tomto směru jede po Viale Rinascimento, ze San Benedetto FS jede po souběžné Via dei Mille. Další výhodou je, že v případě selhání dopravy to máte pěšky blíž. Linka č. 2 je však letní a sváteční. Ve Vašem termínu jezdí lehce upravená (kombinovaná 2 + 8). Ze směru ze San Benedetto del Tronto má označení A, ze směru Porto d' Ascoli má označení B. Jízdenka by vás měla přijít na € 1,15 (1. tarifní pásmo do 6 km). Při nákupu u řidiče o € 1,00 více. Ceny jsou z roku 2013.

# 14.01.2014, 22:45.
Narazila jsem na vaše stránky a děkuji za spoustu informací a vaši ochotu při zodpovídání dotazů. Mám také jeden dotaz - poradíte mi, prosím, kde najdu jízdní řád vlaků včetně cen jízdného z Padovy do Benátek a zpět? Dočetla jsem se, že na této trase jezdí množstí vlaků a jízdné kolísá podle typu vlaku, rádi bychom si předem našli časově nejvýhodnější a nejlevnější spojení. Předem děkuji. Hana.

Jízdní řády a ceny najdete na trenitalia.it. Je třeba vybrat složku „Tutti i treni“ a do pole „Da“ zadat Padova, do pole „A“ zadat Venezia S. Lucia resp. opačně. Můžete vyplnit i ostatní parametry.

# 08.01.2014, 23:43.
Jelikož se chystáme v červnu s partou nádražáků do Itálie na dovču a nějaké zkušenosti již máme z cest do Kalábrie (tam jsme byli 3x vlakem), byl bych rád, pokud byste mi sdělil nějaké info k naší cestě. Jedeme do míst, kde jsme ještě nebyli. Chtěli bychom tentokrát do městečka Tortoreto Lido a cestu plánujeme tentokráte letecky z Prahy do Bari a potom vlakem zbytek cesty. Proto bych se Vás chtěl zeptat, pokud budete vědět, jak se nejlépe dostat z letiště do Bari na vlakové nádraží - něco jsem už našel na PC - nějaký vlak asi za € 5,00 (zřejmě tam neplatí naše volné jízdenky FIP) a také zda máte nějaké info o tom letovisku Tortoreto Lido - z obrázků to nevypadá špatně, ale nafotit se dá vše pěkně a potom skutečnost je úplně jiná. Děkuji za odpověď. S přáním hezkých dní Jiří z Karlovarska.

Dopravu vlakem z letiště v Bari na hlavní nádraží - Bari Centrale - zajišťuje společnost Ferrotramviaria. Vlaky FR2 jezdí od 5:29 do 23:40 přibližně dva do hodiny. Cena jízdenky je € 5,00. S největší pravděpodobností tam FIP neuplatníte. Můžete také využít služeb autobusu společnosti AMTAB, linky č. 16 v době od 5:10 do 21:35 s frekvencí přibližně 1 až 2 do hodiny. Cena jízdenky je € 0,90. Zaveze Vás na Piazza Aldo Moro, což je před hlavním nádražím. Další možností je autobus společnosti Tempesta v době od 5:35 do 24:00 s frekvencí přibližně jeden za hodinu. Cena jízdenky je € 4,15. Zaveze Vás opět na Piazza Aldo Moro. Vlak je nejrychlejší - přibližně 15 minut, Tempesta to trvá půl hodiny a městskému autobusu to trvá 50 minut. Tortoreto Lido je klasické středisko na Palmové riviéře vinoucí se podél pobřeží s dlouhou písečnou pláží (plnou slunečníků a lehátek) a s promenádou lemovanou palmami. Velkou výhodou je blízkost turistického lákadla - aquaparku Onda Blu.

# 02.01.2014, 22:59.
Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějaký tip na dovolenou někde na Palmovce. Chtěla bych jet od italských agentur. Sháním apartmám pro 4 osoby. Helena.

Doporučujeme italskou agenturu Agenzia Petra. Ve všech nabízených lokalitách je krásně, záleží na Vás co poreferujete. Zda město, nebo menší středisko. Určitě si vyberete.