Úvod

CESTOVATELŮV BLOG  

 

informace pro cestovatele  

Blog Často se nám stává, že se s Vámi chceme podělit o informace užitečné pro cestovatele, ale tak nějak se nikam na našem webu nehodí. Buďto jsou moc podrobné, nebo naopak krátké a nebo prostě nejdou nikam zařadit. Články z různých cestovatelských oblastí proto hledejte zde. Píšeme o všem, o čem si myslíme, že by se Vám při plánování výletu nebo dovolené mohlo hodit nebo co by Vás mohlo zajímat. Vše ostatní najdete stále v našich reportážích, tipech na výlety, zodpovězených otázkách, turistické kronice a zprávách o tom jak žijeme.

Rakouská dálnice Pavel Řehůřek, 30.10.2016 - 15:09, Rakousko
Mýtné v Rakousku mírně podražilo.
V roce 2017 se opět lehce zvednou ceny mýtného v Rakousku. Vozidla do 3,5 t platí mýtné formou dálniční známky. Tu je třeba nalepit na čelní sklo za zpětné zrcátko nebo do rohu nad řidiče. Dálniční známka je vyžadována na dálnicích, rychlostních silnicích, ale i v některých tunelech a obchvatech. Dálniční známky pro rok 2017 jsou tyrkysové a na tři časová období (zdroj ASFiNAG). Dálniční známky lze zakoupit na některých čerpacích stanicích, na poštách, v tabácích a u dalších prodejců. Na desetidenní a měsíční dálniční známce musí být vyznačený den, od kterého ... [o mýtném].

Rakouská dálnice Pavel Řehůřek, 17.7.2015 - 20:00
Rakousko - slovinská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.
Pro někoho může být pár stokorun ušetřených cestou na dovolenou zanedbatelná záležitost, pro jiného důležitý příspěvek do rozpočtu započaté dovolené. Pokud patříte k té druhé skupině a vaše cesta směřuje do Slovinska a Chorvatska přes Graz a Maribor, máte možnost právě v této části rakousko - slovinské hranice ušetřit. Bude vás to stát jen čtvrt hodiny času. Podobně jsme Vás informovali o výrazné slevě na rakousko - italské hranici v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvědněte si ji. Článek se stal jedním z nejčtenějších na našich stránkách a máme zprávy ... [o slevě].

Výlov Pavel Řehůřek, 20.10.2014 - 19:25, Česko
Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově.
K rybníkářským oblastem neodmyslitelně patří podzimní výlovy rybníků. Rybáři plní své sítě kapry a dalšími druhy ryb. Ty postupně třídí a dávají do kádí, které pak na nákladních automobilech směřují do sádek. Odtud před vánocemi putují k prodeji. Už tradičně probíhá v druhé polovině října výlov Hradeckého rybníka u Tovačova. Je to vyhlášená údálost v celém Olomouckém kraji. Kromě neopakovatelného zážitku ze sledování výlovu si vždy přijdou na své i chuťové buňky každého návštěvníka. Ve stáncích se připravují různé rybí speciality z právě vylovených ryb. Nejžádanější ... [o výlovu].

Hrad Pavel Řehůřek, 20.10.2014 - 18:50, Česko
Podzimní mlsání na hradu Šternberk.
Hrady a zámky lákají své návštěvníky nejen na zajímavou historii, ale i na řadu doprovodných akcí. Státní hrad Šternberk založil tradici, která jednou ročně na podzim přiláká do jeho prostor řadu návštěvníků. I letost se po zdejším nádvoří vinula vůně vepřového guláše na víně, srnčího ragú, bramboráků, paštiky s brusinkami a lívanců. Třetí ročník podzimního mlsání na hradě Šternberk nabízel další dobroty, tentokrát podle receptů ze 16. století - postní zelí, slaný závin z listového těsta, kaši nasladko i kaši naslano nebo čajové pečivo. A kdo měl trpělivost, mohl si zapůjčit ... [o mlsání].

Rakouská dálnice Pavel Řehůřek, 18.9.2014 - 19:49, Rakousko
Průjezd Vídní při cestě z dovolené.
Cestu z Moravy na jih podstatně ulehčila nově vybudovaná dálnice Nord Autobahn A5, která u obce Schrick navazuje na silnici Brünner Straße B7 směřující z Mikulova do Vídně. U Hegenbrunnu dálnice A5 plynule navazuje na Wiener Außenring Schnellstraße S1, která v jedné větvi propojuje dálnici Donauufer Autobahn A22 směrem na Stockerau a ve druhé větvi Wiener Nordrand Schnellstraße S2 + Südosttangente A23 směrem do Vídně. A právě zmiňovaná S1 má být plánovaným obchvatem Vídně. Dokončený má být v roce 2018, to však není vůbec jisté z důvodu ... [o průjezdu].

Muzeum Pavel Řehůřek, 13.9.2014 - 14:51, Polsko
Marie Curie Skłodowska a její muzeum ve Varšavě.
Středověká atmosféra varšavského Starého města láká k procházkám každého turistu, který zavítá do této polské metropole. Na Staré město plynule navazuje Nové město, které má také co nabídnout. Dovede vás do něj ulice Nowomiejska, která prochází působivým barbakánem - opevněnou bránou - do Starého města. Následuje ulice Freta posetá zahrádkami restaurací. Za kostelem sw. Jacka stojí napravo dům, který běžný návštěvník lehce přehlédne, protože je podobný všem ostatním. A přeci se v něčem odlišuje. Dne 7. listopadu 1867 se zde narodila ... [o muzeu].

Pentedattilo Pavel Řehůřek, 10.9.2014 - 22:15, Itálie
Město duchů pod pěti prsty.
Na jižních úbočích pohoří Aspromonte se rozkládají řecké vesnice, které daly celé oblasti název Zona Grecanica a byly po staletí izolované až do konce devatenáctého století. Jednou z nich je Pentedattilo, nejfotografovanější město v Kalábrii. Pokud budete trávit dovolenou právě na jihu Kalábrie, neměli byste si toto místo nechat ujít. Stačí jen udělat pomyslný krok od pobřeží Jónského moře směrem do nitra strmých drsných hor a ocitnete se v úplně jiném světě. Naskytne se Vám pohled, který lze jen stěží popsat slovy. Pohled na město duchů, rozkládající se pod ... [o městě].

Švýcarská dálniční známka Pavel Řehůřek, 4.9.2014 - 19:33, Itálie, Francie
Na italskou a francouzskou riviéru levněji přes Švýcarsko.
Hodně cestovatelů směřujících na svou vysněnou dovolenou na ligurské nebo francouzské riviéře vynaloží nemalé prostředky za mýtné, které je v Itálii a ve Francii vysoké. Někteří zvažují odklonit svoji cestu přes Švýcarsko, kde se užívání dálniční sítě platí formou dálniční známky. Ta je jen jedna - roční. Cena 40 CHF (podle aktuálního kurzu € 33,12) pak většinu cestovatelů odradí a raději volí standardní trasy. Ve většině případů to však je špatné rozhodnutí. Kalkulace kompletního mýtného při cestě tam i zpět dává zelenou švýcarské cestě. Přinášíme Vám tuto ... [o mýtném].

Top Wash Sprit Pavel Řehůřek, 12.1.2014 - 12:55, Rakousko, Itálie
Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.
Pro někoho může být pár stokorun ušetřených cestou na dovolenou zanedbatelná záležitost, pro jiného důležitý příspěvek do rozpočtu započaté dovolené. Pokud patříte k té druhé skupině a vaše cesta směřuje do Itálie přes Villach a Tarvisio, máte možnost právě v této části rakousko - italské hranice ušetřit. Bude vás to stát jen čtvrt nebo půl hodiny času - podle výše úspory. Při současné ceně pohonných hmot v Evropě je nejvýhodnější cestou na dovolenou natankovat plnou nádrž ještě v České republice. Zvolte svoji oblíbenou čerpací stanici a pokud to máte k hranicím daleko, dotankujte ... [o slevě].