ITÁLIE 2010 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2010 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 22.06.2010, 22:15.
Chci se zeptat na nejrychlejší cestu z Prahy do Itálie (Caorle). A na kolik mě vyjdou poplatky za dálnici? Děkuji Vám. J.

Nejrychlejší cesta z Prahy do Caorle vede přes Regensburg, Mnichov, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,90 a zaplatíte také mýtné za průjezd tauernskými tunely ve výši € 9,50. V Itálii potom mýtné ve výši € 8,50. V červenci a srpnu doporučujeme plánovat trasu mezi Salzburgem a Villachem mimo období od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne z důvodu dopravních zácp před tunely.

# 21.06.2010, 20:42.
Po prvý krát ideme autom do Talianska, predĺžený víkend v Toskánsku. Neviete mi, prosím, poradiť aká autobusová spoločnosť rieši prepravu v okolí Florenzia a Sienna? Budeme bývať v dedinke Radda di Chianti a jakožko si chcem dovolenku užiť aj ja ako šofér, rada odparkujem auto pri hoteli a nechám sa povoziť. Veľmi pekne ďakujem a skláňam sa pred vašimi radami. Ivana.

Dopravu z Radda di Chianti do Florencie řeší společnost ACV. Konkrétně tam jezdí linka 365 z Gaiole Chianti do Firenze Autostazione. Dopravu z Radda di Chianti do Siena řeší společnost Siena Mobilita. Konkrétně tam jezdí linka 125 z Lucarelli do Siena. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády.

# 21.06.2010, 20:26.
Chtěla bych prosím poradit, teďka v sobotu odjíždíme do Itálie do Bibione a sháním čerpací stanice v Rakousku - A2 dálnice - na LPG (GPL), v odpovědích jsem našla adresy, ale z nich moc nevyčtu. Budeme rádi, když se nám ozvete, moc vám děkuji. Z.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 04.06.2010, 13:24. - Rakousko 2010

# 21.06.2010, 14:43.
Prosím moc o informaci - ceny mýtného v Itálii na cestu z Brna (Tarvisio - Livorno). Prosím uveďte cenu s informací, zda jedna cesta či i zpět. Děkuji moc. S pozdravem J.

Mýtné v úseku Tarvisio - Livorno je € 29,70. Při cestě zpět je ve stejné výši.

# 21.06.2010, 12:13.
Jaké bývá na Gargánu počasí od 12.9. do konce září? Děkuji. V.

Průměrné nejvyšší denní teploty se na Garganu pohybují v polovině září kolem 27 stupňů, do konce měsíce klesají k průměrným 22 stupňům. Sražkově se však průměry začínají blížit zimním měsícům. Doporučujeme sledovat před odjezdem server meteo.it.

# 21.06.2010, 11:58.
Existuje kemping v Tarvisiu nebo blízkém okolí? Děkuji a velebím Vaši bohulibou činnost. Jiří.

V blízkosti Tarvisia o kempu nevíme. Nejbližší při cestě do Itálie se nachází u jezera Lago di Cavazzo před Gemonou. Jedná se o kempy Val de Lago a Lago dei Tre Comuni.

# 20.06.2010, 20:48.
Našla jsem Vaše stránky a že nabízíte odpovědi na případné dotazy. Marně se snažím vypátrat autobusové spojení mezi městem Ferrara a Comacchio (potřebuji se dostat do kempu Lido di Volano; budu cestovat v sobotu 28.8.2010 z Florencie vlakem, do Ferrara bych měla dorazit v 15:14). Můžete mi doporučit odkaz, kde najdu spojení? Předem děkuji, Petra.

Většina autobusů jezdí do všech různých letovisek města Comacchio (Porto Garibaldi, Lido Estensi, Lido Spina, Lido Scacchi, Lido Pomposa, Lido Nazioni), do Lido Volano nejede přímo žádný. Musíte cestovat s přestupem, nejlépe v Porto Garibaldi. Linky provozuje společnost AMI. Jeďte autobusem z nádraží FS ve Ferrara v 16:35, v Porto Garibaldi bude v 17:45. Odtud potom jede do Lido Volano autobus v 17:55 a na místě bude v 18:30. Jízdenka by měla stát € 4,60. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, budete muset do Lido Nazioni (autobusů jezdí více) a odtud pěšky nebo taxi.

# 17.06.2010, 16:07.
Vaše stránky jsou opravdu skvělé. Na spoustu otázek mi daly odpověď. 2.7.2010 jedeme s dvěma dětmi do Itálie na dovolenou a chtěli bychom přenocovat levně v Rakousku v okolí Klagenfurtu, nejlépe u jezera. Zatím jsem nic nenašel. Můžete pomoci? Mnohokrát děkuji. Z.

Podívejte se na stránky woerthersee.com, zadejte datum příjezdu 2.7.2010 a odjezdu 3.7.2010. Nabídne Vám to vhodné ubytování s dalšími informacemi, kontakty a cenami.

# 17.06.2010, 11:07.
Prosím, kolik nás vyjdou dálniční poplatky a mýtné. Vyjíždíme z Jindřichova Hradce a náš cíl je střední Itálie - Marceli di Numana. Nevíte o vhodném místě na přespání na jihu Rakouska a přibližné ceně pro 4-člennou rodinu, kde bychom se chtěli cestou najíst a přespat? Chceme vyjet 27.8.2010 ráno, přespat v Rakousku v apartmánu s kuchyňkou a do Itálie dorazit 28.8.2010. Pobyt nemáme zamluvený a doufáme, že koncem sezóny v termínu od soboty do soboty najdeme apartmán až na místě. Děkuji moc za odpověď. P.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte mýtné € 9,50 a v Itálii na mýtném € 33,90. Tipy na úsporu na italském mýtném na této trase najdete v naší reportáži Gargano 2008. Další část otázky jsme zodpověděli v předchozím e-mailu.

# 17.06.2010, 10:59.
Děkuji za Vaše stránky! Prosím o informace, jsem 4-členná rodina a chystáme se 27.8. 2010 vyjet z jihu Čech do střední Itálie - Marceli di Numana. V Marceli jsme již byli s cestovkou a moc se nám tam líbilo. Cestou plánujeme přespat na jihu Rakouska v Alpách a druhý den ráno dojet na místo. Víme, že pobyty v Itálii jsou nejčastěji od soboty do soboty. Nemáme nic zamluveno, myslíte, že seženeme ubytování v apartmánu na týden v tento termín koncem prázdnin? Nevíte, na kolik vyjde přespání v jednoduchém apartmánu s kuchyňkou v Rakousku, popřípadě kde? Děkuji za odpověď. P.

Doporučujeme rezervovat ubytování dopředu. Je sice už po nejvyšší sezóně, ale stále srpen. V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku. V Rakousku problém mít určitě nebudete. Doporučujeme v místě navštívit turistické informační středisko, kde Vám s výběrem pomůžou nebo sledovat označení „zimmer frei“. Ceny se pohybují kolem 20-30 za osobu a noc se snídaní, jednoduchý apartmán lze však pořídit i mnohem levněji.

# 17.06.2010, 07:16.
V létě odjíždíme na dovolenou z Liberce do Cavallino - Treporti, chtěl jsem se zeptat na nejvýhodnější cestu od nás a na kolik nás výjdou poplatky. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem B.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Ceggia - San Dona di Piave - Lido di Jesolo - Cavallino Treporti. V Rakousku potřebujete desetidenní známku v ceně € 7,90, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte mýtné € 9,50 a v Itálii na mýtném € 10,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 16.06.2010, 15:49.
Rádi bychom strávili týden u moře v Lido Adriano. Mám prosbičku, kolik budou stát poplatky, mýtné a kterou cestu byste mi doporučil? Máte tady plno užitečných rad a pomocí. Předem Vám moc děkuji a jsem moc rád za Vaše stránky. Jarda.

Vaše optimální trasa je následující: Šumperk - Olomouc - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Rovigo - Ferrara - Bologna - Imola - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 25,60. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Případné zácpě u Mestre se vyhnete novým dálničním obchvatem, který se velkým obloukem Mestre vyhýbá. Případné zácpě u Bologna potom dojezdem v časných ranních hodinách. Tip na úsporu na mýtném v úseku Tarvisio - Ravenna najdete v naší reportáži Gargano 2008.

# 16.06.2010, 07:05.
Dobré ráno, mnohokrát děkuji, mám to chápat, že E45 a další éčka silnice nejsou zpoplatněná? Děkuji. Jiří.

Ne, není to tak. Evropské mezinárodní silnice jsou silnice zařazené do evropské sítě mezinárodních silnic, většinou vedou po území více států a po různých typech vnitrostátních silnic. Nesouvisí s vnitrostátním číslováním silnic. Např. zmiňovaná E45 vede z finské Karesuando do sicilské Gela. Na italském území vede po A22, A1, A14 - ty jsou všechny zpoplatněny mýtem. Až u Ceseny přechází na S2 - ta zpoplatněna není, u Orte se opět připojuje na zpoplatněnou autostrádu A1 a u Salerna na autostrádu A3, která už zpoplatněna není. Zpoplatněny jsou autostrády (A1, A4, A14 atd. - značka dálnice na zeleném podkladě), vyjímku tvoří některé městské obchvaty - tangenciály (Mestre, Řím, Katánie apod.) a dálnice A3 v Kalábrii. Zpoplatněny jsou i některé alpské horské silnice a tunely. Nezpoplatněny jsou superstrády (značka dálnice na modrém podkladě), státní (SS) a provinční (SP) silnice.

# 15.06.2010, 19:58.
Chci se zeptat na nejlepší cestu z Prostějova do Itálie - Caorle. Kolik asi zaplatím na poplatcích mimo rakouské dálniční známky a zda -li je na cestě LPG stanice. Děkuji. B.

V Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 8,50. Na rakouské dálnici A2 je čerpací stanice Agip u Loipersdorfu na 106 km. V Itálii je to potom čerpací stanice Esso na 36,9 km A23 - Ledra Ovest, mezi Gomonou a Udine.

# 14.06.2010, 19:17.
Chtěl bych se zeptat, kolik mě vyjde cesta z Přerova do Pisy autem na poplatcích. Jakub.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 32,30. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši.

# 14.06.2010, 19:15.
Už v pátek vyrážíme směrem do Kampánie, konkrétně, Marina di Camerota a měl bych na vás ještě jeden dotaz. Nevíte, zda jsou v okolí tohoto městečka nějaké aquaparky, nebo nějaký zábavní park? Většinou když jsem něco našel, tak to bylo nahoře na severu. Děkuji. Honza.

O nejbližším aquaparku víme jen na jihu v Kalábrii v Praia a Mare. Jedná se o Nuovo Aquafans a od Marina di Camerota je vzdálen 70 km.

# 14.06.2010, 19:14.
Chtěl bych se zeptat, zda-li nemůžete poradit nějakou stránku, kde bych si mohl vypočítat, kolik mě na mýtném bude stát cesta do Itálie a nebo aspoň tak předběžně mi říct, na kolik to tam tak zhruba vychází, děkuji. Jakub.

autostrade.it

# 14.06.2010, 09:49.
Již po několikáté jedeme na dovolenou do Kampánie a využíváme tranzitní ubytování kolem Říma. Rádi bychom chtěli změnit místo tranzitního ubytování a z tohoto důvodu bych Vás rád požádal, zda nemáte nějaký tip od Florencie níž. Upřednostňujeme kempy, villagia, jedná se nám skutečně o přespání. Děkuji za tip. S pozdravem Milan z Hodonína.

Hodně cestovatelů směřujících na jih volí nocleh u jezera Lago Trasimeno (je to jen malá zajížďka z dálnice přibližně hodina a půl jízdy za Florencií). Kempy v této oblasti najdete např. na portále camping.it.

# 13.06.2010, 21:34.
Prosím, sdělte, kolik tunelů a zda jsou zpoplatněny na cestě Salzburg / Villach, popřípadě, zda jsou v Rakousku a v Itálii na cestě Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - San Michele zpoplatněny dálnice. Pravděpodobně v Rakousku ano, ale Itálii nevím. Děkuji. Vojtěch.

Zpoplatněny jsou Tauern Tunnel a Katschberg Tunnel. Celkové mýtné činí € 9,50 a platí se společně mezi těmito tunely na mýtnici u Sankt Michale im Lungau. V Rakousku se dálnice platí formou dálniční známky. Desetidenní stojí € 7,90. V Itálii je třeba platit dálnice formou mýtného. Při vjezdu na dálnici si u brány vyzvednete lístek, na základě kterého uhradíte mýtné při výjezdu. Mýtné mezi Tarvisio a San Michele al Tagliamento (sjezd Latisana) Vás přijde na € 8,50.

# 09.06.2010, 18:10.
S odkazem na Vaše velmi zajímavé stránky, prosím o radu. Chystáme se s rodinou na cestu do Itálie a potřeboval bych poradit, jakou zvolit nejlepší trasu autem do Lignana / IT (+poplatky ). Trasa: Cheb - Lignano. Současně bych se chtěl zeptat na vaše zkušenosti s touto oblastí - čistota moře, restaurace, obchody, zábavné parky, výlety apod., popř. co byste nám doporučili nebo na co si dát pozor. Moc děkuji. S pozdravem J.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Svatý kříž - Waldsassen - Mitterteich - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a dále zaplatíte mýtné € 9,50 za průjezd tauernskými tunely, v Itálii zaplatíte na mýtném € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Odpovědi na další Vaše otázky najdete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

# 08.06.2010, 18:18.
Chtěla bych se zeptat, zda je i v Bibione veřejná Wifi síť. Děkuji. Ivana.

O veřejné free wifi sití v Bibione nemáme informace. Internet tam sice je téměř na každém kroku (herny, hotely, internetové kavárny), ten je však samozřejmě zpoplatněný (nebo pro ubytované hosty v případě hotelů).

# 07.06.2010, 07:44.
Tento rok budeme tráviť dovolenku v Silvi Marina a chceli bysme si odtiaľ urobiť súkromne výlet do Loreta busom alebo vlakom. Je to reálne? Na mape je Loreto kúsok pod Anconou, ale nemáme predstavu, aká je to vzdialenosť od Silvi Marina a či je lepšie použiť autobus alebo vlak. Vďaka! Marta.

Jeďte vlakem do Porto Recanati. Ze Silvi se tam dostanete přibližně za 1,5 hodiny a € 6,00. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Z Porto Recanati jeďte autobusem společnosti Reni. Do Loreta Vás zaveze za 15 minut. Jízdní řád najdete na výše uvedených stránkách. Jede tam však jen málo spojů. Ve všední den prakticky jen 11:30, zpět 18:35. O něco více spojů jede až z Ancony, je to však dál a dražší. Výlety ze Silvi Marina do Loreta však pořádají také cestovní kanceláře.

# 04.06.2010, 19:54.
Ráda bych se zeptala, v jaké míře se v Caorle vyskytují komáři. Jedeme tam již po několikáté, ale zatím jsme tam komára nepotkali, ale jedeme letos asi po 10 letech a spekulace jsou různé. Z toho důvodu se ptám. A ráda bych se zeptala na počasí, jedeme příští týden v pátek 11.6. a vracíme se v sobotu 19.6. Děkuji moc za odpvěď. S pozdravem Kamila.

V týdnu od 11.6. do 18.6.2010 hovoří předpověď v Caorle o maximálních teplotách v průměru kolem 27 stupňů, v noci kolem 19 stupňů. Má být většinou slunečno nebo polojasno. Doporučujeme sledovat před odjezdem server meteo.it. Ohledně výskytu komárů a doporučení najdete v odpovědi ze dne 14.08.2008, 18:33 - Itálie 2008.

# 02.06.2010, 22:15.
Pane Řehůřku, jedeme potřetí do Itálie a potřetí Vás prosím o nové informace, které nenabízí žádná cestovka nebo jiná instituce. Jsme z Plzně a loni jste nám doporučil trasu do Caorle na Folmavu, Straubing, Salzburg, Villach atd. Platí toto doporučení i pro letošek? Existuje ještě nějaká další informace ohledně cesty nebo dovolené v Itálii, kterou bychom měli určitě vědět? Moc děkuji a přeji Vám neomezenou dávku asertivity a energie, kterou cítím z Vašich odpovědí. Děkuji. Zdeněk z Plzně.

Neuvádíte, kdy na dovolenou jedete. V současné době nejsou na německých dálnicích ve Vašem směru nějaké významné uzavírky a stavební práce, u kterých je předpoklad prodloužení přes prázdniny. Sledujte inforace na adac.de. Jinak platí stejná obecná doporučení jako v odpovědi ze dne 18.06.2009, 23:40. - Itálie 2009. Oproti loňsku vzrostla lehce cena rakouské dálniční známky a mýtné v Itálii. Poplatky v tunelech jsou na stejné výši. Region do kterého jedete je v současné době postižen výskytem vztekliny a to v některých případech i mezi domácími zvířaty. Vyhněte se tedy kontaktu s volně žijícími zvířaty, pobíhajícími psy apod.

# 31.05.2010, 11:44.
Posíláme babičky vánočním dárkem letecky do Itálie k moři. Ubytování mají v Aprilia Marittima (nad Lignanem vpravo). Sháníme nejlevnější transport z letiště Treviso do místa ubytování a samozřejmě i nejlevnější výlet do Benátek (kombinace bus - loď). Našel jsem Bus do Bibione za € 18,60 a dále potom asi taxi. Ale obáváme se, že ceny taxi v místě silně přehluší ceny levných letenek. Můžete mi, prosím, poradit (termín 10 - 24.07.2010)? Předem děkuji. Vladimír.

Z letiště v Treviso jezdí do Bibione spoj společnosti ATVO. Cena jízdenky je € 10,30 a zpáteční € 18,60. Všechny spoje z Bibione, které známe, Vaši destinaci bohužel míjí (jezdí po SP74). Musíte jet do Lignano. Linky provozuje společnost SAF. Z Lignana potom se stejnou společností linkou Lignano - Latisana - Muzzana - Udine. V Aprilia Marittima zastavuje na zastávce Bivio. Podle tarifních tabulek by se ceny jízdenek měly pohybovat v prvním případě € 1,75 / € 2,50, ve druhém případě € 1,25 / € 2,00. Druhá cena je při nákupu jízdenky u řidiče. Jízdní řády obou společností najdete na výše uvedených stránkách. Taxi se z letiště Treviso nevyplatí, např. jen do Benátek stojí € 70,00, do Lignana přibližně € 120,00. Tip na výlet do Benátek najdete v naší odpovědí ze dne 15.04.2010, 08:17. - Benátky 2010. Z Lignana jezdí do Benátek linka společnosti ATVO. Cena jízdenky se pohybuje kolem € 6,00. Ceny lodních lístků potom od € 6,50.

# 28.05.2010, 13:56.
Řehůřkovi, přeji vše dobré v tomto roce. Již jednou jsem využila informací z vaší strany ohledně Gargána v Itálii a dobře jsem udělala. Letos bychom chtěli do Itálie znovu, ale nějak nezbývají korunky, tak hledáme něco hodně levného. Odmítám však komplexy jako je Bibione apod. Nejraději bychom nějak tak do oblastí Palmové riviery. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte vy nebo někdo z vašich přátel zkušenost s dovolenou strávenou v mobilhomech nebo bungalovech v oblasti Marche - Cupra Marittima - Villaggio Terrazzo sul Mare. Dětem se ta nabídka líbí, je to od CK Adrialand (recenze na tuto CK jsou tak napůl dobré napůl špatné), chceme jet autobusem, přítel letos řídit sám nemůže, ani nevím jak dlouho může trvat cesta, ale to není rozhodující. Stravovat se budeme sami. Zda máte nějaké zkušenosti nebo víte o něčem podobném v oblasti Střední a Jižní Itálii, buďte tak hodní a poraďte. Děkuji mnohokrát, myslím, že vaše rady pomáhají mnoha lidem. Pěkný den (i když počasí nám nepřeje). Zuzana ze Dvora Králové nad Labem.

Známe cestovatele, kteří s CK Adrialand jezdí pravidelně a jsou spokojeni. Jejich zájezdy odpovídají zaplacené ceně. My bychom se toho nebáli a zkusili to.

# 28.05.2010, 12:26.
Děkuji za vaše skvělé stránky plné užitečných rad. Měla bych také dotaz. V červenci letím do Milána (letište v Bergamu). Nevíte, jak se co nejlevněji dostat do Milána? Zda nějakým přímým spojem z letiště nebo přes Bergamo? Jsou v Miláně nějaké jednodenní nebo dvoudenní jízdenky na městskou dopravu? Děkuji za rady ... hezký den. Martina.

Z letiště Bergamo máte několik možností, jak se dostat do Milána veřejnou dopravou. Autobusem ATB za € 1,70 na železniční stanici (Stazione FS) v Bergamu a odtud vlakem do Milána za € 3,60 (Porta Garibaldi) nebo € 4,20 (Milano Centrale). Druhou možností je jet do Milána přímým autobusem. Jezdí několik linek různých společností. Společnost Autostradale Vás zaveze na Stazione Centrale FS nebo na Stazione Lambrate FS, obě železniční stanice za € 8,90. Společnost Orioshuttle na Stazione Centrale FS za € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Veřejnou dopravu v Milánu zajišťuje společnost ATM. Běžná jízdenka na 75 minut stojí € 1,00. Deset jízdenek stojí € 9,20, jízdenka na čtyři jízdy € 4,00, jízdenka na 24 hodin stojí € 3,00, jízdenka na 48 hodin € 5,50, jízdenka na 2 jízdy denně po dobu šesti dnů stojí € 6,70. Jízdenka na zavazadla stojí € 1,00. Jízdní řády a další podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách.

# 27.05.2010, 13:26.
Náhodou jsem narazil na Váš informační portál, před kterým smekám. Letos pojedu po delší době na dovolenou do okolí Benátek a jelikož mám doma samé starší mapy (přibližně 4 až 5 let), tak se chci zeptat, zda již není propojení mezi dálnicemi A22 (sjezd Roventa) na Vincenza A31 a dále již po známé A4. Jsem z Plzeňska a na Villach se moc nechce. Děkuji za opdověď a přeji hodně úspěchů a krásné léto. S podravem S.

Dálnice A31, známá jako Autostrada Val d'Astico je bohužel hotová pouze ve stejném úseku: Piovene Rocchette - Vicenza. Úsek Vicenza - Rovigo by už měl být ve výstavbě, úsek Piovene Rochette - Besenello je stále předmětem sporů a hned tak hotový nebude.

# 19.05.2010, 12:42.
Jedeme v létě do Lignana, chci se zeptat, zda je v letovisku veřejná WiFi síť. Děkuji. Petr.

Od roku 2009 byla zprovozněna wifi síť po celém úseku pláže v Lignano Sabbiadoro. Tato služba je zdarma. Přístupové heslo lze obdržet oproti předložení dokladu totožnosti v baru Terazza a Mare na Lungomare Trieste nebo v Agenzia Turismo FVG - P.I.A.T. na Via Latisana.

# 19.05.2010, 09:55.
Měl bych otázku týkající se cesty autem do Florencie. Při letošní cestě na jih Itálie jsme naplánovali zastávku ve Florencii. Chci se zeptat, zada je možné dojet do Florencie pohodlně mimo dálnice. Myslím, že bychom tím mohli celkem ušetřit. Cestu máme naplánovanou na noc, tak by to nemusel být takový problém? Máte s cestou mimo dálnici nějaké zkušenosti? Děkuji. Radek.

Souběžně s dálnicemi vedou většinou silnice nižších tříd, po kterých je možné jet bezplatně. To samozřejmě s sebou přináší delší čas jízdy, členitější terén, vyšší spotřebu a celkovou náročnost pro řidiče. Konkrétně úsek mezi Bologna a Firenze je o to náročnější, že cesta vede přes hory. My mimo dálnici jezdíme prakticky ve dvou úsecích a to Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini. Jedná se o kvalitní úseky s menším objemem dopravy. Dříve jsme několikrát jezdili i celou trasu mimo dálnici, např. v noci mezi Tarvisio a Mestre to bylo absolutně bez problému, přes den úseky po pobřeží od Rimini už moc náročné. Před noční jízdou doporučujeme natankovat plnou nádrž, ne všechny čerpací stanice mimo dálnice jsou nonstop. U některých (i na významných tazích) jsme se setkali s tím, že i přes den během siesty měly zavřeno.

# 18.05.2010, 23:43.
Četla jsem si Vaše stránky a dost mě zaujaly. Chystáme se na cestu do Itálie a potřebovala bych poradit, jak se tam nejlépe dostat a kolik to bude stát. Šlo by o cestu z Kroměříže do Varezze (poblíž Savony). Zajímalo by mě, kolik budeme platit na poplatcích hlavně v Itálii. Nemůžu to nikde vyčíst. Moc děkuji. S pozdravem Hana.

Vaše optimální trasa je Kroměříž - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Ovada - Voltri - Arenzano - Varazze. V ČR můžete samozřejmě volit i trasu Otrokovice - Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav. V Rakousku potřebujete jednu nebo dvě desetidenní dálniční známky (podle délky pobytu) v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte celkem na mýtném € 36,40. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 13.05.2010, 14:04.
V rámci svého pobytu v Římě v září 2010 bych rád navštívil přátele v Udine. Nemohu však nalézt jiné přímé spojení než vlakem. Existuje možnost cestovat autobusem, případně kde bych nalezl jízdní řády, případně ceny? Děkuji. Karel.

O autobusovém spojení mezi těmito městy těch informací moc nemáme. Kromě toho, že tato města spojuje dvakrát týdně i jedna z linek Student Agency, známe spojení s přestupem Roma - Pescara - Udine. Z Říma (Tiburtina) jezdí do Pescara (Piazzale della Repubblica) společnosti Arpa, Di Fonzo, Di Febo - pescararomanostop.com. Z Pescara (Piazzale della Repubblica) potom jezdí do Udine autobus Sita - linka Tarano - Udine (jen sobota a neděle, navíc v září z čerpací stanice Agip na dálnici). Je to složité a drahé - € 15,00 + € 37,50 a také časově náročné - 3 hodiny + 9,5 hodiny. Vlakem se tam dostanete levněji - z Tiburtina ve 22:36, vlak ICN bez přestupu za 9,5 hodiny a € 44,00. Zpět potom jede ve 21:22 (stejný čas i cena).

# 13.05.2010, 12:30.
Pane Řehůřku, děkuji za osvětlení našeho problému, moc si vážíme Vaší ochoty. Máme ještě obavy, když budeme dojíždět k mýtné bráně, budeme se muset podle těch tříd zařadit do příslušného pruhu, zda tomu dobře rozumím. Je to tam nějak přehledně značeno? Abychom neudělali nějaký zmatek, nebo je jedno, kam se zařadíme? Ještě jednou děkuji za odpověď. Š.

Ne, není třeba se řadit podle skupin. Mají to zřejmě nějak automatizované. Jednou se nám stalo, že nám automat nebral platební kartu (od té doby platíme v případě automatu jen v hotovosti) a museli jsme stisknout červené tlačítko pro zavolání obsluhy. Otevřela se závora a mohli jsme jet. Šli jsme zaplatit pěšky k obsluze. Na lístku, který nám automat vrátil, byla vytištěna naše SPZ, takže projíždějící vozidla jsou monitorována ze všech stran - výška a počet náprav se zřejmě tedy také odečítá. Při vjezdu nevjíždějte do brány označené Telepass (žlutá), je potřeba si vyzvednout u normální brány lístek. Při výjezdu se snažte najet do brány s obsluhou (symbol ruky a peněz), tam můžete zaplatit kartou nebo v hotovosti. Samotný symbol peněz potom označuje bránu s automatem. Doporučujeme tam platit v hotovosti. U některých sjezdů z dálnice není obsluha (stalo se nám to u těch větších - např. před Mestre). V žádném případě nenajíždějte do brány označené Telepass. Způsob platby mýtného je popsán v našich italských reportážích

# 13.05.2010, 09:52.
Vážení Řehůřkovi, před chvíli jsem objevil Vaše www stránky a po přečtení pár reportáží musím říct, že před Vámi smekám. Podání tak užitečných informací a poznatků se jen tak nevidí. Rád bych tedy využil Vašich zkušeností a cestovatelských rad. Letos se s kamarády chystáme do zábavního parku Mirabilandia a zajímalo by mě, kudy se nejlépe (a pokud víte jaké jsou zhruba dálniční poplatky apod.) dostat do oblasti Emilia Romagna z Ostravy. Dále bych se Vás chtěl zeptat, co si myslíte o tzv. jízdě na slepo (rozjet se do dané oblasti bez předem domluveného ubytování), nebo si raději něco předem domluvit? A poslední dotaz směřuje již k zmiňovanému zábavnímu parku. Na internetu je celá řada diskusí, ale nikde jsem nevyčetl, jak je to s parkovným u parku. Kolik činí a zda-li je lepší přijet před otevírací dobou, z důvodu volných míst. To by bylo vše. Děkuji za zodpovězení mých otázek a přeji mnoho dalších zážitků z cest. S pozdravem Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Bologna - Imola - Solarolo - Ravenna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku (nebo dvě při delším pobytu) v ceně € 7,90. V Itálii zaplatíte na mýtném € 25,60. Podle našeho názoru je to však zbytečné. Mnohokrát jsme tuto trasu jeli a vždy jsme se v Mestre odpojili z Autostrády a na Ravennu jsme jeli po SS309. V poslední době však jezdíme mimo dálnici i úsek Tarvisio - Gemona. Podrobnosti jsou např. v reportáži Gargano 2008. V tomto případě je mýtné v úseku Gemona - Mestre už jen € 11,60. Jízda na slepo z pohledu ubytování je v Itálii dost riskantní. Můžete mít problémy něco vůbec na místě najít, především v prázdninových měsících. Nefunguje to tam jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Doporučujeme si zajistit ubytování dopředu. Z parkování obavy mít nemusíte, jsou tam obrovské parkovací plochy. V loňském roce byla cena € 5,00 na den.

# 11.05.2010, 21:47.
V úvodu dovolte, abychom vzdali hold vašim stránkám. Odjíždíme 4.6. do Kalábrie a máme na Vás otázku. Do jaké kategorie spadá Ford Tranzit pro 8 cestujících? Je brán jako v ČR vozidlo do 3,5 tuny nebo mají v Itálii jiná měřítka? Děkujeme za odpověď. Š.

V Itálii na Autostrádě se platí mýtné podle typu vozidel zařazených do skupin. Rozhodující je počet náprav. Skupina se dvěmi nápravami je ještě rozdělena do tříd A a B. V třídě A jsou ta, jejichž výška u přední nápravy je menší než 1,3 m a ve třídě B ta vyšší. Od tří náprav se rozlišují jen nápravy. Např. osobní automobil s karavanem (2+2) je na stejné úrovni jako náklaďák s vlekem (2+2). Vaše vozidlo má u přední nápravy více jak 1,3 m, spadá tedy do skupiny se dvěmi nápravami, třída B. Rozdíl v ceně mýtného je oproti A-čku minimální. Např. od Tarvisa po Salerno to dělá více jen € 1,40.

# 10.05.2010, 10:20.
Řehůřkovi, loni jsme byli v destinaci Bibione a letos bychom rádi do Grado. Chtěl bych se zeptat, zda s tímto místem nemáte nějaké zkušenosti? Nevíte, zda-li je moře v blízkosti pláže zakalené od písku tak jako v Bibione? Byl bych rád kdyby jste mi napsali kolik si mám připravit na poplatky na cestu tam a zpátky. Budeme vyjíždět z Berouna a rád bych jel přes Rozvadov a dále po Německých dálnicích, sice je tato cesta o něco delší, ale asi pohodlnější a rychlejší než přes České Budějovice. Co myslíte? Vaše stránky jsou skvělé a předem děkuji za odpověď. Jsem s pozdravem. M.

Pláže v Grado jsou písčité s pozvolným vstupem do moře. Obecně je zde moře čisté, pláže udržované. U každé písčité pláže je moře svým způsobem kalné. Vaše optimální trasa je: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Villesse - Ruda - Grado. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku (nebo dvě při delší cestě) v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte celkem mýtné ve výši € 9,50 a mýtné na italských dálnicích celkem € 7,90. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 06.05.2010, 22:47.
Chystám se jet do Lignano a chtěl bych si tam pronajmout moped. Chtěl bych se zeptat kolik bych měl tak počítat cenu za jednodenní pronájem přibližně v Itálii, případně zda znáte nějakou konkrétní společnost. Děkuji. Petr.

Většinou lze zapůjčit skútr, kde se ceny pohybují kolem € 20,00 - € 25,00 za den. S počtem dnů denní sazba samozřejmě klesá. Ceny se mohou lišit podle společnosti i sezóny. V Lignano Sabbiadoro je např. půjčovna na Via Lilienfeld 34 - Noleggio Luna. Je to na křižovatce s Viale del Bosco, na levém rohu průjezdu (pasáž v budově) na Via Millefiori. V Pineta je např. půjčovna na Viale Europa 114 - Pajaro Virginio.

# 04.05.2010, 19:45.
Obdivuji Vaše zapálení pro věc a velmi si vážním informací, které jsem zde doposud našla. Děkuji! Mám ale dotaz ohledně dopravy - potřebuji se dostat 29.6.2010 z letiště v Trevisu u Benátek do Vicenzy, zkoušela jsem spojení vyhledat na trenitalia.it, avšak bez úspěchu. Ráda bych zjistila, zda existuje přímé spojení nebo s přestupem bez větší zajížďky (nikoliv přes Benátky). Další otázka se týká kempů - rádi bychom stanovali co nejlevněji a v co nejméně turistických oblastech dosažitelných vlakem z Vicenzy / Benátek - co byste nám poradili? Veškeré kempy co jsme našli se zdají vcelku předražené a většinou u pláží, které přetékají lidmi. Předpokládám správně, že stanování mimo kempy není v Itálii možné? Jsme studenti, upřednostíme tedy jakékoliv nejlevnější ubytování. Předem děkuji za odpověď! Hezký den. Marie.

Z letiště Treviso musíte jet autobusem ACTT, konkrétně linkou č. 6 na Stazione FS v Trevisu. Cena je € 1,00 (pokladna ACTT) nebo € 2,00 (v autobuse). Autobusy jezdí od 6:09 do 22:15 přibližně po půl hodině, někdy i častěji. Z nádraží v Trevisu potom pokračujte vlakem do Vicenzy. V 6:46, 7:31, 10:09, 13:32, 14:31, 15:38, 16:40, 17:11, 17:50, 18:38 a 20:12 jezdí přímo. Jízdenka stojí € 3,85 (osobní vlak, druhá třída). Budete tam za 1 hodinu a 11 minut. Jízdní řád na trenitalia.it na 29.6. najít nemůžete, protože v té době budou platit už nové jízdní řády, které zatím nejsou zveřejněny. Bude to však podobné. Stanovat mimo kempy bez souhlasu majitele pozemku je zakázané. Levnější kempy najdete spíše ve vnitrozemí než u moře. Např. Ve Vicenze je Camping Vicenza. Ceny však neznáme. Kempy v okolí najdete na portálech camping.it.

# 02.05.2010, 23:00.
Na konci května letíme s manželkou do Říma na 4 dny. Rádi bychom v pondělí nebo úterý zajeli do Florencie. Budeme bydlet blízko nádraží Termini. Můžete mi poradit, jak se co nejlépe a levně dostat do Florencie? Jaký den je pro návštěvu nejvhodnější? Děkuji. Martin.

Z nádraží Termini jeďte vlakem. Nejlevněji se tam dostanete osobním vlakem ve druhé třídě. Jízdenka Vás přijde na € 16,10. Cesta však trvá přibližně 4 hodiny. Rychlejší je to vlakem IC (3 hodiny) za € 28,00 nebo ESAV (1,5 hodiny) za € 44,00. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Autobusem z Tiburtina se tam dostanete přibližně za 2,5 hodiny a jízdenka stojí např. se společností TTI € 15,00, zpáteční € 25,00. Pokud jste vázáni na pondělí nebo úterý, potom jeďte raději v úterý, v pondělí jsou mnohá muzea zavřena. Během jednoho dne, který navíc z velké části procestujete, však toho moc nestihnete. Ideální doba pro návštěvu Florencie je od poloviny září do poloviny října, uprostřed týdne. Minimální doba na poznání Florencie jsou tři dny.

# 27.04.2010, 13:02.
Máme 2 malé děti, tak jsme se rozhodli pro dovolenou v Itálii - Bibione. Můžete mi, prosím, napsat nejkratší cestu do Bibione a jak je to s poplatky na dálnicích v Itálii? Kolikrát se platí mýtné a kolik €? Nikde se to nemůžu dočíst. Budete strašně hodní, když mi odpovíte. Moc a moc děkuji. Monika.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Kroměříž - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Můžete jet samozřejmě i přes Mikulov, nebo ze Zlína do Břeclavi přes Otrokovice, Staré Město a Hodonín. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (nebo dvě při delší cestě), v Itálii zaplatíte na mýtném € 8,50 v jednom směru. U Tarvisia si na mýtnici vyzvednete lístek a u Latisany při sjezdu z dálnice potom na základě tohoto lístku zaplatíte mýtné. Jak se mýtné platí se dočetete v našich reportážích - např. Gargano 2008.

# 17.04.2010, 22:42.
Jedu autem, mám zajištěn jeden nocleh v hotelu v Benátkách (Marghera), parkování u hotelu zdarma. Je možné přijet na parkoviště ráno, večer se ubytovat a druhý den ráno se odhlásit a auto u hotelu nechat třeba do večera? Stejně tak v Římě, kde mám dvě noci a parkování u hotelu je placeno. Je v Itálii nějaké pravidlo, jak hotely v takových případech k hostům přistupují? Jsou tolerantní, nebo se budu muset ráno vystěhovat i s autem? Děkuji za odpověď. Bohuslav.

O žádných takových pravidlech nevíme. Podle našeho názoru je to individuální záležitost, záleží na dohodě s ubytovatelem. Pokud budete kapacita parkoviště omezená (dost častý případ), potom spíše počítejte s tím, že budete muset uvolnit parkovací místo dalšímu ubytovanému.