ITÁLIE 2010 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2010 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.04.2010, 18:02.
Narazil jsem náhodou na vaše stránky, protože se letos chystáme poprvé do Itálie a moc se mi líbí vaše znalosti téměř všeho Italského a také vaší vstřícnosti všem odpovědět. Jedeme už 19.6.2010 a jedeme do Kampánie, konkrétně Marina di Camerota. Chtěl bych si vzít s sebou horské kolo a projet část národního parku Cilento. Nikde jsem nenašel zmínku, že by to už někdo zkusil. Zkoušel jsem hledat na internetu i různé cyklostezky, nebo cyklotrasy, ale na nic jsem nenarazil. Zajímá mne, zda náhodou nebudete vědět, zda je vjezd na kolech vůbec do parku povolen, aby mě tam potom za to nezavřeli. Taky jsem někde vyčet, že moře tam mívá v tuto dobu jen přibližně 20°C, je to pravda, nebo máte jiné zkušenosti? Děkuji moc za odpověď. Honza.

Národní park Cilento a Vallo di Diano je cykloturistice nakloněný. Je tam hodně cyklostezek. 35 itinerářů najdete např. v průvodci od Andrea Perciato - Cilento in bicicletta. Lze ho zakoupit na ebay.it za € 10,00 + € 8,00 doprava po Evropě. Několik zajímavých itinerářů najdete např. zde. Teplota moře - 20 stupňů je běžná teplota v tomto období. Vše však záleží na konkrétním vývoji počasí.

# 16.04.2010, 16:55.
Chystáme se letos s přáteli do Itálie na Gargáno a chtěla bych se zeptat, zda máte nějaké zkušenosti s tranzitním ubytováním přes internetové strány hostelsclub.com - kempy - nechci se ptát na kvalitu ubytování, spíše na platby a rezervace on-line (platí se zde záloha kartou) zda se tomuto systému dá věřit. Děkuji. Eva.

Tento způsob platby záloh za ubytování je už v současné době běžný i při individuálních rezervacích (přímo u ubytovatele). Zatím jsme se nesetkali s ohlasy, že by takto zarezervované ubytování nebylo poskytnuto. Přímo na hostelsclub.com však reference nemáme.

# 15.04.2010, 20:07.
Mám otázku, naskytla se nám možnost jet na přelomu května, června do Lignana, ale nevíme, jaké je tam v tuto dobu počasí (teplota moře). Myslíte, že to má cenu? Předem děkuji za odpověď, H.

Dlouhodobé průměry hovoří o 20 až 25 stupních. Vše však hodně záleží na vývoji počasí v daném roce. Počítejte však s chladnějším mořem - průměrné teploty se pohybují kolem 17 stupňů.

# 15.04.2010, 14:09.
Moc děkuji za rychlou odpověď. A pokud Vás ještě mohu obtěžovat napište mi prosím kolik je to km. Děkuji N.

Necelých 700 km.

# 14.04.2010, 12:16.
Prosím o zaslání informací. Jedeme autem do Itálie - Caorle - Villaggio Ai Pini a vyjíždíme z Písku - Jihočeský kraj. Prosím o zaslání nejvhodnější trasy včetně poplatků. Můžeme cestovat jen na OP v kterém jsou zapsány děti? Moc děkuji a hezký den. Pavlína.

Vaše optimální trasa je následující: Písek - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (popř. dvě při delším pobytu), za tauernské tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Na občanský průkaz cestovat můžete, děti však musí mít vlastní pas. Občanský průkaz je cestovním dokladem v rámci EU jen pro jeho držitele.

# 13.04.2010, 18:17.
1. Existuje v Itálii něco podobného, jako síť hotelů Formule 1 ve Francii? Tzn. relativně levné ubytování pro rodinu se dvěma dětmi na jednu noc? 2. Nevadilo by nám ani přenocování v kempu ve vlastním stanu, ale myslím, že by byl problém v tom, že nás v noci v kempu nikdo neubytuje. Nevíte o tom něco? Děkuji za dpověď.

Hotely Formule 1 v Itálii nejsou. Jsou však součásti řetězce accorhotels.com, který má v Itálii pod různými značkami 60 hotelů. 10 z nich je pod značkou Ibis s ekonomickými cenami. Zda Vás někdo večer ubytuje v kempu nebo ne je otázkou fungování recepce. Některé kempy mají non-stop recepci. My jsme např. přijeli jednou pozdě večer do kempu v Numaně, pracovník nám přidělil místo, přespali jsme ve svém stanu a ráno v 8:00, když přišel personál, tak jsme přenocování zaplatili a jeli jsme dál. Seznam kempů s informacemi a odkazy na jejich oficální stránky najdete na camping.it.

# 07.04.2010, 21:33.
Narazil jsem na Vaše stránky a můžu říct, že jsou skvělé. Získal jsem zde spoustu informací. Rád bych se v létě podíval s rodinou do Itálie a zajímalo by mě, jak se zde platí mýto. Abychom si rozuměli, jde mi čistě o technickou stránku věci. Tzn. jak si vezmu lístek při vjezdu na dálnici, co s ním udělám při výjezdu atd. A jak to funguje při průjezdech v Rakouských tunelech? Předem moc děkuji za odpověď. Jan.

Celá procedura je popsána v našich reportážích, např. Gargano 2008 a Gargano 2007, konkrétně v kapitolách týkajících se cesty. Při vjezdu na dálnici (nebo přímo na dálnici - hranice, Mestre atd.) jsou mýtné brány. Dojedete k závoře, otevřete okýnko, v automatu je už nachystaný lístek, který si odeberete a schováte. Při výjezdu z dálnice nebo přímo na dálnici jsou opět mýtné brány, kde na základě lístku mýtné zaplatíte. Při vjezdu i výjezdu nenajíždějte do bran označených Telepass. Při výjezdu zvolte v ideálním případě bránu, která je označena symbolem ruky a peněz. Je to brána s obsluhou, kde lze zaplatit jak v hotovosti, tak platební kartou. Obsluze dáte lístek, na displeji se rozsvítí suma, tu zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Někde obsluha není, potom je třeba vjet do brány označené symbolem peněz. Tady je automat, kde do štěrbiny vlevo vložíte lístek, na displeji se zobrazí částka a do dolní štěrbiny vložíte bankovky. Vpravo nahoře se ještě otevře kasička na případné drobné. Do kasičky vpravo dole vám bankomat vysype drobné zpět. V Rakouských tunelech (mezi Salzburgem a Villachem) se platí mýtné u mýtné brány mezi oběma tunely, tzn. první projíždíte a mýtné platíte až u St. Michael am Lungau.

# 02.04.2010, 17:26.
Pán Řehůřek. Našla som Vaše rady na internete a tak keď by Vám to nevadilo, požiadala by som o ňu aj ja. V létě plánujeme letecky sa dostat do Bologne a odtial do San Benedetta vlakom IC. Zatial sme cestovali do Talianska len autobusom ktorý nás naložil a vyložil na mieste určenia. Preto nie sme nejak skúsení v inej doprave. Keby ste mi mohli napísať nejaké informácie o tejto ceste a praktické rady na co si dávať pozor, prípadne nejaké dalšie odporúčania. Velmi pekne ďakujem a prajem veľa zdravia. D.

Z letiště G. Marconi Vám jezdí autobus ATC, od 6:00 do 00:15. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky je € 5,00. Vystupte na konečné Stazione FS Centrale. Odtud potom pokračujte vlakem FS. Jízdenka ve vlaku IC do San Benedetto del Tronto stojí € 25,50 ve druhé třídě. Doveze Vás tam přibližně za 3 hodiny. Jízdní řády najdete na trenitalia.it.

# 31.03.2010, 14:35.
Pane Řehůřku, chci se zeptat, kolik zaplatíme za mýtné do Lida Adriana. Jedeme přes Tarvisio. Děkuji. C.

V Rakousku zaplatíte € 7,90 za desetidenní dálniční známku (popř. dvě při časově delší cestě). Pokud pojedete přes Salzburg - Villach, tak zaplatíte za mýtné v tauernských tunelech € 9,50, pokud pojedete přes Vídeň - Graz - Villach, tak už další poplatky nejsou. V Itálii zaplatíte na mýtném € 25,60 (Tarvisio - Mestre - Bologna - Ravenna). V úseku Mestre - Ravenna lze ušetřit na mýtném jízdou mimo dálnici - viz. naše reportáže Gargano 2007 a Gargano 2008. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 30.03.2010, 13:11.
V květnu se chystáme s autobusem do Itálie, konkrétně do oblasti Toskánska, a ráda bych se zeptala, jak je to s parkováním ve Volteře. Do města přijedeme autobusem ze směru San Gimignano a zatím se nám nepodařilo najít vhodné parkoviště. Byli bychom rádi, kdybyste nám mohli poskytnout informace týkající se parkování soukromých autobusů a cen parkovného. S přáním krásného dne Jana.

Podívejte se na mapu Volterry s vyznačením parkovacích ploch. U zájezdových autobusů to probíhá většinou tak, že vysadí turisty na Piazza Martiri della Liberta (Bus Terminal), kde na ně většinou čeká licencovaný průvodce. Na tomto místě je povoleno s autobusy zastavit na dobu nutnou pro vystoupení nebo nastoupení turistů. Autobus potom zaparkuje na velkém parkovišti ve východní části města (Stazione). Cena parkového je v tomto případě € 20,00.

# 30.03.2010, 08:12.
Děkuji mnohokrát za radu. Pokud Vás to nebude obtěžovat a budete mít čas, můžete mi ještě poradit, kde jsou během cesty nejvhodnější místa na přestávku, ideálně toalety bez placení, předpokládám, že děti budou potřebovat zastavit častěji, tak po 4 hodinách jízdy. A poslední dotaz, proč doporučujete jet přes Břeclav a ne Mikulov? Děkuji. Š.

S tímto jsme nikdy neměli problém. V Rakousku je u dálnice mnoho odpočívadel, kde je možné zaparkovat, protáhnout se, zajít na WC, posedět atd. Stejně tak v Itálii na Autostrádě. Tam nejsou taková ta malá odstavná odpočívadla jako v Rakousku, ale jen velké servisní komplexy (čerpací stanice, Autogrill, ...). Cestu přes Břeclav doporučujeme z toho důvodu, že tudy pravidelně jezdíme a vždy byl průkezd bezproblémový. Z Brna vede do Břeclavi dálnice a odtud je to k hranicím jen kousek. Cestu od hranic až na připojení k silnici č. 7 jsme absolvovali většinou sami bez náznaku jakéhokoliv provozu (což o silnici č. 7 od Mikulova říci nelze).

# 26.03.2010, 10:52.
V létě pojedu poprvé autem do Itálie, z Brna do Giulianova Lido na Palmové riviéře. Pojedu se dvěma dětma, proto prosím o radu, jaká tresa je nejlepší, kolik bude stát mýtné v Itálii a zda se na této trase platí jen jednou a to při výjezdu z dálnice nebo se bude sjíždět a najíždět na dálnici vícekrát, popřípadě upřesnit i kde. Děkuji předem za pomoc.

V tomto případě doporučujeme následující trasu: Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Teramo / Giulianova - Giulianova Lido. V Rakousku zaplatíte € 7,90 za desetidenní dálniční známku (popř. dvakrát při cestě delší než 10 dnů), v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 39,70. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Od Vídně pojedete pořád po dálnici až do cíle Vaší cesty. Na mýtnici u Tarvisio si vyzvednete lístek na základě kterého zaplatíte část mýtného před Mestre, potom pojedete přes Mestre po bezplatné Tangenciále, za Mestre si opět vyzvednete lístek a zaplatíte až při výjezdu u Giulianova. Popis cesty s možností úspory najdete v našich reportážích - cesty na Gargano.

# 23.03.2010, 17:59.
Předem se vám omlouvám, že vám opět píši, již jsem vám psala o radu ohledně cesty z Říma do Volterry, sehnaly jsme si letenky do Pisy, zdá se nám to časově méně náročné a již jsme podle vašich rad cestovaly do Říma minulý rok a dovolená se nám opravdu velice vydařila. I bez jakékoliv znalosti anglického jazyka jsme procestovaly celý Řím. Ohledně Volterry - nemohu najít žádné odkazy, jak se tam dopravit a proto vám píši. Chtěla bych vědět, jak daleko je z letiště Galileo Galilei někam na nějaký spoj do Volterry a čeho bychom se měli držet. A jede tam přímý autobusový spoj nebo budeme muset jet s přestupem? Ubytování již máme sehnané, jen ta cesta do Volterry nám dělá starosti. Předem vám velice děkuji za jakoukoliv odpověď. Míla z Jihlavy.

Z letiště Galileo Galilei v Pise jezdí na stanici FS (vlakové nádraží) pravidelná autobusová linka v době od 6:00 do 20:25 v pracovní dny (až 7 spojů za hodinu) a od 7:25 do 20:14 ve dnech pracovního volna (až 4 spoje za hodinu). Cena jízdenky je € 1,00 a lze ji zakoupit na letišti v informační kanceláři nebo na zastávce v automatu. Podívejte se na jízdní řád. Cena taxi se pohybuje do € 8,00. Ze stanice FS potom můžete jet regionálním vlakem s přestupem ve městečku Cecina. Vlaky jezdí přibližně každou hodinu a ve Volterra jste do 2 hodin. Některé vlaky z Cecina bývají nahrazeny autobusy. V obou případech je však cena jízdenky stejná - € 5,70. Jízdní řády vlaků najdete na trenitalia.it.

# 22.03.2010, 14:03.
Pane Řehůřku, chystáme se na prodloužený víkend do Benátek a narazila jsem na Vaše stránky a jsou naprosto perfektní, vše co jsme potřebovali, jsme se zde dověděli. Pokud mohu poprosit, mám ještě jednu otázku. Mohu cestovat do Itálie jen na občanský průkaz? Děkuji a přeji krásný den. Adriana.

Ano, do Itálie můžete cestovat na platný občanský průkaz.

# 18.03.2010, 08:18.
Chceme letos jet do Itálie - Lignano Pineta. Chtěla bych vědět, zda zde jsou i volné pláže, na které si mohu vzít vlastní slunečník. Děkuji za informace. Lenka.

Volné pláže v Lignano Pineta jsou. Více jich je samozřejmě mimo sezónu. O tom, zda jsou tam nějaké, kde lze umístit vlastní slunečník nevíme, víme je to, že jsou tam také volné pláže, kde v sezóně vlastní slunečník umístit nemůžete.

# 16.03.2010, 23:44.
Nikde jsem nenašel informace o dálničních poplatcích motocyklů v Itálii. Děkuji za odpověď. Ivan.

Dálniční poplatky v Itálii jsou pro motocykl stejné jako pro auto (třída A, tj. dvě nápravy, výška do 1,3 m).

# 07.03.2010, 12:49.
Za 14 dní odjíždíme lyžovat do Itálie - středisko Skirama Adamelo Brenta - Paganella. Vlastníme vozidla na pohon LPG a prosíme o radu, kde na trase je možné tankovat LPG. Vyjíždíme z Brna po trase Hatě - Linz - Salzburk - Innsbruck - Bolzáno - Paganella - Andalo po dálnicích. Trasa měří asi 750 km. Když natankujeme v Hatích do plna, tak bychom potřebovali natankovat LPG po ujetí asi 400 km od našich hranic a poté nejblíže našeho místa pobytu. Prosíme o radu při tankování LPG i na zpáteční trasu. Děkuji. Luděk.

Na trase víme jen o čerpací stanici na LPG před Salzburgem - sjezd z A1 na exitu 281 u Eugendorfu, jet do Eugendorfu, tam odbočit doleva po B1, která Vás dovede do městečka Mayrwies, kde je čerpací stanice na Wiener Bundesstrasse. Další čerpací stanice je před Innsbruckem, přímo na A12 u Ampass. Je to někde kolem km 72. V Itálii potom na dálnici A22 - Paganella Ovest. Při cestě zpět Paganella Est a potom za tím Salzburgem. Odkazy na čerpací stanice najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43. - Itálie 2009.

# 05.03.2010, 08:15.
Vaše stránky jsou super! Letos bychom se chtěli také podívat v létě do Itálie. Vybrali jsme si středisko Porto Recanati. Chtěli bychom cestovat v noci, máme malé děti. Jaká cesta je nejrychlejší a jak se platí na dálnicích v Itálii? Děkuji předem za odpověď. Š.

Nejrychlejší cesta je po dálnici. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom jeďte trasu Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Porto Recanati. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, jeďte trasu Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Porto Recanati. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, jeďte trasu Regensburg - Mnichov - Innsbruck a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, ve druhé a třetí variantě ještě zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem. Mýtné v Itálii je v první variantě € 34,70, ve druhé a třetí variantě € 35,60. Dálnice v Itálii se platí formou mýtného. Při vjezdu na dálnici si na mýtnici vyzvednete v automatu lístek na základě kterého při výjezdu zaplatíte v automatu nebo obsluze odpovídající obnos. Doporučujeme zvolit bránu s obsluhou, kde bez problému zaplatíte jak v hotovosti, tak i platební kartou. Popis platby mýtného najdete v našich reportážích.

# 25.02.2010, 14:21.
Při plánování dovolené jsem narazil na vaše stránky, které jsou naprosto super. Dovolím se tedy zeptat i já. Plánujeme vyrazit i za hranice Říma a zdolat kráter Vesuvu, projít si Pompeje a nahlédnout do Neapole. První otázka je: můžete mi, prosím, poradit s dopravou (jak se dostat nejlépe a nejlevněji do těchto tří lokalit)? Druhá otázka: dá se vše stihnout v jeden den? (po ránu Vesuv, poté Pompeje a na večer Neapol). Viděl jsem tento plán u nějaké cestovky, tak snad se to stihnou dá. Mnohokrát Vám děkuji a přeji krásný den. M.

Z Říma do Neapole se dostanete nejlépe vlakem. Jezdí tam mnoho vlaků, nejlevnější jízdenka stojí € 10,50 (druhá třída v osobním vlaku). Doporučujeme vyrazit samozřejmě co nejdříve, např. 5:41. Osobní vlak tam jede necelé tři hodiny. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Tipy na dopravu po Neapoli, na Vesuv a do Pompejí najdete v naší odpovědi ze dne 16.04.2009, 16:15. - Itálie 2009. Za den to však není reálné stihnout. Dá se to samozřejmě všechno objet, ale to je tak všechno. Jen samotné Pompeje představují rozsáhlý areál. Výhodou cestovky, která pořádá takový zájezd, je fakt, že není závislá na dopravě, autobus doveze klienty až na místo a potom pokračuje dál s minimální časovou ztrátou. I tak mají však program značně zkrácený.

# 20.02.2010, 19:59.
Potřebuji vědět, jak se z Říma Termini dostanu do Pisy, dále potom cestuji autobusem do Volterry. Míla.

Nejjednodušší spojení je vlakem. Z Termini jich jezdí denně mnoho. Cena je různá podle typu vlaku. Nelevnější je jet samozřejmě osobním vlakem ve druhé třídě, cena tohoto lístku je € 17,85 a vlak je tam za čtyři hodiny bez přestupů. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Do Volterry je nejvhodnější doprava vlakem do Ceciny a odtud navazuje autobus do Volterry. Cena je € 5,70. Některé vlaky z Termini jezdí přímo de Ceciny a na něj navazuje autobus do Volterry. Cena je € 16,35. Pokud neplánujete návštěvu Pisy, potom je to nejvhodnější spojení.

# 19.02.2010, 09:20.
Chystáme se v létě do San Benedetta del Tronta a chtěla bych informaci, ve které čáti Benedetta leží rezidence Seaside a jak je to daleko od historického centra. Sice jsem v nějaké diskusi našla, že leží na Via C. Maffei, ale na mapě tuhle ulici nemůžu najít. A jak to tam vypadá teď s medúzama? Moc děkuji za odpověď. Lenka.

Pro Vás bude výhodnější sjet z dálnice až na sjezdu za Benedetto del Tronto, u Martinsicuro (tzn. ne na Grotta Mare). Za mýtnicí se silnice rozdvojuje, vydejte se po její levé části. Podjedete další autostrádu (Ascoli Piceno - Porto d'Ascoli), silnice se potom bude stáčet doleva k této autostrádě. Najeďte na ní (neplatí se), podjedete Vaši autostrádu, podjedete postupně dva mostky a budete se blížit k dalšímu silničnímu uzlu. Tady je potřeba jet rovně a podjet silnici a za ní obloukem doprava se na ni napojit. Jedná se o superstrada Ascoli - Mare. Po ní jeďte až do San Benedetto del Tronto. Pojedete podél železnice. Držte se směru San Benedetto T. Centro. Ty sjezdy budou přibližně dva, za tím druhým se silnice začne stáčet doleva, hned jak přejede železnici (která byla dosud po levé straně), musíte na dalším sjezdu sjet a držet se doprava, dojedete ke kruhovému objezdu. Sjeďte na druhé odbočce, tzn. po kruhovém objezdu přejedete napřímo a podjeďte silnici. Budete míjet dvě křižovatky tvaru T (vždy ulice kolmá z levé strany) až dojedete na další T-čko (kolmá ulice na Váš směr). Vydejte se doprava. To už jste na Via Clara Maffei. Je to jednosměrka, takže jinudy ani nemůžete přijet. Po necelých 200 metrech pojedete po mostku a po dalších přibližně 70 metrech je odbočka doprava k Vaší residenci. San Benedetto del Tronto je rozlehlé, do centra je to odtud ještě přibližně 3 km. Podrobné informace o medúzách, důvodech proč se vyskytují u pobřeží, najdete v odpovědi ze dne 30.12.2008, 16:01 v otázkách a odpovědích Gargano 2008. Záleží, jak se bude vyvíjet počasí, takže v současné době nelze říct, zda budou nebo nebudou, kde a v jakém množství.

# 17.02.2010, 18:37.
Zvažujeme, že bychom s dětmi strávili tři týdny v Gallipoli v Apulii od 14.5. do 6.6. Ráda bych se dozvěděla, jak je to tam s teplotou vody v tomto období. V cestovce tvrdili, že pouze okolo 19 stupňů, což by s dětmi nebylo úplně dobré. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jitka.

Oficiální průměry uvádějí teplotu vody v tomto období kolem 17 stupňů, takže těch 19 stupňů přímo u pláže je reálných. Bohužel toto období je ještě časné na to, aby bylo moře teplé i nad 25 stupňů, tak jak je to v létě. Navíc na jaře bývá moře chladnější než na podzim. Podrobněji o teplotě moře, jak a kde se měří, co má na ni vliv, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12 v otázkách a odpovědích z Kalábrie 2009.

# 07.02.2010, 19:46.
Než se Vás zeptám, chci Vám velmi pochválit Vaše stránky, které nabízí mnoho užitečných informací. Chci se zeptat, zda jste navštívili oblast Palinuro, konkrétně residenci Vigna del Mare. Je to na jihu Kampánie. Jaká je tam pláž, popřípadě vyžití. Jsme čtyřčlenná rodina, dvě děti 12 a 16 let. Máme tam naplánovanou letošní dovolenou na 14 dní v červenci. Nebo byste nám doporučili spíše Kalábrii, třeba okolí Praia a Mare, do které by se popřípadě dal udělat třeba i jednodenní výlet? Děkuji. Libor.

Villaggio Residence Vigna del Mare se nachází něco přes kilometr severně od centra Palinuro. Poznáte ji podle asi metr vysoké kamenné zídky (hnědé a šedé kameny) na které je malý plotek ze čtyř vodorovných prutů. Za ní jsou keře a stromy a za nimi parkoviště. Vjezd je vnořený asi pět metrů do areálu. Před ním je velká tabule s názvem residence. Bližší informace o ubytování a o vybavení najdete na výše uvedených stránkách. Pláž Saline se zlatavým pískem je vzdálená od residence 300 m. Z obou stran přechází pláž v kamenné zvětralé desky, něco na způsob Scogli Giancarlo u Capo Vaticano - fotogalerie (7. fotografie). Kolem mysu Palinuro jsou písčité i oblázkové pláže. Z výletů podnikněte určitě lodní výlet kolem pobřeží a jeskyní (Grotta Azzura, Grotta della Ossa). Dále můžete podnikat výlety do parku Cliento. Za historií zajeďte do Paestum, kde jsou staré řecké chrámy. Dále navštivte městečko Maratea, které má také historickou část, největším lákadlem je však socha Krista na kopci nad městem. Do Praia a Mare také určitě zavítejte, kromě Saracénské věže a ostrova Dino tam najdete největší aquapark v severní Kalábrii - Nuovo Aquafans. No a když už budete tak daleko, za návštěvu stojí historická Scalea.

# 04.02.2010, 20:07.
Chtěla bych vyrobit dárek pro známou, ke které jezdíme na dovolenou do Villa Rosa. Chtěla bych pro ni vyšít obrázek s něčím, co je typické pro toto město, nebo nějakou historickou, přírodní či jinou zajímavostí. Nemůžu se ničeho dohledat. Děkuji za odpověď. Eva.

Nevíme, čím je Villa Rossa vyjímečná, co je pro ni typické. Snad zajímavým motivem by mohla být nějaká budova s Gran Sasso na pozadí nebo Lungomare Italia atd. Z historie snad jen nedaleká věž Karla V. (Torre di Carlo V).

# 30.01.2010, 20:05.
Již delší dobu se chystám na dovolenou se svojí rodinou na Palmovou riviéru do Itálie. Jsme rodina, která upřednostňuje ale ubytování venku v přírodě (kemp - stan, karavan, bungalov) a ne v apartmánu v paneláku. Mám ráda palmy a vůbec vegetaci u moře. Doporučte mi, prosím, naši CK, s kterou klienti jezdí do Itálie do těchto zařízení. A druhým problémem je, že mě zarazilo, že na několika místech je psáno, že je tam moře moc mělké, což mi zrovna není tak příjemné. Jsme vyšších postav, tak bychom neradi dělali v moři pěší túry za vykoupáním. Pakliže budete vědět kam a s kým, doporučte mi, prosím, ráda využiji Vašich zkušeností. Děkuji Vám předem za info, chválím Vaše stránky a přeji hodně úspěchů. Jen tak dál. Děkuji. Ivana.

Na Palmovou riviéru do kempu vozí své klienty např. CK Adrialand. Konkrétně se jedná o kemp Duca Amadeo v Martinsicuro. Do stejného letoviska ale jiného kempu můžete jet s CK Victoria. Konkrétně se jedná o kemp Riva Nuova. Nabízejí také kemp Tam Tam v Gulianova Lido. Palmová riviéra je známá svými dlouhými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Pokud preferujete větší hloubku už kousek od břehu, doporučujeme Gargano, konkrétně kemp Riccio v Mattinatě s CK Gargano. Naše zkušenosti z tohoto kempu najdete v reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 29.01.2010, 13:33.
Pane Řehůřek, tak opět jsem navštívil vaše stránky ohledně informací. V roce 2009 jsem byl s rodinou na dovolené v Itálii v letovisku Torre Pedrera di Rimini a díky radám a informacím, které jste nám poskytl, proběhla cesta i dovolená naprosto v pohodě. Dnes mám na vás další dotaz. Jelikož si má žena oblíbila Itálii, chystáme se v červnu na dovolenou opět do Itálie na Palmovou riviéru do letoviska San Benedetto del Tronto. Ubytování je zajištěno v residenci Michelangelo. Cestovat budem vlastním autem ze Svitavska. Prosím o informace o tomto letovisku, dětské hřiště, atrakce, parky, možnosti výletů atd., dále bych prosil o nejvhodnější cestu do San Benedetta včetně poplatků. Předem Vám moc děkuji a jsme moc rádi za Vaše stránky. J.

Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 21.04.2009, 14:40. - Itálie 2009. Písečná pláž je v San Benedetto del Tronto dlouhá přibližně 5 km a téměř podél celé vede jedna z nejkrásnějších promenád lemovaná palmami. V San Benedetto del Tronto najdete spoustu sportovních zařízení. Kolem promenády vede cyklostezka, kde lze jezdit i na kolečkových bruslích, jsou tam tenisové kurty, plavecké bazény (krytý i otevřený), stadióny pro fotbal a atletiku. Pro děti je k dispozici několik hřišť. Optimální trasa ze Svitav je následující: Svitavy - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném € 38,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, vyplatí se koupit dvě desetidenní rakouské známky oproti dvouměsíční. Pokud nespěcháte, můžete ušetřit na mýtném v úseku Mestre - Rimini. My tento úsek jezdíme po pobřežní silnici Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini. Zatím jsme neměli vážnější problém, jsou tam sice často omezení na 50 a 70 km/h, ale také dva úseky dálničního typu (bezplatné), kde se dá jet 110 km/h. Úspora na mýtném je € 10,80 v jednom směru. Z pohledu dopravních zácp jsou rizikové úseky před Mestre a Bolognou. Proto doporučujeme trasu naplánovat tak, abyste tudy projížděl nejlépe v ranních hodinách.

# 21.01.2010, 11:04.
Loni jsem Vás prosila o radu na cestu do Trieste, ale nakonec mi to nevyšlo, tak letos plánuji větší objížďkovou cestu po italských městech, ale jelikož jsem nikdy takovou cestu neplánovala, potřebovala bych pomoci a byla bych ráda, kdybyste mi poradili. Chtěla bych jet v létě přibližně na dva týdny se 4-mi lidmi v autě. Mám jen pár míst, kam bych chtěla určitě, a to je Venezia, Padova, Verona a Trieste. V Trieste bude zastávka určitě kvůli mistru kávy, kam jsem každý rok zvaná a nikdy jsem tam ještě nebyla, ale nevím ještě datum. Potřebovala bych poradit s naplánováním trasy, ubytováním, pokud máte nějaké levné ubytovaní a penězi na cestu. Většina z nás jsou studenti, takže by cesta měla být naplánovaná pokud možno co nejlevněji. Byla bych velmi ráda, pokud byste mi pomohli. Slyšela jsem jen samou chválu na vaše rady. Předem mnohokrát děkuji za odpověd a přeji pěkný den. Karolína.

Předpokládáme, že se chcete podívat minimálně až do Říma. Doporučujeme následující trasu: ubytování v Caorle přibližně 3 noci a odtud dělat satelitně výlety do Terstu, Grada, Caorle, Benátek. Následuje okružní cesta: Padova - Rimini (2 noci v Riccione, návštěva Rimini a San Marina) - San Benedetto del Tronto (2 noci, návštěva Acquaviva Picena, San Benedetto del Tronto, akvapark v Tortoreto) - Řím (3 noci) - Florencie (1 noc) - Verona (2 noci u Lago di Garda, návštěva Verony). Je tam i nějaká časová rezerva. Doporučujeme platit maximálně platební kartou, hotovost si ponechávat jako rezervu a na drobné výdaje. Pokud jste studenti, potom bude pro Vás zřejmě ideální ubytování v kempech ať už ve vlastních stanech nebo v mobilhomech apod. Seznam italských kempů roztříděných podle lokalit najdete na camping.it. Berte to spíše jako náznak možné trasy. Tu si přizpůsobte podle oblasti Vašich zájmů. Podrobnější informace a rady k jednotlivým místům najdete v našich otázkách a odpovědích (např. Benátky, Řím atd.).

# 11.01.2010, 21:43.
Náhodou jsem narazil na vaše stránky a rád bych se zeptal na jednu věc. Není lepší, než zde pokládat totálně stupidní dotazy ohledně dovolených do "prdlelí" jako je Bibione s autem na LPG a plným kufrem lančmítu, sedět doma raději na zadku? Myslíte to vážně nebo si z těch lidí děláte srandu? Já na vašem místě bych se asi bavil, i když některé dotazy jsou spíš k pláči ... Julius.

Vážený pane, dotazy, které se někomu zdají směšné, jsou pro jiného důležité a pro naplánování dovolené zásadní. Pro někoho je např. Bibione tím, čím jej nazýváte, pro druhého zase nádherná dovolená s neopakovatelnými zážitky. Každý má jiné měřítko svých hodnot a jiné představy o vysněné dovolené. Našim stránkám věnujeme výraznou část svého času a našim čtenářům se snažíme odpovídat na jejich dotazy korektně a s důrazem na maximální přesnost a aktuálnost. Rozhodně není naším cílem se někomu vysmívat a dělat si z něj "srandu", jak Vy uvádíte. Určitě bychom svůj čas dokázali využít lépe a účelněji. Naštěstí máme hodně zpětných ohlasů od čtenářů, kteří informace od nás využili a dovolenou si i díky nim užili. Pokud Vás naše stránky z jakéhokoliv důvodu pobuřují, máte možnost je nenavštěvovat a nečíst je. Je to Vaše svobodná volba. Ale i tak děkujeme za Váš názor.

# 09.01.2010, 18:52.
Řehůřkovi, moc se mi líbí Vaše www stránky. Mám k Vám velký dotaz. Letos v červnu, konkrétně v období od 12.6.2010 do 19.6.2010 chceme strávit dovolenou v Bibione, z jednoho prostého důvodu. Máme tři malé roční děti, a tak kvůli poloze od ČR volíme právě Bibione. Již jsme zde byli před lety a byli jsme spokojeni. Chtěli bychom znát Váš názor či možná vlastní zkušenost. Kde je možno sehnat kvalitní a ne moc drahé ubytování, nejlépe v apartmá či vilce, max do 500 m od moře, v klidné lokalitě, jak je to kalkulováno s cenou ubytování u malých dětí, když budou spát ve vlastních cestovních postýlkách? Potřebujeme tedy prostorné ložnice či ubytovací místnost. Jak se dívate na možnost ubytování v karavenech s takto malými dětmi? Ptám se jako blb, ale s malým dítětem jedeme takto poprvé a nechci riskovat zklamání nebo nejistotu. Abychom nebyli v itálii před apartmá a neměli jistotu zajištěného ubytování. Přece jenom domů to není tak blízko. Jakou cestovku byste nám doporučili či dobrý odkaz na webové stránky, nejlépe v jazyce českém? P.S.: Jakou cestu byste nám doporučili do Bibione, pojedeme z Mělníka. Děkujeme moc za odpovědi a přejeme celé rodině v roce 2010 hlavně zdraví a ještě hodně cestovatelských zážitků. S pozdravem M.

Doporučujeme se ubytovat v klidnějších částech Bibione - Lido del Sole nebo Pineda. Je to sice dále od centra zábavy, ale to Vám určitě s tak malými dětmi vadit nebude, spíše naopak. Doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu, abyste dopředu věděla, kam s dětmi jedete. Ubytování v karavanech nedoporučujeme. I když by to děti určitě velice dobře snášely, tak přeci jen potřebují svoji pohodu, prostor a hygienu. V Bibione se ubytování shání přes agentury. Jejich seznam s nabídkami ubytování najdete na portále bibione.com. Ubytování lze samozřejmě zajistit i v ČR od české CK. Většina těch nejznámějších Bibione nabízí. Z českých doporučujeme např. italiaonline.cz, z italských Agenzia MC. Je jich ale samozřejmě daleko více. Ubytování s malými dětmi v jejich vlastních postýlkách je na domluvě s ubytovatelem potažmo s agenturou nebo CK. Vaše optimální trasa z Mělníka je následující: Mělník - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii potom € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Vzhledem k Vašemu termínu by cesta měla být bez rizika dopravních zácp.

# 06.01.2010, 23:03.
Dovoluji si Vás oslovit dotazem na tranzitní ubytování při cestě na jih Itálie. Využíváme nabídky českých cestovek, ale jsou to kempy vzdálené od dálnice. Při cestě vidíme jakési možnosti např. v Autogrillech, ale nevím, zda je možno přespání objednat předem. Myslím, že by to mohlo být praktičtější, odpočinout si pouze na nejnutnějších pár hodin. Bojím se tuto možnost využít na blind a proto prosím o radu, jak naplánovat, případně objednat přespání v těchto dálničních objektech. Jedná se mi o oblast Říma, případně mezi Římem a Florencií. Za odpověď děkuji. P.S. Vaše stránky jsou vynikající. Petr.

Motely přímo na dálnici A1 mezi Florencií a Římem jsou dva. První na kilometru 395 - Montepulciano Ovest. Jedná se o Unaway hotel. Kontakty najdete na výše uvedeném odkazu. Druhý je na kilometru 464,7 - Tevere Ovest. Jedná se o Motel Autogrill. V tomto případě známe jen telefon +39 761 948336 a fax +39 761 947004.

# 06.01.2010, 12:03.
Dostal jsem od kamaráda odkaz na Váš web. Jsem příznivcem tepla a léta obzvláště Středozemního moře ze strany Řecka a Chorvatska, která znám již od dětství více než dobře. Změna je život a tak se známými (3 až 4 rodiny takto cestujeme auty či letecky již x-let) i díky novým přírůstkům a celkovému počtu dětiček bychom letos rádi autem strávili pěknou dovolenou někde v Itálii. Zkusit je třeba cokoli. Naše představa či přání je cesta do +/- 12 hodin, chtěli bychom apartmány v oblasti podobné duchu Rosolina Mare, kde jsem byl se ženou ještě v minulém století a kde bude vhodně jak pro 2-leté caparty, ale také něco pro 15-ti leté výrostky ... Předpokládám, že máte řadu cestovatelských zkušeností a mohl byste něco doporučit, případně někoho, kdo by poradil či pomohl. Děkuji moc. Zdeněk. P.S.: omlouvám se, pokud jsem obtěžoval, ale jsem v situaci, kdy jsem proaktivně slíbil, že se pokusím zjistit či zajistit lokalitu pro dospělé a jejich 10 dětiček ve věku od 2 do 15 let, umíte si jistě představit tuto výzvu.

Vzhledem k dětem a jejich věku doporučujeme Lignano. Najdete tam pláže vhodné i pro ty nejmenší, spoustu zábavy včetně aquaparku, zooparku, lunaparku a dalších zábavních parků. Je tam však živěji než např. v Rosolina Mare. Více podrobností najdete v našich otázkách a odpovědích - Itálie.

# 02.01.2010, 02:57.
Přeji pěkný den / večer. Několikrát jsem vás už navštívila a čerpala informace. Jste opravdu super a při své první návštěvě Říma (taky Ostia Antica a moře) jsem zde našla pomoc. Nebyl problém se dostat všude tam, kam jsem v plánu měla. Řím a jeho historii, taky italštinu mám moc ráda a v létě se chystám navštívit to krásné město opět. Mám již potvrzenou rezervaci v tom samém hotelu (mimochodem je to hotel Novecento přímo v centru). Ráda bych si udělala jednodenní výlet do Pompei. Našla jsem na netu kudy, odkud, jak dlouho vlak jede, kde přestoupit ... ale ne cenu zpáteční jízdenky Řím - Neapol. Budu vděčná, když mi s tím pomůžete. Mám nějakou příručku, kterou jsem v Římě dostala, ale výlet do Pompei je s průvodcem a já se ráda toulám a fotím sama. Moc vám děkuji a zda máte zájem o návštěvu Prahy, jsem průvodce turistů a ráda vás městem provedu. Blíží se nový rok 2010 a přeji vám hodně štěstí, radosti a úsměv na tváři. Yvona.

Ceny jízdenek jsou závislé na použitém typu vlaku. Z Říma do Neapole se nejlevněji dostanete osobním vlakem za € 10,50. Vlakem IC to stojí € 20,50, ES* potom € 34,00 a ES*AV potom € 44,00. Jízdenka zpět potom stojí stejně. Ceny jsou uvedeny pro druhou třídu a jsou maximální. Jsou možné různé slevy, které jsou nejčastěji u vlaků vyšších tříd a při nákupu dopředu. Doporučujeme se na nejvýhodnější jízdenku informovat při jejím nákupu.