GARGANO 2009 / 5

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2009 / 5

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Gargano 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.02.2009, 09:49.
V červenci jedeme do Rodi Garganico. Moc ráda bych se zeptala, zda netušíte, zda je zde, nebo v blízkém okolí, nějaká dráha na kolečkové brusle, nebo například promenáda s vhodným povrchem, kde by bylo možné jezdit. Moc děkuji za odpověď. Klára.

Vhodným terénem je například pobřežní promenáda mezi Rodi Garganico a Lido del Sole. Určitě najdete v okolí i několik dalších možností.

# 15.02.2009, 01:27.
Gratuluji k Vašim skvělým stránkám, použil jsem je při plánování dovolené v minulém roce. Bohužel jsme zvolili severní stranu ostrova, takže zklamání bylo velké. Bydleli jsme v Lido del Sole v kempu Stella del Sud a byla to nejhorší dovolená, jakou jsem zažil. O tom, co je polostín by bylo lepší polemizovat s CK Viktoria, pro nás pobyt znamenal týdenní výheň od rána od 7. hodin do večera. Pláž stejná jako v Benátkách a okolí, jedno hřiště na plážák, naštěstí máme velké děti, nějakou prolézačku či jiné atrakce pro mrňouse ani náhodou. Výběr ovoce a zeleniny menší než u nás, čerstvé ryby z moře ani náhodou a poslední člověk, který uměl nějaký světový jazyk, byla rakouská průvodčí ve vlaku do Bologni. Tady nezájem, krčení rameny, siesta ... V duchu jsem viděl dělníka ve Fiatu v Turíně na 12. hodinové směně, jak vydělává na povaleče z jihu. Představa, že by někdo z nás onemocněl a musel vyhledat lékaře mě děsila. Ovšem Foresta Umbra, to je nádhera. Tolik krásy na relativně malém území + jízda na džípu! Náš průvodce byl asi jediný člověk, který pochopil, že proto, aby něčeho dosáhl, nemůže vysedávat na lavičce na náměstí. Takže letos Rakousko a Švýcarsko, tam vše funguje a všude se člověk domluví. No a Jižní Čechy, kolo, Regent, pohoda ... Mějte se co nejlépe. Marek.

Děkujeme za Váš příspěvek. Je nám líto, že se vám dovolená nevydařila podle Vašich představ. Ne vždy, bohužel, realita odpovídá tomu, co nabízejí cestovní kanceláře. Na druhé straně, sever Gargana, to jsou především pláže podobné těm na severu Itálie a mentalita lidí na jihu Itálie je právě taková - pohoda, klid, žádný spěch, siesta.

# 09.02.2009, 08:15.
Děkuji, Vaše odpověď mě potěšila. Mám ještě jeden dotaz. Kolik asi plus / mínus je třeba počítat peněz (v €) na dálniční poplatky v Itálii, pokud bychom chtěli jet maximum trasy na Gargano po dálnici. Jsou třeba někde na internetu nějaké tabulky s poplatky za jednotlivé úseky, nebo něco podobného? Děkuji. Jiří.

Na trase Tarvisio - Poggio Imperiale zaplatíte na mýtném celkem € 48,80 za jednu cestu. Při variantě Mestre - Rimini po pobřežní silnici pak o € 14,40 méně za jednu cestu. Poplatky si můžete nechat spočítat na portále Autostrade.

# 08.02.2009, 15:04.
Nazbývá mi, než se přidat k ostatním obdivovatelům - Vaše stránky jsou opravdu vynikajicí a je skvělé, že takto pomáháte i ostatním cestovatelům. Původně jsme chtěli strávit letní dovolenou na Krétě, ale vypadá to, že Gargáno vyhraje. Chtěli bychom někam do okolí Vieste. Nejsme ovšem řidiči, takže bychom museli i po okolí jezdit autobusem. Našla jsem si odkazy na italské dopravní společnosti, které zde uvádíte - ale, jak se mi zdá, jsou to spíš meziměstské spoje, jezdící mezi vzdálenějšími obcemi apod. Což určitě také využijeme při vzdálenějších výletech. Zajímalo by mě ale, zda ve Vieste funguje nějaká MHD, takže budeme -li například ubytovaní někde 4 až 6 km od centra Vieste, máme šanci se dostat večer do městečka, nebo zda nebude z procházky spíše túra? A nebo obráceně - budeme-li bydlet přímo v centru Vieste, máme šanci se dostat bez auta na nějakou tu jižnější, klidnější pláž bez hromady slunečníků? Pochopitelně nás na fotkách nejvíce nadchnuly ty malé pláže obklopené útesy jako asi každého :-) Jsme dva mladé bezdětné páry a nevadí nám hlučnější místo ubytování. I když diskotéky apod. nevyhledáváme. Když budeme mít šanci si po koupání zajít do restaurace na večeři a projít se u toho starým městem. Nejde nám o turistické atrakce, stánky, suvenýry apod., ale o atmosféru středomoří :-) Ovšem raději bychom zase chodili na nějakou ne příliš rušnou hezkou romantickou pláž, alespoň párkrát za pobyt. Myslíte, že i toto přání se neřidičům může na Gargánu splnit? Děkuji moc a přeji hodně úspěchů, nejen na Vašich dalších cestách. Jitka.

Bohužel standardní MHD ve Vieste nefunguje. Existuje Bus Navetta, městská linka, která však funguje pouze v červenci, srpnu a první týden v září. Pro pravidelnou dopravu jsou k dispozici pouze zmiňované linky společností Ferrovie del Gargano a SITA.

# 06.02.2009, 10:04.
Mockrát děkuji za odpověď a dám na Vaše doporučení a zaměřím se na Grotta dell Acqua, už mi z toho šla hlava kolem :-) Ten ranch ještě zvažujeme, i když ta představa nádherného výhledu je lákavá, ale nevíme, zda by tam nebyla velká výheň. Ale za doporučení kempu Vám ještě jednou mnohokrát děkuji. V jednom dotazu jste radili, že nejkrásnější oblast je právě u Vieste a dále na jih, tato oblast kolem Grotta dell Acqua patří už také mezi ty krásné? Omlouvám se, že ještě obtěžuji, ale zatím jsme jezdili jen na sever a letos chceme zkusit právě už jinou oblast, jiné moře, tak aby to za tu dalekou cestu stálo :-) Děkuji a přeji Vám vše nej. Katka.

Určitě to za tu cestu bude stát. Ono to nádherné členité pobřeží je už od Peschici směrem na jih. Od Vieste však začíná navíc krásná oblast plná jeskyní, romantických zátok atd. Je to spíše o prohlížení a o výletech, nejlépe lodí. Je tam také množství malých plážiček, moc pěkných, spousta z nich je ale zablokovaná hotely.

# 05.02.2009, 08:48.
Mockrát děkuji za Vaši odpověď. Píšete, že ty kolony na dálnici jsou závislé na čase a termínu, rád bych se tedy ještě přeptal na Váš názor z tohoto hlediska. Co se týče termínu naší dovolené, zvolili jsme od 19.6. do 5.7, takže pokud vše vyjde, tak jak plánujeme, viz Vaše zkušenost s nemocným dítkem, tak bychom vyjeli 19.6. v pátek ráno z domu a přenocovali z pátku na sobotu v nějakém tom penzionu u Palmanova, ráno na chvíli prohlédli městečko a následně počítám tak kolem 10. hodiny vyrazili na další cestu, tak snad kolem 11. hodiny dopoledne bychom mohli být u Mestre. Jak soudíte, je sobota dopoledne rizikovym faktorem z hlediska těch kolon na dálnici u Mestre a Bologne? A jen tak mimochodem, pokud se mohu zeptat, kam plánujete vyrazit letos? Ještě jednou děkuji a zdravím. Jiří.

Pátek odpoledne a sobota dopoledne je rizikový termín až v červenci a to prakticky po celé trase, zvláště když se objeví nějaká uzavírka nebo dopravní nehoda. Konkrétně v Mestre je to ale záležitost především kamiónů. Podle našich osobních zkušeností se tam zácpy začínají tvořit až v odpoledních hodinách, v sobotu však bude kamiónů určitě méně než ve všední den. Raději však počítejte s menší rezervou.

04.02.2009, 18:56.
Dnes jsem objevil Vaše webovky a dobře jsem si početl. Díky, bylo to moc fajn. V létě se chystáme s rodinou a s nafukovací lodí na Gargáno v termínu od 28.6. do 11.7.2009. Musím říct, že mne velmi zaujala oblast v okolí Vieste, především kemp Punta Lunga. Proto bych se chtěl zeptat, zda tamní kempy znáte a zda je volba dobrá. Nejsou tam lepší? Nevíte náhodou, jak je to s kotvením v kempech a další drobnosti, které by se mohly hodit? Jedeme do této oblasti poprvé, protože nás už omrzelo Chorvatsko a byli jsme také 2x v Toskánsku. Děkuji za případnou odpověď. Zdraví R.

Villaggio Caping Punta Lunga je určitě dobrá volba pro sportovně založené cestovatele. My jsme tady přímo nebydleli, ale prošli jsme si celé pobřeží i pláže v okolí tohoto kempu a kempem jsme se vraceli zpět na parkoviště u naší pláže. Celý komplex na nás zapůsobil příjemně a hlavně vše bylo ve stínu, všude hodně aktivit, i podle nástěnek u recepce. Popis vybavenosti kempu najdete na výše uvedených stránkách. Zda je tam možné kotvit člun nevíme, podmínky tam k tomu ale určitě jsou. Dokonce je tam i možné čluny zapůjčit. Je to také ráj pro surfaře. Na možnost kotvení se doporučujeme dotázat přímo na kontaktním e-mailu tohoto kempu - i anglicky.

# 04.02.2009, 10:59.
Pročítám Vaše moc pěkné stránky o Gargánu. Rozhoduji se mezi ubytováním v Villagigo Baia di Campi a nebo dále na jih u městečka Mattinata. Můžete mi prosím poradit, zda zvolit výše jmenované ubytování, nebo raději hledat něco blíže Mattinaty? Máme 2 děti, 4 a 9 let, a chceme vyjíždět za poznáním okolní přírody. Děkuji. Blanka.

Camping Villaggio Baia di Campi se nachází ve velice pěkném prostředí - zátoky, útesy a jeskyně. Naproti pláže je ostrůvek. Začíná tady nejvíce zalesněná část pobřeží, táhnoucí se od Baia di Campi až po Baia delle Zagare, ale také bohužel nejvíce zasažená oblast požáry v okolí Vieste. Vaše místo však zasaženo není, ta oblast začíná o zátoku dál směrem k Vieste. Podrobnosti a fotografie o ubytování najdete na výše uvedených stránkách. Určitě je to vhodné místo pro strávení pěkné dovolené s dětmi.

# 03.02.2009, 13:05.
Řehůřkovi, jsem úplně nadšená vašimi stránkami. Dostala jsem se na ně úplnou náhodou, při hledání informací týkajících se Gargána. Již delší dobu tam plánujeme letní dovolenou, ale až letošní rok konečně cestu uskutečníme, tedy alespoň doufám. Jsem tímto poloostrovem zcela okouzlena. Bohužel zatím nemáme vytipované přesné místo, kde bychom chtěli dovolenou strávit. Při té příležitosti bych se Vás chtěla zeptat, zda můžete jako zkušení cestovatelé v této oblasti doporučit nějakou oblast, či místo, které stojí opravdu za podívanou. Chystáme se 3 rodiny s dětmi ve věku od 5. do 15. let a chtěli bychom si užít moře, být tedy co nejblíže, a současně bychom chtěli podniknout cestu do pralesa a projít si nějaká městečka. Cestujeme auty. Ubytování začneme teprve řešit, doufám, že najít nějaký apartmán či penzionek nebude problém. Moc Vám předem děkuji za informace a přeji mnoho cestovních zážitků ve Vašem životě. N.

Doporučujeme oblast v okolí Vieste, konkrétně severozápadně od Vieste. Je tam mnoho možností ubytování přímo u moře, najdete tam i velké písečné pláže, tak i menší zátoky s plážičkami a členité pobřeží. Možnosti ubytování najdete například na stránkách Vieste - Gargano nebo Booking. Současně je odtud asi nejblíže do centra pralesa Foresta Umbra, takže není problém odtud podnikat i půldenní výlety. Můžete se tam vypravit i na střeše džípu v rámci fakultativního výletu - viz výše uvedené stránky. V blízkosti jsou historická města Vieste, Peschici nebo Vico del Gargano s nádherným historickým jádrem. Z Vieste můžete podniknou výlet lodí kolem pobřeží nebo celodenní výpravu na souostroví Tremiti.

# 02.02.2009, 17:33.
Srdečně zdravím. Chystáme se letos na Gargano do Lido del Sole, a tak jsem trochu brouzdal po internetu a narazil jsem na Vaše stránky. Hodně jsem se tady dozvěděl a ještě zdaleka jsem neprošel všechno, každopádně díky Vaším stránkám myslím budu moci mnohem kvalitněji naplánovat naši rodinnou dovolenou. My jsme ze Severní Moravy a tudíž cestu máme ještě o 200 km delší, také máme malé děti. Uvažoval jsem tedy objednat nějaký nocleh na severu Itálie, někde poblíž křížení A23 a A4, tj. někde v okolí Udine, líbí se mi městečko Palmanova. Avšak nevím, jaké poměry, ceny a podmínky očekávat v tomto regionu, v Itálii jsme ještě nikdy nebyli - mluvím plynule anglicky a domluvím se německy - italsky bohužel ani ťuk. Myslíte, že v běžném penzionu se nějakým způsobem domluvíme? Kolik je třeba přibližně počítat na jeden nocleh pro 2 dospělé a 2 děti ve standardním pokoji, bez žádných vymožeností? Mám ještě jeden dotaz. Píšete, že za Mestre jezdíte po S309 přes Ravennu a u Rimini se napojíte na A14. Kdybych jel místo toho z Mestre dál po A4 / A13 a A14, nebylo by to výhodnější z hlediska času, pomineme-li dálniční poplatek? Jednou větou řečeno: vyplatí se to, zaplatit ten dálniční poplatek výměnou za získaný čas? Máte s tím zkušenost, případně nevíte, zda někdo jiný ze známých jel touto trasou, aby se to dalo srovnat? Děkuji. Jiří.

Ceny v jednohvězdičkových a dvouhvězdičkových hotelech (B&B Loretta, Meeting Point S. Marco, Commercio, Roma) ve městečku Palmanova se pohybují kolem € 20,00 až € 30,00 za osobu a noc. Hodně záleží na termínu. Určitě se nějak domluvíte. Italové jsou při komunikaci velice ochotní. Na severu je větší pravděpodobnost, že se domluvíte i anglicky. Cesta mezi Mestre a Rimini je samozřejmě pomalejší. Časově je delší přibližně o dvě hodiny. V obou případech se můžete dostat do kolony, v případě autostrády v okolí měst Mestre (téměř zaručeno) a Bologna. Na pobřežní silnici jsme se v tomto úseku do kolony zatím nedostali, rizikové je Mestre po sjezdu z Tangenciály a příjezd do Rimini. Hodně záleží na tom, v jakém termínu a denním čase pojedete.

# 02.02.2009, 15:58.
Četla jsem Vaše příspěvky o Garganu a ostrovech Tremiti. Jelikož budu letos absolvovat praktickou maturitu na Garganu v roli průvodce, ráda bych Vás poprosila o nějaké bližší informace o ostrovech Tremiti. Jak jistě víte, na internetu je těchto informací velice málo. Zajímaly by mě úplné blbůstky, které by mi dopomohly k lepší známce. Myslím tím hlavně tradice na ostrovech, obyvatelstvo, zda zde žijí zvláštní druhy zvířat a rostlin, popř. nějaké vychytávky, které znají pouze zkušení průvodci. Mockrát Vám děkuji za ochotu a odpověď. S přáním pěkného dne Petra.

Nejsme zkušení průvodci :-) Na ostrovech Tremiti jsme byli všehovšudy jen jednou, při jednodenním výletě. Maximum informací o ostrovech Tremiti najdete na následujících stránkách: Planetek. Jedná se především o historii, rostliny, počasí, turistické informace, korály, atd. Informace o vzácné fauně najdete na Parks.

# 01.02.2009, 11:23.
Děkujeme za přínosné stránky. Netušíte prosím, jak je to se spaním ve volné přírodě v oblasti Gargano? Chystáme se tam začátkem března a nikde jsme nenalezli řád národního parku - do kterých oblastí je volný přístup, jaká jsou omezení atd. Dále bychom rádi věděli, zda máte nějakou zkušenost s půjčovnami kajaků, popř. jiných nemotorových plavidel, na kterých se dá prozkoumat pobřeží. Děkujeme mnohokrát. Lukáš a Tomáš.

Stanování ve volné přírodě je v Itálii zakázané a tedy i na Garganu. V národním parku, především v té nejvzácnější části Foresta Umbra, je potřeba chodit jen po vyznačených cestách. Podrobné informace najdete v informačním středisku ve Villaggio Umbra. Kajaky a šlapadla půjčují na většině pláží, kde je plážový servis.

# 31.01.2009, 22:03.
Máte krásné stránky, tak i já Vás chci poprosit o doporučení na ubytování v oblasti Gargána. Mám vybraných pár kempů, ale nevím jak dál :-) Jede nás také skupina včetně malých dětí. Sabbiadoro, Grotta del Acqua, Santa Maria, Degli Ulivi, Baia Falcone, Spiaggia Lunga, Lido del Mare, San Pablo a bungalovy Sant' Elia. Představu máme asi takovou - co nejblíže u moře, zeleň a aby bungalovy nebo karavany byly asi spíše volně stojící nebo schoďovitě postavené, aby vytvářely při večerním sezení trochu soukromí a nikoho jsme nerušili :-) Omlouvám se za dlouhý dotaz a mnohokrát děkuji za odpověď. A ještě jeden dotaz, jeden týden jsme si vybrali, že strávíme na Ranch Panorama, je to na kopci s vyhlídkou, dále od moře, ale tento týden bychom rádi trávili na výletech a druhý týden právě hledáme nějaký kemp blíže u moře. Neznáte náhodou tyto bungalovy? Nebo zda znáte nějaký jiný pěkný kemp a můžete doporučit, budu moc ráda. Ještě jednou moc děkuji. Katka.

Všechny Vámi vybrané apartmány splňují podmínku soukromí. Stojí buďto samostatně nebo jsou odděleny tak, aby poskytovaly soukromí. Villaggio Sabbiadoro a Villaggio Turistico Sant' Elia najdete přímo ve Vieste, v jeho jižní části u lungomare E. Mattei. Obě villaggia jsou ponořena v zeleni. K dispozici je široká písečná pláž, několik kilometrů dlouhá. Nevýhodou je, že musíte na pláž přes silnici. V další lokalitě, u Santa Maria di Merino, přibližně v třetině cesty mezi Vieste a Peschici, leží další rezidence - Villaggio Rosa Baia Falcone, Spiaggia Lunga, Villaggio San Pablo, Villaggio Club Degli Ulivi, Residence Club Santa Maria. Všechny zmiňované rezidence se nacházejí v zátoce ohraničené výběžky s obrovskou písečnou pláží. Villaggio Club degli Ulivi je dále ve vnitrozemí, k pláži se musí jít kus po silnici a pak přes silnici. Villaggio San Pablo je přes silnici. O kousek dál směrem k Peschici je Grotta dell Acqua, prakticky uprostřed další velké písečné pláže. Poslední ze zmiňovaných Villaggio Lido del Mare se nachází u Lido del Sole, na straně směrem k Rodi Garganicu. Opět velká písečná pláž. My bychom asi volili Grotta dell Acqua. Je to rezidence u široké písečné pláže, v blízkosti jsou však i menší plážičky, apartmány stojí samostatně, jsou ponořeny v zeleni, nemusí se přes silnici.Ranch Panorama ve Vieste neznáme, podle fotografií to ale musí být nádherné ubytování. Navíc panoramatická poloha tu krásu jen umocňuje. My jsme ve Vieste bydleli také na panoramatickém místě, rovněž mezi olivami, a byli jsme nadšeni. Určitě doporučujeme.

# 29.01.2009, 09:21.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Abyste chápal proč se ptám, chci teď cestovat a vím, že v této lokalitě se mi vždy líbilo a proto bych se tam chtěl zdržet, sehnat nějakou práci, abych mohl cestovat déle, proto se chci ještě zeptat, zda nemáte nějaké zkušenosti či radu ... Děkuji. D.

Český kemp s českým personálem najdete na jihu Gargana v Mattinatě - kemp Riccio, provozovaný CK Gargano. Zkuste se na ně obrátit, je možné že uspějete.

# 28.01.2009, 20:49.
Chtěl bych se zeptat na pár informací. Zajimalo by mě, jaké to je v kempu Lido del Sole. Čistota moře a zda jsou tam podmínky pro šnorchlování. Také mě zajímá, jaké je počasí v termínu od 4.9.2009 do 16.9.2009. Jaká je pláž v tomto kempu a jak je daleko. A zda jsou na tomto místě mušle. A jaké jsou památky kolem tohoto kempu. A zda je možno poslat mapu, kde přesně tento kemp leží. Doposud jsem jezdil jen do Chorvatska, takže mě zajímají tyto informace a zda to tam stojí za to. Děkuji. Jirka.

V Lido del Sole je několik kempů. Jejich seznam najdete na portále camping.it včetně GPS souřadnic. O kempu přesně tohoto jména jsme však neslyšeli. Kempy se tam většinou nachází od Lido del Sole směrem k Rodi Garganicu v zeleni, kousek od pláže. Pláž a moře jsou tam většinou čisté. Vzhledem k tomu, že je pláž písčitá, počítejte se zvířeným pískem. Pláž je široká a několik kilometrů dlouhá. Podmínky na šnorchlování tam nejsou. Ty hledejte v členitém pobřeží mezi Peschici a Pugnochiuso, nebo také u ostrovů Tremiti, které jsou potápěčským rájem. U Lido del Sole občas nějakou mušli najdete. V nejbližším okolí hledejte historická centra především v Rodi Garganico, Peschici a Vico del Gargano. Během tohoto pololetí se na našich stránkách objeví v reportáži Gargano 2008 mapa historických památek Gargana. Průměrné teploty se v této oblasti začátkem září pohybují od 17. (minima) do 28. (maxima) stupňů. Jsou to průměrné teploty, takže mohou být i vyšší.

28.01.2009, 04:09.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda znáte městečko San Menaio, nebo kde bych o něm mohla něco zjistit. Například velikost pláže, služby, obchody, promenáda, atd. Všude, kde jsem hledala jsou informace na dvou řádcích. Dostali jsme nabídku na ubytování v rezidenci Marechiaro, jelo by nás několik rodin s dětmi, ale zatím nejsme rozhodnuti, protože nemáme žádné informace a nebyli jsme nikdo z nás ani na Gargánu ... Děkuji Vám za jakékoliv informace. S pozdravem Alena.

Přes San Menaio jsme jen projížděli. Je to malé a klidné městečko mezi Peschici a Rodi Garganico. Správně spadá pod Vico del Gargano. Typické pro okolí tohoto městečka jsou piniové háje. Kousek od San Menaio, směrem k Peschici, se nachází Pineta Marzini, jedna z nejkvalitnějších bank na semínka borovice černé. Tato oblast je turisticky kvalitně zpracovaná, takže si tam určitě udělejte výlet. Pláž u San Menaio je písčitá a dlouhá, s pozvolným vstupem do moře. Zajímavá je také pláž o kousek dál směrem na Peschici - Baia Calenella. Nad ní se vypíná nad mořem Torre di Monte Pucci. Ve Vico del Gargano se každý druhý čtvrtek konají trhy. To město má překrásné historické centrum, jedno z nejkrásnějších na Garganu. Najdete zde také spoustu obchůdků, kavárniček a supermarket. V San Menaio je také spousta obchůdků, butiků, pizzérií, kavárniček a diskoték. Jedná se o typické přímořské letovisko. Kromě nejbližšího okolí doporučujeme podniknout výlet do Foresta Umbra a z nedalekého přístavu v Rodi Garganicu podniknout celodenní výlet na ostrovy Tremiti.

# 27.01.2009, 21:15.
Chci se zeptat, zda neznáte kemp u Vieste, kde by byla česká majitelka?

Bohužel takový kemp neznáme. Seznam většiny kempů, které se nacházejí v okolí Vieste, najdete na portále camping.it. Víme však o kempu, ve kterém má své stanové městečko slovenská cestovní kancelář FIFO. V kempu mají stany i karavany. Chod stanového městečka zabezpečuje slovenský personál: delegát, správce, kuchaři a animátor. Sami si zabezpečují dopravu, stravování a výlety. Kemp se jmenuje Arcobaleno a je součástí stejnojmenného villaggia. Nachází se u pláže Spiaggia Castello, na Lungomare E. Mattei.

25.01.2009, 21:58.
Zajímalo by mě, zda je reálné podniknout dovolenou s motorovým člunem včetně kotvení a ubytování poblíž tohoto místa někde v oblasti Gargána. Našel jsem kempy s bungalovy, apartmány, ale o kotvení člunů se nikde nezmiňují. Díky za případné informace. Stanislav.

Kotvit člun můžete za poplatek v turistických přístavech - Manfredonia, Mattinata, Vieste, Peschici, Rodi Garganico. Kotvit motorové čluny jsme viděli i na jiných místech - v různých zátokách apod., to ale byla zřejmě soukromá stání. Ubytování můžete hledat na Booking.

# 22.01.2009, 14:26.
Ráda bych se Vás zeptala, zda máte pozitivní či negativní informace, popřípadě bližší popis o rezidenci Gallo, asi 10 km od městečka Vieste. Chtěla bych se tam ubytovat s malými dětmi a změnit místo letní dovolené. Děkuji Vám za odpověď. Blanka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 30.06.2008, 15:39. Nevýhodou tohoto ubytování může být poměrně větší vzdálenost od moře - 800 m a to, že v kuchyňském koutu je pouze studená voda.

# 21.01.2009, 22:11
Moc a moc se mi líbí Vaše stránky o Gargánu, jsou prostě super a proto mě napadlo se na Vás obrátit s dotazem. I já jsem s rodinou loni absolvovala dovolenou na Gargáno od CK Victorie a bylo to super. Na plážích a v kempu, v restauracích a diskotékách jsme však všude slyšeli tak veselou, rytmickou italskou muziku, do které jsme se úplně zamilovali. Sháněla jsem proto na trzích nějaké CD, jenže když neumíte ani slovo italsky je to docela problém. Nevíte tedy, když jinak o Gargánu víte úplně vše, kde by se tato hudba dala stáhnout nebo sehnat? Nezlobte se, že na Vás mám takovou otázku, ale zkouším to úplně všude a zatím bez úspěchu. Přeji Vám i letos fajn dovolenou. Ivana.

Vše co hledáte určitě najdete na serveru italské taneční hudby Italo.

# 21.01.2009, 21:50.
Velice Vám děkuji a přejeme Vám s rodinou mnoho úspěchů. Jste doopravdy jedničky! V.

Není zač. Rádi jsme pomohli.

# 21.01.2009, 14:46.
Prosím vás o pomoc. Ráda bych strávila batůžkovou dovolenou na Gargánu v místě, odkud by bylo blízko do Sant' Angelo a do Giovanni Rotondo. Chtěla bych jet na osobní pouť a budu mít s sebou dceru, která se chce jen koupat. Pokud je to jen trochu možné, prosím o tip místa a kempu. Moc vám děkuji. Když přidáte i jinou informaci, třeba o dopravě, budu vám vděčná. Ještě jednou děkuji. Eva.

Monte Sant' Angelo je nejdostupnější od moře mezi Mattinatou a Manfredonií. Z obou měst je to přibližně 17 km. San Giovanni Rotondo je o něco dále. Z Manfredonie 25 km a z Mattinaty 38 km. Od Manfredonie se Manfredonský záliv stáčí směrem na jih, takže vzdálenosti už narůstají. Kempy mezi Manfredonií a Mattinatou najdete na portále camping.it. Náš tip: kemp Riccio v Mattinatě provozovaný českou cestovkou CK Gragano. Viz naše reportáže Gargano 2007 a Gargano 2008. Informace o dopravě najdete na našich stránkách v odpovědi ze dne 25.06.2008, 14:18.

# 21.01.2009, 13:50.
Jsme z Vašich stránek doslova nadšeni. Na Garganu jsme jako rodina několikrát byli. Chtěl bych poprosit, zda neumíte zjistit termín oslav v Rodi Garganico, zda se konají každý rok. Zažili jsme je tam, když jsme byli poprvé na Garganu v Rodi Garganico. A pokud jsme to s naší neznalostí italštiny pochopili správně, jednalo se o městské oslavy Padre Pia, kdy Rodi bylo celé nádherně vyzdobeno. Letos se tam opět chystáme a přizpůsobili bychom tomu i termín dovolené. Děkuji za odpověď. Roman.

Pravděpodobně máte na mysli Festa Patronale. Letos se tyto slavnosti konají 2. a 3. července. O něco dříve, 29. a 30. června by měl být i ohňostroj. Na následujících stránkách by se do té doby měly objevit aktuální informace: Rodi Garganico Info / Eventi.

# 19.01.2009, 14:44.
Na internetu při vyhledávání naší letošní dovolené v Itálii jsme objevili se sestrou vaše stránky a jelikož se jedná o Gargano - Vieste, tak doufáme, že nám poradíte. Vybraly jsme si Villaggio Club degli Ulivi, kde píšou: 6 km od Vieste směrem na Peschici, přímo v centru krásné široké zátoky, s jemným pískem se nachází Club degli Ulivi. Vzdálenost od pláže se u spousty CK liší, ale to není až tak velký problém, jelikož zajišťují dopravu minibusem.Ten hlavní problém je ta pláž. Nevíme jaká pláž nás tam očekává, nikde nemůžeme najít nějaké foto té pláže o které píší v katalogu. Prohledali jsme snad všechny CK, ale žádná nemá foto z pláže k dispozici, takže už je nám to divné, proč ji nenafotili. Máme strach hlavně z toho, že Club degli Ulivi nemá svou pláž, kde by jsme si předplatily plážový servis, a hlavně proto, že loni jsme se vydaly na blind do Itálie a dojely jsme do Riccione, kde jsme s velkým utrpením sehnaly ubytování na týden, ale též bez soukromé pláže, a když jsme přišly na pláž totálně přelidněnou, zjistily jsme, že veřejná pláž je jen takový malý proužek pláže uprostřed těch soukromých. Prostě hrůza. Prvních 14 dní v červenci chceme vyrazit a potřebovaly bychom vědět, jaká nebo jaké pláže se tam nacházejí, zda jsou také tak přelidněné jako střed Itálie. Nebo zda si tam člověk může najít i nějakou tu poklidnější pláž. Také jsme nenašly žádnou recenzi na toto ubytování. Ani kladnou, ani zápornou. Nevíte náhodou - čirou náhodou - něco na toto ubytování? Jedeme 6 dospělých a 6 dětí, tak snad chápete, proč preferujeme klidnější pláže. Snad nám pomůžete vy v tomto rozhodování. Tak já zdravím, už teď předem děkuji, jelikož vy jste naše poslední záchrana. Ahoj. Petra z Karlových Varů.

Villaggio Club Degli Ulivi se nachází v olivovém háji o něco dál ve vnitrozemí, přibližně 300 metrů od pláže. Pláž je dlouhá několik kilometrů. To, zda má středisko vlastní část pláže, nevíme. Pláž je však většinou veřejná, ohraničená dvěma výběžky, u jednoho je ostrůvek s konstrukcí Trabucco (historické rybářské zařízení), na druhém výběžku je saracénská věž Torre di Porticello. Plážový servis je možné si zakoupit. V okolí se nacházejí další menší plážičky. Rezidence je slušně vybavená - viz výše uvedené stránky. Začátkem července není na Garganu až tak přelidněno, jako na severu a středu Itálie.

# 19.01.2009, 09:32.
Z Vašich internetových stránek jsem se dověděla, že jste byli několikrát v Mattinatě. Jelikož také zvažujeme letní dovolenou v tomto letovisku, prosím Vás o několik informací. Apartmán, ve kterém bychom bydleli, je 2 km od centra města. Jelikož pojedeme s 11. letým synem, ráda bych věděla, zda jsou kolem pláže nějaké obchůdky nebo stánky se suvenýry, zda je možnost půjčení třeba člunů atd. Také bychom rádi věděli, zda je tam nějaký rušný noční život (diskotéky), nebo až ve městě. Omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale na internetu jsem tyto informace nenašla a vesměs jsou informace o Mattinatě docela strohé. Rozhodujeme se právě mezi Mattinatou a Scaleou. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Simona z Dobřan u Plzně.

Kolem pláže najdete jen bary, pizzerie a restaurace. Většinou jsou součástí jednotlivých rekreačních komplexů. Kousek dál od pláže je pizzerie a markety. To, co hledáte, obchůdky a stánky se suvenýry, najdete až v Mattinatě, především na hlavní ulici nazvané Corso Mattino. Na jejím jižním konci bývají každý čtvrtek trhy, na severním konci zase každý den stánkaři s různými suvenýry. Mapu města najdete v naši reportáži Gargano 2007. Motorové čluny je možné zapůjčit v přístavu, šlapadla pak na plážích, především směrem více k Monte Saraceno. Diskotéky jsou pořádány v jednotlivých rekreačních komplexech. Rušnější noční život je pak opět v centru Mattinaty kolem Corso Mattino.

# 18.01.2009, 15:54.
Naprosto mě nadchly vaše webové stránky. Chystáme se s dětmi na přelomu srpna a září 2009 na dovolenou do oblasti Gargána. Prosím o reference na residenci Sun Bay a na residenci Covo dei Saracini, kterou jsme ani nenašli v nabídkách českých cestovek, ale právě tato residence nás nejvíce zaujala, zejména vzhledem k poloze. Dáváme přednost spíše menším plážím. Případně prosím o jiné tipy na cenově přijatelné ubytování charakteru chatek nebo bugalovů, vhodné pro rodiny s dětmi. Děkuji. J.

Obě rezidence se nacházejí přibližně 5 až 7 km severozápadně od Vieste, u překrásné, několik kilometrů dlouhé písečné pláže. Na jedné straně této pláže se nachází residence Residence Sun Bay, v blízkosti Torre di Porticello, na druhé straně se nachází residence Covo dei Saracini, v blízkosti ostrůvku Isola la Chianca. Obě rezidence jsou blízko moře a jsou standardně vybavené. Sun Bay má nádherný bazén, Covo dei Saracini má více zeleně. V blízkosti obou rezidencí jsou i menší plážičky. Pokud bychom vybírali mezi těmito dvěmi residencemi, asi bychom zvolili Covo dei Saracini.

# 12.01.2009, 10:00.
Rádi jezdíme o dovolené do Itálie a Gargáno se nám velice líbilo, proto se tam letos chceme vrátit a mám k vám prosbu. Rozhodujeme se mezi dvěma místy Villaggio San Pablo a Villaggio Club Degli Ulivi. Pojedeme tři rodiny a jedna má 1,5 roční holčičku. Chtěla bych se zeptat, zda znáte tato místa a nemohli nám něco o nich říct - zda je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl? Jde nám především o přístup k moři - o vzdálenost, někde jsem četla, že v San Pablo je to přes rušnou silnici? Moc děkuji a díky za vaše krásné stránky. S pozdravem Jaroslava z Jihlavy.

Obě střediska jsou za silnicí SP52, takže v obou případech budete muset přes silnici. Villaggio San Pablo se však nachází mnohem blíže k moři. Přejdete jen onu zmiňovanou silnici a po pár desítkách metrů jste na pláži. Oproti tomu Villaggio Club Degli Ulivi se nachází v olivovém háji o něco dál ve vnitrozemí. Nejen že budete muset přecházet zmiňovanou SP52, ale ještě dříve budete také muset jít po další místní komunikaci. S vybaveností je to podobné. Doporučujeme Villaggio San Pablo, především také s ohledem na malé dítě.

# 06.01.2009, 20:53.
Vidím, že máte bohaté informace o Gargánu. Chceme jet na dovolenou do střediska Adria na Lido del Sole v červnu, a nemáme zkušenosti s tím, jaké je počasí v tomto období na Gargánu. Vždy jsme jezdili zatím do Chorvatska a to přes sezónu. Děkuji. Marek.

V červnu je už na Garganu pěkné a stabilní počasí. Při jedné naší návštěvě jsme tam byli v první polovině června a bylo slunečno a moře teplé. Samozřejmě hodně záleží na vývoji počasí v konkrétním roce. Podle statistik však můžete očekávat začátkem června teploty od 25. stupňů, koncem června už třicítky.