GARGANO 2009 / 4

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2009 / 4

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Gargano 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.04.2009, 10:57.
Prosím o info, zda jsou při cestě do Itálie - Gargáno - Lido del Sole čerpací stanice na LPG? A kde? Děkuji za info. Lenka.

Pokud pojedete přes Brenner, pak je čerpací stanice LPG v Německu za Regensburgem - Pentling ost (A93, AVIA) za Mnichovem - Irschenberg süd (A8, Shell), v Rakousku před Innsbruckem - Ampass (A12, BP), v Itálii - Paganella Ovest (A22, 128 km, Agip), Adige Ovest (A22, 187 km, iP), Povegliano Ovest (A22, 240 km, Shell), Campogalliano Ovest (A22, 308 km, Agip), Secchia Ovest (A1, 156 km, Esso), La Pioppa Ovest (A14, 2 km, Eni), Sillaro Ovest (A22, 37 km, Eni), Santerno Ovest (A14,59 km, Total), Bevano Ovest (A14, 89 km, Esso), Rubicone Ovest (A14, 11 km, ERG), Foglia Ovest (A14, 159 km, Total), Metauro Ovest (A14, 186 km, API), Conero Ovest (A14, 239 km, Eni), Chienti Ovest (A14, 264 km, Q8), Piceno Ovest (A14, 291 km, Shell), Vomano Ovest (A14, 340 km, Eni), Torre Cerrano Ovest (A14, 363 km, Esso), Sangro Ovest (A14, 429 km, Q8), Area di servizio (A14, 459 km, Tamoil), Torre Fantine Ovest (A14, 493 km, API). Pokud pojedete přes Salzburg, pak je čerpací stanice LPG v Rakousku za Tauerntunnely - Eisentratten (A10, ÖMV), v Itálii Gonars Nord (A4, 481 km, Agip), Fratta Nord (A4, 450 km, iP), Bazzera Nord (A4, 392 km, Shell), Arino Ovest (A4, 374 km, Agip), S.Pelagio Ovest (A13, 98 km, Eni), Adige Ovest (A13, 65 km, Q8), Po Ovest (A13, 43 km, ÖMV), Castel Bentivoglio Ovest (A13, 11 km, Esso). Pak už navazujete na předchozí variantu A14 Sillaro Ovest. Pokud pojedete přes Vídeň, pak je čerpací stanice LPG v Rakousku za Vídní - Loipersdorf (A2, 206 km, Agip). Pak už navazujete na předchozí variantu A4 Gonars Nord. Seznam čerpacích stanic v Německu (a v dalších státech) najdete na Gas Tankstellen, v Rakousku na ÖAMTC (včetně dalších odkazů) a v Itálii na Autostrade (dálnice) a Vendi Auto.

# 26.04.2009, 23:20.
Letos v termínu 18.9. až 27.9. se chystáme s přítelem navštívit a trochu i poznat poloostrov Gargano, destinaci Vieste a ubytováni budeme ve Vilaggio Sant' Elia. Trochu se obávám tak pozdního data a chtěla bych se zeptat, jak je to v tomhle čase s počasím a s teplotou moře, zda je ještě pro nás neotužilce na koupání. Také by mě zajímala organizace výletů, pokud nějaká je, nebo zda si každý jezdí na vlastní pěst. Hrozně se totiž těším na Pompeje a mořské jeskyně. A snad poslední otázkou by bylo, zda je na konci září na pláži ještě nějaká zábava, trhovci, atd., a zda je možné noční koupání a večerní piknik na pláži. Ptám se proto, že z pláže na Elbě nás pakovali policisté, i když jsme noční klid rozhodně nerušili. Mnohokrát děkuji za odpovědi. Vaše stránky jsou skvělým pomocníkem mnoha cestovatelů. Irena.

Průměrné nejvyšší teploty bývají v druhé polovině září mezi 25. a 27. stupni. Četnost srážek bývá oproti červenci a srpnu dvojnásobná, teplota moře kolem 22 stupňů, u pláže i víc. Organizace výletů zajišťují cestovní kanceláře prostřednictvím svého delegáta. Pokud pojedete na Gargano individuálně, musíte si výlety zajistit sami. Výlet do mořských jeskyní je možné zakoupit ve stáncích společností v přístavu, stejně tak na ostrovy Tremiti. Ostatní výlety je možné zakoupit od místních agentur. Ve Vieste je to například Gargano Viaggi na Piazza Roma. Počítejte však s tím, že výlety se organizují pouze pokud je dostatek účastníků, což v druhé polovině září nemusí být. Se zábavou je to podobné, počítejte už s omezeným provozem. Každopádně Vieste je rušné gargánské středisko, takže mrtvo tam určitě nebude. S nočním pobytem na pláži zkušenosti nemáme.

# 26.04.2009, 15:58.
Ráda bych od Vás získala nějaké informace :-) Jako každý tazatel jsme se i my rozhodli pro Gargano, ale nemáme rozmyšleno kam přesně. Proto bych Vás chtěla poprosit o doporučení nějakého krásného místečka. Naše představa je asi takováto - rádi bychom menší pláže, ne takové jako jsou v Bibione, Lignano apod. Hlava na hlavě a slunečník na slunečníku :-) No a dále trochu klidu, ale zase ne moc daleko od lidí a společenského vyžití. Výlety si vyhledám podle Vámi doporučených stránek - je to paráda když člověk narazí na někoho kdo se vyzná :-) Držím palce a děkuji. Veronika.

Doporučujeme oblast severozápadně od Vieste, maximálně však po Torre di Sfinale. Kousek odtud až po Peschici začíná už oblast poznamenaná požáry. Nachází se tady spousta maličkých plážiček, kde prakticky každý den můžete trávit u jiné nebo si vybrat tu nejpěknější a tam se vždy vracet. Přitom to nemáte daleko do nádherného Vieste, které je skvělým východiskem k různým výletům. Ucelenou nabídku ubytování v této oblasti najdete na Vieste - Gargano nebo Booking. A my k tomu přidáváme ještě jeden tip: Villaggio Camping La Giara. Nádherný bazén s výhledem na větší pláž v zátoce Molinella na severní straně. Jižně směrem k Vieste je pak spousta maličkých plážiček.

# 23.04.2009, 21:44.
Ještě mám jeden dotázek - se srovnáním se spodem zmiňovaným - je lepší Rodi Garganico nebo Lido del Sole? Děkuji ještě jednou :-) S pozdravem Eva.

Zda je lepší Rodi Garganico nebo Lido del Sole je těžké soudit. Každé letovisko má své klady. Rodi Garganico je větší, tedy větší možnosti nákupů a večerní zábavy, lepší spojení a tedy větší možnosti výletů, na druhé straně Lido del Sole má podle našeho názoru pěknější pláž a blízký aquapark.

# 23.04.2009, 21:32.
Chtěla bych se zeptat. S kamarádkami se chystáme na dámskou jízdu do Gargana. Chtěla bych se zeptat na destinaci Lido del Sole - zda máte zkušenosti s touto oblastí. Jsme mladší a chceme něco s diskotékou a prostě zábavou, nákupy ... znáte to :-) Nevíte, jak je tako oblast velká a zda byste nám jí doporučili? Také se chci zeptat, zda je poblíž nějaký aquapark a co je dobré navštívit za památky - moc se nevyznáme. Děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný večer. Eva :-)

Lido del Sole je typické turistické letovisko. Najdete tam tedy to, co hledáte - různé bary, restaurace, obchůdky, diskotéky, ... My s touto oblastí moc zkušeností nemáme, naše cesty na Gargano směřovaly více na východ a na jih. Pokud hledáte písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, pak tam budete určitě spokojeni. Členitější pobřeží začíná o něco východněji, kousek před Peschici. Aquapark je kousek za Lido del Sole, směrem na Rodi Garganico. Jmenuje se Aquasol. Za návštěvu určitě stojí historická městečka Rodi Garganico, Vico del Gargano, Peschici. Pokud nebudete mít vlastní auto, použijte místní dopravu. Odkazy na jízdní řády najdete v našich otázkách a odpovědích. Pokud budete mít vlastní auto, pak se určitě vypravte ještě dále, do Vieste a také do pralesa Foresta Umbra. Z Rodi Garganico je spojení na ostrovy Treniti, doporučujeme se tam vypravit. Můžete si také udělat malý výlet k Lago di Varano. Pokud budete mít možnost se zúčastnit výletu k přímořským jeskyním, určitě se ho zúčastněte. Z této oblasti je to trochu složitější. Svoz vás doveze do přístavu v Peschici a odtud ještě pojedete kus lodí, ale stojí to za to.

# 22.04.2009, 09:37.
Zaujala nás Vaše dovolená a letos vyrážíme. Chtěl bych se vás zeptat, mám takový zlozvyk - kouřím. Mohu se zeptat, jak to je na poloostrově Gargano v okolí Vieste, zda se tam dají koupit cigarety? Vím, že mají v Itálii zakázané kouřit v restauracích atd. Víte o tom ještě něco více? Moc děkuji za odpověď. Karel.

Je to skutečně tak, od 10. ledna 2005 je v platnosti v Itálii zákon, který zakazuje kouření ve veřejných zařízeních. Kouřit můžete pouze na otevřených prostranstvích a v soukromém bytě. Kuřáků ale v žádném případě neubylo. Tam, kde je poptávka, je i nabídka. Ve Vieste, stejně jako i v jiných městech na Garganu, cigarety běžně koupíte na standardních místech. Pokud si s sebou budete cigarety dovážet, platí následující limit: do 800 ks cigaret, resp. do 400 ks cigaret o váze 3 g/ks.

21.04.2009, 22:16.
Chci se zeptat na výlet džípem po parku Foresta Umbra. Jak dlouho trvá tento výlet a zda to vůbec stojí za to. Kde je možné ho objednat a kolik to stálo? Děkuji. Š.

My jsme na tento výlet vyjížděli z Vieste v 8:30 a zpět ve Vieste jsme byli přibližně ve 13:00. Existuje i celodenní verze výletu, která je o něco delší a je včetně obědu na místní farmě. Určitě se na tento výlet vypravte, stojí to za to. Projdete si naučnou stezku, podíváte se k jezírku a pak už pojedete do míst, která běžně na Garganu nenavštívíte. Trasa vede od Villagio Umbra (centrum pralesa) směrem k městečku Ischitella po zelených kopcích, odkud spatříte i Tremitské ostrovy a také chorvatské ostrovy. Pojedete po vyprahlém dně řeky Torrente Romondato a navštívíte romantickou soutěsku. Přes Vico del Gargano se přemístíte do Pineta Marzini, jedné z nejkvalitnějších italských bank na semínka borovice černé. Platili jsme € 20,00 na osobu. Italský průvodce Gianni byl velice akční a uměl česky, takže to bylo skvělé. Jelo se dvěma džípy, druhý řídil jeho otec. Gianni se s ním střídal, aby zabavil obě skupiny stejně. Zde je odkaz: Land Rover. My jsme si výlet zarezervovali už v ČR od Lindy Giuffreda. Na místě nám pak jen poslala SMS, kdy a kam se máme dostavit. Tento způsob bychom asi doporučovali, protože Vám to zajistí českou skupinu se skvělým českým výkladem.

# 21.04.2009, 21:41.
Ráda bych se zeptala. Chceme jet v červnu do kempu pod stan. Je to v Lido Del Sole - kemp Stella del Sud. Zda máte s tímto kempem nějaké zkušenosti, jak to tam vypadá, jaká je čistota sociálních zařízení a jak je to s pitnou vodou v kempu? Zda je naše volba dobrá? Mockrát děkuji a přeji hezký večer. D.

S kempem Stella del Sud bohužel žádné zkušenosti nemáme, naše cesty na Gargano směřovaly o něco jižněji. O tom, jak to v kempu vypadá si můžete udělat obrázek z výše uvedených stránek (Virtual Tour). U sociálního zařízení předpokládáme, že v červnu bude na dobré úrovni, až s rostoucí sezónou a s větším náporem rekreantů mohou nastat problémy s údržbou. Co se pitné vody týče, máme zkušenosti takové, že voda pro běžné používání nebývá závadná, má však slaný nádech. V kempech bývají kohoutky s pitnou vodou vyčleněny a označeny Acqua potabile. Doporučujeme se na toto informovat až na místě. To, zda je Vaše volba dobrá, záleží hodně na tom, co od dovolené očekáváte. Pokud dlouhou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře a jednodušší ubytování, pak ano. Výhodou tohoto místa je například blízkost aquaparku.

# 21.04.2009, 14:29.
Chci se zeptat, na kolik vyjde přibližně mýtné na trase od rakouských hranic (pojedu přes Villach) do Gargana? Děkuji. Jiří.

Na trase Tarvisio - Poggio Imperiale (destinace Lido del Sole, Rodi Garganico, San Menaio, Peschici, Vieste) zaplatíte € 48,20 v jednom směru. Na trase Tarvisio - Foggia (destinace Manfredonia, Mattinata) zaplatíte € 50,80 v jednom směru. Část těchto peněz je možné ušetřit odklonem od dálnice na úseku Mestre - Rimini a Termoli - Poggio Imperiale (Foggia). Informace najdete v naší reportáži Gargano 2008.

# 13.04.2009, 12:00.
Díky Vám se dá přečíst o něčem co člověk nezná ... Mám dotaz - líbí se mi Gargano, ale tato oblast je pro mě dosti neznámá. Jsme jako rodina zvyklí cestovat bez CK, jednak je to dobrodružnější a pak také a to hlavně levnější. Minulý rok jsme byli na Lefkadě a celý pobyt včetně letenek jsem si zajišťoval sám. Mám tudíž prosbu - prosím o tip na Gargano jako rodinnou dovolenou a co se týče cestování si představuji letadlem do nejbližsího místa a půjčit auto na dojetí do Gargana. Máte, prosím, nějaký tip na klidnou a pohodovou dovolenou? Nesnášíme big hotely. Děkuji za odpověď. Michal.

Gargano je většinou o apartmánech, bungalovech atd. Velké hotelové komplexy jsou tam poskrovnu, takže Vám to bude určitě vyhovovat. Předpokládáme, že chcete také hodně cestovat (podle možnosti zapůjčení auta). Výborným výchozím místem ke všem různým výletům je Vieste a jeho nejbližší okolí. Zkuste se podívat na Vieste - Gargano, kde je nabídka ubytování především v této lokalitě. Nebo také na Booking. Nejbližší mezinárodní letiště je v Bari. Leteckou linku z Prahy do Bari provozuje společnost Sky Europe. Odtud můžete pak cestovat autobusem linkami společnosti SITA s přestupem v Manfredonii. Pokud Vám nebudou vyhovovat spoje Sky Europe, je nejbližší další mezinárodní letiště až v Neapoli a v Římě. Odtud je možné letět do Bari místní linkou. Z Říma jezdí přímá autobusová linka společnosti Ferrovie del Gargano dvakrát denně do Vieste. Autopůjčovna je přímo ve Vieste na Via Cappuccini. Automobil si můžete samozřejmě zapůjčit i přímo na letišti. Podívejte se na Pronájem aut.

# 11.04.2009, 20:13.
Máme v plánu dovolenou na Garganu, pravděpodobně v kempu ve Vieste. Chtěl bych se zeptat na místa, která bychom neměli zapomenout navštívit a která stojí za shlédnutí. Určitě máme v plánu park Foresta Umbra. Nabízejí ve Viste nějaké výlety do tohoto parku? Předem děkuji za odpověď. Jakub.

Doporučujeme si pročíst naše reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Najdete tam velké množství tipů na výlety, které jsme sami absolvovali a které doporučujeme. Výlety do Foresta Umbra je nejlepší absolvovat individuálně. Jedná se především o turistiku a ta je hodně individuální. Velká skupina se nikdy přesně netrefí do možností a potřeb všech účastníků. Jeden organizovaný výlet však určitě doporučujeme - na střeše džípu do oblasti Bosco di Ischitella. Nabídku výletu najdete například na Vieste - Gargano. Nabídku organizovaných výletů po celém Gargánu najdete na Parco Gargano, kde v oddíle Itinerari najdete nabídku s kontakty na organizátory.

# 04.04.2009, 08:59.
Uvažuji o letošní dovolené na Garganu, ve městečku Vieste, v bungalovech Sant' Elia. Jsme dva dospělí a dvě děti. Lze se tam za přijatelné ceny stravovat? Lze tento výběr dovolené doporučit? Děkuji za odpověď. Jirka.

Ve Villaggio Residence Sant' Elia je restaurace, takže se tam stravovat lze. Pokud se budete chtít stravovat sami, budete mít k dispozici v bungalovech kuchyňský kout. Potraviny lze nakoupit (za o něco málo vyšší ceny než u nás) ve městečku. S výrazně vyššími cenami počítejte u masných a mléčných výrobků. Naopak těstoviny, ovoce a zeleninu lze nakoupit za stejné nebo i nižší ceny. Pokud preferujete písečné pláže, promenády a blízkost historického centra, pak je to určitě správná volba. Vieste je navíc velice vhodným východiskem pro různé výlety jak do vnitrozemí, tak i směrem k moři (jeskyně, ostrovy Tremiti).

# 31.03.2009, 20:18.
Dobrý večer, chystáme se letos poprvé na dovolenou do Itálie a vybrali jsme si městečko Vieste na poloostrově Gargáno. Velice nás zaujala zdejší krajina a zajistili jsme si přes internet ubytování v Residenci Villa Ascolli. Výhodou bylo, že majitelka mluví česky. Nyní jsme se dočetli, že tato oblast patří k místům se zvýšeným ohrožením, co se týče krádeží. Můžete mi prosím říci, jak je to tu s bezpečností? Cestujeme tři rodiny a máme menší děti. Předem děkuji a přeji hezký den. Ilona.

Nemusíte se ničeho obávat. Ve Vieste je pro normálního turistu bezpečně. Poněvadž se jedná o větší městečko, to riziko krádeží tam je, což je ale i v Praze, Brně, Olomouci, a v kterémkoliv jiném evropském městě. Větší koncentrace turistů je lákadlem pro mnohé zloděje a zlodějíčky. Jako i jinde dodržujte bezpečnostní opatření. Doklady, peníze a další cennosti noste na bezpečném místě. Hlídejte si kabelku, batůžek atd. V autě nenechávejte žádné cennosti a nic dalšího jen tak volně pohozené viditelné zvenku. Za tmy se vyhýbejte opuštěným čtvrtím i zákoutím.

# 30.03.2009, 17:42.
Máme v plánu dovolenou v oblasti Gargano v kempu u Peschici, bohužel volný termín byl pouze od 16. do 30.5.2009. Vzhledem k tomu, že nás jede více rodin s malými dětmi, máme strach, zda už bude teplé moře a jaké bývá v tuto dobu v této oblasti počasí? Předem moc díky za odpověď.

My jsme byli poprvé na Garganu začátkem června a teploty vzduchu a moře byly příjemné. V druhé polovině května se pohybují průměrné maximální teploty v této oblasti od 25. do 27. stupňů, ty minimální (především v noci) od 11. do 13. stupňů. Jedná se samozřejmě o dlouhodobé průměry. V konkrétním roce se mohou lišit podle vývoje počasí. Teplota moře se pohybuje od 16. do 17. stupňů (u pláže bývá vyšší). Podrobněji o teplotě moře, jak a kde se měří, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12.

# 28.03.2009, 10:31.
Zdravím Vás. Budu opakovat mnoho komentářů ostatních, že Vaše stránky nemají chybu. Brouzdání po nich je opravdu nekonečné. Letos se chystáme na Gargano do městečka San Menaio. Dopravu máme zajištěnou autobusem, ale i přesto bychom chtěli z místa někam vyrazit a proto mně zajímá možnost zapůjčení motocyklu, skútru nebo auta. Neporadíte mi, kde se dá něco půjčit a pro představu třeba i loňské ceny? Děkuji René.

Informace o půjčovně v okolí San Menaio nemáme. Nejblíže nám známá je ve Vieste. Ceny najdete v odpovědi ze dne 29.10.2008, 11:38. Doporučujeme navštívit v místě turistickou informační kancelář (Pro Loco) a informovat se o možnostech. Zapůjčení zajišťují například i některá ubytovací zařízení.

# 25.03.2009, 21:08.
Řehůřkovi, také nám jste loni před cestou na Gargano poskytli mnoho důležitých informací, za což ještě jednou děkujeme. Hodně jsme cestovali, bylo to překrásné, pouze počasí nám v září příliš nepřálo. Pročítala jsem Vaše stránky a chtěla bych přispět s naší zkušeností s ubytováním ve Vieste. Pokud zájemci nehledají vyložený luxus, vřele doporučuji ubytování Sabbiadoro, kde je česky mluvící delegátka, velmi milá a vstřícná. Jmenuje se Linda Vlčková - Giuffreda. Ubytování je zastíněné kvetoucími keři a stromy s pěknou verandou na večerní posezení, s vybavením pro vaření. Areál je od moře vzdálen asi 5 minut chůze a má svou pláž s plážovým servisem v ceně ubytování. Auto máte za plotem také v ceně ubytování. My jsme byli sólo, pouze ubytování bylo objednané přes paní Lindu a ta nám umožnila zúčastnit se i pořádaných výletů. Do Vieste se jde asi 20 minut podél moře a hlavní pláže, míjíte příjemné taverny a doprovází vás hukot moře, překrásná procházka. Ani jeden večer jsme si ji nenechali ujít. Zdravíme a přejeme Vám, Řehůřkovi, krásné zážitky z cest, abyste se s nimi mohli podělit s ostatními. Vladimír.

Děkujeme Vám za cenné informace o ubytování ve Vieste.

# 23.03.2009, 17:29.
Chystáme se s přáteli v květnu na cyklovýlet do Apulie a na Gargano. Četli jsme o Vašich zkušenostech s touto oblastí a chtěli bychom se zeptat, zda nám nedoporučíte na Garganu vhodný kemp, tak aby bylo možné nocovat ve vlastních stanech a část v bungalovech, nebo mobilhomech. Chceme tam strávit 3 až 4 dny, navštívit Foresta Umbra, Isole Tremiti a přímořské jeskyně - malé pláže. Chtěli bychom poprosit pokud máte tyto zkušenosti o návrhy cyklotras, případně, zda existují nějaké materiály, odkazy. Další část našeho výletu by měla směřovat do centrální Apulie - Alberobello, Castel del Monte, Trani - zde také chceme strávit 3 až 4 dny a otázka je stejná, zda nemůžete doporučit kemp, z kterého obsáhneme tyto destinace. Případně charakterizovat možnosti cyklistiky. Děkujeme za Vaši odpověď. S pozdravem Hana.

Seznam většiny kempů v Itálii a tedy i v Apulii najdete na portále camping.it. Na Garganu, na základě Vašich požadavků na výlety a ubytování, je nejvhodnějším východiskem Vieste. V této lokalitě doporučujeme Villaggio Camping Punta Lunga. V jižnější části Apulie doporučujeme Residence Camping Atlantide v lokalitě Monopoli. Odtud budete mít dostupné Alberobello, Locorotondo, Grotte Castelana, Taranto, Massafra. Castel del Monte je o něco vzdálenější, můžete se však přemístit do okolí Bari nebo ještě severněji, kde je také hodně kempů. Gargano je pro cykloturistiku, především v podobě horských kol, ideální. Tras je hodně i v pralese Foresta Umbra. V jižnější části je to zase hodně o lokálních silničkách (především v oblasti Alberobello) lemovaných malými zídkami. Doporučujeme po příjezdu navštívit turistické informační centrum, kde Vám poskytnou maximum informací. Můžete tam získat také mapy, některé zdarma, některé za úplatu. Jakmile bude dokončena reportáž Gargano 2008, najdete tam také několik map, podle kterých je možné poznávat Gargano na kole.

# 22.03.2009, 16:43.
Naše rodina si letošní rok naplánovala dovolenou v Kalábrii, městečko Cariati. Jedeme autem čtyři osoby a při hledání informací o cestě jsme narazili i na vaše skvělé stránky. Někde v diskuzích jste v odpovědích uváděli kontakty na paní, co žije v Itálii a má CK. V Cariati budeme do 2.6.2009 a rádi bychom jestě někde pár dní zůstali. Děkujeme.

Máte na mysli zřejmě Lindu Vlčkovou - Griuffreda. Ta nabízí ubytování na Garganu, především v oblasti Vieste. Kontakty najdete na portále Vieste - Gargano.

# 20.03.2009, 11:24.
Také já se připojuji k mnoha pochvalám, které dostáváte. A prosím o radu. 18. června se chystáme do Gargana autobusem. Zjistili jsme však možnost levné letenky do Neapole (€ 58,00 ve všední den). Nepodařilo se mi však najít vlakové nebo autobusové spojení do Vieste (až tam železnice nevede). Prosím Vás o možné informace, nebo spoj z Neapole, co nejblíže Vieste. Moc děkuji. Alena.

Přímé autobusové spojení do Vieste funguje dvakrát denně z Říma. Linku provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Pokud máte možnost zakoupit stejně výhodně letenku do Říma, pak by to bylo asi výhodnější. Z Neapole můžete jet vlakem do stanice Foggia s přestupem ve městě Caserta. Těch přibližně 210 km trvá něco kolem čtyř hodin. Jízdní řády vlaku najdete na Trenitalia. Odtud pak autobusem výše jmenované společnosti Ferrovie del Gargano nebo společnosti SITA. Do města Foggia můžete jet z Neapole také autobusem společnosti C.L.P. Jede v 5:50, v 7:00, pak každou celou hodinu až do 19:00 a pak 20:15. Cena lístku je € 10,00. Vlak bude o dost dražší. Podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách.

# 19.03.2009, 16:03.
Dnes jsem objevila Vaše senzační stránky. Chtěla bych vás požádat o radu, kam nejlépe autem už koncem května na Gargáno. Jsme manželský pár, jezdíme již bez dětí. Neradi bychom příliš velký ruch, slušné ubytování v apartmánech, pláže spíš romantičtější, blíž k moři, ale možnost dojít, případně dojet do městečka, možnost výletů. Prosím, poraďte. Děkuji. M.

Romantičtější pláže najdete v oblasti mezi Vieste a Mattinatou a také mezi Vieste a Peschici. Doporučujeme se ubytovat někde poblíž Vieste, protože je to velice výhodné výchozí místo pro výlety. Můžete odtud vyrážet do pralesa Foresta Umbra, odjíždí odtud loď na ostrovy Tremiti a pořádají se odtud plavby do mořských jeskyní a romantických zátok. Město samo o sobě nabízí mnoho pěkných vycházek historickým centrem. Tipy na výlety najdete v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Možnosti ubytování najdete na Vieste - Gargano nebo Booking.

# 13.03.2009, 20:42.
Chystáme se letos poprvé na Gargáno do kempu San Pablo. Jelikož nás jede několik rodin a hodně dětí a jedeme na delší pobyt, chtěla bych se zeptat, zda je tam nějaká možnost navštívení aquaparku. Dočetla jsem se jediné info v katalogu jedné cestovky, že by nějaký aquapark měl být v San Menaio. Víte o tom něco a kolik kilometrů je to od Vieste? Popřípadě i jiný tip. Moc děkuji a fandím Vašim super stránkám! Věra z Pardubic.

O aquaparku u San Menaio nevíme. Jeden menší je u Lido del Sole (40 km) - Aquasol a dva velké gargánské aquaparky jsou na severu u Marina di Lesina (100 km) - Acquafantasy a na jihu pod Manfredonií (70 km)- Ippocampo. Vzdálenosti jsou uvedeny od Vieste.

# 11.03.2009, 09:17.
Už asi jako tisícátá vám chci poděkovat za tyto stránky. Rozhodli jsme se strávit dovolenou na Garganu, ale bohužel nemáme auto a také nejvhodnějším termínem pro nás je začátek září. Procházela jsem pár cestovních kanceláří a nejpříhodnější se mi zdá nabídka Invia. Je to Residence Baia Verde, přibližně 2 km od Gallipoli. Po pročtení vašich stránek a vašich rad bych dala nejraději na vás a spíše zvolila oblast okolo Vieste. Víte, prosím vás, zda by bylo náročné z městečka Gallipoli podnikat výlety do Vieste, národního parku (teď si nemůžu vzpomenout na název) atd., když budeme odkázáni na místní autobusové linky? A prosím vás, existuje nějaký průvodce specializovaný přímo na tuto oblast? Apulie, Gargano? Děkuji moc už předem. Renata.

Toto je nereálné. Vzdálenost mezi Gallipoli na podpatku italské boty a Vieste na její ostruze je 375 km. Pokud chcete podnikat výlety po Garganu a do jeho národního parku, doporučujeme se ubytovat přímo tam. Velká nabídka ubytování přímo ve Vieste nebo v jeho nejbližším okolí je například na Vieste - Gargano nebo Booking. Těch průvodců specializovaných na Gargano a Apulii je několik. Takovým miniprůvodce je například z nakladatelství Vašut. Jmenuje se Apulie a Gargano a lze ho koupit například v TESCO. Podívejte se také na stránku Průvodci.

# 09.03.2009, 19:34.
Přeji Vám hezký den. Navštívil jsem Vaše vydařené stránky. Potřebovali bychom poradit s ubytováním na Gargánu, nejspíš ve Vieste. Několikrát jsme byli v Chorvatsku na Makarské riviéře, bez problémů jsme hledali penzion až na místě. Potřebujeme změnu. Chceme pro změnu do Itálie, ale netuším, jak to funguje tam. Počítáme s druhou polovinou června a to 4 až 6 dospělých maximálně na týden, spíše nám vyhovuje cestování. Dá se ubytovat na kratší dobu než 7 nocí bez problémů, třeba 2x 3 noci nebo je lepší mít jistotu týdne a vracet se na noc zpět? Děkuji za rady a případné tipy. Karel z Klatov.

Gargano není rozlohou příliš velké. Pokud jedete jen na jeden týden, tím spíše doporučujeme jedno ubytování. Neztratíte tak den stěhováním a zabydlováním. Navíc v druhé polovině června se už začíná rozjíždět sezóna a většina ubytovatelů už požaduje ubytování v termínu So - So. To, co funguje v Chorvatsku, tedy zakoupení ubytování až na místě, široká nabídka ubytování v soukromí téměř na každém kroku, to v Itálii není. Ubytovatelé sázejí na prodej přes agentury a velké tour operátory. Před sezónou už bývá velká část ubytovacích kapacit prodána. Dokonce jsme se setkali ve Vieste s cestovateli, kteří vinou cestovní kanceláře neměli k dispozici objednané a zaplacené ubytování a i ona cestovní kancelář měla se svými kontakty velké problémy je vůbec někde ubytovat. Bylo to začátkem června. Naše doporučení: Vieste - Gargano, agentura Lindy Giuffreda ve Vieste. Stačí jí zavolat nebo napsat e-mail, sdělit své požadavky a určitě Vám vyjde vstříc. Je to Češka, takže komunikace je bez problému v češtině. Další možností je hledat ubytovní na Booking.

# 08.03.2009, 15:07.
Pří hledaní více foto na téma Mattinata na poloostrově Gargano, neboť jedeme tam tento rok na dovolenou, jsem na vás narazil. Zajímalo by mě, kolik Vás stála dálnice v Itálii. A jaké jsou ještě zajímavosti, které by člověk měl navštívit, jak je už v té krásné oblasti. Děkuji. Mirek.

Mýtné na trase Tarvisio - Foggia Vás přijde na € 50,80 a pokud pojedete přes Brennerský průsmyk tak na trase Brennero - Foggia zaplatíte celkem € 51,50. My trasu mezi Mestre a Rimini jezdíme po pobřežní silnici, kde jsou dva úseky bezplatné dálnice a pak před cílem sjíždíme už v Termoli. Dá se tak něco ušetřit při relativně kvalitní silnici. Ceny jsou pro jednu cestu. Tipy na výlety najdete v našich gargánských reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 08.03.2009, 07:08.
Při plánování naší letošní dovolené jsem náhodou narazila i na Vaše stránky a jsem z nich nadšená. Díky za cenné rady a informace. Nadchli jsme se díky nim pro Gargano. Vybrali jsme si Rodi Garganico - Hotel a rezidence Miramare. Ráda bych se Vás zeptala na jednu věc. Vzhledem k naší loňské velmi neblahé zkušenosti s komáry v oblasti Lignana na přelomu srpna a září se obávám podobného problému i zde. Jedeme ve stejném termínu. Máme s sebou i dvě malé děti (2 a 5 let). Máte, prosím, nějaké zkušenosti s výskytem komárů v oblasti Gargana? Předem moc děkuji za odpověď. Jana.

S komáry jsme se na Garganu v nepřijatelném množství nesetkali. Možné rizikové oblasti jsou kolem Lago di Lesina a Lago di Varano. Rodi Garganico je od Lago di Varano vzdálené přibližně 5 km, tak by tato oblast v případě přemnožení komárů mohla být ušetřena. Navíc Vaše Residence Miramare a pláže se nachází v Rodi Garganicu na odlehlejší straně od této oblasti, směrem na San Menanio.

# 07.03.2009, 16:22.
V červenci se chystáme na dovolenou do Itálie a tak sháním potřebné informace. Většinu jsem našel na Vašich stránkách, velké díky za ně. Jedeme s přítelkyní do oblasti Gargána, kde máme zaplacen pobyt v San Pablo. Máme velkou dodávku, uzpůsobenou na kempování a spaní, tak jedeme o týden dřív a chcem v poklidu dojet do cíle a přitom se ještě podívat po světě. V případě hezkého počasí mám v plánu dojet nejprve k jezeru Largo di Garda, kde jsem objevil levný kemp poblíž Salo. Zde bychom chtěli nějaký čas pobýt, pojezdit na motorce, kterou také vezeme s sebou. Dále bychom pak již nechtěli jet po dálnici, ale využít zřejmě SS434 a SS16, které doufám nejsou zpoplatněny, a ještě jednou zakempovat někde mezi Ravennou a Anconou a pak už dojet do cíle. Chtěl bych se tedy zeptat, zda uvedené silnice opravdu nejsou zpoplatněné, o kolik bude cestování po těchto silnicích pomalejší, než po dálnici a zda můžete doporučit nějaké pěkné levné kempy při cestě mezi Ravennou a Anconou. Budu vděčný i za jakákoli další doporučení, třeba i ohledně míst, které stojí za to po cestě a v jejím okolí navštívit. Předem děkuji za odpověď a s pozdravem Karel.

Silnice SS434 a SS16 nejsou zpoplatněny. Cestování po nich bude samozřejmě pomalejší než po dálnici. Počítejte minimálně s dvojnásobkem času. Jakmile se dostanete na pobřežní část SS16, může se cesta ještě více zpomalit, především úsek od Rimini směrem na jih je jedno velké villaggio. V sezóně je zde riziko tvorby dopravních zácp. Kempy mezi Ravennou a Anconou najdete na portále camping.it. Pokud můžeme doporučit, tak zkuste o něco jižněji oblast kolem Numana a Marcelli di Numana.

# 07.03.2009, 14:00.
Zdravím Vás z města zlatavého moku a chtěl bych Vám poděkovat za Vaše stránky. Byli jsme desetkrát v Chorvatsku a letos poprvé uvažuji nad změnou místa letní dovolené. Už se z toho našeho cestování stává stereotyp, pokaždé stejná cesta, i když do jiné destinace v Chorvatsku. I když jsem Itálií několikrát projížděl, velice rád čerpám inspiraci z vašich cestopisů. Severu itálie s nekonečnými plážemi a miliony turistů jsme se doposud snažili vyhnout. Zaujala mne zajímavá nabídka kempu Riccio a díky Vaší reportáži, jsem se snad trochu přiblížil realitě jaké to tam dole v létě může být. Měl bych na Vás dotaz, jak to tam fungovalo s parkováním uvnitř kempu. Na stránkách cestovky je, že parkoviště je hlídané, ale nenašel jsem další podrobnosti ani třeba plánek kempu. Navíc na jedné fotce stojí u stanu felicie. Chtěl bych pronajmout chatku, ale nerad bych pro každou prkotinu chodil přes celý kemp. Byl bych velmi rád za každou bližší informaci. Petr.

Parkoviště se nachází vlevo od vjezdu do kempu za plotem, mezi olivami, na prašné ploše (jemná hlína). Je v prostoru, který bývá přes noc uzavřený. Nikdo ho však nehlídá :-) Podle sdělení delegátky není možné parkovat někde jinde, tzn. v kempu mezi stany nebo chatkami. Nedovolila nám dokonce zajet autem dovnitř, abychom si věci přeložili do stanu. Museli jsme vše nosit přes celý kemp. Na druhé straně se tam asi neměří stejným metrem, protože ti, kteří spali ve vlastních stanech a zaplatili plnou cenu (ne last minute apod.) mohli parkovat u stanu a nikdo jim nikdy nic neřekl. Počítejte raději s tím, že budete muset vše nosit a pokud to půjde, přizpůsobte tomu zavazadla.

# 28.02.2009, 20:19.
Navštívila jsem Vaše internetové stránky a mám dotaz: Villagio Club degli Ulivi - ohledně parkování auta - zda je nějak zabezpečené oplocení na pozemku, jak vypadají apartmány pro 4 osoby - kvalita ubytování, zda se platí pláže a kolik stojí plážový servis, zda nemáte nějaké fotografie? Dále zda máte nějaké informace o Apartmánech - Residence L' Antico Frantoio 4 - Mattinata? Nebo co by jste mi mohl ještě doporučit, aby tam byl bazén? Děkuji. Hana.

Areál Villaggio Club degli Ulivi je kompletně oplocený. Parkoviště je hned u vjezdu, vlevo za bránou. Obrázek o kvalitě ubytování si uděláte po zhlédnutí fotogalerií na výše uvedených stránkách. Vzdálenost od pláže je něco přes půl kilometru a musíte přes silnici. Pláž je volně přístupná, plážový servis je možné si zakoupit. Nevíme přesnou cenu, ale běžná cena je podle sezóny € 7,00 až € 15,00 za slunečník a dvě lehátka na den. Residence L' Antico Frantoio se nachází na vyvýšeném místě mezi olivami u okraje roviny La Piana pod Mattinatou. Vzdálenost od pláže je opět větší. Veškeré informace a fotografie najdete na výše uvedených stránkách.