GARGANO 2008 / 3

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2008 / 3

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Gargano 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.06.2008, 16:41.
Musím Vám pogratulovat za tak krásné a praktické stránky. Na Gargano jedeme poprvé, a našla jsem zde zatím nejvíce informací. Mám ale stále strach z cesty. Jsme mladí řidiči, nemáme moc zkušeností. Prosím, poraďte mi. Jedeme ve dvou autech, jedno z Prahy a druhé z Českých Budějovic. Myslíte, že se máme vrátit na Rozvadov a pak přes Německo, Innsbruck a Trento? Chtěli jsem jet přes Salzburg, že to pro nás nebude tak stísněné jako na německé dálnici. Jedeme poslední týden v srpnu. A prosím ještě. Nevíte, zda jsou z Vieste nějaké pobřežní cesty až třeba do Peschici? Chceme se přesouvat výhradně pěšky. Ubytování máme ve Villagio Sfinallichio. Jde o to, pokud to nejde, budeme muset jezdit do Vieste autem. Děkuji moc. Kristýna Bártová.

Vzhledem k tomu, že jedete poslední týden v srpnu, bude pro Vás výhodnější jet přes Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Rimini - Ancona - Pescara - Vieste. V této době už sezóna utichá, dálnice ze Salzburgu na Villach by měla být bez problému průjezdná. Nedoporučujeme to většinou začátkem prázdnin (Pá, So) a o prázdninových pátcích tak do poloviny srpna (kdy se střídají turisté). Letos jsme jeli první prázdninovou sobotu ze Salzburgu kousek po německé dálnici A8 směrem na Mnichov a už před Salzburgem se tvořily v protisměru obrovské kolony. O týden později ve stejnou dobu (So dopoledne) to už bylo OK. Kromě dálniční známky zaplatíte v Rakousku jen poplatek za průjezd Tauerntunelem - € 9,50. Dálniční známku doporučujeme zakoupit až za hranicemi na rakouské čerpací stanici, u nás na čerpacích stanicích jsou předražené - kolem 30,- Kč za € . Stejně tak se nám letos vyplatilo sjet v Rakousku z drahé dálnice a natankovat na první čerpací stanici mimo dálnici. Ušetřili jsme tak za 5 minut přibližně € 0,15 za litr, což při plné nádrži dělalo přibližně 200,- Kč. V Itálii zaplatíte za mýtné necelých € 50,00. Vzhledem k tomu, že nemáte moc řidičských zkušeností, jak píšete, doporučujeme jet pořád po dálnici přes Bolognu. Z Vieste do Peschici se cestičky kolem pobřeží klikatí, stejně tak jako silnice. Cesty však odpovídají členitosti pobřeží, tj. pěšinky často nad útesy, nahoru, dolů. Počítejte také s tím, že z Vieste do Peschici je to přes 20 km :-) Po těch pěšinkách o mnoho více :-) Do Vieste si ale určitě zajeďte, je nádherné. Stejně tak do dalších míst.

25.06.2008, 14:18.
Dobrý deň, cestujeme autobusom do kempu Arcobaleno vo Vieste. Mám zopár otázok, na ktoré bysom uvítala odpoveď. Môžete mi prosím napísať, ako sa dá cestovať po Gargane miestnymi autobusmi - je ťažké sa zorientovať? A čo výlety loďou? Mestečko Mattinata je ďaleko od Vieste? Ďakujem. Lenka.

Autobusové spojení provozují dvě společnosti: SITA a Ferrovie del Gargano - Autolinee Locali, direttrice 7 (Mattinata, Vieste) a direttrice 8 (Vieste, Peschici, Foresta Umbra). Na výše uvedených stránkách najdete podrobné jízdní řády. Lodní výlety z Vieste je možné uskutečnit kolem pobřeží (oblast Vieste) a na ostrovy Tremiti. Stánky společností jsou v přístavu, vyplatí se koupit si lístky na ostrovy Tremiti, kolem ostrovů Tremiti a kolem pobřeží u Vieste současně u jedné společnosti. Poskytují výrazné slevy. Mattinata je vzdálená od Vieste 40 km a je možné z tamnního přístavu uskutečnit výlet lodí kolem pobřeží u Mattinaty.

# 25.06.2008, 12:14.
Pane Řehůřku, prolistoval jsem se zájmem vaše cestovatelské stránky. Moc hezké, uživatelsky příjemné a plno praktických rad, poznatků a obrázků. Letos se opět po několika letech přestávky chystáme na Gargano. Chtěl bych si letos trošku více prohlédnout rezervaci Foresta Umbra. Nevzpomenete si, zda je možné na místě třeba někde v informačním centru získat mapku Foresta Umbra nebo mám raději začít pátrat v prodejnách map u nás? Zdraví Jiří.

Mapu najdete na našich stránkách, v reportážích Gargano 2003 a Gargano 2007. Tuto mapu si pak můžete zakoupit v informačním středisku Foresta Umbra ve Villagio Umbra, kde se nachází také malé muzeum tohoto pralesa. Mapa tehdy stála € 2,50. V našich reportážích jsou odkazy na spoustu dalších užitečných map.

# 25.06.2008, 00:21.
V pátek odjíždíme s kamarádkou a dětmi směr Gargano - Lido del Sole. Jedeme autobusem a zajímalo by mě, kolik hodin může trvat cesta. A jak je to nyní s cenami potravin v této oblasti? Předem moc děkuji.

Nejčerstvější informace jsou od cestovatelky, která se nedávno vrátila z Gargana, v odpovědi ze dne 23.06.2008, 13:40. Cestu autobusem zvládli z Moravy za 17,5 hodiny + 2 hodiny na rozvoz klientů po Garganu. Vše je samozřejmě závislé také na konkrétní dopravní situaci. Ceny potravin: 6 x 1,5 litru balené vody = € 2,00, pizza = € 6,00 , grilované kuře = € 5,00 atd. Obecně počítejte s tím, že ovoce a zelenina, pečivo, těstoviny atd. budou na stejné úrovni jako u nás. O něco dražší jsou v Itálii mléčné výrobky, sýry a uzeniny.

# 24.06.2008, 22:01.
Děkuji za Vaši odpověď na můj včerejší dotaz a prosím ještě o informaci, zda i v Itálii jsou benzínové čerpací stanice na dálnici otevřené nonstop, konkrétně na trase Rimini - Vieste. Děkuji.

Čerpací stanice na italské placené Autostradě jsou otevřeny nonstop. Jejich seznam včetně provozovaných služeb a cen pohonných hmot najdete na portále společnosti Autostrade, konkrétně je třeba kliknout na Servizi sul percoso v tabulce cen pohonných hmot po vyhledání mýtného.

# 23.06.2008, 21:34.
Plánujeme cestu do Vieste. Doporučujete cestu Mestre - Rimini nikoliv po dálnici přes Bolognu, ale po E55 kolem pobřeží. Mám obavy z dopravní zácpy a že to bude pomalejší. Myslíte, že se mýlím? Děkuji. Markéta.

Tímto úsekem jsme jeli celkem sedmkrát (třikrát tam, čtyřikrát zpět). Naposledy v druhé polovině července roku 2007. V zácpě jsme nakonec skončili ještě na autostrádě u Mestre, kousek za mýtnicí. Sjeli jsme tedy do Mestre, kde zácpa pokračovala, u nádraží se však vše rozjelo a cesta byla pohodová. Ravenna je řešena čtyřproudovým obchvatem, stejně tak úsek před Rimini. Provoz zhoustl až před Rimini. Zpět to bylo podobné, bez té zácpy v Mestre. V ostatních letech jsme tady rovněž neměli problém. Hodně záleží na tom, ve kterou denní dobu tudy pojedete. Provoz je hustší v podvečer. Pokud budete mít časovou rezervu, jeďte tudy, pokud však budete počítat s každou minutou, jeďte raději přes Bolognu - ale i tam jsou velkiá rizika zácp, především po 8:00.

23.06.2008, 13:40.
Právě jsme se vrátili z dovolené ve Vieste. Jela jsem se dvěma dětmi (9 a 11 let). Cesta autobusem byla v pohodě. Z Brna jsme vyjeli ve 13. hodin, na Garganu jsme byli v 6:30 hodin, ale přibližně dvě hodiny trval rozvoz klientů po letoviscích. Vieste bylo poslední. Bydleli jsme ve Villaggio Sabbiadoro (Scialara). Pěkné prostředí i bungalovy, zařízení dostačující. Vše ve stínu borovic. Většinou zde byli ubytovaní Češi, jen jedna italská rodina. Delegátka CK Azzurro a CK Galatea byla výborná, zařídila vše kolem ubytování, 3x týdně byla schůzka, každý den chodila na naši pláž, pořádala procházku městem s výkladem a ostatní výlety. Dala nám mapu města s vyznačením supermarketů, tržiště, pekárny, řeznictví, informační kanceláře. V informační kanceláři nám sdělili, že mapy nemají. K naší pláži bylo přibližně 350 m, ale majitel nám umožnil procházet sousedním villaggiem a cesta se zkrátila přibližně na 150 m. Byli jsme opravdu spokojeni. Některé bungalovy byly napojeny na vodovod, některé na přefiltrovanou mořskou vodu (pořád byla trochu slaná). Na vaření potravin nevadila, ale čaj nebo kávu doporučuji vařit z balené vody. Majitel nám ji dovezl za € 2,00 za 6 x 1,5 litru. Žádné zažívací potíže u nikoho nenastaly. Město bylo překrásné, zúčastnili jsme se oslav Sant' Antonia, průvod, ohňostroj v přístavu, koncert u moře, výletu kolem mořských jeskyní. Každý večer jsme si zašli na pizzu, nejlevnější Margharita € 3,50, šunková € 6,00, Cola v restauraci € 2,00, 1/4 litru vína € 3,00 až € 4,00. Výborné grilované kuře (celé) na ulici € 5,00. Nakupovat jsme chodili do supermarketu hned vedle ovocné tržnice, hned vedle byl park s průlezkami pro děti, kolotočem a trampolínami. Pláž pozvolná, voda čistá, teploučká - vhodná pro děti. Plážový servis u baru Fantasy Beach - WC, sprchy, kabinky, vodní šlapadla, ochotný plavčík, milá obsluha. Tuto dovolenou jsme podnikli po přečtení Vašich webových stránek, jsou super, obdivuji Vás, určitě zaberou spoustu času. A hádejte kam vyrazíme příští rok na 14. denní dovolenou? Zdraví a přeje hodně zajímavých cest doma i za hranicemi Martina, Martin a Valča z Moravy.

Děkujeme za Vaši zprávu a jsme moc rádi, že se Vám dovolená vydařila. To, že naše informace přišly někomu vhod a přispěly k pěknému prožití dovolené, je právě tím hnacím motorem, který žene naše stránky dál. Nesmírně nás těší, že i Vy jste se podělila o další informace s námi i s dalšími našimi čtenáři. Za to Vám patří velký dík. Příští dovolenou určitě strávíte na Capo Vaticano podle naší reportáže Kalábrie 2006 :-)

# 21.06.2008, 15:14.
Na konci srpna odjíždíme na dva týdny do městečka San Menaio na poloostrově Gargano. Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně dopravy mezi městy po pobřeží (ze San Menaio do Rodi Garganico, Peschici, Vieste atd.) a zda náhodou nemáte s tímto městečkem nějaké zkušenosti. Předem moc děkuji za odpověď. Přeji Vám a Vaší rodině krásné léto plné zážitků. Monika.

V této lokalitě provozuje autobusovou dopravu společnost Ferrovie del Gargano, konkrétně se dle jejich rozdělení jedná o oblast 8. Linky jezdí do Lido del Sole, Rodi Garganico, Vico Garganico, Vieste a San Severo. Konkrétní jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Stačí kliknout vpravo na mapu Autolinee Locali, potom na direttrice 8, do vyhledávacího pole Cerca una localita zadat San Menaio a zobrazí se všechny čtyři linky, které tímto městečkem projíždějí. V San Menaio jsme ještě nebyli, takže nemáme o tomto městečku žádné informace.

# 18.06.2008, 22:44.
Chystáme se na dovolenou do Itálie, konkrétně do Apulie, do Vieste na Garganu. Máte prosím podrobnější informace o tomto místě? Konkrétně mě zajímá, jak je čisté moře, kvallita pláží, v blízkém okolí možnost nákupu v supermarketu nebo hypermarketu. Budeme si vařit a tedy bude nutno občas nakoupit ... A také možnosti vyžití pro děti v okolí - zábavní parky, aquaparky, výlety. Předem děkuji. Miroslav.

Hodně informací o Vieste, nakupování, výletech najdete v naší reportáži Gargano 2003. Ve Vieste je moře čisté, nicméně pláže jsou písečné a díky tomu je moře u břehu zakalené od písku, se kterým si pohrávají vlny. Ve Vieste jsou dvě velké pláže. Severeně i jižně od Vieste je spousta malých plážiček, kam je možné také zajít. Na jihu jsou i oblázkové a romantické zátoky, kde je možné i šnorchlovat. Ve Vieste je hodně možností nakupování, záleží, ve které části budete bydlet. My jsme bydleli v lokalitě Copitella a nakupovali jsme v marketu na cestě z této lokality do města. Občas jsme také zajeli do většího supermartketu, který je o něco severněji za Vieste. Tržnice je na náměstí Piazzale Manzoni (mapu Vieste najdete v naší reportáži). Aquaparky jsou od Vieste poměrně daleko - na jihu pod Manfredonií je to Ippocampo a na severu u Lesina Marina je to Acquafantasy. Nejbližší zábavní park včetně safariparku je daleko na jihu ve Fasanu - ZOO Safari. Z výletů doporučujeme určitě navštívit prales Foresta Umbra s množstvím turistických stezek (mapu najdete v naší reportáži), ostrovy Tremiti, Vieste, Peschici, Monte Sant' Angelo, Manfredonii, Mattinatu atd. Výlety jsou popsané v naší reportáži včetně výletu do ZOO Safari. Další výlety najdete v naší reportáži Gargano 2007.

# 16.06.2008, 22:25.
Prosím o informaci kolik stojí vstupné do ZOO Safari Fasano, zábavního parku a delfinária pro dvě dospělé osoby a dvě děti. Jaká je otevírací doba v červenci a zda se to dá zvládnout všechno za jeden den. Děkuji. P.

ZOO Safari Fasano je otevřeno celoročně, konkrétně v červenci od 9:30 do 17:00. Cena pro dospělého je € 15,00, pro děti je cena stejná. Zdarma jsou děti do čtyř let nebo 1 m výšky. V ceně je safari, zoo, metro-zoo, vláček do opičího světa, veškeré tématické pavilony. Vstupné do delfinária je € 6,00 a do zvířecího divadla € 2,00. Do zábavního parku je vstup volný, ale platí se za jednotlivé atrakce, tj. lístek na 6 atrakcí stojí € 8,00, jednotlivé atrakce € 2,00. Parkovné stálo € 1,50. Mapu a další informace najdete na výše uvedených stránkách. Za jeden den se to dá stihnout bez problému. My jsme během výletu navštívili ještě Alberobello, Grotte Castelana a Castel del Monte. Do Vieste, kde jsme bydleli, jsme pak přijeli až o půlnoci :-)

# 15.06.2008, 19:13.
Prohlížel jsem si vaše stránky o Itálii a zaujala mě vaše nabídka na zodpovězení některých otázek. Tak pokud vám to nebude vadit, tak se na vás v příštích pár dnech obrátím a poprosím o pár rad. Chystám se do Itálie poprvé a moje cesta je podmíněna ubytováním. Chci jet do Vieste nebo někde do okolí, nějaký ten kilometr mně nevadí. Chtěli bychom tam i s rodinou v termínu od 14.7. přibližně na 10 dní. A teď ta otázka. Je možné sehnat ubytování i bez předchozí rezervace? Mám na mysli v soukromí? Vím, že v Chorvatsku nebyl problém, jen co jsem vystoupil z auta, už u mě stáli a nebyla nouze. Rád bych do Itálie a přímo na místě hledal ubytování. Doporučíte mě to? Děkuji za odpověď. Jarek z Vlčnova.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 09.06.2008, 12:28.

# 13.06.2008, 10:42.
Chtěl bych se zeptat, zda nemáte GPS souřadnice na Villagio San Pablo ve Vieste? S pozdravem Roman.

Na stránkách Camping San Pablo najdete mapu oblasti s umístěním tohoto komplexu. Leží mezi Peschici a Vieste při pobřežní silnici, přibližně 4 km před Vieste. GPS souřadnice jsou: S - 41° 54' 38" a V - 16° 07' 35".

# 12.06.2008, 15:47.
Obracím se na vás s prosbou, zda nevíte, kolik se platí v Itálii mýtné na dálnici? Jedeme v čevenci na Gargano a vychází mi cesta víceméně 800 km po dálnici přes Itálii a ráda bych věděla, kolik zaplatím na mýtném. Zda raději nemám zvolit jinou cestu. Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Zuzana.

Dálnice v Itálii stojí přibližně 1,50 Kč za 1 km. Jsou dvě cesty, kudy můžete jet na Gargano. Záleží, odkud budete vyjíždět z ČR. Pokud pojedete přes Rozvadov, Mnichov a Brenner, zaplatíte za trasu Brenner - Poggio Imperiale (destinace Lido del Sole, Rodi Garganico, Peschici, Vieste) celkem € 48,90 a nebo za trasu Brenner - Foggia (destinace Manfredonia, Mattinata) celkem € 51,50. Pokud pojedete přes Salzburg nebo Vídeň, zaplatíte za trasu Tarvisio - Poggio Imperiale celkem € 47,70 a za trasu Tarvisio - Foggia celkem € 50,20. V sezóně nedoporučujeme jet mimo dálnice. Především východní pobřeží je jedno velké letovisko, kde jsou jednak omezené rychlosti a jednak se tam tvoří dopravní zácpy. Mimo dálnici sjeďte pouze v Mestre, kde pak pokračujte směr Ravenna, Rimini a na dálnici najeďte zase na Rimini - Nord. Týká se to případu, že pojedete trasu přes Tarvisio. Nebudete muset zajíždět přes Bolognu a ušetříte tak přibližně € 14,00. Ostatní země: v Německu se mýtné neplatí, v Rakousku si kupte desetidenní dálniční známku za € 7,70. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si známky dvě - jedna na cestu tam, druhá na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční. Pokud pojedete přes Brenner, počítejte s poplatkem € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem, pokud pojedete přes Salzburg, počítejte s poplatkem € 9,50 za průjezd Tauernskými tunely. Na trase Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio se nic, kromě dálniční známky, neplatí.

12.06.2008, 07:22.
Již několikrát jsme měli možnost navštívit Itálii, poloostrov Gargano. Je to krása. Byli jsme ubytovaní přibližně 2 km od Mattinaty, směrem k Vieste. Byly to bungalovy, krásný výhled na moře apod., ale ztratily jsme veškeré kontakty. Jmenovalo se to Montelci a na internetu nic nemohu objevit. Možná mám chybu v názvu, ale myslím, že jen v písmenku. Nevíte, zda stále toto ubytování je v nabídce? Děkuji. Denisa.

Vaše residence se jmenuje Montelci a veškeré informace včetně kontaktu najdete na jejich oficiálních webových stránkách - Residence Montelci.

09.06.2008, 12:28.
Objevila jsem zcela náhodou vaše stránky. Jsou perfektní. Když jsem je prohlížela, sice ne podrobně, uvědomila jsem si, že byste mi mohli poradit. Chystáme se s přítelem a mojí 11. letou dcerkou do Itálie. Nechceme však dovolenou zajišťovat přes žádnou cestovní kancelář, ale chceme se vypravit tzv. na vlastní nebezpečí. Nemáme však s Itálií vůbec žádné zkušenosti. Loni jsme takto navštívili Řecko (sice letecky), ale také jsme si poradili. Chtěli bychom navštívit oblast Gargano. Nějaké zkušenosti jsem se už u vás dočetla. Zajímalo by mě, zda je možné se do některé lokality vypravit jen tak a zda se dá někde sehnat ubytování, nejraději bychom byli v karavanech nebo apartmánech. Stan jsme vyloučili - nejsme už nejmladší a záda sakra bolí. Také mě zajímají přibližné poplatky za takovýto druh ubytování + auto. Jsme skromní, nemusíme mít přepych, vařit si chceme většinou sami, nemáme velké nároky, ale chtěli bychom něco malého, čistého a cenově přijatelného. Pro nás je důležitá voda a sluníčko. Upředňostňovali bychom na pláži písek a pozvolný vstup do vody. Dcera není ještě tak zdatný plavec a přítel to samé. Já bych je pak nechtěla zachraňovat oba. Prosím o vaše zkušenosti. Děkuji Vám mnohokrát. Zuzana. P.S.: Jdu se dále brouzdat vašimi stránkami.

V Itálii to chodí z hlediska ubytování úplně jinak než v Chorvatsku nebo v Rakousku. Většina ubytovatelů preferuje jistotu a prodává své kapacity sice za nižší ceny, ale téměř všechny, tour operátorům nebo prostřednictvím agentur. Přes cestovní kancelář nebo agenturu pak můžete nakoupit ubytování výrazně levněji než na místě za pultovou cenu. Je samozřejmě možné se ubytovat až na místě tak, že obejdete několik komplexů, kempů atd. Nevýhodou je to, že jdete do rizika, že to nebude za nejvýhodnější cenu a nebudete mít možnost detailně porovnat výhody a nevýhody konkrétního ubytování. Další možností je navštívit v místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), kde Vám s ubytováním poradí. Další důležité hledisko je termín. Pokud pojedete na Gargano koncem července nebo v srpnu, s největší pravděpodobností ubytování na místě neseženete nebo s podstatnými potížemi. V Itálii funguje něco jako celozávodní dovolená a ta spadá do toho termínu. Všichni Italové směřují na jih. Navíc v tomto období jsou ceny až sedminásobně vyšší než např. začátkem června. My jsme byli svědkem v první polovině června ve Vieste toho, že jedna rodina měla koupený apartmán přes CK, na místě však nebyl žádný volný a samotná CK měla velké problémy tuto rodinu vůbec někde náhradně ubytovat. Většinu kempů, ve kterých jsou karavany, bungalovy a apartmány najdete na portále camping.it. Najdete zde i ceny. Villaggia, penziony a hotely hledejte na Booking. Pláže s pískem a pozvolným vstupem do moře najdete od Lido del Sole po Vieste.

# 06.06.2008, 09:51.
Někde jsem se dozvěděla, že na skútru do 50 cc může jet v Itálii pouze jedna osoba. Je to pravda? Nevíte náhadou? Alena.

V italských dopravních předpisech (Codice della strada) z března 2008 je definován pojem mopedu - ciclomotore. Jedná se o vozidla: s obsahem motoru do 50 cc, s rychlostí do 45 km/h, s omezenou přepravou jedné osoby (řidiče). Pokud si půjčíte skútr, který má obsah 50 ccm a je konstrukčně určen pro dvě osoby (homologován), tak by s největší pravděpodobností neměl být problém. Dopravní předpisy v tomto případě pamatují na to, že při jízdě dvou osob musí být řidič plnoletý (18 let). Při našich cestách po Itálii nás míjely na skútrech většinou dvě osoby a většinou měly přilbu. Doporučení: před zapůjčením se na vše informujte v půjčovně (povinné vybavení, doklady, počet osob, atd.).

# 05.06.2008, 14:09.
Pane Řehůřku, velmi Vám děkuji za bleskovou odpověď. Myslíte, že tam ty stany budou volné nebo se dají nějak předem zamluvit? Moc Vám děkuji za ochotu a přeji pěkný den. Marie.

Je to třeba objednat u CK Gargano a zaplatit v ČR.

# 05.06.2008, 13:06.
Rádi bychom se vydali 13.6.2008 do Itálie na Gargano. Chtěla bych se zeptat, zda je možné se tam vydat s vlastním stanem a naslepo. Nemohli byste nám doporučit nějaký kemp? Četla jsem, že je možné tam platit v korunách. Jaké jsou ceny kempů a jaké jídlo a za jaké ceny se tam dá koupit? Jídlo si plánujeme kupovat na místě a stravovat se tak nějak všemožně. Je tam třeba někdy na místě možnost polopenze, i když bychom jeli jen tak naslepo? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Marie.

V termínu od 13.6. s vlastním stanem s největší pravděpodobností problém mít nebudete. Na Garganu je spousta kempů, pokud z nějakého důvodu neuspějete v jednom, určitě se ubytujete v jiném. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Počítejte však s tím, že když se to napočítá, vyjde ta cena pomalu téměř jako v levnějším apartmánu. Dva dospělí a dvě děti se stanem a s autem stojí v levnějším kempu na den přibližně € 30,00. Z osobní zkušenosti Vám můžeme doporučit jiné řešení - kemp Riccio v Mattinatě. Ubytování je ve vybavených stanech (nebo v karavenech či chatkách). Desetidenní pobyt Vás v červnu vyjde na 500,- za osobu ve čtyřlůžkovém stanu, k tomu 50% sleva na polepenzi (není podmínkou zakoupit), která stojí se slevou něco přes 500,-. Parkovné za pobyt 1.500,-, vařič 250,-. Desetidenní pobyt vyjde tedy čtyřčlennou rodinu na 3.750,- za ubytování, což je poloviční cena než v levnějším kempu s vlastním stanem. V tomto kempu se vše platí v Kč, včetně výletů. Cestovní kancelář: CK Gargano, veškeré informace najdete v naší reportáži Gargano 2007.

# 05.06.2008, 09:15.
V létě se chystáme do Lido del Sole. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte v okolí o půjčovně skútrů, popř. motorky do 50 cc. Alena.

Bohužel o této oblasti moc informací nemáme. Víme jen o půjčovně ve Vieste, viz naše odpověď ze dne 10.09.2007, 12:03. Zkuste na místě navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco) nebo se zeptat na recepci ubytovacího zařízení. Ceny do 50 cc se pohybují přibližně od € 18,00 do € 25,00 za den. Záleží na délce zápujčky. V Rodi Garganico je hotel Centro Turistico Baia Santa Barbara, který zajišťuje půjčení aut, motorek a kol. Není to však ověřená informace a je otázkou, zda tuto službu neposkytuje jen svým klientům.

# 03.06.2008, 09:03.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Jedeme v červnu na Gargano a hledáme ubytování dopředu. Našli jsme Hotel Residence Villa Ascoli, přibližně 3 km od Vieste. Chtěla bych se zeptat, zda to tam neznáte, jak to tam vypadá i v okolí a také zda se dá dostat do okolních městeček nebo pláží městskou dopravou. Děkuji mockrát za informace. Zdraví Vás Jana.

V této residenci jsme nebyli, ale okolí určitě známe. Residence se nachází 3 km jižně od Vieste, tzn. už v oblasti pobřeží, které je nádherné. Nejkrásnější oblast se nachází právě mezi Vieste a Mattinatou. Nedaleko residence je nádherná soukromá pláž, o něco dál velká veřejná pláž Castello, jedna ze dvou ve Vieste. Na jih najdete obrovské množství malých zapadlých plážiček. Podrobnější informace o residenci včetně fotografií najdete na oficiálním webu Villa Ascoli, tipy na výlety do okolí najdete v naší reportáži Gargano 2003. Autobusové spojení provozují dvě společnosti: SITA a Ferrovie del Gargano - Autolinee Locali, direttrice 7 (Mattinata, Vieste) a direttrice 8 (Vieste, Peschici, Foresta Umbra).

# 01.06.2008, 22:26.
Chystáme se vydat na dovolenou se dvěma dětmi ve věku 4 a 7 let autem na Gargano. Mohli byste nám doporučit lokalitu, kde se dá ubytovat blízko moře, v apartmánech s vybavením a prostranstvím pro děti? Máte zkušenosti s webovými adresami, kde si můžeme najít sami ubytování a přímo zavolat majiteli bungalovů? Dá se jet naslepo a něco na místě najít? Děkuji Vám moc za odpověď. Lenka.

Blízko u moře se dá ubytovat prakticky ve všech lokalitách na Garganu, tzn. v těch hlavních - Lido del Sole, Rodi Garganico, Peschcici, Vieste a Mattinata. Pro děti doporučujeme především Vieste, kde se nacházejí dvě velké písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Tipy na výlety najdete v naší reportáži Gargano 2003. V Itálii nejsou takové podmínky pro přímé ubytovaní jako v Chorvatsku nebo v Rakousku. Nedoporučujeme Vám tam jezdit naslepo bez předchozího objednání, především v sezóně. Navíc ceny přímo na místě jsou většinou podle našich zkušeností vyšší než dojednané ceny tour operátorů, cestovních kanceláří a cestovních agentur. Ucelená nabídka ubytování ve Vieste je např. na Booking.