GARGANO 2009 / 2

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2009 / 2

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Gargano 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

15.07.2009, 12:01.
Z vašich stránek jsem se dozvěděl, že je možné si rezervovat spoj Roma - Vieste od Ferrovie přes jejich stránky. Chci se zeptat jak? Již jsem se registroval (jméno, příjmení, mail, username, heslo) a pak mi přišel potvrzovací e-mail o registraci ... Při zadání údajů a vybrání spoje se ale objeví obrazovka na on-line nákup ... Chci se ještě zeptat, zda bus zastavuje u Villagio La Giara nebo až asi 3 km dále ve Vieste :-) Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Martin.

To byla informace ze srpna 2008. V současné době přešla společnost Ferrovie del Gargano na nový systém, jízdenku si můžete buďto zakoupit u kamenných pokladen v místě zastávek (v Římě na Largo Guido Mazzoni u Agenzia Piccarozzi a ve Vieste na Via Gioacchino Rossini v Baru Rossini) nebo on-line přes internet. V sezóně doporučujeme samozřejmě tu druhou možnost. Autobusy přijíždějí do Vieste na Via Gioacchino Rossini. Odtud budete muset jet místním spojem.

# 15.07.2009, 09:25.
Moc se mi líbí vaše webové stránky a touto cestou bych chtěla poprosit, zda nemáte informace či zkušenosti - či kontakt - na lidi s referencemi na toto místo s CK Gargano, konkrétně s kempem Riccio u Mattinaty. Sháníme ubytování od úterý 28.7. do úterý 4.8. a tento kemp jediný je volný v našem termínu. Na druhý týden se posouváme do Kalábrie na taneční festival a ubytování máme sehanané od dalšího úterý. Rádi bychom se ušetřili nepříjemných překvapení. Moc děkuji. Ivona.

Byli jsme tam v roce 2007 a v roce 2008. Vyčerpávající informace najdete v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 14.07.2009, 19:47.
Vážený pane, hledal jsem nějaké informace o kempu Riccio a narazil na vaše stránky. Jelikož jste tam byl, mohl bych se vás zeptat na některé věci? Co se týče kempu máme předplacenou chatku a parkovné - jedeme vlastním autem. V prospektu píšou něco o příplatku za propanbutan vařič za 500,- Kč. Mohl bych si vzít svůj? Mám ho v autě. Dále mě zajímá, zda je možnost v kempu grilovat. Vozím s sebou gril, ale když ne, nechám ho doma. Co se týče cesty, nastupujeme v pondělí a tak máme celý víkend na dojezd. Cestu bych plánoval s jedním přespáním, nevíte o nějakém příhodném místě? Chceme se stavit v San Marinu. Mám ještě dotaz. Jelikož auto mám na LPG, zda jsou tam čerpačky a kolik stojí. V Rakousku totiž nejsou a tak ho asi celé nepřejedu, kde bych mohl nejdříve tankovat v Itálii? Za případnou odpověď Vám předem děkuji. Bohumír ze Skutče. Pokud byste mi poskytl číslo telefonu, mohl bych Vám zavolat, jsem totiž hrozný spisovatel.

Vaše otázky ohledně používání vlastního vybavení doporučujeme směrovat přímo na CK Gargano. Ta jediná Vám to může schválit nebo zamítnout. Obecně je možné si ten vařič zapůjčit, je však nutné ho mít objednaný a zaplacený před odjezdem. Setkali jsme se tam s tím, že kdo ho neměl objednaný a zaplacený, vařič nedostal, protože nebyl volný. Je také vhodné to mít napsané v cestovní smlouvě. Ne vždy měla delegátka od CK přesné informace. Pokud chcete používat vlastní vařič, musíte se obrátit na CK a pokud Vám to povolí, nechte si to zapsat do cestovní smlouvy. Myslíme si však, že Vám to nepovolí. Je možné také využívat společnou kuchyňku, kde je několik plynových vařičů, během našeho pobytu se za ně neplatilo. V kempu jsme nikde neviděli místo, kde by bylo možné si grilovat. Opět doporučujeme se v tomto případě obrátit na CK. Tipy na tranzitní ubytování najdete v naší odpovědi ze dne 19.05.2009, 15:40. Čerpací stanice na LPG jsou v Itálii v hojném počtu (značí se GPL). Cena se pohybuje v současné době od € 0,50 do € 0,57 za litr. Odkazy na čerpací stanice v Německu, Rakousku a Itálii najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43.

# 14.07.2009, 18:40.
Letos se chystáme na dovolenou do Itálie - Mattinata. Chtěla bych se vás zeptat na pláž. Bydlet budeme v apartmánech ve Villaggio Riccio, z některých fotografií mě přijde, že pláž je spíše kamenitá, než oblázková. Dá se najít v okolí pláž z drobných kamínků či písčitá? Moc děkuji za informace. S pozdravem Dagmar.

Máte pravdu, pláž je zde kamenná (oblé vyhlazené valounky). Přímo u příchodu na pláž jsou drobnější kamínky, bývá tám však také plno. Pláž v Mattinatě je však dlouhá. Směrem od přístavu k Monte Saraceno je těch částí pláže několik a v tomto směru se kamínky zmenšují, až ta poslední Lido Monte Saraceno je z drobných oblázků. Částečně písčitou pláž najdete za přístavem (je však maličká) nebo směrem na Manfredonii, Vaším požadavkům také vyhovuje pláž směrem na Vieste - Mattinatella.

# 14.07.2009, 13:32.
Již podruhé se chystáme jet na Gargano, konkrétně do letoviska San Menaio, přibližně 4 km od Rodi Garganico. Zajímalo by mě, zda je někde poblíž, přímo v letovisku, nebo třeba v Rodi Garganico, nebo kde nejblíže je půjčovna aut a skútrů, popřípadě zda se zde dá půjčit i čtyřkolka. Jak je to s cenami a kvalitou půjčeného vozu? Zajímám se o to, aby mi nepůjčili nějaké staré, polorozpadlé auto. Nevíte, jaká auta půjčují? Velikost, značka atd. Popřípadě nemáte nějaké webové stránky na určitou půjčovnu v této oblasti? Předem děkuji. S pozdravem Jirka.

Bohužel o půjčovně v okolí San Menaio nevíme. Určitě zapůjčení zajišťují místní hotely, s největší pravděpodobností i nějaká autopůjčovna bude v Rodi Garganico nebo Vico del Gargano. O kamenné půjčovně víme, že je ve Vieste, na Via Cappuccini 38/40. Provozuje ji ACI Car Service S.r.l. Je to u přístavu. V loňském roce tam byly ceny následující: Kolo - € 15,00 za den, Skútr 50 cc - € 35,00 za den, Skútr 125 cc - € 60,00 za den, Skútr 150 cc - € 65,00 za den, Auto - € 75,00 za den. Při větším počtu dnů je denní sazba nižší. Ceny jsou samozřejmě diferencované podle značky, velikosti a výkonu auta. Většinou nejlevnější auta jsou Fiaty. Kvalita bývá obecně dobrá, je samozřejmě na Vás, abyste si auto nejdříve prohlédl, popř. i vyzkoušel a pak si ho zapůjčil. Doporučujeme nešetřit na pojištění. Ve Vieste je možné si auto zapůjčit i přes celosvětové řetězce. Podívejte se na Pronájem aut. Čtyřkolky lze zapůjčit také ve Vieste, u společnosti Explora Gargano S.a.S.. S nimi můžete podniknout také několik zajímavých výprav.

# 12.07.2009, 13:31.
Nevím, zda píšu správně, ale mám dotaz k dovolené. 17.7. bychom měli vyrazit do Lido Del Sole, rezidence Il Giardino. Chtěla bych se zeptat, zda je tato rezidence dobrá a hlavně na kvalitu ubytování v bungalovu. Nejsem náročná, ale mám ráda čistotu. Ještě mám jeden dotaz. Asi pojedeme autobusem. Chtěli jsme jet autem, ale jedeme jen dva a autobus nás vyjde levněji. Mrzí mě to, protože jsem chtěla projet celé Gargáno. Proto by mě zajímalo, zda se dá projet i vlakem nebo autobusem a kolik to stojí. Nebo kde se nachází nejbližší půjčovna mopedů a kolik stojí. Moc děkuji za odpověď. Michaela.

Residence Il Giardino je nádherná residence s hotelem. Její umístění přesně popisuje její název, je umístěna v zahradě plné zeleně (převážně olivy). Veškeré informace a fotografie najdete na výše uvedených stránkách, na video se můžete podívat na YouTube. Určitě doporučujeme. K pláži je to přes celé Lido del Sole, tj. přibližně 700 m. Ubytovatel však zajišťuje odvoz. Vlak jezdí přibližně 2 km od residence. Autobus z Lido del Sole. Vše provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Vlakem se však dostanete jen do Rodi Garganico, San Menaio a přibližně 2 km před Peschicci - Calanella. Nebo na druhou stranu do San Severo. Lístek na vlak po celé trase San Severo - Peschici stojí € 4,60, kratší úseky samozřejmě méně. Ceny autobusu by se měly pohybovat kolem € 1,00 do 15 km. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. O půjčovně mopedů v této oblasti nevíme. Přibližné ceny najdete v odpovědi ze dne 29.10.2008, 11:38.

# 12.07.2009, 00:29.
Chystáme se na dovolenou do Itálie do oblasti Gargano. Vyhlídli jsme si ubytování v rezidenci Trabucco nebo v rezidenci Miramare. Tak bychom se chtěli zeptat, zda to náhodou není to samé ubytování, protože obrázky z obou míst jsou stejné. Pokud ne, tak jak jsou ty rezidence daleko od sebe a jak daleko od moře a jaké je celkové prostřední. Moc děkujeme za odpověď. Martina.

Jedná se o dvě různé residence. Residence Trabucco se nachází mezi San Menaio a Peschici na terasách přímo u moře, Residence Miramare se nachází na východním okraji městečka Rodi Graganico, necelých 200 m od pláže. Vzdálenost mezi residencemi je přibližně 10 km. My bychom asi volili Residenci Trabucco z důvodu větší atraktivity prostředí. Je tu sice malá pláž, na každou stranu do půl kilometru jsou však velké písečné pláže. Do Peschici je to přibližně 1,5 km.

# 10.07.2009, 20:36.
Byla bych moc ráda, kdybyste mi poradili, kde v okolí San Pabla hledat mušličky. Slíbili jsme, že nějaké dovezeme, ale netušíme, kde se tam nachází. Děkuji za odpověď :-) Veronika.

Villaggio San Pablo se nachází v zátoce s obrovskou, několik kilometrů dlouhou písečnou pláží. Tady tedy můžete hledat mušličky. Věříme, že během dovolené nějakou najdete :-)

# 10.07.2009, 00:29.
Prosím o radu, jak nejlépe na Gargano? Konkrétně do Vieste. Jsem z Ústí nad Labem. Myslím, že nejlepší trasa by byla Cheb, Mnichov, Innsnbruck, Brenner atd. Potřeboval bych vědět orientační ceny poplatků dálnic a průjezdů, přibližné ceny nafty a kde nejlépe tankovat. Předem děkuji za radu a přeji pěkný den. Michael.

Vaše optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. Záleží také na tom, kdy budete vyjíždět. Pokud někdy odpoledne, pak bude zřejmě lepší se Praze vyhnout a jet přes Cheb, Karlovy Vary, Marktredwitz. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a za mýtné v Itálii celkem € 50,40. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. Nafta (Gasolio) se v Itálii v současné době prodává za cenu kolem € 1,12. Doporučujeme natankovat ještě v Rakousku, nejlépe mimo dálnici (nejpozději u Innsbrucku, před nájezdem na Brennerskou dálnici). V Itálii pak také nejlépe mimo dálnici. Ceny jsou levnější u stojanů se samoobsluhou, označených Self service nebo Fai date. Doporučujeme si cestu naplánovat tak, abyste přes Bolognu projížděl nejpozději do 6:00 až 7:00 hodin. Pak už je větší riziko tvorby kolon.

# 08.07.2009, 20:01.
Řehůřkovi, s přítelem se chystáme do Itálie na dovolenou, přímo do kempu Ricico do stanu, od CK Gargano, mohu se Vás zeptat, jak to bylo se spaním? Píší, že si máme vzít povlečení. Bylo to dostačující, nebo raději vzít s sebou navíc spacák? Ještě mám, prosím, druhý dotaz. Jak to bývá s hmyzem přímo v tomto kempu? A ve stanu? Zda i do stanu se dostane hmyz? Děkuji za odpověď. Monyssa.

Součástí vybavení stanu byly polštářky a prošívané přikrývky, které si povléknete svým přivezeným povlečením. Nezapomeňte na prostěradlo, které rozprostřete na molitany. My osobně s sebou vždy vozíme pro jistotu malý stan a spacáky, které lze rozdělat na pokrývky, takže jsme používali vlastní. Také vozíme vlastní kempingové talířky a příbory. Vybavení stanu je však ve všech směrech dostačující. Doporučujeme navíc rozdvojku nebo prodlužku (zásuvka ve stanu je česká, ale většinou jedna), šňůru na prádlo a kolíčky. S hmyzem jsme problémy neměli. Byli jsme vybaveni různými repelenty proti lezoucímu i létajícímu hmyzu, nepoužili jsme je.

# 06.07.2009, 17:31.
Dnes jsem narazila na vaše úžasné stránky, a musím se také na něco zeptat. Jedeme příští pátek do střediska přibližně 1 km od Vieste. Nevíte náhodou, zda někde poblíž není aquapark nebo lunapark pro děti? Pojedeme autobusem, takže aby to bylo dosažitelné místní autobusovou dopravou. Děkuji moc. Pavla.

Bohužel dva největší aquaparky Ippocampo za Manfredonií a Acquafantasy u Marina di Lesina jaou příliš daleko, přibližně 80 až 100 km. Víme ještě o jednom, menším. U Lido del Sole je Aquasol, přibližně 40 km vzdálený. Bylo by to však na dlouhé cestování autobusem. Musela byste v 6:30 vyjet z Vieste (směr S. Severo) a v Rodi Garganico přestoupit na autobus do Lido del Sole. Na přestup byste měla 20 minut, v Lido del Sole byste byla v 8:25. Zpět pak jede ve 13:45 do Rodi Garganico a odtud do Vieste ve 14:40, ve Vieste budete v 16:00. Budete mít 35 minut na přestup. Vzhledem k tomu, že aquapark je kousek za Lido del Sole (směrem k Rodi Garganico), měla byste na aquapark odhadem přibližně 3 hodiny čistého času, což se asi nevyplatí. Autobusové spoje provozuje společnost Ferrovie del Gargano.

# 06.07.2009, 13:57.
Ahojte všichni. Hledám písničku jak zpívají na animacích, a tohle si pamutuji z té písničky: autostop, salute, sinistra ... Poradí někdo? Díky moc předem. Jakub.

V tomto Vám bohužel nepomůžeme. Omlouváme se.

# 06.07.2009, 08:45.
Chystáme se s manželem do Vieste, bungalovy Sant' Elia od 18.9.2009 do 27.9.2009. Chtěli bychom se zeptat, jaké je ve druhé polovině září počasí, zda nemáme jet dříve, protože chceme jet za sluníčkem a některé recenze píší, že v září je sluníčko nic moc a zima. Děkujeme za odpověď. K.

Počasí v této oblasti v druhé polovině září ještě není nejhorší. Nejvyšší průměrné teploty se pohybují kolem 25. až 27. stupňů, nejnižší (v noci) kolem 13. až 15. stupňů. Problémem může být déšť. Úhrn srážek bývá téměř dvojnásobný než v červenci a srpnu. Teplota moře bývá ještě nad dvaceti stupni. V loňském roce bylo v této oblasti teplotně pod normálem, nejvyšší teploty klesly k dvacítkám, k pětadvaceti se oteplilo až v říjnu. Pokud máte možnost volby, tak samozřejmě čím dříve v září, tím tepleji.

# 04.07.2009, 01:04.
V prvé řadě bych Vám chtěla poděkovat za Vaše stránky, protože lepší informace o Garganu jsem si nemohla už ani snad přát. Chtěla bych se Vás prosím na něco zeptat. Chtěli bychom letos s přítelem jet do kempu Riccio. Máme neblahé zkušenosti s přelidněním pláží na Makarské v Chorvatsku, kde jsme se mačkali jako sardinky, proto bych se ráda zeptala, jak to vypadá na plážích u kempu? Rádi bychom zažili trochu klidnější dovolenou, než naposledy, kdy jsme vstávali brzy ráno, abychom chytli místo na pláži. Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Petra.

My jsme v kempu Riccio byli dvakrát v polovině července. Místo na pláži hned naproti vchodu, s drobnými kamínky a s vlnolamem, bylo často zaplněno. Jen o pár desítek metrů dále, směrem k přístavu však bylo téměř prázdno. Vždy jsme měli soukromí. Byly tady sice větší kameny (hladké), do pěti minut se však místečko dalo upravit včetně přístupu do moře pro děti. Většinou jsme pak už toto místečko používali do konce dovolené. O víkendu to trochu zhoustlo i v těchto místech, protože na pláž přišli i Italové. Nebylo to však hlava na hlavě.

# 03.07.2009, 20:23.
Jedu s rodinou do Itálie na Gargano do Vieste. Cestu tam i zpět plánuji jako dvoudenní. Chtěl bych se zeptat, zda byste nevěděl o nějakém ubytování (přespání) po cestě. Vždy bych chtěl první den cesty ujet více z trasy, takže cestou do Itálie mi to vychází někde kolem San Marino a na cestě zpět někde u Bolzano. Nechám si poradit a samozřejmě bych chtěl co nejlevněji, protože účelem je pouze přespání. Ve Vieste budeme ubytovaní ve Villaggio Baia degli Aranci. Pokud byste měl nějaké postřehy odtud, budu rád. Předem děkuji za odpověď a přeji vám krásné léto. S pozdravem Michal.

Při cestě tam zkuste například některý z hostelů - například Jammin Party Hostel nebo Sunflower Backpacker Hostel v Rimini, Caterina Residence nebo Magnolia Room + Breakfast nedaleko Forli. Při cestě zpět se nabízí obrovské množství ubytovacích možností v okolí Lago di Garda. Seznam ubytovacích kapacit všech typů najdete na portále Booking. Village Baia degli Aranci se nachází v blízkosti Lungomare Europa v severozápadní okrajové části Vieste. Z centrální části (od bazénu) je to k pláži přibližně 200 m. Celý komplex se však svažuje směrem k pláži, takže vzdálenosti jsou i kratší. Písčitá pláž je široká v těchto místech přibližně 100 m. Villagio je standardně vybaveno, veškeré informace najdete na výše uvedených stránkách. Tipy na výlety pak například v naší reportáži Gargano 2003. Najdete tam i mapu Vieste nebo turistickou mapu pralesa Foresta Umbra.

# 01.07.2009, 22:25.
Báječné stránky! Mám dotaz, zda mi doporučíte nějaké vhodné ubytování na Tremitských ostrovech, případně zda znáte českou cestovku, která je schopna takové ubytování zajistit. Díky moc a hodně zdaru do další práce a života.

O cestovní kanceláři v ČR, která ubytovává na ostrovech Tremiti bohužel nevíme. Veškeré ubytovací kapacity jsou soustředěné na ostrově San Domino. Najdete tam všechny typy ubytování, od hotelů, přes penziony, apartmány až po kempy. Podívejte se na Booking.

# 30.06.2009, 15:42.
Řehůřkovi, máte velmi zajímavé a užitečné informace a tipy o cestování. Chci se zeptat na možnost dopravy z Tarquinia do Vieste. Našel jsem díky vám spojení Řím - Vieste, ale jak se dostat z Tarquinie do Říma na autobus v 6:15 stále nemohu najít ... Děkuji za odpověď. Martin.

Máte dvě možnosti. První z nich je autobus společnosti Cotral, který Vás zaveze do městečka Viterbo - cena do € 2,00. Odtud pak jezdí regionální vlak Trenitalia FR3, který Vás zaveze na stanici Roma Ostiense za € 4,50. Odtud pak jede linka metra B na stanici Tiburtina - cena € 1,00. Elegantnější je ale využít přímý vlakový spoj. Některé vlaky jezdí z Tarquinia přímo na Tiburtina. Obě možnosti jsou ale na cestování o den dříve. Vlak z Tarquinia jede ve 22:36, na Tiburtina je ve 23:57. Cena je € 6,20. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 29.06.2009, 13:44.
Rádi bychom někam do bungalovu, ale kde můžeme mít u moře zaparkovaný nafukovací člun Zodiac se silným motorem. Manžel má kapitánské zkoušky a všechny potřebné doklady. Nemáte nějaký tip na ubytování? Chystáme se někdy v srpnu. Děkuji za odpověď. Lenka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v naší odpovědi ze dne 04.02.2009, 18:56 a 25.01.2009, 21:58. Tipy na ubytování ve Vieste a okolí najdete například u agentury Lindy Giuffreda nebo na Booking.

# 26.06.2009, 14:03.
Chystáme se autem na dovolenou k moři do oblasti Gargána. Marně sháníme ubytování v této oblasti s nástupem v úterý 27.7.2009. Všechny nabízené apartmány mají bohužel nástupní den v sobotu. Mohli byste nám, prosím, poradit? Děkuji. Eva.

Toto je velký problém. V tomto období je poptávka většinou větší než nabídka a tak si ubytovatelé diktují podmínky a požadují termín od soboty do soboty. Je to vcelku logické, většina cestovatelů si dovolenou plánuje po týdnech s tím, že začínají v sobotu a tak by každé takové atypické obsazení termínu znamenalo pro ubytovatele finanční ztrátu ve formě neobsazení zbytku termínu. Víme o jedné CK, která provozuje kemp Riccio v Mattinatě na jihu Gargana a jejich termíny začínají v různých částech týdne. Jedná se o CK Gargano. Nabízejí ubytování ve stanech, karavanech, chatkách, bungalowech a apartmánech. Takže každý si vybere to svoje vyhovující ubytování. Ve Vašem případě přichází v úvahu termín 26.7. Je to kalkulované pro dopravu autobusem, takže při vlastní dopravě by nástupní termín měl být toho 27.7.2009. Doporučujeme si to ověřit, ale mělo by to tak být, protože pobyty jsou na deset nocí, termíny jsou na 13 dnů, dva dny jsou na dopravu. Veškeré informace o Mattinatě, kempu Riccio a tipech na výlety najdete v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008. Ubytování můžete hledat také na Booking.

# 24.06.2009, 14:06.
Chtěli bychom se vás zeptat, zda nemáte vlastní zkušenost s cestou na Tremiti vrtulníkem, psali jsme paní Vlčkové na e-mail do Itálie, ale bohužel s tím také nemá zkušenost. Našli jsme jen jejich stránky, ale bohužel nevíme, co z toho si máme vybrat. Je tam více letů a také ceny jsou různé. Kdybyste věděli něco bližšího, budeme rádi za každou odpověď. S.

Osobní zkušenost nemáme, volili jsme klasickou vodní cestu. Společnost Alidaunia, která na ostrovy Tremiti létá helikoptérou z letiště ve Foggia, provozuje přímý let, tj. Foggia - Tremiti (San Domino) a tzv. helibus, tzn. charterový let helikoptérou se zastávkami v San Giovanni Rotondo, Vieste, Peschici, Tremiti. Ranní let z Foggia (8:40) provozuje celoročně, ostatní lety v uvedených obdobích - viz. letový řád. Ceník mají rozdělený podle sezón. V té nejvyšší (červenec - srpen) platí dospělý € 50,00, dítě € 25,00 a batole € 5,00. V ostatních měsících jsou ceny poloviční. Poloviční ceny platí i rezidenti (lidé, co bydlí na Tremiti) po celý rok. Jedná se o jeden směr. Při nákupu zpáteční letenky je v nejvyšší sezóně 12% sleva - viz. ceník. Za on-line rezervaci je sleva 5%. Na letišti Foggia se platí ještě navíc poplatek € 10,32 (€ 8,28). Pokud například budete chtít letět z Vieste, můžete v termínu od 28.6. do 5.9. Odlet z Vieste je v 10:26, na Tremiti jste v 10:51. Zpět pak letíte v 16:30 a ve Vieste jste v 16:55. Za dospělého zaplatíte € 88,00, při on-line rezervaci € 83,60. Rezervace je každopádně nutná. Ve Vieste si můžete let zarezervovat u Ragno Viaggi na Piazzale Manzoni.

# 23.06.2009, 14:25.
Mám prosbu - dotázek. Jedeme letos na Gargáno a koukala jsem, že lze na výlet džípem do Foresta Umbra. Budeme ve Vieste, mohu poprosit o radu, kam se dopravit a kde si lze výlet objednat? Děkuji moc. Janka.

My jsme si koupili výlet od agentury Lindy Giuffreda. Odjíždělo se z Lungomare Enrico Mattei, z křižovatky se silničkou směřující k Villaggio Sabbiadoro. Výhodou bylo to, že italský průvodce a řidič v jedné osobě uměl česky. Jinak výlet pořádá spousta dalších organizátorů. My jsme jeli s Indiana Gianni :-)

# 23.06.2009, 12:22.
Nejdříve Vám chci poděkovat za tyto stránky, konečně jsem se někde dočetla podrobněji o Garganu, kam letos jedeme na dovolenou. Zajímá mě, kolik stojí vstupné do pralesa v případě pěší chůze nebo jízdou na džípu. Děkuji. Marie.

Vstupné do pralesa Foresta Umbra se neplatí. Je volně přístupný, samozřejmě za podmínek dodržování návštěvního řádu národního parku. Výlet džípem stojí € 20,00 za osobu.

# 22.06.2009, 16:13.
V pátek odjíždíme do kempu Riccio u Mattinaty. Jsme ubytovaní v apartmánech vedle kempu. Mají být 200 m od pláže, ale nikde jsem nenašla foto nebo komentář. Pokud máte nějaké informace, prosím o sdělení. Díky. Lenka.

Apartmány jsou v provozu teprve první sezónu, ještě loni tam nebyly. Proto nejsou nikde fotografie a bližší informace. Na stránkách CK Gargano jsou zatím pouze půdorysy. Měly by se nacházet v areálu kempu. V přední části, nejblíže k pláži jsou karavany, za nimi jsou stany a chatky, pak následují sociálky a hřiště a za ním by měly být apartmány. Podrobné informace o kempu Riccio najdete v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 19.06.2009, 12:26.
Řehůřkovi, chystáme se letos podruhé do Vieste, takže nějaké zkušenosti už máme, ale chtěli bychom letos vyrazit na výlet džípem do Foresta Umbra - loni se nám mladší dítko zdálo příliš malé (byly mu 4 roky) - letos tedy 5 let - myslíte, že výlet zvládne? Má to ještě jeden háček - dělá se mu špatně v autě v zatáčkách - a toho se právě obávám - vy jste výlet zažili - jak to vidíte? Díky. Irena.

Během výletu džípem do pralesa Foresta Umbra probíhá ta nejatraktivnější část tak, že cestující sedí na střeše džípu v kovové ohrádce a nohy mají volně ze střechy dolů. Sedí na polštářcích a nijak nejsou připoutáni nebo jinak fixováni. Podívejte se na fotogalerii, kde je ten způsob jízdy vidět. Dost to háže a i dospělý se musí pořádně držet. U dětí se to řeší tak, že sedí z obou stran mezi dospělými, kteří je přidržují. Je ale pravda, že naše děti měly v té době 8,5 a 13 let a i ostatní děti ve výpravě byly na tom věkově podobně. Rozhodnutí je na Vás, poněvadž vy víte, jak je dítě zdatné a jaké jsou jeho možnosti. Jinak samozřejmě může kdokoliv i v této fázi výpravy sedět uvnitř džípu na sedadle. Větší problém vidíme v tom, že se mu dělá špatně v zatáčkách. Pokud nezabírá kynedril, tak by se z tohoto výletu mohl stát nepříjemný zážitek. Džíp sice nejede vyloženě serpentinami, jede však po lesních cestách, korytem řeky, sjíždí prudká klesání nebo naopak jede do prudkého kopce. Nerovnosti jsou někdy značné a hodně to hází i při jízdě uvnitř džípu. Každopádně je to jeden z nejatraktivnějších výletů.

# 17.06.2009, 00:03.
Chystáme se letos v září do Rodi. Nemohli byste mi, prosím, poradit, jak nejlevněji se tam dostat? Pojede nás 10 lidí, tak zda nevíte například o nějakých vlakových skupinových slevách. A zda tam mimo sezonu vůbec jezdí nějaký autobus, nebo zda se nejvíce vyplatí cestovat autem? Děkuji. Lída.

Při počtu deseti lidí a tedy plném obsazení auta (2x5) je určitě nejlevnější cestování autem. Navíc budete nezávislí a budete mít volnost při organizování výletů na místě. Autobusem se až na místo dostanete nejlépe s nějakou CK. Cena zpáteční autobusové dopravy se v tomto případě pohybuje kolem 2700,-Kč za osobu (CK Gargano, CK Galatea). Je možné, že mimo sezónu nebudou mít naplněné kapacity a tak Vám dopravu prodají. Nejlevnější zpáteční letenka od Sky Europe do Bari v září stojí € 100,00, včetně povinných příplatků, přibližně 2700,- Kč. Budete však muset řešit dopravu z Bari do Rodi Garganico - vlakem nebo autobusem. Vlakem je to nejdražší. Zpáteční lístek do Apulie stojí přibližně 3700,- Kč. Doporučujeme si však nechat spočítat přesnou cenu u ČD. Skupinové slevy se poskytují (přibližně od 6. osob), jsou však různé u různých dopravců. V průměru činí 30% a u dětí 50% ze skupinové ceny. Doporučujeme si nechat přesnou cenu spočítat u ČD pro daný počet dospělých a dětí. V určité konfiguraci to může být levnější než cesta autem určitého typu a spotřeby. Nevíme odkud jste, tak budeme předpokládat při kalkulaci cesty autem odjezd z Prahy. Pro kalkulaci budeme uvažovat auto Škoda Octavia 1,6 Mpi s kombinovanou spotřebou 7,4 litru na 100 km. Z Prahy do Rodi Garganico je to přibližně 1500 km, tedy 3000 km tam i zpět. Spotřeba je tedy (3000*7,4)/100=222 litrů. Nejvyšší cena benzínu (v Itálii) je € 1,32 za litr, takže za pohonné hmoty zaplatíte € 293,00. Za dvě desetidenní dálniční známky v Rakousku zaplatíte € 15,40, za dva průjezdy Brennerem € 16,00 a za mýtné v Itálii v obou směrech € 100,80. Celkem tedy € 425,20. Při současném kurzu ČSOB devizi střed (platba kartou) € 26,86 Kč / € je to 11420,- Kč na jedno auto, tedy 2.284,-Kč za osobu. Cenu si přepočtěte na svou spotřebu. Pokud máte diesel, pak bude cena výrazně nižší.

# 14.06.2009, 20:56.
Řehůřkovi, dnes jsme se vrátili z Itálie a jsme nadšeni. Adrie je překrásná. Lido del Sole vlastní Italové, ale klienti jsou od CK Victoria. Apartmány nově vybavené, všude ledničky, klimatizace, v koupelně zabudovaný fén. Krásné písčité pláže. Lido má 52 stálých obyvatel a protože tam jezdí už 14. let Češi, skoro všichni mluví nebo rozumí česky. Je tam pizzérie Gazebo, majitel Ital. Mluví perfektně česky, češi mají 20 procent slevy na všechno a dá se platit i v českých korunách. Tento pán má další provozovnu v Brně, kde ji vede jeho syn, takže častý návštěvník republiky. Zásuvky skutečně na tenké kolíky. Vedle je i kemp, který provozuje taky Viktorka. Místní lidé úžasně hodní a ochotní. My mluvíme všichni anglicky, ale to místní neznají, jen v hotelích, a například velitel policie ve Vicu mluvil nádhernou angličtinou, tak jsem si jej vyfotila. Projeli jsme autem celý jižní cíp, hodně výletů, nádherné jeskyně, citrusové a olivové háje. Opravdu jedu příští rok znovu, protože takovou krásu si nenechám ujít. Květiny, stromy, ale i mravenci a vosy jsou tam takové nějaké větší, jen mám pocit, že lidé jsou menší, ale o to hodnější. Začaly tam jezdit školy a party puberťáků se tam chovají docela nevhodně, tak doufám, že nám nezkazí pověst. Cesta byla naprosto bez problémů, jak přes Itálii tak i přes Rakousko. Velmi mi pomohla rada, že se musí dbát, kam najíždět při mýtném, dávat si pozor na nataženou ruku. V Benátkách jsme nemohli zaparkovat a vjeli do nějakých garáží u hotelu, naprosto bez problémů nás nechali vjet a anglicky vysvětlili, kde se dá zaparkovat a nechali nás projet garážemi. Fakt všude úžasný přístup. Takže na Adrii znovu a opět s Viktorkou, byli jsme spokojeni. Je to velmi dobré zázemí pro výlety, fakt slušné ubytování. Máme ještě hodně co poznávat. Přes Rakousko jsme měli 2 známky a zaplatili € 10,00 za průjezdy tunelem. Teď si ani na všechno nevzpomenu, přesto, navštívíli jsme i trabuco (rybárnu), čerstvě ulovená ryba se salátem za € 10,00, ale hlavně zaměstnanci - děvčata slovenky. Takže celý jih - všude najdete česky nebo slovensky mluvící lidi, kteří tam žijí a pracují. Hodně se tam začalo stavět, bylo vidět spousty rozestavěných domů. Líbily se mi živé ploty z opuncií, těmi žádný zloděj neprojde. Všude zrály citrony, mandarinky, voněl bobkový list a rozmarýn.Tak si představuji kvetoucí ráj na zemi. Tak to je opravdu asi všechno, co mě teď napadlo. Zdravím a přeji hezký večer. I.

Moc Vám děkujeme za Vaše cenné postřehy z nádherného Gargana a jsme upřímně potěšeni z toho, že se Vám tam líbilo a dovolená se Vám vydařila.

# 14.06.2009, 16:46.
Chtěla bych se zeptat na cenu mýtného. Pojededeme autem - dodávkou šestimístnou, nájezd na dálnici Itálie - Tarvisio a pojedeme až sjezd Gargano, město Termoli. Cena je zřemě vyšší než u klasického osobního auta. Děkuji moc za odpověď. A.

Základní mýtné na této trase je € 47,90. Platí pro motocykly a automobily se dvěma nápravami do výšky 1,3 m (třída A). Váš automobil má sice také dvě nápravy, ale bude vyšší než 1,3 m. Spadá tedy do třídy B. Cena mýtného je v tomto případě jen o málo vyšší, € 49,00.

# 13.06.2009, 11:15.
V termínu od 18.6. do 1.7.2009 se chystáme s přáteli (8 lidí) na dovolenou do italského Gargana. Nemáme nic zarezervováno, jedeme na blind, jaké máme šance sehnat ubytování, prosím o doporučení ubytování (blízko moře i centra Vieste). Představujeme si ubytování v jednom dvoulůžkovém apartmánu a v jednom šestilůžkovém. Děkuji za odpověď. Michaela ze Špindlerova Mlýna.

V Itálii to nefunguje jako v Rakousku a Chorvatsku. Ubytování až na místě budete shánět těžko, zvláště v přímořských střediscích. Neříkáme však, že to není nemožné, jen značně náročné. Pokud na místě neuspějete, obraťte se na turistickou informační kancelář na Piazza Kennedy ve Vieste. Mají možnosti a kontakty k tomu, aby Vám pomohli. Byli jsme však svědky, když začátkem června chybou CK neměla jedna rodina ve Vieste ubytování a i samotná CK (se svými kontakty) měla problémy jim sehnat náhradní ubytování. Ideální by bylo si ubytování dopředu zarezervovat. Pro Vieste doporučujeme Vieste - Gargano. Majitelka agentury je Češka. Jsou tam i nějaké last minute, ty se však týkají ubytování mimo Vieste. Můžete hledat i na Booking.

# 12.06.2009, 10:38.
Chtěla bych Vám pochválit stránky, dozvěděla jsem se zde plno užitečných informací. Určitě jste toho hodně procestovali, protože Vaše znalosti jsou neuvěřitelné! Chystáme se s přítelem a se dvěma dětmi v pátek 19.6. kolem poledne na Gargano, do San Menaio, apartmány Pineta. Jsme od Mělníka. Mohli byste nám poradit trasu, kterou máme jet? Hodně se setkáváme s názorem, že přes Mnichov je to nejlepší ... Informací o městě Vieste je hodně, ale o městečku San Menaio moc ne ... Kdybyste měli nějaké poznatky z tohoto města, byla bych strašně ráda, kdybyste se s námi podělili. Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám další krásné cestování. Tereza.

Vaše optimální trasa je následující: Mělník - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner (€ 8,00 mýtné) - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale (€ 50,40 mýtné) - Rodi Garganico - San Menaio. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. V Rakousku ještě musíte mít desetidenní dálniční známku za € 7,70 (nebo dvě při delší cestě - druhou na cestu zpět). Kritické místo je Bologna, kde se často tvoří zácpy. Doporučujeme sem dojet maximálně do 6:00 až 7:00 hodin. Odpověď na zbývající část Vaší otázky najdete v odpovědi ze dne 28.01.2009, 04:09.