GARGANO 2009 / 3

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2009 / 3

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Gargano 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.06.2009, 09:31.
Řehůřkovi, odjíždím s CK 12.6. do Lido del Sole. Tohle bude moje první cesta do Itálie, tak jsem se snažila najít si dostatek informací. Vaše stránky jsou výborné, hodně jsem se dozvěděla! Chci se zeptat, zda nevíte cenu za půjčení auta? Nemáte na chování v jejich půjčovnách nějaké reference? Píšete, že aquapark v Lido del Sole je otevřený až od července. Který jiný byste mi doporučili? Kolik je to asi kilometrů? Je cestování po italských silnicích v pohodě? Děkuji za odpovědi. Lenka.

Cena za půjčení auta závisí na tom, jaké auto si půjčíte, v jaké výbavě a na jak dlouho. Čím delší doba zapůjčení, tím je cena za den nižší. Ta nejlevnější auta lze zapůjčit už od € 60,00 na den. V ceně je většinou neomezený počet ujetých kilometrů (pohonné hmoty si platí zákazník), pojištění odpovědnosti při škodě, pojištění odpovědnosti při krádeži, DPH, jeden další řidič, silniční daň atd. Většinou se navíc připlácí za mladého řidiče (do 25 let), vrácení v jiné lokalitě než zapůjčení a rozšíření výbavy (autosedačky, GPS, atd.). Například při zapůjčení auta na týden se dostanete až pod € 40,00 za den. Reference nemáme, jezdíme vlastním autem, takže s autopůjčovnami se nesetkáváme. Z reakcí čtenářů však víme, že většinou kvalitní a spolehlivé jsou autopůjčovny z nadnárodních řetězců (internetové rezervace). Podívejte se na Pronájem aut. Jsou ale i dražší. Při zapůjčení auta si dejte pozor především na sjednání pojištění a na to, co všechno pokrývá. Nejbližší otevřený aquapark je v Marina di Lesina, své dveře otevřel návštěvníkům 6. června 2009. Jmenuje se Acquafantasy. Je vzdálen necelých 60 km. Cestování po italských silnicích je většinou bezproblémové, Italové mají svá specifika, je třeba se jim přizpůsobit - například jede ten, kdo spěchá, všude spousta motorek a mopedů, při předjíždění upozorňují troubením, při sbíhání pruhů jedou všichni atd. Na Garganu si dejte pozor v různých serpentinách, kde se můžete setkat s autobusy, které zaberou oba pruhy. K cestování můžete využívat i autobusových spojů společnosti Ferrovie del Gargano.

# 09.06.2009, 11:18.
Chtěla bych se zeptat, jak je to se vzdáleností a úrovní zdravotnického zařízení. Jedeme do Gargána - Peschici - Rezidence Monte Pucci. Jsem v prvním měsíci těhotenství a může se stát cokoliv. Děkuji moc za informace. Lenka.

Nejbližší první pomoc (pronto soccorso) je na Via Solferino. Kontakt je následující: Pronto Soccorso - Azienda Sanitaria Locale FG1, telefon: 0884-964139. Úroveň neznáme, nevyužili jsme. Doporučujeme však se o všech možnostech v okolí informovat přímo na recepci Vaší rezidence. Pro různé případy jsou vhodné různé postupy a místní mají dokonalý přehled o tom, kde se co v jejich městě nachází. Rovněž je vhodné vše dopředu konzultovat s asistenční službou Vašeho cestovního pojištění. Samozřejmě pokud nejste v ohrožení života. V tom případě je třeba volat 118, což je v Itálii první pomoc (dle MZV).

# 08.06.2009, 11:44.
Jedeme poprvé do Itálie na dovolenou - poloostrov Gargáno - Vieste, Villaggio San Pablo. Cestu budeme absolvovat autem, nástup máme 11.7.2009 do 16. hodin. Vyjíždíme z Brna. Prosím o sdělení nejvhodnější trasy a informaci o mýtném na této trase a kolik hodin počítat na cestu celkem. Mám auto na leasing - potřebuji souhlas leasingové společnosti na cestu do Itálie? Děkuji za odpověď - Vaše informace jsou naprosto skvělé. Eva.

Vaše optimální trasa je následující (takhle jezdíme my): Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Ravenna - Rimini - Ancona - Pescara - Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. Na cestu počítejte přibližně 17 hodin + přestávky. My to jezdíme za přibližně 24 hodin s pravidelnými přestávkami a přespáním u Autogrillu na dálnici. V Rakousku je třeba mít vylepenu dálniční známku (desetidenní za € 7,70, popř. druhou na cestu zpět, pokud pojedete na delší dobu). V Itálii zaplatíte na mýtném za úsek Tarvisio - Mestre € 12,70 a za úsek Rimini Nord - Poggio Imperiale € 22,70. Pokud pojedete po dálnici přes Bolognu, pak celkové mýtné je € 49,60. Mýtné na cestě zpět je stejné. Popis trasy najdete v reportáži Gargano 2008 nebo Gargano 2007. S tím rozdílem, že my jsme jeli až k Foggia a dále do Mattinata. Policie v evropských zemích má právo žádat po řidiči vozidla plnou moc k jeho užívání, pokud není jeho vlastníkem. Týká se to jak aut služebních, tak vypůjčených. Pokud vyjíždíte s vozidlem pořízeným na leasing, neměl by být problém. V malém technickém průkazu jste uvedena jako provozovatel vozidla.

04.06.2009, 17:39.
Od 24.8. do 6.9. se vypravuji na dovolenou do Lido del Sole, kempu Stella del Sud. Chtěl bych se zeptat, jaké přibližně v tuto dobu bývá v této lokalitě počasí a zda se dá koupat v moři. A měl bych ještě jeden dotaz. Jsou v okolí Lido del Sole nějaké památky? A prosím o zaslání mapy kempu a okolí. Děkuji F.

Přelom srpna a září bývá v této lokalitě nádherně. Nejvyšší průměrné teploty se pohybují kolem třicítky, začátkem září o nějaký jeden až dva stupně méně. Koupat v moři se určitě dá. V loňském roce bylo kolem 32. stupňů s několika výkyvy nahoru až do poloviny druhého týdne v září, kdy přišlo prudké ochlazení. Určitě se vypravte do historického centra Rodi Garganico, můžete se odtud vypravit i na ostrovy Tremiti, kde ostrov S. Nicola je tvořen historickou pevností. Mapu kempu nemáme, mapa celého Gargana s vyznačením zajímavých historických míst (včetně okolí Lido del Sole) se objeví v reportáži Gargano 2008, jakmile ji zpracujeme.

# 01.06.2009, 11:10.
Před deseti lety jsme byli v Peschici autobusem, aniž bychom dopředu věděli, jaké to tam je. Byli jsme nadšeni a letos bychom se tam chtěli vypravit znovu, ale autem. Prosím Vás o radu, zda je možné tam sehnat ubytování mimo cestovní kancelář? Zdravím Vás a děkuji M.

V Itálii to nefunguje tak jako v Rakousku nebo Chorvatsku. Většina ubytovatelů prodává své kapacity přes tour operátory nebo agentury. Pokud pojedete mimo sezónu, budete mít větší šanci sehnat ubytování až na místě než v sezóně. V tomto případě však doporučujeme se obrátit n turistické informační středisko v místě ubytování, které Vám bude nápomocno. Na Garganu, konkrétně ve Vieste, jsme se setkali začátkem června s cestovateli, kteří vinou CK neměli zarezervované ubytování a i ta CK přes své kontakty hodně dlouho nebyla schopna zajistit náhradní ubytování. Doporučujeme si ubytování zarezervovat raději dopředu, budete mít jistotu. Můžete použít Booking.

30.05.2009, 21:39.
Chtěla bych se zeptat. 5.6.2009 jedeme autobusem z Ostravy na Gargano. Jak dlouho, prosím, trvá cesta? A ještě jedna otázka: budeme ubytovaní v Residence Parco del Sole a máme čtyřleté dítě. Je to dobrá volba? A zda máte nějaké zkušenosti s pokoji. Děkuji moc za odpověď. Jana.

Teoreticky počítejte s cestou kolem 20. hodin. Hodně však záleží na tom, jak má CK, se kterou jedete, naplánované svozy, tzn. kde všude bude autobus klienty přibírat a kde vysazovat. Tím se může cesta hodně časově prodloužit. Také můžete zůstat stát někde v koloně (například u Mestre). Residence Parco del Sole je trochu dále od moře, přibližně 500 m vzdušnou čarou, po cestách přibližně 700 m. Do centra Lido del Sole po silnici pak 1,5 km. Pomineme-li vzdálenost od moře (k pláži by měl jezdit mikrobus), je to určitě dobrá volba pro malé děti. Komplex má pěkný bazén, do kterého vede i tobogán. K dispozici je i dětský koutek. Lido del Sole stojí osamoceně, takže by to mělo být klidné místo. Písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře je také vhodná pro děti. Zkušenosti s tímto ubytováním nemáme. Podívejte se na výše uvedené stránky, je tam několik fotografií a spousta dalších informací.

# 30.05.2009, 20:48.
Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za vaše super stránky. Chystáme se letos poprvé do Itálie, a to do Mattinaty, a jelikož jsme vášniví cyklisté, zajímalo by nás, zda tam jsou půjčovny kol a zda se dá projet na kole pobřeží od Mattinaty směrem k Vieste. Děkuji za odpověď. Renáta.

O půjčovně kol přímo v Mattinatě nevíme. Tuto službu nabízí svým klientům několik ubytovacích zařízení, například Fracarluccio. Doporučujeme navštívit turistické informační středisko ve městě a tam se o možnosti půjčení kol informovat. Směrem k Vieste se na kole dá jet spíše po pobřežní silnici. Samotné pobřeží je příliš členité a skalnaté.

# 30.05.2009, 16:54.
Nikde nemohu sehnat průvodce Apulie a Gargano. Neporadíte mi, kde ho koupit, případně stáhnout na internetu? Děkuji.

Máte zřejmě na mysli průvodce Apulie a Gargano z nakladatelství Jan Vašut, který vyšel v edici MERIAN Live! Tento průvodce byl bohužel vyprodaný a nakladatel už nepřipravuje žádný dotisk. Prodávali ho například v supermarketech TESCO, tak jedině tam se podívat, zda ještě nějaký nemají skladem. Pak už je jediná možnost zakoupit nějaký zánovní, zkuste například podat inzerát na Aukro. Podívejte se na Průvodci.

# 29.05.2009, 21:49.
V červenci jedeme do kempu Riccio a víme, že tam není zrovna ideální pláž pro děti. Budeme mít s sebou nafukovací kanoi bez motoru a auto. Můžete nám, prosím, poradit, ke kterým písečným plážím je možné se dostat autem nebo člunem? Manžel je potápěč, takže nejlepší by byly pláže lemované útesy. Děkuji moc za radu. Lenka.

Pěkná plážička je hned za přístavem, ta bude ale v sezóně zabraná plážovým servisem. Dále kolem pobřeží je těch maličkých plážiček dostupných z moře hodně, útesy jsou lemované všechny. Doporučujeme si zakoupit výlet lodí k pobřežním jeskyním, při té příležitosti si prohlédnete i tyto plážičky a pak k té, která se Vám bude líbit pojedete najisto. Autem se dostanete k pláži Mattinatella, nebo k plážím směrem k Manfredonii, kde těch pěkných písečných je také několik.

# 29.05.2009, 10:21.
Pročítala jsem si vaše stránky na internetu a moc se nám s manželem líbily. Mám na Vás prosbu, co se týká rady - kam na dovolenou. Rádi bychom letos vycestovali do Itálie směr Gargáno a okolí. Máme dvě děti vě věku 8 a 13 let a cestovali bychom vlastním autem a někam do apartmánu nebo chatky. Ne do kempu. Máme rádi klidnou dovoulenou, kde nejsou přeplněné pláže, hlava na hlavě, jak se říká a o místo na pláži se prodírat davem. Proto bych Vás ráda poproslia o radu, kam se s dětmi vydat, zda nevíte o nějakém klidném a krásném místě, kam by se dalo z Brna dojet. Děkuji předem za radu. K.

Doporučujeme oblast mezi Vieste a Peschici. Kromě dvou velkých pláží je tam spousta malých plážiček, které mají své kouzlo a nebývají i v sezóně přeplněné. Při výběru si dejte jen pozor, aby to bylo jen někde po Torre di Sfinale. Kousek odtud, od Paglianza po San Nicola je už okolí směrem do vnitrozemí zdevastované požáry. Podívejte se na stránky Vieste - Gargano, kde je i nabídka ubytování v této oblasti. Můžete použít také Booking.

# 28.05.2009, 10:51.
12.6. odjíždíme do Vieste. Původně jsme měli být ubytovaní ve Villaggio Sant' Elia, cestovka nám to změnila a nakonec budeme v Residenci Villa Ascoli. Ascoli je podle mapy úplně na konci Vieste, na stránkách píšou, že centrum je vzdálené 4 km a že tam jezdí hromadná doprava. Četla jsem na Vašich stránkách dotaz z 8.2.2009, kde píšete, že tam MHD nejezdí, tak jsem teď zmatená. Je možnost někde v blízkosti Ascoli si večer zajít do nějaké restaurace čí pizzerie nebo nějaká večerní zábava v blízkosti? Děkuji za odpověď. Lenka.

Bohužel standardní MHD ve Vieste nefunguje. Existuje Bus Navetta, městská linka, která však funguje pouze v červenci, srpnu a první týden v září - jízdní řád. Pro Vás tedy nevyužitelná. V blízkosti Villa Ascoli je například restaurace Le Tre Vele u pláže, na druhé straně od Villa Ascoli, když půjdete směrem od moře do vnitrozemí, tak je restaurace a pizzérie Bocca d' Oro, kde si můžete dát turistické menu od € 15,00 do € 20,00. Ale i přímo na Lungomare Enricco Matei je těch možností hodně, je to turistická oblast plná hotelů a rezidencí, kde najdete i diskotéky a další zábavu.

# 26.05.2009, 15:51.
Řehůřkovi, děkuji za cenné informace na Vašem webu a prosím o zodpovězení jedné malé otázky. Našel jsem si ubytování v Santa Maria di Merino (Residence Gallo) a v podrobnějších informacích jsem se dočetl, že jsou v této lokalitě zpoplatněny i veřejné pláže. Proto jsem se chtěl zeptat, jak moc velký problém je, najít si hezké místečko u moře ať už na skalisku, nebo na písku bez poplatku, případně kolik mám od takového poplatku očekávat. Děkuji moc za Váš čas a cenné informace. S pozdravem Jan.

Residence Gallo se nachází v oblasti, kde je písečná pláž dlouhá přibližně 3 km. Jsou na ní úseky jak volné, tak zpoplatněné (s plážovým servisem). Nemusíte se ničeho obávat. Krásné místečko si určitě najdete. Plážový servis se v této oblasti pohybuje kolem € 10,00 za dvě látka a jeden slunečník na den.

# 26.05.2009, 13:51.
Vyrážíme poprvé do kempu Ricccio autem, chtěla bych Vás poprosit o doporučení jakou trasu je nejlepší zvolit - odjíždíme z Brna. Mockrát děkuji za odpověď. Lenka.

Naprosto podrobný popis trasy z Brna až k bráně kempu Riccio najdete v našich reportážích Gargano 2007 (Podruhé na Gargano) a Gargano 2008 (Potřetí na Gargano). Najdete tam i tipy na tankování, tipy na to, kde je možné ušetřit na poplatcích, jak platit mýtné atd. Najdete tam i fotogalerie a tipy na výlety.

25.05.2009, 18:39.
Řehůřkovi, 31.5. jedeme do Lido del Sole, rezidence Adria - apartmány. Nevíte prosím, jak je to v Itálii s elektrickými zásuvkami? Například pro fén, nabíječku. Zda je potřeba nějaká regulace? Ptám se na různých místech, ale nikdo nevěděl nebo neodpověděl. Děkuji moc. Hezký den. S pozdravem I..

V Itálii je elektrická síť stejných parametrů jako u nás, tj. 220V, 50 Hz, střídavý proud. Problém je ale v tom, že do nich zastrčíte jen tenké kolíky - tj. zástrčky od nabíječek, kazeťáků, lampiček, holících strojků atd. Nezastrčíte do nich zástrčky s tlustými kolíky. V tomto případě potřebujete redukci, kterou je možné zakoupit v každé prodejně s domácími potřebami a elektro, prakticky i v každém marketu v turistických centrech. Adaptér se jmenuje spina di adattamento. My jsme se na Garganu i v dalších částech Itálie s žádným problémem nesetkali. Všude, kde jsme bydleli, byly zásuvky kompatibilní s našimi standardními zástrčkami se dvěma tenkými kolíky. Notebook, fén, varnou konvici atd. jsme připojovali přes adaptér. V kempu Riccio v Mattinatě, kterou provozuje česká CK, byly stany už vybaveny českou zásuvkou (dvě tlusté dírky a kolík).

# 24.05.2009, 19:04.
Tento rok bysme 4 dospelí, koncom júna a začiatkom júla radi (vlastným autom) navštívili Gargano - Vieste. Na internete sme si našli ubytovanie v Residence Gli Stingi. A tiež, množstvo Vašich postrehov a informácií o Gargane. Ak nahodou mate aj informácie, ktoré v oficialnych stránkach nenajdem, o Gli Stigni a jeho okolí, bol by som za ne velmi povďačný. Napríklad: kvalita ubytovania (náš výber Trilo Allori), vzdialenosť od mora, kvalita pláže v cene ubytovania resp. tip na pláž v blízkosti ubytovania, iné postrehy, informácie. Ďakujem za Váš čas a skvelé informácie uverejnované na Vašej web stránke. Držím Vám palce. S pozdravom Jozef.

Residence Gli Stingi neleží přímo ve Vieste, ale přibližně 5 km po pobřeží směrem k Peschici. Je na vyvýšenějším místě, v blízkosti Torre di Porticello. Ubytovaní jsme tady nebyli, takže z vlastních zkušeností nemůžeme posuzovat. Vámi vybraná vilka s terasou a výhledem na moře je však určitě výborná volba. Zde jsou informace ze zdroje, kterému důvěřujeme: Vieste - Gargano. Pěkná písečná pláž je dlouhá asi 3 km a pokud nebudete využívat mikrobus z residence, pak její nejbližší cíp je vzdálen maximálně 300 m (od bazénu). Residence má plážový servis o něco dále. Na druhou stranu směrem k Vieste najdete několik menších plážiček, první je vzdálená přibližně kilometr.

# 24.05.2009, 13:40.
Mám otázku ohledně výletu na ostrovy Tremity. Pojedeme z Pescara, existují zde výletní lodě typu Fish Piknik?

Bohužel tuto informaci nemáme. Doporučujeme se na toto informovat přímo na místě. Je možné, že nějaká místní agentura takové výlety pořádá. Na ostrovy Tremiti je možné se dostat z Pescara se společností JetLine, autobus odjíždí v 6:45 z Pescara, v Termoli je v 8:00, raketa vyplouvá v 8:40 a na ostrově San Domino je v 9:30. Zpět odplouvá v 16:10, v Termoli je v 17:10 a hned navazuje autobus, který je v Pescara v 19:00.

# 20.05.2009, 15:04.
6. června jedeme do Itálie na poloostrov Gargano, město Rodi Garganico. První dotaz je, zda v hotelu Miramare jsou normální zásuvky? Na mobil a tak. Nebo zda potřebujeme tu zvláštní. A zda tam už bude krásně? Děkuji. Nashledanou. Petra.

Odpověď na první část Vaší otázky najdete v odpovědi ze dne 25.05.2009 18:39, je platná pro celou Itálii. Aktuální předpovědi pro Rodi Garganico z Meteo na 6.6. říkají, že bude slunečno, maximální teploty 24 stupňů. V následujících dnech to bude podobné, teploty porostou, v úterý už bude maximální teplota 29 stupňů.

# 20.05.2009, 11:56.
Mám na Vás dotaz ohledně cen potravin a pití v letoviscích Itálie, konkrétně Gargáno, Lido del Sole. Například pizza v restauraci, káva, 0,5 l točeného piva / lahvové, 0,3 l coca cola, ovoce (pomeranče, banány, meloun). Děkuji za informace. S pozdravem J.

Levněji nakoupíte v supermarketech a na trhu. Naopak dráž nakoupíte v malých obchůdcích a v turistických letoviscích (markety v komplexech atd.). Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. Jsou samozřejmě potraviny, které jsou výrazně dražší a potraviny, které v Itálii nakoupíte levněji. Navíc ceny se mění (na trhu i během dopoledne). Přehlednou tabulku přibližných cen najdete například u CK Cicala.

# 18.05.2009, 00:21.
Čerpal jsem od Vás nějaké informace o italském Vieste, rozhodli jsme se letos pro začátek sezony, druhá polovina června, do července a zajímalo by mě, zda máte zkušenost, jak je to s teplotou moře a fungováním atrakcí pro děti takhle brzy na začátku sezóny. Díky za postřehy i za odpověď. Honza.

My jsme byli ve Vieste začátkem června a teplota i moře nám vyhovovaly. Je to však individuální záležitost. Ve druhé polovině června se průměrné nejvyšší teploty pohybují v této oblasti kolem 29. stupňů. V loňském roce se pohybovaly teploty už nad třicítkou. Teplota moře se pohybuje kolem 17. stupňů (je to však teplota měřená podle předem daných kritérií, bezprostředně u pláže na hladině bývá moře teplejší). Atrakce pro děti jsou však od Vieste daleko - dva největší gargánské aquaparky, které mají už od poloviny června otevřeno, jsou za Manfredonií - Ippocampo a v Marina di Lesina - Acquafantasy.

# 13.05.2009, 22:18.
Ještě bych chtěla připojit dotaz, zda mi můžete doporučit nějaké výlety. Zdraví K.

Kousek od Lido del Sole je pěkné historické městečko Rodi Garganico, to určitě nevynechte. Odtud také vyplouvají pravidelné linky na ostrovy Tremiti. Dalším tipem na výlet je Lago di Varano, zajímavé jezero s čilým ptačím životem. Ostatní výlety jsou už o něco dál - Vico del Gargano, Peschici, Vieste, Foresta Umbra, mořské jeskyně .... Záleží na tom, co Vám nabídne CK se kterou jedete, nebo jak budete chtít cestovat místní dopravou.

# 13.05.2009, 22:13.
I já se přidám k ostatním, vaše stránky jsou prostě perfektní, našla jsem zde většinu odpovědí na své otázky. Chtěla bych se vás však zeptat na pár informací, věřím, že mi pomůžete. 22. května se chystáme na Gargáno, Lido del Sole, do rezidence Adria, zajímala by mě stránka, kde zjišťujete aktuální teplotu moře a vzduchu? Přímo v tomto městečku. Začala jsem sledovat stránky bosenohy.cz, kde je aktuální teplota moří. Ale co se týče počasí, každý server píše něco jiného. Dále by mě zajímaly místní aquaparky. Bude nějaký na Gargáně vůbec otevřený? Ke konci května? Informovala jsem se již na Aquasol, ten je pouze o prázdninách. A má poslední otázka směřuje na cestu. Jedeme autobusem, zajímala by mě přibližná doba jízdy z Brna, je možné stihnout to mimo sezónu, kdy není takový provoz i za 16 hodin? Doufám, že jsem vás příliš nezahltila a předem moc děkuji za Vaši odpověď, za kterou budu moc ráda. Budu se těšit na další vaše příspěvky z cest. S pozdravem a přáním pěkného léta K.

Těch stránek je hodně a každá je vhodná pro jiné informace. Předpovědi počasí najdete například na Weather. Často ho používáme pro plánování výletů - rozfázované informace i po hodinách, které nám ušetřily hodně trápení s počasím. Mají tady také statistické informace - průměrné teploty v konkrétním období atd. Nevýhodou je velký záběr a tedy jen určitá místa (tam kde mají spřátelené meteorologické stanice). Pro Itálii používáme také server Meteo, tady už jsou územně podrobnější informace. Zajímavé jsou také informace na serveru Tititudorancea. Teplotu moře zjišťujeme různě - záleží na konkrétním místě. Tyto informace jsou však pro běžné turisty zkreslené, protože teplota moře se měří podle přesně stanovených kritérií a u pláže je pak o něco vyšší než takto stanovená. Podrobněji o teplotě moře, jak a kde se měří, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12. Aquaparky jsou otevřeny až od poloviny června - Ippocampo a Acquafantasy. Doba cesty autobusem je závislá hodně na CK se kterou pojedete, kde mají svozy, kam na místě rozvozy atd. Těch 16 hodin je teoreticky možných. Průměrnou dobu jízdy Vám však přesně sdělí Vaše CK na základě svých informací z předchozích let.

13.05.2009, 09:58.
Chtěla bych se zeptat, chystám se s rodinou na dovolenou někam do oblasti Gargana. Peněz není bohužel moc a tak jako ubytování postačí stany. Našla jsem ubytování v Lido del Sole v kempu Stella del Sud, kde nabízejí ubytování ve stanech pro čtyři osoby - ideální, ale bohužel nevím jak vypadá okolí, moc fotografií na stránkách nemají. Pokud toto místo znáte, můžete mi tento kemp doporučit? Nebo víte o nějakém jiném na Gargánu? Nechci jet s dětma tolik km naslepo a pak být zklamaná. Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Tato oblast je častým cílem cestovatelů z ČR, především také proto, že je to z kraje Gargána a ceny jsou tady velice příznivé. To ale také z toho důvodu, že se nejedná o tu nejatraktivnější část. Nicméně pláž je pěkná, písečná, s pozvolným vstupem do moře. V červenci a v srpnu je v provozu aquapark. Kemp Stella del Sud neznáme. V blízkosti je historické město Rodi Garganico, ze kterého lze také podniknout výlet na ostrovy Tremiti. Pokud budete cestovat s dětmi a většinu času budete trávit na pláži, pak tento kemp a oblast doporučujeme. Pokud však chcete podniknout více výletů a poznávat top krásy Gargana, asi bychom doporučili jiný kemp a to ve Vieste kemp Arcobaleno, kde ubytování ve stanech nabízí také slovenská CK Fifo nebo v Mattinatě kemp Riccio, kde ubytování ve stanech nabízí česká CK Gargano. Poslední jmenovaný kemp jsme využívali v posledních dvou letech a naše postřehy a tipy najdete v reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 11.05.2009, 09:15.
Dnes jsem si pročítala Vaše články a byla jsem mile překvapena. Chtěla bych se jen krátce zeptat. Jedeme s přítelem 29.5. do Lido del Sole, rezidence II Giardino. Jsme ještě mladí truhlíci a moc se těšíme k moři, takže nás nejvíce zajímá teplota moře a vzduchu v tomto období :-) Jedeme tak brzy, protože je to finančně výhodné :-) Moc chceme, aby bylo teplo a hezky :-) Chtěli bychom se podívat do městečka Peschici, myslíte, že je možné se tam dostat pěšky z Lido del Sole? Předem děkuji za odpověď. Mějte se krásně. S pozdravem Č.

Nejvyšší průměrné teploty se pohybují v této oblasti na přelomu května a června kolem 26. stupňů. Teplota moře kolem 17. stupňů (jedná se však o teplotu měřenou podle určitých kritérií, bezprostředně u pláže bývá vyšší). Současné předpovědi podle serveru Meteo se však pro oblast kolem Rodi Garganico (tedy i Lido del Sole) nevyvíjejí příznivě. V současné době je tam nádherně, slunečno, teploty kolem 26. stupňů a tento stav má setrvat až do konce týdne (v neděli dokonce až 30 stupňů). Pak se má však ochlazovat, zabouřit a na přelomu měsíce klesnout až na 15. stupňů. To jsou však jen předpověděti. Přejeme Vám, aby se nenaplnily a počasí se umoudřilo. Dojít z Lido del Sole pěšky do městečka Peschici není reálné. Je to kolem 20. km. Budete muset využít místní dopravu. Jezdí tam společnost Ferrovie del Gargano s přestupem v Rodi Garganico.

# 08.05.2009, 11:49.
Se zájmem jsem si pročetla Vaše stránky. Chtěla bych se zeptat na pláže mezi letovisky San Menaio a Peschici. Objevila jsem tam rezidenci Trabucco s vyhlášenou restaurací. Bohužel, z popisu CK mi není jasné, zda je přístup k moři bezpečný ... uvádí se tam, že se cesta svažuje až k menší pláži. Nerada bych do vody skákala po celou dovolenou :-( Děkuji za odpověď. Přeji příjemný den. Radka.

Toho se nemusíte bát. Přístup k této pláži je bezpečný. V dosahu máte i větší pláže, směrem k San Menaio je to Spiaggia Calanella a u Peschici pak Spiaggia di Valle Clavia.

# 06.05.2009, 16:41.
Zaujaly mne vaše stránky, díky nim jsem se zaměřila na letošní dovolenou v Itálii. Zajímalo by mě, jaké bývá počasí v Lido del Sole ke konci května, hlavně co se týče srážek a teploty moře. Někde se píše 17 stupňů, jinde zase 20 stupňů. Mám obavy, zda se budeme moci vůbec koupat. Dále by mě zajímal aquapark Aquasol, v kterých měsících je v provozu? Někde jsem četla, že pouze červenec a srpen, to se mi nějak nezdá. Zahlédla jsem, že jako jeden z překrásných a vřele doporučovaných výletů na poloostrově doporučujete výlet na ostrovy Tremiti a Mořské jeskyně, každá atrakce je někde jinde? Předem moc a moc děkuji za odpověď a přeji hezký den, hezké léto a budu se těšit na další vaše poznatky :-) S pozdravem Kateřina.

Nejvyšší průměrné teploty na konci května se v této oblasti pohybují kolem 26. stupňů, nejnižší kolem 13. stupňů (v noci). Jedná se o dlouhodobé průměry. Srážkově na tom bývá přelom května a června kolem 35 mm, což je asi o třetinu více než v červenci a srpnu. Jsou to ale dlouhodobé průměry. Tento rok to může být úplně jinak. My jsme jednou byli na Garganu začátkem června a počasí bylo nádherné a v moři se dalo bez problému koupat. Zapršelo snad jen jednou a to jen zahradnicky krátkou dobu. Dnes byla v Lido del Sole (Rodi Garganico) maximální teplota 20 stupňů, 15. května se předpokládá 22 stupňů, 20. května se předpokládá 24 stupňů, 21. května 26 stupňů, takže je to rostoucí tendence. Před odjezdem můžete aktuální předpovědi sledovat na Meteo. Teplota moře se pohybuje kolem 17. stupňů. Je to ale meteorologická informace. O tom, jak se tato tepolota měří, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12. Teplota u pláže a na hladině bývá vyšší. Aquapark Aquasol bývá v provozu skutečně až v červenci a srpnu. Například i největší gargánské aquaparky Acquafantasy v Marina di Lesina a Ippocampo pod Manfredonií bývají otevřené až od poloviny června. Ostrovy Tremiti jsou dostupné z přístavu Rodi Garganico a odtud je to nejblíže, na druhé straně přímořské jeskyně se nacházejí mezi Vieste a Mattinatou.

# 02.05.2009, 15:30.
Řehůřkovi, mám prosbu, zda mi můžete odpovědět. Na poslední chvíli jsme se rozmysleli a chceme jet na Gargano, asi do Vieste. Můžete prosím poradit, jaké máte zkušenosti s konkrétní cestovkou, nebo jak zajišťujete ubytování a nějaké hezké místo? Děkuji. František.

Je to různé. Vždy vybíráme podle momentální situace a konkrétní nabídky. Na Garganu jsme byli poprvé přes Čedok, tour operátorem bylo Polycastrum Viaggi. Pobyt od tohoto tour operátora jsme měli zajištěný i dvakrát v Kalábrii a jednou na Sicílii - dvakrát Čedok a jednou Azzurro. Vždy vše bylo bez problému, co slibovali a nafotili do katalogu, tak to tam bylo. Podruhé a potřetí jsme byli na Garganu s CK Gargano. Opět spokojenost, podruhé s menšími výhradami na čistotu kempu, který provozovali. Na Garganu jsme také byli v kontaktu s Lindou Giuffreda - Vlčkovou - Vieste - Gargano, která nám zajišťovala jeden výlet a nemůžeme si vynachválit její ochotu. Její agentura zajišťuje ubytování především ve Vieste a už se nám dostalo zpět několik kladných ohlasů od našich čtenářů. Proto ji často doporučujeme. Náš tip na pěkné místo: určitě Vieste. Samo nabízí spoustu možností, jak po historické stránce, tak i z hlediska zábavy. Je to skvělé výchozí místo pro výlety do všech koutů Gargana a díky turistickému přístavu i pro výlety na ostrovy Tremiti nebo k mořským jeskyním. Ubytování můžete hledat také na Booking.

# 01.05.2009, 15:32.
Jedním slovem super! Už dva dny pročítám vaše stránky a odhodlala jsem se také zeptat. Máme zarezervované dva objekty a to Rezidence Villa Ascoli a Vilagio Sabbiadoro. Nemohl byste mi dát reference? Má dcera je handicapovaná a umístění a délka k moři jsou pro nás dost rozhodující. Děkuji moc za odpověď a přeji další pěkné zážitky na cestách. Zuzka.

Villa Ascoli stojí přibližně 150 m od moře, Villaggio Sabbiadoro přibližně 300 m od moře. Spíše než na vzdálenost bychom brali ohled na bezbariérovost celého objektu. Villaggio Sabbiadoro se nám jeví více bezbariérové. Ubytování je ve většině případů v přízemních apartmánech (až na vyjímky - u některých větších pro 5 osob), kdežto Villa Ascoli nabízí ubytování i na patře. Doporučujeme se na toto informovat přímo v objektech a zajistit si apartmán s bezbariérovým přístupem. V obou případech je možná komunikace v češtině.

# 29.04.2009, 11:46.
Letos v červnu se chystáme s rodinkou na dovolenou do kempu Riccio v oblasti Mattinata na Gargánu. Pro svou dovolenou jsme si zvolili ubytování ve stanech od cestovní kanceláře CK Gargano z Brna. Zvoli jsme dopravu vlastním autem, abychom byli pánem svého času a nejsme typ lidí, kteří tráví dovolenou jenom lenošením u moře. Proto by nás zajímaly veškeré zajímavosti a tipy na strávení sktivní dovolené v již zmiňované oblasti. Předem děkuji za ochotu. S pozdravem Pavel.

Veškeré informace od cesty na Gargano, popisu příjezdu do kempu Riccio, vybavenosti kempu, pořádaných výletech, námi realizovaných výletech, mapy, tipy atd. najdete v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 28.04.2009, 18:23.
My jsme si nakonec vybrali Rodi Garganico ... Nevíte prosím vás o tomto místě? Vím, že je historické, větší než Lido del Sole. Jinak děkuji za vyčerpávající odpověď, udělala mi radost :-) S pozdravem Eva.

Stáhněte si mapu historického centra, kde máte vyznačenu optimální trasu prohlídky. To je první tip na výlet. Druhým tipem je výlet na ostrovy Tremiti. Trajekty z Rodi Garganico provozuje společnost Navigazione Libera del Golfo S.p.A.. Trajekty odjíždějí každý den v 9:30 a zpět se vrací v 16:30. V pracovní den jezdí ještě jeden spoj v 8:45 (17:15). Rodi Garganico má dvě písečné pláže - Spiaggia di Ponente (ve směru na Lido del Sole) a Spiaggia di Levante (ve směru na Peschici). Umístění bankomatů, pošty, informačního střediska, lékárny, zdravotního střediska atd. najdete na mapě města. Podívejte se také na server Rodi Garganico, který je cenným informačním zdrojem a najdete na něm výše jmenované mapy.