GARGANO 2008 / 2

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2008 / 2

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Gargano 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.08.2008, 12:28.
V různých katalozích jsem se dočetla, že v Lido del Sole je aquapark. Hledala jsem na internetu a bohužel mi vždy vyjely pouze 1 až 2 obrázky, ale už nic k nim. Mohli byste mi poradit? Chtěli bychom jet až v září a to už asi bude zavřený, že? Děkuji za pomoc. Věra. Vaše stánky se mi moc líbí - jste šikulky.

O tomto aquaparku máme bohužel jen kusé zprávy. Nachází se kousek za Lido del Sole, směrem na Rodi Garganico. Většina aquaparků bývá otevřená ještě na začátku září, pak už to závisí na návštěvnosti a počasí. Cena by se měla pohybovat kolem € 10,00. Nejbližší další aquapark je v Marina di Lesina - Acquafantasy.

06.08.2008, 19:49.
Právě jsme se vrátili z Gargana, kde jsme byli s CK Gargano. Celkově hodnotíme dovolenou kladně, nadchla nás příroda a absolvované výlety. Krásy pobřeží lze však většinou obdivovat z lodě a my nevlastníme lodní průkaz. Jak je to s půjčováním malých motorových člunů v Itálii a případně nemáte bližší informace, kde a jak získat lodní průkaz na malé motorové čluny? Určitě se tam hodláme příští rok vrátit. Děkuji za odpověď. Jiřina.

Pro provoz člunu, plachetnice nebo jakéhokoliv plavidla potřebujete znát legislativní požadavky pro provoz na vodních tocích. K provozu motorového plavidla o výkonu motoru více jak 5Hp (koní) potřebujete doklady. Základním dokladem je průkaz vůdce malého plavidla. Ten Vás opravňuje k vedení plavidla do délky 20 m a do 12. cestujících na palubě, výkonu motoru do 100 kW. Na moři je omezení na maximální výšku vlny 1,2 m, sílu větru do 4. stupňů Beauforte a do vzdálenosti 0,75 Nm (námořních mil) od pobřeží. V zahraničí pak potřebujete mezinárodní průkaz vůdce malého plavidla. Průkazy vydává Státní plavební správa. Veškeré otázky a odpovědi na toto téma najdete na výše uvedených stránkách. Přípravu ke zkouškám nabízí např. Navy Centrum. Pokud nemáte vyšší nároky, půjčte si nějaký nafukovací člun se závěsným spalovacím motorem do 5Hp, pak pravděpodobně nepotřebujete jakéhokoliv oprávnění či povolení k řízení plavidla v Itálii.

# 05.08.2008, 11:48.
Myslíte, že je rozumné letět na Gargano? Bohužel jediné spojení je přes Řím do Bari a následně 2,5 hodiny transfer do Vieste. Děkuji. Leona.

Gargano není destinace, kam by se běžně cestovalo letecky. Trasa, kterou jste si našla, je bohužel jediná. Nejbližší letiště je sice ve Foggii, odtud ale odlétají jen pravidelné lety helikoptérou na ostrovy Tremiti. Spíše než letět z Říma do Bari a řešit odtud transfer, tak bychom doporučovali cestovat z Říma autobusem přímo do Vieste. Ušetříte tak jeden přestup a 7 hodin v pohodlném autobuse už nemusí být tak náročných. Linku provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Autobusy odjíždějí z Largo Guido Mazzoni, kde je možné zakoupit i jízdenky u Agenzia Piccarozzi (06/4404495). Denně jezdí dvě linky 06:15 a 17:00. Příjezdy do Vieste jsou 13:50 resp. 23:55. Jízdenku si lze zarezervovat přímo na stránkách společnosti Ferrovie del Gargano. Cena jízdenky je € 25,30. Musíte se ale dopravit z letiště k autobusové stanici. Z Fiumicino tam jezdí přímý vlak (na Tiburtina). Z Ciampino musíte nejdříve autobusem na Termini a odtud metrem B na Tiburtina. Alternativně lze použít toto spojení i z Fiumicino.

# 31.07.2008, 14:39.
Předem Vám děkuji za Vaše výborné webové stránky, ve kterých si ráda, když mám chvilku, pročítám všechno možné, od cestování až po recepty a obdivuji, jak všechno stíháte ... Teď k mému dotazu - rodiče jedou po neděli na Gargano, ale chtějí tak v půli cesty přespat, něco levného, ve svém malém stanu nebo případně chatičce v kempu. Pojedou po dálnici, nemáte prosím nějaký tip, kde je to kousek u dálnice, bez velkého zajíždění a hlavně, aby se jim to dobře hledalo. Jsou už důchodci a jedou sami autem. Děkuji moc. S pozdravem Olga z Kyjova.

V současné době je v Itálii nejvyšší sezóna. Chatka, bungalow nebo apartmán na jednu noc by byl asi problém sehnat. Ubytovatelé požadují většinou pobyt So - So. Se stanem by snad problém být neměl, chce to ale mít v záloze více tipů na kempy, aby když nevyjde jeden, byl v záloze další. Pokud rodiče vyjedou ráno, budou ubytování hledat někde kolem Benátek. Seznam kempů najdete na portále camping.it, najdete tam i ceny a u některých i odkaz na webové stránky. Vytipujte si několik kempů při cestě. Ceny se pohybují za dva dospělé auto a stan kolem € 30,00 až € 40,00. Náš tip: Sporting center, nedaleko autostrády u Padovy. Stan + auto + 2 dospělí za € 28,60, nebo dvojlůžkový pokoj v hotelu za € 57,50. Neakceptují platební karty a pokladna je otevřena od 7. do 11. a od 18. do 19. Je to v Montegrotto Terme.

# 31.07.2008, 09:27.
Čeká nás cesta do Itálie, na Gargano. Nástupní den máme 3.8.2008. Prý se očekává velký provoz na dálnicích. Rádi bychom se vyhnuli zácpám. Kdy se lejpépe vydat na cestu z Turnova na Gargano? Děkuji. R.

Zácpy se tvoří většinou od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne. Vy zřejmě vyjedete až v sobotu, tak byste na zásadní zácpy neměla narazit. Samozřejmě to nikdy vyloučit nelze (havárie, uzavírky atd.). Navíc pravděpodobně nepojedete přes kritickou A10, kde se kolony tvoří před Salzburgem a Tauerntunnelem. Provoz na Brennerské dálnici můžete před odjezdem sledovat na webkamerách na stránkách společnosti Asfinag. Kdy vyjet, záleží hodně od toho, v kolik hodin máte nástup, jak dlouhé budete dělat přestávky, zda se budou střídat řidiči atd. Doporučujeme počítat s dostatečnou rezervou.

# 30.07.2008, 22:37.
Chtěla bych vás poprosit o pár informací. V neděli budeme odjíždět na Gargano, kde nemáme domluvené žádné ubytování. Jedeme se stanem, tak vás prosím o doporučení nějakého dobrého kempu. Máme tříletého syna, tak abychom to měli co nejblíže k moři a také, aby se tam dalo surfovat - to je důležité pro manžela. Předem moc děkuji. Jana z Chebu.

Doporučujeme Villaggio Camping Punta Lunga, v jehož blízkosti jsou ideální podmínky pro Windsurfing. Je vhodný pro rodiny s dětmi. Kemp se nachází 2 km severně od Vieste. V srpnu je však v Itálii nejvyšší sezóna. Doporučujeme si vytipovat pro jistotu ještě další kempy, jejichž seznam najdete na portále camping.it. Pokud byste měli problém s ubytováním, doporučujeme navštívit ve Vieste Turistickou informační kancelář (Pro Loco), kde Vám určitě poradí - viz mapa. Jedno místo pro stan by snad mělo být volné :-) Počítejte však s cenou přes € 37,00 až € 46,00 za den (2 dospělí, 1 dítě, stan, auto). 9.8. začíná nejvyšší sezóna.

# 28.07.2008, 22:35.
Super stránky! Díky. Mám jen malinkaté dva dotazy. Letos jedeme poslední týden v srpnu do Lido del Sole na Garganu. Myslíte, že tam bude ještě teplo? Manželka má totiž strach, že se pořádně neopálí a že bude již brzo večer tma. Odjíždíme domů až po prvním týdnu v září. Druhý dotaz se týká pláže. V jednom z příspěvků píšete, že nejkrásnější pobřeží je jižně od Vieste. Myslíte, s ohledem na místo našeho ubytování v Lido del Sole, že by bylo možné zajet autem na některou jinou neplacenou pláž jižně od Vieste a zde strávit polovinu dne? Může se jednat klidně o opuštěné místo, jde mi o průzračnou vodu, možnost potápění a možnost zaparkovat auto poblíž pláže. O možnosti výletů vím, určitě se zúčastníme, ale zajímá mne, zda je možno si sám zajet někam na lepší pláž. Prosím napište, které místo a jak se tam dostaneme. Díky. Š. ze Slavkova u Brna.

Teploty se nebojte. Obecně tam bývají na přelomu srpna a září ještě třicítky a moře mívá teplotu nad dvacet stupňů. Jako všude, může i tady nastat nějaký výkyv počasí. Nám se např. v polovině července stalo, že se na dva dny ochladilo z nádherných 37 stupňů na 27 stupňů. Do oblasti jižně od Vieste se určitě vydejte. Dlouhá cesta se Vám vyplatí. Doporučujeme pláž Cala della Pergola, která se nachází kousek od Vieste u pobřežní silnice. Je třeba odbočit na Pugnochiuso a kousek za ním už je odbočka na Cala della Pergola. Naplánujte si to tak, abyste tam byli brzy. Není tam moc místa.

# 28.07.2008, 07:43.
Chtěla bych se Vás zeptat. V polovině srpna odjíždíme na dovolenou do Vieste a budeme ubytovaní v Chiesiole. Zajímalo by mě, zda máte nějakou zkušenost s tímto ubytováním a také, jak se pohybují ceny potravin v tomto termínu. Máme rádi víno a tak bychom rádi ochutnali nějaké Italské. Můžete nám nějaké doporučit? Děkuji. Monika.

Zkušenost s Residencí Chiesiola nemáme. Tuto residenci má však v nabídce své agentury sl. Linda Vlčková, o které víme, že ubytování vybírá pečlivě. Ta Vám bude pravděpodobně poskytovat služby delegáta. Residence je na kopci nad Vieste s panoramatickým výhledem. My jsme bydleli v podobné poloze (v Residence Villa Coppitella) a byli jsme s tímto velice spokojeni. Residence Chiesiola byla postavená v roce 2005, takže tam bude vše ještě nové. Podrobnější informace o residenci najdete na výše uvedených stránkách. Ceny potravin jsou podobné jako u nás, ceny jsou jen o málo vyšší. Výrazně vyšší jsou ceny uzenin, masa a mléčných výrobků. Na druhé straně těstoviny, ovoce a zeleninu můžete koupit i levněji. Při výběru vína záleží především na tom, co Vy upřednostňujete. Pokud si chcete dát sklenku v nějaké vinárně, nechte si doporučit přímo na místě. Pokud budete vybírat sami v obchodě, sledujte pozorně etiketu. Nejlevnější vína (stolní) jsou označena VDT, kvalitnější regionální vína jsou označena IGT, kontrolovaná vína pak DOC a ta nejkvalitnější jsou označená DOCG. Vína DOC a DOCG v běžném obchodě asi nekoupíte :-) Označení vín podle sladkosti: Asciutto - velmi suché, Seco - suché, Abbocato - mírně sladké, Semi-seco - polosuché, Amabile - sladké, Dolce - velmi sladké. Perlivé víno je označeno jako Frizanto, mírně perlivé Frizantino, hořké Amaro a šumivé Spumante.

# 24.07.2008, 23:13.
Dne 22.08.2008 odjíždíme na Gargano do kempu v oblasti Vieste, Peschici, případně Mattinata. Ten ještě nemáme vybraný. Jsme tři dospělí a jedno dítě. Jedeme s obytným autem délky 7,5 m a šířky 2,3 m. Prosím o Váš názor, zda při průjezdech v uvedené oblasti nebudou problémy s rozměry vozidla. Dále se chci zeptat, zda odbočit z A14 směr S. Nicandro nebo až u Foggia? A závěrem, jsou v uvedenou dobu kempy volnější a klidnější? Rovněž Vám chci poděkovat za vedení této rubriky a trpělivost při odpovědích. Právě Vaše stránky nás ispirovaly k naší první cestě do Itálie. Děkuji. Mirek z Ostravy.

Problémy mít nebudete. Všemi možnými i nemožnými cestičkami po Garganu projíždějí autobusy společností SITA a Ferrovide del Gargano - a ty jsou ještě větší :-) Dejte si jen pozor v zatáčkách. Některé v serpentinách jsou dost ostré - autobusy při jejich průjezdu zaberou oba pruhy. Pokud pojedete do Rodi Garganico, Peschici nebo Vieste, sjeďte z A14 na sjezdu Poggio Imperiale - Lesina. Pokud pojedete až do Vieste, je vhodnější v Peschici zvolit silnici vedoucí vnitrozemím. Pokud pojedete do Mattinaty, pak je lepší sjet až na sjezdu Foggia. Do Manfredonie vede čtyřproudovka a pak už je to jen kousek. 23. srpna už končí ta nejvyšší sezóna. Poslední týden v srpnu už bývá o trochu klidnější a kempy o trochu volnější. Není to ale ještě jako v září.

# 22.07.2008, 18:26.
Na dovolené u Středozemního moře jsme měli to štěstí, že jsme byli u toho, když rybáři vytáhli žraloka a o pár dní později jsme se dostali do nemocnice v Blanes s masivním požaháním medúzou. Jak vypadá, prosím, obydlenost moře na Garganu? Opravdu žádné lasturky? Díky. Iva a Kája.

Na Garganu jsme byli celkem třikrát a u břehu jsme narazili maximálně na maličké rybičky velikosti těch v akváriu :-) Při výletu kolem jeskyní jsme už pozorovali větší ryby. U skalisek jsou ježci a více podmořského života. Ráno jsme pozorovali rybáře, který lovil několik desítek metrů od břehu a vytahoval jednu malou chobotničku za druhou. Při naší letošní návštěvě Gargana se během jednoho dopoledne dostalo k pláži několik bílých medůz různých velikostí o průměru asi 10 až 20 cm. Odpoledne zmizely. Jinak v oblasti písečných pláží v Lido del Sole, Rodi Garganico, Peschici a Vieste se nějaká ta mušle dá najít, v oblasti Mattinaty ani vidu, ani slechu :-) Počítejte však s tím, že dovoz mušlí apod. je do ČR zakázaný. Přesně pouze těch od chráněných živočichů ze seznamu CITES, nicméně normální turista nikdy neví, čí ta mušle vlastně byla.

# 18.07.2008, 12:44.
Chtěla bych vás požádat o radu. Doma vedeme velký boj, kterou cestu máme zvolit pro naši dovolenou na Gargano. Nevíme, zda je lepší a rychlejší cesta přes Rozvadov a Mnichov ... nebo cesta přes Linz, Salzburg a Villach ... Vyjíždíme z Prahy 25.7. dopoledne. Moc Vám děkuji za odpověď. Šárka.

Doporučujeme trasu přes Rozvadov, Mnichov a Brenner. Trasa přes Salzburg je v pátek riziková, tvoří se tam často kolony před Salzburgem a také před Tauerntunnelem. Pokud se chcete vyhnout kolonám u Mnichova, můžete zvolit cestu na Linz, Salzburg a Innsbruck. Aktuální stav na rakouských dálnicích můžete sledovat prostřednictvím webkamer na serveru společnosti Asfinag.

# 15.07.2008, 20:51.
Tento pátek odjíždíme autem na 14. denní pobyt v Baia di Merino, do rekreačního střediska Santa Maria, 7 km od Vieste. Měl byste ohledně cesty, případně místa pobytu, pro nás nějaké vychytávky? Pojedeme v pátek kolem třetí hodiny ranní přes Prahu. Děkujeme za Váš čas i rady H. z Turnova.

Optimální trasa je: Turnov - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Poggio Imperiale (sjezd z dálnice) - Vieste. Na poplatcích zaplatíte v Rakousku za desetidenní dálniční známku € 7,70 a za průjezd Brennerem € 8,00, v Itálii na mýtném € 48,90. Stejné poplatky jsou při cestě zpět včetně druhé desetidenní dálniční známky (nevyplatí se kupovat dvouměsíční). Benzín natankujte do plné nádrže ještě v ČR, potom v Rakousku před vjezdem do Itálie. Odpovídá to úrovni cen pohonných hmot. Doporučujeme netankovat na dálnicích (v Rakousku určitě ne) a u poslední čerpací stanice před hranicemi. V Itálii nemá smysl sjíždět z Autostrády, tak natankujte jen na dojezd do Vieste s dostatečnou rezervou. V okolí Vieste si pak určitě najdete čerpací stanici, kde budou nejvýhodnější ceny a na té pak natankujete plnou nádrž před cestou zpět. Pokud nevystačíte s benzínem do Rakouska, natankujte opět jen na dojezd do Rakouska, stejně tak v Rakousku na dojezd do ČR. Tímto způsobem můžete hodně ušetřit na ceně dopravy. Především mezi Rakouskem a Itálií je výrazný rozdíl v cenách benzínu (nafty ani tak ne). Doporučujeme platit platební kartou. Jednak je u ní výhodnější kurz, ale každé takto ušetřené hotovostní Euro Vám zvyšuje finanční rezervu. Na italské dálnici volte při platbě mýta bránu se symbolem ruky a peněz. Je to brána s obsluhou. Do okýnka podáte jen lístek a kartu a vše proběhne bez problému. Až v případě, že by nebyla brána s obsluhou otevřena, volte symbol peněz - automat. Nejezděte do bran označených Telepass a Viacard. Raději před branami zpomalte a pečlivě si prostudujte ty symboly.

# 14.07.2008, 12:13.
Máme nástup rekreácie v Rodi Garganico dňa 30.8.2008. Cestovať budeme vlakom. Neviem zistiť názov, prípadne webovú stránku, súkromnej železničnej spoločnosti, ktorej vlaky tam chodia a v ktorej stanici je tam najvýhodnejšie zo štátnych FS prestúpiť. Ďakujem. Emil.

Přestoupit musíte v San Severo. Železnici provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Na stránkách najdete podrobné jízdní řády jak železniční (Il treno), tak i autobusové (Autolinee locali) dopravy, kterou tato společnost na Garganu provozuje. Železniční doprava na Garganu je však známá svým častým nedodržováním jízdního řádu.

# 09.07.2008, 12:21.
Ráda bych tento e-mail začala pochvalou Vašich stránek. Tento pátek odjíždíme na Gargano a mnoho informací jsem našla právě na Vašich stránkách. Ráda bych se ještě zeptala na informace ohledně aquaparku. Je Ippocampo jediný na Garganu? Píšete o slevě, kterou jste si stáhli z webu aquaparku. Italsky umím jen velmi málo, ale pochopila jsem, že sleva € 2,00 se týká jen 10. až 20.8. Je to tak? Nebo právě naopak, v tomto termínu sleva neplatí? My jedeme od 11. do 20.7. Dá se nalézt sleva i na toto datum? Prosím, poraďte. S pozdravem a díky Dana.

Aquapark Ippocampo není jediný, druhý aquapark se nachází u Marina di Lesina - Aquafantasy. Sleva plátí v sezóně 2008 a právě s vyjímkou toho termínu od 10. do 20.8.2008. Takže ve Vašem termínu můžete slevu uplatnit. Sleva platí pro dospělé, děti mají zlevněné vstupné, právě o € 2,00 levnější než dospělý. Kupóny na slevu si můžete stáhnout na výše uvedených stránkách. Kupóny je třeba vytisknout na barevné tiskárně. V aquaparku jsou vyžadovány u žen a dívek koupací čepice - jen do bazénu. Muži a chlapci s krátkými vlasy koupací čepice mít nemusí. Čepice je možné zakoupit i u pokladny za € 1,50.

# 02.07.2008, 23:01.
Nejprve Vám musím složit hlubokou poklonu za Vaše úžasné stránky, které nezbývá než obdivovat! Po dvou dovolených v Chorvatsku jsme se letos na přání dětí (8 a 11 let) rozhodli jet do Itálie, konkrétně na Gargano. Rádi jezdíme pod vlastní stan a tak bych Vás ráda požádala o radu nebo spíše doporučení nějakého dobrého kempu, který by byl blízko pláže, pro děti s pozvolným vstupem do moře. Aby to byl dobrý výchozí bod pro různé výlety. Ve svých reportážích nebo odpovědích na dotazy píšete, že je cenově výhodnější zajistit si ubytování už u nás přes cestovní kancelář, také proto, že je těžší sehnat ubytování přímo na místě. Platí to jen pro apartmány a bungalovy, nebo je to stejné i pro případ, že jedeme pod vlastní stan? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Hedvika.

Sehnat ubytování na místě v době hlavní sezóny je samozřejmě složitější u apartmánů a bungalovů. V případě vlastního stanu to není neřešitelný problém, může se ale stát, že objedete několik kempů. To jedno vyhrazené místečko pro stan se ale vždycky najde :-) Většina kempů od tří hvězdiček nahoru je na Garganu kvalitních. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Doporučujeme i alternativu formou pronajatého vybaveného stanu - nabízí CK Gargano v Mattinatě v kempu Riccio - viz naše reportáž Gargano 2007. Cena s polopenzí ve vybaveném stanu vyjde mnohem levněji než nasčítaná cena v kempu ve vlastním stanu. Nevýhodou je však kamenná pláž, nicméně pro děti s boty do vody dobrá.

# 30.06.2008, 16:16.
Po přečtení Vašich stránek jsem se rozhodla Vás požádat o pomoc. V termínu od 12. do 19.7. 2008 máme zajištěno ubytování v rezidenci Gallo nedaleko městečka Vieste na Garganu. Vzhledem k tomu, že máme menší děti, rádi bychom při cestě tam i zpět využili nějakého tranzitního ubytování, pokud možno co nejlevnějšího. Jednalo by se jen o přespání a načerpaní sil. Jsme dvě čtyřčlenné rodiny - děti 4, 5, 7, 9. Byla bych ráda, kdybyste mi mohli poradit. Předem děkuji. R.

Hodně záleží na tom, kudy do Rezidence Gallo pojedete a kdy vyjedete. V červenci už budete těžko hledat nějaké ubytování při popřeží na jeden den. To by bylo možné v případě kempu pod vlastním stanem. Takhle jsme přespali na půli cesty v roce 2002 v Numaně během naší cesty do Kalábrie 2002. Pokud uvažujete o této variantě, podívejte se na portál camping.it, kde najdete velké množství kempů, přehledně seřazených podle jednotlivých regionů. U těch významnějších najdete i odkaz na webové stránky. Doporučujeme si vytipovat během cesty několik míst, abyste měli možnost v případě problémů s jedním ubytováním, nahradit toto jiným. Stejně tak doporučujeme zkontaktovat provozovatele, zda je možné přijet a ubytovat se na jednu noc. Ubytování v hostelech, hotelech, penzionech apod. hledejte na Booking. My už tady tuto možnost neřešíme, děti většinou v autě usnou během cesty a nám stačí zastavit na Autostradě u Autogrillu, kde jsou zastřešená stání a dvě až čtyři hodinky se prospat a zase pokračovat dál. Nejsme tak vázání konkrétním místem na dojetí v určitou dobu.

30.06.2008, 15:39.
Koncem srpna se chystáme na Gargano. Ubytování máme v Rezidenci Gallo. Nemáte nějaké informace jak to tam kolem vypadá, jaké je ubytování a zda jsou na pláži mušličky? Předem Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Veškeré informace o Residenci Gallo najdete na jejich webových stránkách. Nachází se v lokalitě Santa Maria di Merino. Je to asi 6 km severně od Vieste v olivovém háji. V areálu se nachází pizzerie, obchůdek, bar, bazén, TV místnost se satelitem, ping-pong, atd. Fotografie apartmánů najdete na výše uvedených stránkách. V blízkosti je veřejná písečná pláž ohraničená dvěma výběžky, u jednoho je ostrůvek s konstrukcí Trabucco (historické rybářské zařízení), na druhém výběžku je saracénská věž Torre di Porticello. Na plážích kolem Vieste jsme mušliček moc nenacházeli. Pokud jsme našli, tak spíše menší zakroucené ulity, které značně zapáchaly. Popis okolí, dostupné výlety a další informace o této oblasti najdete v naší reportáži Gargano 2003.

# 29.06.2008, 14:06.
Mattinata - kemp Riccio. Chtěla jsem se zeptat, zda je vidět při šnorchlování mořská fauna, pro amatéra spíše blíže pobřeží. Děkuji. Blanka.

Vidět je, musíte ale dále od pláže, tj. do míst, kde jsou útesy a členitější pobřeží. Najděte si nějakou malou plážičku a odtud podnikejte malé výpravy se šnorchlem za krásami podvodního světa :-) Na pláži u kempu Riccio sice uvidíte rybky, občas nějakého kraba, není to však ten pravý podmořský svět.

# 29.06.2008, 00:05.
Příští týden jedu s přítelem na poloostrov Gargano do městečka Mattinata, do kempu Riccio. Chtěla bych se zeptat, jak daleko je kemp od centra městečka? A zda je tam hodně noční život, diskotéky, bary, obchůdky apod. Děkuji za odpověď. Klára.

Kemp je vzdálený přibližně 2 km od centra městečka Mattinata. Loni tam jezdil z kempu autobus ve 20:00 hodin a zpět ve 22:00 hodin - většina lidí však jela autobusem jen tam, zpět se vraceli po svých - je to z kopce a vraceli se většinou pozdě večer. Jedna jízda autobusem stála 10,- Kč. Pro letošní rok tuto službu zrušili. Diskotéky se pořádají přímo v kempu Riccio v pergole do půlnoci. Další diskotéky probíhají v okolních střediscích. Bary, obchůdky, kavárničky v Mattinatě fungují dlouho do noci.

# 28.06.2008, 22:45.
Letos se chystáme na Gargano, konkrétně do Residence Mira. Máte nějaké poznatky o této lokalitě? Jedeme autobusem na 14. dní v termínu od 30.8 do 6.9. Chtěli bychom si tam půjčit auto, motorku nebo alespoň kola a nějak se tam přepravovat. Je někde v blízkém okolí půjčovna kol? Děkuji za info. Petr.

Určitě jste vybrali dobře. Peschici je jedno z nádherných historických městeček na Garganu. Stejně tak v Hotel Residence Mira je dobré ubytování. Písčitá pláž zakončená výběžkem s věží je jedna z těch pěknějších. Víme jen o jedné půjčovně kol ve vzdálenějším okolí, ta je ale až ve Vieste vzdáleném něco přes 20 km - na Via Cappuccini. Doporučujeme na místě v Peschici navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco) a tady se informovat o nejbližší půjčovně, kde by bylo možné kolo zapůjčit. Podívejte se také na stránku Pronájem aut.

# 28.06.2008, 21:18.
Chystáme se v září na dovolenou do kempu Riccio v Mattinatě. Chtěla bych se zeptat na pár otázek. Jaké jsou přibližně denní teploty v září a jsou už noci chladnější? Také mě zajímá čistota moře, jelikož jsem ekzematik. Popřípadě prašnost a čistota pláže. Jsou na pláži sprchy? Je poblíž kempu nějaký trh s ovocem apod.? Dále jsem zde četla něco o kupónech do aquaparku Ippocampo. Informace jsou tam pouze v italštině, tak jsem se chtěla zeptat, zda se nachází daleko a jak se tam dopravit? Poté bych měla zájem o výlety do okolnich míst - Vieste, Manfredonie, Monte San Angelo a Alberobello. Které z těchto míst byste doporučili nejvíce? Moc děkuji za ochotu :-) Jana.

V září se na Garganu pohybují teploty mezi 25. a 30. stupni. Moře je teplejší než v červnu, přibližně kolem 20. stupňů. Záleží samozřejmě na tom, jaké bude v tomto roce teplé léto. Pokud pojedete začátkem září, bude v noci ještě přijatelně. Od poloviny září je už trochu chladněji. Díky kamenité pláži je v Mattinatě moře výrazně čisté. Pláž není prašná. Na pláži u kempu Riccio nejsou sprchy, není tam plážový servis. Kemp je ale vzdálený přibližně 50 m, ke sprchám v kempu je to maximálně 100 m. Do kempu přijíždí každý den v podvečer zelinář, u kterého můžete nakoupit ovoce a zeleninu. Jinak nedaleko kempu je minimarket ve vedlejším kempu a o kousek dál větší obchod. Aquapark Ippocampo je dostupný z Mattinaty spíše autem, nachází se několik kilometrů pod Manfredonií. Doprava místními autobusovými linkami je možná, ale složitější s přestupy. Výlety organizuje přímo delegátka cestovní kanceláře CK Gargano. Termíny jsou vyvěšeny na nástěnce v kempu a u každého je možné do kolonky zapsat své jméno a počet osob a tím se na výlet přihlásit. Platí se v € (v Kč po přepočtu 28 Kč za €). Určitě se vypravte na výlet do Vieste, Manfredonie (na středeční trhy) a Monte Sant' Angelo. Doporučujeme ještě výlet lodí kolem pobřeží. Autobus do Mattinaty z kempu Riccio byl zrušen.