SICÍLIE 2017 / 5

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2017 / 5

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Sicílie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.04.2017, 19:31.
Velice děkuji za zodpovězení. Snad můj poslední dotaz k vám. Dnes jsem se dočetla, že půjčovny neakceptují debetní, ale pouze kreditní karty. Všichni disponujeme debetními kartami. Je to tak, prosím? Michaela.

Ano, to je běžná praxe řady autopůjčoven. Stejně tak to, že neakceptují hotovost. Doporučujeme si vyřídit embosovanou kreditní kartu. V současné době jsou takové možnosti, že s kartou získáte řadu benefitů od vrácení např. 1% z nákupu zpět přes různá pojištění až po výrazné slevy u partnerů. Z různých míst máme informace, že byla embosovaná debetní karta akceptovaná. Pokud však chcete mít téměř 100% jistotu, zařiďte si kreditní embosovanou kartu s dostatečným limitem. Pokud to není možné, tak se o tom, že máte debetní kartu, nezmiňujte. Technicky je to totiž jedno. Rozdíl je v tom, že u debetní karty používáte svoje peníze, u kreditní peníze banky. Problém může nastat při blokování depozitu. U debetní karty nelze udělat dočasnou blokaci peněz s tím, že ji po nějakém čase zruší.

# 22.04.2017, 21:03.
Přemýšlíme o dovolené na Sicílii. Ráda bych se zeptala na lokalitu s hezkou a klidnou pláží poblíž letiště Trapani. Děkuji za odpověď. Martina.

Pláže jsou kousek od letiště v Marausa Lido nebo městská část v Trapani v Casa Santa. Top lokalita této oblasti je však San Vito Lo Capo, kam se dostanete z letiště autobusem AST s přestupem v Trapani.

# 22.04.2017, 08:45.
Ještě jedna otázka. Jak se nejjednodušeji dostat z Palerma na Etnu? Děkuji. Martina.

Veřejnou dopravou je to na třídenní výlet. První a třetí den doprava, druhý den návštěva Etny. Z Palermo Centrale jeďte vlakem Trenitalia za € 13,50 do Catania Centrale. Cesta trvá necelé tři hodiny. Následující den ráno jeďte autobusem AST od vlakového nádraží na Etnu. Jezdí každý den v 8:15. Zpět jezdí v 16:30. Na místě budete mít ale čas přibližně jen 6 hodin. Zpáteční jízdenka stojí kolem € 10,00, lanovka € 30,00, lanovka a terénní autobus € 63,00. Zpět potom jeďte následující den. Ubytování hledejte na Booking / Catania. Z Palermo můžete také podniknout na Etnu organizovaný výlet - viz Get Your Guide. Během dne navštívíte i Taorminu.

# 21.04.2017, 21:06.
Řehůřkovi, děkuji za existenci Vašich skvělých stránek. V červenci se chystáme na Sicílii. Přiletíme v neděli 2.7. přibližně v 9:30 do Catanie a potřebujeme se přepravit na ostrov Vulcano, kde máme zajištěno ubytování. Můžete mi prosím doporučit, jakou dopravu máme využít? Případně, zda je vhodné zakoupit jízdenky předem. Děkuji za odpověď. Klára.

Přímo z letiště provozuje dopravu do Milazzo společnost Giuntabus Trasporti ve spolupráci se SAIS Autolinee. Ta Vás zaveze do Messina a Giuntabus z Messina do Milazzo. Z letiště vyjíždí autobus v neděli v 9:30 a 14:40, v přístavu je ve 12:00 resp. 17:50. Cena jízdenky se pohybuje kolem € 15,00. Do Messina můžete jet v neděli i v 11:40, 12:40 a 13:40.

# 21.04.2017, 01:07.
V květnu poletíme s kamarádkou na Sicílii a při hledání informací jsem na internetu narazila na vaše stránky, kde poskytujete spoustu cenných informací. Mohu mít prosím dotaz, jak je nejvýhodnější se dostat z letiště v Trapani do centra města? V informacích o hotelu, kde budeme ubytovány je napsáno, že vzdálenost od letiště je 15 Km. Budeme tam 3 dny, tak co bychom určitě měly vidět? A jak se po Sicílii dopravovat? Půjčují se i motocykly? Asi příliš mnoho dotazů, ale moc předem děkuji za jakoukoliv odpověď. Marta.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do centra nebo až do přístavu. K vidění je toho v této části Sicílie hodně. Trapani, Erice, Segesta, Palermo, Monreale, Egadské ostrovy, Marsala, Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, … Na Sicílii jsou půjčovny kol, skútrů, lodí, aut jako všude jinde. Lze se dopravovat i veřejnou dopravou. Pokud tam jedete jen na tři dny, bude Vás ale hodně limitovat. Doporučujeme si vypůjčit automobil - viz Rental Cars.

# 20.04.2017, 20:10.
Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. V případě, že budeme volit auto se spoluúčastí, asi je dobré zaplatit Plnou ochranu, je to tak? V tomto případě: Strhnou nám depozit € 900,00 a vše vrátí, pokud splníme podmínky a vrátíme vozidlo v pořádku. Co znamená depozit € 1000,00? Moc děkuji. Michaela.

Depozit ve výši € 900,00 je ten, který bude po Vás požadovat autopůjčovna a zablokuje Vám ho na kartě. Z tohoto depozitu se budou hradit případné škody, pohonné hmoty, poplatky (např. za pozdní předání vozidla), neuhrazené pokuty atd. včetně daní. Depozit při spoluúčasti ve výši € 1000,00 je částka, kterou v případě havárie uhradíte jako spoluúčast. Depozit při odcizení vozidla ve výši € 1500,00 je částka, kterou v případě odcizení vozidla uhradíte jako spoluúčast. Pokud Vám vozidlo odcizí, zaplatíte tedy € 1500,00 + DPH a část bude pokryta ze zablokovaného depozitu a zbytek Vám autopůjčovna doúčtuje. Pokud vznikne na vozidle škoda, zaplatíte tedy tuto škodu až do maximální výše € 1000,00 + DPH. Opět tato částka bude pokryta ze zablokovaného depozitu a zbytek Vám autopůjčovna doúčtuje. To je samozřejmě v případech, že vzniknou nějaké náklady. Pokud vrátíte vozidlo v pořádku, obdržíte do týdne depozit zpět. Doporučujeme samozřejmě Plnou ochranu. V tomto případě sice depozit strhnou, případné škody do výše spoluúčasti zaplatíte, ale následně po předložení dokladů je dostanete uhrazeny zpět. Je to forma pojištění. Platí samozřejmě to, co už jsme napsali. Vytvořte si přes Rental Cars nabídku, získáte kód, na základě kterého si veškeré informace ověřte pro konkrétní rezervaci - automobil, autopůjčovna, lokalita, termíny, konfigurace, speciální balíčky.

# 20.04.2017, 16:06.
Je lepší si pro cesty po Sicílii půjčit auto nebo skútr? Popřípadě nevíte, ve které půjčovně je možné si skútr vypůjčit a jaké jsou tam bližší podmínky? Předem děkuji. Martina.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět bez bližších informací. Skútr je vhodné si vypůjčit na menší, blízké a krátkodobé výlety, auto naopak na větší, vzdálenější a dlouhodobější (např. okružní cesty) výlety. Sicílie je velká, tzn. volba půjčovny pro skútr závisí na konkrétní lokalitě a tedy i s různými místními podmínkami. Naopak v případě automobilu doporučujeme volit pronájem přes globální Rental Cars.

# 20.04.2017, 14:15.
V termínu od 10.5. do 17.5.2017 budeme na Sicílii v počtu 3 dospělí a 1 dítě ve věku 10 let. Máme v plánu částečně procestovat sever, východ a jih, západní část nám už časově nevychází. Přiletíme do Palerma, kde si chceme na letišti vypůjčit automobil a také ho tady vrátit. Jaké auto byste nám prosím doporučil vzhledem k výši depozitu, spoluúčasti, apod.? Děkuji. Michaela.

Podívejte se na Rental Cars, zadejte své parametry. Úplně dole pod zobrazenými nabídkami klikněte na Ukaž všechna dostupná auta. Potom přes Ctrl+F hledejte klíčové slovo nul. Deposity pro krádež a havárii jsou v tomto případě většinou nulové. Základní deposit se potom pohybuje od € 450,00 - hradí se z něho např. poplatek když nedodržíte termín vrácení, když nevrátíte auto s plnou nádrží pokud je to v podmínkách, když obdržíte pokutu, nezaplatíte parkové, vrátite interiér znečištěný apod. Nezapomeňte při výběru zohlednit počet osob a zavazadel. Pod názvem autopůjčovny jsou podmínky, kde v oddíle Zálohy, spoluúčast a pojištění jsou výše depositu uvedeny. Tato speciální nabídka samozřejmě platí pro auta ve vyšších cenách. Nicméně cena na týden kolem 5000,- Kč není špatná. Tam, kde nejsou nulové deposity si můžete za příplatek sjednat Plnou ochranu. Deposit Vám sice strhnout, v případě krádeže nebo havárie spoluúčast odečtou, díky tomuto připojištění potom dostanete následně stržené částky zpět. Doporučujeme u zvoleného automobilu kliknout na Uložit na později. Obdržíte nabídku s kódem. S tímto kódem můžete potom Rental Cars kontaktovat a zeptat se na informace ohledně Vaší rezervace. Podpora je také v češtině.

# 19.04.2017, 23:40.
Měla bych prosím prosbu. Jedeme v termínu od 16. do 23.5.2017 na Sicílii do Trapani. První den budeme v Trapani, potom přejedeme do Mascali, Malizzo, Erice a zpět na letiště. Při plánování jsme zjistili, že hromadná doprava není zrovna uplně ideální a ve finále, i když jsme dva, se vyplatí pronájem auta. Vybrali jsem si Fiat od společnosti Sicily by Car, Předpokládám, že ta Plná ochrana je přesně o tom, že spoluůčast je 0 %. Je to tak? Ale potom pro ujasnění vycházející z podmínek: Spoluúčast: Auto má výši depozitu při spoluúčasti € 900,00, nezahrnuje daň. Auto má výši depozitu při odcizení vozidla € 1400,00, nezahrnuje daň. Mám tomu rozumět, že tato spoluúčast se týká pouze v případě, že si nepřiplatíme plnou ochranu, je to tak? A dále bych se zeptala, co se týče depozitu: Autopůjčovna bude požadovat depozit ve výši € 800,00 při vyzvednutí auta. Záloha bude vrácena po ukončení pronájmu, pokud budou splněny všechny podmínky. Nezahrnuje daň. Depozit € 400,00 jsem nenašla, ale zde je zmíněna daň. Prosím, o jakou daň se jedná a existují ještě nějaké nevratné poplatky spojené s pronájmem? A za jak dlouho záloha je zpět vrácena na účet? Je to poprvé, co si půjčuji v zahraničí auto. Předem moc děkuji. Kateřina.

Zakoupením Plné ochrany od Rental Cars získáte krytí od Rental Cars. Je to pojištění. Tzn. že depozity Vám autopůjčovna strhne, ale v případě plnění Vám uhrazenou cenu proplatí zpět Rental Cars. Veškeré podmínky a informace o této službě máte uvedeny na kartě vozidla v oddíle Plná ochrana, přes link Informace o spoluúčasti na Vašem autě. Deposit bývá odblokován do 7. pracovních dnů. Během rezervace jsou zobrazeny všechny poplatky související s pronájmem automobilu. Může se však stát, že na místě zaplatíte další poplatky, např. pokud automobil nevrátíte v domluvený čas a den, pokud nevrátíte automobil s plnou nádrží pokud to bylo domluveno, pokud během cesty vzniknou neuhrazené pokuty nebo parkovací poplatky apod. Co se daně týče, jedná se o DPH. Tady ale nevíme v jaké je výši a kdo ji platí atd. Doporučujeme si přečíst všechny zodpovězené dotazy na Rental Cars. Doporučujeme Vám také si provést konfiguraci automobilu přes Rental Cars, místo Rezervovat zvolit Uložit na později. Obdržíte e-mailem rekapitulaci nabídky včetně kódu. Zavolejte na české telefonní číslo, kde s Vámi budou komunikovat v češtině a na základě kódu Vám ke konkrétní nabídce zodpoví veškeré dotazy včetně výše daní a informací o depositu.

# 18.04.2017, 18:04.
Chtěla bych se zeptat, zda k pronájmu auta na letišti Trapani je třeba embosovaná kreditní karta. Máme pouze obyčejnou kreditku, ne embosovanou. Děkuji moc za odpověď. Jana.

Kreditní embosovaná karta je vždy téměř 100% jistota. Bohužel Vám nejsme schopni říct, zda s Vaší kartou v daném místě u konkrétní autopůjčovny pochodíte. Je to o lidech. Technicky by to mělo být jedno, protože výhodu embosované kreditní karty obecně uplatníte až v okamžiku, kdy obchodník nemá elektronický terminál (to v tomto případě asi nehrozí, to spíše výpadek proudu nebo spojení) a použije tzv. imprinter - otiskne údaje z karty na účet. V případě některých autopůjčoven je zvykem, že si přes imprinter dělají kopii karty. Rozhodně ale nenechávejte dělat kopii karty na kopírce apod. Najděte si automobil přes Rental Cars, u každého automobilu je uvedena i konkrétní autopůjčovna a pod ní podmínky. Následně se spojte s Rental Cars (komunikují i v češtině jak písemně tak telefonicky) a konkrétní informaci o akceptací Vaší karty si vyžádejte.

# 18.04.2017, 13:09.
Máme zaistené ubytovanie v Catanii od 1. do 5.7.2017 a chcela by som sa opýtať, ako sa dá dostať na ostrov Vulcano a či sa tam dá kúpať v sírnych jazierkach a alebo je to spoplatnené. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň. Anna.

Musíte se dopravit do Milazzo s přestupem v Messina. První vlak Trenitalia odjíždí z Catania Centrale v 5:35, v Messina je v 7:45. Z Piazza della Repubblica před nádražím odjíždějí do přístavu v Milazzo autobusy Giuntabus. Ve Vašem čase v 8:00. Na místě je v 8:50. Cenu bohužel neznáme, měla by se ale pohybovat do € 10,00. Z přístavu v Milazzo potom musíte pokračovat trajektem - viz Trajekty - Aeolian Islands. Alternativně můžete jet z Catania do Messina autobusem SAIS Autolinee. Jezdí od 5:00. Jízdenka stojí € 8,40. Na Vulcano potom také trajektem z Messina. Vstup do sirného jezírka na Vulcano je zpoplatněn, cena je € 3,00. Sprcha stojí € 1,00 a ručník € 2,60. Počítejte ale s tím, že zápach koupele v sirném jezírku Vás bude doprovázet i týden.

# 17.04.2017, 19:20.
V květnu letíme na Sicílii, letiště Trapani. Chceme si půjčit auto. Na Rentalcars vychází jako nejlevnější auta od Green Motion, ale je tam uvedeno Kyvadlová doprava. Předpokládám, že to znamená, že půjčovna není přímo na letišti. Nevíte, jak často kyvadlová doprava jezdí, kde ji najdeme, kolik času navíc musíme počítat? Děkuji. Petr.

Na Rental Cars jsou veškeré dostupné informace. Nevíme přesně o jaké vozidlo se jedná a v jakém termínu, nicméně Green Motion má poměrně vysoké deposity, což může být jeden z protipólů nízké ceny. Výše depozitů je uveden v podmínkách, na které je odkaz přímo pod názvem autopůjčovny. Dají se zapůjčit i automobily s nízkým nebo nulovým depositem. Autopůjčovna Green Motion je kousek od letiště, v Birgi Vecchi. Po vyzvednutí zavazadla zavoláte na telefonní číslo uvedeném na voucheru a získáte informace o tom, kde Vás bude čekat shuttle bus. Vzhledem k tomu, že se jedná o malou autopůjčovnu, bude se jednat o nějakou dodávku nebo i osobní automobil, kterým pro Vás dojedou.

# 17.04.2017, 12:00.
Děkuji moc a ještě bych se zeptala, když si zakoupíme lístky jen na tu lanovku, dá se potom třeba kousek projít pěšky a potom zase lanovkou dolů? Jedeme s dětmi, takže nechceme žádnou velkou túru, jen vyloženě se tam projít podívat a zase dolů. Kateřina.

Jízdenka na lanovku je zpáteční. Můžete tedy po procházce jet dolů lanovkou. Přečtěte si náš článek Oblast lávy, síry a popela, který je právě o tomto výletu.

# 16.04.2017, 16:58.
Už půl dne tady pročítám neskutečnou spoustu užitečných informací a musím poděkovat. Nicméně mám jeden dotaz. Chystáme se koncem května na čtyři dny na Sicílii a rádi bychom podnikli výlet na Etnu. Chci se tedy zeptat, zda víte, jak se pohybují aktuální ceny lanovky? A zda je možno v současné době jít potom dál sami a nebo je nutno pokračovat s průvodcem? Děkuji moc. Kateřina.

Lanovka stojí € 30,00 pro dospělého a € 21,00 pro děti od 5. do 12. let. Kombinovaná jízdenka pro lanovku a terénní autobus stojí € 63,00, pro děti od 5. do 15. let € 41,00. Lanovka Vás vyveze od Riffugio Sapienza do výšky přibližně 2500 m, terénní autobus od horní stanice lanovky do výšky přibližně 3000 m. Od Torre di Filosofo už musíte pokračovat k hlavnímu kráteru s průvodcem.

# 16.04.2017, 13:31.
Od 23.4.2017 (přílet 23:15) do 27.4.2017 (odlet 14:50) mám zakoupenou levnou letenku do Trapani. Chtěl bych poradit, jak se nejlépe dostat na Etnu a zpět a zda je reálné všechno zvládnout za takto krátkou dobu, aniž by mě uletělo letadlo? Nemám řidičský průkaz a ani auto. Nevím, co bych měl za takto krátkou dobu na Sicílii vidět. Napadla mě pouze Etna. Dá se toho zvládnout i více? Díval jsem se a Trapani je od Etny hodně daleko. Děkuji za rady a cestovní tipy a případně i kde se levně ubytovat? Děkuji. Rostislav.

V den příletu se zvládnete přepravit jen do Trapani. V tom případě tedy doporučujeme jet autobusem AST do Trapani a tam se ubytovat. Jízdenka stojí € 4,90. Ubytování najdete na Booking / Trapani. Z Trapani se potom ráno dopravte autobusem Segesta Autolinee do Palermo. Jízdenka stojí € 9,60. Z přístavu odjíždí 7:00 (podle místa ubytování můžete použít i jiné zastávky), na místě je u vlakového nádraží v 9:00. Vlak Vám potom jede v 9:33 a v Catania je ve 12:20. Jízdenka stojí € 13,50. Autobusy i vlaky jezdí i dříve, výše uvedené je optimální a nejlevnější bez přestupu. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Můžete si to naplánovat i se zastávkami po cestě - např. v Cefalu, Messina, Taormina apod. Vzhledem k časové náročnosti doporučujeme spíše jen Taormina. V cíli se potom můžete projít po Catania. Tady hledejte ubytování na dva dny přes Booking / Catania. Rano vyjíždí z náměstí před vlakovým nádražím autobus AST na Etnu. Vyjíždí v 8:15, na místě je v 10:15 a zpět jede v 16:30, v Catania je v 18:30. Cena za zpáteční jízdenku by se měla pohybovat kolem € 10,00. Vzhledem k malému časovému úseku od příjezdu a odjezdu autobusu doporučujeme vyjet nahoru lanovkou. Jízdenka stojí € 30,00. Vyveze Vás přibližně do výšky 2500 m. Odtud můžete jít pěšky na Torre del Filosofo pod Etnou a prohlédnout si vedlejší krátery. Do těchto míst můžete jet i terénním autobusem, kombinovaná jízdenka s lanovkou stojí € 63,00. Podle našeho názoru to však nemá význam. Doporučujeme v dostatečném předstihu sjet dolů, abyste stihnul autobus. Dole si můžete ještě prohlédnout krátery Silvestri. Ráno potom odjeďte do Trapani v opačném sledu dopravních prostředků, tady se ubytujte a ráno pokračujte na letiště. Další variantou je ubytovat se jen v Palermo - Booking / Palermo a odtud podniknout organizovaný výlet do Taorminy a na Etnu - Get Your Guide.

# 16.04.2017, 09:49.
Ráda bych Vás poprosila o pomoc ohledně cestování po Sicílii, kam se chystáme začátkem května. 4.5. bychom po navrácení auta na letišti v Birgi potřebovali přejet do Cefalú a nedaří se mi nalézt žádný rozumný spoj kromě kombinace vlaků a autobusu na 6 hodin přes Italia Tren. Na webu píší, že autobus Terravision z letiště v Trapani do Palerma je dočasně pozastavený, tak bych se Vás ráda zeptala, zda nemáte tip na nějakou jinou autobusovou nebo vlakovou společnost, alternativní možnost sdílené dopravy, případně jakým způsobem cestu jinak poskládat. Stejný problém pak nejspíše budeme řešit v rámci přejezdu z Cefalú do Taorminy. Je případně nějaké jiné turisticky zajímavé město na severním pobřeží, které by se dalo navštívit namísto Cefalú a kde by existovalo přímější spojení? Také bych se ráda zeptala, jaké máte zkušenosti s koupáním v Terme Segestante a zda stojí za návštěvu, a odkud je nejlepší plánovat výlet na Etnu v případě, že člověk nemá k dispozici auto? Předem mockrát děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. S pozdravem Klára.

Terravision z letiště v Trapani do Palermo využívá spoje společnosti Autoservizi Salemi. O tom nevíme, že by byl zrušen. Alternativní spojení je z letiště autobusem AST za € 4,90 do Trapani a odtud autobusem Segesta Autolinee za € 9,60 do Palermo. Z Palermo potom jezdí vlaky Trenitalia za € 5,60 do Cefalu. Z Cefalu se potom dostanete do Taormina vlakem Trenitalia za € 11,90 s přestupem v Messina. Vlaky jsou nejspolehlivější cestování. V Terme Segestane jsme se nekoupali. Výlet na Etnu doporučujeme naplánovat z Catania, odkud od vlakového nádraží jezdí každý den v 8:15 autobus AST. Zpět jezdí v 16:30. Na místě budete mít ale čas přibližně jen 6 hodin. Zpáteční jízdenka stojí kolem € 10,00, lanovka € 30,00, lanovka a terénní autobus € 63,00.

# 15.04.2017, 13:52.
Potřeboval bych poradit, zda se dá v Palermu zakoupit celodenní jízdenka, která by zahrnovala současně metro, ale také autobusové spoje? Konkrétně bychom chtěli jet autobusem č. 389 společnosti AMAT z Palerma, Piazza Independenza, do Monreale. Tam zřejmě na Via Fontana del Drago. A zpět. Děkuji předem za odpověď. Vladimír.

Situace je bohužel taková, že veřejnou dopravu v Palermo provozují dvě společnosti - AMAT a Trenitalia. První provozuje autobusy a tramvaje, druhá metro. A nemají jednotné propojené jízdné. Vlna pro zavedení Biglietto Unico Integrato se zvedla opět v září loňského roku, bohužel ale k dohodě v současné době ještě nedošlo. Celodenní jízdenku zakoupíte jen na autobusy a tramvaje v ceně € 3,50.

# 14.04.2017, 09:48.
Velmi děkuji za informace. Ještě jsem hledal ubytování v San Vito Lo Capo, ale je to nad náš rozpočet. Našel jsem ještě Casa Santa v Trapani. Lze o této lokalitě uvažovat? Pěkný den. Roman.

Je to podobné jako Lido Signorino, nicméně jedná se o předměstí Trapani a s tím související výhody i nevýhody.

# 13.04.2017, 20:40.
Děkuji za odpověď. Nejedeme vyloženě za odpočinkem u moře. Spíše pozastavení se od práce na počítači, ale současně to nevidím ani na kompletně aktivní dovolenou. Každý den putování za turistickými atrakcemi, takovou dovolenou jsme měli v zimě. Spíše bychom si představovali příjemně strávených 7 dní ve středozemí, u kávy, dobrého jídla a sluníčka. Dívala jsem se na Vámi navrhovanou lokalitu, která je krásná, nicméně na druhou stranu přemýšlím, zda to není místo pouze pro ležení u pláže? Děkuji za odpověď a hezké Velikonoce. Táňa.

Na kávu i dobré jídlo tam je kam zajít. Nicméně se nejedná o městečko s historickým jádrem, úzkými uličkami, kavárničkami a restauracemi v zapadlých zákoutích apod.

# 13.04.2017, 15:02.
17.8.2017 přiletíme ve 21:30 do Catanie. Můžete nám prosím poradit, jak se dostaneme z letiště autobusem k centrálnímu nádraží, konkrétně Via Marchese di Casallo? Dají se někde zjistit jízdní řády MHD v Catanii? Děkuji. Andrea.

Z letiště jeďte autobusem Alibus společnosti AMT. Jízdenka stojí € 4,00. Na Catania Centrale Vás zaveze za 20 minut. Autobus jezdí od 4:40 do 24:00. Via Marchese di Casalotto je ulice vedoucí od nádraží. Jízdní řády městské dopravy najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.04.2017, 13:12.
Předem velmi děkuji za Vaše stránky, mnoho cenných informací jsem již načerpala a nepřestáváte mě udivovat svými znalostmi. Měla bych dotaz. Za týden letíme do Palerma, budeme zde týden. A nemůžeme se shodnout, jakou oblast procestovat, zda východní pobřeží, nebo západní a nebo úplně jinou oblast? Já preferuji spíše přírodní krásy, současně ale ne nic úplně náročného, jsem v 5. měsíci těhotenství. Jde o první návštěvu Sicílie, byla jsem v Kalábrii, na Liparských ostrovech, takže tímto směrem ne. Muž současně sbírá antické mince, tak bychom rádi mrkli i tímto směrem. Mnohokrát děkuji za odpověď, už musíme rezervovat ubytování, tak se ptám na poslední chvíli. Kačka.

Předpokládáme, že ve Vašem případě neuvažujete o cestování veřejnou dopravou, ale o zapůjčení automobilu na letišti. To doporučujeme přes Rental Cars. Pokud budete mít automobil, potom už nebudete vázaní na konkrétní oblast, ale budete moci procestovat pro Vás to nejlákavější. My bychom asi v tomto případě volili trasu na východní pobřeží se zastávkami v Parco delle Madonie a Parco dei Nebrodi - jeden cestou tam, druhý zpět. Ubytování potom někde od Taormina po Catania. To doporučujeme přes Booking. Na výlety potom můžete vyrážet do Taormina, na Etnu, k soutěsce Alcantara. K památkám potom do Taorminy a Syrakus. Vše samozřejmě přizpůsobit Vašim podmínkám - výtah (Alcantara), lanovka (Etna). Tipy na východní oblast najdete v naší reportáži Sicílie 2006.

# 12.04.2017, 21:33.
Od 11. do 18.5.2017 letíme na Sicílii do Trapani. Letíme spíše za účelem odpočinku, jelikož oba dva hodně pracujeme, chceme si odpočinout mimo Českou republiku. Nejsem si tedy úplně jistá, zda bychom chtěli trávit celé dny v autě a putovat po turistických atrakcích. Má otázka zní, zda byste na ubytování doporučil právě Trapani nebo zda je k tomuto účelu lepší se někam přemístit? Moc děkuji za odpověď. Táňa.

Pokud letíte za odpočinkem u moře, není Trapani vhodná lokalita. V tomto případě doporučujeme se ubytovat např. v San Vito Lo Capo - Booking / San Vito Lo Capo. Spojení mezi letištěm a Trapani zajišťuje AST. Stejná společnost zajišťuje spojení mezi Trapani a San Vito Lo Capo.

# 12.04.2017, 14:50.
Pane Řehůřku, již poněkolikáté obdivuji a pročítám Vaše stránky. Připadá mi, že jste studnice plná vyčerpávajících odpovědí a rad. Smekám před Vámi. Původně jsem Vás nechtěla vůbec zatěžovat a myslela jsem, že se spokojím s odpovědmi na dotazy ostatních, ale přece jen mi to nedá, níže naleznete několik otázek: Na letiště Trapani Birgi (TPS) přiletíme v sobotu 15.4. v 19:10 hodin, máte pro nás tip na autobus do přístavu v Trapani? Našla jsem transport se společností Trapani Airport Bus. Cena pro dvě osoby € 15,00. Má cenu se přepravovat takto na noc i dál než do Trapani? Například do Castellammare del Golfo nebo až do Palerma? Bylo by to takto na noc reálné? Naším cílem na Sicílii budou treky a přírodní památky. Co je podle vás ten nejkrásnější sicilský trek? Nalezli jsme hodně tipů na park Nebrodi, trek na přibližně 4 dny. Lze na Etnu vystoupit i bez průvodce? Hodnotíte to v nynější aktuální situaci za nebezpečné? Poradil byste nám nástupní bod na trek na vrchol Etny bez využití lanovky nebo autobusů? Četla jsem, že se dá zvládnout za den? Jak jsem se dočetla na Vašich stránkách, spaní ve stanu je mimo oblasti kempů zakázáno, pod hrozbou pokuty. Hodnotí se takto i spaní pod širákem? Karimatka, spacák. Lze na Sicílii stopovat? Jsou na to místní zvyklí? Děkuji moc za pomoc a za rady. Hezký den. Eva.

Spojení mezi letištěm v Trapani, autobusovým nádražím a přístavem v Trapani zajišťuje společnost AST. Jízdenka stojí € 4,90. V noci jet do Castellammare del Golfo veřejnou dopravu už bude problém, ale do Palerma zajišťuje spojení z letiště společnost Terravision za € 11,00. Jede ve 20:15 a v Palermo je ve 22:00. Park Nebrodi patří určitě k těm krásným. Záleží kolik budete mít času na jednotlivé túry. Velice atraktivní jsou treky i v okolí Etny. Na Etnu je od Torre del Filosofo výstup jen s průvodcem. Z Etny v současné době stále stoupá dým, během dne a noci střídavě méně i více. Bez průvodce bychom tento výstup neabsolvovali. Nicméně zda to vůbec bude možné zjistíte až na místě podle aktuální situace. Etnu a její činnost můžete sledovat na Webové kameře. Na Etnu doporučujeme vystoupit z Riffugio Sapienza, kde je dolní stanice lanovky. Každopádně pro maximální využití času doporučujeme minimálně nahoru vyjet lanovkou. Terénními autobusy už je to zbytečné. Kempování je i spaní na karimatce a ve spacáku. Každopádně pokud Vás nikdo nenahlásí, tak Vás nebude ani nikdo pokutovat. My osobně bychom ale dodržovali zákony a vyhlášky země po které se pohybujete. Se stopováním zkušenosti nemáme, ale co jsme tak četli, tak někdo měl problém aby mu vůbec někdo zastavil, jiný zase problém vůbec neměl. Záleží tedy spíše na štěstí.

# 08.04.2017, 21:35.
Letíme mezi 10. až 20.6. na Sicílii, přičemž přistáváme v Trapani. Za 10 dní bychom chtěli navštívit Trapani a jeho okolí, vykoupat se San Vito Lo Capo a navštívit rovněž Palermo. Rádi bychom se Vás zeptali na způsob dopravy mezi těmito místy, zejména mezi Trapani a Palermem. Počítáme předběžně s pronájmem auta, ale rádi bychom si ho pronajali jenom na ty dny, kdy jej využijeme a v ostatních dnech využili jiný způsob dopravy. Děkuji. Zdraví Zdeněk.

Spojení mezi letištěm a Trapani zajišťuje AST, mezi Trapani a San Vito Lo Capo stejná společnost, mezi Trapani a Palermo Segesta Autolinee. Automobil doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars.

# 08.04.2017, 18:01.
Měl bych na Vás ještě jednu otázku. Existuje v Trapani nějaké autobusové spojení s rezervací Zingaro, Scopello? Chtěl bych navštívit Trapani sám a prozkoumat zajímavosti v okolí. Kdybyste i věděl, zda je v Trapani k dispozici půjčovna kol, byl bych moc rád za Vaše rady. Moc Vám děkuji a Vaše rady mi už mnohokrát pomohly při cestě po Kalábrii. Pavel.

Do Scopello jezdí autobus z Castellammare del Golfo. Jedná se o linku společnosti Russo Autoservizi v 7:30, 9:30, 12:30 a 16:30. Na místě je za 20 minut a jízdenka stojí € 2,70. Od 15.6. jezdí z Castellammare del Golfo přímý autobus až do Zingaro v 9:40, 12:25, 16:30 a 18:25. Na místě je za 25 minut a jízdenka stojí € 3,20. Problém je dostat se brzy do Castellammare del Golfo. Z Trapani tam jezdí vlak Trenitalia za € 8,70, je to však oklikou za dvě hodiny a ráno toho moc nejezdí. V 5:43 jede vlak do Castelvetrano, kde by měl být připravený autobus do Castellammare del Golfo, kam přijede v 8:17. Celková cena je stejná jako za vlak. O jeho spolehlivosti ale informace nemáme. Autobus z Trapani tam jezdí Tarantola Bus s přestupem v Calatafimi Segesta, ale také nic moc ráno. Vhodným řešením je zapůjčit si na tento výlet automobil přes Rental Cars. Kola půjčuje např. Arancio Tourist Services.

# 08.04.2017, 17:24.
Jak nejlépe se dostat z Catanie do Palerma a zpět? Budeme bydlet poblíž Catanie a chtěli bychom si udělat jednodenní výlet. Děkuji moc za odpověď. Simona.

Nejspolehlivější spojení je vlakem Trenitalia. Cesta trvá přibližně 3 hodiny. Vlak jede v 5:03 (7:52) a 7:37 (10:29). Zpět v 17:33 (20:23) a 19:33 (22:20). V závorce jsou uvedeny příjezdy. Jízdenka stojí € 13,50. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 06.04.2017, 15:23.
Máme zakoupené letenky Praha - Trapani od 4. do 18. července 2017. Od 4. do 7. máme zamluvené ubytování v Trapani a to konkrétně v Casa Vacanza Albamarina. Chci poprosit o radu, jak se dostaneme nejlépe z letiště do ubytování. Autobusem? Dále nevím, kde hledat další ubytování. Chceme místo u pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do vody bez velkých vln. Je vhodné Lido Signorino? S ohledem i na místní dopravu? Předem děkuji. Roman.

Z letiště jeďte autobusem AST do Trapani na Autostazione. Jízdenka stojí € 4,90. Odtud musíte jít k ubytování pěšky. Je to přibližně 400 m. Jděte na konec autobusového nádraží k baru, který je na konci budovy. Zleva obejděte vlakové nádraží a před hotelem Crystal se vydejte doleva po Via San Giovanni Bosco. Přejděte širší ulici se stromořadím uprostřed a pokračujte stále rovně už po Via Scudaniglio. Až téměř u moře, po pravé straně, je náměstíčko Piazza S. Vincenzo de Paoli. Po pravé straně je Casa Vacanza Alba Marina. Lido Signorino splňuje Vaše požadavky na pláž. Zkuste se ještě podívat na San Vito Lo Capo. Je to jedna z top plážových lokalit v této lokalitě. Z Trapani tam jezdí autobus stejné společnosti jako z letiště.

# 06.04.2017, 09:21.
V říjnu letíme na Sicílii, letiště Trapani a přímo z letiště si chceme půjčit skútr, ale nějak se nám nedaří nic najít. Je běžné, že v Itálii na letištích nemají skútry, zrovna v Itálii? Stejný problém jsme měli loni v Bari. Děkuji moc. Bára.

Je to tak a je to i logické. Většina cestujících z letiště odjíždí veřejnou dopravou nebo pronajatým autem. Je to otázka poptávky / nabídky. Máte dvě možnosti. Odjet autobusem AST do Trapani a tady si vypůjčit skútr. Jízdenka stojí € 4,90. Druhou možností je si vypůjčit skútr od společnosti, která Vám ho na letiště přistaví. Náš tip je např. Arancio Tourist Services. Počítejte však s cenou vyšší o € 25,00 oproti standardnímu pronájmu v Trapani.

# 03.04.2017, 12:29.
4.4.2017 přiletíme v 19:00 hodin na letiště u Trapani. Je prosím nějaká reálná šance dostat se ještě ten večer hromadnou dopravou do Scopella? Rádi bychom poté hned druhý den vyrazili na túru do tamějšího přírodního parku mezi Scopello a San Vito Lo Capo. Předem moc děkuji za odpověď. Vlaďka.

Přímý spoj nejede. Musíte jet autobusem AST do Trapani a odtud do Castellammare del Golfo. Nicméně poslední vlak jede v 18:30 a poslední autobus Tarantolabus do Calatafimi v 18:00. Tam je třeba přestoupit na autobus stejné společnosti. Nicméně i na spoj v 18:00 už není přípoj. Z Castellammare del Golfo do Scopello provozuje dopravu společnost Russo Autoservizi. Jediné řešení vidíme v taxi.

# 30.03.2017, 19:51.
Je v současné době možné vyrazit na Etnu? Je třeba nějaké povolení? Rádi bychom jeli natáčet. Děkuji. Milan.

Pro vstup do Parco dell' Etna není třeba povolení. Od Rifuggio Sapienza jezdí turistická lanovka, od horní stanice lanovky po Torre del Filosofo terénní autobusy. Od Torre del Filosofo je už pro výstup nutný průvodce. V současné době se nad horní stanici lanovky dostanete, podle posledních informací nad 2600 m už asi ne. Počítejte však s tím, že situace se může kdykoliv změnit a s tím i rozsah uzavírek. V současné době proudí z Etny stále žhavá láva. Aktuální stav můžete sledovat na Live kameře.

# 21.03.2017, 07:57.
Chcela by som sa opýtať na tip na nejaké dobré parkovisko v Cefalú, keď máme hotel bez parkoviska. Budeme tam dva dni, potom sa presúvame ďalej. Budeme mať v prenájmu auto. Ubytovanie máme na Via Spinuzza. Mohli by ste mi prosím nejaké parkovisko odporučiť? Ak viete? Ďakujem. Ivana.

Jedná se o oblast, kde je parkování na ulici regulované. Bílou čarou bývají vyhrazená parkovací stání pro rezidenty s parkovací kartou. Modrou čarou bývají vyhrazená zpoplatněná parkovací stání - kolem € 1,00 za hodinu. Na dodatkové tabulce jsou uvedeny časy, kdy se platí. Parkovat se nesmí za žlutou čarou. Po celém městě je asi jen 250 parkovacích míst zdarma na ulici. Placená parkoviště jsou u pláže, kde se denní sazba pohybuje od € 5,00 do € 10,00. Např. oplocená parkovací plocha na Lungomare Giuseppe Giardina u hotelu Riva del Sole měla loni tarif € 6,00 za 12 hodin pro osobní automobily a € 15,00 za 24 hodin pro obytné automobily.

# 21.03.2017, 07:21.
Chystáme se s manželkou projet letos v květnu Sicílii. Chtěli bychom aktivně používat mobilní data. Můžete nám poradit nějakou vhodnou předplacenou kartu italského operátora, případně upřesnit její parametry - množství dat a cenu? Děkuji. Jindřich.

Doporučujeme si přečíst článek Je lepší datový roaming od vlastního operátora nebo koupě simkarty v zahraničí. Jsou tam i zajímavé tipy na nákup karty pro EU. Pokud preferujete italskou dobíjecí kartu, náš tip je Wind Tre.

# 20.03.2017, 09:39.
Přiletíme do Palerma 10.5.2017. Zatím máme zaplacené pouze letenky. Pobyt máme na 1 týden a zvažujeme, zda si objednat ubytování bez jídla nebo s jídlem a nebo se stravovat sami. Jaké jsou ceny jídel v restauracích? Poradíte nám prosím, kde je dobré a levné ubytování v okolí Palerma, Cefalu - severní strana ostrova. Pokud možno ne ubytování přímo ve městě. Chceme po ostrově cestovat. Je lepší jezdit hromadnou dopravou nebo si pronajmout auto? Děkuji za odpověď. Milan.

Pokud chcete podnikat výlety, polopenze nebo plná penze Vás bude limitovat. Většinou je na stravování vyhrazen určitý časový úsek, na který budete při návratech z výletů vázáni. Doporučujeme ubytování maximálně se snídaní. Ceny v restauracích mají samozřejmě obrovský rozptyl. V restauraci se najíte i za € 15,00, menu o více chodech může stát i € 25,00 a více. Nápoj k jídlu Vás vyjde kolem € 2,00. Západně od Cefalu se ve Vašem termínu ubytuje na týden i do € 300,00 za dvě osoby. Podívejte se na Booking / Cefalu. Můžete si nechat zobrazit i mapu s cenami. Co se hromadné dopravy týče, je to jako se stravováním. Hodně limituje, méně toho poznáte a někam se během jednodenního výletu hromadnou dopravou ani nedostanete. Na letišti v Palermo lze zapůjčit automobil na týden ve Vašem termínu už za cenu od € 106,00 za týden. Podívejte se na Rental Cars. Je třeba však vybrat kompromis mezi cenou a výší depozitu.

# 19.03.2017, 23:05.
Mám prosbu. Rádi bychom se vydali na náš první výlet a to na Etnu. Nemáme žádné zkušenosti s cestováním. Chtěli bychom si půjčit auto a podívat se po okolí. Abych Vás neobtěžovala nějakým zdlouhavým psaním. Nemáte prosím někde nějaký link, kde bych se dočetla, zda jste podnikli cestu nebo výlet po okolí Etny? Co zajímavého se tam dá navštívit? Rádi bychom si půjčili auto a asi jak jsem se dočetla, na jeden den vzali průvodce nebo pokud máte tip na nějakou cestovní agenturu, která zprostředkovává výlety tam. Děkuji moc. Kateřina.

Výlet na Etnu autem je popsaný v článku Oblast lávy, síry a popela. Doporučujeme zaparkovat na Rifugio Sapienza, odtud pokračovat lanovkou a zbytek trasy po Torre del Filosofo jít už pěšky. Terénními autobusy je to sice rychlejší, ale zbytečně drahé a z okolní lávové přírody toho moc neuvidíte. Od Torre del Filosofo se můžete podívat k vedlejším kráterům. Pokud budete chtít vystoupat až ke kráteru Etny, je to možné už s průvodcem od Torre del Filosofo. Výlet kolem Etny je popsaný v článku Kolem Etny. Organizované výlety najdete na Get Your Guide. Automobil si můžete zapůjčit přes Rental Cars.