KOLEM ETNY

Gole dell' Alcantara a Taormina

 /  / Reporáže z cest / Sicílie 2006 / Kolem Etny

Po zdolání Etny jsme se rozhodli si ji prohlédnout ze všech světových stran při okružní jízdě. Jednou z možností je využít soukromou vyhlídkovou železnici Circumetnea. Jejích 114 km vede okolo úpatí sopky úrodnou krajinou podél lávových útvarů, které zde zůstaly po předchozích erupcích. Výchozí stanice je v Katánii a konečná stanice v Giarre-Riposto. Jednosměrná jízdenka stojí něco málo přes € 5,00, zpáteční něco málo přes € 10,00. My jsme zvolili okružní jízdu vlastním autem, poněvadž jsme měli dopředu naplánované některé zajímavé zastávky. Z Katánie jsme vyjeli už brzy ráno. Jakmile jsme však opustili Tangenciálu, dostali jsme se do neskutečné dopravní zácpy. Tři pruhy se spojovaly do dvou. Všichni jeli, nikdo nestál, a kupodivu to nějak fungovalo.

První zastávku jsme měli kousek od Paterna. Nachází se zde Parco Zoo di Sicilia, který je součástí komplexu Etnaland. Areál Parco Zoo je rozdělený na zoologickou zahradu a prehistorický park. Součástí Etnalandu je ještě aquapark. Ten byl však ještě zavřený. Otevíral až koncem června. Stejně tak nebyla v provozu lanovka, která nabízí prohlídku všech částí Etnalandu ze shora a vláček, který vozí návštěvníky po zoo. Vstupné nás přišlo na necelých € 30,00 pro dva dospělé a dvě děti [vstupenka 1] [vstupenka 2]. Zoologická zahrada je zasazena do příjemné zeleně, která chrání před žhavým sluncem. V areálu jsou všechny základní služby, takže je možné tady strávit i celý den. K dispozici je i zdroj pitné vody, takže není nutné žízeň uhasit v restauraci.

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý
Kočkodan obecný
Kočkodan obecný
Lev indický
Lev indický
Triceratops
Triceratops

Zoologickou zahradu jsme si prohlédli důkladně. Zaujal nás především papoušek, který dlouho nereagoval na žádný podnět. Rozmluvilo ho až slovíčko Haló, které dokázal opakovat do nekonečna. U výběhu medvědů jsme se zastavili několikrát. Nejdříve jsme pozorovali jak neustále obcházeli kolem výběhu. Pak vylezli nahoru a vykukovali ven. Potom se postavili na zadní a divali se na nás. Mysleli jsme si, že je sem dali z nějakého cirkusu, tak jsme je odměnili potleskem. Za chvíli jsme však měli jasno. Za námi se k výběhu blížil pracovník s vozíkem, ve kterém jim vezl potravu. Jejich pohledy ho sledovaly, dokud jim nezmizel z dohledu za výběhem. Pak seběhli dolů a s hlavami naraženými na dvířka kotce čekali, až se otevřou. Dočkali se. Když jsme šli kolem podruhé, nasycení spali.

Po prohlídce zoo jsme nasedli do moderního vláčku (Treno del Tempo), který nás zavezl do Parco Dinosauri, kde jsme se vrátili o 430 miliónů let zpět. Viděli jsme v životní velikosti Tyrannosaurus Rexe, Ichtyostega, Dimetrodona, Stegosaura, Triceratopse, Styrakosaura a mnoho dalších. Dotkli jsme se klů mamuta a obdivovali mohutnost Brontosaura. Nezapomněli jsme si prohlédnout úžasného létajícího Pterodactyla. Viděli jsme, jak žili lidé v jeskyni a jak si zajišťovali každodenní obživu. Vše bylo doplněno skálami, jezírky a hustými porosty. Informační tabule poskytovaly podrobný výklad. Po prohlídce jsme nasedli opět do vláčku, který nás vrátil časem zpět do současnosti, abychom mohli pokračovat v naší cestě kolem Etny.

Etna (3329 m)
Etna (3329 m)
Řeka Alcantara
Řeka Alcantara
Gole dell' Alcantara
Gole dell' Alcantara
Vodopád v soutěsce
Vodopád v soutěsce

Malou zastávku jsme si udělali v městečku Adrano, které je zvláštní svými rozsáhlými zelenými parky neobvyklými pro Sicílii. Uprostřed města stojí čtvercový normanský hrad s věžemi. Odtud jsme pokračovali dál a občas jsme zastavili, abychom se pokochali pohledem na Etnu, která se nám ukazovala z různých úhlů pohledu. U městečka Bronte jsme se dostali do kraje, ktarý byl v minulosti nejchudším na Sicílii. Zdejší vévodství dostal darem admirál Nelson od krále Ferdinanda IV, za pomoc proti povstalcům. Zajímavou památkou je Castello Nelson. Další městečko, Randazzo, je celé zbudované z černé lávy. Lávová pole zde sahají téměř až k městu, to však nikdy nebylo erupcemi Etny zasaženo. O několik desítek kilometrů dál na východ jsme si doplnili zásoby pitné vody u vydatného pramene.

A to už jsme byli jen kousek od nejkrásnější přírodní scenérie na okružní trase, Gole dell' Alcantara. Na severním úbočí Etny vytvořila řeka Alcantara v čedičové hornině kaňon, hluboký 20 m. Mezi skalními stěnami se proplétá řeka, jejíž teplota nepřesahuje 12 stupňů. Kaskády, mísy, vodopády. To vše lze spatřit v kaňonu, kde jediná cesta vede vodou, sahající po kotníky, po kolena, po pás a těm odvážnějším i po krk. Vstupné nás stálo přibližně € 10,00 za dva dospělé a dvě děti. Sešli jsme dolů po schůdcích ve skále několik desítek výškových metrů do údolí, kterým protéká říčka. V údolí je široké řečiště tvořené kamínky, kde jsme strávili nějaký čas relaxací a svačinou. Potom už jsme se vydali prozkoumat nádherný kaňon, ve kterém na nás za každým záhybem čekalo nové a nové dobrodružství.

Teatro Greco
Teatro Greco
Torre dell' Orologio
Torre dell' Orologio
Parco di Lady Florence Trevelyan
Parco di Lady Florence Trevelyan
Capo Sant' Andrea a Isola Bella
Capo Sant' Andrea a Isola Bella

Okružní jízdu kolem Etny jsme zakončili v Taormině. Toto snad nejkrásnější městečko na Sicílii se rozkládá na úbočí vrchu Monte Tauro nad mořem s Etnou v pozadí. Procházky městečkem s množstvím zeleně jsou nezapomenutelné. My jsme zajeli do části Mazzaro a odtud jsme se nechali vyvézt lanovkou nahoru do centra. Za jednosměrný lístek pro dva dospělé a dvě děti jsme zaplatili kolem € 6,00 včetně parkovného [jízdenka] [parkovací lístek]. Prohlídku města jsme zahájili u brány Porta Messina, která tvoří vstup do centra a začíná zde hlavní pěší zóna Corso Umberto. Na náměstí Piazza Vittorio Emanuele, na kterém stojí palác ze 14. století Palazzo Corvaia, jsme odbočili k Teatro Greco. Divadlo vybudovali Řekové ve 3. století př.n.l., dnešní pozůstatky pocházejí z římské přestavby. Vstupné bylo kolem € 10,00 pro dva dospělé, děti neplatily [vstupenka].

Po prohlídce divadla jsme se vrátili na Corso Umberto, po kterém jsme došli na náměstí Piazza IX Aprile, které je centrem Taorminy. Nachází se zde věž Torre dell' Orologio z 12. století a terasa s výhledem na Etnu a záliv. Na náměstí stojí kostel Chiesa Sant' Agostino s krásně zpracovaným gotickým portálem. Prošli jsme pod věží a dostali jsme se na náměstí Piazza del Duomo, na kterém stojí Duomo San Nicola pocházející ze 13. století. Odtud to bylo jen kousek k bráně Porta Catania, která ukončila Corso Umberto. Vrátili jsme se kousek zpět a uličkami jsme sestoupili do nádherné zahrady Giardino Pubblico s nádhernými květy a s vyhlídkou na moře. Ještě níže jsme se dostali k vyhlídce Belvedere s nádherným výhledem na moře s ostrůvkem. Odtud to bylo jen skok zpět do Mazzaro.

Fotogalerie: Parco Zoo, Parco Dinosauri, Gole dell' Alcantara, Taormina