SICÍLIE 2016 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2016 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Sicílie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.06.2016, 11:01.
V červenci letíme na Sicílii. Jede nás víc v různých letech. Máme zamluvená auta, ale dva lidi se k nám už nevejdou, takže bychom potřebovali poradit, jak se dopravit z letiště v Catania do Donnalucata nebo někam poblíž. Předem moc děkuji za odpověď. Jana.

Z letiště Catania jezdí do Donnalucata autobusy společnosti AST v pracovní dny v 9:15, 11:15 (i ve svátek), 13:45, 14:45, 16:15, 17:45 (i ve svátek) a v 19:45. Na místě je přibližně za 3 hodiny a cena jízdenky se pohybuje kolem € 10,00. Z letiště v Catania jezdí také autobusy společnosti Etna Trasporti do Marina di Ragusa, což je přibližně 10 km od Donnalucata. Autobusy odjíždějí ve 14:10 a 18:10, na místě jsou za 2 hodiny a 20 minut. Jízdenka stojí € 9,40. Těch 10 km potom pro ně můžete zajet jedním autem. Druhou variantou je jet z Catania Centrale vlakem Trenitalia s přestupem v Siracusa do Scicli. Jízdenka stojí € 9,90. Ze Scicli do Donnalucata je to také přibližně 10 km.

# 12.06.2016, 17:22.
V červenci máme při pobytu na Sicílii vyhrazen jeden den na Etně. Zvolila jsem trasu ze severu, z Piano Provenzano, kam přijedeme autem. Ale nevím jak dál. Dá se odtud dostat pěšky ke kráteru? Je zde jen jedna trasa? Mám obavu, abychom nebloudili a zda je možné pěší trasu zvládnout během jednoho dne. Děkuji. Eva.

Z Piano Provenzana vede k Etně také turistická trasa. Podívejte se na mapu v článku Oblast lávy, síry a popela. Je to pro zdatné turisty s dobrou turistickou výbavou a zkušenostmi. Nevíme však, zda už není nutné v současné době absolvovat trasu jen s průvodcem. Během jednoho dne to zvládnout lze, je to však individuální podle zkušeností a schopností. Pro běžnou turistiku doporučujeme Etnu navštívit od Rifuggio Sapienza. Různé organizované modifikace výletů k Etně najdete také na Get Your Guide / Etna.

# 12.06.2016, 17:10.
Chystáme se na Sicílii. Mohli byste nám poradit, jak s dopravou? Cestujeme bez cestovek, ale bohužel nemáme řidičský průkaz. Líbila by se nám Taormina nebo Messina, ale pokud máte tip na krásnou dovolenou spojenou i s turistikou, rádi si necháme poradit. Na válení u moře až tak nejsme. Děkuji za odpověď. Markéta.

Strategickým místem pro poznávání východní části Sicílie je Catania, pro západní části Sicílie Palermo. Do obou měst jsou přímé letecké spoje z České republiky. Do Catanie létá Smart Wings, do Palerma Vueling. Z hlediska pláží je na východním pobřeží jedno z nejlépe hodnocených míst Taormina a okolí, na západním pobřeží San Vito Lo Capo. Na Sicílii je samozřejmě možné se dopravit i pozemní cestou - kombinace vlaků a autobusů. Na místě je možné si Pronajmout auto nebo cestovat veřejnou dopravou, zakoupit výlety nebo poznávat Sicílii na vlastní pěst atd. Vaše otázka je moc široká, pokud ji položíte konkrétně, můžete se samozřejmě dále zeptat.

# 09.06.2016, 14:44.
Chtěl jsem se zeptat. Potřebujeme se dostat dne 4.8.2016 z letiště Trapani do Alcamo u moře a 11.8. nebo 12.8 z Alcamo do Trapani na letiště. Případně bychom byli rádi, kdybyste nám poradili nějaké vyhledávače spojů - autobusy nebo vlaky v této oblasti. Děkuji. Martin.

Do Alcamo Marina se dostanete kombinací autobusu a vlaku. Z letiště v Trapani jeďte do Trapani autobusem AST a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Castellamare del Golfo. Odtud jezdí do Alcamo Marina autobusy Autoservizi Russo. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 08.06.2016, 09:46.
Veľmi pekne ďakujem za vašu predchádzajúcu odpoveď ohľadom Sicílie. Chcela by som sa ešte opýtať, ak mi budete vedieť poradiť. Oplatí sa v meste Catania kúpa Catania Pass najmä, či sa môže využiť aj na prepravu na pláže v Catanii, resp. v jej blízkosti. Tiež návštevu ktorých pláži by ste v Catanii odporučili a ako funguje ich prevádzka? Sú verejné alebo súkromné - spoplatnené, prípadne v akej výške sa poplatok pohybuje? Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom Diana z Košíc.

Catania Pass využijete na městskou dopravu, tedy i na dopravu k plážím. Využijete ho také na linku Alibus z letiště do centra a na městskou část železnice Circumetnea. Pláže jsou v Catanii většinou veřejné a hodně přeplněné. U placených pláží - např. u Le Capannine se cena pohybuje € 4,00 za vstup a € 10,00 za sadu dvou lehátek a slunečníku.

# 08.06.2016, 07:55.
Byl bych Vám vděčný za radu, jak se nejlépe dostat z letiště v Palermu do San Vito Lo Capo. Přiletíme 24.9.2016 ve 20:40 hodin. Děkuji. Jiří.

V tomto čase doporučujeme sdílený shuttle bus společnosti Manita. Z letiště v Palermo odjíždí ve 22:00 a cesta trvá 1,5 hodiny. Cena za osobu je € 22,00.

# 07.06.2016, 16:54.
Dcera přiletí dne 16.6.2016 na letiště do Palerma. Jak se nejlépe má dostat do letoviska Campofelice di Rocella? A je lepší koupit jízdenku v Česku nebo až na místě? Děkuji za odpověď. Daniela.

Z letiště jeďte autobusem Prestia e Comande na nádraží Palermo Centrale. Autobus jezdí v 5:00 a od 6:30 do 23:00 po půl hodině, poslední jede v 00:15. Jízdenka stojí € 6,30. Jízdenky lze zakoupit v autobuse, v pokladně nebo online. Z Palermo Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Campofelice. Jízdenka stojí € 5,10. Jízdenky lze zakoupit v pokladně, v automatu nebo online. Jízdenky si zakupte na místě.

# 29.05.2016, 17:44.
Rádi bychom navštívili Giardini Naxos. Rádi bychom se zeptali, kde se dá zaparkovat auto a jakým spojem se následně dostat do Taorminy? Děkujeme. A.

Pro návštěvu města Taormina doporučujeme zaparkovat ve velkém parkovacím domě téměř u historického centra Taorminy. Parkoviště se jmenují Porta Catania a Lumbi. Více informací včetně ceníků najdete na Taormina Servizi Pubblici - Trasporti / Tariffe. Toto parkoviště doporučujeme i jako výchozí pro návštěvu Giardini Naxos. Autobusové spojení mezi Taorminou a Giardini Naxos zajišťuje Etna Trasporti. Jízdenka stojí € 1,90, zpáteční € 3,00.

# 28.05.2016, 21:56.
Chcela by som sa spýtať na možnosť prepravy verejnou dopravou z Catania do Milazzo. Ktoré spojenie je výhodnejšie, vlak alebo autobus? Poprípade prosím aj informáciu o mieste a časoch odchodov z Catania a o cene lístkov. Cestujeme v júli 2016. Ďakujem pekne. Diana z Košíc.

Spolehlivější jsou vlaky Trenitalia. S přestupem v Messina se tam dostanete za dvě až dvě a půl hodiny a € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je možné cestovat i autobusem Giuntabus, který nabízí kombinaci Catania - Messina se společností SAIS a Messina Milazzo se společností Giuntabus. Časově to vyjde stejně, finančně kolem € 14,00. Tento spoj je vhodný, když cestujete už z letiště Fontanarossa.

# 26.05.2016, 19:09.
Děkuji moc za Vaši odpověď. Ubytování jsme již vyřešili. Mohu Vás ještě poprosit o tipy na pláže po celé Sicílii? Děkuji moc! Petra.

Nejkrásnější pláže na Sicílii jsou v okolí Taorminy, především u Giardini Naxos. Dále na severozápadě v přírodní rezervaci Zingaro a u San Vito Lo Capo. Na jihu doporučujeme pláže u Eraclea Minoa.

# 24.05.2016, 18:49.
Letíme z manželkou na Sicílii do Catania s příletem 4.6.2016 v 18:00 hodin. Jak by bylo nejlepší se z letiště dostat na sever ostrova do místa Oliveri? Budeme tam 11 nocí. Je možné potom z tohoto místa cestovat vlakem? Je to spolehlivé a bezpečné? Děkuji. S pozdravem Peter.

Z letiště jeďte autobusem AMT Alibus na vlakové nádraží za € 4,00. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Oliveri s přestupem v Messina Centrale za € 9,40. Cestovat odtud můžete vlakem jak směrem na Palermo, tak směrem na Messina a dále na Taormina, Catania, Siracusa. Vlaky jsou spolehlivějším řešením než autobusy.

# 22.05.2016, 20:05.
Pane Řehůřku, mám na vás dotaz. Příští měsíc jedeme s manželem na Sicílii. Přiletíme v noci do Trapani a potřebovala bych poradit, kde se buď dá v noci u letiště ubytovat nebo jak se dostat do Palerma? Ještě by mě zajímalo, zda není lepší si na letišti půjčit auto a jet do Palerma autem, když tam chceme pobýt jen dva dny. Nevím si rady, jak to udělat, jelikož na letišti v noci nemůžeme být. Moc děkuji za radu. Věra.

Nepíšete kdy přesně v noci, tzn. nejsme schopni poskytnout konkrétní radu. Ubytování v blízkosti letiště Trapani najdete na Booking / Vincenzo F. Přímo do Palerma jede z letiště autobus Terravision za € 11,00. Poslední odjíždí ve 23:45. Poslední autobus AST do Trapani odjíždí v 00:30. Zda si půjčit auto nebo ne, hodně záleží na Vašem dalším itineráři. Nicméně pozdě v noci bude asi problém, autopůjčovny na letišti nefungují nonstop. Podívejte se na Pronájem aut - Itálie / Sicílie.

# 21.05.2016, 20:36.
Ačkoliv jsem se snažila co nejvíce pročíst váš web, tak i přesto mi to nedá a píši. V polovině června plánujeme cestu autem na Sicílii na přibližně 14 dnů a chtěli bychom poradit nějaké ubytování s vlastním sociálním zařízením a kuchyní. Jezdíme dvě dospělé osoby a náš psí parťák - yorkshire teriér. Děkuji moc za případné tipy a postřehy! Krásný zbytek dne. Petra.

Neposkytla jste nám dostatečné množství informací. Sicílie je velká. Místo ubytování závisí na tom, co tam budete dělat, zda budete na jednom místě u moře nebo budete po Sicílii cestovat a poznávat ji nebo kombinace obou. Doporučujeme se podívat na Booking / Sicílie, zatrhněte apartmány a domácí zvířata povolena, popř. další parametry.

21.05.2016, 11:12.
Lze se dostat veřejnou dopravou z Trapani do San Vito Lo Capo a do Riserva dello Zingaro? Na webových stránkách AST jsou spoje a jízdní řády nedostupné. Děkuji. Andrea.

Z Trapani jezdí autobusy AST do San Vito Lo Capo v 6:50, 8:35, 13:05, 13:50, 14:15, 18:05. Z přístavu jezdí o 5 minut dříve, v neděli nejezdí. Stránky normálně fungují. Do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro ze San Vito Lo Capo přímé spoje nejezdí. Víme o spoji do Castellammare del Golfo se společností Autoservizi Russo v 5:45 za € 6,40 a odtud v 7:30 do Zingaro za € 3,20 - od 15.6. Zpět však nemáme ponětí. Doporučujeme volit ze San Vito Lo Capo organizovaný výlet nebo si vypůjčit auto - Pronájem aut.

# 18.05.2016, 22:11.
Prosím o radu, jakým způsobem se dá dostat z vlakového nádraží v Catania do zábavního parku Etnaland - autobusem nebo vlakem? Děkuji Vám za odpověď. David.

Bohužel Etnaland je tak nějak pro návštěvníky, kteří mají auto. Nejbližší zastávka veřejné dopravy je železnice Circumetnea - Valcorrente. K Etnaladu je to odtud ještě 3 km. Taxi z Catania vychází za jednu cestu € 40,00 pro čtyři osoby. Když si půjčíte auto na jeden den, vyjde Vás na cenu od € 21,00 - viz Pronájem aut. Levnější je půjčovné na letišti, kam se dostanete městským autobusem.

# 16.05.2016, 21:52.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala na ubytování kolem Taorminy a tipy na dopravu právě z městečka Taormina. Chtěli bychom se podívat na Etnu, do Palerma, možná na Stromboli. Děkuji mnohokrát za rady. H.

Ubytování v okolí Taormina najdete na Booking / Taormina. Zadejte si svou konfiguraci a upravte filtry. Určitě najdete Vám vyhovující ubytování. Z Taormina se dostanete na nádraží v Giardini Naxos autobusem Interbus. Jízdenka Vás vyjde na € 1,90. Odtud se dostanete vlakem Trenitalia např. do Catania za € 4,30, do Siracusa za € 9,00 nebo na druhou stranu do Messina za € 4,30, Milazzo za € 6,90 a Palermo za € 14,30. Vlaky jsou víceméně nejspolehlivější doprava. Z Catania se dostanete pod Etnu autobusem AST. Trajekty z Milazzo na Aiolské ostrovy najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Organizované výlety z Taormina potom na Get Your Guide.

# 13.05.2016, 22:43.
Rádi bychom letos jeli na Sicílii autem. Kvalita silnice v úseku Neapol - Villa San Giovanni není údajně dobrá. Máte prosím s cestou zkušenosti? Jakou rychlostí a za jakou dobu se dá úsek projet? A je třeba se připravit na nějaké specialitky? Nebo doporučujete cestu raději trajektem? Děkuji. Hanka.

Jedná se o státní bezplatnou dálnici. Nikdy jsme s ní neměli problém i v době, kdy tam probíhaly rozsáhlé rekonstrukce. Kvalita, šířka a služby nejsou samozřejmě na takové úrovni jako u komerční dálnice. To by se ale mělo právě i tou rekonstrukcí změnit. Je to však vyváženo neplacením mýtného a krásnou horskou krajinou, kterou prochází. Dálnice je protkaná množstvím tunelů a viaduktů. V současné době probíhají stavení práce v úseku procházejícím Parco Nazionalle del Pollino a za městem Cosenza. Posledním velkým zásahem je úsek mezi Laino Borgo a Campotenese, jehož rekonstrukce by měla probíhat do konce roku 2016. Je to v již zmiňovaném úseku v Parco Nazionale del Pollino. Těch necelých 500 km od Neapole by neměl být problém projet za 5 až 6 hodin podle provozu.

# 13.05.2016, 15:48.
Prosím o radu, jak se dostat v neděli 12.6.2016 kolem 24. hodiny v noci z letiště v Trapani autobusem do centra Trapani. V jizdních řádech místní linky AST jsem nenašla žádné spojení nebo neumím hledat. Dále bychom potřebovali poradit, jak se dostat z města Trapani do Palerma. Pokud znáte odpověď, budeme Vám velmi vděčni. Děkujeme předem. Andrea.

Poslední autobus AST do Trapani jede z letiště v 0:30. Z Trapani do Palermo se dostanete autobusem společnosti Segesta.

# 12.05.2016, 18:25.
Pane Řehůřku, letíme v neděli 15.5. do Trapani. Přílet máme ve 23:15. hodin. Je možné si vyzvednout auto na letišti ještě ten večer? Děkuji. Helen.

Záleží, od které autopůjčovny budete mít automobil vypůjčený. Pokud si vyberete Pronájem auta přes výše uvedené stránky v uvedenou dobu, většinou Vám to nabídne automobily z autopůjčovny Firefly, která by měla mít otevřeno každý den od 8:00 do půlnoci. Stejně má otevřeno např. Budget. Nicméně výše uvedený systém hlídá otevírací doby u všech autopůjčoven.

# 05.05.2016, 14:49.
Pane Řehůřku, přiletím v neděli 15.5.2016 na letiště do Palerma a chtěla bych se odtud s přítelem přepravit na ostrov Vulcano, zde se zdržet dva dny, během kterých bychom chtěli navštívit Stromboli v noci. Můžete nám prosím poradit nejlepší dopravu mezi letištěm Palermo a přístavem Milazzo? A dále bychom se chtěli zeptat, zda vůbec v tomto období, mimo sezónu, již fungují výletní lodě pro noční návštěvy ostrova Stromboli a zda tyto plují i mezi Vulcanem a Stromboli nebo jen z Milazza na Stromboli? Jaká bude přibližná cena za dopravu a trajekt? Jsme studenti. Děkuji Vám velmi předem za odpověď! S pozdravem Tereza.

Doprava z letiště v Palermo do Milazzo je popsaná v odpovědi ze dne 25.04.2016, 20:12. Organizované výlety na noční Stromboli fungují i v květnu, i z Vulcano. Ceny trajektů najdete na stránce Trajekty - Sicily.

# 05.05.2016, 14:33.
Prosím o radu, jak se nejlépe autobusem nebo vlakem přepravit z Letojanni do Syrakus. Děkuji. Lucie.

Nejlépe se tam přepravíte vlakem Trenitalia s přestupem v Catania za € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.05.2016, 19:26.
Chcem sa opýtať, či jazdí na ostrov Vulcano nejaký trajekt z Tropea, pretože zatiaľ som nič nenašla. Máme 4 deti a chceli by sme to absolvovať rýchlejšie, nie s celým zájazdom. Ale zase aj cena je dôležitá, pretože dve z detí majú nad 10 rokov. Dá sa ísť na tento ostrov bez nejakej organizovanej skupiny a sprievodca? Chceme ísť len na neho, na tie ostatné ostrovy nie. Je potrebné brať aj auto alebo stačí pešo? Koľko vyjde cena dospelého na trajekt? Ďakujem za odpoveď. Mária.

Z Tropea jezdí jen turistické výletní lodě. O trajektu nevíme. Trajekty na Vulcano jezdí z Milazzo. Výlety na Vulcano je možné absolvovat pěšky. Z přístavu nahoru ke kráteru je to 3,5 km. Na druhou stranu ostrova 13,5 km. Výlety z Tropea najdete na Get Your Guide.

# 03.05.2016, 18:00.
Rezervovali sme si ubytovanie približne 3,5 km na juh od letiska Trapani na okraji Birgi Vecchi na jednu noc, pretože máme prílet na letisko Trapani o 23:15. Akým spôsobom sa dá dostať z letiska do Birgi Vecchi tak neskoro pred polnocou? Jediná možnosť bude taxi, alebo jazdí tým smerom nejaké autobusy aj v noci? Ak iba taxi, koľko to môže stať? Naša cieľová destinácia je San Vito Lo Capo. Musíme sa teda dopraviť na druhý deň späť na letisko a odtiaľ jede niečo do San Vito Lo Capo alebo musíme ísť z letiska do Trapani a až odtiaľ do San Vito Lo Capo? Ďakujem. Marek.

Vaše ubytování Lo Stagnone nabízí odvoz na letiště zdarma. S největší pravděpodobností nebude problém i s opačným směrem, popřípadě za poplatek. Zadejte požadavek přímo ve Vaší rezervaci. Autobusem se tam v tak pozdní dobu nedostanete. Autobusy AST do San Vito Lo Capo jezdí jak z letiště, tak z Trapani. Jíztdní řády najdete na výše uvedených stránkách - Orari. Ubytování v San Vito Lo Capo doporučujeme hledat na Booking / San Vito Lo Capo. V případě taxi je na tomto letišti nástupní taxa € 3,00 a cena za 1 km je € 1,50. Počítejte však s tím, že Vám naúčtují minimální taxu, která je € 14,50.

# 02.05.2016, 20:51.
Mám prosím dotaz. Jedeme v srpnu autem na Sicílii. Jsme z Náchoda. Prosím, jaká je nejbližší trasa a jaké jsou celkové poplatky tam i zpět? Děkuji. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Náchod - Ústí nad Orlicí - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Salerno - Villa San Giovanni - Messina a odtud po dálnici A20 na západ směr Palermo nebo po dálnici A18 na jih směr Catania. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 73,00. To samé při cestě zpět. Za trajekt - Sicily z Villa San Giovanni do Messiny s návratem do 90. dnů zaplatíte za obě cesty € 73,00 a mýtné na Sicílii podle směru maximálně € 10,10 (A20) resp. € 3,70 (A20). Pokud chcete výrazně ušetřit, můžete jet trasu, kterou jezdíme my, částečně mimo dálnice. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona, kde se na dálnici připojte. Z Mestre potom jeďte po SS309 do Ravenna a odtud po SS3bis přes Perugia do Orte. Z Orte už dále po dálnici na jih. V prvním úseku Gemona - Mestre zaplatíte na mýtném € 11,70 a v úseku Orte - Salerno € 21,80. Úspora je tedy € 39,50 v jednom směru, celkem € 79,00.

# 01.05.2016, 20:43.
Děkuji velmi za bleskovou odpověď. Mám ještě jeden dotaz, trošku bláznivý. Myslíte, že je hloupost se přemístit z letiště rovnou na vlakové nádraží a někde tam vyčkat na odjezd vlaku v 5:03? Nechce se nám hledat spaní a přejíždět kvůli pár hodinám, ale zase nevíme, jak je to bezpečné. Děkuji. Iva.

V tomto případě bychom zřejmě raději strávili noc na letišti a volili bychom variantu autobusem SAIS v 6:30 do Agrigento za € 10,30 a odtud vlakem Trenitalia ve 12:54 do Grotte za € 3,10. Na letišti se pravděpodobně o půlnoci vše uzavírá, ale např. toalety by měly být v provozu.

# 01.05.2016, 16:16.
Mám na Vás prosbu, dotaz. 3.7.2016 přiletíme do Catanie po 22. hodině a potřebujeme se dostat do městečka Grotte, asi 20 km od Agrigenta. Víme, že jede autobus, skoro každou hodinu, nebo vlak, ale až v ranních hodinách. Musíme tedy v Catanii přespat. Doporučíte nám levné ubytování v blízkosti odjezdu autobusu? Myslím, že jede přímo z letiště. Nebo vlakového nádraží? Případně, jaké spojení byste preferoval? Děkuji za odpověď a Vaše tipy. Iva.

Bohužel poslední autobus SAIS Vám jede z letiště ve 21:40. Na letišti moc levných možností ubytování nejsou. Doporučujeme jet do centra Catania, k centrálnímu nádraží. Doveze Vás tam autobus AMT Alibus, který jezdí do půlnoci. Jízdenka stojí € 4,00. Ubytování hledejte v blízkosti vlakového nádraží - Booking / Catania. Zadejte své parametry a podle mapy vyberte nejvhodnější ubytování. Ráno Vám potom jede vlak v 5:03 do Grotte (€ 10,20) se dvěma pořestupy - 6:31 Caltanissetta Xirbi a 6:45 Caltanissetta Centrale. Druhý přestup je bohužel natěsno - 5 minut, potom jede vlak až večer. Je zde však záložní varianta, v Caltanissetta zastavují autobusy směřující z letiště do Agrigento. Z Agrigento jedou do Grotte jen tři vlaky (12:54, 13:57 a 19:12). Pokud je čas 5:03 na Vás velmi brzy, potom doporučujeme se dopravit zpět na letiště a odtud jet autobusem do Agrigento a vlakem do Grotte. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 25.04.2016, 21:58.
Přiletíme na letiště do Trapani a chtěli bychom na Liparské ostrovy. Máme k dispozici jen 4 dny. Dostaneme se z Palerma lodí na ostrovy nebo prosím poraďte, kam se podívat na Sicílii a jakou zvolit dopravu. Děkuji moc za odpověď. Lenka.

Z Palerma na Aiolské ostrovy jezdí trajekty až od 20. června jednou denně vždy v 15:00 hodin. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Do té doby se tam dostanete jen z Milazzo. Čtyři dny jsou na cestování po Sicílii málo. Doporučujeme se zaměřit na západní část Sicílie, nejlépe s vypůjčeným autem - Pronájem aut. Tipy na cíle v této oblasti a odkazy na veřejnou dopravu najdete v těchto našich otázkách a odpovědích.

# 25.04.2016, 21:49.
Pane Řehůřku, na konci června 2016 plánujeme 12. denní cestu na Sicílii. Přiletíme do Palerma, ubytovaní budeme v San Vito Lo Capo a odlétáme z Catanie. Přemýšlíme, zda má smysl shánět ubytování ještě v jiných místech, abychom poznali co možná nejvíce z ostrova, nebo bude stačit vyrážet z těchto dvou destinací na jednodenní výlety? Děkuji za odpověď. Karel.

Pokud chcete pojmout Sicílii jako především poznávací dovolenou, doporučujeme si na letišti v Palermu zapůjčit auto - Pronájem aut - s vrácením v Catanii. V tom případě bychom volili ubytování v San Vito Lo Capo a v Catanii. V opačném případě, pokud budete cestovat veřejnou dopravou, je vhodné rozdělit pobyt na více míst.

25.04.2016, 20:12.
Díval jsem se, že kolem Marina v Tonnarella jede podle mapy vlak nebo alespoň jsou v mapě koleje vyznačeny a od Marina je to přibližně do jednoho kilometru. Prosím vás, jak moc je složité se dostat na vlak z letiště v Palermu? Přílet tam bychom mohli mít přibližně v 11:11 a potom odlet přibližně v 19:00. Na Sicílii také jezdí něco jako osobák a potom rychlíky? A zda to vůbec stojí v Tonnarella? Moc děkuji. Bronislav.

Ideální spojení by bylo z letiště vlakem na Palermo Centrale a odtud dále na východ. Do 30.6.2016 je však železniční spojení s letištěm v rekonstrukci. Doporučujeme tedy autobusovou dopravu společnosti Autolinee Prestia e Comande. Autobusy jezdí kyvadlově od 5:00 do 00:15. Zavezou Vás na Palermo Centrale za € 6,30. Z Palermo Centrale pokračujte vlakem Trenitalia, nejlépe až do Milazzo za € 11,30 v regionálním vlaku. Cesta trvá 3 hodiny. Z Milazzo potom zmiňovaným autobusem AST. Jsou zastávky i blíže Tonnarella, doprava by však byla komplikovanější. Nejlevnější doprava je regionálními vlaky - Regionale, Regionale Veloce.

25.04.2016, 17:47.
Chtěla bych se vás zeptat na to, jak se dostaneme na Etnu. Na konci července letíme s přítelem na Sicílii a konkrétně do Catania, kde budeme ubytovaní. Moc rádi bychom se chtěli podívat na Etnu. Neporadili byste mi nějakou hromadnou dopravou a odkud kam se dá zajet co nejblíže k sopce a potom jakými dopravními prostředky je nejlepší jet nahoru? Mockrát děkuji. Žaneta.

Z Catania jezdí pod Etnu k lanovce autobus společnosti AST v 8:15. Na místě je v 10:15. Zpět jede v 16:30, na místě je v 18:30. Jízdenka by měla stát do € 5,00, zpáteční do € 8,00. Autobus odjíždí z Piazza Giovanni XXIII, dále doporučujeme vyjet lanovkou. Z horní stanice potom ještě jezdí terénní autobusy. Dá se to už ale zvládnout pěšky. Poslední úsek od horního stanoviště terénních autobusů je možné pokračovat na vrchol jen s průvodcem. Doporučujeme si přečíst náš článek Oblast lávy, síry a popela. Na Etnu se lze vypravit i s organizovaným výletem - viz Get Your Guide.

# 23.04.2016, 22:20.
Chtěl bych se zeptat, zda se dá sehnat ubytování na Sicílii bez plánování děkuji. Petr.

Ano dá, ale je to složitější než např. v Chorvatsku. Hodně to také závisí na tom, v jakém termínu pojedete. V sezóně v oblíbených destinacích to může být problém. Doporučujeme si udělat itinerář a ubytování si minimálně vytipovat na Booking / Sicílie.

# 19.04.2016, 17:29.
V júli cestujeme na dovolenku na Sicíliu do Trapani. Ideme tri kamarátky. Chcem sa Vas spýtať. Je to bezpečná destinácia? Čomu by sme sa mali vyvarovať v rámci bezpečnej dovolenky? Ďakujem za odpoveď. S Pozdravem Alica.

Viz naše odpověď ze dne 15.03.2015, 14:54.

# 18.04.2016, 17:08.
Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat, zda je možné nechat si někde v Milazzo uschované kufry? Neradi bychom je s sebou tahali na jeden den na Stromboli. Nechat je ve vypůjčeném autě, byť na placeném parkovišti, se mi také nezdá rozumné. S pozdravem Lucie.

Úschovna zavazadel je přímo v přístavu. Zavazadla přijímají každý den od 9:00 do 19:00 a předávají od 8:00 do 20:00. Denní sazba je od € 4,00 do € 7,00 podle velikosti zavazadla. Úschovnu zavazadel mají i některé parkovací domy a také železniční stanice.

# 18.04.2016, 08:34.
Narazila jsem na vaše stránky na internetu. Mám prosím dotaz. Letíme v srpnu s rodinou do Catanie a potřebujeme se dostat nejlépe autobusem z letiště do Fontane Bianche. Jede z letiště přímý autobusový spoj? A jak se pohybují ceny? Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Eva.

Z letiště jeďte autobusem skupiny Interbus do Syrakus za € 6,20 a odtud vlakem Trenitalia za € 2,50 do Fontane Bianche. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.04.2016, 22:40.
Mám prosbu. Vyřizuji parkováni lodě v Marina Portorossa - Tonnarela. Prosím vás, z jakého letiště je lepší spojení do Mariny? Z Palerma nebo z Catania? A vlakem nebo autobusem? Moc děkuji. Bronislav.

Lepší spojení je z letiště v Catania. Přímo z letiště jezdí linka společnosti Giuntabus do Milazzo. V době od 1.4. do 31.5. jezdí autobusy ve 12:10 a 16:30, v době od 1.6. do 30.9.2016 jezdí autobusy v 10:20, 12:30, 16:30 a 18:45. Cesta trvá 1,5 hodiny a jízdenka stojí € 15,00. Při nákupu zpáteční jízdenky je sleva € 4,00, tedy zpáteční jízdenka je za € 26,00. Z Milazzo do Tonnarella se potom dostanete autobusem AST. Cesta trvá hodinu. Jízdenka by měla stát kolem € 3,00. Aktuální jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.04.2016, 07:59.
Mám na Vás poněkud konkrétnější otázku. Za necelé dva měsíce se chystáme na Sicílii a mimo jiné bychom se rádi podívali na Stromboli s tím, že bychom měli zájem o výšlap na tuto sopku. Až na vrchol, což je údajně možné pouze s průvodcem. Nejlépe i s nějakým nočním / večerním pozorováním sopky, prý to stojí za to. Můj dotaz zní, zda byste nám doporučil nějakou sicilskou společnost, u které by se dal takový zájezd zakoupit. Máme tedy zájem o ubytování na jednu noc na ostrově, dopravu tam i zpět a výšlap až na vrchol sopky. Pokud žádné takové balíčky zakoupit nejdou, poradíte nám, jak se co nejlevněji dostat ze Sicílie na Stromboli? Trajekt se nám zdá trochu drahý, tak bychom možná spíše upřednostnili lodě, které snad prý na tento ostrov také jezdí a vychází levněji a po nějakém průvodci na sopku bychom se mohli snad poohlédnout přímo na místě, co myslíte? Děkuji za jakoukoliv radu, velmi nám tím pomůžete. S pozdravem Lucka a Tomáš.

Víme jen o možnosti individuálního sestavení tohoto výletu. Dopravu a jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands, ubytování na Booking / Stromboli a průvodce od společnosti Magmatrek.

# 07.04.2016, 20:58.
Chcem poprosiť o radu. Priletíme 15.5.2016 do Trapani o 23:15. Ubytovanie máme od 16.5. v Casa Urso - Licata. Poradíte, ako sa tam autobusom dostať a keď by spoj išiel až ráno, či je možné stráviť ten čas na letisku alebo radšej v Trapani vo meste? Ďakujem. Zuzana.

Tak pozdě večer se dostanete jen do centra Trapani. Podle našich informací se letiště v Trapani uzavírá od 0:30 do 4:30. Aktuální informace však nemáme. Doporučujeme se ubytovat v blízkosti letiště - Booking / Vicenzo Florio. Ráno potom odjíždí z letiště v Trapani autobus společnosti Salvatore Lumia v 9:30 do Agrigento a na místě je ve 12:30. Jízdenka stojí € 11,90. Z Agrigento pak pokračujte autobusem společnosti SAL ve 13:15. V Licata je ve 14:15. Jízdenka stojí kolem € 4,00. Řešením může být zajet autobusem AST do Trapani (23:30, 00:30), tam se ubytovat - Booking / Trapani a ráno odjet zpět na letiště (6:20, 6:40, z přístavu o 5 minut dříve). Jízdenka stojí kolem € 3,00.

# 05.04.2016, 20:47.
Pane Řehůřku, po dvou letech se opět vracíme na Sicílii a proto jsem opět zavítala i na Vaše stránky. Letos poprvé plánujeme dovolenou zvládnout autem. Na cestě zpět bychom rádi využili trajekt. K tomu také směřuje můj dotaz - kdy je nejlepší koupit lístek na trajekt? Vracet se budeme v týdnu od 12. září a jsme poměrně flexibilní v odjezdu. Podle nynějších tarifů se pohybuje cena za dvě osoby a auto okolo € 113,00 jednosměrně bez sedadel nebo kabiny na trase Palermo - Neapol. Zvažujeme i trajekt Palermo - Livorno. Někde jsem četla, že je nejlepší cena, když se lístek kupuje v přístavu, ale zdá se mi to nějaké divné. Ještě dotaz ke kabinám - pokud se jedná o kabinu pro čtyři a my jsme jen dva, znamená to, že nám tam ještě dva lidi šoupnou? Děkuji mnohokrát za odpověď. Marta.

Na tuto vzdálenost bychom trajektový lístek doporučovali koupit dopředu. Na stránce Trajekty - Sicily jsou jízdní řády a cenové kalkulace. Z kombinací termínů a společností si vyberte nejvýhodnější spojení. Těžko odhadnout, zda v případě nákupu na místě se na trajekt dostanete. Pokud ne, nezbude Vám nic jiného než jet celou trasu autem. Trajektem z Messiny do Villa S. Giovanni odjedete určitě. Kabinu kupujete celou. Cena je stejná pro 2, 3 i 4 osoby.

# 05.04.2016, 20:39.
Měla bych ještě jednu otázku k tomu trajektu, když jsem si tam zadala, že bych chtěla odjet v neděli 10.4., napsalo mě to pak v rekapitulaci, že odjezd je ten de od 23:30 do 00:00. Tomu moc nerozumím. Jako že si koupím lístek a pak mám na to ho použít celý den? Je možné vidět někde jízdní řád? Pojedeme den autem a tak přesně nevíme v kolik tam budeme. Chceme vyjet v sobotu v 16 hodin a počítám den cesty, takže tam budeme v neděli v 16 hodin. Lístek musím koupit online nebo mohu až tam? A potom, dá se v Messina ubytovat ještě takhle pozdě? Ještě jednou děkuji. Lenka.

Lístek je samozřejmě možné zakoupit až na místě. Online rezervace v tomto případě má výhodu v tom, že získáte online slevu. Trajekty jezdí po 40. minutách. Jízdní řád najdete na Caronte & Tourist. Přečtěte si odpověď ze dne 01.02.2016, 16:22. Na rozdíl od trajektu doporučujeme ubytování vybrat a rezervovat dopředu - Booking / Messina.

# 05.04.2016, 09:16.
Za dva dny se chystáme na Sicílii a hodláme si půjčit auto přes Rental Cars. Z loňského roku nemám dobré zkušenosti z Mexika, kde nám v půjčovně nezafungovala kreditní karta a byly tak problémy s odečtením depozitu. Nemáte nějaké informace, zda podobné problémy s kreditními kartami nejsou i na Sicílii? V hotovosti bychom depozit nedokázali složit a bez auta bychom měli velký problém. Také Vás poprosím o informaci, jak je to s placením mýtného? Projíždí se přes nějaké mýtné brány nebo je nutné si zakoupit dálniční známku? Děkuji. Lucie.

Nemáme zprávy, že by byl na Sicílii nějaký problém s kreditními kartami. To, že nefunguje kreditní karta se však může stát kdekoliv. Podobnou zkušenost máme z Detroitu v USA. Porovnávač Rental Cars najdete na stránce Pronájem aut. Dálnice na Sicílii se platí stejným způsobem jako na pevnině. Na mýtné bráně si vyzvednete lístek a po sjezdu z dálnice na základě tohoto lístku mýtné uhradíte. Zpoplatněné jsou pobřežní dálnice. Severní dálnice A20 je zpoplatněna od Buonfornello (tady odbočuje dálnice A19 do Catania, která zpoplatněna není) po Messina Nord (€ 10,10), východní dálnice A18 je zpoplatněna od Messina Sud po Catania Nord (€ 3,70).

# 04.04.2016, 23:01.
Chtěli bychom za týden odjet přes Itálii obytným autem na Sicílii a nemohu najít vhodný trajekt, kde mě přepraví i auto. Tedy, pokud je možné vůbec toto auto přepravovat. Můžete mi prosím poradit odkud a kam je nejlepší se nalodit? A potom jak je to s kempy? Je lepší na noc zastavit v kempu nebo třeba někde na pláži, tedy pokud je to dovolené? Chtěli bychom jet do Catanie, Syrakus a Taorminy a jezdit třeba i na kole. Jen na Etnu. Mnohokrát děkuji za Vaše rady. S pozdravem Lenka.

Podívejte se na stránku Trajekty - Sicily. Doporučujeme trajekt z Villa San Giovanni do Messiny. Kempovat ve volné přírodě, tedy i u pláže, je v Itálii zakázané. Lze to jen se souhlasem majitele pozemku, prakticky tedy na vyhrazených místech pro kempování. Kempy najdete na Camping nebo také alternativní řešení na Camper Online - Sosta.

# 02.04.2016, 19:09.
Chtěl bych se zeptat na spoj z letiště v Trapani do Alcama. Děkuji moc. Broňa.

Z letiště jezdí do Trapani autobusy AST. Jedná se víceméně o kyvadlovou dopravu. Jeďte až do Trapani Porto. Odtud jezdí spoje společnosti Segesta Autolinee do Alcamo. Jezdí ve 12:15, 13:30, 13:45, 14:00, 18:00.

# 29.03.2016, 18:31.
V júli mame prílet na letisko v Trapani o 23:15. Nechceme si požičať auto ani vziať taxík. Chceli by sme sa dopraviť z letiska do Trapani autobusom alebo vlakom a následne z Trapani do San Vito Lo Capo. Kde nájdeme v Trapani zastávku, z ktorej odchádzajú autobusy do San Vito Lo Capo? Nefunguje stránka AST s odchody autobusov. V predchádzajúcich príspevkoch sme čítali, že prvý autobus do San Vito Lo Capo odchádza až po 6. hodine ráno a preto by sme sa chceli ubytovať na jednu noc v Trapani. Viete nám poradiť, kde sa ubytovať? Nepodarilo sa nám nájsť ubytovanie, kde by mali možnosť ubytovať sa aj v noci. Zofia.

Stránky AST fungují. Je možné, že Vám firewall blokuje nějakou komponentu. V případě, že jen nezobrazují jízdní řády ve Vašem termínu, je to způsobeno tím, že jízdní řády se v červnu mění a nové ještě nejsou k dispozici. Nicméně poslední autobus z letiště Trapani do San Vito Lo Capo jede v 17:30 a z centra Trapani v 18:05. Poslední autobus z letiště do Trapani jede ve 23:30. Železniční stanice je z letiště moc daleko. Jinak než taxi se z Trapani do San Vito Lo Capo tak pozdě v noci nedostanete. Řešením je se v Trapani ubytovat - Booking / Trapani a pokračovat v cestě ráno.

# 28.03.2016, 18:56.
Za 3 týdny se chystám na Sicílii a velice bych ocenila pár rad od Vás. Vaše stránka je úžasná a moc prospěšná. Přiletím do Trapani a chci přejet autem do Syrakus. Nevíte, kolik bude mýtné a kudy jet, aby byla cesta nejrychlejší? Dále se chci podívat na Etnu. Jak to zde probíhá? Dojede se na parkoviště k lanovce? Kam se dá nejvýše dostat a jak? Děkuji moc za odpověď a Váš čas. Aneta.

Vaše optimální trasa je následující: letiště Trapani - A29 - Palermo - A19 - Buonfornello - A19 - Enna - A19 - Catania - A18 - Siracusa. Na této trase se neplatí mýtné. Pod Etnou zaparkujete na parkovišti u lanovky. Odtud doporučujeme vyjet lanovkou a další trasu pak absolvovat pěšky na plošinu Torre del Filosofo. Odtud už můžete vystoupat na Etnu jen s průvodcem. Doporučujeme si přečíst článek Oblast lávy, síry a popela, kde je vše popsané. Automobil si doporučujeme zapůjčit už na letišti v Trapani. Vyjde Vás to levněji než ve městě. Podívejte se na stránku Pronájem aut.

# 27.03.2016, 19:34.
V červnu jedu na dovolenou na Sicílii. Jaké tam jsou dálniční poplatky? Děkuji. Milan.

Na Sicílii jsou zpoplatněné dálnice A18 a A20. Maximální poplatky za A18 od Messina Sud po Catania Nord jsou ve výši € 3,70 a maximální poplatky za A20 od Messina Nord po Buonfonello jsou € 10,10.