SICÍLIE 2016 / 4

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2016 / 4

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Sicílie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.03.2016, 00:41.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště v Catania do Taorminy. 10. září přiletíme přibližně v 19:30 hodin. Děkuji. Jan.

Z letiště Fontana Rossa jezdí každý den (tedy i v sobotu), každou hodinu (45. minutu), od 6:45 do 19:45 přímý autobus do Taorminy společnosti Etna Trasporti. V neděli jezdí polovina spojů. Jízdenka stojí € 8,20. Cesta trvá 1:25. Bohužel autobus v 19:45 nestihnete. Od června však budou nové jízdní řády, zkuste to ještě prověřit na výše uvedených stránkách. Alternativním řešením je autobus AMT na Catania Centrale. Alibus jezdí až do půlnoci, ve Vašem čase v 19:50 a 20:15. Na nádraží je za 20 minut. Jízdenka stojí € 4,00. Z Catania Centrale se potom do Taorminy dostanete vlakem Trenitalia ve 20:46 za € 4,30. Je to poslední spoj. Na místě je ve 21:34. Jízdní řády se budou také měnit. V záloze je ještě Radio Taxi Catania. Do Taormina stojí € 90,00.

# 22.03.2016, 21:06.
Chystáme se s přítelem na 4. denní výlet na Sicílii a narazili jsme na Vaše webové stránky a proto jsme se rozhodli využít Vaši pomoci. Letenky máme zakoupené do města Trapani, kam přiletíme v neděli 3. dubna ve 23:15. Poté se ubytujeme v centru Trapani a druhý den ráno bychom rádi zahájali samotné prouzkoumávání ostrova. Chtěli bychom za čtyři dny stihnout samozřejmě navštívit co možná nejvíce nejzajímavějších míst. Mohli byste nám dát nějaké doporučení na výlety a rady? Je vhodné zapůjčit si auto a popřípadě kde? Nebo zda je lepší dopravovat se po ostrově autobusem? Přemýšleli jsme o výletu do do San Vito Lo Capo, Palerma, dále o městech jako je Erice, Segesta nebo Marsala. Jaké jsou vaše tipy a co bychom určitě měli navštívit? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Barbora.

Pokud máte na poznávání Sicílie 4 dny, potom auto určitě doporučujeme. Cestovat autobusem nebo vlakem s sebou přináší značné zdržení. Levněji zapůjčíte auto na letišti než ve městě. Podívejte se na naši stránku Pronájem aut - Itálie / Sicílie, kde si můžete porovnat ceny. Tipy najdete např. v odpovědi ze dne 24.02.2016, 15:32.

# 21.03.2016, 15:03.
Chcela by som sa opýtať. Kúpili sme si letenky od 21. do 28. apríla. Hľadáme ubytovanie v Taormine, ale od Trapani je to dosť ďaleko. Chceme si požičať auto, ale nechceme ísť autom už z Trapani. Len nevieme, ako sa dostať bližšie k nejakému mestu, kde by sme si ho požičali. Otazka je, ako a kam sa prepraviť. Alebo si máme požičať auto v Trapani? Ďakujem za informácie a prajem vám krásny deň. Barbora.

Po dálnici je to autem čtyřhodinová cesta. Pokud se chcete z letiště v Trapani dopravit do Taormina veřejnou dopravou, potom doporučujeme společnost Terravision, která Vás přepraví za € 11,00 a 2 hodiny do Palermo do centra k vlakovému nádraží, odkud můžete pokračovat regionálním vlakem Trenitalia za € 14,30 a 4 hodiny do Taormina / Giardini s přestupem v Messina. Pohodlnější je si vypůjčit auto na letišti a na letišti ho zase vrátit. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Taormina, půjčení auta na Pronájem aut - Itálie / Sicílie. Na letišti si auto ve Vašem termínu zapůjčíte výrazně levněji než v Taormina nebo v Palermo.

# 18.03.2016, 23:53.
Ještě jednou prosím o radu. Letenku máme koupenou z Vídně do Palerma. 16.9. přiletíme v 11:20 a zpět letíme 3.10. Nevím, zda v tomto období jede z Palerma na Lipari a z Vulcano do Palerma ještě trajekt. Můžete mi sdělit cenu jízdenek na trajekt z Palerma? Není potom cenově i časově výhodnější jet z Millazzo? A ještě bych se chtěla zeptat, zda jede z letiště v Palermo do Millazzo přímo autobus. Děkuji vám nejen za odpověď, ale i za vaše stránky, které nám moc pomáhají při vytvoření programu naší dovolené. Děkuji. Eva.

Trajekty na Aiolské ostrovy jezdí z Palerma jen do 10.9.2016. Z letiště jeďte kyvadlovou autobusovou dopravou Prestia e Comande na Stazione Centrale za € 6,30 (50 minut). Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Milazzo za € 11,30 (3 hodiny). Odtud pak pokračujte trajektem. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Aeloian Islands. Je tam kompletní možnost kalkulace ceny. O přímém spoji z letiště Punta Raisi do Milazzo nevíme, pouze o komerčních shuttle.

# 17.03.2016, 13:54.
Na Sicílii cestuji s odstupem čtyř let podruhé. Poprvé na motorce po ose přes Itálii a zpět přes Sardinii a Korsiku. Nyní cestujeme kabrioletem a zvolil jsem podle mého nejefektivnější způsob s ohledem na cenu a čas, tedy plavbu lodí z Livorna do Palerma a za 10 dní zpět. S programem poradit nepotřebuji, ten jakž takž mám ucelený, jen plánujeme tentokrát navštívit Liparské ostrovy. S nimi souvisí můj dotaz. Chceme jim obětovat dva dny s přespáním na Stromboli a sledováním erupcí. Odplout chceme z města Milazzo, kde chceme po dobu těchto dvou dnů bezpečně zaparkovat auto. Plout chceme osobní lodí na ostrov Lipari. Zde se zdržet pár hodin. Ten samý den přeplout na Stromboli. Zde prohlídka ostrova a přespat. Další den ráno ze Stromboli na Vulcano. Zde půl dne prohlídka a zpět do Milazzo. Kde mohu zjistit jízdní řád na mnou plánované plavby a jejich cenu? Kde bezpečně zaparkovat na dva dny auto v Melazzo tak, abych ho našel po návratu? Poslední dotaz. Upřímně si nepamatuji, jak je to s placením mýta na Sicílii. Děkuji za odpovědi. Zdeněk.

Viz naše odpověď ze dne 02.06.2015, 20:36 a 28.03.2015, 11:54.

# 12.03.2016, 13:05.
Vaše poradna je opravdu skvělá! Netušil jsem, že něco takového existuje. Mohli byste nám prosím poradit optimální trasu počátkem září pro cestu autem z Liberce na Sicílii? Naše představa je: průjezd Itálií, tam přibližně 3 až 4 dny, trajekt, vlastní pobyt na Sicílii přibližně 7 až 8 dní a potom zpět trajekt a přes Itálii zpět do ČR přibližně 4 až 5 dní. Ideální by bylo se občas vyhnout dálnicím ani ne tak kvůli poplatkům, ale chtěli bychom vidět něco z italského venkova. Stačilo by trasu a zastávky pouze přibližně. Děkuji. Jaroslav.

Optimální trasa s minimalizací dálničních poplatků je následující: Liberec - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvsio - Udine - Mestre - Ravenna - Cesena - Perugia - Orte - Salerno - Villa San Giovanni - Messina a odtud po dálnici A20 směr Palermo nebo A18 směr Catania. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Z Tarvisio po Gemona jeďte mimo dálnici, v úseku Gemona - Mestre zaplatíte € 11,70 a v úseku Orte - Salerno zaplatíte € 21,80. Na Sicílii potom za dálnici A20 € 10,10 a za dálnici A18 € 3,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Za trajekt s návratem do 90. dnů zaplatíte celkem € 73,00. Je těžké poradit, jakou trasu a jaké zastávky zvolit. Je to hodně individuální, každý preferuje něco jiného. Někdo historická města, někdo přírodu. Cestou tam se můžete např. zastavit v Neapoli a Pompejích, cestou zpět v Římě a Benátkách. Je to ale o tom si sestavit itinerář s tím, co chcete cestou navštívit a potom lze na tomto itineráři postavit optimální trasu. Ubytování po cestě i pro pobyt doporučujeme hledat na Booking.

# 09.03.2016, 18:37.
Kúpila som si letenku iba na 4 noci. Len aby som si trochu dobila životnú energiu morom a slnkom. Cestujem zase celkom sama. Dátum je 3.7.2016. Je to nedeľa. Lietadlo priletí až o 23:15. Chcem ísť k moru na tie 3 dni, ale nie do Palerma. Aj tak by ma už nikto neubytoval v takú dobu. Bola som tam a v noci tam nie je bezpečne. Čo by ste mi poradili? Kde by som sa mala ísť ubytovať? Do akej lokality? Kde je prístup k moru a súčasne tam jazdí aj nejaký spoj z letiska? Myslím, že vlak je dosť ďaleko od letiska v Trapani a je potrebné ísť k vlaku pešo. Ešte som vlakom nešla, neviem kde je. Taxík pre mňa samotnú by ma vyšiel určite draho. Budem musieť počkať na letisku do rána? Alebo jede nejaký spoj v nedeľu o 23:30 niekam, kde by som sa ubytovala blízko mora? Ako by ste vyriešili na mojom mieste vy moju situáciu? Budem vám vďačná za každú radu. Pekný deň. Tatiana.

Nejbližší autobus Vám jede v 00:30 do Trapani. Zastavuje jak v centru u nádraží, tak v přístavu. Linku provozuje společnost AST. V červnu se budou měnit jízdní řády, tak si to ještě před odjezdem ověřte. Jízdenka by podle tarifu měla stát € 2,90. Autobus je v Trapani za půl hodiny. Doporučujeme hledat ubytování s nonstop recepcí, zřejmě na jednu noc. Ráno už pak přejedete do lokality, kde strávíte zbytek pobytu u moře. Ubytování hledejte na Booking / Trapani. Zajímavé může být přejet autobusem stejné společnosti do San Vito Lo Capo, kde je jedna z nejkrásnějších pláží v této oblasti. Autobusy jedou v 6:50, 8:35 a 13:05. Na místě jsou za 1 hodinu a 25 minut. Z přístavu jezdí o 5 minut dříve. Jízdenka by podle tarifu měla stát € 4,00. Ze San Vito Lo Capo jezdí na letiště autobus AST v 6:45 a ve 12:30. Jízdenkla by měla stát €5,30.

# 04.03.2016, 08:10.
Moc bych Vás chtěla požádat o radu ohledně výletů na Sicílii. Chtěla bych připravit jednodenní výlet z Catanie na Etnu. Dočetla jsem se, že velmi hezká je okružní jízda vláčkem Circumetnea. Prý je možné na trase kdekoliv vystoupit a udělat si pěší výlet - mohl byste mi doporučit pár míst, která by k takovému pěšímu výletu byla vhodná? Na celý výlet mám bohužel jen 1 den. Trasa pro pěší turistiku může být i náročnější do přibližně 20. kilometrů. Moc Vám děkuji za radu. Věra.

Podívejte se na článek Oblast, lávy, síry a popela, na jehož konci je mapa národního parku s turistickými trasami. Na mapě zjistíte, že Circumetnea objíždí Etnu z dostatečné vzdálenosti po hranici parku a to především po jeho západním a severním okraji. K několika postranním kráterům je možné dojít z městečka Bronte. Pokud však chcete poznat Etnu blíže, doporučujeme vyjet na parkoviště Rifugio Sapienza. Pokud nebudete mít auto, je tam možné dojet autobusem z Catania. Odtud je možné jít pěšky až těsně pod hlavní kráter s nádhernými výhledy. Nahoru pak s průvodcem.

# 28.02.2016, 16:07.
Chcela by som poprosiť o radu, či ide z letiska Birgi v Trapani do Marsala autobus a koľko pribižne stojí? Ďakujem. Tatiana.

Z letiště Birgi jezdí do Marsala společnost Autoservizi Salemi. Jezdí 3 až 5 spojů za den v návaznosti na přílety. Doba jízdy je 30 minut. Cena je € 4,50.

# 25.02.2016, 21:04.
Doletíme na letiště do Trapani. Jak se dostaneme na Liparské ostrovy a jaká je přibližná cena? Je možnost jet trajektem na Lipary přímo z Trapani? Nevím, zda není výhodnější přiletět do Palerma nebo na jiné letiště. Moc vám děkuji. Eva.

Z letiště v Trapani se dopravte autobusem Terravision do Palerma na Piazza Cairoli. Je to hlavní vlakové nádraží. Jízdenka stojí € 11,00. Odtud, z terminálu před nádražní halou, pokračujte autobusem AMAT č. 102. Vystupte na Via Roma / Belmonte a pokračujte autobusem č. 103. Vystupte na Amari / Crispi, což je u přístavu. Jízdenka stojí € 1,40. Trajekt na Lipari (i na ostatní ostrovy) jezdí od 20. června v 15:00 hodin. Jízdní řády a ceny najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Pokud nejedete v sezóně, musíte se z Palermo Centrale dopravit vlakem Trenitalia do Millazzo za € 11,30, odkud jezdí trajekty celoročně. Letiště Palermo nebo Trapani volte podle letenky - cena, termín. Z každého se musíte dopravit na Palermo Centrale. Letiště Palermo je samozřejmě o něco blíže, ale cena dopravy vzhledem k rozdílu ceny letenky může být nepodstatná.

24.02.2016, 15:32.
10.7.2016 letíme poprvé na Sicílii do města Trapani. Chtěla bych poradit ohledně ubytování, zda je dobré bydlet přímo v Trapani nebo někde jinde. Na internetu čtu, že je tam hrozná špína. Na Sicílii budeme 11 dní. Nechceme jen ležet na pláži, můžete mi doporučit, kde se stojí za to podívat v okolí? Děkuji. M.

To je závislé na tom, jak budete po Sicílii cestovat a kam budete cestovat. Bydlet v Trapani je určitě vhodné, pokud chcete navštívit Trapani, Egadské ostrovy - podívejte se na Trajekty, Erice, Marsala a další místa v okolí. Pokud však chcete pobývat u pláže a na výlety vyrážet např. jen na půl dne nebo každý druhý den apod. potom je výhodnější si zapůjčit auto - podívejte se na Pronájem aut a ubytovat se někde u San Vito Lo Capo, kde je jedna z nejkrásnějších pláží v této části Sicílie. Odtud už je to kousek do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, kde jsou nádherné plážičky, dostupné jen pěšky. Z dalších míst doporučujeme Palermo, Agrigento, Cefalu. Pokud chcete poznávat i východní část Sicílie, pak je vhodnější ubytovat se na nějakou dobu tam, např. v Catanii a podnikat odtud výlety. Tipy najdete v naší reportáži Sicílie 2006. Co se ubytování týče, doporučujeme ho hledat na Booking / Sicílie. Konkrétně Booking / Trapani, Booking / San Vito Lo Capo, Booking / Catania. Je to o tom, že tento celosvětový vyhledávač ubytování má určité požadavky na partnerské hotely, které musí splňovat. A podle našich zkušeností to je poznat na kvalitě. Pokud jsme byli ubytovaní přes Booking, vždy jsme obdrželi to, co jsme od ubytování očekávali.

# 23.02.2016, 14:30.
Děkuji za cenné informace. Mám rozplánovaný let do Trapani. Nyní hledám nějaké levnější ubytování v okolí Castellammare del Golfo. S polopenzí jsem nic nenašel. Myslíte si, že pokud si budeme vařit a na pláž vezmeme nějaký sendvič, že se tam za 14 dní nakrmíme za celkovou částku 10000,- Kč? Děkuji. Radek.

Ubytování můžete hledat přes Booking / Castellammare del Golfo. Částka 10000,- Kč odpovídá € 370,00. Pro dva dospělé a jedno dítě to vychází € 8,80 na osobu a den. Zda je to pro Vás reálné nevíme. Vytvořte si virtuální nákupní košíky odpovídající nákupům podle Vašich potřeb a pro Vás běžného sortimentu - podle toho co snídáte, co máte na svačinu, z jakých surovin vaříte a porovnejte to s orientačními cenami na CK Cicala.

# 23.02.2016, 14:28.
Uvažujeme, že si na Sicílii vypůjčíme automobil. Odkaz na půjčovny aut jsem na vašich stránkách našla. A nebo skútr. Mohl byste nám doporučit, kde se skútr dá vypůjčit, nebo to nepovažujete za dobré řešení? A mohu se zeptat, v jaké cenové relaci se momentálně pohybuje orientačně cena nafty? Děkuji. B.

Vypůjčení skútru je vhodné řešení pro kratší výlety. Pokud však budete podnikat delší trasy, auto je lepší. Na rozdíl od aut doporučujeme v případě skútru volit nějakou místní půjčovnu. Informace Vám poskytnou v hotelu nebo v turistické informační kanceláři. Průměrná cena nafty je v Itálii € 1,202 za litr, benzínu € 1,385 za litr.

# 19.02.2016, 14:03.
Letos chceme letět na 14 dní koncem června na Sicílii. Chceme si najít nějaké ubytování u moře, nejlépe s polopenzí. Půjčit si auto a podnikat i výlety do přírodních parků. Která lokalita si myslíte, že je nejhečí na ubytování? Odkud se létá na Sicílii přímým letem bez přestupů? Preferuji kratší délku letu. Poletíme s 1,5 letým synem. Děkuji za informace. Radek.

Přímé lety na Sicílii provozuje z Prahy Smart Wings do Catanie. Let trvá přibližně 2 hodiny a 15 minut. Do Trapani se přímým letem dostanete z Bratislavy se společností Ryanair. Let trvá také 2 hodiny a 15 minut. Pokud máte 1,5 leté dítě, pak doporučujeme lokalitu San Vito Lo Capo, kde je nádherná písčitá pláž a tato lokalita není tak frekventovaná jako např. Taormina. V tomto případě volte let do Trapani. Ubytování hledejte na Booking / San Vito Lo Capo. Automobil doporučujeme zapůjčit přímo na letišti, porovnávač najdete na stránce Pronájem aut.

# 18.02.2016, 18:56.
Na Sicíliu sa chystáme v lete prvýkrát. Konkrétne do Castellammare del Golfo. Prosíme poradiť dopravu. Buď ako to riešiť letecky alebo doprava vlakom a trajektom. Prosím o konkrétne údaje, čo sa týka miest, prestupov a pod. Veľmi pekne ďakujeme. S pozdravom Dagmar.

Nepíšete, kdy přesně jedete, odkud přesně jedete, kolik Vás jede. V tomto případě je těžké doporučovat optimální variantu. Z Bratislavy létá Ryanair přímo do Trapani na Aeroporto Vincenzo Florio. Odtud se dostanete do města Trapani autobusem AST a následně regionálním vlakem Trenitalia do Castellamare del Golfo.

# 11.02.2016, 22:15.
Pane Řehůřku, koncem února nás čeká z Ostravy cesta do Catanie. Trasu máme vybranou přes Mikulov, Vídeň, Benátky, potom zastávky v Římě, v Pompei a v Agerola. V Rakousku pojedeme po dálnici, v Itálii budeme střídat i cesty bez poplatků. Je po této trase úsek, pro který jsou nutné sněhové řetězy? Je nějaký úsek náročnější při meteorologicky nepříznivé situaci a raději se mu vyhnout? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Lenka.

Takové podmínky, aby na silnici byla souvislá vrstva sněhu a tedy bylo možné použít sněhové řetězy bez poškození povrchu vozovky, mohou nastat v rakouských a italských Alpách. Pokud však pojedete po dálnici po uvedené trase a budete mít v pořádku povinné zimní pneumatiky, projedete s touto výbavou pravděpodobně bez problému. Kritičtější bývá v kalamitních stavech cesta přes Brenner. Povinnost zimních pneumatik v Rakousku je od 1.11. do 15.4. Po celé Itálii je povinnost zimních pneumatik od 15.11. do 15.4. Bližší informace najdete v článku. V Itálii v Apeninách nepředpokládáme, že budete vyjíždět do horských oblastí mimo silnice vyšších tříd, takže tam by problém být neměl.

# 10.02.2016, 10:15.
Pane Řehůřku, děkuji za informace a zaslané odkazy. Sicílie je můj sen od té doby, co jsem byla na Vesuvu a to jsem o Sicílii nevěděla téměř nic. Jak se ponořuji do informací na internetu a i díky Vaším webovým stránkám, mám obavy, že 14 dnů na poznání Sicílie je velmi málo. Dovolila bych si Vás požádat o pomoc a doplnění informací, které jsem doposud získala. S manželem jsem spíše pro klidnější místa, rozhodně nejsme vyznavači nočního života. Je nám 48 let. Spíše chceme najít to, co není až tak známé pro danou lokalitu, ale o to krásnější. Manžel má rád historii, já naopak hory a přírodu. Dovolila bych si několik otázek. Ubytování hledáme spíše klidnější. Ubytování bereme opravdu jako základnu. Odtud chceme vyrážet do okolí. V případě moře si neumím představit strávit byť hodinu na pláži, kde je tělo na tělu. Spíše mi vyhovuje malá zátoka, klidně i kamenitá. Ráda šnorchluji a poznávám to, co je pod hladinou. Původně jsem chtěla zhlédnout Liparské ostrovy a Etnu, ale docházím k závěru, že raději se soustředíme jen na Sicílii. V případě cesty jsme zvažovali letadlo, ale vzhledem k cenám za pronájem auta zvolíme auto s přesunem po vlastní ose. Je to jen postřeh a může být mylný. Trajekt zřejmě budeme rezervovat po internetu i s cestou zpět, kdy je to finančně výhodnější. Co nám můžete doporučit v případě Etny vzhledem k tomu, že budeme mít k dispozici vlastní auto? To je spíše o přiblížení. Máme i vlastní nohy. Pane Řehůřku, díky Vám si troufáme na pole neorané a je to naše první sólo akce. Dříve jsme využívali CK Crocus, například na Korsiku, což bylo úchvatné. To, co děláte pro takové jako jsme my, je skvělé. Děkuji a budu se těšit na informace a případně i doplnění mých dosavadních získaných informací. Pěkný den. Jaroslava.

Pro poznávání Sicílie bychom Vám doporučili dvě místa, ze kterých by bylo ideální vyrážet za poznáváním Sicílie: San Vito Lo Capo a Catania. San Vito Lo Capo má jednu z nejkrásnějších pláží na Sicílii, kousek odtud je přírodní rezervace Zingaro, kde jsou malé plážičky, které by Vám mohly vyhovovat. Ubytování hledejte na Booking / San Vito Lo Capo. Poznávat pak můžete Palermo, Erice, Trapani, Egadské ostrovy, Marsala atd. Během přesunu na východní pobřeží se můžete zastavit v Agrigento na jihu a v Cefalu na severu. S přespáním. Vhodným výchozím cílem pro poznávání východního pobřeží je Catania. Ubytování hledejte na Booking / Catania. Náš tip je Villaggio Turistico Europeo, které má privátní pláž. Není to sice pláž kterou hledáte, v okolí Catanie jsou však víceméně jen takové. Blízkost Tangenciály Vám umožní se rychle přesouvat k poznávání Taorminy, Gole Alcantara, Etny, Syrakus a dalších míst na východním pobřeží. Podívejte se na stránku Trajekty - Sicily, kde najdete jízdní řády a cenovou kalkulaci i s možností objednání. Pokud chcete cestovat trajektem už ze severu Itálie, pak je pro Vás nejlepší spojení Livorno - Palermo. Pokud chcete cestovat autem přes celou Itálii, pak vyplujte z Villa San Giovanni do Messiny. Veškeré informace o cestě na jih Itálie najdete v těchto našich otázkách a odpovědích. Jsou tam popsané snad všechny varianty. Pod Etnu se dopravíte autem až k lanovce. Doporučujeme vyjet lanovkou a nahoru vyjít pěšky, jen tak si nejlépe Etnu vychutnáte - výhledy. Veškeré informace najdete v naší reportáži Sicílie 2006.

# 09.02.2016, 11:08.
Oslovily mě vaše webové stránky. Chystáme se s manželem v červnu přibližně na 14 dnů na Sicílii. Jsem spíše na klidná místa. Velice jsme byli spokojeni na ostrově Krk v Baška. Je tam přesně to, co máme rádi - hory, krásné moře a navíc FKK. Podobné hledáme i na Sicílii. Zvažujeme, zda zvolit cestu autem a cestou něco poznat, nebo letecky a půjčit na místě auto. Mohla bych Vás požádat o radu a doporučení? Děkuji velice a budu se těšit na odpověď. Jaroslava z Jihlavy.

Největší koncentrace FKK pláží je na jižním pobřeží, západně od města Agrigento. Konkrétně se jedná o pláže Eraclea Minoa, Torre Salsa a o kousek dál přímo v Riserva Naturale Orientata Foce del Fiume Platani je pláž Foce dei Platani. Na severu v okolí kempu Camping Lo Scoglio. Toto bychom ale jako kritérium pro volbu místa na Sicílii nevolili. Sicílie je především o bohaté historii a nádherné přírodě. S ohledem na toto je třeba zvolit místo pobytu.

# 08.02.2016, 21:47.
Rádi bychom letošní dovolenou strávili na Sicílii v oblasti okolo města Catania. Marně jsem hledal přímé letecké spojení. V roce 2015 jsme letěli s Ryanair do Palerma. Z Palerma do Catania je to však autem poměrně daleko. Můžete mi prosím poradit, zda některé low cost letecké společnosti létají do Catania? Děkuji. Petr.

Z Prahy do Catanie přímo létá Smart Wings.

# 02.02.2016, 19:44.
Koncem února letíme do Catanie na letiště Fontanarossa. Nevíte, zda se přímo z letiště dostaneme do resortu Villaggio Paradiso Degli Aranci vzdáleném přibližně 5 km na jih, nebo zda musíme jet přes centrum Catanie? Také by mě zajímalo, zda by nebylo možné tam dojít pěšky po pláži. Není to zase tak daleko, jen nevím, zda není problém takhle z jara se soukromými plážemi hotelů. Nemáte nějakou zkušenost? Za případnou odpověď předem děkuji. S pozdravem K.

Z letiště je to k Villaggio Paradiso degli Aranci 9 km. Po pláži o kousek méně, ale cesta je horší a se zavazadly dost náročná. Nicméně jít po pláži by být problém neměl. My jsme byli v nedalekém Villaggio Turistico Europeo, kde byla pláž soukromá a z vedlejší veřejné pláže se podél moře procházelo běžně a nikomu to nevadilo. K Villaggio Paradiso degli Aranci jede autobus AMT č. D. Jezdí z centra po pobřežní silnici. Vystoupit musíte na konečné, je to na silnici SP53 poblíž villaggia. Od letiště, z Via S. Maria Goretti, jezdí do blízkosti linky D autobus AMT č. 538. Vystoupit musíte ještě před tím, než autobus odbočí na jih. Podívejte se na mapu linek na výše uvedených stránkách. Dojít můžete i pěšky.

01.02.2016, 16:22.
V minulém roce jste mě pomohl při zajištění lodních lístků na Ischii a dodnes si toho velmi vážím. Vše proběhlo v pořádku a všude jsem vaše webové stránky chválil. Letos bych se na vás obrátil s prosbou o radu ohledně trajektu na Sicílii. Vím, že lodní lístky se kupují až na místě, ale zajímá mě, zda je výhodnější zakoupit ihned lístek zpáteční nebo je lepší lístky koupit jednotlivě. Na Sicílii máme zajištěné ubytování na dvě noci, v pátek 2.9.2016 tam a v neděli 4.9. 2016 zpět na pevninu. A pokud byste věděl, kolik by byla alespoň přibližná cena, bylo by to vynikající. Moc děkuji za Vaší odpověď. Zdraví Vás Jiří.

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu. Trajekt na Sicílii odjíždí z Villa San Giovanni do Messiny. Lístky se mohou koupit na místě, ale můžete je také zakoupit přes naši stránku Trajekty. Máme potvrzeno, že není účtován rezervační poplatek a je započítána online sleva. Podívejte se na naši odpověď ze dne 13.09.2015, 19:17. Určtě si kupte zpáteční jízdenku. Je to výrazně levnější než dvě samostatné jízdenky. Navíc při návratu do tří dnů je ta sleva výrazná. Aktuální plná cena je € 42,00. Výše Ecopass je € 1,00 pro každý směr. Jízdenka se nerezervuje na konkrétní hodinu, je platná celý den. Po rezervaci obdržíte e-mailem voucher, který na pokladně vyměníte za jízdenku. Přečtěte si také odpověď ze dne 12.05.2015, 14:06, kde jsou informace o příjezdu.

# 31.01.2016, 20:58.
Plánujeme pobýt týden v červnu na Sicílii. Neznáte kontakt na ubytování s česky mluvícím personálem v oblasti San Vito Lo Capo nebo jinde? Děkuji za odpověď. Pavel.

Bohužel takové informace nemáme, jak v okolí San Vito Lo Capo, tak jinde na Sicílii. Předpokládáme však, že pokud se někde objeví česky nebo slovensky hovořící personál, tak to bude o konkrétních osobách - kuchař, číšník, pokojská, ne o celém českém hotelu. Konkrétně v San Vito Lo Capo je turistický ruch z 90% italský. Najdete tam však hotely, kde kromě italštiny hovoří anglicky, německy, francouzsky, španělsky nebo i rusky. Jejich seznam najdete na Booking / San Vito Lo Capo.

# 29.01.2016, 02:12.
Písala som vám už pred 1,5 rokom, keď som prvýkrát navštívila sama Sicíliu. Vďaka vám som bola sebaistá a pripravená. Aj tak som skoro dostala v Palerme infarkt, keď ma vodič autobusu 3x vozil dookola po meste, pretože na mňa úplne zabúdol a v Palerme zastavuje autobus iba na znamenie. Tak som čakala na vodičovo znamenie a on na mňa zabúdol. Aj tak ma vysadil na opačnej zastávke. Domáci ma už ani nečakali doma. No prúser. Tentokrát mám na vás inú otázku. V Trapani pristanem po 23:15, pred polnocou. Ubytovanie budem mať pravdepodobne v Cefalu alebo Agrigento. Prosím vás, aký nočný spoj premáva z letiska pred polnocou a kam? Budem musieť spať na letisku? Do Palerma už nechcem ísť a ani do Trapani. Chcem niekam k moru, len na 3 noci. Niekam, kde je dobré spojenie - autobusové alebo vlakové. Tatiana.

Ten čas zase tak rychle neběží :-) Poslední odpověď ohledně Sicílie jsme Vám posílali před šesti měsíci, přesně na den :-) Snad o jediné dopravě takhle pozdě v noci víme autobusem Terravision do Palerma za € 11,00. V úterý a ve čtvrtek jede v 00:15, v Palermu je ve 2:00. Spoj čeká na poslední přílet. První vlak Trenitalia do Cefalu jede v 5:08. Na místě je v 5:56. Jízdenka stojí € 5,60. První vlak do Agriento jede v 8:41. Na místě je v 10:52. Jízdenka stojí € 9,00. Jako další možnost vidíme už jen taxi.

# 28.01.2016, 11:02.
Uvažujeme o pobytu na Sicílii se třemi dětmi. Momentálně jsou dobré ceny letenek. Který měsíc je pro návštěvu Sicílie vhodný? Rádi bychom se podívali po ostrově, navštívili vulkán atd. a vyhnuli se velkému horku. Jedeme i s roční holčičkou, nebude pro ni pobyt moc náročný? Děkuji Lenka.

Z mimosezónních termínů je vhodnější září než červen. Teplota vzduchu je přibližně stejná, teplota moře je však v září vyšší. Pro dítě by neměl být pobyt náročný, spíše ale volte výlety s ohledem na jeho věk. U každého je to samozřejmě jinak.

# 25.01.2016, 07:05.
Plánujeme s kamarády moto - dovolenou po Sicílii v termínu od 10.6.2016 do 19.6.2016. Kvůli času a únavě je předběžný plán přesouvat se s motorkami na přívěsu za autem. Pravděpodobně 1 auto / 2 motorky / 4 lidé. Žádám pokud mohu o informace, jak nejlépe se přesouvat z Brna, případně nějaký cenový nástřel co by přesun mohl finančně obnášet. Další otázka bude na to, co na motorce na Sicílii v žádném případě nevynechat. Děkuji za radu a s pozdravem Olda.

Navrhujeme Vám dvě varianty přesunu. V prvním případě se jedná o dálniční variantu: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Firenze - Salerno - Villa San Giovanni - Mesina a dále dle místa, kde si zvolíte základnu pro výlety na motorce. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte za soupravu s přívěsem celkem se třemi nápravami € 99,40. Pokud byste měli přívěs se dvěma nápravami, celkem tedy soupravu se čtyřmi, pak by Vás to mýtné přišlo na € 150,00. Od Salerna směrem na jih se už neplatí. Ve druhém případě se jedná o kompromis, který volíme my. Máme tuto trasu několikrát projetou a jeví se nám jako optimální z pohledu času a ceny: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio. Tady (nebo už v Rakousku) sjíždíme z dálnice a pokračujeme údolím až do Gemona, kde se opět na dálnici napojíme. V Mestre sjíždíme a pokračujeme po trase Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte. Odtud už po dálnici na Slaerno a Villa San Giovanni. V prvním úseku se platí mýtné € 16,00 (€ 24,10), ve druhém úseku € 29,70 (€ 44,80). Úspora je tedy € 53,70 (€ 81,10). Cena je za soupravu se třemi nápravami, v závorce se čtyřmi nápravami. Ve druhé variantě je třeba v Rakousku opět desetidenní dálniční známka. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při cestě na více jak 10 dnů se vyplatí koupit si dvě desetidenní dálniční známky než jednu dvouměsíční. Z Villa San Giovanni musíte přejet trajektem do Messiny. Společnost Caronte & Tourist Vás tam převeze za € 93,00 (tam i zpět). Předpokládáme, že se budete vracet za více jak 3 dny a souprava nebude delší než 9 metrů. K ceně je třeba připočítat Eco Pass € 1,00 v každém směru. Kalkulaci si můžete provést přes naši stránku Trajekty. Dálnice se na Sicílii opět platí. Zpoplatněné dálnice jsou dvě: Messina - Catania, Messina - Buonfornello (směr Palerno). Maximálně (za celý úsek) zaplatíte € 14,20 (€ 21,00) resp. € 7,40 (€ 9,30). Cena je za soupravu se třemi (čtyřmi) nápravami. Nejatraktivnější cesta s motorkou je na Etnu. Silnice SP92 stojí už jen za tu cestu, pomineme-li ten vlastní cíl - Etna. Jinak silničky ve vnitrozemí jsou také velice zajímavé. Pokud pojedete na výlet kamkoliv, určitě si to užijete.

# 22.01.2016, 09:33.
Ráda bych se s Vámi poradila ohledně letenek na Sicílii. Prosím, kdy je asi nejvhodnější koupit si letenku na Sicílii pro let v červenci? Nyní letenka Bratislava - Trapani - Bratislava stojí 3500,- Kč. Myslíte, že je lepší ještě počkat nebo je výhodné zakoupit si letenky již nyní? Děkuji za Vaši odpověď. Lucie.

Pokud je cena 3500,- Kč za zpáteční letenku přesně na Vámi požadované datum odletu a příletu, pak je to velice dobrá cena. Nicméně v současné době je nejlevnější letenka od Rynair z Bratislavy do Trapani na úrovni 1515,- Kč a z Trapani do Bratislavy na úrovni 1047,- Kč. Přímým letem se tak dostanete na cenu 2562,- Kč. Tam 21.7., zpět 28.7. Obecně u nízkonákladových společností najdete nejlevnější letenky někdy v období tří měsíců před odletem. Nemusí to však platit vždy. Čím více se však blíží odlet, tím už cena roste i na několikanásobek. Nejvyšší ceny bývají také dlouho dopředu. Pokud máte svůj přesný termín, sledujte vývoj ceny letenek a jak klesne na Vámi přijatelnou úroveň, ihned kupujte. Velice výhodné letenky budou rychle vyprány. Sledujte také akční ceny, slevové akce atd.

# 19.01.2016, 23:49.
Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom trajektov. V máji ideme do Trapani a chceli by sme si urobiť okruh po ostrovoch Favignana a Levanzo. Trasa by bola nasledujúca: Trapani - Favignana - Levanzo - Trapani. Vedeli by ste mi poradiť, kde si môžem danú trasu naceniť? Ďakujem. Linda.

Podívejte se na naši stránku Trajekty, kde si můžete cestu sestavit. Ze seznamu vyberte Aegadian Islands a postupně trasy Trapani - Favignana, Favignana - Levanzo a Levanzo - Trapani.

# 16.01.2016, 00:47.
Měla bych prosbičku. Víte, jak jezdí trajekty? Zda vůbec nějaké jezdí na ostrov Favignana? Jedná se mi o období červenec a srpen. Buď z Trapani a kolik eventuálně stojí osobní auto do 5. metrů a dvě dospělé osoby. Na Sicílii jsme již byli 3x a moc se nám tam vždy líbilo. Cesta je ale daleká, proto bych se chtěla ještě zeptat, jak by se tam bylo možné dostat třeba i z Janova, Livorna, eventuálně z jiného přístavu, buď do Trapani, eventuálně, zda něco nepluje přímo na Favignana nebo do Palerma. A zda mohu požádat o předběžnou cenu pro osobní auto a dvě osoby. Nebo radu, jak nejlépe se tam dostat. A pak bych se ještě chtěla zeptat, zda se tam dá sehnat ubytování. Předem mockrát děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Marcela.

Cesta do Janova vychází nejlevněji přes Německo a Švýcarsko. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53) a na mýtném v Itálii v úseku Como - Janov zaplatíte € 14,40. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 65,33. Přes Brenner by Vás to přišlo celkem na € 109,40 - předpokládáme, že tam budete déle jak 10 dnů. V případě cesty z Moravy přes Tarvisio, by Vás to vyšlo o € 1,00 více než přes Brenner. I v tomto případě se tedy vyplatí jet na Rozvadov a přes Švýcarsko. Z Janova Vám jede trajekt do Palerma. Podívejte se na naši stránku Trajekty - Sicily. Zpáteční jízdenka pro auto a 2 dospělé vyjde v červenci na € 347,20 v základní konfiguraci - křesílko a bez pojištění storna. Je třeba si tam zadat konkrétní termíny a konfiguraci. Cesta z Livorna do Palerma vychází na € 328,30, což je o € 18,90 méně. Tam to ale ze všech směrů vychází více na mýtném a pohonných hmotách. Z Palerma do Trapani je to přibližně 100 km, mýtné se neplatí. Z Trapani na Favignana najdete trajekty na stejné stránce Trajekty - Aegadian Islands. Ve stejné konfiguraci vyjde zpáteční trajektový lístek na € 130,06. V tomto případě ale ještě nejsou jízdní řády na červenec a srpen k dispozici. Ubytování hledejte na Booking / Favignana. Nabízí téměř 90 ubytovacích možností, ze kterých si určitě vyberete. Výhodou tohoto portálu je, že ubytování můžete rezervovat už nyní a kdykoliv bezplatně změnit až několik dnů před nástupem na ubytování.

# 11.01.2016, 17:21.
Zvažujeme dovolenou na jih Itálie nebo na Sicílii. Pokoušela jsem se najít, zda je možné přepravit dvě osoby a motorku ze severní Itálie na jih autovlakem nebo trajektem. Bohužel jsem žádnou možnost nenašla, pouze na Sicílii. Sicílie je druhá varianta naší dovolené. Poradíte, prosím, jak se dostat ideálně ze severu - Savona nebo Genova - na jih Itálie nebo na Sicílii? Předem moc děkuji za radu. Lucie.

Bohužel o autovlacích na jih Itálie nemáme žádné zprávy, stejně tak o trajektech. Známe pouze trajekt z Janova do Palerma - viz Trajekty - Sicily. Jedinou nám známou možností by byla kombinace trajektů přes Sardinii do Neapole a následně ze Salerna do Messiny a odtud do Villa San Giovani v Kalábrii, což by však nemělo smysl - časově a cenově.

# 11.01.2016, 13:05.
Děkuji moc za odpověď. Jak se naše cesta blíží, vynořily se další otázky, proto prosím o další rady. Jaký způsob dopravy po Sicílii byste nám doporučil? Nejlevněji vyjde asi vlak, je to pravda? Našli jsme stránky Trenitalia, nic levnějšího asi už nenajdeme, že? A je lepší si vlakovou jízdenku zakoupit předem online nebo na místě? Je zde rozdíl v ceně? Ještě k tomu cestování vlakem. Je možné po cestě vystoupit před cílovou stanicí a za pár hodin zase pokračovat do cíle? Rádi bychom si tak prohlédli města na trase. Ještě by nás zajímalo, jak je to na Sicílii se stopováním? Další praktický dotaz. Jak je to se zásuvkami, je potřeba redukce? A poslední věc. Nemáme bohužel na Sicílii čas navštívit všechny její krásy. Váháme, která města navštívit. Uvažujeme o Katánii, Syrakusách, Taormině a Agrigentu. Která z těchto měst stojí nejvíce za návštěvu? Předem děkuji za Váš čas a přeji pěkný den. Bára.

Spolehlivější doprava je železniční. Nicméně ne vždy jsou místa, ze kterých nebo na která chcete cestovat jsou pokryta železniční dopravou. Jízdní řády včetně cen najdete na Trenitalia. Ceny jízdenek jsou stejné pro všechny způsoby prodeje - online, pokladna, automat, agentura, telefonní prodej. Online nákup jízdenky je vhodný pro vyšší třídy vlaků, kdy se můžete dostat rozsáhlým systémem slev na lepší cenu vázanou na konkrétní spoj, konkrétní typ vlaku, konkrétní datum apod. Jízdenek ve slevě je omezené množství, proto se online nákup z tohoto důvodu vyplatí. Na slevu, pokud je k dispozici, dosáhnete i na místě. U těchto vlaků musíte jet většinou tím konkrétním vlakem. Po Sicílii budete pravděpodobně cestovat regionálními vlaky. V tomto případě doporučujeme jízdenku kupovat s dostatečným předstihem, ne na poslední chvíli. U pokladen bývají někdy fronty, automaty nejsou vždy přátelské apod. Nezapomeňte zdůraznit, odkud a kam chcete jízdenku a hlavně že chcete jízdenku na vlak Regionale. Jízdenku musíte na nástupišti označit ve žlutém funkčním strojku. Od této chvíle platí šest hodin. Z toho logicky vyplývá, že vystoupit a nastoupit o několik hodin později by mělo být možné. Nemáme to ale ověřeno, na druhé straně si nedovedeme představit, jak by se to kontrolovalo. Pokud tedy plánovanou cestu v šesti hodinách nestihnete, doporučujeme si zakoupit jízdenku do mezistanice a následně pak další. Autostop Vám nedoporučujeme, nemůžeme jinak. Z principu. I když jsme někde četli, že na Sicílii je tento způsob dopravy vnímán kladně. Legislativně: nelze na dálnici, jako koneckonců všude. Informace o autobusových spojích najdete hojně v našich otázkách a odpovědích. Zásuvky jsou obecně bez problému. Cokoliv s tenkým dvojkolíkem v nich funguje - různé nabíječky. Zástrčky s tlustými kolíky a s otvorem pro nulák musíte připojovat přes adaptér. Podle našeho názoru je pořadí vyjmenovaných měst následující: Taormina - Syrakusy - Agrigento - Catania.

# 08.01.2016, 09:59.
Řehůřkovi, chystáme se s přítelem na Sicílii a máme pár otázek. Zajímalo by mě, zda se zde dají využít nějaké zajímavé slevy na průkaz ISIC. A ještě se chceme zeptat, jaká je orientačně cena jídla. Našla jsem stránku na Cicala. Odpovídá to současné realitě? Přeji pěkný den a těším se na vaše odpovědi. Bára.

Podívejte se na italský ISIC, kde si můžete vyfiltrovat podle regionu a zájmu místa, kde kartu uplatníte. V případě státních muzeí a památek platí stejná pravidla jako v celé Itálii, kde podle věku máte vstup zdarma nebo se slevou. První neděli v měsíci mají vstup zdarma všichni. Věk prokazujete např. cestovním dokladem. Na stránce CK Cicala jsou orientační ceny z loňského roku. Je tam široké rozpětí, což je samozřejmé. Obecně to odpovídá. Levně nakoupíte v supermarketech a běžných obchodech. Nejvyšší ceny jsou v marketech, které jsou součástí různých turistických komplexů.

# 04.01.2016, 19:20.
Plánujeme cestu na Sicílii, konkrétně do Cefalu. Letíme se třemi dětmi a rádi bychom se koupali v moři. Váháme mezi dvěma termíny - přelom května a června, nebo přelom září a října. Můžete mi, prosím, poradit, který z těchto termínů je lepší zvolit? A nachází se v Cefalu a okolí hezké pláže? Nebo byste doporučil pro rodinu s dětmi ve věku 10, 5 a 2 roky jinou oblast? Děkuji Vám za odpověď. Lucie.

Teplotně je na tom červen a září podobně - průměrně 26 stupňů, stejně jako květen a říjen - průměrně 22 stupňů. V červnu však bývá moře výrazně chladnější - 21 stupňů než v září - 24 stupňů. Z toho důvodu bychom volili pro dovolenou druhý termín a spíše září než přelom září a října. Cefalu je po Taormině druhým nejnavštěvovanějším letoviskem Sicílie. Zdejší písčité pláže jsou dobře udržované. Nevíme, kam přesně přiletíte. Pokud do Palerma nebo Trapani, může být vhodným řešením San Vito Lo Capo. Zdejší pláže jsou vyhlášené. V nedalekém parku Zingaro jsou překrásné přírodní pláže. Do parku se platí vstup sice € 3,00, stojí to ale za to. Pokud přiletíte do Catania, pak jsou jedny z nejkrásnějších pláží na Sicílii u města Taormina.