SICÍLIE 2016 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2016 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.08.2016, 17:56.
Mohla bych se zeptat, zda jste absolvovali výstup na Stromboli se společností Magmatrek a v případě že ano, jaké jsou Vaše zkušenosti včetně názoru na obtížnost této cesty? Děkuji. Martina.

Výstup jsme neabsolvovali, v době kdy jsme Stromboli navštívili, byly naše děti ještě malé pro takový výstup. Jedná se o výstup podobný túrám ve vysokohorském prostředí umocněný vysokými teplotami v letním prostředí. Je třeba mít dobrou fyzickou kondici a samozřejmě dobré vybavení - především obuv. Obtížnost trasy je těžké definovat. Je to individuální záležitost. Pokud běžně zvládáte vysokohorské túry, nebude Vám výstup dělat žádný problém.

# 16.08.2016, 16:54.
Chcem sa Vás opýtať na spôsob dopravy. Prilietame do Trapani v nedeľu 4.9.2016 vo 23:15 hodín a z Vašich odpovedí na stránke som sa dočítal, že do centra Trapani sa môžeme dostať so spoločnosťou AST, posledným autobusom o 00:30 hodín. Chcem sa u vás uistiť, že v tento deň autobus pôjde tiež. Chcem sa Vás však ďalej opýtať na cestu z centra Trapani do centra Palerma ráno 6.6.2016 a následne na spôsob dopravy z centra Palerma do San Vito Lo Capo 8.8.2016. Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Michal.

Tento autobus AST z letiště v Trapani do centra Trapani v pondělí 5.9.2016 v 00:30 podle jízdního řádu jede. Z Trapani do Palermo jezdí společnost Segesta Autolinee. Autobusů jezdí během dne hodně, jízdenka stojí € 9,60. Z Palermo do San Vito Lo Capo Vás zaveze autobus společnosti Autoservizi Russo. Jízdenka stojí € 9,40. Autobusy jezdí tři za den. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 15.08.2016, 15:01.
Nejdříve bych ráda poděkovala za Vaše skvělé stránky, moc mi pomáhají. A teď Vás trošičku zdržím, moc se omlouvám. Poradil byste mi spojení z letiště v Palermo do města Trappeto? Budeme na letišti ve všední den kolem 22:00 hodiny večer. Dostaneme se tam nějakou kombinací vlaků nebo autobusů? Nebo případně, na kolik výjde taxi? Moc Vám děkuji předem za odpověď. Jitka.

Ve Vašem čase se už zřejmě do Trappeto veřejnou dopravou nedostanete. Vlaky Trenitalia jezdí do Trapetto z Piraineto, první však až ráno v 7:45. Jízdenka stojí € 3,10. Autobusy Autoservizi Russo jezdí do Trapetto z Terrasini, první však až ráno v 7:00. Jízdenka stojí € 2,90. Do Terrasini by Vás taxi mělo přijít přibližně na € 25,00. Do Piraineto by Vás vlak měl přijít přibližně na € 1,00 (nevíme ale, zda již funguje), taxi na přibližně € 15,00. Taxi do Trappeto by Vás mělo přijít přibližně na € 40,00.

# 12.08.2016, 11:18.
Chcela by som vás požiadať o radu ohľadom transferu z letiska Trapani. Letíme do Trapani 28.8. s príletom o 23:15. Bývať budeme v Castellammare del Golfo. Viete mi prosím poradiť, ako sa najrýchlejšie a pokiaľ možno aj za prijateľnú cenu dostať z letiska na miesto? Plus ešte jedna otázka. Na našich cestách sme zástancami požičania cestného skútra miesto auta. Myslíte si, že je to tam sa skútre v pohode, čo sa týka poznávania ostrova a podobne? Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady. S pozdravom Petra.

Přiletíte hodně pozdě. Bohužel o žádném přímém spoji nevíme. Ve 23:30 a 00:30 jezdí autobusy AST do Trapani. Tady si doporučujeme zajistit ubytování - Booking / Trapani. Z Trapani potom jezdí do Castellammare del Golfo přímé autobusy AST, ale až ve 13:30, 14:15 a 18:00. Ráno v 8:00 hodin jede přímý regionální vlak Trenitalia. V Castellammare del Golfo je v 10:05.

# 11.08.2016, 21:42.
Chystáme se koncem příštího týdne na dovolenou na Sicílii, konkrétně do Noto Marino, hotel Club Eloro. Chtěli bychom se zeptat, zda je v blízkosti půjčovna aut / motorek, případně kterou byste nám doporučili? Nechceme pro tento účel využívat služeb cestovní kanceláře. Děkuji. Renata.

O půjčovně přímo v Lido di Noto nevíme. Je tam několik ubytovacích zařízení, která spolupracují s autopůjčovnou Auto Center Avola. Jejich seznam najdete na výše uvedených stránkách. Těch agentur se kterými spolupracují místní podnikatelé je více. Jedna turistická agentura by měla být i v blízkosti Hotel Club Eloro. Pronájem aut zajišťuje i samotný hotel.

# 08.08.2016, 13:11.
Ve středu letíme na Sicílii s přistáním v Catanii v 15:20. Potřebujeme se dostat rozumně do Messiny. Poradíte nám nějaký rychlý spoj? Děkuji. Jana.

V 16:10 jede do Messiny z letiště přímý autobus společnosti SAIS Autolinee, další jede v 17:10.

# 07.08.2016, 09:29.
Chceme letět 15. srpna na Sicílii na letiště Catania, kde si chceme půjčit auto a přejet do Catania autem, kde jsme ubytovaní asi 7 km od letiště. Chceme si půjčit auto na 7 dní a procestovat Sicílii. Můžete nám doporučit, kde si půjčíme auto za dobrou cenu, nebo jaké jsou rozdíly v půjčovnách aut? Máme obavy, že na letišti budou auta na půjčení drahá. Nemáte přehled, zda je lepší si půjčit auto ve městě nebo na letišti? Případně bychom jeli z letiště taxíkem a auto si půjčili ve městě. Ceny za taxi jsou přijatelné? Děkuji za radu. V. Z Pelhřimova.

V tomto případě by mělo být cenově jedno, zda si půjčíte auto na letišti nebo ve městě. Nicméně na letišti může být menší nabídka než ve městě z důvodu větší poptávky. Půjčit si auto na letišti je samozřejmě výhodnější z důvodu následné dopravy. Doporučujeme si auto zarezervovat přes Rental Cars. Je to srovnávač ze stejné skupiny jako Booking. Nabídne Vám srovnání většiny nabídek v dané lokalitě, často mají zvýhodněné nabídky typu druhý řidič zdarma, plná nádrž atd. Veškeré informace jsou také v češtině a co je důležité, mají i technickou podporu, která komunikuje v češtině. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že to tak skutečně funguje. Na výše uvedených stránkách si můžete nechat na vybraný automobil zobrazit nabídku jak na letišti, tak ve městě. Mezi letištěm a městem funguje kyvadlová doprava AMT za € 4,00. U taxi počítejte s částkou € 20,00 až € 30,00 podle místa v Catania.

# 05.08.2016, 08:36.
A ještě jeden dotaz, snad poslední. Píšete, že nejlevnější je půjčit auto až na letišti. To znamená, že je lepší nic předem nebookovat a prostě si vyhlídnout půjčovnu po příletu a řešit to na místě? Marie.

Psali jsme, že je levnější půjčit si auto na letišti než ve městě. Pro Trapani to platí obecně. Samozřejmě si pro Váš termín zkontrolujte ceny v obou lokalitách. Určitě doporučujeme si auto rezervovat a dopředu se seznámit se všemi podmínkami, případně dokonfigurovat příslušenství. Z našich zkušeností doporučujeme Rental Cars. Je to srovnávač, tzn. obdržíte nejlepší cenu a kvalitu v dané lokalitě, stránky jsou i v češtině a mají hlavně telefonickou podporu i v češtině. Jsou ze stejné skupiny jako Booking a často obdržíte speciální nabídky typu - druhý řidič zdarma, auto s plnou nádrží apod.

05.08.2016, 08:15.
Ještě jednou pane Řehůřku velice děkuji za vaši odpověď. Měla bych ještě jeden dotaz. Poprvé v životě si budeme půjčovat auto a někde jsem se dočetla, že při půjčení musí hlavní řidič předložit pas. Což je problém, protože přítel pas nemá. Je to opravdu nutné nebo stačí občanský průkaz a řidičský průkaz? Už tak si zařizujeme kreditní kartu, protože údajně jiné platby neakceptují a teď ještě tohle. Děkuji moc za vaší odpověď! Marie.

Podle platné legislativy je cestovním dokladem pas nebo občanský průkaz. Toto by měly dodržovat všechny země Evropské Unie včetně zemí, které mají s Evropskou Unií v tomto směru zvláštní dohodu. Pro půjčení auta potřebujete platný řidičský průkaz a další doklad totožnosti, což je např. cestovní doklad. Je to samozřejmě o tom, že když v autopůjčovně narazíte na člověka, který nebude občanský průkaz akceptovat, tak bude problém. Stejně tak obecně autopůjčovny požadují kreditní karty na jméno řidiče, máme však informace, že se automobil vypůjčil i na debetní kartu nebo na kartu spolujezdce. Jsou obecná pravidla, ale realita může být občas jiná. Doporučujeme si automobil vypůjčit přes Rental Cars. Je to prověřený srovnávač ze skupiny, ve které je např. Booking. Na vybraný automobil si nechte zaslat nabídku a potom zavolejte na technickou podporu, která je i v češtině a na vše se přesně zeptejte ve vazbě na tu konkrétní půjčovnu a automobil. Pokud pak na místě nastane jakýkoliv problém, můžete zavolat na zmiňovanou technickou podporu a problém řešit.

# 05.08.2016, 07:35.
Moc Vám děkuji za odpověď. Cenu za lanovku a jeep jsem viděla, máme v plánu i několik jiných výletů, a proto jsme přemýšleli nad tím, jít nahoru pěšky a trochu ušetřit. A ještě bych se zeptala, je reálné dojít nahoru a dolů a stihnout zpáteční autobus? Četla jsem, že je to přibližně na 5 hodin. Ještě jednou moc děkuji a přeji pěkný den. Monika.

Pěšky je možné samozřejmě vyjít, máte na to ale necelých šest hodin ve vazbě na jízdní řád autobusu. Čas, za jak dlouho vyjdete nahoru a sejdete dolů je ale individuální podle kondice, počasí, atd. My doporučujeme vyjet lanovkou a zbytek dojít pěšky. Naopak džípem jet nedoporučujeme. Ten úsek je velice atraktivní a vychutnáte si ho jen pěšky. My jsme to šli s malými dětmi a cesta tam a zpět včetně lanovky nám trvala přibližně 4,5 hodiny. Nahoře jsme se prošli kolem vedlejších kráterů. Nahoru na plošinu od lanovky jsme šli necelé 1,5 hodiny.

# 02.08.2016, 15:28.
Na konci září budeme bydlet v hotelu Capo dei Greci poblíž města Sant Alessio Siculo a chtěli bychom si udělat výlet na Etnu - autobusem k dolní stanici lanovky a potom pěšky. Na stránkách Interbus jsem našla v sekci exkurzí autobus s odjezdem v 7:30 od zastávky u hotelu a návratem v 18:00 za € 31,00 Bohužel nevím, zda je to jen cena autobusu nebo i něco jiného. Nevíte prosím, zda je i jiná možnost, jak se z okolí hotelu dostat k lanovce nebo co nejblíže Etně? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Monika.

Můžete jet vlakem Trenitalia za € 5,10 do Catania Centrale. Odjíždí v 6:29 a v Catania je v 7:46. Odtud potom autobusem AST v 8:15 pod Etnu. Viz naše odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47. Ve Vámi uvedené exkurzi je jen cena za dopravu. Máte tam přímo uvedeno, že za lanovku a jeep se platí extra a cena je přibližně € 60,00.

# 30.07.2016, 13:26.
Jak se dostaneme z letiště v Catanii do Stazzo? Děkuji za odpověď. Lucie.

Známe jen řešení autobusem AMT Alibus na Catania Centrale za € 4,00 a odtud vlakem Trenitalia do Guardia / Mangano / S. Venerina za € 3,10. Odtud je to ale ještě pěšky do Stazzo 3 km. Řešením může být taxi z letiště, Catania Centrale nebo z Guardia.

# 29.07.2016, 10:42.
Chtěla bych vás požádat o radu. V září se chystám na 7 dnů na Sicílii. Vzhledem k tomu, že letadlo mi přistane v Palermu, ráda bych strávila první tři dny právě v tomto městě a potom se přesunula blíž k moři. Uvažuji mezi letovisky Cefalu a San Vito Lo Capo. Které letovisko byste mi spíše doporučil? Jde mi o odpočinek na pláži, krásné moře, ale současně i o možnost procházení se po večerech typickými sicilskými uličkami a nasávání atmosféry. Dále bych se vás chtěla zeptat, jak se nejjednodušeji dostat z Palerma do San Vito? A jezdí ze San Vito nějaké autobusy do vámi doporučovaného Zingaro? Lze se z lokalit San Vito, Palermo, Cefalu dostat v rámci jednodenního výletu veřejnou dopravou k Etně? Předem moc děkuji za radu. Magda.

Z pohledu moře a pláže bychom doporučili San Vito Lo Capo. Z pohledu historického centra, uliček a procházek bychom doporučili Cefalu. Z Palermo do San Vito Lo Capo jezdí autobusy společnosti Russo Autoservizi za € 9,40. Do Zingaro se dostanete kombinací autobusů stejné společnosti. Ze San Vito Lo Capo do Castellamare za € 6,40 a z Castellamare do Zingaro za € 3,20. Etna je hodně daleko, bez zapůjčení auta - viz Pronájem aut - to na jednodenní výlet není. Doporučujeme úterní organizovaný výlet z Palerma na Etnu s odpolední zastávkou v Taormině - viz Get Your Guide. Doporučujeme i další výlety - viz Get Your Guide / Palermo.

# 28.07.2016, 12:16.
Čas odjezdu na dovolenou, při které chci na pár dní navštívit i Sicilii, se blíží. Mám proto na Vás ještě pár dotazů ohledně platby za trajekt. Předpokládám, že zakoupím lístek přes vaši stránku Trajekty. Na e-mail dostanu po zaplacení z platební karty tzv. voucher? Chápu to tak správně? A na místě v přístavu si pak vyzvednu lodní lístek? Děkuji moc za Vaše odpovědi. Váš stálý klient Jiří.

Ano přesně tak, obdržíte voucher, na základě kterého si na pokladně vyzvednete lístek. Ten budete mít už uhrazený z karty v ČR včetně Eco Pass. Zpětná vazba na tuto konkrétní transakci je v odpovědi ze dne 13.09.2015, 19:17. Trajektový lístek si můžete objednat na stránce Trajekty - Sicily.

# 27.07.2016, 17:42.
Narazila jaem na odkaz na Váš e-mail a potřebovala bych zjistit pár informací o Sicílii. Pojedu z Brna autem, a ráda bych věděla, odkud by mohl být nejlevnější trajekt na Sicílii? Děkuji moc. Barbora.

Jeďte trajektem z Villa San Giovanni do Messiny. Z dálnice jsou tam už směrovky směr Sicilia. Cena se odvíjí podle velikosti automobilu a doby, za kterou se budete vracet zpět. Viz Trajekty - Sicily. Doporučujeme si také přečíst naši reportáž Sicílie 2006 a kapitolu Ještě hlouběji na jih.

# 27.07.2016, 15:14.
V neděli odlétáme na Sicílii, přiletíme po půlnoci. Pravděpodobně budeme muset využít taxi. Jaká je prosím Vás cena taxi služby? Jedná se o letiště Vincenzo Florio a cesta bude do města Marsala. Děkuji. Libor.

Z letiště v Trapani do Marsala Vás taxi vyjde na € 55,00. Od 22:00 do 6:00 se účtuje příplatek ve výši € 6,00. Jedná se o služby společnosti Antonio Fiorino. Standardní taxi by mělo vyjít na cenu pohybující se kolem € 30,00 + případnou noční přirážku (nástupní sazba je € 3,00 a cena za kilometr € 1,50). Počítejte však raději s tou vyšší cenou.

# 27.07.2016, 13:09.
18.8.2016 přiletíme na letiště v Trapani a musíme se dostat do pronajatého domku v Grotte. Můžete mi poradit cestu? Tam máme zapůjčené auto do 25.8.2016. Potřebuji na řízení mezinárodní řidičský průkaz? Poradíte mi, která místa máme navštívit v okolí? Děkuji za odpověď. Bronislava.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem Terravision za € 11,00 do Palerma. Vystupte na vlakovém nádraží Palermo Centrale. Odtud pokračujte autobusem Cuffaro za € 9,00 do Grotte. Nenapsala jste časy. Autobusy Terravision jezdí po celý den, autobusy Cuffaro jen ve 14:00. V jiných čase se budete muset dopravit se stejnou společností do Agrigento a odtud do Grotte vlakem Trenitalia nebo autobusem SAL.

# 21.07.2016, 14:44.
Existuje autobusový spoj Palermo - Taormina a zpět v jednom dni? Děkuji předem za odpověď. Andrea.

O přímém spoji nevíme. Jezdí spoje do Catania nebo Messina a tady je třeba přestoupit na autobus do Taormina. Schůdnější ředšení je cestovat vlakem. V 5:00 jede z Palermo Centrale vlak Trenitalia do Catania Centrale, kde je v 7:50. Odtud potom pokračuje v 8:00 vlak do Taormina / Giardini, kde je v 8:45. Pokud přestup nestihnete, z Catania jezdí těch vlaků hodně. Jízdenka na tento spoj stojí € 15,00. Zpět potom můžete jet v 16:02 do Messina Centrale, kde je v 16:49 a odtud pokračovat v 17:13 do Palermo Centrale, kde je ve 20:00. Jízdenka na tento spoj stojí € 14,30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Z Giardini do Taormina se dostanete autobusem skupiny Interbus za € 1,90. Jezdí jich hodně. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.07.2016, 15:47.
Vracím se znovu do Trapani a ještě mě chybí navštívit chrám v Segestě. Jaké jsou možnosti cesty tam a zpět autobusem? Děkuji za odpověd. Petr.

Z Trapani do archeologického parku v Segesta jezdí autobusy společnosti Tarantola Bus. Z Piazza Montalto jezdí autobusy v 8:00, 10:00, 14:00 a 18:00, v Segesta jsou za 40 minut. Jízdenka stojí € 4,00, zpáteční € 6,60. Zpět jezdí autobusy v 7:10, 9:20, 13:10, 16:10. Pro Vás přichází tedy v úvahu spoj v 8:00 hodin tam a ve 13:10 nebo v 16:10 zpět. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.07.2016, 18:50.
Chcel by som sa opýtať. Ak pôjdeme z letiska v Trapani do San Vito Lo Capo, kde sa kupujú lístky na autobus? A platí sa aj za batožinu? Neviete koľko približne stojí lístok? Je to priamy spoj bez prestupu? Zastávka je viditeľne označená niekde hneď pred letiskom? Ďakujem. Marek.

Na letišti Trapani se jízdenky na autobus AST kupují přímo v autobuse. Podle přepravních podmínek může cestující přepravovat zdarma zavazadlo do rozměrů 50x30x20 cm a do hmotnosti 10 kg. Za větší nebo těžší zavazadla se musí zakoupit jízdenka. Maximální rozměr je 40x60x80 cm. Každý cestující může přepravovat maximálně dvě zavazadla. Podle tarifu by jízdenka měla stát přibližně € 6,00. Spoje jsou s přestupem v přístavu v Trapani. Někdy je doba mezi spoji 5 minut, někdy i 30 minut. Zastávka je vlevo od Terminálu. Letiště v Trapani je malé, bez problému to najdete.

# 14.07.2016, 13:50.
Chystáme se na Sicílii do Grotte. Chtěla bych se zeptat, jak se tam nejlépe dostaneme s Prahy. A co je tam zajímavé vidět? Na internetu jsme toho moc nenašli. Děkuji. Hezký den. Kateřina.

Z Prahy letecky do Catania nebo Palermo. Z letiště kyvadlovou dopravou na Catania Centrale resp. Palermo Centrale. Odtud potom vlakem Trenitalia s jedním přestupem do Grotte. Kromě několika pěkných kostelů, je na Grotte asi nejzajímavější nedaleké archeologické naleziště s prehistorickými jeskyněmi. Nicméně hlavním místem této oblasti je Agrigento a jeho Údolí chrámů.

# 14.07.2016, 08:15.
Pane Rehúrek, chcela by som opýtať, ako sa najrýchlejšie a najlacnejšie dostaneme z Catania na Etnu? Ďakujem za odpoveď. Dáša.

Viz naše odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47.

# 11.07.2016, 09:13.
Pane Řehůřku, od 6. do 11.10.2016 letíme s přítelem na Sicílii. Prvních pět dní budeme mít půjčené auto. Potřebujeme se z Trapani dostat do Catania a potom zpět. Na dalších pět dní máme v plánu bydlet v Trapani a odtud už cestovat autobusy a trajekty po okolí. Chtěla bych se zeptat, zda musíme jízdenky na trajekt Trapani - Favignana koupit předem, nebo stačí až v den, kdy bychom chtěli jet, a zda je autobusové spojení v těchto místech (Trapani, Palermo) spolehlivé. Děkuji. Marie.

Jízdenky na trajekt pro osoby stačí zakoupit až před odjezdem. Autobusové spojení je spolehlivější, čím méně lokální je autobus. Tzn. spoje mezi velkými městy jsou spolehlivější než místí linky mezi vesničkami. Je to ale jih itálie, vždy počítejte s nějakou rezervou nebo záložním řešením.

# 10.07.2016, 11:19.
Letíme na dovolenou na Sicílii a nechci si tam půjčovat auto. Jaké je dopravní spojení místními autobusy po ostrově? Je spolehlivé a fungule nějaký jízdní řád mezi různými městy? Děkuji. Irena.

Na Sicílii funguje hodně autobusových společností. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách přepravců. Většina je zmiňovaná v těchto našich otázkách a odpovědích. Tam hledejte další informace. Méně spolehlivá je místní přeprava mezi vesničkami, spolehlivější jsou spoje mezi velkými městy. Nejspolehlivější je vlakové spojení na páteři podél pobřeží Palermo - Messina - Catania.

# 09.07.2016, 17:48.
Chystáme se příští týden na Sicílii k Syrakusám. Chtěla bych se zeptat. Nevíte, zda existuje nějaká stránka, kde by bylo možné zjistit, jaký je aktuální výskyt medúz na sicilských plážích, případně na kterých plážích se nacházejí ochranné sítě? A dále jsem se chtěla zeptat, zda stojí za to výlet vlakem například z Nota do Ragusa, zda by to bavilo děti? Děkuji. Pavla.

Bohužel o takové stránce nevíme. Občas zveřejňují aktuální zpravodajství o výskytu a pohybu medůz na Il Meteo. Co se ochranných sítí týče, víme o tom, že v roce 2014 proběhly experimentální instalace v lokalitách Lampedusa, Favignana a Ustica. V roce 2015 proběhly instalace na ostrovech Lipari, Salina a Vulcano. O dalších instalacích na Sicílii nevíme. Co se výletu vlakem týče, nevíme kam je směrovaná otázka. Pokud se vlastní cesty týče, je to víceméně cesta stejným rázem krajiny téměř dvě hodiny. Cíl cesty je moc pěkné historické město. Pokud něco z tohoto Vaše děti zajímá, potom je to asi bavit bude.

# 08.07.2016, 16:36.
Chcem sa opýtať na autobus priamo z Taorminy do Catanie na letisko, keď lietadlo letí v 7:00 hodín ráno na Slovensko s prestupom. Jedná sa o sobotu, prípadne bežný pracovný deň v týždni. Malo by to byť v mesiaci september. Prípadne, aké sú iné možnosti autobusových spojov? Lístok na letisku v Catanii do Taorminy sa kupuje priamo v autobuse? Ďakujem. Zuzana.

Cesta autobusem z Taorminy do Catania na letiště trvá 1,5 hodiny. Znamená to, že byste musela vyjet přibližně mezi třetí a čtvrtou hodinou. V tuto dobu o žádném spoji nevíme. Řešením je jet autobusem skupiny Interbus ve 20:45 v pátek, na letišti je v 22:10. Jízdenka stojí € 8,20. Jízdenky se kupují na pokladnách. Jejich seznam je uveden na výše uvedených stránkách. Taxi Vás vyjde na € 80,00.

# 08.07.2016, 10:43.
Chtěla bych poradit, jak se dostaneme veřejnou dopravou z Taorminy, kde jsme ubytovaní na Etnu? Děkuji. R.

Víme jen o možnosti vlakem Trenitalia do Catania a odtud autobusem AST pod Etnu. Autobusem skupiny Interbus do Catania už odjezd na Etnu v 8:15 nestihnete. Na Etnu se pořádá z Taormina i řada organizovaných výletů - viz Get Your Guide.

# 08.07.2016, 10:19.
Chcela by som sa opýtať, či je potreba kúpiť si dopredu lístky na loď na ostrov Favignana pre 4 osoby. A ak viete poradiť, cez akú stránku? Ďakujem. Veronika.

Není to nutné, trajektů jezdí denně hodně. Pokud však chcete mít jistotu itineráře, doporučujeme to. Pokud tam nejedete jen na výlet, ale budete tam pobývat, potom je to nutností na cestu zpět, kdy budete vázaná dopravou na letiště a odlet. Jízdení řády a možnost rezervace najdete na stránce Trajekty.

# 07.07.2016, 20:23.
Pane Řehůřku, měla bych doufám poslední otázku. Je možné si pronajmout auto v Trapani, pokud mám jen kartu, na které jsou uloženy mé peníze? Nebo musím mít kartu, na které jsou peníze vypůjčené? Děkuji za odpověď. Markéta.

K pronájmu auta je potřeba mít kreditní kartu. Toto je podmínka většiny autopůjčoven na světě. Pokud kreditní kartu nemáte, doporučujeme si zařídit Citilife od Citibank (nově Reifeisenbank). Tato karta Vám navíc z každého nákupu ušetří 2%. Doporučujeme auto zapůjčit přes Rentalcars, kde podle našich zkušeností najdete nejlepší nabídky v dané lokalitě, většinou s minimální spoluúčastí u pojištění a hlavně mají telefonickou podporu v češtině i slovenštině.

# 05.07.2016, 21:40.
Mám prosím jednu otázku. V neděli letíme do Trapani. Přílet je ve 23:15. Autobus do Trapani snad stihneme, ve vašich diskuzích píšete, že autobus staví v Trapani na vlakovém nádraží. A potom v přístavu Trapani Porto. Jelikož nemohu najít zastávku na mapě, nevím si rady, kde vystoupit. Ubytování máme na adrese Piazza Principessa Jolanda 13, 91100, Trapani, Sicily, Italy. Prosím, poradíte mi? Děkuji moc za ochotu. Dále se chci zeptat, jaká je asi přibližná cena vypůjčení skútrů nebo zda se spíše vyplatí automobil? Jsme dva dospělí a jedno dítě. Děkuji. Markéta.

Z Vašeho ubytování je to blíž k přístavu než k vlakovému nádraží. Pronájem skútru se pohybuje od € 20,00 na den. Záleží samozřejmě kam chcete cestovat. Na delší vzdálenosti je lepší si pronajmout auto. To samozřejmě doporučujeme i v tomto případě, kdy máte dítě. Ceny viz Pronájem aut.

# 01.07.2016, 22:23.
V červenci plánujeme dovolenou v Palermu a hlavně jeho okolí. Nemáme řidičský průkaz, tak nás zajímá, zda jsou v Palermu a případně v Castellammare del Golfo nějaké lepší půjčovny kol. Děkujeme za odpověď. Pavla.

V Palermo doporučujeme Bikecity, v Castellammare del Golfo Ebike Sicily.

# 01.07.2016, 18:34.
Jsem studentka z Prahy a chtěli bychom s mým mužem jet na Sicílii, tak na dva týdny. Mohl byste nám doporučit nějaký hotel nebo známé místo, kde bychom mohli na pár dní přespat? Většinu času bychom chtěli bydlet na pláži. Myslíte, že je to bezpečné? Děkujeme! Kristýna.

Moc nerozumíme Vašemu dotazu. Pokud je Vám jedno, kde na Sicílii budete, jde Vám o atraktivní lokalitu a pěknou pláž, potom doporučujeme Giardini Naxon na východě nebo San Vito Lo Capo na západě. Vám vyhovující ubytování najdete podle zadaných parametrů a termínu na portále Booking / Giardini Naxos a Booking / San Vito Lo Capo. Pokud však chcete bydlet na pláži ve stanu nebo pod širákem, pak toto nedoporučujeme. V Itálii je kempování ve volné přírodě zakázáno, hrozí Vám vysoká pokuta a bezpečné nocování to také moc není.

# 30.06.2016, 07:59.
Ještě jeden dotaz na dopravu na Lipari. Přiletíme do Palerma v 11:10 a odtud pokračujeme do Milazzo a dále trajektem. Je lepší si objednat nocleh v Milazzo a pokračovat na Lipari až druhý den ráno nebo jsme schopni stihnout trajekt večer? Poslední trajekt mě ukazoval čas 18:30 hodin. Děkuji mnohokrát za odpověď. Eva.

Z letiště Palermo jeďte kyvadlovou dopravou Prestia e Comande na Palermo Centrale za € 6,30, zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Cesta trvá přibližně 50 minut. Z Palermo Contrale pokračujte vlakem Trenitalia do Milazzo. Vlaky jedou ve 13:06 (16:08), 14:05 (16:56), 15:06 (18:02), 16:05 (18:30). Jízdenka stojí € 11,30. Z Milazzo odjíždí trajekty na Lipari v 17:45, 18:30, 18:45 a 19:30. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Aeoliand Islands.

# 29.06.2016, 19:46.
Vážený pane Řehůřku, moc Vám děkuji za radu! Chtěl bych se Vás ještě zeptat, jak se dopravit z Via Villa Rosato do Centra Palerma a zpět. A z Via Villa Rosato na pláž do Modela a zpět. Existuje také něco jako vícedenní jízdenka? Budeme cestovat autobusy 5 dní. Děkuji. S pozdravem Pavel.

Jeďte zmiňovaným autobusem č. 645 na Stadio, což je jeden z dopravních uzlů. Odtud pokračujte autobusem č. 101, který Vás zaveze do centra Palerma. Na Spiaggia di Mondello se dostanete autobusem č. 645 opačným směrem a na Margherita di Savoia / Monte Ercta přestupte na autobus č. 544, který Vás zaveze k pláži. Jízdní řády a mapy najdete na AMAT. Standardní jízdenka na 90 minut stojí € 1,40. Jízdenka na 1 den stojí € 3,50, na 2 dny € 5,70, na 3 dny € 8,00, na 4 dny € 10,20, na 5 dnů € 12,50, na 6 dnů € 14,60 a na týden € 16,80.

# 28.06.2016, 21:21.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Měl bych ještě dotaz. Nevím, zda mohu zde nebo přímo na Vaší stránce? Zajímalo by mě, zda jsou tyto údaje reálné: jízda čistého času necelých 13 hodin - když zvážím, tak ušetřit € 75,00 kvůli 3,5 hodinám se myslím vyplatí. Myslíte, že je trasa dobře sjízdná nebo se nevyplatí projíždět městy? Nikam nespěcháme, máme dovolenou tři týdny, chceme si i cestu užít. Měl bych ještě dotaz. Jak jsem již psal, plánujeme jít na Stromboli a nechat auto ve městě Milazzo. Celkem mám strach tam někde nechat stát plné auto věcí. Nevíte, zda jsou tam nějaká hlídaná parkoviště a kolik stojí? Nebo zda se tam dá zaparkovat někde, kde to bude alespoň trochu bezpečné? Předem děkuji za odpovědi. Přeji pěkný večer. David.

Trasu od Tarvisio po Gemona jezdíme běžně, je v naprosté pohodě. Od Gemona po Portogruaro ale přes San Vito a dále do Ravenna jsme jeli v roce 2002 - Za sluncem přes půl Evropy. Doporučujeme spíše trasu přes Udine a Palmanova na SS14 a po ní až do Mestre. Z Ravenna do Terni po SS3bis běžně jezdíme. Tady doporučujeme od Rieti po SS4 do Říma a po obchvatu se napojit na SR148 do Latina a dále po SS7 se připojit na dálnici u Caserta. Trasu máme projetou také v roce 2002 - Daleko domů na sever. Od Salerno na jih se už dálnice neplatí. Parkování v Milazzo viz naše odpověď ze dne 02.06.2015, 20:36.

# 27.06.2016, 22:48.
17.7.2016 odlétáme na Sicílii do Trapani. Našla jsem transfer z letiště do Trapani, společnost AST, ale nedokážu na jejich stránkách najít, kde jsou zastávky autobusu - lokalita. Děkuji. Kačka.

Autobus AST z letiště do Trapani má tři zastávky - Paceco, Trapani (u vlakového nádraží), Porto (přístav).

# 27.06.2016, 13:52.
Plánujeme, už ani ne za týden, jet autem na Sicílii. Chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti, zda je rozumné vyjet 1.7. teď v pátek. Abychom nestáli v koloně více něž jeli. Ještě bych se chtěl zeptat, zda neznáte nějaké stránky - anglicky, nebo i italsky pokud to bude intuitivní, kde mohu zjistit ceny dálnic mezi různými úseky? A poslední dotaz, četl jsem hodně diskuzí na téma Stromboli. Je podle Vás možné jít až v vyhlídce na vrcholu bez průvodce nebo na to nemáme ani myslet? Děkuji za Váš čas. David.

Termín 1.7. a 2.7. je jeden z nejhorších prázdninových termínů. Pokud máte možnost odjezd posunout, potom to doporučujeme. Pokud ne, snažte se alespoň vyjet co nejdříve. Vše o italské autostrádě včetně cen mýtného najdete na Autostrade. Vystoupat na vrchol Stromboli doporučujeme pouze s průvodcem. Tento výstup je možné objednat např. přes Magmatrek.

# 27.06.2016, 12:45.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostanu k lanovce na Etnu z města Mascali. Děkuji. Iva.

Autobus AST na Etnu odjíždí z Catania v 8:15. Na místě je v 10:15. Zpět potom jede v 16:30, na místě je v 18:20. Spojení z Mascali do Giarre nebo Riposto, které mají na půl cesty mezi sebou společnou železniční zastávku zajišťuje společnost Autolinee Buda. Bohužel první autobus jede až v 7:25 ráno. Nevíme kde budete přesně bydlet, je možné že to zvládnete pěšky nebo taxi. Vlak Trenitalia potom jede z Giarre / Riposto v 5:40, 6:10, 6:42. Na místě v Catania je za 20 až 30 minut podle spoje.

# 27.06.2016, 11:30.
14.7. přiletíme na letiště v Trapani kolem 14:30. Můžete mi prosím poradit spojení do Erice? A zda ten stejný autobus jede přes San Vito do Castellammare del Golfo? Děkuji moc za odpovědi. Markéta.

Z letiště v Trapani jezdí v této době do Erice autobus AST v 15:30 a v 17:30. Do Erice přijíždí na zastávku Valle Funivia v 16:25 resp. 18:25. Tento stejný autobus přijíždí do San Vilto Lo Capo v 17:30 resp. v 19:30. Do Castellammare del Golfo nejede. Ze San Vito Lo Capo jede autobus do Castellamare del Golfo stejné společnosti jen ve 12:15, na místě je v 15:10. Více spojů provozuje ze San Vito Lo Capo Russo Autoservizi - 5:45, 11:00, 13:00, 18:00.

# 27.06.2016, 09:22.
Prosím vás, chcela by som sa opýtať, či je nejaká reálna šanca dostať sa v nedeľu autobusom alebo vlakom do 16:30 hodín z Fondachello, prípadne Letojanni, do Trapani na letisko? Let mame v 18:25. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď. Ivana.

Potřebujete se dostat do Catania. Odtud Vám jede autobus SAIS Autolinee do Palermo v 7:30 (10:10) a v 9:00 (11:45). V závorce jsou uvedeny příjezdy do Palermo. Jízdenka stojí € 13,00. Z Palermo potom jede na letiště v Trapani autobus společnosti Terravision ve 14:00 (15:45) a v 15:00 (16:45). Jízdenka stojí € 11,00. Linku zajišťují autobusy společnosti Salemi. Dopravu do Catania bohužel v navazujícím čase kromě taxi neznáme.

# 26.06.2016, 21:05.
Píši vám ještě s dotazem, zda nevíte, jak se nejlépe dostat ze San Vito Lo Capo do Riserva Zingaro. Měl by tam jezdit autobus, ale nemůžeme nic najít. Stránky jsou většinou jen v italštině. Chystáme se z Palerma do San Vita a tam se budeme pohybovat pouze MHD. Rády bychom se jely podívat i do Scopella, ale tam by to už mělo jezdit lépe. Děkuji za váš čas a přeji pěkný den. S pozdravem Šárka.

Viz naše odpověď ze dne 21.05.2016, 11:12.

# 25.06.2016, 18:34.
Dne 30.6.2016 přiletíme do Palerma na letiště ve 13:35. Potřebovali bychom se dostat do Via Villa Rosato 20. Chtěl bych vás požádat o radu, jak se nejlépe na tuto adresu dostat? Zda použít vlak a potom kombinaci autobusu? Děkuji. S pozdravem Pavel.

Do 30.6.2016 je vlaková doprava v rekonstrukci. Doporučujeme autobusovou dopravu Autolinee Prestia e Comande za € 6,30. Vystupte na zastávce Via de Gasperi. Odtud jeďte autobusem č. 645 a vystupte na Del Fante / Villa Rossato. Jízdní řády najdete na AMAT. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Via Villa Rosato. Hotel Casena dei Colli je po pravé straně.

# 21.06.2016, 14:54.
V červenci přiletíme na letiště v Catanii a chtěla bych poprosit o radu, jak se dostat z letiště do Mascali - Fondachello, kde budeme ubytovaní. Našla jsem, že autobusy Etna Trasporti jezdí přímo z letiště do Taorminy a Giardini Naxos - jedou přímo tam nebo mají i zastávky cestou? Nebo jsem našla Alibus, který nás z letiště dopraví do centra a potom pokračovat vlakem do Mascali. Dostaneme se z Mascali do Taorminy a Giardini Naxos nebo se budeme muset pořád vracet do Catania a odtud potom pokračovat dál? A ještě, nevíte náhodou, zda v létě nejezdí nějaký autobus z Catanie do Scala dei Turchi? Tam bychom se rádi podívali, ale vlakem je to na celý den. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Autobus Etnatrasporti směřující do Giardini Naxos z letiště Fontanarossa mají zastávky jen v Catania na Via Archimede, Via Liberta a Piazza Michelangelo. Potom až v Giardini Naxos na Via Dalmazia, u Chiesa San Giovanni a potom na konečné u nádraží. Doporučujeme cestovat z letiště autobusem k vlakovému nádraží v Catania a odtud vlakem do Mascali. Do Giardini - Taormina můžete cestovat z Macsali přímo vlakem. Odtud potom funguje městská doprava ASM Taormina. Z Catania do Agrigento jezdí autobus SAIS Trasporti. Je to však stejně časově náročné jako vlakem. Z Agrigento jezdí autobus Autolinee Lumia do Realmonte, odkud musíte jít k Scala dei Turchi pěšky přibližně 3,5 km. Řešením je si na tento výlet pronajmout auto - viz Pronájem aut.

# 21.06.2016, 11:15.
Nemáte nějaký kontakt na individualní výlety po Sicílii? Budeme v Taormině čtyři osoby. Budeme tam s polskou cestovní kanceláří, která také pořádá výlety, ale individuální jsou lepší. Myslím konkrétně Etnu, Syrakusy, Lipary. Děkuji. Emil.

Náš tip je Get Your Guide.

# 16.06.2016, 09:48.
Děkuji za odpověď. Zajímalo by mě tedy, jak je pružná doprava v případě výletů do okolních měst a okolí. Název společnosti MHD po Sicílii by asi stačil. Děkuji. Markéta.

Viz naše předchozí odpověď - konkrétně. Nemáme časový prostor popisovat podrobně všechny oblasti Sicílie a jednotlivé společnosti, které v této oblasti operují. Je jich hodně. Podívejte se na tyto otázky a odpovědi týkající se Sicílie, kde jsou odkazy na velké množství různých dopravců v jednotlivých oblastech uvedeny.

# 15.06.2016, 20:40.
Pane Řehůřku, ráda bych se ještě zeptala, zda je zastávka autobusu Interbus do Giardini Naxos přímo na letišti? Děkuji. Hana.

Viz naše odpověď ze dne 26.05.2015, 22:13.

# 14.06.2016, 22:33.
Chtěla bych se zeptat na možnost dopravy ze stanice Messina Centrale, kam přijedeme vlakem, do místa odjezdu trajektu ve směru do Reggio di Calabria. Do Messina Centrale plánujeme dorazit 23.7. kolem poledne. Je možné jet nějakou městskou hromadnou dopravou? Děkuji za odpověď. Michaela.

V Messina provozuje městskou dopravu ATM Messina. Před Messina Centrale je zastávka tramvaje Repubblica, vystoupit musíte na Brasile. Tramvaj jede přibližně 15 minut. Uscita Lines má molo kousek před touto zastávkou. Jízdenka stojí € 1,20.

# 14.06.2016, 17:59.
Moc děkuji za odpověď. Bohužel přilétáme v sobotu 2.7. až v 19:35, takže žádný z těchto spojů nestihneme. Našla jsem ješte tyto stránky - Donnalucata - a z toho chápu, že je možnost jet i ve 22:00 hodin, je to pravda? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Ano. Pokud byste uvedla přesné datum a přesný čas, dostala byste také přesnou odpověď pro datum příletu, ve které by byly i autobusy Scicli. Není v naších časových možnostech vypisovat všechny možné varianty pro obecnou časovou informaci - červenec.