MAĎARSKO 2021

Maďarsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Maďarsko 2021

V Panonské pánvi ve střední Evropě leží Maďarsko, země lázní, vína a ostrých jídel. Na jeho území přišli nomádští Maďaři z Uralu kolem roku 895. Vedl je náčelník Arpád. V roce 1000 založil Štěpán I. uherský stát. Ve 13. století čelil invazi Mongolů, od 15. století Turků a od konce 17. století byly Uhry pod vlivem Habsburků. V roce 1867 vzniklo Rakousko-Uhersko. To se rozpadlo po 1. světové válce a v uherské části byla vyhlášena republika. Od roku 1999 bylo nastoleno demokratické zřízení. Velkou část země zaujímá Velká uherská nížina, nejvyšším pohořím je Mátra, nejvyšším vrcholem Kékes (1014 m). Významnými řekami jsou Dunaj, Rába a Tisa. Nejvýznamnějším jezerem je Balaton. Hlavním městem Maďarska je Budapešť, oficiální měnou forint a úředním jazykem maďarština. Maďarsko se dělí na 19 žup a Budapešť se zvláštním statutem. Župy se dělí na okresy. Pokud je Maďarsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.07.2021, 07:08.
Již jednou jsem se na Vás obrátil s dotazem ohledně Itálie, v srpnu hodláme strávit týden v Budapešti. Jsme cestovatelé 65+. V průvodci Budapeští jsem se dočetl, že občané EU 65+ mohou používat veřejnou hromadnou dopravu zdarma. Potřebuji vědět, zda to platí i pro MHD v Budapešti. Na stránkách BKK jsem tuto informaci nenalezl. Děkuji předem va Vaši odpověď. Daniel.

Tyto informace na bkk.hu jsou uvedené. Je potřeba hledat a trochu času tomu obětovat. Na bkk.hu se vpravo nahoře přepněte do angličtiny (kliknutím EN). V hlavním menu zvolte Tickets and Passes / Discounts. V PDF souboru Local transport discounts najdete v oddíle Free travel požadovanou informaci.