KALÁBRIE 2017 / 2

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2017 / 2

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Kalábrie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.06.2017, 20:24.
Předně bych Vám chtěl vyslovit obdiv a dík za Vaše odpovědi týkající se cestovních informací. Letos v polovině června odjíždíme v pátek ráno s rodinou autem do Kalábrie - letovisko Capo Vaticano - na 14 dní a vzhledem k tomu, že jsem v tomto místě byl naposledy před 12. lety, chtěl bych se zeptat na Vaše aktuální zkušenosti s cestováním po silnicích bez poplatku až před Řím, kde bych již chtěl najet na dálnici a cestu touto formou dokončit. Zajímají mě především Vaše zkušenosti s cestováním mimo dálnice přes Rakousko, konkrétně přes Innsbuck, Brenner a poté směrem na jih, nejlépe přes střed Itálie. Zvažoval jsem i možnost napojit se na Vámi uváděnou čtyřproudovku SS3bis. Uvítám Vaši odpověď i v tom směru, jak moc jsou bezplatné silnice kvalitní, zaplněné a v jaké časové době je nejvhodnější vyjet. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Tom.

Rakouská dálnice a Brenner se objíždí přes Ga-Pa, Zirl a Innsbruck. Silnice v Rakousku jsou kvalitní. Obecně silnice SS v Itálii jsou kvalitní, cesta po nich je však při delší trase časové náročná. Kolony vznikají u pobřežních silnic. SS3 bis je čtyřproudovka přes hory standardní kvality. Čerpací stanice na ní nemají většinou nonstop pracovní dobu a dodržují odpolední siestu. Je často využívaná kamiony. Doporučujeme po ní cestovat přes den.


# 06.06.2017, 10:54.
Plánujeme cestu do Itálie a do Kalábrie bychom měli dojet začátkem října. Prosím Vás, jak to v té době vypadá s počasím a možností koupání v moři? Moc děkuji za odpověď. Jan.

Na severu Kalábrie se pohybují historické teplotní průměry v prvním říjnovém týdnu kolem 21. stupňů, ve druhém říjnovém týdnu kolem 20. stupňů a ve třetím říjnovém týdnu kolem 19. stupňů. Ve střední Kalábrii je to přibližně o 5. stupňů více a v jižní Kalábrii o 8. stupňů více. Průměrná teplota moře však klesá už k 18. až 16. stupňům.

# 01.06.2017, 18:15.
Žádám o případné doporučení na výlety, případně zajímavosti, v okolí Tropea v období od 1.7. do 7.7.2017. Děkuji. S pozdravem Vladimír.

Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006. Najdete tam tipy na výlety v této oblasti.

# 31.05.2017, 19:49.
Já to celé spletla. Budeme v lokalitě Ricadi - Capo Vaticano. Tak ještě jednou, jak odtud nejlépe do Taormina a do Tropea? Děkuji moc. Ivana.

V tomto případě doporučujeme si zakoupit organizovaný zájezd za € 54,00. Můžete nastoupit v Zambrone, v Tropea, v Santa Domenica a v Santa Marina na Capo Vaticano. Vlakem by Vás to vyšlo minimálně na stejnou částku a s mnoha přestupy a tedy časovým zdržením. Zájezd najdete na Get Your Guide. Výhodou je, že můžete rezervaci upravovat, popř. zrušit.

# 31.05.2017, 19:37.
Děkuji moc za odpověď a ještě mám jednu otázku. Jak se nejlépe dostat z Cariati do Tropea a za kolik? Děkuji za odpověď a přeji hezký večer. Ivana.

Nejlépe se tam dostanete vlakem Trenitalia s přestupy v Catanzaro Lido a Lamezia Terme. Jízdenka stojí € 13,20. Z Cariati vyjíždí vlak v 7:58, v Catanzaro Lido je v 9:35, odtud jede vlak v 9:47 a v Lamezia Terme je v 10:30. Odtud jedete do Tropea vlak v 11:48 a na místě je ve 12:43. Je to opět dost nereálný výlet na jeden den. Existuje i autobusové spojení, opět se dvěma přestupy v Cosenza a v Pizzo. Na prvním úseku provozuje linku společnost Simet a dalších dvou Ferrovie della Calabria. Nicméně časově a finančně je to stejně náročné.

# 29.05.2017, 19:56.
Jsme parta žen a jedeme na dovolenou s cestovní kanceláří do Kalábrie do Cariati a chtěly bychom si udělat výlet do Taormina. Můžete nám prosím poradit, jak se dostat do přístavu na trajekt z Cariati a potom z trajektu na Sicílii do Taormina? Nechceme si pronajímat auto, buď autobusem nebo vlakem. Budete vědět ceny autobusu, vlaku a trajektu? Děkuji moc za radu. Ivana.

Vzdálenost mezi Cariati a Taormina je více jak 300 km. Je nereálné tento výlet absolvovat během jednoho dne veřejnou dopravou. Pokud pojedete prvním vlakem v 7:58, tak s přestupy v Catanzaro Lido a Lamezia Terme se tam dostanete v 16:34 a za jednu cestu zaplatíte € 33,90. Vlaková zastávka je dole u moře v Giardini Naxos, nahoru do Taormina se potom ještě musíte dostat městskou dopravou, kterou provozuje ASM Taormina. Linea Verde jede v 17:42 a 19:07. Jízdenka stojí € 1,10. Schůdnější je přímý autobus společnosti IAS Touring. Z Cariati Marina - Piazzale Scuola Media vyjíždí ve 4:55 a v Taormina je v 11:45. Zpět ale jede už ve 14:15 a v Cariati Martina je ve 20:45. Jedná se o linku Cariati - Catania. Za jednu cestu zaplatíte € 25,00. Je to tedy na dvoudenní výlet. Ubytování doporučujeme hleat na Booking / Taormina.

# 22.05.2017, 18:10.
Pane Řehůřku, můžete mi ještě poradit ohledně pláží v Kalábrii? Budeme ubytovaní u Tropea, ale bohužel součástí ubytování není plážový servis. Někde js slyšela, že v tomto okolí jsou pláže převážně soukromé. Poradil byste mi prosím nějaké pláže, popřípadně místa, kde by to neměl být problém? Napadlo mě také, zda je možná rezervace pláže přes internet. Tak jak tomu bylo v Toskánsku. Děkuji předem za radu. Eliška.

V okolí Tropea jsou pláže jak volné, tak placené. Nevíme, kde přesně budete ubytovaní, nemůžeme tedy konkrétně poradit. S rezervacemi přes internet jsme se v této oblasti nesetkali.

# 16.05.2017, 16:54.
Děkuji. Jen bych měl doplňující dotaz. V Itálii doporučujete tankovat mimo dálnici. Levnější pohonné hmoty jsou u stojanů se samoobsluhou - fai da te / self service. Jak to jedouce po dálnici poznám, že mám sjet a někde slušněji natankovat? Je nějaká mapa udělej si sám čerpacích stanic? Děkuji. Petr.

V Itálii samozřejmě nemá smysl sjíždět z dálnice kvůli tankování z důvodu mýtných bran. Psal jste, že cestou tam se stavujete v Římě a cestou zpět v Pompejích. Cestou tam tedy pojedete po italské dálnici něco málo přes 700 km, cestou zpět něco málo přes 900 km. Nevíme, jakou máte spotřebu, nicméně plná nádrž většinu této trasy pokryje. Při cestě tam by neměl být problém, při cestě zpět to řešíme tak, že natankujeme na dálnici jen nezbytně nutné množství pohonných hmot a potom v Rakousku dotankujeme za podstatně nižší cenu. Každopádně mapu čerpacích stanic v Itálii včetně cen všech typů paliva najdete na Prezzi Benzina.

# 16.05.2017, 14:44.
Měla bych ještě jeden doplňující dotaz. Dívala jsem se podrobně na Street View na cestu do Pentedattilo. Ráda bych věděla, zda to dle vašeho mínění zvládne Škoda Fabia? Projeli jsme s ní už leccos - Kréta autem, Skandinávie až na Nordkapp autem, atd. Děkuji. Marcela.

My jsme tam přijížděli z Anna od pobřeží, také Fabií. Byla sice 1,9 TDI, ale i slabší by to bez problému zvládla. Kdysi dávno jsme vyjížděli k ledovcům v Alpách do výšky nad 2000 metrů s Felicií a to byla větší stoupání. A také jsme to bez problému vyjeli.

# 15.05.2017, 09:29.
Mockrát Vám děkuji za rady k cestě do Kalábrie. Chci Vás ještě jednou poprosit o radu. Pojedeme z Rosolina Mare přes Ravennu, tam to známe. Ale chtěli bychom jet na Anconu, Pescaru, Foggiu, Bari, Taranto, do Villapiana. Nevíte prosím, kolik nás bude stát mýtné v tomto úseku? Mockrát děkuji. Milan.

V tomto případě se doporučujeme připojit na dálnici na Rimini Nord. Odtud směrem na jih už nemá význam jet mimo dálnici, je to jedno velké letovisko, spousta omezení a často kolony. Mýtné od Rimini Nord po Taranto Vás vyjde na € 46,00.

# 12.05.2017, 10:01.
Předem bych Vám chtěl poděkovat za obsáhlé stránky plné informací. Přemýšlíme, že bychom také vyrazili do Kalábrie na týden v červenci a chtěl bych se zeptat na pár věcí. Cestu bychom si zařizovali komplet sami. Přiletěli bychom na letiště Lamezia Terme. Teď se nabízí dvě varianty. První ekonomičtější, kdy bychom si nepůjčovali auto a cestovali pouze místní dopravou. Chtěl bych se proto zeptat, kde je v takovém případě vhodné volit ubytování, aby tam člověk dojel z letiště autobusem / vlakem. Líbí se mi oblast Tropea a Capo Vaticano. Jde nám především o odpočinek a koupání, takže ideálně, aby to bylo poblíž nějaké pěkné pláže. Je jedno, zda písek nebo kamínky. Navíc, aby tam bylo kde večer zajít - projít se, dát si večeři - neplánujeme si vařit. Čili, aby to nebylo někde úplně na samotě u lesa. Ještě jedna otázka. Jak je to zde s místní dopravou? Jezdí zde nějaký autobus / vlak, kterým se dá třeba dostat z Tropea do Capo Vaticano? Nebo něco, co by objíždělo vesničky mezi těmito středisky? Druhá varianta je, že bychom si půjčili auto. V takovém případě není problém za pěknou pláží dojet. Opět bych poprosil o tip na vhodné místo k ubytování, pokud se liší od předchozího bodu - stačí mi oblast, né konkrétní hotel, to už si dohledám podle svých preferencí. Opět, aby to bylo někde, kde se dá večer najíst, udělat nějakou procházku. Případně, aby to bylo strategické místo z hlediska toho, že jsme schopni navštívit více pěkných pláží v okolí. Děkuji a přeji mnoho dalších cestovatelských zážitků. Tomáš.

Letoviska spojuje vlak z Lamezia Terme: Pizzo (€ 2,40), Vibo Marina (€ 2,40), Briatico (€ 3,00), Zambrone (€ 3,60), Parghelia (€ 3,60), Tropea (€ 4,20), Santa Domenica (€ 4,20), Ricadi (€ 4,20). Z letiště na vlakové nádraží se dopravíte kyvadlovou dopravou Lamezia Multiservizi. Jízdenka stojí € 1,50, při nákupu v autobuse € 2,50. Osobně doporučujeme Capo Vaticano (zastávka Ricadi). Je to velice atraktivní lokalita s nádhernými plážemi. Většina ubytovacích kapacit je sice nahoře nad mořem, ve většině případů však provozují zdarma přepravu na pláž několikrát denně. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Capo Vaticano. Pro variantu s autem doporučujeme stejné letovisko. Auto doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars.

# 11.05.2017, 15:45.
Pane Řehůřku. Už několikátý rok sleduji Vaše diskuse na téma Itálie a cestování. Nyní jsem se dostal do situace, kdy i já Vás chci moc poprosit o radu na cesty. Chystáme se do Kalábrie v termínu od 10. do 17.6., destinace Villapiana. Sever Itálie znám dobře, proto volíme jeden nocleh v Rosolina Mare a ráno v sobotu 10.6. vyjedeme na jih. Mohl bych Vás tedy poprosit o radu, kudy jet a pokud možno trochu ušetřit? Od Ravenna už cestu neznám. A neznáte náhodou i tento kousek Itálie? Mockrát děkuji. Milan.

Doporučujeme následující trasu: Rosolina Mare - Ravenna - Cesena - SS3bis - Orte - A1 - A30 - A2 - Salerno - sjezd Frascineto - SP263 - Villapiana Lido. Čtyřproudovka SS3bis je bezplatná, stejně jako dálnice od Salerno směrem na jih. Na mýtném v úseku Orte - Salerno zaplatíte € 21,90. Trasu máme kompletně projetou.

# 05.05.2017, 11:21.
Dovoluji si vás poprosit o doporučení cesty autem z Prahy do Villapiana Scalo. Pojedeme tam v létě. David.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - sjezd Sibari - SS534 - Sibari - Villapiana Scalo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 69,20. To samé při cestě zpět.

# 03.05.2017, 17:37.
Pane Řehůřku, s manželem a dětmi se chystáme v červnu do Kalábrie. Zajímá nás, jaké je v Kalábrii v červnu počasí, zda je vhodné ke koupání nebo zda je lepší vyrazit do těchto končin později? Děkuji za odpověď a za Váš čas. Hezký den. Eva.

Historické průměrné teploty se na severu Kalábrie pohybují v červnu od 21. do 25. stupňů, na jihu Kalábrie od 24. do 28. stupňů. Teplota moře se pohybuje od 19. do 22. stupňů.

# 24.04.2017, 13:24.
Pane Řehůřku, děkuji vám za odpověď. Mohla bych ještě vědět, jaká je nejlepší cesta z Marina di Zambrone k Pentedatillo a vodopádům Amendolea? Jsou vodopády přístupné pouze z jižní strany nebo se k nim dá dostat i ze severní strany? Případně, máte nějaký tip na něco zajímavého v Aspromonte, co stojí za návštěvu a zhlédnutí a o čem se přitom tolik nepíš a co není ve standardní nabídce různých cestovních kanceláří? Mnohokrát děkuji. Marcela.

Do Pentedattilo je přístupová cesta od jihu. Stejně tak do ostatních oblastí - Amendolea, Bova, ... doporučujeme přistupovat od jihu. Tedy trasa po dálnici do Reggio Calabria a dále po pobřežní silnici. Aspromote je v této části hodně divoké. Cesty jsou prudké, úzké a hodně klikaté. Přitom často je nejlepším materiálem betonový blok. Spíše se však jedná o prašné a štěrkové cesty. Místní obyvatelé jsou na ně zvyklí. Potkali jsme popelářský vůz jedoucí z míst, kam bychom se autem nevydali. Doporučujeme si dopředu trasy prohlédnout přes Street View. Mapa oblasti je v naší reportáži Kalábrie 2006, v článku Tajemné Aspromonte. Napříč Aspromonte se dá jet SP3 a SP2, ale doporučujeme tu jižní variantu. My jsme se zpět na západní pobřeží vraceli z Locri přes Gerace po SP1. Tady je už Aspromonte úplně jiné - zelené.

# 22.04.2017, 18:27.
Řehůřkovi, náhodou jsem se dostala při hledání informací o Parghelia k Vám, a protože Vás známe minimálně 10 let, co jezdíme pravidelně do Itálie a víme, že vždy umíte poradit, zkusím se Vás zeptat, jak je to v Parghelia se zásobováním - jsme bez auta principiálně, jsme starší, ale sportovně založení a jedeme tam individuálně na delší dobu ... existuje kromě minimarketu, který jsme v Parghelia našli, nějaký supermarket? Moc děkuji za Vaši reakci. Děkuji velmi za Vaši zprávu. Jindra.

Bohužel v Parghelia o nějakém větším supermarketu nevíme. Z Parghelia můžete zajet na větší nákupy vlakem do Santa Domenica, kde je supermarket Conad. Jízdenka stojí € 1,20 a vlak jede 10 minut.


# 18.04.2017, 13:30.
Ráda bych věděla, jakou byste zvolil trasu z Marina di Zambrone do Gambárie a k vrcholu Monte Montalto? Jet až do Pizza a odtud na dálnici nebo odbočit za Briatico na SP82, SS18, SP10 a potom se napojit na dálnici? Dále po dálnici jet až do Scilla a odtud směr Gambárie nebo sjet z dálnice u Paparone a potom jet po SP2 a dál? Jaká trasa je časově nejvýhodnější a kolik času asi zabere? Máte s tím zkušenosti? Předem děkuji za odpověď. Marcela.

My bychom volili cestu přes Mileto, je bezproblémová. Časově přes Pizzo nic nezískáte. Z dálnice bychom sjeli u Paparone, sjet u Scilla opět nic nepřináší. Počítejte s cestou přibližně 2 hodiny. SP82, SS18 a SP10 jsme absolvovali, silnice kolem Gambarie ne. Jezdili jsme v jižní a severní části Aspromonte. V jižní části jsou silnice horší a užší.

# 10.04.2017, 17:49.
Chystáme se autem s přítelkyní v červnu do Kalábrie, konkrétně do Villapiana Lido. Pobyt máme na 12 dní. Na takto dlouhou trasu budu vyrážet poprvé a chtěl bych poprosit o radu na cestu. Mám na mysli poplatky na dálnicích, případně, jak se dostat na určené místo co nejlevněji. Vyrážet budeme z Prahy. Předem děkuji za radu. Petr.

Pokud jedete na takovou cestu poprvé, doporučujeme cestovat po dálnici. Je to téměř 1800 km. Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Foggia - Bari - sjezd Palagianello (směr SS7 Reggio Calabria / Matera) - SP14 - SS106 - Villapiana Lido. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 78,80. To samé při cestě zpět. Pokud chcete výrazně ušetřit, můžete jet trasu Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte - Salerno - sjezd Frascineto - SP263 - SS92 - Villapiana Lido. Kromě rakouské dálniční známky zaplatíte průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50. U Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13, na dálnici se připojte u Gemona a sjeďte z ní opět v Mestre. Zaplatíte € 11,70. Pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud po čtyřproudovce SS3bis až do Orte. Tady se napojte na dálnici. Na konci A30 zaplatíte € 21,90. Od Salerno směrem na jih se už dálnice neplatí. To samé zaplatíte při cestě zpět. Úspora je tedy € 85,40 celkem za oba směry. Vzdálenost je přibližně stejná, časová ztráta přibližně dvě až tři hodiny. Cesta mimo dálnici je v uvedených úsecích bezproblémová, máme ji projetou. Počítejte s tím, že čtyřproudovka SS3bis nemá nonstop čerpací stanice a navíc dodržují často siestu. Doporučujeme ji absolvovat přes den, jezdí tam hodně kamiónů, které chtějí ušetřit na mýtném do Říma.

# 08.04.2017, 06:24.
Rádi bychom v termínu od 29.4. až do 13.5. byli na tomto místě: L' Arcobaleno Resord, Faro Capo Vaticano, Belvedere, Ricadi. Jakým nejlevnějším způsobem z Brna byste nám prosím doporučil se tam dostat? Ne autem. Děkuji moc! Milena.

Podívejte se na Kiwi.com. Je tam spousta spojů ve Vašem termínu z Vídně do Lamezia Terme kolem 5000,- Kč za zpáteční letenku. Do Vídně se dopravíte autobusem Flixbus i za necelých 538,- Kč za zpáteční jízdenku. Z Lamezia Terme potom pokračujte kyvadlovým autobusem společnosti Lamezia Multiservizi za € 1,30 a následně vlakem Trenitalia do Ricadi za € 4,20. Z vlakové zastávky je to do L' Arcobaleno Resort 2 km po Viale Giuseppe Berto.

# 04.04.2017, 23:35.
Vloni jsme na dovolenou poprvé vyrazili jako rodina - dvě děti ve věku 12 a 15 let - s karavanem a hlavně s katamaranem do Chorvatska. Dovolená byla krásná, celých 14 dní jsme měli nebe bez mráčku a kemp byl také příjemný. Ani daleká cesta na jih nás neodradila. Jediné, co člověka štve, tak platit mýtné. Cesta potom vyjde na spoustu peněz, které můžeme využít jinak. Letos máme v plánu dovolenou zopakovat, ale teď se dozvídáme z médií, že Chorvati budou zdražovat, proto jsme začali přemýšlet o jiné destinaci. Slyšeli jsme, že Kalábrie je krásná. Máte pro nás prosím nějaký tip, jak je to s cestou, dokážeme existovat pár dní i mimo kemp. Děkujeme a těšíme se na odpověď. B. z Plzně.

Vzhledem k Vaší soupravě doporučujeme cestovat jen po dálnici. Poplatky v Itálii jsou přímo úměrné počtu náprav soupravy. Automobil se dvěma nápravami je ještě rozlišen podle výšky nad přední nápravou, rozdíly jsou však minimální. Vás se tedy týká kategorie se třemi nápravami, popř. se čtyřmi nápravami. Cesta od Brenneru Vás tak po italské dálnici přijde na € 94,30 resp. € 142,20. To samé při cestě zpět. Je to až dvojnásobek ceny za osobní automobil, který platí € 69,20. Od Salerno až na jih Kalábrie se dálnice neplatí. Kempovat v Itálii mimo místa k tomu určená je zakázané. Seznam míst i mimo kempy najdete na Camper Online / Sosta.

# 25.03.2017, 18:24.
Pane Řehůřku, děkujeme za odpověď, ale trošku nás odrazuje, že píšete - pláže tam nejsou zrovna skvělé. Hledali jsme ještě nějaké informace, co se týče pláží, a jak v lokalitě kde máme ubytování vůbec vypadají, ale nic moc jsme nenašli. Také máme obavy, zda se dá vůbec někam zajít. Ať nestrávíme 12 dní jen na jednom místě. Pokud budete tak hodný a pošlete nám ještě nějaké informace? Přeci jenom je to od nás dlouhá cesta a vydat se někam, kde potom zjistíme, že nic není - obchod, restaurace atd. Děkuji moc za odpověď. Pavel.

Odpověděli jsme na Vaši otázku. Určitě jsme Vás nechtěli nějak odradit z Vašeho plánu. Napsali jsme, že v okolí Fiumefreddo Bruzio nejsou zrovna top pláže. Nemůžete od nich čekat to, co Vám nabízejí vyhlášená místa v Kalábrii, jako např. Capo Vaticano. Neznamená to však, že tam nemůžete strávit pěknou dovolenou. Pláže si můžete prohlédnout např. přes Mapy Google v režimu Street View. Jedete v červenci, což je sezóna, tzn. že turistické služby tam fungovat budou. Minimarket tam také najdete, stejně tak restauraci a bar. Ve městečku je zřícenina hradu, tipy na výlety jsme Vám dali v minulé odpovědi.

# 22.03.2017, 20:14.
Chystáme se, manželé s 18. měsíčním synkem, na měsíc na dovolenou do Kalábrie a vybíráme mezi třemi lokalitami. Mohl byste nám prosím pomoci vybrat, která lokalita je pro nás vhodná? Rádi bychom byli na písečné pláži s pokud možno snadným přístupem k moři. Lokality jsou: Parghelia, Tropea (blízko vlakové stanice) a Gurdurello. Zatím plánujeme, že bychom byli bez auta (případně si ho půjčili jen na několik dní), ale tohle možná budeme muset přehodnotit, že? Vypadá to, že přístup k plážím zase tak jednoduchý není ... Mockrát děkuji za jakékoliv informace, velice si Vaší pomoci vážím. Miroslav.

Pokud je pro Vás pláž hlavní prioritou, volili bychom z uvedených tří lokalit Parghelia. Počítejte však s tím, že přístup do moře není pozvolný jako na jadranských dlouhých písečných plážích a v moři není podklad čistě písek, ale smíchaný s oblázky. Tropea je hodně městská, i když velká pláž společná s Parghelia je také vhodná. Gurdurello bychom nevolili z důvodu vodního toku, který se v těchto místech vlévá do moře. Ve všech lokalitách je v dostupné vzdálenosti hodně pláží, u kterých najdete vhodná místa pro pobyt i s tak malým dítětem. Hodně tedy také záleží na konkrétním ubytování, jeho vybavení a jeho umístění. Pronájem automobilu doporučujeme hledat na Rental Cars.

# 19.03.2017, 21:26.
Pane Řehůřku, v červenci se chystáme autem na dovolenou do Kalábrie do městečka Fiumefreddo Bruzio. Díval jsem se na vaše stránky, ve kterých odpovídáte na dotazy pro cestovatele. Můžete nám také poskytnout informace o této oblasti? Jakou zvolit nejlepší a nejjednodušší cestu? Jsme z Karviné. Jaký je váš dojem a zkušenosti z této oblasti? Děkuji za vaší odpověď. Pavel.

Nejjednodušší a nejrychlejší trasa je následující: Karviná - Olomouc - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Salerno - sjezd Lagonegro Nord - Praia a Mare - Scalea - Paola - Fiumefreddo Bruzio. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte po Salerno € 73,50. Od Salerna směrem na jih se už mýtné neplatí. To samé při cestě zpět. V této oblasti nejsou zrovna top pláže, ale moře je tam čisté. Výlety můžete podnikat směrem na sever - Paola, Diamante, Scalea, Praia a Mare, Maratea, na východ - Sila Grande, na jih - Pizzo, Tropea, Capo Vaticano.

# 06.03.2017, 15:25.
1.9.2017 se chystáme na dovolenou do Kalábrie - Tropea, kde budeme 10 dní. Zbylých 7 dní je na cestu tam a zpět. První přenocování jsem naplánovala v Caorle, následující den mám naplánované ubytování v Castiglione del Lago a to poslední před Tropea v Maratea. Chtěla bych se zeptat, jaká by pro nás byla nejlepší cesta z Caorle do Castiglione del Lago podle vašich zkušeností? A měl byste ještě nějakou radu navíc? V Tropea jsme již byli, takže nějakou malou představu a minimální zkušenosti máme. Při zpáteční cestě plánujeme setrvat v Pompeích dva dny. Chtěli bychom navštívit vykopávky města a ještě mě napadlo podívat se na Vesuv. Myslíte, že je to vůbec reálné za jeden den? Pokud ano, co by to obnášelo? A ještě se zeptám, zda víte něco o Zungri? Žádné informace se mi zatím nepodařilo sehnat. Předem moc děkuji. Eva.

Doporučujeme následující trasu: Caorle - San Stino di Livenza - SS14 - Mestre - SS309 - Chioggia Ravenna - SS3bis - Perugia - Castiglione del Lago. Trasa je bez poplatků, z velké části po čtyřproudovce. Počítejte s tím, že na SS3bis dodržují čerpací stanice siestu. Pokud máte na oboje dva dny, je to reálné. Informace k návštěvě Pompejí najdete na Pompei, k návštěvě Vesuvu na Parco Nazionale del Vesuvio. V Zungri jsme byli v roce 2006 - Historie na nás dýchá. Malé parkoviště a vstup je v Zungri na konci ulice Vico III Indipendenza.

# 04.03.2017, 14:00.
Doporučujete cestovat po A1 a potom po bezplatné A3. A3 začíná v Neapoli. Abych se městu vyhnul, pojedu po A30, která se spojí s A3 až u Pontecagnana. Je A30 také bezplatná? Děkuji. Marian.

Všude uvádíme, že dálnice A3 je bezplatná od Salerno. Doporučujeme cestovat po A1, A30, RA2, A3. Na A3 najíždíte u Salerno. Pokud byste jel po A3 v úseku Neapol - Salereno, platí se po Nocera Sud. A30 není také bezplatná.

# 03.03.2017, 08:40.
Pane Řehůřku, mockrát děkuji za super zprávu, moc mě potěšila. Už se moc těšíme, pro mě je Kalábrie jako ráj na zemi. Opravdu! Ještě jedna drobnost. Předpokládám, že se stále vyplatí dotankovat v Rakousku do plna. Nafta v Itálii byla vždy o dost dražší. Jedeme jako vždy přes Brenner. Kde je poslední benzínka v Rakousku, kde se dá ještě za rozumné peníze natankovat? Je to ta Shell za mostem, kde je i Mekáč nebo je ještě před hranicemi další? Moc děkuji a přeji hezký den. Petr.

My tankujeme v Hall in Tirol těsně před Innsbruckem. Sjedete na exitu 68 Hall - Mitte, přejedete přes řeku Inn a železnici, vydáte se doleva a po pravé straně je Shell. Otevřeno je do 22:00. Nonstop řešení je o exit dál 70 Hall - West. Opět přejedete Inn a u kruhového objezdu vlevo je OMV. Ceny mají obě čerpací stanice výrazně levnější než na Brennerské dálnici. Poslední čerpací stanice je Shell těsně před Brennerem. Tam už se ale ty dva až tři litry projeté na 42. kilometrech nevyplatí dotankovávat.


# 02.03.2017, 10:29.
Pane Řehůřku, v prvé řadě klobouk dolů před Vašimi znalostmi a hlavně ochotě je sdílet! V druhé řadě, už popáté se chystáme na počátku července do Cala di Volpe v blízkosti Tropea. Po celou tu dobu jezdíme na stejné místo a dokonce do stejného apartmánu - prostě jsme si to zamilovali a nechceme jinam. Jezdíme autem, vždy s přespáním v okolí Florencie. Poslední dva roky jsme museli vytrpět kolony a problémy spojené s rekonstrukcí dálnice A3, mezi námi už to potřebovala jako sůl. Nevíte prosím, jak momentálně vypadá harmonogram rekonstrukce této dálnice? Tedy zda už na sezonu bude hotovo nebo je rekonstrukce na více let? Předem mnohokrát děkuji za Vaše rady a přeji hodně štěstí a zdraví. Petr.

Máme pro Vás dobrou zprávu. Dálnice A3 Salerno - Reggio Calabria byla po dlouhých 55. letech stavebních prací dokončena. Od prvního plánu uběhlo dokonce 82 let. Dálnice bude patřit k technologicky nejvyspělejším na světě, je dokonce připravena do budoucna pro vozidla bez řidiče. V současné době jsou ve stádiu příprav zakázky pro nasazení moderních komunikačních a bezpečnostních technologií (svodidla, protihlukové stěny, chodníky, meteorologické stanice, proměnné dopravní značky, kamery, osvětlení, ochranné sítě, vybavení tunelů, ...). Nasazení by mělo být dokončeno do roku 2020, takže je možné, že díky montážním pracem se občas někde něco bude ještě dít. Bude se to týkat úseků Morano Calabro - Firmo, Cosenza - Altilia, Pizzo - Vibo Valentia, Campo Calabro - Reggio Calabria. Počítejte také s tím, že je v plánu změna názvu na A2 - Autostrada del Mediterraneo.

# 20.02.2017, 23:33.
Jak najít dobrou cestovku? Chtěli bychom s manželem letět do Kalábrie od 16.6.2017 přibližně na 12 dní. Nemohu se dopátrat, jak sladit pobyt s leteckou dopravou. Děkuji. Helena.

Máte několik možností. 1. Realizovat dovolenou kompletně přes cestovní kancelář. V tomto případě doporučujeme hledat přes agentury porovnávající zájezdy mnoha cestovních kanceláří z České republiky, např. Invia nebo Dovolená a nebo Nacesty z Německa. 2. Můžete také zakoupit zájezd a letenku samostatně. V Kalábrii je mezinárodní letiště v Lamezia Terme. Z Prahy provozuje přímé lety Smart Wings, z Vídně Austrian Airlines. Letenky najdete na Kiwi.com. 3. Vše si zajistit sama - ubytování i letenku. Ubytování najdete např. na Booking / Kalábrie. Doprava z letiště potom závisí na tom, kde přesně budete bydlet. Náš tip: tour operátor AXET Services.

# 07.02.2017, 16:32.
Už mnohokrát jsme četli Vaše rady a jste super. Měl bych na Vás dotaz ohledně cesty do Itálie v termínu od 19.8. do 2.9.2017. Byli jsme tam autem již 3x a to na Gargánu a v Gallipoli, takže jme jeli po východní dálnici, ale teď bychom rádi jeli do Kalábrie, konkrétně do Brancaleone. Má smysl podle vás jet po východní dálnici a na jihu přejet směr Kalábrie? Nebo jet po západní? Jsou tam prý někde nějaké změny při platbě mýta. A nevíte náhodou, jak to v Brancaleone vypadá na pláži? Je tam písek i při vstupu do moře? A nebo nevěděli byste o nějakých apartmánech pro 5 osob? Jsme dva dospělí a tři děti ve věku 13, 17 a 18 let. V uvedeném termínu, na jihu Itálie, písečné pláže, blízko moře, ne moc drahé, 14. denní pobyt. Jsme z Luhačovic. Děkuji za případné odpovědi. Martin.

Doporučujeme jet po západní dálnici A1, v Kalábrii potom po bezplatné dálnici A3. Dálnice A1 patří k těm nejkvalitnějším a z velké části je tvořena třemi pruhy. Dálnice A3 je velice atraktivní, vede horským prostředím, v poslední době do ní hodně investovali. Vyplatí se jet až na jih a do Brancaleone dojet přes nejjižnější část Kalábrie. Finančně Vás to na mýtném vyjde přibližně o € 9,00 levněji v jednom směru oproti cestě po východním pobřeží, pokud pojedete maximálně po dálnici. Pláže jsou většinou písčité, jemnost písku je různá, někde jsou i v písku oblázky. Písek je i při vstupu do moře. Nejkrásnější písčité pláže jsou podle našeho názoru v okolí Capo Vaticano na západním pobřeží. Ohledně apartmánů se podívejte na Booking / Capo Vaticano.

# 03.02.2017, 12:06.
Ráda bych se zeptala, zda je možné si v Kalábrii, konkrétně v městečku Tropea, půjčit auto na jeden až dva dny a kolik by to stálo? Předem děkuji za informace. Markéta.

V této lokalitě je možné si zapůjčit auto. Doporučujeme to realizovat přes Rental Cars. Budete mít jistotu automobilu pro konkrétní termín, předem jasné podmínky, výbavu a cenu. Komunikace na stránkách probíhá v češtině, včetně telefonické podpory. Pronájem automobilu za jeden den se pohybuje od 2600,- Kč, na dva dny od 3300,- Kč. Cena je samozřejmě závislá na termínu a konfiguraci. Čím delší pronájem, tím samozřejmě nižší cena na den. Na místě si potom důkladně přečtěte smlouvu a zkontrolujte si ve smlouvě rozsah sjednané výbavy a rozsahu pojištění.

# 16.01.2017, 18:35.
Před nedávnem jsem již psala. Mám ještě jeden dotaz. Nevíte, zda je možné se dostat z letiště Lamezia Terme přímo do Ricadi? Je vlakové nádraží u letiště? Je lepší si auto pronajmout z Prahy a vzvednout na letišti nebo se vlakem dostat do Villagio Agrumeto a tam až na místě si půjčit auto v resortu? Nemusíme jezdit každý den. Předem moc děkuji za odpovědi. Hezký večer. Barbora.

Dříve jezdil autobus mezi letištěm a přímořskými letovisky, provozovala ho provincie Vibo Valentia. Spoj byl zrušen a už delší dobu nemáme zprávy o tom, že by byl obnoven. Jediná prověřená doprava je z letiště kyvadlovou dopravou Lamezia Multiservizi na Lamezia Terme Centrale a odtud vlakem Trenitalia do Ricadi. Auto si doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars už z České republiky s vyzvednutím na letišti. Jednak budete mít kontrolu nad cenou, výbavou, podmínkami. K dispozici budete mít také informace v češtině a hlavně podporu v češtině.

# 06.01.2017, 10:18.
Letos se chystáme poprvé do Kalábrie a také poprvé bez cestovní kanceláře. Ráda bych vše zařídíla sama - letenky, ubytování, zapůjčení auta na letišti. Mám vybrané resorty v Capo Vaticano - Agrumeto a Villaggio Baia di Zambrone. Nemáte prosím nějakou zkušenost s těmito resorty? Většina resortů nabízí pouze ubytování od soboty do soboty. Nevíte, jak je potom těžké sehnat ubytování třěba jen na dva dny v této lokalitě? Je lepší si zařídit půjčení auta už z Prahy nebo stačí to až na letišti v Lamezia Terme? Máte nějaký tip na levné letenky? Je lepší a jistější koupit je už nyní nebo mám čekat na výhodnější cenu? Předem děkuji za odpověď a chválím vaše perfektní stránky. Zdraví Barbora.

Pokud bychom si vybírali my, volili bychom Villagio Agrumeto, už i z důvodu lepší pláže, dostupnosti dalších skvělých pláží na Capo Vaticano atd. Na výše uvedené stránce najdete hodnocení hostů, kteří tam byli ubytovaní. Pokud pojedete v sezóně, je tato lokalita hodně frekventovaná. Doporučujeme si ubytování zajistit dopředu. Ubytování na termín jiný než od soboty do soboty nebo jen několik dnů můžete realizovat přes Booking / Capo Vaticano. Automobil doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars dopředu. Můžete se podrobně seznámit se všemi podmínkami, vybrat si odpovídající auto a navíc budete mít podporu v češtině. Na místě si potom jen zkontrolujete, zda smlouva odpovídá tomu, co jste si sjednali. Občas se stává, že Vám na místě nabídnou další připojištění, výbavu atd. Bohužel většinu z toho už duplicitně máte (např. cestovní pojištění, navigaci) nebo nepotřebujete. Levné letenky už hledejte teď. Jak objevíte cenu, která je pro Vás akceptovatelná, letenky zakupte. Nicméně přímo do Lamezia Terme létá z Prahy Smartwings. Pokud plánujete na celý pobyt zapůjčení auta, je možná výrazně levnější letět např. do Bari nebo Neapole a odtud pokračovat autem. Ceny můžete porovnat na stránce Letenky.