GARGANO 2015 / 2

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2015 / 2

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Gargano 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.06.2015, 13:30.
Dostala jsem se při svém hledání na vaše stránky a tak této příležitosti využiji a zeptám se na radu, třeba budete znát odpověď. Letos se chystáme na dovolenou k moři na Gargano, ale nechce se nám platit předražené ceny cestovkám. Ubytování se dá sehnat přes web, ale nevíte, jak je to s dopravou? Jezdí tam nějaký autobus? Nebo jedině přes cestovku? Děkuji za odpověď. Daniela.

Autobusem se tam dostanete jedině s cestovní kanceláří. Přímý spoj tam nejezdí. Víme o přímém spoji na trase Humenné - Banská Bystrica - Bratislava - Vieste, kterou provozuje Turancar. Můžete tedy cestovat z Bratislavy. Další možností je jet s českou Student Agency do Mestre a odtud pokračovat vlakem Trenitalia do Foggia. Jezdí i několik přímých spojů. Odtud pak na Gargano místní dopravou. Další možností je jet výše zmíněným autobusem do Říma nebo i letecky a odtud autobusem Ferrovie del Gargano do Vieste. Poslední možností je letecky do Bari a odtud autobusem Pugliairbus do Vieste. Některé možnosti dopravy jsou popsané v těchto našich otázkách a odpovědích.

# 11.06.2015, 10:37.
Letos jedeme s přítelem na dovolenou do Itálie, oblast Gargano, asi 6 km od Vieste. Máme tam na týden zamluvený apartmán, ale přemýšlíme o tom, že bychom zůstali déle. Jsou tam poblíž nějaké kempy, kde se dá stanovat? Děkuji. Barbora.

Seznam italských kempů s dalšími informacemi najdete na portálech camping.it a unicamping.com. Nezapomeňte si o dny, které zůstanete déle, rozšířit cestovního pojištění.

# 03.06.2015, 06:01.
Řehůřkovi, již loni jsme využili vaše cenné informace na těchto stránkách při cestě do Kalábrie, letos jsme se rozhodli začátkem července vyrazit na Gargáno. Tak jsem chtěla poprosit o nějaké informace ohledně pláží v okolí. Konkrétně jedeme do oblasti Vieste - Villaggio Baia degli Aranci. Zda nám poradíte v blízkosti totoho ubytování nějaké pěkné pláže, upřednostňujeme menší, kouzelné pláže, ne moc přelidněné, třeba i s možností potápění. A ještě ohledně výletů, co stojí za to vidět a navštívit? Děkuji moc za vaše rady. Petra.

Vaše ubytování je situováno u 1,5 kilometru dlouhé písčité pláže, jedné ze dvou, kterými Vieste disponuje. 1500 metrů od Vašeho ubytování směrem k Peschici je menší písčitá plážička, kam jsme chodili my. Jmenuje se to Lido San Lorenco, je tam parkoviště, bar a máte zde možnost i plážového servisu. Velká část pláže je však volná. Menší písčité pláže jsou ještě dál směrem k Peschici. Oblázkové pláže s útesy vhodné k potápění jsou jižně od Vieste. Tipy na výlety najdete v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 02.06.2015, 13:20.
Chystáme se s přítelem v červnu do Itálie, letíme do Bari, odtud pojedeme do Vieste a pak zpátky do Bari přes Manfredonii. Četla jsem odpověď na Vašich webových stránkách na otázku, jak se dostat z Bari do Vieste autobusem Pugliairbus. Dívala jsem se i na zpáteční cestu, z Vieste ale jezdí tyto autobusy jen přímo do Bari (alespoň podle webových stránek dopravce). Neporadil byste nám, prosím, jak se nejlépe dostat z Vieste do Manfredonie a pak z Manfredonie do Bari? Předem Vám moc děkuji za ochotu. S pozdravem Lucie.

Z Vieste do Manfredonia se dostanete autobusovou linkou 744 společnosti SITA. Stejnou linkou se pak dostanete do Foggia, odkud na letiště v Bari jezdí zmiňovaný Pugliairbus. Možností dopravy z Manfredonia je pak také kombinace autobusu a vlaku Trenitalia s přestupem ve Foggia. Z Bari Centrale na letiště pak autobusem AMTAB. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 31.05.2015, 20:48.
Vážený pane Řehůřku, v srpnu od 12. do 24. se chystáme z Prahy do Itálie do Vieste na dovolenou se svými dvěma syny a jejich partnerkami. Prosím o laskavé info, pokud znáte, zda se vyplatí jet dvěma auty, popř. si máme někde pokusit si sehnat šestimístné auto, i když půjčovné vyjde přibližně na 26 tisíc, jak jsem se díval ... Dále prosím o informace ohledně trasy a dálničních poplatků. Předpokládám, že ceny nafty budou ještě vyšší než teď, ale pokud máte zkušenost. Děkuji za odpověď. F.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Vieste. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem, zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 61,20. To samé při cestě zpět. Poplatkově Vás tedy cesta na jedno auto vyjde na € 157,80. Průměrná cena nafty v Itálii je v současné době € 1,56 za litr. Pokud budete počítat s 5. litry na 100 km, mělo by to překlenout i případné zvýšení. Navíc v ČR a Rakousku natankujete levněji. Při 2x 1530 km je to tedy přibližně € 238,70. Náklady na tuto trasu Vás tedy vyjdou za jedno auto na přibližně € 396,50. Alternativní přibližně stejně dlouhá trasa přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine a Bologna Vás poplatkově vyjde místo Brenneru za tauernské tunely na € 11,00 a na mýtném v Itálii na € 63,60. Celkem tedy na € 166,60 a s pohonnými hmotami přibližně na € 405,30. Pokud to vezmete přes Brno a Vídeň, odpadnou tauernské tunely a v obou směrech se trasa natáhne celkem o 230 km. V součtu je to úspora € 4,00. Tato varianta tedy za € 401,30. Při cestě přes Villach sjíždíme u Arnoldsteinu, kde na Fun Wash Sprint tankujeme levnou naftu a pokračujeme mimo dálnici až do Gemony. Z dálnice pak sjíždíme v Mestre, jedeme přes Chioggia a Ravenna a napojujeme se na Rimini Nord. Mýtné je v tomto případě € 39,90. Celkové náklady tedy € 357,90 resp. přes Brno € 353,90. Mimo dálnici je samozřejmě nižší spotřeba, tak náklady o něco klesnou. Počítejte s tím, že s dodávkou budete mít vyšší spotřebu. Navýšení mýtného bude nepodstatné - přibližně € 1,50 na jednu cestu. Při Vámi uváděné ceně za zapůjčení dodávky vycházejí dvě auta podstatně méně. Víceméně to za podstatně nižší cenu zvládnete i s pohonnými hmotami za cenu půjčovného dodávky. Doporučujeme si vyhledat nejvýhodnější cenu přes Pronájem aut.

# 31.05.2015, 16:48.
V létě se chystáme autem na Gargano. Spíše než radu bych potřeboval ujistit, zda mé předpoklady jsou reálné. Jedeme individuálně, takže jsem z důvodu prázdnějších silnic zvolil přejezd uprostřed týdne. Dále bych nejraději jel přes noc, aby děti spaly, a provoz byl co možná nejmenší. Mám v plánu vyrazit z Jihlavy přibližně v 18:00, jet přes Znojmo až do Arnoldsteinu, kde bych byl, pokud vše půjde dobře, asi ve 24:00. Po natankování zbývá projet Itálií, pokud pojedu 100% po dálnici, měl by tento úsek zabrat asi 8:30. Kdybych chtěl něco ušetřit na mýtném, tak pokud objedu dálnici mezi Mestre a Cesena (pojedu Chioggia, Lido di Spina, Ravenna) tak by to mělo zabrat jen asi o 15 minut víc. Pokud bych se vyhnul dálnici i v úseku rakouská hranice - Gemona, tak se cesta protáhne o dalších asi 30 minut. Chci se tedy zeptat, zda se dá počítat s tím, že v noci z úterý na středu budou silnice prázdné (nebo je lepší jet ve dne), a zda plánovač trasy na google mapách udává přibližně reálné časy dojezdu. Díky. Martin.

Předpoklady jsou reálné. Jen počítejte s tím, že na čerpací stanici Fun Wash Sprit mají otevřeno jen do 22:00. Tip na altrernativu nonstop je na konci článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. V noci ve Vašem termínu bude provoz odpovídající tomuto času, tzn. na dálnici plynulý, mimo dálnici minimální. Jen v úseku Mestre - Ravenna počítejte s tím, že tudy jezdí kamióny směr Řím a Neapol, aby se vyhnuly mýtnému. Mapy Google udávají reálné časy. Počítejte s tím, že je to bez přestávek. Vámi uvedená trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 30.05.2015, 14:10.
Jsme důchodci a jedeme do Vieste. Prosím, napište nám pro nás nejlepší trasu. Jedeme z Ostravy. Manžel jede sám, nemám řidičák. Myslím, že po okreskách jet nechceme i když po dálnici to vyjde dráž. Moc děkuji za odpověď. Ali.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Vieste. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 63,60. To samé při cestě zpět. Pokud se budete vracet do deseti dnů, druhou dálniční známku samozřejmě nepotřebujete. Vzhledem k jednomu řidiči doporučujeme rozložit cestu minimálně na dvě etapy s přespáním. Během etap dělejte samozřejmě bezpečnostní přestávky.

# 28.05.2015, 13:54.
Děkujeme za informace. Ještě jsme se chtěli zeptat na půjčení malého člunu, když nemáme zkoušky. Je to možné? Děkujeme. Lenka.

Různé druhy člunů, šlapadel, kajaků atd. se samozřejmě půjčují i na Garganu.

# 25.05.2015, 19:51.
Chtěli jsme se zeptat na informace ohledně cesty do Manfredonie. Přiletíme do Bari, ale chtěli jsme se tam podívat na památky a poté pokračovat v cestě. Jakou doporučíte dopravu? A způsob zakoupení jízdenek? Děkujeme. Lenka.

Odpověď najdete v odpovědi ze dne 16.02.2015, 14:54. Je to optimální varianta. Levnější varianta autobusem AMTAB č. 16 na Bari Centrale a odtud vlakem Trenitalia do Foggia vyjde levněji jen o € 1,00 - autobus € 0,90 a vlak € 9,10. Jízdenky na Pugliairbus doporučujeme zarezervovat a zakoupit online.

# 20.05.2015, 12:12.
Prosím, jaká je možnost dopravy z Bari do Vieste a zpět v srpnu 2015 vlakem nebo autobusem? A jaká je cena? Děkuji za odpověď. Romana.

Z letiště v Bari jezdí do Vieste Pugliairbus. Odjezdy jsou v 9:30, 12:00, 17:15, 23:00. Cesta trvá necelé tři hodiny. Jízdenka v jednom směru stojí € 20,00. Možnost online nákupu najdete na výše uvedených stránkách.

# 18.05.2015, 16:49.
Potřebovala bych vědět, jak se dostanu z Pescara do Vieste. 25.7. Přiletím v 15 hodin do Pescara. Kdybyste mi poradili, budu moc ráda. S pozdravem Dana.

Bohužel přímý spoj do Vieste společnosti Ferrovie del Gargano odjíždí z Pescara ve 14:10. Z letiště jeďte autobusem č. 8 nebo 38 společnosti GTM na nádraží. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Foggia. Z Foggia pak autobusem Ferrovie del Gargano do Vieste. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 17.05.2015, 02:33.
Chystáme se autem do San Menaio a již několik hodin se snažím nastudovat cestu. Jeli bychom přes Německo bez poplatků, v Rakousku počítám s € 9,00 za Brenner a někde jsem četl, že pokud se vyhnu dálnici A12, nemusím pro Rakousko kupovat dálniční známku - můžete mi to prosím potvrdit? A pak nemohu najít, kde správně spočítat veškeré poplatky přes Itálii. Koukal jsem na Váš článek Gargano 2008, ale tam máte popsánu cestu přes Vídeň. Dokážete mi, prosím, poradit? Rád bych se v Itálii i nějakým dálničním poplatkům vyhnul, pokud to má někde smysl, aby mne to nestálo ranec. Děkuji mnohokrát za radu. S pozdravem Martin.

V Rakousku jsou zpoplatněny dálnice a rychlostní komunikace formou dálniční známky. Vyjímku tvoří úseky, které jsou zpoplatněny samostatným mýtným. Tímto úsekem je i Brennerská dálnice. Pokud tedy pojedete jen po Brennerské dálnici, nepotřebujete dálniční známku. Při cestě mimo dálnici si však dejte pozor na dopravní značení. Některé tunely, obchvaty měst atd. jsou zpoplatněny dálniční známkou. Dálniční poplatky v Itálii si můžete spočítat přes Autostrade.

# 29.04.2015, 14:35.
Našla jsem Vaše stránky a zkusím požádat o informaci. Chystáme se s dětmi do kempu Villaggio Riccio. Nikde jsem nenašla informaci, zda je v blízkosti kempu restaurace, kde by se daly zajistit obědy. Jedeme s menšími dětmi, takže se stravou vhodnou i pro ně. Znáte, prosím, tento kemp? Děkuji. Marcela.

Ano známe, byli jsme tam dvakrát. Předpokládáme, že ubytování máte zajištěno včetně polopenze, která bývá někdy zdarma, někdy za poplatek. Kemp nabízí i minutkové obědy, to jsou ale většinou smažená jídla, hranolky, atd., která nejsou vhodná pro malé děti. Doporučujeme v blízkosti restauraci Tio Pepe, ke které se dostanete z kempu ze strany odvrácené pláži. Projdete bránou kempu, vydáte se doprava a po levé straně uvidíte zelenou tabuli Tio Pepe. Je to přibližně 100 až 150 m.

# 22.04.2015, 08:55.
Pane Řehůřku, moc si vážím vaší korespondence a stránek, které spravujete a obdivuji Vás v tomto. Chci se zeptat, plánujeme cestu do San Giovanni Rotondo, tuším v oblasti Gargána. Vždy jsme jezdili naftovým autem (velký dojezd, možnost vzít si kanystr), ale nyní máme možnost pohonu na plyn. Otázka zní, zda existuje seznam čerpacích stanic LPG na této trase z ČR do SGR nejlépe s cenami. Nájezd na nádrž máme přibližně 600 km, po dálnici spíše 500 km, pojedeme na noc. Jde mi o to, abych nemusel někde v noci hledat pumpu, kde mají LPG nebo která má nonstop, zda existuje seznam pump nebo zda nemáte zkušenost ... vzdálenost je 1500 km, tj. přibližně 3x tankovat. Děkuji. Lukáš.

Nepíšete, odkud vyjíždíte, takže těžko přesně odpovědět. V první řadě, v Itálii je zakázáno převážet pohonné hmoty v kanystru. Pokud pojedete přes Brenner, můžete natankovat na BP před Innsbruckem u Ampass. Pokud pojedete přes Vídeň, pak natankujete na Agip před Grazem u Loipersdorfu. V Itálii na dálnici pak natankujete téměř u každé čerpací stanice. V Itálii budete tankovat GPL. Seznam čerpacích stanic GPL v Itálii najdete na Vendi Auto.

# 17.04.2015, 07:40.
Chtěla bych poradit. Budeme ubytovaní v Itálii na Garganu v Residence Marechiaro a chtěli bychom se dostat do Benátek, zda nám poradíte s cestou. Děkuji. Renata.

Toto není dobrý nápad, Benátky jsou od Vašeho ubytování vzdálené přibližně 700 km, autem je to téměř 7 hodin cesty. Většinu výletu strávíte cestou, navíc ve velkém horku. Na místě pak budete mít málo času na prohlídku, takže v konečném součtu jsou to vyhozené peníze. Pokud auto nemáte, je jediným schůdným řešením organizovaný výlet autobusem, ale toto žádná poctivá cestovní agentura nebo CK pořádat nebude. Veřejnou dopravou je nejschůdnější možností jet navečer. Ze San Menaio vlakem Ferrovie del Gargano ve 20:08. V San Severo budete ve 21:45. Jízdenka stojí € 5,60. Ze San Severo jede vlak Trenitalia Inter City Note ve 23:24, v Bologna je ve 4:27 a do Benátek pak jede v 6:20, kde je v 8:18. Jízdenka stojí € 53,60. Zpět stejným způsobem.

# 17.04.2015, 07:39.
Chtěla bych se zeptat. Budeme ubytovaní v Itálii na Garganu v Residence Marechiaro a chtěly bychom se dostat na výlety, nejlépe do Říma, zda nám poradíte, jak se tam dostaneme. Případně tipy na nějaké výlety a jak se tam dostaneme. Děkuji. Renata.

Toto není dobrý nápad, Řím je od Vašeho ubytování vzdálený přibližně 400 km, autem je to něco přes 4 hodiny cesty. Většinu výletu strávíte cestou, navíc ve velkém horku. Na místě pak budete mít málo času na prohlídku, takže v konečném součtu jsou to vyhozené peníze. Pokud auto nemáte, je jediným schůdným řešením organizovaný výlet autobusem, pokud ho nějaká místní agentura nebo Vaše CK z Vaší lokality organizuje. Potom je ještě jedna možnost - veřejná doprava. Společnost Ferrovie del Gargano provozuje každý den autobusovou linku mezi Vieste a Římem a zpět. Autobus zastavuje i v S. Menaio / Stazione Ferrovie del Gargano. Je to 450 m od Vašeho ubytování směrem k Peschici po silnici SS89. Zastávka je přímo naproti stanici. Z Vieste odjíždí autobus ve 3:30 a v San Menaio je ve 4:20. Do Říma dorazí na Tiburtina v 10:20. Zpět pak jede v 17:00 a v San Menaio je ve 23:00, ve Vieste ve 23:50. Jízdenka stojí € 27,90, stejně tak zpět. Na prohlídku Říma tak budete mít přibližně 5 hodin i s rezervou. Doporučujeme online rezervaci na výše uvedených stránkách. Tipy na další výlety najdete v našich gargánských reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Do vybraných lokalit najdete jízdní řády na výše uvedených stránkách.

# 16.04.2015, 15:15.
V júli budeme dovolenkovať na Gargano a rada by som podnikla turistiku na vrchol Monte Calvo. Môžete mi poradiť nejakú turistickú trasu - kde začať - a popísať, ako je tento výstup náročný? Prípadne poskytnúť nejaké rady či fotky z výstupu. Ďakujem. S pozdravom Adriana.

Výstup na Monte Calvo je popsaný včetně mapky v naší reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Monte Calvo. Fotografie z tohoto výstupu jsou ve fotogalerii. Výstup není náročný, pokud si vyberete chladnější den.

# 30.03.2015, 13:45.
Koncem června jedeme na dovolenou do Vieste. Zvažuji, zda si mám půjčit nafukovací člun s motorem 10 až15 HP (koní) v České republice a vézt ho ve střešním boxu na střeše auta, nebo zda si mám půjčit člun pro přibližně 4 lidi ve Vieste. Kapitánské zkoušky - vůdce malého plavidla na moři - mám. Kolik přibližně stojí ve Vieste zapůjčení člunu s motorem alespoň 10 až 15 HP? Děkuji. Kamil.

Nafukovací člun s motorem do 40 HP pro 4 až 6 lidí délky 5 m Vás přijde ve Vieste v červnu na půl dne na € 70,00 a na celý den na € 100,00, v červenci o € 20,00 resp. € 50,00 více.

# 22.03.2015, 12:59.
Jezdíme již roky do oblasti Palmové riviéry a letos se chystáme na Gargáno do Rodi Garganico. Prosím o informaci, kde bych měl přesně sjet z dálnice někde u Benátek (nebo dřív) a zpět se vrátit na dálnici někde u Rimini abych nemusel celou cestu po drahé dálnici. Jezdívali jsme přes Bolognu. Myslím, že pod Rimini už je potřeba se vrátit na dálnici, nebo jak myslíte? O jaký čas se prodlouží tato cesta? Moc děkuji za odpověď. Pavel.

Tuto trasu takhle jezdíváme a je popsaná v reportáži Gargano 2008, kapitola Potřetí na Gargano. Mýtná brána je umístěna před Mestre, hned za nájezdem z A4 na A57. Tato Tangenciála je podél celého Mestre bezplatná. Sjeďte tedy až kousek za nádražím, na sjezdu směr Ravenna / Marghera (vede kus podél dálnice). Sjezd Vás navede na kruhový objezd pod dálnicí. Až podjedete dálnici, sjeďte hned na výjezdu na SS309. Je to tam dobře značeno. V Rimini doporučujeme najet na dálnici už na Rimini Nord. Odtud už to byla vždy jedna velká zácpa. Z dálnice potom sjíždíme u Termoli a pokračujeme po SS16. Časová ztráta v úseku Mestre - Rimini je oproti dálnici přibližně hodinu, úspora na pohonných hmotách přibližně za 70 km a na mýtném € 17,70. Další smysluplnou úsporu lze získat v úseku Tarvisio - Gemona: € 6,00 a Termoli - Poggio Imperiale: € 2,20.

# 21.03.2015, 15:27.
Mohu poprosit o radu, jak se nejlépe dostat v červnu ze San Severo do Peschici? Nevíte, zda je nějaké rozumné spojení autobusem z Peschici Calenella? Děkuji. Hana.

Přímé spojení je autobusem Ferrovie del Gargano. Ze San Severo odjíždí autobus v 10:40, v Peschici je ve 13:05. Další jede ve 12:45 a v Peschici je v 15:25. S přestupem je spojení vlakem stejné společnosti v 7:58, 13:38, 15:00 a 17:54. V Peschici / Calanella je přibližně za 1 hodinu a 45 minut. Z Peschici Calanella jezdí do Peschici autobusy stejné společnosti v 7:25, 8:20, 9:50, 10:30, 12:50, 13:50, 15:10, 15:35, 16:05, 17:05, 19:50, 21:35. Jízdní řády jsou pro pracovní dny a do června se mohou změnit. Aktuální včetně víkendových najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka na vlak stojí € 5,60, na autobus ze San Severo € 7,00 a z Calanella € 1,00.

# 19.03.2015, 19:32.
Letos již potřetí jedeme do Mattinaty ... co mě zajímá je, zda se v okolí kempu Riccio dá půjčit nafukovací člun. Nemám průkaz vůdce malého plavidla. A zda náhodou nemáte informace o přibližných cenách. Moc děkuji. Simona.

V přístavu má půjčovnu společnost Mazzone Centro Marine. K dispozici je i několik gumových člunů (gommone). Konkrétní ceny ale bohužel neznáme. Běžně se však pohybují kolem € 130,00 na den, € 70,00 dopoledne, € 85,00 odpoledne nebo € 35,00 za hodinu. Bez pohonných hmot. Ceny jsou samozřejmě jen orientační.

# 18.03.2015, 08:47.
Pane Řehůřku, letos se chystáme do Peschici. Protože máme rádi italskou kuchyni, rádi bychom navštívili trhy, kde se dá nakoupit vše a za dobré ceny. Nevíte náhodou v jakých dnech se konají trhy v Peschici, ve Vieste nebo v Rodi Garganico? Děkuji moc za odpověď. Věra.

Týdenní trh v Peschici se koná v sobotu, ve Vieste v pondělí, v Rodi Garganico v sobotu.

# 12.03.2015, 21:07.
Měla bych dotaz, zda máte nějaké poznatky z Gargána - část Defensola. Děkuji za odpověď. Martina.

V části Defensola jsme chodili na pláž San Lorenzo při našem pobytu ve Vieste - viz naše reportáž Gargano 2003. Doporučujeme. Jinak menší plážičky jsou v okolí mezi útesy, dvě trošku větší pláže u Villaggio Camping Punta Lunga. Přímo ve středisku je Supermercato Pretty, ale na nákupy můžete jezdit i do blízkého Vieste. Defensola je spíše středisko pro klidný pobyt, nákupy, zábavu a další hledejte v přilehlém Vieste.

# 04.03.2015, 18:11.
Narazila jsem s přáteli na Vaše internetové stránky při plánování naší letošní dovolené. Musíme jen pochválit, kolik informací se na nich nachází! Rádi bychom Vás požádali o radu. V létě se chystáme do Vieste, kde jsme dříve několikrát byli se školou na plenéru, vždy jsme tam cestovali autobusem, ale obzvlášť já trpím poměrně silnými nevolnostmi, jak v autě tak v autobuse, cesta byla vždy úmorná, a proto jsme přemýšleli, že bychom tentokrát jeli vlakem. Je možné se za nějakou rozumnou dobu a cenu do Vieste takto dostat? A pokud ano, doporučil byste nějakou konkrétní trasu? Víme, že ve Vieste vlak nejezdí, ale šlo nám o to absolvovat většinu cesty spíše vlakem, a ne autobusem. Budeme moc rádi za odpověď. S pozdravem Klára.

Přímé vlakové spojení s Itálii funguje od nás jen do Milána, Janova a Sanremo. Nejlepší spojení s východním italským pobřežím je s přestupem ve Vídni a Padově. Ideální (vzhledem k navazující přepravě autobusem ve dne) je pak spoj z Wien Meidling vlakem Euro Night 235 v 19:30. V Padova je v 5:39 a následující spoj Frecciabianca 9801 jede v 7:24 a ve Foggia je ve 13:16. Jízdenka z Vídně do Foggia stojí € 139,50 (cena může být různá podle prodejce, zde je uvedená cena za jednosměrnou jízdenku při nákupu přes italské železnice). Přímo od vlakového nádraží pak jede autobus SITA do Vieste každý den ve 14:00 a 17:45. Na místě je za dvě a tři čtvrtě hodiny. Nicméně k tomu potřebujete ještě dopravu z místa Vašeho bydliště do Vídně. Jízdní řády najdete na Idos. Levněji než vlakem se v létě dostanete do Vieste letadlem. Přímé spojení mezi Prahou a Bari provozuje Wizzair. Doprava z letiště v Bari je pak popsaná v odpovědi ze dne 16.02.2015, 14:54.

# 25.02.2015, 21:24.
Rád bych se zeptal, zda jsou někde mezi Vieste a Mattinatou nějaké hezké / oblázkové pláže, kde lze zaparkovat. Nebo záleží na náhodě, zda bude na kraji silnice volno? Jaké máte zkušenosti s parkováním v blízkosti pláží? Ještě poslední otázka, lze se vykoupat na pláži Baia delle Zagare, pokud bych na ni dorazil člunem, nebo je pouze pro hotelové hosty? Mnohokrát děkuji za odpověď. Miloš.

Jedna z nejkrásnějších oblázkových pláží, kterou jsme navštívili byla Cala della Pergola - 4. a 5. fotografie ve fotogalerii. Nachází se kousek za Pugnochiuso. Pěkné jsou také další pláže kolem Pignochiuso. Oblíbená je pláž Vignanotica, v blízkosti Mattinaty. Když jsme byli na Garganu my, ať už v červnu nebo červenci, byly odstavné plochy u silnice nad pobřežím mezi Vieste a Mattinatou téměř vždy prázdné. Je ale pravda, že to je vždy ještě kus od pláže a je tam místo jen pro několik aut. Výše uvedené pláže mají možnost parkování u pláže. Záleží samozřejmě na termínu a denní době. Brzy ráno zaparkujete téměř vždy, dopoledne už je to horší. Baia delle Zagare má dvě privátní pláže. Těžko odhadnout, co se bude dít, když u ní zaparkujete člunem :-) Nemáme zkušenost.

# 25.02.2015, 17:49.
Odvažuji se ještě zeptat ... pokud bychom chtěli na Gargáno, jsou ještě někde oblázkové pláže kromě Mattinaty? Byli jsme tam v kempu, je to nádhera a ty oblázky nám moc vyhovují. Hledám místo kolem, ale všude už je písek - Sant Angelo, San Menaio ... Jedeme v půlce září. Díky. Blanka.

Od Vieste po Mattinatu je spousta nádherných oblázkových pláží. Doporučujeme oblast kolem Pugnochiuso.

16.02.2015, 14:54.
Můžete mi, prosím, poradit spojení z Bari na Gargano? Vlakem nebo autobusem? Děkuji Vám za odpověď. Marcela.

Z letiště v Bari cestujte autobusem Pugliairbus do Foggia na Stazione FS. Autobusy jezdí v 9:30, 12:30, 15:30, 18:30 a 23:00. Na místě jsou za 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 11,00 + € 1,00 za online rezervaci v jednom směru. Z Foggia pak pokračujte autobusem Ferrovie del Gargano nebo SITA podle lokality, kam budete na Garganu směřovat.

# 03.02.2015, 20:58.
Prosím, nemohli byste nám poradit, jak je to s písečnou pláží v okolí kempu Villaggio Riccio? Konkrétně, zda a hlavně za kolik se dá pronajmout loďka, šlapadlo, protože tuším, že plážičky písku budou přístupné jen z moře. Popř. jak daleko, zda se tam dá došlapat na šlapadle. Vím o pláži ve Vieste, ale zdá se mi ten výlet drahý. Náš nejmladší by se rád pohrabal také v písku :-). Dá se najít nějaká trocha písku třeba pod kamínky nebo ve vodě na pláži u kempu? Moc děkuji za váš čas na odpověď. Katka.

V okolí kempu Villaggio Riccio v Mattinatě jsou kamenné a oblázkové pláže. Šlapadla lze zapůjčit na plážích jižně od pláže u Villaggio Riccio, tj. směrem k Monte Saraceno. Cena se pohybuje kolem € 10,00 za hodinu (plus, minus). K písečné pláží s ním však nedojedete. Nejbližší písečné pláže jsou v okolí Manfredonie.

# 28.01.2015, 09:58.
Můžete mi, prosím, spočítat všechny poplatky na cestě ze Šumperka do Itálie trasou Šumperk - Brno - Vídeň - Linz - Salzburg - Insbruck - Bolzano - Bologna - San Marino - San Menaio? Popř. tipy na tankování, či ubytování na jednu noc během cesty. Cestujeme se 2. dětmi. Lubomír.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 63,60. Při cestě zpět ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v naší reportáži Gargano 2008, tipy na tankování v našem Cestovatelově blogu. Tip na ubytování je hodně závislý na tom, kdy pojedete a tedy kdy dojedete k předpokládanému místu ubytování. Doporučujeme navštívit Booking, podle termínu a místa zi nechat zobrazit mapu a vybrat odpovídající ubytování Vašim představám.

# 17.01.2015, 12:07.
Chceme jet 3.7.2015 do Itálie, Apulská oblast, San Menaio. Jsem z Pelhřimova. Prosím o pomoc při kalkulaci cesty a polatků. Děkuji za pomoc. Štepánka.

Vaše optimální trasa je následující: Pelhřimov - Jindřichův Hradec - Třeboň - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Poggio Imperiale - San Menaio. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 63,60. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 157,90 resp. € 166,60 pokud pojedete na více než 10 dnů. K tomu je třeba ještě připočítat cenu pohonných hmot. Průměrná cena v Itálii je v současné době € 1,41 za litr nafty a € 1,51 za litr benzínu. Celková trasa v obou směrech je dlouhá 2900 km. Při spotřebě nafty 5 l /100 km Vás trasa přijde na € 205,00. Dosaďte si svou spotřebu a cenu pohonných hmot. V konečném výsledku to bude levnější, protože budete tankovat levněji v ČR a před vjezdem do Itálie v Rakousku. Při cestě zpět pak opět za hranicemi v Rakousku. V modelovém případě Vás cesta bude stát € 362,90 resp. € 371,60 při cestě na déle než 10 dnů. Lze samozřejmě ušetřit. Tipy na levné tankování najdete v našem Cestovatelově blogu a tip na cestu mimo dálnici v naší reportáži Gargano 2008. V současných cenách stojí úsek Gemona - Mestre € 11,30 a úsek Rimini Nord - Termoli € 26,40. Celkem v obou směrech tedy € 75,40. Varianta popsaná v reportáži Gargano 2008 je tedy o € 51,80 levnější.

# 11.01.2015, 03:10.
Plánuji jet v létě s dětmi autem do Vieste a zvažuji kudy jet z Prahy. Poradíte mi? Z diskusí jsem nebyl schopen spočítat celkovou cenu dálničních poplatků za cestu, tápu hlavně v Itálii. Vy používáte cestu přes Vídeň ale pro mě vypadá výhodnější přes Mnichov? Máte zkušenost jak vypadá cesta když bych v sezóně vyrazil v pátek v noci přibližně v 1:00 hod? Díky. Pavel.

Z Prahy do Vieste je to přes Mnichov a Brenner nejkratší cesta, nicméně v hlavních termínech Pá / So na přelomu června a července a července a srpna to může být cesta časově nejnáročnější. Tvoří se kolony jednak u Mnichova, Rosenheimu a před Bolognou. Váš časový údaj, pokud bude v uvedených termínech, tam spadá. Poplatky přes Mnichov jsou následující: € 8,70 za desetidenní rakouskou dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a € 61,20 za mýtné v Itálii. Celkem tedy € 149,10 resp. € 157,80 při cestě na více než 10 dnů. Výhodnější je jet přes Brno, i když je to v jednom směru o přibližně 120 km delší. Platíte jen rakouskou desetidenní dálniční známku a v Itálii mýtné ve výši € 63,60. Celkem tedy € 135,90 resp. € 144,60 při cestě na více než 10 dnů. Úspora oproti Mnichovu je € 13,20, což odpovídá spotřebě na těch 240 km při současných cenách nafty a spotřebě 5 l / 100 km. Nicméně se vyhnete kolonám, menší se tvoří ve Vídni, další potom po napojení na A4 v Itálii. Není to však těch rozměrů v Německu a Rakousku. Navíc tato trasa Vám nabízí celou řadu možností úspor popsaných v naší reportáži Gargano 2008. V tomto případě je při současných cenách další úspora € 25,90 v jednom směru, tedy € 51,80 celkem. Další tipy najdete v našem Cestovatelově blogu.