ŠPANĚLSKO 2020

Španělsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Španělsko 2020

Španělsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově. Ze severu ho omývá Biskajský záliv, ze západu Atlantský oceán a z východu Středozemní moře. Z pohoří dominuje náhorní plošina Meseta Central, na severu Pyreneje, na severozápadě Cordillera Cantabrica a na jihovýchodě Sierra Nevada. Nejvyšším vrcholem je Pico de Teide (3718 m) na ostrově Tenerife. Ke Španělskému království patří Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu, Baleárské ostrovy ve Středozemním moři, exkláva Llívia ve Francii a severoafrické državy Ceuta a Melilla. Země je rozdělena na 17 autonomnich regionů - společenství, ve kterých je 50 provincií. Další dvě provincie Ceuta a Melilla jsou autonomní města. Hlavním městem je Madrid, oficiální měnou € a úředním jazykem španělština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět ve Španělsku. Pokud je Španělsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.05.2020, 18:57.
Máme s kamarády trip do Alicante. Z Liberce do Monte Carla - Marseille - Barcelona - Alicante. Okolo jsou ještě krásná města, kde se chceme po cestě zastavit, jako Miláno a Montpelier. Zpátky bychom chtěli jet do Paříže, možná i do Lucemburska a zpátky do Liberce. Celkově to vychází na nějakých 5000 km. Otázka zní, kolik bychom platili na dálnicích? Je možné to nějak objet nebo je to lepší zaplatit než objíždět kvůli benzinu? Popřípadě kudy to objet? Předem děkuji za odpověď. Majda.

Při tak dlouhé cestě doporučujeme cestovat po dálnicích i za cenu vyšších nákladů. Cesta mimo dálnice je zdlouhavá a cestovatelsky náročná. Doporučujeme následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milán - Tortona - Savona - Sanremo - Monte Carlo. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz (sjet musíte ještě v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,08), v Itálii zaplatíte na mýtném € 30,10, ve Francii se na tom kousku dálnice mýtné neplatí. Na trase Monte Carlo - Marseille zaplatíte na mýtném € 22,10, na trase Marseille - Barcelona ve Francii € 29,10 a ve Španělsku € 16,55. Poslední úsek do Alicante Vás vyjde na € 13,05. Můžete jet také přes Brenner, vyjde Vás to přibližně o € 2,00 více. Cesta zpět do Paříže Vás vyjde na přes Toulouse na € 73,75, přes Bordeaux na € 86,15. Cesta z Paříže do Lucemburska přes Remeš na € 11,30. Počítejte s tím, že ve Francii jsou ekologické zóny.

# 02.03.2020, 20:41.
Jak se dostanu nejjednoduším způsobem do Garabandalu? Nejbližší letiště. Kamila.

Nejbližší letiště je v Santander. Z Prahy se tam dostanete s přestupem. Přímé lety jsou z Vídně. Akční letenky najdete na Pelikan. Z letiště v Santander jezdí autobusy Alsa do Cosio za € 10,30. Po cestě jsou dva přestupy. Z letiště můžete také cestovat kyvadlovým autobusem Alsa za € 2,90 do centra města a odtud vlakem Renfe Feve do Cabezon de la Sal za € 3,30. Odtud potom autobusem Alsa do Cosio za € 3,45. Z Cosio do San Sebastian Garabandal se dostanete pěšky (přibližně 5 km) nebo taxi. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.