SALCBURSKO 2020

Salcbursko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Rakousko / Salcbursko 2020

Od Kitzbühelských Alp na západě po Solnou komoru na východě, od Vápencových Alp na severu po Vysoké Taury na jihu, se rozkládá Salcbursko. Tato rakouská spolková země je pokrytá ze dvou třetin horami, její příroda je protkaná horskými soutěskami, zelenýmí údolími, potůčky a vodopády, impozantními štíty horských masivů. Starověké jméno Iuvavum pochází od Keltů. Během starověkého Říma bylo Iuvavum spráním střediskem provincie. Od 6. století spadalo území pod Bavorské vévodství. Od roku 690 zde bylo biskupství, od roku 798 arcibiskupství. V roce 1328 se stalo Salcbursko samostatným státem ve Svaté říši římské. V roce 1816 připadlo definitivně Rakousku. Hlavním městem je Salzburg. V Salcbursku je 5 okresů a jedno statutární město. Nejvyšším vrcholem je Grossvenediger (3674 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem němčina. Pokud je Salcbursko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.08.2020, 10:33.
Prosím, měl bych dotaz, zda je výhodné pořídit si Salcburskou kartu, když chci jet do Salzburgu jen jednou a zbytek dovolené strávit v okolí Bad Gasteinu. Chtěli bychom využít v této lokalitě hlavně lanovky. Nikde jsem nesehnal informace v češtině. Děkuji. Honza.

My jsme bydleli ve vedlejším údolí Raurisertal a Salcburská karta se nám vyplatila. Záleží to na tom, jaký budete mít itinerář a jaké atrakce - lanovky, vstupy, koupaliště, atd. - v okolí navštívíte. V Gasteintal mají i vlastní Gasteinskou kartu, ta je zdarma, nabízejí ji však vybraná ubytovací zařízení zapojená do tohoto projektu. Více informací najdete na Gastein Card.

# 10.08.2020, 14:29.
Narazila jsem na vaše stránky se spoustou zajímavých informací. Chystáme se objet na kole deset jezer kolem Salzburgu. Ale vůbec netušíme, kde bychom mohli nechat stát celý týden auto. Nemusí to být v Salzburgu, třeba někde v menším městečku. Lze takto nechat někde auto na ulici? Děkuji. Andrea.

Auto na ulici bychom určitě nenechávali. Většinou jsou tam omezené parkovací zóny. Doporučujeme zvolit nějaké placené parkoviště s provozem 24/7. Viz salzburg.info.

# 01.08.2020, 20:13.
Chtěla bych se zeptat, zda tištěný průvodce ke kartě je nabízený i v českém jazyce. Děkuji Vám. Jana.

S brožurou k salcburské kartě v češtině jsme se zatím nesetkali.

# 15.07.2020, 07:49.
Pane Řehůřku, vždy jste nám dobře poradil, tak si dovoluji se na vás opět obrátit. Poslední týden v červenci plánujeme cestu osobním autem z Litoměřic do Radstadtu, kde budeme ubytovaní. Můžete mi prosím poradit dle vás aktuálně nejlepší cestu? Jde mi především o plynulost trasy, jelikož budeme cestovat s miminkem. Moc děkuji. Jana.

My bychom volili přímou dálniční trasu, tj. Litoměřice - Praha - Tábor - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - A10 - sjezd Altenmarkt - Radstadt. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40. Dálnicí se vyhnete složitějšímu přejezdu Lince. Nemá význam sjíždět na Gmunden a Bad Ischl, cestování by se časově prodloužilo. I když začínají letní prázdniny v Bavorsku, vzhledem k současné situaci s největší pravděpodobností taková špička na dálnici A10 nebude.

# x24.06.2020, 08:00.
Plánujeme na přelomu měcíce červenec/srpen navštívit tuto destinaci. Chtěli bychom se podívat např. co mě teď napadá lanovkou na horu Kitzsteinhorn, projet se parníkem po Zeller See, navštívit Krimmelské vodopády. Přemýšlíme, jak ušetřit na vstupech, zda je nějaká možnost. Zjišťoval jsem něco o Salcburské kartě a Zell am See Summer Card. Ale volně zakoupit asi nejde. Ubytování máme v soukromém apartmánu, kde tuto kartu nenabízí. Děkujeme za radu a tipy. Filip.

Zell am See Kaprun Card je jen pro ubytované hosty v zapojených ubytovacích zařízeních a Salzburgerland Card na uvedené cíle, kromě vodopádů, nevyužijete. Co se Kitzsteinhorn a plavby po jezeře týče, existují různé kombo jízdenky, se kterými můžete ušetřit, viz kitzsteinhorn.at.

# 05.02.2020, 11:38.
V termínu od 12. do 18.7.2020 budeme s rodinou ubytovaní u Wolfgangsee v Abersee. Jsme 2 dospělí a 2 děti ve věku 4 a 7 let. Rádi bychom navštívili Salzburg, termální lázně Bad Ischl, vodopády Golling, vyhlídku Hallstatt - 5 prstů, Abarena a zubačkou na Schafberg. Prosím o radu, jakou slevovou kartu použít? Pokud je nějaká, která se dá použít na tyto cíle. Nebo doporučujete nějakou jinou? Děkuji za odpověď. Radek.

V tomto případě doporučujeme Sazkammergut Sommer Card. Tako karta je slevová a nabízí slevy na nejvýznamnější atrakce v Solné komoře. Cena karty je € 4,90. Je možné, že ji dostanete zdarma k Vašemu ubytování. My jsme kartu využívali při návštěvě Solné komory v roce 2004 a byli jsme už tenkrát velice spokojeni. Od té doby se samozřejmě kvalita služeb pozvedla a rozsah platnosti karty rozšířil. Pokud plánujete Salcburk poznávat podrobněji včetně dopravy a vstupů do památek a muzeí, vyplatí se Vám také Salzburg Card. K dispozici je ve verzi na 24, 48 a 72 hodin. Děti od 6. do 15. let mají kartu za nižší cenu. Mladší mají vstupy zdarma.

# 02.02.2020, 16:08.
Prosím o radu, jaké místo v Rakousku,nejlépe Salcbursko, byste doporučili pro týdenní dovolenou s kočárkem. Není potřeba doprovodných atrakcí, jen jde o pěkné trasy pro kočárek. Děkuji Vám. Kateřina.

Těch míst je samozřejmě hodně. Z vlastních zkušeností doporučujeme Ramsau am Dachstein. Je tam hodně pěkných tematických okruhů, které můžete absolvovat s kočárkem. Dále je možné se ubytovat u nějakého jezera v Solné komoře, kde je těch možností vždy také mnoho.

# 21.01.2020, 13:21.
Letos poprvé pojedeme na letní dovolenou do Zell am See. Plánovač nám nabídl trasu z Mostu přes Karlovy Vary, Cheb, přes Německo kolem Regensburgu a Mnichova až do Siegsdorfu. Do Rakouska vstupujeme přes Unken. Je prosím tato trasa bez poplatků, nebo jsou na trase do Zell am See nějaké zpoplatněné úseky? V ubytování máme obdržet letní slevové karty. Teď se zeptám asi hloupě, ale při použití lanovek s touto kartou, platí jízda zdarma pro oba směry, tzn. tam i zpět? Nebo jen pro jeden směr? U některých slev během srpna se uvádí, že mohou být využity jen jednou během 6. dnů, od září pak neomezeně. Moc děkuji a přeji hezký den. Tomáš.

Uvedená trasa je bez poplatků. Mapu zpoplatněných úseků dálniční známkou najdete na Asfinag, v PDF na konci stránky, samostatným mýtným v našem článku Mýtné v Rakousku mírně podražilo. Podívejte se na Summer Card, kde je ke stažení brožura v PDF. Najdete tam přesný popis všech atrakcí. U lanovek je většinou uvedeno, že je můžete používat neomezeně jak chcete. Platí to pro cestu tam i zpět, včetně toho omezení u lanovky, kde můžete jet jen jednou.