KALÁBRIE 2010 / 2

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2010 / 2

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Kalábrie 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.04.2010, 13:17.
Vážený pane Řehůřku, vzhledem k Vašim bohatým zkušenostem z Kalábrie si Vás dovoluji požádat o informaci, zda se v oblasti Cedrové riviéry vyskytují medúzy. Chystáme se vyrazit v září pravděpodobně do San Nicola Arcella. Děkuji Vám. S přátelským pozdravem Renata. P.S. Vaše stránky jsou úžasné.

K tažení medúz ke středomořskému pobřeží docházelo stovky let v deseti až dvanáctiletých periodách, následně se zde zdržovaly přibližně následující čtyři roky. To už je ale bohužel minulostí. Cyklus byl narušen. K invazi dochází v posledním desetiletí prakticky každoročně a vynechána není už většinou žádná část pobřeží. V polovině září by však to riziko mělo být menší. Každopádně doporučujeme to dopředu neřešit. Nijak to neovlivníte a je zbytečné si tím dopředu kazit dovolenou. Více o invazi medúz se dočtete v odpovědi ze dne 24.08.2008, 23:12. - Rosolina Mare 2008.


25.04.2010, 18:35.
Prosím o radu v oblasti ubytování. Jedeme do Guardavalle Marina a tak přibližně na 1300 km v okolí Florencie bychom rádi přespali. Máme 3,5 letou holčičku a tak raději nějaký motel nebo motorest. Děkuji za radu. S pozdravem Martin.

Asi 100 km za Florencií je přímo na dálnici motel. Jedná se o servisní místo na 395 km. Najdete tam motel Unaway Fabro. Tyto motely najdete i v Bologna - Una Hotel Bologna nebo Florencii - Una Hotel Vittoria, jsou však mimo dálnici.

# 15.04.2010, 17:44.
Mám na Vás velkou prosbu. S přítelem se již několik let chystáme do Itálie - Sardinie, Kalábrie, apod. a bohužel jsme dosud naši myšlenku neuskutečnili. Letos bychom si konečně naši vysněnou dovolenou rádi splnili a tak Vás prosím o radu ohledně destinace a ubytování. Jelikož jedeme s přítelem sami, rádi bychom se vyvarovali početných rodin s dětmi, animačních programů a hlučných diskoték. Chtěli bychom si v tomto čase odpočinout, vyspat se, prostě znovu nabrat síly po náročném pracovním roce. Současně bychom ale po dni stráveném na pláži či na výletě po okolí rádi zašli do nějaké pěkné hospůdky na dobré jídlo a pití. Máme rádi malebná městečka se svoji typickou atmosférou, úzké uličky, kavárničky, apod. Co se ubytování týče, upřednostňujeme spíše menší hotýlky nebo apartmány / studia - může být i snídaně, maximálně polopenze. Zvažujeme využití služeb německých CK nebo cestu autem. Nevím, zda jsem dostatečně popsala naši představu, ale prioritně nám jde o pohodu a klid v příjemném prostředí - třeba nad šálkem dobré italské kávy. Za každou radu či tip budu moc ráda. Mockrát předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Jana.

V tomto případě doporučujeme vyrazit na tuto dovolenou někdy začátkem června. Na jihu Itálie bude klidněji, teplo a kouzelně. Z destinací doporučujeme např. Capo Vaticano, tady budete asi nejvíce spokojeni s kvalitou pláží, prostředím, v uvedeném termínu i s klidem. Možné je také se ubytovat se kousek severněji, ve městečku Tropea, tam zase najdete to kouzlo uliček, kavárniček atd. Pláže jsou tady také velice pěkné. Tyto destinace nabízí hodně českých i německých CK. Můžete si je zakoupit i přímo, tipy na ubytování najdete např. na Booking / Capo Vaticano a Booking / Tropea.

# 06.03.2010, 19:26.
Letos letíme do Kalábrie a spoustu užitečných informací jsem našla u vás. Jediný problém jsem měla sehnat leteckou dopravu přímo až na Capo Vaticano k pláži Grotticelle. Exim Tours dělá nejdále jen Torre Ruffa Robinson. Tak mám tip pro další hledající na vašich stránkách - Capo Vaticano dělají Němci s odletem i z Drážďan a Lipska, odkud letíme my a dovolenou prodávají naše Cestovní agentury. Alena.

Děkujeme za Váš tip. Moc si Vaší ochoty podělit se o informace s ostatními vážíme.

# 05.03.2010, 08:21.
Během dovolené v Kalábrii se chystáme navštívit park Aspromonte. Můžete nám poradit, zda je Vám známo, jak je to se vstupem? Případně zda se dá někde na internetu nalézt nějaká podrobnější mapka? Děkuji. Zuzana.

Vstup do národního parku Aspromonte není zpoplatněný. Především v jihovýchodní části se však jedná o dost drsný kraj. Pokud plánujete výraznější prozkoumání tohoto parku, doporučujeme si najmout místního průvodce. Mapku najdete v naší reportáži Tajemné Aspromonte.

# 02.03.2010, 11:41.
Prosím Vás o radu. Tento rok bychom chtěli autobusem do Kalábrie na Capo Vaticano nebo do Tropea. Hledám nějaké ubytování mezi Tropea a Capo Vaticano, abychom to neměli daleko do krásného města a ani ke krásnému moři. Nebo jezdí pravidelně do Tropea autobusy? A počasí v první polovině zaří? Je tam ještě teplo? Moc děkuji za odpověd. Hana.

Celá oblast kolem Capo Vaticano je nádherná. Pokud chcete jet autobusem, doporučujeme si vybrat ubytování podle nabídky Vaší oblíbené CK, která toto ubytování nabízí i s dopravou. Pak budete mít zajištěno, že Vás autobus zaveze přímo k ubytování a tady Vás zase vyzvedne. Co se dopravy týče, kolem pobřeží jezdí vlaky, jízdní řády najdete na Trenitalia, nebo autobusy. V první polovině září je v této oblasti dostatečné teplo ke koupání.

# 24.02.2010, 00:22.
Náhodou jsem narazila na vaše stránky a musím vám je pochválit. Prosím vás, měla bych na vás jeden dotaz. Vybíráme s kamarádkou (je nám 18 let) zájezd na prázdniny, chtěly bychom jet do Kalábrie, ale nevíme kam, chtěly bychom nějaké rušnější a větší letovisko, aby bylo večer kam jít, aby tam byla nějaká možnost zábavy nebo výletů, třeba i aquapark. Myslíte si, že je dobrá volba třeba Tropea nebo Capo Vaticano? Děkuji za odpověď. S pozdravem Míša.

Tropea je určitě dobrá volba, je to pěkné městečko s historickým centrem, rozhodně nejrušnější pobřežní městečko této oblasti. Přilehlé pláže patří k těm nejkrásnějším. V Capo Vaticano je těch možností zábavy o něco méně, na druhé straně je tam nádherná příroda, útesy ke šnorchlování, a především jedny z nejkrásnějších pláží v celé Kalábrii. Aquapark tam ale nenajdete. Ten je o něco více na severu, v Praia a Mare. Jmenuje se Nuovo Aquafans. Praia a Mare je moderní rozlehlé letovisko, najdete tam jak zábavu, tak i dlouhé oblázkové pláže. Na jih je městečko Scalea s historickou částí, na sever městečko Maratea se sochou Krista vypínající se na hoře nad zálivem Policastro. Větší možnosti zábavy jsou samozejmě především v sezóně. Tipy na výlety najdete v našich reportážích Kalábrie 2002 a Kalábrie 2006.

# 22.02.2010, 09:30.
Omlouvám se, že Vás takto ruším, jen se mi nepodařilo napsat Vám prostřednictvím Vašich webových stránek. Pravidelně jsem jezdila do Kalábrie (Capo Vaticano - Le Cannelle) a Apulie (VIeste a okolí), vždy autem s vlastní stravou, přes agenturu Polycastrum Viaggi. Letos hledám dovolenou, jen pro dvě osoby, bez auta, v Kalábrii. Zvažuji opět Capo Vaticano (nejspíše hotel Eolo) nebo Praia a Mare, kde jsem ale nikdy nebyla (residence La Casetta Bianca - kousek od moře). Upřednostňuji klidnou dovolenou, co nejméně lidí, krásná krajina a příroda a večerní procházky městem. Nevyžaduji nějaký luxus, ale celkem čisto by být mělo, jak v apartmánu, tak na pláži. Dívala jsem se i na možnost popojíždění vlakem (z Praia a Mare do Diamante, Maratea), ale na italských stránkách Trenitalia jsem dohledala spojení pouze do konce června. Nevíte náhodou, zda je to jen tím, že mají jízdní řády uvedeny jen na půl roku, nebo tam od července do prosince žádné vlaky nejezdí? Na Idosu jsem spojení normálně dohledala. Ještě velice okrajově uvažuji o Rodi Garganico, tam se mi moc líbilo, ale přece jen, když člověk přijede do Kalábrie, tak už je potom těžší se od ní odpoutat. Navíc tam bych musela pobyt omezit na toto místo, protože tam si myslím bez auta moc cestovat nejde. Vaše stránky mi nakonec moc pomohly, přečetla jsem si několikrát celé reportáže z cestování po Itálii a Sicílii, prohlédla fotky. Budeme si muset sami nakupovat a vařit, takže je potřeba, aby v blízkém okolí byl nějaký obchod. Prosím o Váš názor, hlavně mě asi zajímá, zda je Praia a Mare a okolí taková, abych po dovolených na Capo Vaticano a Sicílii nebyla zklamaná. Děkuji moc. S pozdravem Veronika.

Pokud zvolíte Praia a Mare, určitě nebudete zklamaná. Je to především o nádherné přírodě, spojení oblázkové pláže a hor, které prudce spadají přímo do moře. La Casetta Bianca se nachází v jižní části Praia a Mare za ostrovem Dino. V blízkosti je minimarket. Bohužel centrum Praia a Mare a železniční stanice je odtud přibližně 3 km. Pokud pojedete mimo sezónu, tak tam bude ještě klidněji, v plné sezóně však počítejte s rušným letoviskem. Vlaky jezdí i v létě, jízdní řády přibližně odpovídají. To, že je nemůžete dohledat je způsobeno tím, že v Itálii dochází ke změně právě v tom červnu.

# 19.02.2010, 20:00.
Měl bych na Vás takovou prosbičku. Chorvatsko už nás unavuje a rád bych s rodinou vyrazil do Kalábrie. Jelikož jsem pracovně vytížen, dovolenou si nekupujeme od cestovek, prostě se rozhodneme a za dva dny vždy vyrazíme. Z toho plyne otázka. Dá se sehnat ubytování až na místě nebo je již vše rezervováno dopředu? Rodina byla zvyklá vyrazit do Chorvatska a tam si prostě něco najít. Děkuji mnohokrát za informaci. S pozdravem Ondřej.

Itálie a především Jižní Itálie je úplně něco jiného než Chorvatsko, Rakousko apod. Ubytování není aktivně nabízeno na každém kroku. Ubytovatelé většinou své kapacity prodávají přes tour operátory, kteří skupují celé kapacity. Najít ubytování na místě je samozřejmě možné, v tom případě však doporučujeme se obrátit na turistická informační centra, která jsou ve větších přímořských letoviscích. V sezóně však doporučujeme rezervovat dopředu. Nejhorší situace je uprostřed srpna, kdy na jih Itálie míři i zbytek Itálie, který má něco jako celozávodní dovolenou. V tomto termínu jsou ceny nejvyšší a kapacity plné. My jsme byli svědky i začátkem června toho, že jedna rodina se nedopatřením cestovky ocitla bez ubytování a i ta cestovka se svými kontakty měla velký problém pro ně najít náhradní ubytování. Pokud chcete mít jistotu, můžete si ubytování zarezervovat těsně před odjezdem např. přes Booking.

# 18.02.2010, 22:30.
Které místo byste doporučili a proč? Capo Vaticano nebo Gargano? Děkuji za odpověď. Martin.

Nemůžeme jinak, než doporučit obě oblasti. Každá je jiná a každá je jinak krásná. Záleží však také hodně na tom, co preferujete a kvůli čemu na dovolenou jedete. Pokud hledáte nádherné pláže, příznivé podmínky pro šnorchlování a spíše pobyt u moře, než poznávání okolí, pak je Capo Vaticano volba pro Vás. Pokud hledáte koupání prokládané množstvím poznávacích příležitostí, pak je možná Gargano lepší volbou. Ne, že by na Capo Vaticano nebylo co poznávat, větší množství výletů je však náročnější na cestování, na Garganu jsou tyto možnosti soustředěny na menším prostoru. Doporučujeme si přečíst naše reportáže Kalábrie 2006, Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Tam najdete možná rozluštění Vašeho dilema.

# 17.02.2010, 06:04.
Chystáme se do Kalábrie a nějak se nemohu dostat k informacím o provozování horolezectví v této oblasti. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji. Jiří.

O této oblasti sportovní činnosti máme málo informací. Zkuste se podívat na Climb Italy, kde je základní přehled o horolezeckých oblastech.

# 13.02.2010, 13:00.
Je možné si v oblasti Capo Vaticano půjčit motorku a jaká je cena? Děkuji. Renata.

Ceny jsou různé podle délky zápůjčky, agentury, typu motorky apod. Např. od Agenzia Tropea na Via Liberta v Tropea si můžete půjčit skútr 50 ccm za € 10,00 na hodinu, 125 ccm za € 13,00 za hodinu. Na jeden den jsou ceny € 30,00 / € 40,00, při větším počtu dnů klesá cena až na € 20,00 / € 25,00 za den. O nejbližší půjčovně se informujte v místě Vašeho ubytování.

# 10.02.2010, 21:53.
Velice Vás obdivuji za to, s jakým nasazením provozujete Vaše stránky. Opravdu super. Chci se zeptat, již dvakrát za sebou jsme byli na dovolené v Kalábrii. Byla to Scalea - residence Panorama Family. Byli jsme nadšeni. Skvělí lidé i ubytování. Jezdili jsme přes Estero Travel se sídlem v Brně. Letos jsme ale marně čekali katalog - zřejmě zkrachovali. Smůla, je nám to moc líto. Nevíte náhodou, zda některá cestovka nemá teď tuto residenci v nabídce? Děkuji mnohokrát za Váš čas. S pozdravem Daniela.

Obchodní rejstřík a různé diskuse na internetu se bohužel přiklánějí k Vaší domněnce. Stejně tak nemáme informaci o tom, že by někdo jiný toto ubytování nabízel. Doporučujeme si ubytování v Panorama Family Club zarezervovat přímo u Svenobi Tour Operator z Praia a Mare, který tutu residenci prodává.

# 09.02.2010, 16:23.
Velmi Vám děkuji za vyčerpavájící odpověd. Už máme pobyt v residenci Esmeraldo zaplacený. Ještě si dovolím jeden dotaz tykající se cesty. Trasu bychom celkem věděli, ale nevíme, v kolik hodin by bylo nejlépe vyjet, abychom se vyhnuli kolonám. Nástup v sobotu odpoledne, jsem z Havířova. Přemýšleli jsme vyjet ve čtvrtek večer, ale nevíme, zda to není moc brzo. U Vás jsem četla, že jste vyjížděli v pátek v 10 hodin, snad jsem to přečetla dobře. Tak teď nevíme, chceme přespat v autě. Pokud budete mít radu, budeme vděční. Moc Vám děkuji za Váš čas a ochotu. Přeji hezké dny. Jana.

Ano, vyjížděli jsme v pátek kolem desáté hodiny dopoledne a na místě jsme byli v sobotu kolem půl druhé odpoledne. Přespali jsme někde za Florencií na čerpací stanici. Ale asi tak jen dvě nebo tři hodiny, jeli jsme přes půlnoc. Navíc jsme dva řidiči, takže jsme se pravidelně střídali. Po dálnici jsme nejeli 130 km/h, spíše většinou kolem 100 km/h. Hlavně v Rakousku a na úseku Bologna - Florencie. Pravidelně jsme také zastavovali. Z hlediska zácp jsou kritické úseky před Mestre a před Bolognou. Vy vyjeďte přibližně o dvě hodiny dříve. Pokud pojedete ve frekventovaných prázdninových termínech, tak možná i dříve. Trasa přes Vídeň však bývá nejméně kritická.

# 09.02.2010, 12:33.
Chtěla bych se zeptat na ubytování Costa Real Club, jak píšete ve své nabídce, že je to pěkné ubytování. Najdeme to v některé české cestovní kanceláři? A je tam ubytování v apartmánu i pro 6 osob? Děkuji. Č.

Residenci Villaggio Costa Real nabízí v ČR tour operátor Polycastrum Viaggi. Ubytování prodávají přes mnoho partnerů, mezi kterými jsou Čedok, Firo tour, Alexandria, Daen, Campana tour, Autoturist a další. Podívejte se na výše uvedené stránky, kde je seznam prodejců a vyberte si svoji oblíbenou CK nebo CA. Apartmány pro šest až sedm osob v nabídce jsou také.

# 07.02.2010, 18:41.
Při plánování naší cesty na Sicílii a následného týdennního odpočinku v oblati Capo Vaticano v Zambrone jsme narazili na Vaše stránky a rady z cestování po Itálii a Sicílii. Vzdáváme Vám hold. Máme na Vás též dotaz. Chceme z Capo Vaticano absolovat večerní výlet na Stromboli. Jezdí z některého přístavu (Tropea, Vibo Valentia Marina) výletní lodě? Díky. Myslíme tím večerní plavbu okolo ostrova. Miloslav.

Výlet můžete absolvovat se společností Tropea mar. Z přístavu v Tropea vyjíždějí každé pondělí v 15:30. Na Stromboli se pak můžete koupat, popř. udělat menší výlet nebo nákupy. Ve 21:00 je odjezd ze Stromboli na okružní plavbu kolem ostrova s pozorováním sopky. Příjez zpět do Tropea je ve 23:45. Cena výletu je € 45,00, děti platí € 25,00. Poplatek za vstup na Liparské ostrovy je € 1,00, který se platí na pokladně v přístavu Tropea. Z Capo Vaticano můžete využít služeb cestovní kanceláře, která prodává zájezdy v kiosku na křižovatce u obchodu. Zajistí Vám i odvoz do přístavu i z přístavu. V sezóně může být četnost výletů větší a také mohou lodě vyplouvat přímo od pláže Grotticelle. Stejný výlet můžete absolvovat také se společností Comerci Navigazione. Z Vibo Marina vyplouvá ve 14:00, z Tropea ve 14:50. U Stromboli budete kolem 17:00, obeplujete ostrov a zakotvíte. Stejně jako v předchozím případě budete mít čas na koupání, nákupy a procházky. Odjezd je ve 20:15, okružní plavba a pozorování sopky. Návrat do Tropea ve 23:00 a do Vibo Marina ve 23:30. Ceny a poplatky jsou stejné jako v předchozím případě. Pokud budete bydlet v Marina di Zambrone, pak budete muset cestovat z Tropea přímo.


# 05.02.2010, 12:10.
V červnu jedeme na dovolenou do Kalábrie. Ve Vašich reportážích jsme objevili spoustu tipů na výlety. Mimo jiné se chystáme navštívit hrad La Castella a dozvěděli jsme se, že by se v jeho okolí mělo nacházet mořské akvárium. Oblast Capo Rizzuto se nám zdá dosti rozlehlá a ani po dlouhém pátrání se nám nepodařilo zjistit, ve které části by se mohlo nacházet. Obracím se proto na Vás, zda nemáte nějaké bližší informace. Děkuji a přeji hezký den. Zuzana.

L' Aquarium na Capo Rizzuto se nachází nedaleko Piazza del Santuario della Madonna Greca. V této oblasti se nachází několik výběžků. Na západním je Le Castella, vedle něho směrem na západ je vlastní Capo Rizzuto. Aquarium se nachází na začátku Capo Rizzuto, ve směru od vnitrozemí. Pokud pojedete od Isola di Capo Rizzuto po SP16, přijede do Capo Rizzuto po Via Faro. První orientační bod je ještě před vjezdem do zástavby bílá cedule s modrým nápisem Bancomat. Hned za ní je modrá značka s vyznačením křižovatky a směrem na Capo Rizzuto. Jeďte stále rovně. Na křižovatce si šipky doleva Localita Capo Bianco, Localita Capo Rizzuto nevšímejte. Silnice se bude stáčet lehce doprava. Vjedete do zástavby, vlevo bude oplocená zahrada nebo spíše parčík se stromy, vpravo cedule s reklamou na bar Bellavista. Pokračujte stále rovně mezi domy s oplocenými zahrádkami. Dojedete ke křižovatce, před kterou je po levé straně Cafe del Mar a za ním Pizzeria, po pravé straně Bar Astorino a Fattoria Sila. Křižovatka je tvaru T, zahněte doprava. Na rohu této křižovatky jsou reklamní směrovky doprava - modrá na nadaci Madonna Greca Eleusa, modrá na restauraci Orchidea Blu, bílá se zeleným a červeným nápisem na market a modrá s velkým A na Aquarium. Pojede kolem restaurace Orchidea Blu ulicí rozdělenou středovým pásem, před kostelem zahněte doleva, kde za řadou dvoramenných pouličních lamp uvidíte reklamu na Aquarium. Jedná se o komplex kruhového půdorysu. Před ním je parčík s lavečkami a za ním malé parkoviště. Vstupné je € 2,50 pro dospělého, € 2,00 pro dítě od 6. do 17. let. Dítě do 5. let neplatí. Senioři od 65. let mají 50% slevu. Na výše uvedených stránkách je mapa, kde je umístění vyznačeno chybně.

29.01.2010, 16:07.
Prosíme o informace ohledně cesty do Kalábrie - Scalea, resp. ideální trasy. Plánujeme cestu rozpůlit, kde je vhodné přespat? Kempy? Ceny? Chystáme se koncem června. Zda je již ideální počasí ke koupání? Děkujeme moc. S pozdravem a přáním hezkého dne B.

Přichází v úvahu tři trasy podle toho, kde překročíte hranice v ČR: 1. Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím - Neapol - Salerno - Lagonegro Nord - Scalea. 2. Dolní Dvořiště - Linz - Salcburk - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna a dále jako ve variantě první. 3. Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako ve variantě druhé. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90. V první variantě zaplatíte navíc € 8,00 za brennerskou dálnici a ve druhé € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii pak zaplatíte ve všech variantách mýtné ve výši necelých € 57,50. Mýtné při zpáteční cestě je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, vyplatí se zakoupit dvě desetidenní rakouské známky oproti dvouměsíční. Hodně cestovatelů směřujících do Kalábrie volí nocleh ve dvou třetinách cesty, u jezera Lago Trasimeno. Je to jen malá zajížďka z dálnice přibližně hodina a půl jízdy za Florencií. Kempy v této oblasti najdete např. na portále unicamping.com - Castiglione d/Lago, Tuoro sul Trasimeno, Magione, atd. včetně odkazů na oficiální stránky s cenami. Počasí koncem června je i na severu Kalábrie nádherné. V loňském roce se nejvyšší denní teploty pohybovaly kolem 28. až 30. stupňů. Dlouhodobé průměrné nejvyšší teploty jsou tam v červnu 23 stupňů a v červenci 26 stupňů. U pláže je to však vždy víc. Červen a červenec bývají v této oblasti s nejnižším srážkovým úhrnem.

# 23.01.2010, 16:35.
Dva dny řešíme dilema, zda se vydat s tříletými dvojčaty na dovolenou do Kalábrie. Naštěstí jsme teď objevili Vaše bezvadné stránky a tak jsme si dovolili na vás obrátit s dotazem. Máme možnost využít v červnu týdenního pobytu poblíž Briatica. Oblast se nám moc líbí, ale máme obavy, jak je to v této oblasti s bezpečností a zda tam nejsou velké vlny. Samozřejmě nechceme s dětmi dělat žádné dramatické výlety, ale nedovedeme si představit, že bychom byli celou dobu v areálu ubytování. Rádi bychom podnikali alespoň malé výlety do okolí - ať už kafíčko nebo příroda. Máme velmi rozporuplné informace ohledně parkování a krádeží. Nevíte, zda je možné večer si dát bez obav vykradení auta v Briatico kafe apod.? Rovněž nepokoje v Rosarnu nás hodně vystrašily. Obracíme se na Vás na poslední chvíli, protože v pondělí máme potvrdit rezervaci. Budeme velmi vděčni za každou Vaši reakci. Děkujeme za Váš čas. Š.

Na jihu Itálie jsou různé problémy s přistěhovalci neustále. Pokud by toto byl důvod tam necestovat, pak se tam nedostanete nikdy. Tím samozřejmě nechceme tyto problémy zlehčovat. Člověk nikdy neví, kdy se k nějaké události připlete, třebas i živelné (zemětřesení apod.). Obrovský přístav Gioia Tauro je střediskem těchto problémů, protože se zde soustředí velký objem pracovní síly, a zboží směřující odtud na moře představuje velké finanční objemy. Pracovní síla sem proudí nejen z Afriky, ale i z východní Evropy. Turistů se většinou tyto problémy nedotýkají. Větší hrozbou pro turisty jsou drobné krádeže, ať už osobní nebo v autě atd. Proto je třeba dodržovat zásady, aby se tomuto riziku předešlo. Cenné předměty jako šperky, kamery, fotoaparáty nenosit vystavené na veřejnosti, hlídat si osobní zavazadla, rozložit hotovost, doklady atd. mezi více osob, při jízdě centry měst se v autě zamknout (kvůli krádežím) atd. Jsou to preventivní opatření. My jsme se v této oblasti ani náznakem s žádným problémem nesetkali a to jak při pobřeží, tak ve vnitrozemí. Jen v oblasti od Reggio Calabria směrem po pobřeží Jónského moře byl větší výskyt hlídek karabiniérů. Vlny - písčité pláže jsou vhodné pro malé děti. Velké vlny se samozřejmě také vyskytují, při zhoršeném počasí. To ale všude.

# 17.01.2010, 23:25.
Jedu na konci června do Kalábrie do letoviska Mandatoriccio Mare. Je v této době jistota teplého moře a slunného počasí? Děkuji. Jana.

Koncem června už bývá v této oblasti nádherné počasí. Nejvyšší průměrné teploty se pohybují už i nad 30. stupni, teplota moře už i nad 20. stupni. Srážkově je červen průměrně na druhém místě, co se nejmenšího úhrnu srážek týče. Jistota to však být nemusí, vývoj počasí je nevyzpytatelný. Doporučujeme před odjezdem sledovat vývoj počasí na Meteo.

# 14.01.2010, 13:24.
Chystáme se s manželem letos do Kalábrie. Prosím, zda máte nějaké informace o Marina di Zambrone? Jaký je tam život, obchůdky, promenáda a tak? Uvádí se, že je to pěkné místo přibližně 7 km od Tropea. Dostaneme se tam nějak, když nebudeme mít auto? Moc děkuji. L.

Klasická promenáda v Marina di Zambrone není. Je to spíše chodníček nad pláží, vedle kterého vede silnice. Asi uprostřed pláže, v místě kde se silnice zatáčí do vnitrozemí bývají stánky s různými věcmi. U pláže jsou různé bary s možností posedět. Ve vlastní Marina di Zambrone je několik pizzérií, barů a restaurací. Především kolem Via del Mare. Vlaková stanice je až na konci Marina di Zambrone, nad útesy Scoglio del Leone. Do Zambrone je to vzdušnou čarou přibližně 2 km, po silnici počítejte se 3. až 4. km do kopce. Pláže jsou tam nádherné, především ty malé plážičky za útesy. Jedním z nezapomenutelných zážitků je západ slunce a kužel Stromboli vyčnívající z moře. Do městečka Tropea se dostanete vlakem, který jezdí v 5:49, 6:36, 7:37, potom až od půl dvanácté jednou za hodinu. Cesta trvá do 15. minut a lístek stojí € 1,00. Zpět pak jezdí odpoledne také přibližně 1x za hodinu, poslední ve 20:52. Tento vlak Vás zaveze např. i na Capo Vaticano. Můžete jet také autobusy společnosti FERSAV S.r.l., které většinou jedou také až na Capo Vaticano. V Marina di Zambrone jsou čtyři zastávky - železniční stanice a Villaggio Sabbie Bianche, Blue Paradise a La Tonnara.

# 11.01.2010, 21:18.
Prosím o radu. Chceme jet na dovolenou počátkem května do Kalábrie, jakou oblast bychom si měli vybrat? Máme malé dítě 2,5 roku a já budu v té době již v 7. měsíci těhotenství, proto bychom raději letěli. Ale bohužel většina CK to má po vlastní ose - autem. Chtěli bychom písečnou pláž, ale nebýt odříznutí od světa, takže v blízkosti obchůdky a restaurace. Máte nějaký tip? Děkuji. M.

Nově má Kalábrii letecky v nabídce společnost Eximtours. Letadla přistávají na letišti Lamezia Terme a předpokládáme, že odtud klienty CK rozvážejí autobusy do jednotlivých destinací. Nejblíže letišti je Garden Resort (přibližně 15 km), který by mohl splňovat Vaše požadavky. Odtud jezdí dvakrát denně kyvadlová hotelová doprava do historického městečka Pizzo. Podívejte se na nabídku výše uvedené CK, nabízejí i jiné lokality.

# 08.01.2010, 14:55.
Využívám Vaší nabídky a prosím o sdělení přibližného nákladu na dopravu vlastním autem do oblasti Kalábrie, konkrétně do města Tropea. Jedná se mi především o poplatek za dálnici přes Itálii, vím, že jsou zpoplatněné jednotlivé úseky dálnice, ale nemohu se nikde dopátrat cen. Pokud máte nějakou zkušenost, prosím o podání informace. Zdravím. V.

V roce 2010 došlo ke zdražení mýtného i v Itálii. V jednom směru zaplatíte přibližně € 57,50 a to jak v případě překročení hranice u Brenneru, tak při překročení hranice u Tarvisia. Od Salerna směrem na jih se mýtné neplatí, až zase na Sicílii. V Rakousku potřebujete jednu nebo dvě desetidenní dálniční známky. Jedna stojí € 7,90. Mýtné přes tauernské tunely zůstalo beze změny (€ 9,50) , stejně tak přes Brenner (€ 8,00).

# 07.01.2010, 21:50.
Nejsem zběhlý cestovatel, i když je mi 53 let. Letos bych chtěl ale i s rodinou a několika přáteli celkem asi 8 až 10 osob navštívit Kalábrii. Představoval jsem si moře s malými plážemi a skalisky. Ubytování v apartmánech blízo moře. Nelákají mě turisty přeplněná centra. Chtěl bych jet autem. Již delší dobu prohlížím internet a neustále se pídím po informacích, našel jsem Vaše stránky a konečně někoho kdo by mě poradil. Omlouvám se, že se na Vás obracím, zdaže Vám to ale nedělá potíže, prosím, poraďte. S přáním hezkého dne Bohumil.

To, co hledáte, by Vám mohlo nabídnout Capo Vaticano. Nádherné pláže, mezi útesy malé plážičky, skaliska, pestrobarevný podvodní svět, široké možnosti výletů. Pokud pojedete mimo hlavní sezónu, pak i těch turistů tam až tak moc nebude. Širokou nabídku ubytování najdete na Booking / Capo Vaticano.

# 03.01.2010, 17:25.
Prosím o radu. Chtěla bych se zeptat, jaké počasí bývá v květnu v Kalábrii v letovisku Marina di Sibari. Zda je vhodné na koupání? Předem děkuji za odpověď. Veronika.

My jsme byli v druhé polovině května na opačném pobřeží - západním - v Praia a Mare a teploty už byly přijatelné včetně teploty moře. Je to však závislé na konkrétním roku a konkrétním vývoji počasí. Dlouhodobě se průměrné teploty v květnu v této oblasti pohybují kolem 22. stupňů, čím blíže k červnu, tím samozřejmě blíže ke třiceti. Loni teploty v květnu rostly od 19. do 31. stupňů. Koncem května skokově klesla teplota opět na 19 stupňů a pak pomalu rostla. Teplota moře je však ještě stále pod dvacet. Doporučujeme před odjezdem sledovat aktuální předpovědi, např. na Meteo.