ITÁLIE 2012 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2012 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2012. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2012.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.06.2012, 14:38.
Chtěl bych se dozvědět, zda je pro řidiče mající oprávnění krátkou dobu snížena rychlost na dálnici. Někdy dříve jsem o tom něco četl, ale už nevím kolik let praxe a jaká je maximální rychlost. Taky je dost možné, ze už to neplatí. Na druhou stranu bych nerad platil pokutu, když bude řídit syn. Děkuji za Vaši dpověď. Pěkné letní dny. Zdeněk.

O žádném takovém omezení nevíme a ani si nedovedeme představit, jak by se to v praxi kontrolovalo.

# 07.06.2012, 15:04.
Chci Vás poprosit o radu. Budu na dovolené vlastním autem poblíž Livorna a chtěl bych se podívat na den do Florencie. Můžete mi poradit, kde nejlépe parkovat? Mám navigaci, tak bych si to tam zadal. Děkuji moc za radu. Miroslav.

Veškeré informace najdete na firenzeparcheggi.it, kde je mapa, seznam parkovišť, ceny, otevírací doby atd. Najděte si parkoviště vyhovující Vašemu itineráři.

# 07.06.2012, 08:41.
Slíbila jsem dětem výlet vlakem a rádi bychom jeli někam k Benátkám. Zajímá mě, zda se tam dostaneme vlakem z Českých Budějovic a kolik nás to bude stát (zda je např. zvýhodněné jízdné pro děti, nebo skupinové - pojedeme čtyři, 2 dospělí, 2 děti). Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Z Českých Budějovic do Benátek se dostanete s přestupy většinou v Linci a Villachu. S nejméně přestupy můžete jet z Českých Budějovic spěšným vlakem Matthias Schönerer v 18:02, který Vás doveze do Lince ve 20:26. Odtud odjíždí ve 22:32 exprese Vienna - Venezia. V Mestre je následující den v 8:21. Na ceny, rezervacem slevy atd. se informujte na Českých drahách.

# 06.06.2012, 16:53.
Často jezdím do Terstu a městečka Grado. Je možný výlet lodí do Benátek z těchto měst? Děkuji. Jaroslav.

Víme o možnosti lodního výletu z Grada do Benátek. Pořádá ho společnost Dave Tours Grado motorshipcristina.it a v Benátkách je na prohlídku čas přibližně 4 hodiny. Výlet pořádají jen v létě. Bližší informace nemáme. Zkuste kontaktovat provozovatele na výše uvedených stránkách. O podobném výletu z Terstu nevíme.

# 06.06.2012, 10:45.
Za 3 týdny jedeme do San Benedetto del Tronto a chtěli bychom si udělat výlet do aquaparku Onda Blu. Nevíte, zda tam jezdí nějaká autobusová nebo vlaková doprava? Na webu trávím hledáním už skoro celý den, ale bezvýsledně. Děkuji za odpověď. Alena.

Ze San Benedetto del Tronto jeďte vlakem do stanice Alba Adriatica - Nereto - Controguerra. Vlak jede v 7:08 (7:20), 7:39 (7:48), 8:42 (8:53). V závorce jsou příjezdy do Alba Adriatica. Ze stanice FS v Alba Adriatica potom jezdí autobusy k aquaparku od 8:00 do 14:00, každou celou hodinu. Na místě je potom za 17 minut. Zpět jedou autobusy 13:42 až 19:42, každou 42. minutu. Cesta trvá také 17 minut. Vlak potom jede 15:11, 16:40, 17:42, 19:45 a 21:12. Jízdenka na vlak stojí € 1,50, na autobus € 1,00. Časy odjezdů jsou uvedeny pro všední dny. Kompletní jízdní řády pro vlak najdete na trenitalia.it, pro autobusy na acquaparkondablu.it.

# 06.06.2012, 08:26.
Můžete mi, prosím, sdělit, kde bych našel ceny zpátečního lodního lístku na trajekt Milazzo-Vulcano pro dvě dospělé osoby a dvě děti do 12 let (bez vozidla) a vstupné do Vatikánu, Pompejí? Jedná se mi zejména, zda vstupné se rozlišuje na seniory (od kolik let se považuje senior), dospělé a dětské (do kolika let dítěte). V Barceloně bylo seniorské vstupné do mořského akvaria od 60-ti let. Děkuji za odpověď a přeji pohodový den. Jaroslav.

Ceny si můžete spočítat podle Vaší konfigurace (termín, osoby, auto, služby) na stránkách přepravce, např. Siremar. Ceny vstupenek do Vatikánu na museivaticani.va včetně definice volného, sníženého a plného vstupného. Ceny vstupenek do Pompei na pompeiturismo.it včetně definice volného, sníženého a plného vstupného.

# 05.06.2012, 19:27.
Moc Vám děkuji za info. Vyjíždíme z Karviné a pojedeme přes Mikulov. Ty poplatky se mi zdají šíleně vysoké, ale co už. Hezký den. Miroslav.

potom budete platit jen rakouskou známku a mýtné v Itálii. Zkuste jet podle té reportáže Gargano 2008. Velkou část na mýtném ušetříte a přitom se moc nezdržíte.

# 05.06.2012, 15:44.
Chtěla bych se zetptat, zda se dá ve Florencii levně zaparkovat osobní auto a dopravit se nějakou jinou cestou do centra? Případně, jaké spoje jedou od místa parkoviště do centra. Plánujeme zastávku přibližně na 1 odpoledne ve Florencii na naší trase z Benátek do Říma. Děkuji za odpověď! Jana.

Informace o parkování ve Florencii najdete na firenzeparcheggi.it. Městskou dopravu zajišťuje společnost ATAF.

# 05.06.2012, 15:35.
Chystáme se v první polovině srpna (termín manželovy závodní dovolené) autem z Buchlovic do Benátek a následně do Říma. Chceme se ubytovat v kempech pod vlastní stan (u Benátek asi 2 noci v Cigno Bianco u Lido di Jesolo, u Říma asi 4 noci v Castel Fusano). Myslíte, že bude problém se sehnáním místa v kempu v tomto období, pokud použijeme vlastní stan? Nebo je nutná nějaká rezervace? Jaká trasa (Buchlovice - Benátky - Řím) z hlediska ceny by pro nás byla nejlevněší a výhodnější (mýtné, dálniční známky). Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď! Jana.

Jedete v termínu, který znamená v Itálii nejvyšší sezónu - nejvíce lidí, nejvyšší ceny, všude obsazeno a všude plno. K množství turistů se přidávají i Italové, kteří míří z měst k moři, protože mají něco jako celozávodní dovolenou. Vzhledem k tomu, že v italských kempech jsou místa pro stanování rozparcelována, doporučujeme i v tomto případě rezervaci. V případě dopravy určitě doporučujeme cestu po dálnici. Vaše optimální trasa je následující: Buchlovice - Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Florencie - Řím. V Rakousku zaplatíte desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00, v Itálii na mýtném v úseku Tarvisio - Mestre celkem € 16,10, v úseku Mestre - Řím celkem € 34,90. Možnosti jak ušetřit na mýtném najdete v našich reportážích. Ve Vašem případě přichází v úvahu úsek Tarvisio - Gemona a Mestre - Ravenna - Cesena - Orte (v tomto případě doporučujeme jen za denního světla, horská čtyřproudová silnice je dost zničená od kamionů).

# 05.06.2012, 07:52.
Prosím o radu. Dne 25.6. jedeme autem na dovolenou do italské Pisy. Vzhledem k tomu, že v této oblasti probíhá zemětřesení a cesta vede přes zemětřesením zasáhlá města, prosím o radu, jakou volit cestu, či zda vůbec jet. Děkuji. Eva.

Zvýšená sesmická aktivita v severní Itálii se výrazně projevila 20.5.2012 dvěma otřesy, 29.5.2012 třemi otřesy a 3.6.2012 jedním otřesem, všechny o síle nad 5 stupňů Richterovy stupnice. Po posledním otřesu bylo zaznamenáno ještě dalších devět otřesů o síle mezi 3 a 4 stupni. Další menší otřesy se nadále také objevují. Epicentra se však posouvají na severozápad. Geologové očekávají další otřesy po dobu minimálně ještě dvou týdnů. Zasažené jsou provincie Bologna, Modena, Ferrara, Reggio Emilia a Rovigo. V těchto provinciích je vyhlášen stav pohotovosti na následující dva měsíce. Všechny dálnice jsou v provozu, on-line kamery můžete sledovat na autostrade.it . Váš termín je ještě velice daleko a je zbytečné se tím víceméně v současné době zabývat. Sledujte zprávy. Pokud bychom se měli rozhodovat my, tak bychom na plánovanou cestu vyrazili podle toho, co jsme si naplánovali. Vaše rozhodnutí je však na Vás.

# 04.06.2012, 20:22.
Jedeme do Lignano Sabbiadoro v sobotu 9.6. v přibližně 9 hodin ráno. Chtěla bych se zeptat, zda již v tomto období hrozí na dálnici A10 v Rakousku velké zácpy? Máme být v Lignanu do 19-ti hodin, tak řešíme, zda volit jinou cestu a zácpám se tak vyhnout. Děkuji předem moc za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Začátek června je z tohoto pohledu ještě klidné období. Volte cestu podle jiných parametrů - vzdálenost, cena, ...

# 04.06.2012, 19:43.
Tento pátek 8.6.2012 odjíždíme s rodinou na týden do Itálie do oblasti San Benedetto del Tronto. Chtěl bych se zeptat, jaké nás v Itálii čekají poplatky a jakým způsobem se platí. Popřípadě, kde je nejvhodnější tankovat naftu? Děkuji moc. Miroslav.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud tedy pojedete přes Brenner, potom zaplatíte v Itálii mýtné ve výši € 43,60, pokud přes Tarvisio, potom € 43,90. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00. Pokud pojedete přes Brenner, potom ještě € 8,00, pokud přes Salzburg a tauernské tunely, potom ještě € 10,00. Způsob platby poplatků je popsán v reportáži Gargano 2008.

# 01.06.2012, 12:44.
Letos se na konci července chystáme do italského Lido di Jesolo. Chtěl bych se Vás proto dotázat, kolik budou činit poplatky při cestě z Ostravy do Lido di Jesolo (dálniční známky, mýtné). Budu také velice rád, když mi doporučíte nejvhodnější a nejlepší trasu. Mnohokrát Vám děkuji. S pozdravem Alexandr.

Cestu doporučujeme klasickou. Po dálnici přes Olomouc, Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Cessalto, Lido di Jesolo. Předpokládáme, že českou dálniční známku už máte vylepenu, v Rakousku potřebujete desetidenní v ceně € 8,00. Pokud jedete na delší dobu, vyplatí se Vám další desetidenní na cestu zpět než jedna dvouměsíční. V Itálii zaplatíte na mýtném € 12,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 31.05.2012, 13:50.
Vážený pane Řehůřku, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s mýtným po Itálii. V červnu chceme během 10 dní projet trasu Jesolo - Florencie - Pisa - Maranello - Sirmione - Verona. Propočítala jsem si, že za mýtné zaplatíme přibližně 2000 Kč. Nevíte, zda existuje nějaká např. 10-tidenní permanentka či něco podobného? Případně zda se mám zkusit poohlížet po trasách mimo dálnice, je to rozumné? Děkuji Vám za rady a přeji krásný zbytek dne. S pozdravem Michaela.

Mimo dálnice se nevyplatí jezdit. Pernamentka nebo dálniční známka neexistuje. Mýtné se vybírá na mýtnicích při výjezdu z dálnice. Určitou formou předplatného jsou tzv. Via Card, které se však při jednorázových cestách nevyplatí - zůstatek se nevrací, pokud nestačí kredit a nemáte další Via Card, je to potom složitější. Podrobnosti o Via Card najdete v naší odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. - Itálie 2008.

# 30.05.2012, 15:24.
V létě jedeme autem k Ravenně. Rádi bychom si udělali výlet do Benátek a Florencie. Můžete poradit s parkováním v těchto městech? Ohledně Benátek tu bylo zmíněno parkování na Tronchetto. Není lepší nechat auto ve městě na pobřeží a dojet vlakem do centra? Ve Flonrencii jsem již byl, ale autobusem a vůbec netuším, kde tam parkovat a na co být připraven. Děkuji. Petr.

Zda parkovat na Tronchettu nebo v Mestre je otázkou pohodlí, ceny, časové náročnosti apod. Záleží co upřednostňujete a co Vám vyhovuje. Seznam parkovacích možností v Mestre a Benátkách najdete na asmvenezia.it - městskou dopravu zajišťuje ACTV, seznam parkovacích možností ve Florencii najdete na firenzeparcheggi.it. Městskou dopravu zajišťuje ATAF.

# 25.05.2012, 13:04.
Chtěla bych Vás požádat o názor na trasu do Itálie - Porto Santa Margherita, výjezd z Mostu. Minulý rok jsme jeli přes Cheb, Mnichov a dále jak jste nám poradil a letos jeden z kolegů navrhoval, zda nepojedeme jiným směrem, sice trasa má být kratší na km, ale více času strávíme v autě, tak si nejsem jistá, přesně kudy má kolega namířeno, ale raději si počkám na Váš názor, myslím, že jako mladší jsem tuto trasu absolvovala přes Dolní Dvořiště, bylo to neskutečně dlouhé směrem do Jižních Čech, kdežto vloni jsme najeli na dálnici a docela to ubíhalo rychle. Děkuji za Váš názor a čas, jo a nejsou pro letošek změny v poplatcích v Německu, Rakousku a Itálii? Děkuji. Danuše.

Pokud Vám jde o čas a bezproblémovou jízdu, doporučujeme klasiku: Most - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Porto Santa Margherita. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte mýtné ve výši € 10,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,60. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při cestě do 10 dnů dálniční známku využijete i zpět.

# 04.05.2012, 12:49.
Našla jsem vaše stránky při hledání informací ohledně Itálie. Chtěla jsem se vás zeptat, zda máte nějaké vytipované zastávky (čerpací pumpy) na občerstvení a toaletu při cestě z Prahy do Caorle. Jedeme s malým dítětem poprvé, tak nevím, jak moc často budeme nuceni stavět. Počítám minimálně třikrát. A také jsem se ještě chtěla zeptat, zda jsou již v červnu - 16.6. odjezd, návrat 30.6. - velké kolony na cestě? Dočetla jsem se, že je někdy lepší jet přes Rakousko a vyhnout se Německu. Předem velice děkuji za váš čas a odpověď. Přeji Vám hezký den. Lenka.

V Německu, Rakousku i v Itálii není síť čerpacích stanic na dálnicích tak hustá jako u nás, na druhé straně jsou tyto čerpací stanice téměř vždy součástí komplexu, který nabízí širokou paletu služeb pro motoristy - parkoviště, wc, shop, restaurace, ... Není tedy třeba zastávky plánovat, můžete zastavit kdekoliv, s dostatečným předstihem (několik desítek kilometrů) je informační tabule. Váš termín ještě není v období velkých kolon směřujících na jih (jihovýchod) resp. zpět.

# 01.05.2012, 13:14.
Chci se zeptat, jak často jezdí autobusy z Venezia - Mestre (vlakové nádraží) do Lido di Jesola (nejlépe Cortelazza)? Můj příjezd do Benátek je naplánovan v červnu kolem 6:40. A také jak dlouho trvá tato cesta a cena? Nějak jsem se nezorientovala na těch italských stránkách. Předem děkuji za odpověď. Veronika.

Autobusy ATVO jezdí přibližně dva do hodiny. První jede v 6:20 (7:10 v neděli a svátek), poslední ve 20:15 (22:15 v neděli a svátek). Do Cortellazzo potom jede místní linka č. 2, která jezdí z Lido di Jesolo od 5:20 do 19:45. Jízdenka do Lido di Jesolo Vás přijde na přibližně 3,90 až € 4,30. Místní autobus v Lido di Jesolo stojí € 1,20. Dobu jízdy neznáme, odhadujeme na přibližně kolem 1 hodiny.

# 01.04.2012, 16:19.
Ahoj Řehůřkovi. Srdečně zdravíme ze Zlína. Děkuji moc za Váš skvělý web o cestování a Itálii především ;-) Jsme italomani a dovolenou tam trávíme již 5 let 2x ročně. Jezdíme autem a ubytování si zajišťujeme většinou předem přímo přes italské cestovky, příp. soukromé osoby. Dokud byly děti malinké, jezdili jsme jen na sever (Lignano, Caorle). Nyní, jak rostou, tak pomalu sjíždíme níž a níž (San Benedetto, Alba Adriatica, Řím) ... loni jsme při výletu ze San Benedetta sjeli a nahlédli do Gargána (Rodi Ganganico, Isole Tremiti, Vieste) a letos bychom se chtěli do Gargana podívat na celých 14 dní a pořádně si ho projet a prohlédnout - dle Vašeho tipu bychom zase sjeli nahlédnout na výlet o něco níž, např. do Bari či Fasana na safari. Ze Zlína až na Gargano to máme přes 1500 km ... což nechceme kvůli dětem jet na jeden zátah (a kvůli sobě také ne, je to opravdu únavné ...), proto máme představu, že bychom první den ujeli přibližně 900 - 1000km (jezdíme po dálnici), někde se ubytovali (stačí něco skromného, postel - sprcha - snídaně) a druhý den odjeli zbytek. Bohužel jak jsme si všimli, tak v Itálii nefungují žádné takové ubytovačky typu Formule jako např. ve Francii. V Itálii jen hotely a ty jsou docela drahé (za nás 2 dospělé a 2 děti: 5 a 7 let přibližně € 120,00, což nám přijde dost). Proto bych Vás, ostřílené cestovatele a velké znalce Itálie ;-) chtěla požádat o radu, jak a kde si zajistit 1 nocleh při cestě tam a 1 při cestě zpět? Moc děkuji předem za Váš čas a laskavost. Jinak Vaše reportáž o Kalábrii je uchvacující, stále říkám manželovi, že doufám, že jednou, až budou děti zase o nějaký ten roček starší, dojedeme přes Kalábrii až na tu Sicílii. Pěkný den. S pozdravem Veronika, Milo a Tobík s Dorotkou.

Tip na ubytování najdete v odpovědi ze dne 17.07.2011, 20:38. - Itálie 2011 nebo 18.03.2009, 13:26. - Benátky 2009.

# 31.03.2012, 18:13.
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Asi bude opravdu nejlepší půjčení auta přímo na letišti. Nemáte prosím nějaký odkaz na půjčovnu, která toto zajišťuje? Nemám zatím představu, kolik může půjčení auta stát. A ještě jedna otázka - domluvíme se v půjčovně anglicky? Do Itálie se už moc těšíme. Moc děkuji. Vlasta.

Na letišti v Bari operují následující autopůjčovny - odkaz. Obecně by angličtina v kanceláři na letišti neměla být problém. Je to ale o lidech a nikdo Vám nezaručí, že v té konkrétní chvíli tam nebude někdo, kdo se nedomluví.

# 29.03.2012, 19:54.
Letos v červnu se chystáme na dovolenou do Otranta. Chtěli bychom letět do Bari a odtud se nějak dostat až na místo. Proto bych se Vás chtěla zeptat, kde bych mohla najít vlakové, příp. autobusové spojení z Bari do Otranta? Nevíte, na kolik přijde cestování vlakem? Také jsme uvažovali o půjčení auta přímo na letišti, ale nejsem si jistá, zda by to nebylo zbytečně drahé. Moc děkuji za odpověď. Vlasta.

Pokud během pobytu uvažujete o zapůjčení auta, potom přímo na letišti je to optimální řešení, protože doprava do Otranto z Bari je dost složitá. O přímém spoji nevíme. Až do Otranto je to s mnoha přestupy. Dopravu z letiště v Bari na vlakové nádraží máte popsanou v odpovědi ze dne 25.06.2011, 12:23. - Itálie 2011. Odtud musíte vlakem FS do Lecce. Regionální vlak Vás tam zaveze za necelé dvě hodiny a € 9,70. Z Lecce musíte vlakem společnosti Ferrovie del sud est do Maglie. Vlak jede téměř třičtvrtě hodiny a stojí € 1,90. Z Maglie potom jede vlak stejné společnosti do Otranta. Jízda trvá necelou půlhodinu a stojí € 1,30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.03.2012, 12:41.
Omlouvám se, ale paměť mi neslouží, jak bych si přál. Ve vašich odpovědích píšete o jakési kartě na mýtné. Je tato karta výhodnější nebo jen praktičtější? Ještě jednou děkuji. David.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. - Itálie 2008.

# 23.03.2012, 08:19.
Děkuji moc za odpověď, to mi asi postačí. Ještě bych se ale chtěl zeptat k informaci, kterou uvádíte v odpovědích. Uvádíte, že dálnice A 14 (východní) je nejkrásnější, zvláště potom vůči západní A1 a A3. Můžete mi sdělit v jakém ohledu - kvalita silnice či panoramata? Ještě jednou mnohokrát děkuji, s takovou ochotou a z mého pohledu jsem se již dlouhou dobu nesetkal. S pozdravem David.

Ta dálnice je nejkrásnější z důvodu kombinace kvality a panoramatických pohledů na hory a moře. Dálnice A1 je v některých úsecích kvalitnější, naopak A3 v Kalábrii je nejméně kvalitní. Avšak vzhledem k prostředí, kterým probíhá, je jízda po ní také zážitek.

# 19.03.2012, 21:48.
Našla jsem, že byste mi možná mohl poradit při cestování po Itálii. Potřebovala bych se dostat z Benátek do Milána. Chci si udělat výlet s dcerou (17) z Prahy do Benátek (1 den přespat), vlakem do Milána a odtud po přibližně 3 dnech návrat letadlem do Prahy. V termínu asi od 3.do 8. května. Italsky neumím, anglicky částečně, tak to bude asi dobrodružné. Potřebovala bych zjistit spojení mezi uvedenými městy (cena, sleva pro studenta?). Moc děkuji za jakoukoli odpověď. Eva.

Z Benátek (Venezia S. Lucia) Vás do Milána (Milano Centrale) dopraví přímý vlak Frecciabianca (FB) za 2,5 hodiny a € 35,00 ve 2. třídě. V 1. třídě Vás jízdenka přijde na € 48,50. Denně jich jede přibližně 20. Jede ještě několik regionálních vlaků, jízdenka stojí € 17,95 a jede o hodinu déle. O cenách pro studenty nevíme. Zjistěte až na místě, zda nebude aktuální nějaká promoakce - rodinná jízdenka atd. Jízdní řády najdete na trenitalia.it.

# 16.03.2012, 12:32.
Letos se chystáme do Itálie do oblasti Lignano Sabbiadoro a když už jsme si konečně vybrali zajímavé ubytování, tak jsme dále nalezli v popisu vedlejších povinných poplatků tzv. obligatorní poplatek € 20,00 za osobu. Domníváme se, že by se mohlo jednat o pobytovou taxu, ale nejsme si jistí, aby na nás dále nevyrukovali navíc s pobytovou taxou. V CK TUI jsme se ptali a tam nám sdělila paní, že si není jistá poněvadž pobytová taxa je letos poprvé. Děkuji za případnou radu. Mirko.

Na to Vám nejsme schopni odpovědět. Poplatky jsou obligatorní (povinné) a fakultativní (za volitelné služby). Některé poplatky mohou spadat do obou oblastí, záleží na konkrétním ubytovacím zařízení, kam je zařadí. Např. někde je poplatek za závěrečný úklid povinný, jinde volitelný (pokud klient neuklidí sám), někde je klubová karta povinná, jinde volitelná, atd. To, co konkrétní obligatorní poplatek obsahuje Vám musí sdělit konkrétní ubytovací zařízení nebo cestovní kancelář. Obecně to totiž dané není. Je možné, že ve Vašem případě bude např. do tohoto poplatku spadat klubová karta na využití bazénu, fitness, sauny atd. a pobytovou taxu budete hradit na místě zvlášť.

# 12.03.2012, 09:19
Na konci června jedeme s rodinou na týden do Villachu a chtěli bychom na jeden den vzít děti k moři. Můžete mi, prosím poradit, kde je nejbližší možnost dostat se v nějakém středisku v Itálii na veřejnou pláže? Děkuji. Lenka. P.S.: Máte úžasné stránky; obdivuji jak poctivě zaznamenáváte všechny vaše rodinné aktivity. Lenka.

Nejblíže od Villachu je Grado a Lignano (přibližně 190 km).

# 06.03.2012, 22:52.
Moc se mi líbí vaše stránky. Již v minulosti jsem se na vás obrátila s dotazem. Dnes bych se chtěla zeptat, kolik budou činit poplatky při cestě z Prostějova do Bibione (dálniční známky, mýtné). A ještě bych se chtěla zeptat na nejlepší trasu. Moc děkuji. S pozdravem Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Brno - Břeclav - Poštorná - Reintal - Videň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Potřebujete českou dálniční známku. V Rakousku Vás přijde desetidenní dálniční známka na € 8,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,90. Pokud sjedete z dálnice na Tarvisio a připojíte se na ní u Gemony, zaplatíte € 4,50. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 05.03.2012, 14:33.
Letos se chystáme s rodinou do Itálie. Chtěla bych se tedy zeptat, jaké jsou poplatky při cestě z Chebu do Lida Adriana. Jsou nějaké vyjímečné poplatky třeba ještě na místě? Kde bych měla koupit dálniční známku? Moc děkuji za odpověď. Jitka.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Waldsassen - Mitterteich - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Imola - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00 a za průjezd Brennerem zaplatíte dalších € 8,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 29,20. Rakouskou dálniční známku můžete koupit na čerpací stanici před vjezdem do Rakouska.

# 01.03.2012, 21:57.
Ráda bych se Vás zeptala, kolik by nás mělo stát dálniční mýtné v Itálii. Jedeme v létě do Caorle a nepodařil se nám tento poplatek zjistit. Také by nás zajímalo, zda je možné se dálnici vyhnout. Děkuji moc za informaci.

Mýtné v Itálii v úseku Tarvisio - San Stino di Livenza Vás přijde na € 11,60. Mimo dálnici se jet dá, ale doporučujeme to jen v úseku Tarvisio - Gemona. Celá cesta je popsaná v naší reportáži Kalábrie 2002 nebo ta část po Gemonu v reportáži Gargano 2008.

# 27.02.2012, 09:53.
Prosím o informaci o síti čerpacích stanic LPG na trase Vilach - Cavalino - Treporti. Předpoklad je jízda po A25. Děkuji. Josef.

GPL natankujete na Ledra Ovest (km 36,9), Gonars Nord (km 481,4), Fratta Nord (km 450,2). Při cestě zpět potom na Calstorta Sud (km 425,5) a Fratta Sud (km 450,2).

# 26.02.2012, 18:12.
Moc Vám děkuji za odpověď. Využijeme první trasy přes Mikulov. Ještě bych se ráda zeptala: máme nástup do apartmánu v sobotu, což znamená že nás asi čekají velké zácpy. Pokud byste měli nějaké doporučení v kolik asi vyjet, tak bychom byli rádi za Vaše zkušenosti. Děkuji. Lenka.

Pokud plánujete noční přejezd, tak by výrazný problém být neměl. Doporučujeme jet přes Vídeň ještě v noci.

# 23.02.2012, 08:52.
Chtěla jsem se jen zeptat, jak dlouho trvá cesta autobusem z Prahy do Rimini ... děkuji předem za odpověd. S.

Cesta autobusem trvá přibližně 15 hodin včetně přestávek. Je to však také závislé na termínu, tj. jaký bude provoz, zácpy apod. Ta cesta se může také prodloužit podmínkami cestovní kanceláře, tj. zda bude mít autobus více nástupních a výstupních zastávek.

# 22.02.2012, 09:37.
V červenci jedeme do Itálie - Riccionne busem. Moc bych chtěla jet s dceruškou na výlet do Pisa. Je možné cestovat busem z Riccionne do Pisa? Počítám daleko, že? ... Šárka.

O přímém autobusovém spojení mezi Riccione a Pisa nevíme. Bude to spíše složité s několika přestupy (Rimini, Bologna, Firenze). Stejně tak jako vlakem, kdy musíte většinou přestupovat v Rimini, Bologna a ve Firenze. Vlak Vás tam s těmi přestupy zaveze přibližně za 4 hodiny a € 51,80.

# 15.02.2012, 19:39.
K cestování vedeme i své děti, ty též rádi do Itálie cestují. Jen pro zajímavost Vám zasílám v samostatném E-mailu ukázku toho, jak jsem připravil pro dceru eventuel. výlety, které může cestou letos k Jaderskému moři v Itálii navštívit. V podobném stylu mám vždy naše cesty připravené. Ještě jednou zdravíme a přejeme Vám hodně cestovatelských zážitků. M. a Z.

Děkujeme za cenné informace.


# 15.02.2012, 08:01.
Chystáme se letos od 27.7. do 5.8.2012 na dovolenou do Itálie - Lido Adriano. Mohli byste mi, prosím, poradit cestu a jaké jsou poplatky a ceny benzínu v zemích přes které pojedme? Moc Vám děkuji. Lenka.

Nepíšete odkud vyjíždíte, tak tedy trochu obšírněji: 1. Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna - Forli - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 29,50. 2. Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna - Forli - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 29,50. 3. Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Forli - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 29,20. V první a druhé variantě se dá na mýtném ušetřit jízdou mimo dálnici v některých úsecích. Podívejte se na naši reportáž Gargano 2008. V Německu stojí Natural 95 průměrně € 1,54, v Rakousku € 1,39 a v Itálii € 1,74. Ceny mimo dálnice jsou samozřejmě nižší.

# 11.02.2012, 10:55.
Mnohokrát děkuji za informace, riskli jsme to a dovolenou jsme včera objednali. Chtěla bych Vás tedy ještě požádat o laskavost, a to o napsání ideální trasy z Prahy do Lignana Riviery a o přibližný rozpočet (poplatky na cestě). Někde jsem četla, že po cestě bývají asi na dvou úsecích velké zácpy, tak pokud víte, jak se vyhnout předpokládaným pravidelným frontám, budu moc ráda. Vzdálenost v katalogu byla uváděná přibližně 760 km, ale nevím, po jaké trase. Za případnou radu k ideálnímu průběhu trasy (případně trochu delší, ale bezproblémovější, případně levnější) budu velmi ráda. Ještě jednou děkuji za Vaši ochotu i čas a za Vaše úžasné stránky. S přáním hezkého dne. Helena.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. Poplatky jsou následující: v Rakousku desetidenní dálniční známka v ceně € 8,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 9,90. Poplatky na cestě zpět jsou ve stejné výši. Kilometrová vzdálenost odpovídá. Zvolili jste si však ten nejhorší termín z hlediska dopravních zácp. Bude ucpaná dálnice A10 od Salzburgu po tauernské tunely. Částečně se to dá vyřešit sjezdem z dálnice už v Salzburgu a pokračování po B159 a následně B99 přes Katchberg a až na korutanské straně se připojit zpět na dálnici A10. S plně naloženým autem to však nedoporučujeme. Navíc je to také velké zdržení. Řešením může být jet přes Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Villach a dál jako v předchozím případě. Sice to je o nějakých 150 km delší, vrátí se Vám to však tím, že nebudete platít v Rakousku kromě dálniční známky žádné mýtné a hlavně jediná menší zácpa hrozí ve Vídni, s tou na A10 se to však nedá srovnat.

# 08.02.2012, 21:06.
Snad píši na správný e-mail ... Našla jsem na netu stránky Vaší rodiny, a protože se chystáme s dětmi poprvé do Itálie, chtěla bych Vás poprosit o radu. Zvolili jsme severní Itálii kvůli vzdálenosti i kvůli našim finančním možnostem. Vyhlídnutý máme Camp Village Pino Mare v části Lignano Riviera. Je to v podstatě hned vedle řeky ústící do moře. Tak se chci zeptat, zda tam nebude moře nějak moc špinavé právě kvůli té řece. Pro naši rodinu je to první a na delší dobu asi i poslední cesta k moři, tak bych nechtěla dětem moc zkazit jejich vysněné představy (zlatý písek, modré moře i nebe) ... Vím, že sever není zrovna ideální a na jihu Itálie by to bylo podtstatně hezčí, ale nemáme moc jinou možnost. Můžeme pouze změnit část Lignana tak, aby to bylo dál od ústí řeky, pokud myslíte, že by to bylo lepší. Chceme jet hned na začátku prázdnin od 30.6. do 7.7., tak se také trochu obávám počasí, ale dešti a větru člověk neporučí.. Pokud mi tedy můžete o lokalitě, kam se chystáme, něco napsat, budu moc ráda. Děkuji předem a přeji příjemný den. Helena.

Je to samozřejmě riziko. Koupání na plážích u ústí řek může v některých případech znamenat znečištěné moře. Např. po silných deštích. Na druhé straně Lignano Riviera patří k těm klidnějším částem Lignana a dovolená tam strávená může být velice příjemná. Pokud se Vám moře v blízkosti kempu nebude líbit, můžete přejít po plážích o něco dále na sever. Každopádně Lignano nabízí pro děti z hlediska zábavy a možností trávení volného času na dovolené obrovské možnosti. Průměrné teploty na přelomu června a července se tady pohybují mezi 25 a 28 stupni.

# 30.01.2012, 15:58.
Cestujeme na hory do Francie a potřebovali bychom zjistit, kolik zaplatíme na mýtném v Itálii z Merana přes Miláno a Torino. Děkuji. Radka.

Pokud budete překračovat hranice s Francií tunelem Fréjus, tak € 29,20. Pokud budete překračovat hranice s Francií tunelem Monte Bianco, tak € 30,80. Ceny jsou uvedeny za mýtné v Itálii. Nezahrnují mýtné ve zmiňovaných tunelech.

# 29.01.2012, 16:35.
Chtěla jsem se zeptat, na kolik by asi vyšlo taxi z letiště v Pise do Livorna. Vlakem se musí moc přestupovat. Děkuji za odpověď. Iva.

Z letiště v Pise do Livorna je to přibližně 25 km. Např. s Radio taxi Pisa se tam dostanete za následující ceny. Nástupní poplatek stojí € 3,05, meziměstský tarif je € 1,80 za kilometr. Základní cena je tedy někde kolem € 48,00. Pokud pojedete ve svátek, tak se cena zvyšuje o € 2,40, v noci o € 2,40. Za 4. a dalšího pasažera o € 1,00. Za každé zavazadlo zaplatíte € 0,60, za nadměrné zavazadlo € 1,20 a za psa € 1,20. Pokud zvolíte veřejnou dopravu, tak se společností CPT budete přestupovat jen jednou, v Pise. Z letiště jede do centra v Pise linka Rossa a z centra v Pise do Livorna linka č. 10. Celkové jízdné Vás vyjde do € 5,00. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 26.01.2012, 20:22.
Mám k vám dotaz. Chceme na dovolenou do Pescara. Kolik vyjde mýtne po Itálii? Děkuji. David.

Pokud pojedete přes Brenner, tak v Itálii zaplatíte na mýtném € 47,00, pokud přes Tarvisio tak € 47,30.

# 26.01.2012, 09:03.
Každým rokem jezdíme Itálii, letos bychom rádi navštívili Lignano. Máme 4 děti a Itálie je nejlepší volbou pohodové dovolené. Někdy jezdíme přes české CK, někdy přímo přes italské. Jelikož jsme v Lignanu ještě nebyli a neznáme jej, můžete nám doporučit agenturu, přes kterou by ubytování vyšlo nejlevněji? Děkuji moc! Alice.

Na lignano.it najdete seznam agentur a ubytování, které nabízejí. Doporučujeme se orientovat na ubytování - typ, umístění, vybavení, služby, cenu atd. Agentura, která Vám ho prodá potom z toho vyplyne.

# 08.01.2012, 17:30.
Chystáme se koncem června do Bibione. Místo startu je nedaleko Plzně. Chci se zeptat, zda je možné se v Itálii vyhnout placeným úsekům a pokud ano tak kudy? Děkuji. Jiří.

Vzhledem k tomu, že budete platit poplatky za dálniční známku v Rakousku € 8,00 a za průjezd tauernskými tunely € 10,00 a pohonné hmoty ještě výrazně více - přibližně € 70,00 až € 100,00 podle spotřeby, je € 9,90 na mýtném v Itálii už méně podstatnou pložkou. Všechny ceny jsou uvedeny pro jeden směr. Pokud však chcete tuto částku ušetřit, můžete z dálnice sjet už na Tarvisio a odtud jet po SS13 až po Codroipo (za Udine), kde se napojte na SP39 do Latisana a odtud do Bibione. To zdržení však za to nestojí.

# 07.01.2012, 22:55.
Chtěla bych se zeptat na kolik výjde cesta s poplatky z Prahy do Bibione. Předem moc děkuji. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Dolní Dvořiště - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete dálniční známku. Desetidenní stojí € 8,00. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 9,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při vzdálenosti 750 km a spotřebě 5,5 l nafty na 100 km a průměrné ceně nafty € 1,72 Vás cesta tam přijde přibližně na € 71,00, při spotřebě 7,0 l benzínu na 100 km a průměrné ceně benzínu € 1,76 Vás cesta tam přijde na přibližně € 93,00. Dosaďte si svou vzdálenost a spotřebu. Spotřeba při cestě zpět je podobná.

# 06.01.2012, 15:06.
Prosím Vás, kdy přesně (koncem května) probíhají v Caorle tzv. Levandulové dny? Pavel.

Bohužel termín 5. ročníku Festa della Lavanda na tento rok nebyl ještě zveřejněn. Kromě prvního ročníku, který proběhl v září a druhého ročníku, který proběhl předposlední týden v květnu, proběhly zbývající dva ročníky od neděle do úterý posledního týdne v květnu. Předpokládáme tedy, že tomu tak bude i letos, tj. od 27. do 29.5.2012. Doporučujeme sledovat aktuální stav událostí pro Caorle na webu turismovenezia.it. Zatím jsou tam údálosti na leden a únor.

# 01.01.2012, 17:56.
Náhodou jsem se dostala na Vaše stránky a jsou super. Chtěla bych poradit. V létě chceme jet autem poprvé do Itálie, máme tři děti a nevíme do jakého místa by to bylo nejvhodnější, kde je dobrá pláž pro děti menší a jedno větší 12-ti leté, abychom byli spíše v nějakém větším městě s možností zajit do nějakého obchodu. Který měsíc je nejlepší co se týče nejteplejší vody? Za jakoukoliv radu budu moc ráda. Předem děkuji za jakékoliv rady. F.

Vzhledem k tomu, že jedete poprvé a s malými dětmi, doporučujeme středisko Lignano nebo Bibione. Jsou tam pláže vhodné pro děti a především velké možnosti nákupů a zábavy. Nejteplejší moře je v prázdninových mesících. Více najdete v našich otázkách a odpovědích.