CHORVATSKO 2017 / 2

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2017 / 2

Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Chorvatska, o poplatcích na dálnicích, o ubytování v Chorvatsku, o výletech do národních parků a zajímavých měst, o plážích, o obchodech a restauracích a najdete zde také mnoho dalších informací o Chorvatsku, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.06.2017, 19:06.
29.7.2017 odjíždíme na dovolenou do Splitu. Máme auto na CNG a dočetla jsem se, že v Chorvatsku jsou pouze dvě stanice na CNG a to v Rijece a v Záhřebu. Náš problém je, že kdybychom natankovali na těchto stanicích, už bychom nedojeli zpět. Nevíte, zda se plánuje do té doby výstavba nějaké jiné čerpací stanice blíže ke Splitu, která by poskytovala CNG? Mockrát děkuji Tereza.

Nevíme, ale je to málo pravděpodobné.

# 27.06.2017, 16:16.
Chci se zeptat, zda jsou nějaké dopravní omezení ve Vídni od 30.6.2017 do 2.7.2017. Pojedu přes Vídeň na dovolenou do Chorvatska a rád bych se vyhnul případným komplikacím. Děkuji za Vaši odpověď. Pěkný den. Martin.

Problémy jsou už před Vídní, kdy probíhá výstavba dalšího úseku dálnice A5. Na zúžení se tvoří kolony. Ve Vídni se potom tvoří kolony po most přes Dunaj. Tam se to ale vždy docela rychle rozjelo.

# 27.06.2017, 11:18.
Chystáme se v neděli na trošku netradiční jizdu a chtěla bych Vás požádat o radu. Vyjíždět budeme z Kolína v neděli v noci a chtěli bychom se zastavit na pondělní snídani v Terstu a potom si přejet do slovinského Piranu na večer, poté máme v plánu druhý den jet do Vrsar. Můžete nám prosím poradit nejlepší variantu? Děkuji. S pozdravem Aneta.

Doporučujeme následující trasu z důvodu optimalizace cestovních nákladů: Kolín - Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Sežana - Terst. Odtud pokračovat na Koper - Izola - Piran. Odtud potom přes Portorož a k chorvatským hranicím a po dálnici až ke sjezdu Medaki a po silnici 21 a 75 do Vrsar. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 30,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a pokud jedete na více jak na 10 dní, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku. Cesta zpět je přes Koper - Ljubljana a dále v opačném směru jako při cestě tam. V tomto případě nemá význam jezdit přes Itálii. Mýtné od Tarvisio po Terst je € 11,90 v jednom směru. Vzhkledem ke vzdálenosti dálničního úseku ve Slovinsku při cestě tam i zpět se dálniční známka vyplatí. Doporučujeme dodržovat předepsané rychlosti. V Rakousku i ve Slovinsku je na dálnici velké množství stacionárních radarů.

# 26.06.2017, 14:07.
Pane Řehůřku, jedeme s rodinkou v polovině července na dovolenou do Chorvatska, cílové místo Umag. Zvažuji cestu přes Itálii. Z Českých Budějovic přes Salzburg, Villach, Tarvisio, Terst a z Terstu mimo dálnici, abych se vyhnul placenému úseku při průjezdu Slovinska. Chtěl bych se zeptat, zda jsou na úseku Tarvisio - Terst nějaké zpoplatněné tunely a jaký je dálniční poplatek za úsek přes Itálii a zda se tato trasa vůbec vyplatí. Jen pro úplnost. Tuto variantu zvažuji, protože mám velké auto Ford Tourneo Custom a to spadá ve Slovinsku do vyšší kategorie za dálniční známku za € 60,00. V Itálii prý je poplatek jako za osobní auto do výšky 2 m, do které se vejdu. Děkuji za vaši odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Josef.

V tomto případě se Vámi popsaná trasa vyplatí. V Itálii je v mýtném jen nepatrný rozdíl oproti standardnímu automobilu. Do této kategorie spadají automobily se dvěma nápravami a výšky nad přední nápravou do 1,3 m. Vy spadáte do následující kategorie s výškou nad přední nápravou nad 1,3 m. Další kategorie jsou už jen podle počtu náprav. V úseku Tarvisio - Trieste zaplatíte ve Vašem případě na mýtném € 12,20, tj. o € 0,30 více než za standardní automobil. My od Tarvisio jezdíme po SS13 do Gemona, kde se na dálnici napojujeme. Časová ztráta je minimální, úspora na mýtném € 6,00, ve Vašem případě € 6,20. Složitější je trasa přes Slovinsko. Je třeba si vytisknout podrobnou mapku a do té si trasu zakreslit. Je tam hodně jednosměrek, díky kterým, je trasa tam i zpět různá. Dá se to ale zvládnout. Od Koperu je to už bez problému. V Chorvatsku potom najedete na dálnici, ale po chvíli, ještě před mýtnicí, z ní sjedete na Umag. Počítejte s tím, že před chorvatskou hranicí se tvoří i několikakilometrové kolony.

# 24.06.2017, 14:31.
Chtěla bych se zeptat, zda máte nějaké informace o plnících stanicích CNG v Chorvatsku v roce 2017. Víme o dvou, v Záhřebu a v Rijece. Většinou tankujeme v Mariboru a potom v Rijece, ale je to celkem dost daleko od sebe a daleko od našeho cíle. Jedeme na ostrov Drvenik Mali. Několik let je avízovaná CNG u Splitu, ale nikde žádné informace. Předem děkuji za odpověď. Petra.

Bohužel máme stejné informace - Záhřeb a Rijeka. Pravidelně aktualizovaná databáze na CNG Europe uvádí také jen tyto dvě.

# 22.06.2017, 10:38.
Jedeme v červenci do Chorvatska. Ubytování máme od neděle 2.7. Vyjíždět bychom tedy chtěli v sobotu 1.7. po obědě a jet cestou České Budějovice - Linz - Graz - Maribor - Záhřeb atd. Můj dotaz se týká průjezdu Rakouskem, protože loni jsme jeli přes Vídeň. Kolik nás čeká tunelů při cestě přes Linz? A je nějaký tunel, který by šel objet, přičemž nám nejde o placení tunelů jako o to, že bychom se při cestě chtěli někde v Alpách zastavit a pochochat krajinou - prostě si udělat přestávku ne na dálničním odpočívadle, ale v horách. A když už takhle budeme sjíždět, tak jsme chtěli smysluplně, že bychom tím alespoň objeli jeden tunel. A dají se tunely zaplatit nějak online předem? Děkuji za odpověd. Radka.

Zpoplatněné tunely jsou na A9, Bosruck za € 5,00 a Gleinalm za € 8,50. Bosrucktunnel se dá objet po silnici č. 138 přes Liezen, Gleinalm smyslplnou obkížďku nemá. Pouze o 20 km delší trasou přes Bruck an der Mur. Informace o předplaceném účtu najdete na Asfinag. Pro jednotlivé jízdy se to ale nevyplatí.

# 06.06.2017, 14:50.
Mohl byste mi poradit, když chci jet v červnu na dovolenou do Chorvatska přes Rakousko, Slovinsko a na Split, jaké doklady budeme potřebovat? Stačí platný občanský průkaz nebo někde na hranicích budou požadovat pas? Hrozí, že bez pasu nás nepustí do jejich země? Děkuji za odpověď. M.

Všechny tři státy - Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko - jsou členské státy Evropské Unie. Občan České republiky může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států Evropské Unie na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. K cestě do Chorvatska Vám tedy stačí platný Občanský průkaz. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud s Vámi budou cestovat i děti, musí mít vlastní občanský průkaz nebo pas. Pokud s Vámi pojedou cizí děti, doporučujeme mít písemný souhlas zákonného zástupce s jejich vycestováním. Pokud budete mít vypůjčený automobil, doporučujeme mít souhlas majitele se zapůjčením a vycestováním. Řidič musí mít samozřejmě platný řidičský průkaz, k automobilu technický průkaz a zelenou kartu.

# 05.06.2017, 11:15.
Jedeme letos na týdenní dovolenou z Prahy do Vrši u Zadaru v Chorvatsku. Protože pojedeme ve dvou autech, nechceme platit rakouské tunely. Prosím tedy o nejvýhodnější trasu z hlediska peněz i času. Máme dvě malé děti. Předem velice děkuji za Vaši radu. S pozdravem Lenka.

V tomto případě tedy jeďte trasu Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - sjezd Posedarje - Vrsi. V Rakousku zaplatíte jen desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku potřebujete týdenní (€ 15,00) nebo měsíční (€ 30,00) dálniční známku podle přesné délky pobytu a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 119,00. Cestu po české D1 si naplánujte mimo dopravní špičku.

# 04.06.2017, 15:11.
Rád bych Vás požádal o radu na cestu do Chorvatska. Chtěl bych poradit nejpohodlnější cestu. Jedeme s dětmi. S dálničními poplatky počítám. Budeme vyjíždět ze Strakonic a cíl je chorvatský Medulin. Děkuji Vám za odpověď. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Koper - Dragonja - A9 - mýtnice Pula - Medulin. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku za € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00. Pokud pojedete na více jak 7 dní, potřebujete ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00, pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete v Rakousku na cestu zpět další desetidenní dálniční známku. Mýtné poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 29.05.2017, 21:03.
Chystám se tento čtvrtek do Chorvatska. Mám vůz na CNG. Jen na 15 kg s přibližným dojezdem na plnou nádrž 300 km. Z Brna vyjíždíme v 11:00 hodin dopoledne. Byl byste tak hodný a napsal mi, kde se dá po cestě natankovat CNG v Chorvatsku tak, aby bylo ještě otevřeno? Naše trasa je Brno - Zadar. Popřípadě i v Slovinsku. Pokud možno za hotové. Moc děkuji za odpověď. K.

Čerpací stanice CNG v Rakousku najdete na CNG Europe / Austria, v Chorvatsku na CNG Europe / Croatia. Jsou tam i otevírací doby. Bohužel v Chorvatsku je to s CNG špatné, na Vaší trase jen čerpací stanice v Záhřebu a otevřeno v pracovní dny jen do 19:00.

# 24.05.2017, 10:06.
Děkuji moc za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Jaký máte názor na cestu z Mostu do Splitu přes Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu? Není to o moc kilometrů více, máte s tímto zkušenost? A jak popřípadě vychází mýtné a poplatky? Děkuji moc. S pozdravem Aleš.

Pokud chcete jet přes Bosnu a Hercegovinu z důvodu místní přírody, potom to je zajímavá varianta. Hodně cestovatelů tímto způsobem do Chorvatska jezdí. Pokud však plánujete pouze tranzit, volili bychom osu Česká republika - Slovensko - Maďarsko - Chorvatsko. Desetidenní slovenská dálniční známka stojí € 10,00, maďarská týdenní (9 dní) stojí HUF 2975,00. V obou případech se většinou dálnice objíždí. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném v úseku do Záhřebu HRK 44,00 a ze Záhřebu do Splitu HRK 181,00. V případě Bosny a Hercegoviny je zpoplatněna dálnice u Sarajeva, nejvyšší mýtné pro osobní automobil je € 5,40. Tudy se ale z Maďarska do Splitu nejede.

# 19.05.2017, 18:18.
Pane Řehůřku, měla bych ještě jeden dotaz. Do Chorvatska bychom si možná chtěli půjčit auto, ale slyšela jsem, že musíme mít od majitele papír o půjčení. Dále jsem slyšela, že papír musí být minimálně v angličtině a notářsky ověřený. Tak bych chtěla vědět, zda stačí, když si nechám papír jen od někoho, kdo umí dobře anglicky, přeložit nebo musí být přeložený nějak oficiálně? A stačí, když bude ověřený podpisem pouze na úřadě nebo to musí být nějak víc? Předem děkuji, pokud byste mi dokázal poradit. S pozdravem Pavla.

Je to vždy o konkrétní osobě, která toto bude po Vás při případné kontrole požadovat. Ale také nemusí. Je samozřejmě lepší předcházet možným problémům a takovým dokumentem se vybavit. Podle našich osobních zkušeností stačí Potvrzení o užívání automobilu ve formě dvojjazyčného formuláře česky / anglicky s úředně ověřenými podpisy na Czech Pointu České pošty. Podle sdělení České pošty není v tomto případě potřeba úřední překlad. Na potvrzení je třeba vyplnit údaje o majiteli a uživateli, od kdy do kdy je vozidlo zapůjčeno, specifikace cílové země a trasy, identifikace automobilu a ověřené podpisy.

# 19.05.2017, 12:08.
Prosím o radu na cestu do Chorvatska, města Rovinj. Prosím poradit nejlepší cestu, poplatky atd. Jedeme z České Lípy 24.6.2017. Vyjížděli bychom asi ve 21:00. Děkuji za radu. Josef.

Viz naše odpověď ze dne 17.06.2016, 12:09. Rakouská desetidenní známka stojí v současné době € 8,90, mýtné v Chorvatsku po sjezd Kanfanar je HRK 31,00. Ostatní poplatky jsou stejné.

# 15.05.2017, 10:18.
Odjíždím v srpnu 2017 do Chorvatska. Vyhýbal jsem se vždy dálnici ve Slovinsku a projížděl Ptuj. Prosím Vás o informaci, zda v letošním roce je průjezd přes Ptuj možný? Děkuji. Pavel.

Ano, je možný. Uzavírky a dopravní omezení ve Slovinsku můžete sledovat na AMZS.

# 06.05.2017, 21:04.
Mám nástup na Rabu 1.7.2017 v sobotu. Cestuji z Prahy a přes Rakousko mám obavu, že v tomto čase budou ucpané silnice. Prosím o váš názor na cestu přes Maďarsko. Děkuji. Jan.

Tento termín je skutečně z hlediska dopravních zácp špatný. Předpokládáme, že přes Maďarsko pojedete mimo dálnici. V tom případě se připravte na náročnou cestu s mnoha rychlostními omezeními (oproti dálnici - obce, ...), která doporučujeme dodržovat. I tak se s největší pravděpodobností v Záhřebu dostanete do špičky. My bychom volili cestu přes Brno, Vídeň a Graz s tím, že přes Vídeň doporučujeme jet co nejdříve ráno.

# 22.04.2017, 06:14.
Přeji krásné ráno. Mohu se zeptat, jaká je nejlepší trasa autem konkrétně z Libčic nad Vltavou do Buzetu? A kde a kolik se platí má této cestě mýtné? Hezký den. Marika.

Vaše optimální trasa je následující: Libčice nad Vltavou - Praha - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - sjezd Črni Kal - 208 - 201 - Buzet. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50 a ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete dvě rakouské desetidenní dálniční známky. Trasa přes Salzburg a Villach by Vás přišla na stejné dálniční známky, ale na mýtném také za dva dražší tunely - tauernské € 11,50 a Karawanken € 7,20. Naopak trasa přes Brno, Mikulov, Vídeň a Graz pouze na dálniční známky.

# 19.04.2017, 20:51.
24.6. jedeme do Chorvatska na ostrov Krk. Jakou nejrychlejší trasu nám doporučujete? Vyjíždíme z Chebu velmi brzy ráno. Je lepší jet kolem Mnichova nebo se mu máme úplně vyhnout? Poplatky moc neřešíme. Moc děkuji za odpověď. Lenka.

Pokud vyjíždíte velmi brzy ráno v sobotu 24.6., cesty přes Mnichov bychom se nebáli. Horší termín bude až týden poté.

# 18.04.2017, 12:58.
Mám dotaz na dopravu trajektem z Benátek na Istrii - Pula nebo Rovinj. Pojedeme osobním autem dvě osoby. Den ani hodina nerozhoduje. Cestu plánujeme koncem června. Zatím jsem nenašel na internetu trajekt, který by převážel na této trase kromě osob také jejich auto. Pokud nějaké spojení existuje, kolik stojí jednosměrná jízdenka? Nebo mi pošlete odkaz. S pozdravem Jaroslav.

O takovém spojení nevíme a zřejmě i neexistuje. Spojení mezi Benátkami provozuje Venezia Lines - viz
Trajekty - Croatia, ale pouze pro přepravu osob. Rychlejší a levnější je v tomto případě vždy cesta po pevnině i při platbě všech dálničních poplatků.

# 17.04.2017, 23:51.
Pane Řehůřku, prosím o radu / názor ohledně plánované cesty do Chorvatska a možných poplatků. Budeme cestovat z Prahy do Baška Voda v termínu od 21.6.2017 do 1.7.2017 a jelikož do Chorvatska jedeme poprvé, byl bych rád za radu vhodné trasy a času cestování. Pojedu s námi děti ve věku 1 a 4 roky. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Igor.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - A1 - sjezd Zagvozd - Baška Voda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 + druhou na cestu zpět, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm € 8,50, ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 204,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Počítejte s cestou přibližně 11 hodin + přestávky.

13.04.2017, 19:44.
Chystáme se do Chorvatska od 24.6.2017 až do 1.7.2017. Zajímá mě, zda se dá použít tato objízdná trasa ve Slovinsku - Youtube. Děkuji za odpověď. Petr.

Trasa přes Mureck, Lenart a Ptuj je často využívaná. Samozřejmě se použít dá. Je to však cesta hodně po místních komunikacích s mnoha rychlostními omezeními.

# 09.04.2017, 22:42.
Pane Řehůřku, plánujeme cestu do Chorvatska, do Pakoštane od 1. do 8.7.2017. Chci Vás požádat o radu, na kolik asi vyjde mýtné z Varaždinu. Trasu už mám naplánovanou, jen tato informace mě ještě chybí. Děkuji. Tomáš.

Úsek Varaždin - Sveta Helena (Zagreb) Vás vyjde na HRK 28,00, úsek Lučko (Zagreb) - Benkovac na HRK 133,00. Celkem tedy na HRK 161,00, to samé při cestě zpět.

# 09.04.2017, 12:35.
Rádi bychom poprosili o radu. V červenci se chystáme na dovolenou do Rabacu, pojedeme z Příbrami. Trasu jsme si relativně zjistili, přes Salzbug, Villach, Ljubljana ... Ovšem potřebovali bychom mít představu o místech a cenách mýtného po celé trase. Dálniční známky zjištěné máme. Poradíte nám? Děkuji za odpověď. Simona z Příbrami.

Doporučujeme stejně dlouhou, ale levnější následující trasu: Příbram - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - Črni Kal - Buzet - Lupoglav - Labin - Rabac. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm € 8,50. Ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a v Chorvatsku mýtné platit nebudete. Pokud pojedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku měsíční známku v ceně € 30,00, pokud na více jak 10 dnů, potřebujete v Rakousku druhou desetidenní dálniční známku. Mýtné je po cestě zpět ve stejné výši. Cesta přes tauernské tunely a tunel Karawanken by Vás vyšla celkem v obou směrech o € 10,40 více. Můžete samozřejmě volit i trasu z Postojna přes Ilirska Bystrica na Rupa a přes tunel Učka na sjezd u Lupoglavu. Jsou to ale další poplatky navíc - HRK 38,00 v jednom směru.

# 09.04.2017, 00:53.
Chystáme sa budúci týždeň do Zágrebu so štartom z Bratislavy. Chcel by som sa spýtať, akú cestu by ste nám odporúčili. Plánujeme ísť cez Maďarsko a potom smerom na juh. Túto trasu odporučil Google. Kde by sa oplatilo natankovať? Ďakujem pekne za pomoc. Peter.

Doporučujeme klasickou trasu přes Csorna, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Letenye, Zagreb. Přes Budapešť po dálnici nemá smysl zajíždět. Tankovat doporučujeme ještě v Maďarsku.

# 08.04.2017, 10:43.
Děkuji za odpovědi ohledně resortu Sol Polynesia u Umagu. Nicméně mám ještě otázky, které jsem nenašla v dotazech. Prosím, existuje nějaká mapa s celou trasou turistického vláčku ze Sol Polynesia až do Umagu? Ta, co máte v odkazu na Vašich stránkách, je jen částečná. Současně se chci zeptat, zda lze někde stáhnout jízdní řád vláčku a zda po trase má více zastávek, kde se dá nastoupit či vystoupit? Co se týče půjčovny kol, jsou tam k zapůjčení jen kola pro dospělé nebo i pro děti? Někde jsem v recenzích četla, že se tam půjčují i koloběžky. Ještě co se týče služeb a potravin, dochází ke zdražení? Nákup potravin v Kauflandu v Umagu. Lze tam zakoupit kuřecí maso nebo maso vůbec nikde nekupovat? A co šunka nebo salámy nebo mléčné výrobky s krátkou dobou trvanlivosti? Doporučil byste nám třeba nějaké potravinové výrobky - pečivo, sýry, nápoje, masné výrobky ... atd., které jsou chutné a vhodné i pro děti? Třeba z Vaší zkušenosti. Zdražení! Co se týče dálničních známek, pokud jedeme na 8 dní, tak v Rakousku stačí 10. denní a ve Slovinsku měsíční. Obojí se zakoupí někde za hranicemi obou států na benzínce? Jedeme dále do Umagu a tam se podle odpovědí najíždí na krátký úsek dálnice před Umagem a tam není nutné platit mýtné, je to tak? Děkuji předem za odpověď. Jana.

Podívejte se na plánek celé oblasti. Je tam znázorněná celá trasa vláčku až do přístavu v Umagu. Jízdní řád vláčku byl vyvěšený u výchozí stanice. Prostudujete si ho na místě. Zastavoval na všech důležitých místech. Nicméně jízdenky pravděpodobně nefungují jako hop-on hop-off. Jsou na jednu jízdu. Půjčovna kol nabízí všechna kola naprosto stejná. Jedná se o samoobslužnou půjčovnu. Kolo si půjčíte a třeba někde jinde vrátíte ve stejném systému. V resortu bylo možné zapůjčit spoustu dalších přibližovatel - včetně koloběžek a šlapacích čtyřkolek pro čtyři až šest osob. Ke zdražení potravin pravděpodobně dochází tak jako všude. V Kauflandu koupíte podobný sortiment jako u nás. Chorvatsko je vyspělá země v Evropě. Fungují tam podobné kontrolní mechanismy jako u nás. Určitě jsme neměli strach cokoliv ve zdejším Kauflandu koupit a sníst. Ten sortiment je hodně podobný. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a zajkoupíte ji určitě na čerpacích stanicích ještě v ČR před hranicemi. Stejně tak měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 před slovinskými hranicemi - i přímo na hranici. Mýtnice na dálnici je až za sjezdem Umag. Po tento sjezd se mýtné neplatí.

# 05.04.2017, 18:10.
Jedeme od 21.7.2017 do 6.8.2017 do Mimic v Chorvatsku. Vyjíždět budeme z Chomutova a chtěli bychom jet přes Cheb, Německo a dále. Můžete mi prosím říci, kolik a za co touto trasou zaplatím? Pavla.

Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo II - Maslenica - Šibenik - sjezd Šestanovac - Mimice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 199,00. To samé při cestě zpět. Na cestu zpět potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku. Česká dálnice by v noci a k ránu neměla být problém, dálniční známku předpokládáme že máte. Pokud chcete jet přes Německo, potom je trasa následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Graz a dála jako v předchozí variantě. Poplatkově zaplatíte navíc průjezd tunely na A9 - Bosruck ve výši € 5,00 a Gleinalm ve výši € 8,50. To samé při cestě zpět.

# 31.04.2017, 15:18.
Prosím o nějaké podrobnější informace k resortu Apartmány Polynesia - Sol Polynesia - u Umagu. Jedeme tam na dovolenou. Můžete mi prosím napsat nějaké postřehy + rady, například co si tam nutně s sebou vzít, kolik tam co stojí - přibližně, jak tam funguje ten vláček do Umagu, kam chodit nakupovat, půjčovna kol, zda je lepší chorvatská měna nebo € atd. Nějaké vychytávky, kde je dobrá pláž, kromě té, co je u resortu atd. Jedeme s devítiletou dcerou, je pokročilejší plavec, ráda plave pod vodou. Četla jsem nějaké recenze, některé jsou spíše záporné, tak bych se ráda nějaké podrobnější informace dozvěděla od někoho, kdo tam byl, abychom se na pobyt připravili a vybavili. Doufám, že budou i nějaká pozitiva. Děkuji. Jana.

Vše je popsané v naší reportáži Chorvatsko 2015.

# 17.03.2017, 09:59.
Pane Řehůřku, po roce se k vám vracím s žádostí o radu / názor ohledně plánované cesty, tentokrát do Chorvatska. Budeme cestovat z Jihlavy do Šibeniku v termínu od soboty do soboty 24.6. až 1.7.2017 a jelikož jsme v Chorvatsku nikdy nebyli, byla bych ráda za radu ohledně vhodné trasy a času cestování. Pojedeme s dětmi ve věku 7 a 9 let. A možných poplatků. Předem děkuji. S pozdravem. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Ptuj - Záhřeb - Bosiljevo - exit 22 Šibenik - Šibenik. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 147,00. Mýtné po cestě zpět je ve stejné výši. Cesta by Vám měla trvat 9 hodin + přestávky. Doporučujeme vyjet co nejdříve, nicméně nápor na dálnice ve směru na jih bude až následující týden. Slovinskou dálniční známku bohužel potřebujete měsíční. Týdenní Vám celou dobu nepokryje. Je drahá - vyjde Vás na € 0,33 za kilometr, ale objíždět to po místních komunikacích nemá smysl. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - slovinská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 04.03.2017, 20:50.
Jé moc děkuji. Jste zlatý. Budu muset tedy u nás vyměnit peníze i na chorvatskou měnu, když to není v €. S pozdravem Pavlína.

Na chorvatských mýtnicích můžete platit i platební kartou nebo v €. V prvním případě kurz stanovuje Vaše banka, ve druhém případě se použije směnný kurz HRK vůči € uveřeněný v Úředním větsníku Evropské unie. Zpět Vám vrátí v HRK. Nicméně doporučujeme si nějaké HRK vyměnit z důvodu drobných plateb na trzích, na stáncích, malých obchodech apod.

# 01.03.2017, 12:19.
Pane Řehůřku, moc Vás zdravím. Léto se opět blíží a já mám zase plnou hlavu té cesty. Minulý rok jsme do Itálie - Martinsicuro - jeli přesně tak, jak jste mi napsal, všichni kroutili hlavou, jak jsem to hezky pozjišťovala a ani jednou jsme si nezajeli a hlavně jsme ušetřili některé ty poplatky. Za to Vám ještě jednou velké díky. Letos jedeme ať se to zdá možná divné ale poprvé v životě do Chorvatska - Biograd na Moru, kemp Soline. Nástup máme 18.7. a konec 29.7. Vyjíždět budeme z Českého Krumlova. Chtěla bych se zeptat, zda byste mi neporadil nejlepší cestu a kolik přibližně budou stát na celé cestě poplatky a ještě mě napadlo, nevíte jak je to ve Slovinsku a Chorvatsku s tankováním LPG? Pokud odepíšete, budu Vám nesmírně vděčná. Děkuji. S pozdravem Pavlína.

Vaše optimální trasa je následující: Český Krumlov - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - A1 - sjezd Benkovac - Biograd na Moru. V Rakousku potřebujete dvě desetidenní dálniční známky po € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. Za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 128,00. Mýtné po cestě zpět je ve stené výši. Veškeré informace o LPG ve Slovinsku najdete na My LPG / Slovenia a v Chorvatsku na My LPG / Croatia.

# 25.02.2017, 13:33.
Po výborných zkušenostech a radách od Vás z minulého roku - cesta do Martinsicura - se na Vás obracím i letos. Pojedeme 30.6.2017 z Mostu do Splitu a následně trajektem na ostrov Šolta. Jaká je podle Vás nejlepší trasa a kde se dá ušetřit na poplatcích a mýtném? Na kolik vyjdou přibližně poplatky? Druhý dotaz: je nutná rezervace trajektu na Šoltu? Děkuji moc. S pozdravem Aleš.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Praha - České Budějovice - Linz - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - Otočac - Jasenice - Šibenik - sjezd Dugopolje - Split - Rogač. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50. Ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00, v Chorvatsku zaplatíte na mýtném HRK 48,00 v prvním úseku a HRK 174,00 ve druhém úseku. Za trajekt na ostrov Šolta zaplatíte HRK 160,00 + HRK 33,00 za dospělou osobu a HRK 16,50 za dítě od 3. do 12 let. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete na více jak týden, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku. Dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Poplatky jsou uvedeny za standardní automobil. Počítejte s tím, že termín z 30.6. na 1.7. je jeden z těch špatných z hlediska dopravních zácp. Pokud pojedete na noc, může být vhodnou alternativou trasa přes Brno, Mikulov, Vídeň a Graz. V tomto případě odpadnou poplatky za dva rakouské tunely. Slovinskou dálnici jsme nikdy neobjížděli. V tomto směru není žádná vhodná alternativní silnice. Využívaná objízdná trasa od sjezdu z A9 Gersdorf na Mureck, Trate, Lenart, Trnovska Vas, Dolič a Ptuj je hodně pomalá a lokální. V Chorvatsku jsme dálnici také neobjížděli, pouze v případě cesty z Makarské riviéry z důvodu návštěvy Plitvických jezer. Ve Vašem termínu rezervaci trajektu na ostrov Šolta doporučujeme. Jezdí jen šest trajektů během dne. Lze realizovat přes Jadrolinija.

# 14.02.2017, 18:03.
Moc děkuji za odpověď. Hledám vhodnou dovolenou u moře s šestiročními dětmi, a zatím se snažím najít něco v Chorvatsku. Našli jsme si ubytování v Katoro, poblíž Umagu, ale teď zase čtu dost negativních recenzí jednak na kvalitu ubytování, ale také na čistotu moře a kvalitu pláží. Tak jsem dostal doporučení na Baška na Krku, ale pláž mi přijde dost umělá. Jsem už z toho unavený a vlastně nevím, kam jet. Nevíte, zda u toho Umagu, což je hlavně blízko autem, je nějaké pěkné místo? Tj. pěkná pláž a slušné ubytování ideálně i s bazénem se sladkou vodou? Nebo nějaké jiné místo v Chorvatsku? Děkuji za odpověď. S pozdravem Michal.

My jsme byli s ubytováním v Sol Polynesia v Katoro spokojeni. K dispozici byl bazén s lehátky, resort pravidelně udržovaný a uklízený. Celý náš pobyt je popsaný v reportáži Chorvatsko 2015. Co se pláží týče, je to tam něco jiného než na Makarské riviéře nebo v Dalmácii, nicméně každý si tam najde své místečko, které mu bude vyhovovat. Velice pěkné koupání jsme objevili v Savudrija, kde sice nebyla klasická pláž, ale pobřeží bylo tvořeno kamennými bloky s naprosto čistým mořem. Jinak Katoro Beach má většinou vybetonované pobřeží a za nimi jsou pláže travnaté nebo v lesíku.

# 12.02.2017, 11:03.
Měl bych dotaz. Je potřeba k cestě do Umagu kupovat chorvatskou dálniční známku? Podle mapy i Vašeho popisu se sice na A9 najede, ale prakticky po pár set metrech se zase sjede. Navíc by to šlo objet přes obec Plovanija, ne? Děkuji za odpověď. Michal.

V Chorvatsku se poplatky platí formou mýtného. Dálniční známky tam nemají. Mýtná brána je až za sjezdem na Umag, přibližně ve vzdálenosti 3,5 km. Za slovinsko - chorvatskou hranicí můžete bez problému najet na dálnici a opustit ji na sjezdu č. 1 - Umag. Viz Směr Istrie.