SLOVINSKO 2023

Slovinsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Slovinsko 2023

Mezi Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem leží Slovinsko, třetí nejzalesněnější stát v Evropské Unii. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Keltové, Římané a Slované. Slovinsko spadalo pod Rakousko - Uhersko, Jugoslávské království, během 2. světové války bylo rozděleno mezi Itálii, Německo, Uhersko. Potom bylo jednou z republik Jugoslávie. Od roku 1991 je samostatným státem. Sever země ovládly Alpy - Julské, Kamnicko-Savinjské, Karavanky a Pokorje. Jihozápad zase krasové útvary s tajuplnými jeskyněmi. Významnými řekami jsou Sáva, Dráva, Kolpa a Savinja. Hlavní městem je Ljubljana, nejvyšším vrcholem Triglav (2864 m). Slovinsko je z pohledu místní samosprávy rozděleno na 212 občin, z pohledu státní správy na 58 správních jednotek a ze statistického pohledu na 12 statistických regionů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem slovinština. Pokud je Slovinsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.01.2023, 19:49.
Před pár lety jsem se vás už 2x ptala na dovolenou - cesta, tipy. A byli jsme moc rádi za informace. Tak jsem si říkala, že zkusím opět napsat. Letos se chystáme do Slovinska, do Gozd Maturjek, asi 5 km od Krajnske Gory. Měli byste nějake tipy nebo doporučení na nějaké túry? Potom bych chtěla popojet k Bledu. No a potom na jednu noc k moři a nemůžeme se rozhodnout kam. Zda do Itálie nebo do Slovinska. Neměli byste tip na nějaký kemp? A ještě k cestě. V Rakousku je dálniční známka a jak je to ve Slovinsku, když pojedeme do těch lokalit, které jsem psala? Děkuji moc za informace. Krásné zimní dny. Michaela.

Gozd Martuljek je známý svými vodopády. Na severu jsou na potoce Jerman a na jihu na potoce Martuljška Bistrica a Beli potok. Vedou tudy turistické trasy. Východiskem túr je také přibližně 20 km vzdálené sedlo Vršič. V obou případech je třeba trasy plánovat s ohledem na náročnost, některé jsou typu via ferrata. Bled nabízí celou řadu známých turistických atrakcí - vyjížďku lodí na Bledský ostrov, návštěvu středověkého Bledského hradu nebo procházku soutěskou Vintgar. Odtud k moři je to přibližně stejně daleko jak na Istrii, tak do Itálie. V obou případech se tam dostanete přibližně za 2 hodiny. My bychom volili krásnější Istrii. Podívejte se na naše reportáže Chorvatsko 2015 a Chorvatsko 2017. Pokud byste jeli jen do Gozd Maturjek a Bledu, dá se to z Villachu objet bez dálniční známky. Nicméně pokud se rozhodnete pro Istrii, doporučujeme si zakoupit týdenní slovinskou dálniční známku v ceně € 15,00. Pokud se rozhodnete pro Itálii, počítejte s mýtným.