SLOVINSKO 2020

Slovinsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Slovinsko 2020

Mezi Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem leží Slovinsko, třetí nejzalesněnější stát v Evropské Unii. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Keltové, Římané a Slované. Slovinsko spadalo pod Rakousko - Uhersko, Jugoslávské království, během 2. světové války bylo rozděleno mezi Itálii, Německo, Uhersko. Potom bylo jednou z republik Jugoslávie. Od roku 1991 je samostatným státem. Sever země ovládly Alpy - Julské, Kamnicko-Savinjské, Karavanky a Pokorje. Jihozápad zase krasové útvary s tajuplnými jeskyněmi. Významnými řekami jsou Sáva, Dráva, Kolpa a Savinja. Hlavní městem je Ljubljana, nejvyšším vrcholem Triglav (2864 m). Slovinsko je z pohledu místní samosprávy rozděleno na 212 občin, z pohledu státní správy na 58 správních jednotek a ze statistického pohledu na 12 statistických regionů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem slovinština. Pokud je Slovinsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.07.2020, 20:02.
Pane Řehůřku, budeme ubytované v Prenočišča Prisoje. Nevíte, zda je někde v okolí půjčovna kol, případně jak se dostat k plážím v okolí Portorož? Děkuji za Váš čas. Miroslava.

Pokud máte na mysli Prenočišča Prisoje v Koperu, tak v blízkosti na Cesta na Markovec by měla být půjčovna kol Green Ride. Nicméně bychom s tím moc nepočítali. Standardní půjčovny jsou v centru Koperu. Dopravu mezi Koperem a městem Portorož zajišťuje Arriva za € 2,30.

# 02.02.2020, 11:00.
Naše letošní dovolená je naplánovaná v polovině června k Bohijnskéhu jezeru. Jsme ze severu Čech, okres Děčín. Pojedeme autem, tak předpokládám, že naši hranici překročíme na hraničním přechodu Dolní Dvořiště. Můj dotaz zní, kolik nás budou stát poplatky přes Rakousko? Kolik tunelů je zpoplatněných? Ve Slovinsku nemáme v plánu kupovat dálniční známku, silnice vede souběžně s dálnicí a je to málo kilometrů. Jaká benzínová pumpa na rakouském území je poslední výhodná, než přejedeme hranice do Slovinska? Děkuji za odpověď. Ilona.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40. Za průjezd tauernskými tunely na dálnici A10 zaplatíte € 12,50 a za průjezd tunelem Karawankem na dálnici A11 zaplatíte € 7,50. Všechny poplatky na rakouských dálnicích jsou uvedeny v článku Mýtné v Rakousku mírně podražilo. Tankovat určitě doporučujeme mimo dálnici. Dostanete se na ceny nižší přibližně o € 0,30 za litr. Nejdostupnější možnosti jsou už ve Villachu. Později už byste musela hodně zajíždět. Na dálnici by měly být příznivé ceny za Villachem na Parkplatz Rosegg, kde je A11 Tankstelle Discount Mauer.