KALÁBRIE 2015 / 3

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2015 / 3

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Kalábrie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.03.2015, 16:58.
Pane Řehůřku, velice ráda pročítám Vaše stránky za které velice děkuji. Letos vyrážíme s kamarády do Kalábrie. V Kalábrii jsme byli v roce 2013 v okolí Briatico, Villagio Dolomiti sul Mare. Velice krásný a pohodový areál. Jelikož jsme chtěli letos zase něco jiného, jedeme do Torre Saracena u Villapiana. Můj dotaz zní, na které straně je v Kalábrii hezčí moře, popřípadě lepší možnosti výletů. Mám totiž trochu obavy, zda jsme neudělali chybu a neměli jet na pobřeží okolo Briatico. Děkuji za odpověď, popř. za doporučení na výlety v lokalitě okolo Villapiana. Přeji krásný den a mnoho čtenářů. Hana.

Krásnější moře a pláže jsou podle našeho názoru na západním pobřeží. V okolí Villapiana můžete podnikat výlety do národního parku Pollino, k vykopávkám v Sibari, do nádherné vesničky Morano Calabro, do aquaparku Odissea 2000 v Rossano atd. K výletům je samozřejmě vhodné mít auto. Podívejte se na Pronájem aut.


# 13.03.2015, 12:35.
Paní a pane Řehůřkovi, prosím o podrobnější informace, jak se co nejlevněji dostat z Prahy na Capo Vaticano, nějak se mi nedaří přesvědčit manžela, že to není zase tak drahé co se týká poplatků za dálnice, protože jsem se tam dočetla, že se to dá objet atd. Mohli byste mi, prosím, napsat trasu a přibližnou cenu za dálniční poplatky a jak přibližně dlouho trvá cesta autem? Děkuji moc a jsem s pozdravem. Pavlína.

Trasa s nejmenšími poplatky je následující: Praha - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Gemona - Mestre - Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte - Salerno - Pizzo - Capo Vaticano. Není to úplně bez poplatků, ale tuto trasu máme vyzkoušenou a je smysluplná. Poplatky platíte jen v Rakousku - desetidenní dálniční známka v ceně € 8,70 a v Itálii v úseku Gemona - Mestre celkem € 11,30 a v úseku Orte - Salerno celkem € 21,60. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí. To samé při cestě zpět. Počítejte s 22. hodinami + přestávky. Trasa jen po dálnici je o 4 hodiny kratší. Můžete jet kratší trasu přes Salzburg a Villach, tam je ale poplatek € 11,00 za průjezd taurenskými tunely. Můžete jet také úplně mimo dálnice - viz naše reportáž Kalábrie 2002. To už je ale moc náročné.

# 13.03.2015, 10:04.
Jedeme v květnu do Kalábrie, do komplexu Torre Saracena. Mohli byste nám poradit, jak se tam nejlépe dostaneme? Jedeme z Liberce. Dalo by se jet po nezpoplatněných silnicích? Moc děkujeme. Helena.

Optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Frascineto - Villapiana. Je to nejkratší a nejrychlejší trasa. V Německu se dálnice letos ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 68,40. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Předpokládáme, že jedete tak daleko na víc jak 10 dnů, zakupte si tedy ještě jednu dálniční známku na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Celkem tedy zaplatíte na poplatcích € 172,20. Stejně dlouhá cesta vede přes České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově Brenner nahradí tauernské tunely v ceně € 11,00 a mýtné v Itálii je € 72,10. Celkem tedy zaplatíte v této variantě € 183,60. Tato varianta se jeví jako nevýhodná, ale právě pro Vás je základem smysluplné cesty mimo dálnice. V Rakousku to nemá smysl, v Itálii jeďte mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona, do Mestre jeďte opět po dálnici a v úseku Mestre - Chioggia - Cesena - Perugia - Orte opět mimo dálnici. Orte - Salerno po dálnici. Od Salerno směrem na jih se už dálnice neplatí. Za úsek Gemona - Mestre zaplatíte € 11,30 a za úsek Orte - Salerno € 21,60. Celkem tedy € 105,20. Pokud chcete ušetřit ještě celkem € 22,00 za tauernské tunely, jeďte na Brno - Videň - Graz - Villach. Tato trasa je ale přibližně o 120 km delší, celkem tedy o 240 km. To co ušetříte na tunelech, projedete na pohonných hmotách. Trasy jsou popsané v našich reportážích a další tipy najdete v Cestovatelově blogu.

# 12.03.2015, 18:02.
Plánuji cestu z Mostu do Itálie - Kalábrie - Parghelia s dvoudenní zastávkou v Civitavecchia. Jakou trasu mi doporučíte? Jak nejlépe řešit ubytování pro 6 osob na maximálně 2 noci v Civitavecchia? Jak je to s placením dálnice od Říma na jih? Jsou v Itálii použitelné nějaké alternativní neplacené cesty? Nevíte o možnostech nákupu potravin v okolí Parghelia (super / hyper markety)? Za odpověď děkuji předem. Karel.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Attigliano - Viterbo - Civitavecchia. Následně pak Civitavecchia - Řím - Salerno - Cosenza - Pizzo - Parghelia. Ubytování na dvě noci bychom řešili přes Booking / Civitavecchia. Od Říma na jih se dálnice platí až po Salerno. Odtud je pak až do Reggio Calabria bezplatná. Na Vaší trase je použitelná varianta Bologna - Cesena - Perugia - Terni - Orte - Viterbo - Civitavecchia. Trasu po Orte máme projetou, je to čtyřproudovka často využívaná především kamióny kvůli úspoře na mýtném. Ve Vašem případě přináší úsporu € 16,00 v jednom směru, € 32,00 v obou směrech. My jsme bydleli na Capo Vaticano a časem jsme zjistili, že se nám vyplatí jezdit do Santa Domenica, kde přímo u silnice SP22 stojí supermarket. Ze strany Parghelia je to kousek za Tropea a Santa Domenica po pravé straně. Za nás to byl SAI, nyní je to Conad. Je to přibližně 10 km. Jinak v Parghelia jsou menší obchůdky.

# 12.03.2015, 13:21.
Jste jediní, kteří výborně a konkrétně poradí. Nemohu najít, jak se nejlépe přemístit z letiště v Bari do Villapiana - Torre Saracena. Prosím o radu. Moc děkuji. Blanka.

Viz naše odpověď ze dne 07.01.2015, 15:22.

# 09.03.2015, 21:58.
Veľmi pekne Vám ďakujem za informácie. Chcela som sa ešte opýtať, či náhodou nemáte predstavu o tom, koľko výde mýto z Benátok do Kalábrie - mesta Catanzaro, i keď neviem, či nedávate informácie iba ohľadom Benátok. Každopádne ďakujem moc za predchádzajúcu odpoveď. S pozdravom a prianím pekného dňa. Andrea.

Pokud pojedete po západní dálnici (Bologna - Firenze - Salerno), zaplatíte € 58,40. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí. Pokud pojedete po východní dálnici (Bologna - Rimini - Foggia - Taranto), zaplatíte € 66,70. Chcete-li ušetřit na mýtném, máme vyzkoušenou následující trasu, která nepředstavuje výrazné časové zdržení: Mestre - Chioggia - Ravenna - Cesena - Perugia - Orte - Salerno - Catanzaro. Úsek Mestre - Ravenna je po pobřežní silnici s minimálním průjezdem obcemi, úsek Ravenna - Orte je po čtyřproudovce vedoucí přes hory. Mýtné v tomto případě za úsek Orte - Salerno vyjde na € 21,60. Úspora je tedy více jak dvojnásobná. Trasy jsou popsané v našich italských reportážích. Další informace najdete v našem Centru otázek a odpovědí.

# 06.03.2015, 10:09.
Řehůřkovi, díky za bohatý zdroj informací z vašeho webu. Zajímám se o Kalábrii a prosím vás o informaci / odkazy o možnostech zapůjčení karavanu (obytného přívěsu za osobní auto) v Kalábrii, nejlépe v okolí Tropea či Lamezia Terme. Půjčovny aut nacházím, karavanů eventuelně kemperů nikoliv. Děkuji předem za vaši odpověď, pro mne pomoc. Antonín.

Bohužel o žádné půjčovně karavanů (roulotte) nevíme. Většinou se dá pronajmout jen v kempu na místě, stejně jako stan, chatka nebo bungalov. Většina půjčoven co se tímto segmentem zabývá Vám zapůjčí obytný automobil. Zkuste Rent IT. V jejich případě je možnost vypůjčení na letišti v Lamezia Terme. Výběr minimálně z pěti modelů.

# 05.03.2015, 21:17.
Našla jsem tyto stránky a musím vám moc poděkovat za tak skvělé informace, které jsme zde mohli nalézt. Díky nim jsme se rozhodli pro dovolenou v Kalábrii. Jsme mladá rodina, která jede do Kalábrie na Capo Vaticano - v termínu od 27.6. Vyrážíme v pátek a hledáme někoho, kdo jede stejným směrem a nechce jet sólo auto. Po trase Mikulov - Udine - Roma - Capo Vaticano. Jsme dva dospělí a tři děti. Prosím, kdo by měl zájem ať nás kontaktuje. Petra.

Těší nás, že Vám naše stránky pomáhají při plánování dovolené a věříme, že jste si vybrali dobře. Pokud se někdo na Vaši výzvu ozve, e-mail Vám přepošleme.

# 04.03.2015, 20:11.
Nedaří se mi na webu zjistit informace, proto se na Vás obracím s prosbou. Plánujeme na přelomu červen - červenec dovolenou vlakem v Kalábrii. Našla jsem Riviera del Cedro - Residence Miami Beach. Prosím, můžete mi poradit, jak bych se dostala ze Scalea do residence autobusem nebo taxi? Jaká je vzdálenost a orientační ceny za tuto přepravu? Nemáte, prosím, nějaké informace (kladné či záporné) o residenci? Předem moc děkuji za odpověď. Martina.

Residence by se měla nacházet kousek za Marina di Santa Maria del Cedro směrem k Diamante v části nazývané Miami Beach. Je to přibližně 8 km od Scalea. Autobusovou dopravu provozuje společnost Autoservizi Preite. Z autobusového nádraží ve Scalea by tam měla jet linka č. 6. Zastávka se jmenuje Fosse Bivio Santa Maria del Cedro. Je to hned první zastávka za Scalea a je na silnici SS18, za křižiovatkou se silnicí vedoucí do zmiňované obce. Tato zastávka by měla být přibližně 500 m od residence, ale kde přesně je, Vám neřekneme. Jízdenka by měla stát € 1,20. Taxi by mělo přijít přibližně na € 25,00 až € 30,00. O residenci nemáme žádné informace.

04.03.2015, 09:55.
Zvažuji letní dovolenou letecky s CK z Brna v hotelu Punta Faro na Capo Vaticano a potřebovala bych poradit, zda je v tomto středisku nějaká půjčovna aut a kolik přibližně stojí pronájem na den. Také by se mi hodilo zjistit, zda je v dosahu chůze od hotelu nějaký obchod pro nákup zejména pití, máme polopenzi bez nápojů. A v poslední řadě bych se chtěla zeptat na možnost cestování místními dopravními prostředky po okolí do bližších středisek - Tropea - i vzdálenějších vlakem, autobusem a dostupnost zastávek od hotelu. Případně mi, prosím, poraďte, zda nevíte o jiné možnosti ubytování s polopenzí nejlépe přímo na pláži a v dosahu obchodu od českých CK v této oblasti, doprava by byla letecká. Velmi děkuji. Pavla.

Na Viale Giusseppe Berto směrem od Capo Vaticano k Ricadi je cestovní agentura Old Dream Viaggi, která provozuje kancelář autopůjčovny AVIS. Cena se pohybuje od € 50,00 na den, s počtem dnů samozřejmě klesá. Otevřeno mají od 9:00 do 19:00, přestávku mají od 12:30 do 15:00. V sobotu mají otevřeno do 13:00, v neděli mají zavřeno, tzn. nelze si v tuto dobu automobil vypůjčit ani vrátit. Doporučujeme si provést online rezervaci na stránce Pronájem aut, aby tam bylo pro Vás auto připravené. K půjčovně je to od Vašeho hotelu přibližně 15 minut chůze. O kousek blíž, přibližně na půl cesty je po levé straně obchůdek, kde koupíte základní potraviny a další věci potřebné pro pobyt v hotelu, na pláži atd. Při našem pobytu jsme tam chodili nakupovat. Nejspolehlivější cestování je vlakem. Zastávka je přibližně 600 m za autopůjčovnou AVIS. Jezdí přibližně 5 regionálních vlaků v každém směru denně. Můžete se dostat do Nicotera (€ 1,80), Santa Domenica (€ 1,20), Tropea (€ 1,20), Parghelia (€ 1,80), Zambrone (€ 1,80), Briatico (€ 2,40), Pizzo (€ 3,00). Dál už asi nemá smysl cestovat. Autobusy nejsou tak spolehlivé. Kousek od obchůdku je stánek agentury, kde si můžete zakoupit místní výlety (např. na Aiolské ostrovy). Další informace včetně mapy najdete v reportáži Kalábrie 2006. Většina residencí je roztroušena na kopci, u pláží jsou spíše Villagia a kempy.

# 24.02.2015, 23:09.
Ráda bych se zeptala, zda byste mi poradili, zda je nějaké přímé vlakové či autobusové spojení z Říma na Capo Vaticano. A kde bych našla jízdní řády a cenu? Děkuji za pomoc. Martina.

Do Ricadi u Capo Vaticano se z Říma / Termini standardně dostanete s jedním přestupem v Lamezia Terme. Jediný přímý spoj jede ve 23:17 z Tiburtina - Intercity Notte 795. Stojí € 50,50 a v Ricadi je v 6:19. Jízdní řády a ceny najdete na Trenitalia. Autobusem můžete cestovat se společností Lirosi Linee, který Vás z Tiburtina zaveze do Vibo Valentia. Autobus jede v 15:00 a 22:30. Na místě je za 7 hodin a 10 minut. Cena je € 29,00. Odtud pak musíte pokračovat autobusem Ferrovie della Calabria do Ricadi. Jede ale jen jeden spoj ve 14:00. Schůdnější je to přes Pizzo - jede tam hodně spojů - a odtud vlakem. Jízdenka do Ricadi Vás vyjde na € 2,80, do Pizzo na € 1,80. Vlakem z Pizzo do Ricadi na € 3,00.

13.02.2015, 10:34.
Chtěla bych se zeptat, zda byste nevěděli, kde bych mohla najít nějaké informace o vlakovém nebo autobusovém spojení z letiště Lamezia Terme do Zambrone, popřípadě do Tropea. Děkuji mockrát za odpověď. Markéta.

Přímo do městečka Tropea jezdí z letiště jednou denně autobus Ferrovie della Calabria. Z letiště odjíždí v 18:05 a v Tropea je v 19:30. Na znamení zastaví i v Zambrone, ne přímo tam, ale na křižovatce na silnici SS522, což je blíž do Marina di Zambrone. Jízdenka do Tropea by měla stát podle tarifu kolem € 4,00. V jiných časech můžete jet z letiště autobusem Lamezia Multiservizi a vystoupit na vlakovém nádraží Lamezia Terme Centrale. Jízdenka stojí € 1,30. Zaveze Vás tam za 5 minut, autobusy jezdí od 5:45 do 23:15 po půl hodině. Z vlakového nádraží pak pokračujte vlakem Trenitalia. Jízdenka v přímém regionálním vlaku Vás přijde na € 4,00, s přestupem v Rosarno na € 7,40. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Pokud vystoupíte v Zambrone, vyjde Vás přímá jízdenka na € 3,40, s přestupem stejně.

# 09.02.2015, 14:25.
Mám na Vás dotaz, zda je možnost autovlaku z Prahy do Kalábrie v létě. A orientační cenu a nebo kde je možno to dohledat. Děkuji. Pavla.

Víme o tom, že České dráhy provozují autovlaky na Slovensko, konkrétně do Košic. O žádných přímých autovlacích do Itálie, natož do Kalábrie nevíme. Autovlaky do Itálie běžně jezdí z Vídně, ale jen na sever, konkrétně do Livorna. Více o tomto druhu cestování najdete informace v odpovědi ze dne 31.01.2015, 18:21.

# 08.02.2015, 23:38.
Měl bych na vás několik dotazů ohledně cesty do Kalábrie, do střediska Torre Saracena, pod Lecce. Budeme cestovat začátkem června autem z Nymburka (střední Čechy). Chtěli bychom víkend strávit v Římě, takže tedy cestou přes Řím a pak pokračovat směr Torre Saracena. Moje otázky směřují hlavně k ceně cesty, protože jsme tímto způsobem ani směrem necestovali. Ptám se vás, pokud by to bylo možné, zda byste mi přibližně dokázali spočítat cenu cesty, mýtné atd. a pokud máte nějaký návrh a doporučení na cestu. Předem děkuji za odpověď. Jan.

Vaše optimální trasa v prvním úseku je následující: Nymburk - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruk - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,20. Ve druhém úseku je pak optimální trasa následující: Řím - Avellino - Bari - Brindisi - Lecce - Torre Saracena. Na mýtném zaplatíte € 31,70. Při cestě zpět je optimální trasa následující: Torre Saracena - Lecce - Brindisi - Bari - Foggia - Pescara - Ancona - Rimini - Bologna - Modena - Verona - Brenner - Insbruck - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha - Nymburk. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 73,20, za průjezd Brennerem € 9,00 a za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,70. Dvě desetidenní rakouské dálniční známky jsou levnější než dvouměsíční. K tomu je potřeba připočítat náklady na pohonné hmoty. Najedete přibližně 4000 km. Průměrná cena nafty v Itálii je v současné době € 1,45 za litr, benzínu € 1,55 za litr. Při modelovém výpočtu použijeme € 1,50 za litr a spotřebu 6 litrů na 100 km. Pohonné hmoty Vás tedy vyjdou na € 360,00. Spočítejte si to podle reálné spotřeby Vašeho automobilu a typu pohonných hmot. Je také předpoklad, že budete tankovat levněji. Celková cesta Vás tedy vyjde na přibližně € 551,50. Doporučení na cestu najdete v našich otázkách a odpovědích, reportážích a Cestovatelově blogu.

# 06.02.2015, 13:47.
Rádi bychom poprvé jeli sami bez cestovky do Kalábrie do městečka Scalea Vecchia. Nemáme vůbec žádné zkušenosti s dopravou. Chtěli bychom letět do Neapole koncem května (asi 30.5.), do residence La Playa, ale pak dál nevíme, jak se dostat do cílové stanice. Poraďte, prosím, nejvhodnější cestu. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Iva.

V sobotu 30.5.2015 Vám jede z Napoli Centrale do Scalea / S. Domenica Talao přímý vlak Trenitalia Intercity v 11:45 (551), 14:50 (553), 16:50 (555), 18:50 (561). Jízdenka stojí € 19,00. V závorce je uvedeno číslo vlaku. Doba jízdy je přibližně dvě hodiny a dvacet minut. Jízdenku lze v určitých termínech a konfiguracích zakoupit i za € 9,00. Mezi tím jezdí i některé přímé regionální vlaky (6:53, 8:53, 12:25) za € 12,30, jede přibližně 3 hodiny. Z letiště na vlakové nádraží se dostanete autobusem Alibus ANM za € 3,00.

# 05.02.2015, 09:24.
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi neporadili ubytování v Kalábrii, nejblíže u Capo Vaticano, nebo přímo zde. Jsme rodina se dvěma dětmi 4 a 10 let. Vzhledem k tomu, že se k moři moc nedostaneme, bychom chtěli pěkné ubytování v rozumné cenové relaci (počítáme s ubytovám max. do 22000,- Kč) a písčitou pláž. Termín od 4.7.2015 na týden. Né velký komplex, spíše soukromější. A ještě prosím o radu, zda je lepší si zaplatit polopenzi, je-li to možné, nebo zda není problém se stravovat v místních restauracích. Poslední dotaz, kdybychom jeli bez rezervace, je problém sehnat v dané lokalitě ubytování? Moc děkuji za odpověď, velice nám to pomůže. S pozdravem Ivana.

Přímo u Capo Vaticano doporučujeme např. Residenci Esmeraldo. Je to sice 350 m nad pláží, ale jezdí tam v pravidelných intervalech minibus. Na Capo Vaticano je víceméně veškeré ubytování v residencích na kopci nebo v kopci. Je to dáno zdejším charakterem krajiny. Přímo u pláže jsou většinou kempy a villaggia. K dispozici je restaurace a bazén. Doporučujeme si přečíst naši reportáž Kalábrie 2006. Ubytování doporučujeme si rezervovat. Jedete v termínu, ve kterém může být už vše zaplněno nebo seženete ubytování jen za příliš vysokou cenu. Ve výše uvedené residenci se ubytujete při vašem počtu osob za poloviční cenu než uvádíte. Pláž je jedna z nejkrásnějších v jižní Itálii. Ohledně stravy. My si většinou jídlo připravujeme sami nebo zajdeme někam do restaurace nebo pizzérie. Nejsme tak vázaní na konkrétní místo a dobu.


# 01.02.2015, 18:06.
Řehůřkovi, našel jsem přes vyhledávač diskuzi o Kalábrii, vypadá to, že jste velice zběhlí v tomto směru :-) Chtěli bychom tam vyrazit letos s naším synkem, bude mu v dubnu rok. Chtěli bychom vzít s sebou i švagrovi, to jsou dva dospělí a dvě děti. Má otázka je taková. Dokázali byste poradit nějaké hezké ubytování do 100 m od pláže, kde by byly alespoň 2 ložnice, nemusí to být žádný přepych, jen aby se tam člověk nemusel bát, že něco chytne :-) a hlavně za opravdu slušnou cenu? Děkuji a jsem s pozdravem. Leoš.

Nepíšete, které místo preferujete, ve kterém termínu jedete, ... pak tedy obecně. Potřebujete nějaký trilo apartmán pro 6 osob, předpokládáme, že roční dítě bude spát na manželské posteli. Vzhledem k dětem je vhodná pláž s pískem, nějaký bazén v komplexu a dětský koutek. Nepředpokládáme nějaké výraznější cestování po výletech. Na pobřeží jónského moře v Guardavalle Marina je velice oblíbený komplex Villaggio Faro Punta Stilo s jednoduše vybaveným ubytováním, což je vyvážené nižší cenou. Trilo-6 tam nabízejí s pokojem s manželskou postelí (2+1), s pokojem se dvěma lůžky (2+0) a s obývacím pokojem s patrovou postelí (0+2). Od června koupíte týden v tomto apartmánu od přibližně 4750,- Kč - Invia. Na pobřeží Tyrhénského moře v Zambrone pak doporučujeme Baia di Zambrone ve stejné konfiguraci jako předchozí s písečnou pláží, ve stejném termínu za přibližně 7200,- Kč - Invia. V červnu a srpnu ceny samozřejmě závratně rostou jako všude v Itálii.

31.01.2015, 18:21.
Zaslechla jsem informaci, že je možné kombinovat dopravu do Kalábrie, osobní auto do Německa a odtud vlakem do Itálie, přesně nevím, až kam je možné dojet přímo a poté opět pokračovat autem. Děkuji za informaci. Dana.

Do Itálie jezdí z Německa autovlaky jen sezónně. V současné době mají na letní sezónu v plánu spoje do Švýcarska, Rakouska a Skandinávie. Doporučujeme sledovat stránky DB Autozug, oficiální stránky autovlaků německých drah. Do Itálie jezdí také autovlaky z rakouské Vídně, víme ale jen o spojích na sever - Verona, Livorno. Doporučujeme sledovat stránky ÖBB, oficiální stránky rakouských drah. Autovlaků se týká podstránka Reiseplanung / PKW, Motor & Fahrrad / Auto am Zug.

# 30.01.2015, 09:33.
Chtěl bych vás požádat o radu. Máme naplánovanou dovolenou do Kalábrie na Capo Vaticano od 6.6. do 13.6. 2015. Co nejsem schopný dohledat, je spojení mezi letištěm Lamezia Terme na Capo Vaticano a v den návratu zpět. Můžete mi, prosím, poradit nějaký spoj, případně odkaz, kde je možné spojení dohledat? Předem moc děkuji. S pozdravem Martin.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 25.08.2014, 09:23.

# 27.01.2015, 22:15.
Chtěl bych se zeptat, zda byste mi mohli poradit, kolik mě vyjde cesta z Brna do Guardavalle Marina v Kalábrii. Potřeboval bych vědět, na kolik mě přijdou dálniční poplatky a jaká je momentální cena nafty. Prosím, kontaktujte mne na e-mail. Děkuji. Ondřej.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - Salerno - Cosenza - Lamezia Terme - Germaneto - Soverato - Guardavalle Marina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 72,10. Průměrná cena nafty v Itálii je € 1,41 za litr, koupíte ale i za cenu € 1,25 za litr. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu. Konkrétně na Vaší trase jsou námi vyzkoušené smysluplné cesty mimo dálnici následující: Arnoldstein - Gemona (SS13) a Mestre - Ravenna - Perugia - Orte (SS309, SS3bis). Mýtné v Itálii se pak sníží na € 32,90, což je úspora € 39,20 resp. € 78,40 v obou směrech.

# 19.01.2015, 14:18.
Letos již potřetí jedeme v létě do Kalábrie, jezdíme autem, takže doprava po souši pro nás není problém, ale letos bychom rádi vyrazili na Stromboli a podnikli tam i nějaký výlet. Chtěla bych se zeptat, zda se dá sehnat spojení ideálně z blízkosti Capo Vaticano (Ricadi), ale klidně i z jiného místa, na Stromboli. Našla jsem spoustu lodních celodenních výletů, ale tam je to spíš o prohlídce města na ostrově Lipari, což se nám zase úplně nechce. Moc děkuji a přeji krásný den. Michaela.

Z přístavu v Tropea podnikají plavby i přímo na Stromboli. Jsou to však organizované výlety. Pravidelné linky jezdí až z úplného jihu - Reggio Calabria nebo ze Sicílie (Messina, Milazo). Podívejte se na naši stránku Trajekty - Aeolian Islands.

# 12.01.2015, 20:35.
Poprosila by som informáciu, o možnosti dopravy z Capo Vaticano na Etnu, ideme letecky do Capo Vaticano a chceli by sme si urobiť výlet na Etnu, je možné si požičať auto, alebo sa tam dopraviť autobusom, priamo pod Etnu? Ďakujem. Adriana.

Doporučujeme si půjčit auto. I tak je absolvování tohoto výletu během jednoho dne náročná záležitost. My jsme absolvovali výlet na Etnu z Katánie a bylo to téměř na celý den. Viz naše reportáž Oblast lávy, síry a popela. Jinak existuje ještě možnost organizovaného výletu s některou z místních agentur.

07.01.2015, 15:22.
Chystáme se s kamarády na dovolenou do jížní Itálie. Vybrali jsme si Villaggio Torre Saracena poblíž městečka Villapiana. Nemáme k dispozici však auta. Hledáme nějakou levnou dopravu co nejblíže k tomuto místu. Mohli byste poradit? Aneta.

Přímá autobusová nebo vlaková doprava tam z České republiky nejezdí. Pokud pomineme možnost, že se domluvíte s nějakou cestovní kanceláří, která tam vozí své klienty, jeví se jako nejlepší trasa linkovým autobusem s jedním přestupem v Padova. Do Padova se dostanete s mnoha společnostmi. Nejlevněji se Student Agency - 2700,- Kč a Tourbus - 2490,- Kč. Cena je za zpáteční jízdenku. Z Padova pak můžete pokračovat autobusem SAJ. Odjíždí ve 20:10 z Terminal Bus Corsia 12 a ve Villapiana Lido je následující den v 8:34 u hotelu Corallo. Jednosměrná jízdenka stojí € 54,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, nakombinujte si to tak, aby to ve Vašem termínu navazovalo. Podle našeho názoru Vám vyjde levněji doprava letecká. Musíte se dostat do Bari. Tam létá Wizzair. Z letiště v Bari se pak dostanete do centra k vlakovému nádraží kyvadlovou dopravou AMTAB č. 16 za € 0,90. Je to však hodně zastávek. Lepší je jet expresem Tempesta za € 4,15. Z Bari Centrale pak můžete jet autobusem SAJ přímo do Villapiana Lido za € 15,00. Za stejnou cenu se tam dostanete vlakem Trenitalia s přestupem v Taranto na železniční autobus. Vlaků jezdí více a je to spolehlivější spojení. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je třeba si to vyhledat podle příletu letadla.

# 06.01.2015, 11:56.
Dnes jsem Vám odesílala dotaz ohledně Kalábrie a nakonec mám ještě jeden :-) Potřebovala bych vědět, jak je to s dopravou po Kalábrii. Myslím tím něco jako MHD. Dám příklad. Kdybychom se chtěli dostat z Ricadi do Zambrone? Je nějaká možnost autobusové přepravy nebo vlaku? Předem moc děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem Marekéta.

Spolehlivější je využívat vlak, který kopíruje pobřeží. Trasa od Reggio Calabria po Lamezia Terme trvá osobním vlakem přibližně 2,5 hodiny a od Ricadi směrem na sever jsou to zastávky S. Domenica (5 min, € 1,20), Tropea (10 min, € 1,20), Parghelia (16 min, € 1,80), Zambrone (22 min, € 1,80), Briatico (29 min, € 2,40), Vibo Marina (37 min, € 3,00), Pizzo (42 min, € 3,00) a na jih Nicotera (18 min, € 1,80), ... Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 06.01.2015, 07:50.
Moc mě potěšilo najít takové stránky plné užitečných informací :-) Mám také jednu otázku. Chystáme se teď na jaře do Kalábrie - Capo Vaticano od 16.6. do 26.6. Myslíte, že v tuto dobu tam již bude teploučko na pěkné koupání? Je dobré tam letět v tuto dobu? Předem děkuji za odpověď a ať se Vám daří :-) Markéta.

Samozřejmě že tam bude nádherně. Je to už hodně na jihu. My jsme byli na severu Kalábrie (Praia a Mare) v druhé polovině května a bylo tam skvěle. Na Capo Vaticano jsme byli začátkem června a také úžasné počasí a teplá voda. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006.