ITALSKÉ ALPY 2024

Italské Alpy v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Italské Alpy 2024

Italské Alpy představují vysokohorský oblouk na severu Itálie, který se táhne od hranic s Francií na západě, kolem kranic se Švýcarskem a Rakouskem na severu až k hranicím se Slovinskem na východě. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4807 m). Nejvýznamnější jezera jsou Lago di Garda, Lago Maggiore a Lago di Como. Nejvýznamnějším řekami jsou Adige, Pád a Brenta. Na území Italských Alp jsou tři národní parky - Parco Nazionale Stelvio, Parco Nazionale del Gran Paradiso a Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. V půvabných údolích pod velkolepými masivy se prohánějí lišky, divoké kočky, kamzíci, kozorožci a typické hvízdavé zvuky vydávají svišti. Nad štíty se vznášejí orli královští a skalní. V létě se stávají Italské Alpy rájem turistů, v zimě rájem lyžařů. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud jsou Italské Alpy cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 01.04.2024, 20:09.
S kamarádkami vyrážíme 18.4. do Livigna. Pojedeme z Plzně. Ráda bych se zeptala na poplatky cestou, zda je to pouze rakouská dalnice a tunel? A o radu ideálního času vyrazit kvůli případným možným kolonám. Předem moc děkuji. Eva.

Ano, je to tak. Pokud nebudete objíždět rakouskou dálnici, budete potřebovat desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 11,50. Jednodenní stojí € 8,60 a dvouměsíční € 28,90. Následně na švýcarsko-italské hranici zaplatíte průjezd tunelem Munt la Schera ve výši CHF 29,00 při jednosměrném průjezdu nebo CHF 42,00 při obousměrném průjezdu. Mýto můžete zaplatit online. Rakouskou dálniční známku přes Asfinag, tunel přes Engadiner Kraftwerke. Vzhledem k tomu, že jedete už ve čtvrtek, neměl by být velký problém z obrovskými zácpami. Kolony se mohou tvořit u velkých měst ráno a odpoledne.

# 13.03.2024, 17:27.
Měla bych na Vás dotaz ohledně Bergama, kam se chystáme za 14 dní. Víme, že město je menší, a tak bychom se chtěli vlakem ještě někam podívat. Co byste nám doporučil? Dívali jsme se, že blízko je např. Milán nebo jezero Como. Případně byste doporučil jiný typ dopravy? Nebo je něco zajímavějšího k vidění? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Vlak je určitě vhodný dopravní prostředek pro cestování v této oblasti. Kromě Milána, který není jen na jeden den, takto můžete navštívit další zajímavá města, jako např. Brescia. Pokud jste milovníkem termálních lázní, potom doporučujeme San Pellegrino Terme. Dopravíte se tam autobusem Bergamo Trasporti. Kromě již zmiňovaného jezera Como můžete navštívit také jezero Lago d'Iseo.

# 25.02.2024, 10:19.
Potřebuji do Livigna sněhové řetezy, když mám čtyřkolku? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Obec Livigno vyhláškou č. 136 ze dne 6. listopadu 2017 zavedla na celém území obce pravidla týkající se povinnosti používat zimní pneumatiky nebo mít s sebou sněhové řetězy. Od 15. listopadu do 30. dubna musí všechna motorová vozidla, s výjimkou dvoukolových mopedů a motocyklů a zemědělských vozidel, v případě sněžení nebo kluzké vozovky jezdit vybavená zimními pneumatikami nebo vybavená nezbytnými protiskluzovými prostředky, vhodnými pro jízdu na sněhu nebo ledu a vhodné pro typ používaného vozidla. V případě sněhu nebo ledu na vozovce jsou vozidla povinná projet s namontovaným protiskluzovým zařízením, pokud na vozidle již nejsou namontované zimní pneumatiky. Toto opatření má platnost i mimo uvedené období, pokud dojde ke sněžení nebo tvorbě ledu. Nicméně nad Livigno, na silnici č. SS301 je dopravní značka s dodatkovou tabulkou rozšiřující toto období od 15. října do 30. dubna a nařizující použití sněhových řetězů, samozřejmě pokud to situace na vozovce vyžaduje.

# 21.02.2024, 12:33.
Prosím, jak udržovaný je v zimě úsek silnice SS48 při vyjezdu z dálnice A22 - Egna/Ora/Termeno do Val di Fiemne? Zuzana.

Silnice SS 48 bývá v zimě standardně udržovaná. Při kalamitních stavech bývají problémy (i uzavírky) až v její vysokohorské části - Passo Pordoi.