ITÁLIE 2011 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2011 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2011. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2011.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.06.2011, 18:54.
Na počátku července se vydáme s rodinou do Paesta v Kampánii. Zajímalo by mě, zda existuje v Kampánii také nějaká obdoba Roma Pass, poskytující slevy při návštěvách památek a muzeí. Na stránkách Trenitalia jsem zaregistroval, že lze zakoupit již před odjezdem rovněž kartu na slevu na italské železnici na jeden týden. Víte něco bližšího? Děkuji. S.

Ano existuje. Jmenuje se Campania Arte Card a má několik variant. Vždy se jedná o rozsah nějakých atrakcí (muzea, památky, atd.) po dobu několika dnů - tři nebo sedm. Určitý počet atrakcí (v některých variantách všechny) je zdarma, zbývající potom se slevou. K tomu je v ceně veřejná doprava Unico Campania. Veškeré informace včetně cen najdete na výše uvedených stránkách. Trenitalia nabízí různé promoakce (děti zdarma, slevy pro mladé a seniory, jízdenky za pevnou cenu, flexibilní jízdenky, rodinné jízdenky atd.). Tyto promoakce jsou obměňovány. Jejich aktuální nabídku najdete na výše uvedených stránkách v oddíle Promozioni e oferte, kde jsou přesně popsané podmínky konkrétních akcí. O týdenní kartě nemáme v této chvíli žádné informace.

# 07.06.2011, 10:53.
Měla bych dotaz ohledně cestování vlakem po Itálii s dítětem do 6 let. Nevíte, jaké slevy mají děti ve vlaku po Itálii? Budeme cestovat se synovcem, kterému je 5 let. Dříve to nebylo do 6 let ale do 1 metru výšky dítěte - cestovalo zdarma - nevíte jak to je teď? Děkuji moc za odpověď. Petra.

Děti do nedovršených 4 let cestují zdarma, ale nemají nárok na vlastní sedadlo. Děti do nedovršených 12-ti let mají 50% slevu, 30% ve vlacích VL a CC.

# 06.06.2011, 14:25.
Jedem v půli července do Porto Santa Margherity, vyjíždíme z Chebu, dále směr Mnichov. Můžete mi sdělit poplatky při cestě a pokračování cesty z Mnichova do Margherity? Děkuji. Danuše.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Waldsassen - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - S. Stino di Livenza - Caorle - Porto Santa Margherita. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 10,80. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Počítejte se zpožděním v úseku Salzburg - tauernské tunely. Doporučujeme vyjet dříve.

# 03.06.2011, 07:54.
Prosím, o info o trase a poplatcích na trase Plzeň - Riccione. Kde a kolik se platí poplatky? Děkuji moc. J.

Vaše optimální trasa je Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Cesena - Rimini - Riccione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00, v Itálii na mýtném € 31,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 02.06.2011, 11:53.
Objevila jsem vaše stránky a měla bych na Vás prosbu, zda byste mi mohli poradit. Dne 10.6.2011 jedeme do Itálie - Lido di Jesolo. Náš apartmán je v blízkosti Piaza Mazzini, ale agentura u které nás autobus vysadí, je v ulici Via Levantina u Piaza Milano. Koukala jsem se, je to dost daleko, a agentura svoz k apartmánům nezajištuje. Máme se dopravit sami. Je nás pět osob. Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte nějaký místní autobus, který tam jezdí a kolik stojí + kolik se platí za zavazadla. Popřípadě jinou radu, jak se tam nejlépe dostat. Předem děkuji za odpověd a jsem s pozdravem. Š.

Po Lido di Jesolo jezdí linky ATVO, konkrétně č. 60 a 61, lokálně jsou značené 2 a 3. Jezdí z Autostazione na Piazza Faro resp. Cortellazzo. První jede po páté hodině ranní, poslední před jedenáctou hodinou večerní. Frekvence je přibližně 20 minut. Bohužel přesné zastávky neznáme.

# 02.06.2011, 09:13.
Chtěl bych se zeptat, zda mi můžete napsat, na kolik vyjde cena mýtného na dalnicích v Itálii osobním vozem. Jel bych z Prahy do Lido Adriano přes Lago di Garda. Děkuji za odpověď. Lukáš.

Rakouská desetidenní dálniční známka Vás přijde na € 7,90, mýtné přes Brenner na € 8,00 a mýtné v Itálii € 28,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 01.06.2011, 20:56.
Mám otázky ohledně cesty z Plzně do italského Roccarassa. Chtěla bych vědět cenu poplatků a pokud možno nejlepší cestu. A ještě zda náhodou nevíte, jak je to s cestovními doklady. Mám děti zapsané v občance, tak zda to stačí, anebo musejí mít pas a zda mě stačí občanka. Dětem je 6, 9 a 12 let. Mnohokrát děkuji za odpověď. Katka.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Pratola Peligna (sjezd z dálnice) - Sulmona - Roccaraso. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00. V Itálii zaplatíte na mýtném € 50,40. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Občanský průkaz je pro Vás cestovním dokladem v zemích EU, můžete tedy na něj vycestovat. Pro Vaše děti zapsané do občanského průkazu však cestovním dokladem není. Je třeba pro každé z dětí vyřídit pas. V současné době mohou ještě cestovat na pas rodičů děti do 15-ti let, pokud byly do něj zapsané do 1. září 2006. Zapsiovat lze do pasu ještě děti mladší deseti let. Do cestovních dokladů nebude možné vůbec zapisovat děti od 1.7.2011.

# 31.05.2011, 08:25.
Pane Řehůřek, chystáme se s rodinou na dovolenou do Itálie. Jezdíme do Itálie každý rok minimálně 2x, ale teď poprvé jedeme kvůli dcerám pod stan. Nevíte, jak to je se stanováním mimo kempy v Itálii? Máme v plánu kempy u moře, ale chceme do Julských alp a tam bychom rádi na divoko. Jen mám strach, aby nebyl průšvih. Děkuji za odpověď. Martina.

V Itálii je stanování ve volné přírodě zakázáno. Pokud budete přistiženi, riskujete vysokou pokutu. Lze stanovat pouze se souhlasem majitele pozemku.

# 29.05.2011, 21:31.
V červenci se chystáme do Itálie autem, kemp TamTam - Giulianova Lido. Prosím, jakou máme zvolit trasu? Vyjíždíme z Ostravy. Prosím ještě o zaslání informace, kolik nás budou stát poplatky na mýtných branách a průjezdy tunelem. Děkuji. Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Giulianova. Na sjezdu z dálnice Taramo - Giulianova se držte na mýtnici vpravo (dvě brány vpravo jsou s obsluhou, přijímají hotovost i karty, bohužel ne vždy jsou otevřené, potom je třeba využít bránu úplně vlevo s automatem). Za mýtnicí se držte rovně a na stopce odbočte vlevo na Giulianova - Teramo. Pokračujte pořád rovně podél budov s reklamami (pozor, neodbočit doleva na Teramo). Až na další křižovatce se stopkou odbočte vlevo na Giulianova. Nechte se navést na kruhový objezd, který přejeďte a pokračujte pod dálnici směr Giulianova po SS80. Projeďte Colleranesco a Castorano až dojedete na velkou křižovatku v Giulianova. Přejeďte ji rovně přes most přes železniční trať. Po levé straně budete mít starý kostelík, silnice se stočí vlevo, na křižovatce tvaru T odbočte vpravo (další za jednosměrkou). Kruhový objezd (po levé straně jsou bytovky) přejeďte rovně a potom opět následuje kruhový objezd. Přejeďte ho opět rovně a to už přijíždíte k moři. Až skoro u moře, před zatáčkou doleva je po pravé straně kemp Tam Tam. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, další poplatky se v Rakousku neplatí. V Itálii zaplatíte na mýtném € 43,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v naší reportáži Gargano 2008 .

# 24.05.2011, 22:11.
V pátek tj. 27.5.2011 jedu pracovně do Florencie, chtěl jsem se informovat na kolik mě přibližně vyjdou poplatky za mýtné. Pojedu přes Německo, Rakousko, Insbruck, Bolzano, Trento, Verona, Bologna a Florencie. Já jsem to spočítal na přibližně € 64,00 bez rakouské dálniční známky. Je to aktuální částka? Moc děkuji. S pozdravem M.

Průjezd Brennerem Vás přijde na € 8,00, mýtné v Itálii na € 30,00, celkem tedy € 38,00 v jednom směru, € 76,00 v obou směrech + € 7,90 rakouská dálniční známka.

# 23.05.2011, 12:31.
Nevíte kolik stojí parkování v San Marinu pro autobus? Moc by mi tato informace pomohla, děkuji. Zuzana.

1 hodina € 3,60, 2 hodiny € 7,20, 3 hodiny € 9,00, 4-6 hodin € 10,00, 7-24 hodin € 20,00.

# 16.05.2011, 09:29.
Lze prosím zjistit vlakové spojení z Mnichova do Ancony na 22. července, a jaká by byla případná cena pro 2 dospělé a 2 děti (11 let a 2 roky)? Moc Vám děkuji za odpověď. Dita.

Asi nejvýhodnější spojení je ráno v 9:31 vlakem EC DB-ÖBB EuroCity z München Hbf do Bologna Centrale, kam přijede v 16:26, a odtud v 16:50 vlakem ES 9817 Freccibianca Milano Centrale - Bari Centrale. Do Ancony přijede v 18:39. V případě, že nestihnete přípoj, jede přímých spojů z Bologna do Ancona několik do hodiny. Jízdní řády na červenec však ještě nejsou vydané, takže se to může ještě změnit. Ceny bohužel neznáme. Víme jen, že ten vlak z Bologna do Ancona stojí ve druhé třídě € 21,50 a v první třídě € 28,50. První dítě by mělo mít 50% slevu, druhé by mělo cestovat zadarmo bez nároku na sedadlo.

# 15.05.2011, 19:21.
Děkuji, a nevíte kolik výjdou asi poplatky? Tomáš.

Rakouská desetidenní známka stojí € 7,90, mýtné v Itálii € 9,40 v jednom směru.

# 15.05.2011, 13:05.
Prosím Vás o radu, jak nejlépe cestovat z Prachatic do Caorle? Jaké jsou kde poplatky a přes jaká města pojedeme? Jedeme letos poprvé autem, tak chceme být připraveni. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Jitka.

Vaše optimální trasa je následující: Prachatice - Strážný - Passau - Pocking - Braunau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a za mýtné v Itálii € 10,80. Při cestě zpět jsou poplatky stejné s tím, že pravděpodobně využijete v Rakousku původní dálniční známku.

# 14.05.2011, 17:49.
Chtěl bych se vás zeptat, kudy by podle vás byla nejlepší cesta z Nové Paky do Bibione. Děkuji za odpověď. Tomáš.

Určitě doporučujeme trasu přes Hradec Králové - Svitavy (alternativně Pardubice - Žďár nad Sázavou) - Brno - Mikulov (alternativně Břeclav - Grosskrut) - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione.

# 14.05.2011, 16:16.
Možná budete vědět o lodní dopravě mezi Caorle a Benátkami a zpět v období květen 2012. Děkuji. R.

Zkuste se podívat na stránky motonavecaorle.com. Společnost Uragano pořádá od Po do Pá vždy v 8:00 hodin cestu do Benátek, zpět odjíždí loď z Benátek v 16:00. Je to však sezónní záležitost. Zkuste vznést dotaz na kontakt z výše uvedených stránek, jak je to v květnu.

# 11.05.2011, 13:28.
V září jedeme poprvé na dovolenou se dvěma mrňaty autem, tak mám z toho trochu obavy, mohli byste mi, prosím, napsat nejrychlejší a nejlacinější cestu z Chomutova do italského Rimini včetně poplatků, kde a jak? Moc děkuji a přeji krásný den. M.

Nejrychlejší cesta není nejlacinější, ale s malými dětmi jinou nedoporučujeme. Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii € 30,50. Při cestě zpět jsou poplatky ve stejné výši, do 10-ti dnů využijete stejnou dálniční známku v Rakousku.

# 03.05.2011, 19:00.
Pane Řehůřek, Vaše stránky jsou super. Mám prosím dotaz, chystám se do Itálie z Havířova od 27.8. do 3.9. - letovisko San Benedetto del Tronto. Prosím, napište mi, jaký je provoz v Itálii a na kolik mě vyjdou všechny poplatky. Moc Vám fandím a děkuji. S pozdravem Zdenek.

V Rakousku Vás přijde desetidenní dálniční známka na € 7,90, mýtné v Itálii od Tarvisia po San Benedetto del Tronto na € 42,00. Ve Vašem termínu by už provoz na italských dálnicích měl být ve Vašem směru OK. Počítejte s menším zdržením v okolí Mestre a Bologna.

# 03.05.2011, 18:04.
Začátkem dubna jsme se vrátili z Říma a paráda. Z letiště Fiucimino jsme jeli shutle busem za € 8,00 na Termini. Myslím, že to bylo docela vydařené, protože jsme nemuseli nikde přesedat a ještě jsme měli pěknou vyhlídkovou jízdu. Teď se chystáme do Neapole, ale letenky tam jsou daleko levnější do Říma. Nevíte, prosím, zda nejezdí nějaké autobusy z Říma do Neapole, nejlépe přímo z letiště Fiucimino? Moc děkuji za odpověď a zdravím. Vratislava.

Přímý spoj z letiště nejezdí. Dopravte se na Tiburtina (vlakem FR1 za € 8,00) a odtud jezdí ve 22:30 (Pá, Ne) nebo 20:30 (ostatní dny) autobus TTI do Neapole. Tam je přibližně za 2 hodiny a stojí € 15,00. Můžete se také dopravit na Termini a odtud jet vlakem (nejlevněji za € 10,50).

# 02.05.2011, 14:12.
V červenci jedeme na dovolenou na Palmovou riviéru do San Benedetto del Tronto. Chceme jít s dětmi do aquaparku Onda Blue. Zajímá mně, zda je nutné mít v areálu aquaparku koupací čepici, nebo je to dobrovolné. Děkuji. Naďa.

V Onda Blu je povinnost používat koupací čepice ve všech bazénech. Dají se zakoupit při vstupu do areálu. Doporučujeme si prostudovat provozní řád, který je zveřejněný na oficiálních stránkách Acquapark Onda Blu.

# 29.04.2011, 14:08.
Ráda bych se zeptala, zda je v italských kempech nutné platit poplatek za stan, když ho mít nebudeme a chtěli bychom spát jen pod širákem. Děkuji za odpověď. Michaela.

V italských kempech se většinou platí za místo - Piazzola a za osoby. Místo je parcela o určité velikosti (a podle toho ceny) s elektrickou přípojkou. Na tuto parcelu můžete umístit auto a stan nebo karavan nebo obytný automobil.

# 28.04.2011, 20:45.
V červnu jedeme do Itálie, San Giorgio (soukromé ubytování) a teď nevíme, jak nejlépe se tam kromě autem dostat, zatím jsem našla jen jednu cestovku, která jezdí do San Benedetto (CK Erbia), ale možná můžete poradit jinde. Děkuji. Petra.

Obcí San Giorgio je po celé Itálii hodně. Pokud však mluvíte o San Benedetto del Tronto, potom máte zřejmě na mysli Porto San Giorgio u Fermo. V červnu je velká šance se domluvit s nějakou CK na dopravě. Jinak samozřejmě můžete využít veřejné dopravy. Do Mestre můžete jet např. se Student Agency (jízdenka stojí 1400 Kč, lze ji však sehnat i levněji) a odtud potom vlakem do stanice Porto San Giorgio - Fermo. Přímý vlak IC tam jede necelých pět hodin a jízdenka stojí € 36,50. Podle typu vlaku však zaplatíte i méně nebo více. Je třeba si vhodný spoj vyhledat na trenitalia.it.

# 28.04.2011, 18:10.
Chtěla jsem se zeptat. V srpnu 2011 jedeme autem do Itálie do Caorle. Jaká je nejrychlejší trasa, kolik zaplatíme za dálniční známky, mýtné atd. A kdy je nejlepší vyjet ... nástup je v sobotu. Děkuji moc a hezký den. Barbora.

Záleží na tom, kde překročíte hranice. Pokud v Rozvadově nebo Dolním Dvořišti, jeďte na Salzburg a Villach, pokud v Mikulově, jeďte na Vídeň, Graz a Villach. Dále potom pokračujte do Itálie přes Tarvisio a Udine. Z dálnice sjeďte na San Stino di Livenza a pokračujte do Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90. Pokud pojedete přes Salzburg, zaplatíte ještě € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii zaplatíte na mýtném € 10,80. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. Zvolili jste si velice obsazený termín. V srpnu je nejvyšší sezóna, všichni jedou na jih. Podle toho upravte termín odjezdu - čím dříve, tím lépe. Zvláště v úseku Salzburg - tauernské tunely se tvoří od pátečního podvečera do sobotního rána velké kolony.

# 26.04.2011, 00:41.
Uvažujeme o ceste do Talianska po trase Košíce - Zadar v Chorvátsku, a potom trajektom do Ancony a ďalej pokračovať do Martinsicuro. Chceme ušetriť na ceste a hlavne aby bola čo najmenej únavná. V Martinisicuro si chceme nájsť ubytovanie na blint v mesiaci júl. Myslíte si, že je to jednoduchšia trasa a že ubytovanie sa dá nájsť aj takto? Ďakujem. Monika.

V tomto případě je Vaše optimální trasa následující: Košice - Miskolc - Budapest - Nagykanizsa - Zagreb - Karlovac - Bosiljevo - Otočac - Zadar. Maďarská desetidenní dálniční známka Vás přijde na 2750 HUF (€ 10,40), měsíční na 4500 HUF (€ 17,00). V úseku Goričan - Sv. Helena zaplatíte na mýtném 36 HRK (€ 4,90), v úseku Lučko - Zadar západ 105 HRK (€ 14,28). Trajekt ze Zadaru do Ancony se společností Jadrolinija Vás přijde na přibližně € 180,00 (bez kabinky, 2 dospělí a auto). Mýtné v Itálii (Ancona - Martinsicuro) na € 5,10. Celkem Vás obě cesty přijdou tedy při desetidenní variantě na € 419,00, při vícedenní variantě na € 425,50. Časově je cesta s trajektem přibližně stejná jako byste jela po pevnině přes Budapest, Maribor a Mestre. Poplatkově odpadne mýtné v Chorvatsku, přibude dálniční známka ve Slovinsku - € 30,00 (měsíční) a mýtné v Itálii vzroste na € 34,80. Celkově tedy obě cesty za € 110,00 (resp. € 116,60). Při pozemní variantě se jedná tedy o podstatně nižší částky při stejné časové zátěži. Za více najetých km (přibližně 2x400) zaplatíte přibližně € 66,00 (nafta - 5,5 l/100 km). Hledat ubytování až na místě v červenci je riziko. Doporučujeme předchozí rezervaci.

# 19.04.2011, 13:19.
Prosím, chtěla bych se zeptat. Jedeme v červenci do Itálie, je to Marche, Ambruzzo ... Cologna Spiaggia. Prosím, chtěli bysme vědět, kolik dáme peněz za veškeré polatky v Rakousku a Itálii. Velice Vám děkuji za odpověd. S pozdravem Petra.

Ceny závisí na tom, odkud jste a kde tedy překročíte hranice. Každopádně ve všech variantách potřebujete rakouskou dálniční známku, která stojí na deset dnů € 7,90. Pokud pojedete přes Rozvadov a Brenner, potom ještě zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem, pokud pojedete přes Dolní Dvořiště a Villach (Tarvisio), potom zaplatíte € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Pokud pojedete přes Mikulov a Villach (Tarvisio), potom už kromě dálniční známky neplatíte nic. V Itálii potom za úsek Brenner - Giulianova zaplatíte € 43,80 resp. za úsek Tarvisio Giulianova € 43,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši, pokud jedete na více jak 10 dnů, potřebujete v Rakousku další dálniční známku, do desti dnů využijete původní. Tip na úsporu na mýtném v Itálii najdete v naší reportáži Gargano 2008.

# 18.04.2011, 23:34.
Chtěl bych se zeptat, jaká je možnost dostat se z Prahy do Trieste autobusem. Jezdí nějaká pracidelná linka? Děkuji moc. Tomáš.

Můžete jet např. linkou společnosti Student Agency. Její přípoj Vás dopraví do Brna a odtud potom jezdí pravidelný spoj každé Po, St, Čt a Ne ve 21:00. V Udine je potom v 5:15. Tyto časy jsou nově platné od 8.5. Pokud pojedete v nejbližší době, podívejte se na výše uvedené stránky, kde najdete i cenové varianty. Do Udine je nutná předchozí rezervace. Z Udine (Autostazione Viale Europa Unita, je to hned u vlakového nádraží) bude asi nejlepší cestovat vlakem. Jezdí jich několik do hodiny a jízdenka stojí € 7,25. V Trieste budete za 1 - 1,5 h. Z Prahy můžete do Udine přímo se společností Tourbus. Odjíždí v 15:30 a v Udine je ve 3:10 - Út, St, Pá, Ne. Cena je 1.390,-, U Student Agency se můžete dostat v dostatečném předstihu ale i na 1.100,-Kč.

# 14.04.2011, 08:48.
Letos v září se chystáme do Itálie na Palmovou riviéru do města Silvi Marina. Chtěla bych Vás poprosit o nejlepší cestu z Havlíčkova Brodu a o cenách mýtného a dálničních známek. Taky bych se chtěla zeptat, zda počasí v tuto dobu (10.9.-17.9.) je ještě ve střední Itálii na koupání a zda už není moc po sezóně a jsou otevřeny restaurace a obchody. Předem moc děkuji za odpověď Martina.

Vaše optimální trasa z Havlíčkova Brodu do Silvi Marina je následující: Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň (alternativně Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň) - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii potom zaplatíte na mýtném za jeden směr € 44,40. Tipy na úsporu najdete v naší reportáži Gargano 2008. Ve Vašem termínu to samozřejmě není tak ideální ve všech ohledech jako v sezóně. Nicméně pokud nebudete mít vyloženě smůlu na špatné počasí, tak se určitě budete moci koupat i slunit a do restaurací a obchodů se také dostanete. Spíše počítejte s tím, že některé bary, pizzérie apod. u pláže mohou být zavřeny.

# 30.03.2011, 19:54.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Začátkem července pojedeme z Liberce s přáteli na dovolenou do Itálie. Chtěli bychom přespat 2 dny v Montecatini Terme a udělat si výlet do Florencie a Pisy, dále potom 2 dny v Římě a potom trajektem na Sardinii. Prosím o radu - nejkratší cesty a poplatky za komunikace + trajekt na Sardinii. Předem moc děkuji za odpověd. S pozdravem Iva.

Z Liberce jeďte směr Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Firenze Nord - Montecatini Terme. V Německu se poplatky neplatí v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a v Itálii na mýtném € 31,90. Výlet do Florencie Vás vyjde po dálnici na € 2,50, do Pisy € 4,10, do Říma na € 21,00. Z Říma do přístavu Civitavecchia potom zaplatíte € 2,00. Trajekt Vás vyjde v jednom směru pro dva dospělé a auto na přibližně € 110,00 až € 150,00. Záleží na společnosti a čase. Na Sardinii se za silnice neplatí, zpáteční cesta z Civitavecchia Vás vyjde na mýtném na € 51,60. Mýtné a dálniční známka v Rakousku je ve stejné výši.

# 30.03.2011, 12:50.
Potřebovala bych vědět, zda existuje nějaká možnost dopravy, nejlépe vlaková, z letiště Fiumicino Roma do Silvi Marina. Předem děkuji za odpověď! Eva.

Z letiště Fiumicino do Silvi se dostanete vlakem se dvěma přestupy. Nejdříve musíte vlakem FR1 na Tiburtina, odtud vlakem na Pescara Centrale a odtud vlakem do Silvi. Cestovat budete něco málo přes pět hodin, jízdenka Vás vyjde na € 20,90. Vlaková stanice v Silvi je prakticky v Silvi Marina, přibližně 200 m od moře.

# 14.03.2011, 19:44.
Na dovolenou do Itálie si povezu kola na nosiči upevněným na tažném zařízení. Slyšel jsem, že takto převážená kola musí mít nějaké dodatečné označení. Můžete mi to zjistit? Děkuji. S pozdravem G.

Jízdní kolo na zadním nosiči musí být opatřeno varovnou značkou ve tvaru čtverce červené barvy, o rozměrech 50x50 cm a se čtyřmi červenými odrazkami v rozích.

# 05.03.2011, 15:36.
V červnu se chystáme s CK do Rimini, a bohužel se nikde nemůžu dopátrat (ani přímo v CK), jak je to s plážovým servisem, proto se obracím na Vás, zda mi můžete poradit. Platí se tedy vstup na soukromou pláž + plážový servis? Nebo je možné zaplatit si pouze vstup? A dítě platí stejnou částku jako dospělý? Nám řekla slečna v CK, že poplatek je 880 Kč, ale ona sama neví, zda za osobu, či rodinu. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Lucie.

Na každé pláži to může být jinak. Obecně se platí za jeden slunečník a dvě lehátka. Např. na jedné pláži byly loni ceny v sezóně (od 15. června) € 16,00 za den nebo € 85,00 za týden.

# 03.03.2011, 03:24.
V dubnu se chystáme s přítelkyní na cestu autem do Milána. Budeme bydlet kontrétně v Lagliu (62 km severně od Milána). Rád bych se zeptal na nejlepší cestu z Pardubic, současně také na pokud možno finančně nejvýhodnější. Doporučujete, vyhnout se kvůli roční dálniční známce Švýcarsku? David.

Vaše optimální trasa je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Hohenems - Vaduz - Chur - Bellinzona - Lugano - Como Nord - Laglio. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete tzv. Korridor Vignette v ceně € 2,00 na úsek Hörbranz (exit 1) - Hohenems (exit 23), ve Švýcarsku roční známku v ceně 40 CHF (€ 30,77) a v Itálii se po Como Nord neplatí. Celkem tedy € 32,77. Úsek v Rakousku lze bez problému objet i mimo dálnici. Existuje samozřejmě i o něco delší varianta přes Brenner, tzn. že z Mnichova se vydáte na Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Brescia - Milano - Como Nord - Laglio. Poplatky jsou potom následující: v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, průjezd Brennerem Vás přijde na € 8,00 a v Itálii na mýtném zaplatíte € 30,00. Celkem tedy € 45,90. Navíc je tato trasa přibližně o 150 km delší. Z toho plyne, že vyhýbat se švýcarské dálniční známce nemá význam.

# 27.02.2011, 17:24.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Koncem června roku 2011 bych chtěla jet vlastním autem s rodinou na dovolenou do Itálie, konkrétně do města Fano. Prosím o sdělení nejkratší cesty a poplatků za komunikace (Chrastava - Fano). Itálií bychom chtěli jet podél moře mimo dálnici. Dále bych Vás chtěla poprosit o informaci, jaké bývá v červnu v této oblasti počasí a zda v kempech můžeme mít vlastní stan. Děkuji za odpovědi. L.

Vaše optimální trasa je následující: Chrastava - Liberec - Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Modena - Bologna - Rimini - Fano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a za mýtné v Itálii € 33,80. Vzhledem k vzdálenosti nedoporučujeme jet mimo dálnici. Silnice souběžně s dálnicí samozřejmě vedou, byla by to však vyčerpávající cesta. Teplotně počítejte s přibližně 25 až 27 stupni, v případě moře s přibližně 19 až 21 stupni. Většina kempů umožňuje mít vlastní stan. Veškeré informace o kempech najdete na portálech camping.it.

# 20.02.2011, 19:58.
Děkuji za Vaši rychlou odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, zda nevíte, kolik stojí benzín v Německu, Rakousku a Itálii? A také kde budu kupovat mýtné do Brenneru a jak to je s placením v Itálii - kde to budu platit. Děkuji za Vaše odpovědi. D.

Průměrné ceny benzínu natural 95 jsou následující: Německo - € 1,47, Rakousko - € 1,28, Itálie - € 1,47. Mýtné za Brennerskou dálnici zaplatíte před vjezdem na tento úsek u Schönbergu. Cestu Vám přehradí klasická mýtná brána. Princip placení poplatků v Itálii najdete v našich reportážích, např. Gargano 2008.

# 20.02.2011, 12:05.
Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně cesty do Lido Adriano. Jsem od Karlových Varů a potřebovala bych poradit nejlepší trasu do Lido Adriano. A na kolik nás vyjdou poplatky na dálnici v Rakousku a Itálii. Mnohokrát děkuji. Hana.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Marktredwitz Nord - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Imola - Solarolo - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 28,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 18.02.2011, 00:54.
V létě bychom chtěli s dětmi (13, 11, 2) navšívit Itálii. Zvažujeme Palmovou riviéru nebo Kalábrii. Můžete nám doporučit, jaké oblasti dát přednost s ohledem na naši nejmladší? Děkuji. Jiří.

Kalábrie je podle našeho názoru krásnější. My jsme tam jeli s 2,5 letým dítětem. Je to však individuální záležitost, která je ovlivněna tím, jak konkrétní dítě snáší cestu na velké vzdálenosti. Pokud však pojedete přes noc, neměl by to být až takový problém.

# 10.02.2011, 21:32.
Mám prosbu ohledně nejideálnější cesty z Prahy na Alba Adriatica včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Velice Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - exit Val Vibrata - Alba Adriatica. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 42,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 08.02.2011, 19:31.
Chtěla bych se zeptat. Letos se chystáme do Campanie, asi Palinuro. Vyjíždíme z Ostravy autem, jaká by byla asi nejlepší cesta a kde bych našla výpočet mýtného, popř. zda nevíte, kolik by to bylo? Předem děkuji za odpověď. Pavla.

Ta cesta i mýtné jsou v našich otázkách a odpovědích popsány nesčetněkrát. Ostrava - Brno - Mikulov (nebo Břeclav - Reintal) - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Florencie - Řím - Neapol - Salerno - Battipaglia - Agropoli - Vallo della Lucania - San Severino - Palinuro. Nebo od Salerna pořád po dálnici po sjezd Padula - Buonabitacolo a po SS517VAR k Policastro Bussentino a odtud po SP430 k Svincolo Poderia a odtud po SP17B na Palinuro. Kromě destidenní dálniční známky v Rakousku v ceně € 7,90 zaplatíte v Itálii na mýtném v jednom směru € 62,30.

# 07.02.2011, 17:19.
V červnu se chystám do Itálie - Marceli di Numana a chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatkama na dálnicích a na cenu. Děkuji. V.

Způsob placení poplatků je uveden v našich reportážích - např. Gargano 2008. Výše poplatků je závislá na směru, ze kterého pojedete. Obecně: v Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku je potřeba desetidenní dálniční známka v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 nebo za průjezd Tauernskými tunely € 9,50. V Itálii úsek Brenner - Ancona sud stojí € 37,40, resp. Tarvisio - Ancona Sud stojí € 37,00.

# 29.01.2011, 22:48.
Chystáme se v létě poprvé autem z Ostravy do Bibione, prosím, zda byste mi mohli poradit cestu, délku trasy - itinerář trasy, finanční náklady na cestu - benzín + poplatky, dálniční známky. Spotřeba přibližně 7 l na 100km. Děkuji. Radka.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Latisana - Bibione. Vaše trasa měří 845 km a ujedete ji přibližně za 8 až 9 hodin + přestávky. Potřebujete Českou dálniční známku (zřejmě máte, pokud ne tak nejlevnější je desetidenní za 250 Kč). V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a v Itálii zaplatíte na mýtném v jednom směru € 9,40. Průměrná cena benzínu Natural 95 v ČR je 31,50 Kč, v Rakousku € 1,22 a v Itálii € 1,37. V ČR tedy zaplatíte za benzin přibližně 500 Kč, v Rakousku přibližně € 39,00 a v Itálii přibližně € 16,00. Ceny pohonných hmot se samozřejmě mění, takže v létě to bude jinak. My jezdíme trochu jinak, z Brna jezdíme po dálnici do Břeclavi a hranice překračujeme u Reintalu. Pokračujeme na Grosskrut a potom se připojujeme na severní dálnici.

# 29.01.2011, 18:39.
Pročítala jsem Vaše rady, proto se na Vás chci obrátit s prosbou. Přátelé byli před asi 10 lety na dovolené v Itálii s CK v kempu San Francesco v Duna Verde u Caorle. Byli ubytovaní v karavanech a moc se jim tam líbilo a dovolenou v tomto kempu nám vřele doporučovali. Bohužel si již nepamatují, s jakou CK tam byli. Mě se nepodařilo najít na internetu nikoho, kdo by nabízel dovolenou v tomto kempu v karavanech, jen v mobilhomech a chatách. Víte o nějaké CK s tímto typem ubytování? Děkuji za odpověď. Marta.

Tuto informaci bohužel nemáme. Oficiálně je v kempu San Francesco možnost ubytování v apartmánech, bungalowech, chatkách nebo mobilhomech (toto ubytování přeprodávají i různé CK). Jsou tam samozřejmě také místa ke kempování (stany, karavany, obytná auta). To se však týká individuální turistiky. Některé cestovní kanceláře si v různých kempech tato místa pronajímají na celou sezónu, umisťují tam stany nebo karavany a ty potom pronajímají svým klientům. Za deset let se však situace výrazně mění. Je možné, že cestovní kancelář, která toto provozovala ve Vašem kempu byla během té doby zrušena nebo se přesunula do jiné lokality. Mobilhomy v tomto kempu v současné době nabízí např. CK Victoria.

# 25.01.2011, 12:12.
Mohu do Milána letět s občanským průkazem? Děkuji za odpověď. Romana.

K opuštění území ČR k cestě do států Evropské unie lze jako cestovní doklad použít i občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část. Toto není nijak omezeno podle typu dopravy. Toto omezení platí např. v Chorvatsku, které však není členem EU, kam nelze cestovat na občanský průkaz letecky. Do Milána můžete tedy letět s občanským průkazem. Ten je však cestovním dokladem jen pro Vás, pokud v něm máte zapsané děti, doporučujeme aby měly pas.

# 20.01.2011, 16:03.
Chtěla bych zjistit, zda existuje nějaké spojení mezi Caorle a Lignanem. Jedeme v létě na dovolenou do Caorle a děti by rády do ZOO nebo Guliverlandie v Lignanu. Děkuji. Jana.

Bohužel o přímém spojení nevíme. Je však pravděpodobné, že v sezóně nějaké spoje provozované budou. Z Caorle můžete jet do Latisana autobusem ATVO - denně 10 spojů a odtud do Lignano autobusem společnosti SAF - denně 5 spojů.