FRANCIE 2016 / 4

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2016 / 4

Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Francie autem, autobusem, vlakem i letadlem, o výši dálničních poplatků, o městské hromadné dopravě, o přímořských letoviscích, o horských střediscích, o histroických městech, o vstupenách, o ubytování, o stravování, o zábavě, o tipech na výlety a najdete zde také mnoho dalších informací o Francii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Francie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

23.05.2016, 12:07.
Na začátku července plánujeme čtrnáctidenní dovolenou v Provence a domů bychom se chtěli vracet přes Toskánsko. Jedeme vlastním autem z Brna. Chtěli bychom jet přes Paříž na jih a potom do Itálie. Chci se tedy zeptat, jaká cesta by byla nejvhodnější a také finančně nejpřijatelnější. Rádi bychom viděli Paříž - Luberon - Marseille - Cannes - Toskánsko. Nemáme totiž moc představu o cenách v obou zemích za benzín, ubytování a mýtném. Děkuji za odpověď. Denisa.

Standardní trasy po dálnicích jsou následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Kaiserslautern - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 29,60. Levnější varianta je přes Karlsruhe - Rastatt - Haguenau - A4 - N4 - N333 - Nancy - N4 - Paříž. V tomto případě Vás mýtné vyjde jen na € 3,50, pojedete však většinou mimo dálnici. Z Paříže vede dálniční trasa po A6 přes Beaune a Lyon, dále po A7 na Valence, Orange a sjezd Avignon Sud. Dále po D900 do Goult a po D36, ze které je odbočka na Luberon. Mýtné na této trase Vás vyjde na € 55,60. V tomto případě je cesta mimo dálnici hodně náročná, zůstali bychom věrni dálniční variantě. Z Luberon se dostaňte po D36, D943, D139, D973, D943 a D561 k dálnici A51, která Vás dovede k A7 a po ní do Marseille. Mýtné je ve výši € 1,30. Z Marseille po A7, D6 a A8 do Cannes zaplatíte € 14,40. Možná je pobřežní varianta, byla by to ale náročná cesta, doporučujeme dálniční. Z Cannes do Toskánska zaplatíte ve Francii € 6,90 a na mýtném v Itálii podle místa, kam jedete. Např. do Janova Vás mýtné vyjde na € 18,50. Cesta pět je opět závislá na místě, odkud z Toskánska pojedete. Např. Florencie - Tarvisio Vás vyjde na € 36,80. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Ubytování po cestě doporučujeme hledat podle itineráře na Booking. Průměrné ceny benzínu za litr jsou následující: Německo - € 1,21, Francie - € 1,24, Itálie - € 1,45, Rakousko - € 1,04.

# 22.05.2016, 21:16.
Pane Řehůřku, protože se blíží konec června, kdy máme cestovat na dovolenou do Francie, oblast Provence, obec Goult, mám ještě dotaz. Vyplatilo by se cestovat přes Itálii z důvodů cen mýtného? Ano nebo ne? A pokud ano, prosím o určení bodů. A doplňující otázka. Jedeme vozidlem Kia Sportage. Je zde stejná cena mýtného jako u klasického vozidla sedanu? Do Francie jedeme vůbec poprvé a to i s tímto vozidlem. Je z Vašeho pohledu ještě něco důležité, na co si máme dát pozor? Děkuji za laskavost. S pozdravem Miroslav.

V odpovědi ze dne 18.04.2016, 20:09 jsme Vám napsali optimální varianty cesty i s ohledem na výši mýtného. Kdyby cesta přes Itálii byla levnější, uvedli bychom ji. Uvedená varianta D - CH - F vychází na € 83,02 a D - F na € 98,60. Pokud pojedete přes Itálii, tak jižní trasa přes Vídeň - Graz - Tarvisio Vás vyjde celkem na € 191,20, trasa přes Brenner na € 190,20, trasa přes Rakousko, Švýcarsko, Itálii a Francii na € 163,16 a trasa přes Německo, Švýcarsko a Itálii na € 145,56. Uvedená cena mýtného ve Francii je do celkové výšky 2 m, tzn. i pro Vaše vozidlo. Pokud se rozhodnete jet přes Itálii, tam je kategorie B (dvě nápravy) rozdělena na výšku nad přední nápravou do 1,3 m a nad 1,3 m. Cenový rouzdíl je však minimální. Na Trase od Tarvisio k francouzským hranicím to dělá € 4,90. Neznáme však Vaši přesnou výšku nad přední nápravou, ale do 1,3 m se určitě vejdete. Uvedené kalkulace počítají s cestou delší než 10 dnů. Pokud jedete na kratší dobu, odečtěte si ze souhrnných cen u variant přes Rakousko cenu jedné desetidenní rakouské dálniční známky, tj. € 8,80. V současné době je problém ve Francii s pohonnými hmotami z důvodu pozastavení produkce rafinérií (protesty zaměstanců), koncem června by už to problém být neměl.

# 22.05.2016, 19:31.
Známí odjeli na dovolenou do Francie a jsou nemile překvapeni situací u čerpacích stanic. Obrovské fronty a mohou natankovat jen 30 litrů nafty. Co se děje? Zvažují návrat domů, protože měli naplánovanou okružní cestu po Francii. Alois.

Problém nastal z toho důvodu, že energetický koncern Total musel zastavit produkci v některých svých rafinériích z důvodu protestů proti navrhované reformě zákoníku práce. Ve Francii provozuje Total pět z osmi rafinérií. Některým čerpacím stanicím došly zásoby, jiné přikročili k omezení, většinou 20 litrů pro osobní automobil, 40 litrů pro dodávku a 150 litrů pro nákladní automobil.

# 22.05.2016, 14:20.
5. července vyjíždíme na trasu Praha - Monako s přespáním přibližně někde u Milána. Chtěl bych se zeptat, na kolik vyjde mýtné a poplatky po cestě? Předem děkuji. Martin.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2016, 22:11. Ubytování si doporučujeme najít přes Booking někde ve 2/3 cesty, což vychází na švýcarsko - italském pomezí, cenově výhodnější je to v Itálii.

19.05.2016, 22:13.
21.6. jedu na Euro do Lens. Poradíte mi prosím, kterou cestou jet, kolik stojí poplatky a zda se třeba švýcarská známka dá koupit u nás? Předem děkuji. Michal.

Do Lens nevede žádná rozumná cesta přes Švýcarsko, budete ho z velké dálky objíždět. Jeďte následující trasu: Rozvadov - A6 - Norimberk - A3 - Frankfurt - A3 - Kolín nad Rýnem - A4 - Cáchy - A3 - Lutych - A15 - Charleroi - A15 - A7 - Mons - A7 - A2 - Valenciennes - A2 - A21 - Lens. V Německu a v Belgii se mýtné neplatí, úsek dálnice A2 a A21 ve Francii také není zpoplatněn.

# 19.05.2016, 11:11.
Předem mého dotazu Vám moc děkuji za provozování těchto stránek. Vaše informace, tipy a rady na cestu jsou k nezaplacení. Na začátku července chceme jet s přítelem vlastním automobilem z Hradce Králové směr Jižní Francie. Cestou tam bychom se chtěli zastavit ve městě Chamonix a navštívit okolí Mont-Blancu. Poté bychom rádi zamířili na jih do Marseille a po pobřeží směrem k Monaku zpět do České republiky. Mohla bych Vás poprosit o doporučení nejlevnější trasy a případnými tipy kde tankovat? Čeká nás v letních měsících po cestě nějaké omezení, např. z důvodu státních svátků apod.? A případně máte nějaký tip na kemp v okolí Marseille, kde se dají strávit přibližně dva dny u moře a kde není moc turistů? Předem děkuji za zodpovězení mých dotazů. Lenka.

Jeďte následující trasu: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - A40 - Chamonix. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,07) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 6,00. Počítejte však s tím, že přes Ženevu to bude hodně ucpané. Možnou variantou je horský přejezd z Lausanne po A9 na Montreux a Martigny a odtud horskou silnicí D1506 do Chamonix-Mont-Blanc. Odtud pokračujte po následující trase: Chamonix-Mont-Blanc - A40 - A410 - A41 - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - A51 - Marseille. Na mýtném zaplatíte € 20,60. Do ČR potom jeďte trasu: Marseille - A7 - A8 - Frejus - Nice - Monaco - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Rozvadov - Praha - Hradec Králové. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 21,50, v Itálii € 33,50, ve Švýcarsku využijete nalepenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se mýtné neplatí. Pohonné hmoty netankujte ve Švýcarsku a v Itálii. Jsou tam výrazně dražší než v dalších zemích. Doporučujeme dotankovat do plné nádrže v Německu mimo dálnici. Potom ve Francii před cestou domů opět nejlépe mimo dálnici. Nejnižší ceny pohonných hmot jsou v Rakousku, tam tedy můžete také dotankovat, když pojedete mimo dálnici. Omezení nebudou kromě toho, že na začátku července budou hodně plné silnice. Všichni se budou stěhovat na jih k moři. Počítejte tedy spíše s dopravními omezeními na hlavních tazích. Kemp, kde nebude hodně turistů v tomto období neznáme. Pěkné kempy a moře jsou u Hyeres - Camping / Heyres.

18.05.2016, 21:12.
Chtěl bych vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z Liberce do Le Lavandou. Děkuji. Pavel.

V úvahu přicházejí dvě trasy. Obě jsou popsané v odpovědi ze dne 15.05.2016, 11:34. Cesta přes Itálii je o € 6,60 dražší v jednom směru, na druhé straně asi o 150 km kratší. My bychom volili trasu přes Švýcarsko a Itálii, ve výše zmiňované odpovědi uvažuje cestovatelka po cestě s návštěvou Marseille, což je přes Itálii o dost dražší. Jeďte tedy trasu Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Frejus - Le Muy - Sainte-Maxime - Le Lavandou. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,08), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii zaplatíte € 11,70. Celkem tedy € 126,48.

# 17.05.2016, 16:05.
Jedeme z Prahy osobním automobilem na dva týdny do Francie a po cestě máme naplánované následující zastávky: Thonon-les-Bains, Vallon -Pont-d'Arc, Les Salles-sur-Verdon, Cavalaire-sur-Mer, Bellagio, Praha. Mohl byste nám doporučit nejvhodnější a současně cenově nejpřijatelnější trasu přes tato města a napsat, kolik za celou cestu zaplatíme? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Jana.

V tom případě se Vám vyplatí cesta přes Švýcarsko. Z Prahy jeďte trasu: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Fribourg - Montreux - sjezd Villeneuve - 9 - H144 - 21 - D1005 - D2005 - Thonon-Les-Bains. V Německu se dálnice neplatí a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,10). Další úsek: Thonon-Les-Bains - D903 - D1206 - Annemasse - D903 - nájezd La Vallee / Verte - A40 - A410 - A41 - Annecy - Chambery - A41 - Grenoble - A48 - A49 - Valence - A7 - sjezd Montelimar Sud - N7 - Perrelatte - D13 - D4 - Vallon-Pont-d' Arc. Na mýtném za dálniční úseky zaplatíte € 27,80. Další úsek: Vallon-Pont-d' Arc - D4 - D59 - N7 - A7 - Avignon - sjezd Senas - D7N - D561 - A51 - sjezd Valensole / Manosque - D907 - D6 - D8 - D953 - D952 - D957 - Les-Salles-sur-Verdon. Na mýtném za dálniční úseky zaplatíte € 7,30. Další úsek: Les-Salles-sur-Verdon - D957 - D6 - D49 - Draguignan - D1555 - Le Muy - D125 - D25 - Sainte-Maxime - Cavaleire -sur-Mer. Na této trase neplatíte mýtné. Další úsek: Cavaleire-sur-Mer - Le Muy - A8 - Nice - A8 - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Monza - SS36 - Lecco - Bellagio. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 11,70 a v Itálii € 28,30. Poslední úsek: Bellaggio - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha. Ve Švýcarsku využijete již zakoupenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se dálnice neplatí. Cena je samozřejmě maximální, pokud pojedete ve Francii některé úseky mimo dálnice, tak se samozřejmě sníží.

17.05.2016, 10:47.
Můžete nám prosím poradit jízdní trasu z Prostějova do Toulouse přes Německo? Děkuji. Václav.

Jeďte trasu Prostějov - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse a dále jako v odpovědi ze dne 30.04.2016, 17:18 pro dálniční variantu a jako v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55 pro částečně mimodálniční variantu. Jsou tam uvedeny i ceny mýtného.

# 17.05.2016, 08:54.
Pane Řehůřku, projíždím kolem Monaka v době pořádání závodů Formule 1. Je možné se do města vůbec dostat a prohlédnout si Casino, když nás závody nazajímají? Nebo tam raději nejezdit? Děkuji za odpověď. Libor.

Pokud Vás ani trošku nezajímá atmosféra závodů Formule 1, nedoporučujeme v době konání závodů do Monaka jezdit. Místní obyvatelé většinou na závodní víkend odjíždějí raději z města pryč. Nahradí je více jak 100 tisíc lidí, kteří sem přijedou za závody. Vše je přizpůsobeno těmto závodů, tj. mnohé uzavírky a omezení. Navíc, když skončí závodní den, rozdělí policie město na dvě poloviny - západní a východní. Z jedné se nedostanete do druhé. V době konání závodů jsou samozřejmě vysoké i ceny a to nejen ubytování (pokud se nějaké volné ještě najde).

15.05.2016, 11:34.
Dnes jsme se definitivně rozhodli. Jedeme 25.5. z Liberce do Marseille a poté se budeme vracet do České republiky 5.6. z Nice. Byl byste prosím tak hodný a napsal nám, zda se nám vyplatí jet tedy přes Švýcarsko a zda platí ty ceny a cesta, které jste mi psal předtím, tedy: přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Avignon - Marseille a cena mýtného € 62,50? Je možné si koupit na mýtné kartu a platit ho z ní, abychom se vyhnuli frontám na mýtných branách? Nebo jak to tam chodí? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Klára.

To, že zpět nechcete jet přes Paříž ale přes Nice, mění celou situaci. V tomto případě se Vám vyplatí jet přes Švýcarsko. Cestou tam jeďte následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Aix-en-Provence - Toulon - Hyeres. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,28) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 38,60. Z Nice potom jeďte přes Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Liberec. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 2,40, v Itálii 33,50, ve Švýcarsku využijete nalepenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se dálnice neplatí. Ve Francii funguje systém Liber-t. Ten se Vám na jednorázovou cestu nevyplatí. Informace najdete v odpovědi ze dne 04.01.2016, 21:23. Plaťte kartou nebo v hotovosti.

# 14.05.2016, 21:13.
Chystám se na Euro na dva zápasy. Ten první do Saint Étienne, kam bych jel autem s tím, že bych chtěl přespat v Mulhouse a potom mám ubytování zajištěné v Chanasu. Zajímalo by mě, kolik zaplatím na mýtném a ještě bych potřeboval vědět, kde by bylo nejlepší v Saint Étienne zaparkovat před zápasem. Ten druhý zápas mám v Lens. Plánuji, že bych letěl do Bruselu - Charleroi a tam bych si půjčil auto a jel do Lens. Chtěl bych vědět, když si v Belgii půjčím auto, zda s ním mohu jet do Francie? A stejná otázka na parkování v Lens. Děkuji předem za odpověď. Dalibor.

Na mýtném ve Francii do Saint Étienne zaplatíte € 30,00. Tip na parkování v Saint Étienne najdete v odpovědi ze dne 26.04.2016, 19:05. S přejezdem z Belgie do Francie by problém být neměl, nicméně musíte tuto skutečnost nahlásit autopůjčovně. Vhodnou autopůjčovnu můžete vyhledat na stránce Pronájem aut. U stadionu v Lens byly vybudované velké parkovací plochy.

# 14.05.2016, 12:03.
Mám dotaz ohledně mýtného a cenách pro osobní automobil z Prahy do Roussillon ve Francii. Vzhledem k tomu, že pojedeme podle navigace a pojedeme poprvé po neznámé trase, nebude zřejmě možnost se některým mýtným branám vyhnout. Předem děkuji za odpověď. Žaneta.

Pokud tedy pojedete standardní trasu Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Avignon - sjezd Avignon Sud - D900 - D15 - D2 - D169 - Roussillon, zaplatíte ve Francii na mýtném € 30,00.

# 13.05.2016, 21:08.
Rád bych se zeptal, kde je v Toulouse nejlepší možnost zaparkovat - zakempovat - obytným vozem? Na kdejakém parkovišti to asi nepůjde, že? Tzn. asi do kempu. Doporučil byste nám nějaké kempy v Toulouse a kolik asi stojí? Jedeme na zápas na Euro v červnu a budeme zde přespávat dvě noci. Moc děkuji. Vít.

Viz naše odpověď ze dne 28.02.2016, 13:35.

# 12.05.2016, 21:18.
Pane Řehůřku, zřejmě jste na tento dotaz odpovídal už několikrát, ale i přesto prosím o radu. V polovině června vyrážíme z Prahy do Port Grimaud. Jedu tuto trasu poprvé, tak by mě zajímalo, jakou trasu zvolit. Zda jet přes Švýcarsko a Itálii nebo zvolit trasu jen po Francii směr Lyon. Času budeme mít spoustu, ale zajímalo by mě, která trasa vyjde levněji. Zda zvolit mýtné ve Francii nebo platit švýcarskou známku a mýta v Itálii. Děkuji Vám za odpověď. Martin a Katka.

Viz naše odpověď ze dne 23.04.2016, 16:38. Přes Lyon Vás mýtné ve Francii vyjde na € 62,00. Cesta tam i zpět Vás tedy vyjde na poplatcích o € 2,77 levněji, je to ale cesta o 200 km delší, celkem tedy o 400 km delší, tedy podstatně dražší.

# 08.05.2016, 10:03.
Na konci května se chystáme navštívit francouzské město Antibes. Vyrážíme z Prahy přibližně ve 21:00. Mohu se zeptat na nejvhodnější a současně cenově nejpřijatelnější trasu? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - exit 44 - Antibes. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,14), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 5,40. Celkem tedy za oba směry € 113,94. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 149,60, resp. € 158,40 při cestě na více jak 10 dnů.

# 06.05.2016, 11:15.
Chystáme se na fotbalové Euro do Toulouse - zápas hraný v pondělí. Cestou se chceme ale stavit za bratrem do Nice. Na mapě mě to táhne přes Vídeň, Graz, Ljubljana, Padova, Brescia, Genova. Chci se zeptat, zda je to rozumná trasa a nebo mi doporučíte jinou variantu? Byl bych rád i za popsání mýtného. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Martin.

Přes Slovinsko určitě nejezděte. Při cestě bez návratu stejnou trasou je to dražší varianta než přes Graz a Tarvisio. Do Nice je nejlevnější cesta přes Švýcarsko, opět ale při návratu stejnou trasou. Z Toulouse přes Švýcarsko by to vyšlo v konečném součtu za více peněz. Doporučujeme tedy následující trasy: Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,50 a na mýtném ve Francii € 2,40. Z Nice pokračujte na Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbone - Toulouse. Na mýtném zaplatíte € 49,70. Z Toulouse potom jeďte trasu Montauban - Brive-la-Gaillarde - Montmarault - N79 - N70 - N80 - Chalon-sur-Saone - Beaune - Dole - Besancon - Mulhouse - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 53,60.

03.05.2016, 13:21.
S partou kamarádů se chystáme na fotbalové Euro do Francie přímo do města Lens. Nemáte nějaký odkaz na levné ubytování na dvě noci? Děkuji předem. Jakub.

Jedno z nejlevnějších a velice oblíbených ubytování je v Hotelu F1. Najdete ho přibližně 20 km od stadionu na okraji města Douai. Jen 2,5 km od stadionu je L' Olive Noire, kde se ubytujete za o něco vyšší cenu, ale je to kousek od stadionu s možností parkování (€ 3,00 / den) a Wifi. Všechny možnosti ubytování v Lens najdete na Booking / Lens.

# 02.05.2016, 20:46.
Pane Řehůřku, chtěl bych vás poprosit o odpověď: začátkem června pojedeme obytným autem do 3,5 tuny z Frýdlantu v okrese Liberec do Francie, do městečka Pérouges poblíž Lyonu. Potom budeme pokračovat do Carcassonne a potom do Toulouse. Mohl byste prosím doporučit nejlepší trasu a případně vyčíslit náklady na mýto? Děkuji vám za odpověď. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Frýdlant - Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Dole - A39 - A40 - A42 - exit 7 - D65B - Pérouges. Z Frýdlantu můžete jet také přímo do Německa a přes Drážďany a Chemnitz na Norimberk. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte za obytný automobil € 43,10. Z Pérouges jeďte ke stejnému exitu na dálnici a pokračujte po A42, A432, A43, A46 na A7 a dále přes Valence - Orange - Nimes - Montpellier - Narbonne ke sjezdu Carcassonne Est (exit 24) a po D6113 a N113 do Carcassonne. Na mýtném zaplatíte za obytný automobil € 61,70. Z Carcassonne do Toulouse po A61 Vás to přijde na € 12,50.

# 02.05.2016, 14:57.
Obracím se na Vás s prosbou, zda-li byste mi nemohl poradit nejrychlejší cestu na danou adresu: Passage des Arenes, Mouries, 13890, Francie. Jedeme autem z Brna. Také bych se chtěla zeptat na poplatky na dálnici v různých zemích, kterými budeme muset projet. Děkuji Vám moc. Tereza.

Jeďte následující trasu: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Beaune - Lyon - Valence - Avignon - sjezd Avignon Sud - A7d - D7N - Saint Andiol - D24 - D99 - D24 - Passage des Arenes. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 49,30. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v červnu nebo v prázdninových termínech, doporučujeme volit do Lyonu východní část dálnice, tzn. Od Dole po A39, A40, A42, A432, A43, A46.

# 02.05.2016, 08:42.
Děkuji za odpověď. Z Besançonu pojedeme určitě po doporučené trase. Ještě mám dotaz, zda je rozumné objíždět dálnici z Montbéliard do Besançonu nebo se to nevyplatí. Např. kvůli hustotě provozu, apod. Děkuji. Jaroslav.

Mýtné na této trase je ve výši € 7,60. D683 je typická okreska, strávíte na ní přibližně o půl až třičtvrtě hodiny více času než na dálnici.

# 02.05.2016, 08:10.
Děkuji za odpověď. Co se týče dražší varianty. Mohl byste mi prosím odpovědět i na ni? Jde mi především o rychlost a komfortní cestu, pokud se to dá takto nazvat. O kolik je tato trasa dražší resp. je opravdu lepší jet přes Německo kvůli několika ušetřeným stovkám? Jaké je vhodné parkování v Lyonu, pokud bychom uvažovali o půldenním výletu do tohoto města? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Ta trasa mimo Švýcarsko se vyplatí i z hlediska rychlosti a vzdálenosti. Poznámka o Švýcarsku byla spíše ve smyslu vylučující Švýcarsko. Od Besançon doporučujeme jet do Lyonu po východní větvi, tj. A39, A40, A42, A432, A43, A46 a následně pokračovat po A47. Je méně vytížená než dálnice A6 vedoucí z Paříže na jih. Zaparkovat v Lyonu doporučujeme u Galeryes Lafayette. Parkoviště u tohot nákupního centra je zdarma a otevřeno od pondělí do soboty v době od 9:00 do 20:15. Od zmiňované trasy tam dojedete po A43. Je to víceméně na jejím konci, navazuje na ní Avenue Jean Mermoz, na které se po pravé straně nákupní centrum nachází. Spojení do centra je odtud metrem - TCL. Na těchto stránkách najdete mapu celé sítě parkovišť P+R v Lyonu.

30.04.2016, 17:18.
Prosím o radu. Jedeme na fotbal do Francie. Kolik by nás asi vyšla cesta. Myslím mýtné na trase Mulhouse - Toulouse - Montpellier - Saint Étienne a Saint Étienne - Mulhouse. Omlouvám se, ale podle té tabulky to nespočítám. Předem moc děkuji. Češi do toho! Pavel.

Trasa Mulhouse - A36 - Besançon - A36 - Beaune - A6 - Chalon-sur-Saône - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - A89 - A20 - Brive-la-Gaillarde - A20 - A62 - Toulouse Vás přijde na € 53,60, trasa Toulouse - A61 - Narbone - A9 - Montpellier Vás přijde na € 21,20, trasa Montpellier - A9 - Orange - A7 - Valence - A7 - A47 - Saint Étienne Vás přijde na € 25,20 a trasa Saint Étienne - A47 - A7 - Lyon - A6 - Beaune - A36 - Besançon - A36 Mulhouse Vás přijde na € 29,90.

# 28.04.2016, 17:33.
Ještě jednou děkuji za skvělé informace a mám poslední dotaz. Raději se ptám, jelikož to nedokážu odhadnout. V pondělí večer mám být na hotelu v Nantes. Myslíte si, že se dá tato cesta z Prahy urazit s malými přestávkami nonstop nebo raději mám někde přespat? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš.

Je to přibližně 1400 km. Teoreticky se tam dostanete za 14. hodin bez přestávek. Když k tomu připočtete přestávky včetně delší přestávky někde ve 3/4 cesty, počítejte s časem i kolem 20. hodin podle délky přestávek. My takovou vzdálenost jezdíme na Garagno s tím, že se v noci prospíme na Autogrilu v autě. I s přestávkami potom taková cesta trvá i 24 hodin. Jeli jsme i nonstop trasu z Kalábrie nebo Sicílie. My jsme však dva řidiči, což je velká výhoda. Nejsme však schopni říci, zda konkrétně pro Vás je tato cesta na jeden zátah zvládnutelná. Neznáme Vás, nevíme jaký jste řidič, jaké máte zkušenosti s tak dlouhými trasami, jaké máte auto, v jakém termínu pojedete, co v cílové destinaci budete dělat atd. Vzhledem k tomu, že jste psal, že jste doposud využíval leteckou přepravu a teď jste se rozhodl pro cestu autem, doporučovali bychom v polovině cesty naplánovat ubytování. Pokud budete celou trasu řídit sám, potom bychom i jinou variantu nedoporučovali.

28.04.2016, 08:57.
Chtěla bych Vás poprosit o trasu a mýtné v úseku Plzeň - Chaussin. Jedeme osobním autem. Děkuji. B.

Doporučujeme následující trasu: Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - exit 2 - Dole - D673 - D468 - Chaussin. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 13,70. Pokud sjedete z dálnice u Besançon a pojedete po N83 a následně po D472 a D469, ušetříte € 3,30. Pokud sjedete z dálnice u Belfort a pojedete po N19 do Vesoul a následně po N57 do Besançon, dále jako v předchozí variantě, ušetříte dalších € 7,60 (celkem € 10,90).

# 27.04.2016, 10:46.
Chceme jet s přítelem od 25.5. do 5.6.2016 z Liberce na jih Francie do Provence, Hyeres. Cestou zpět bychom rádi navštívili Paříž, alespoň na jeden nebo dva dny, kdybychom to stihnuli. Chtěla bych se Vás zeptat na nejvhodnější cestu do Francie + zda je nutná dálniční známka. Četla jsem tu, že ve Švýcarsku je nutná roční, šla by třeba jen týdenní? Dále, zda máte tip na nějaké dobré výjezdové místo na jihu, odkud bychom mohli cestovat po Provence a vyšlo by to cenově přívětivě. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a moc si vážím toho, jak tu všem nám nezkušeným nebo lehce zmateným radíte. Přeji krásný den. Klára.

Dálniční známka ve Švýcarsku je pouze roční, ve Francii se dálnice platí formou mýtného. Cesta přes Švýcarsko se vyplatí pouze v případě, že tudy pojedete i zpět. Právě díky té dlouhodobé dálniční známce. Pro Vás bude lepší jet standardní trasu přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Avignon - Aix en Provence - Hyeres. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 62,50. Místo na jihu si vyberte podle Vašich preferencí - zda chcete být u moře nebo ve vnitrozemí, podle toho co chcete všechno navštívit atd. Nemáme informace o Vašich plánech a požadavcích, tak nemůžeme jen tak ukázat prstem na mapě :-) Rozhoduje také úroveň ubytování jakou požadujete. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Provence. Na krátké vzdálenosti budete cestovat mimo dálnice. Trasa Hyeres - Paříž přes Lyon a Auxerre Vás vyjde na € 66,20. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking / Paříž. Cesta zpět z Paříže přes Reims - Metz - Saarbrücken - Norimberk Vás vyjde na € 29,60.

26.04.2016, 19:05.
Chystáme se autem na zápas Eura do St. Étienne, pojedeme den předem, ubytování máme v městečku Tarentaise. Chtěl bych se zeptat na ideální trasu, kolik zaplatíme na mýtném a jaké možnosti parkování jsou v blízkosti stadionu, popřípadě ideální místo k zaparkování ve městě a poté možnosti hromadnou dopravou ke stadionu. Děkuji. Jiří.

V tomto případě se Vám vyplatí trasa jen přes Německo a Francii. Je to o něco levnější než přes Švýcarsko. Jeďte Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Saint Étienne - Tarentaise. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 30,00. To samé při cestě zpět. Pro půldenní nebo denní parkování je vhodné parkoviště Le Clapier. Za hodinu tady zaplatíte € 0,40. 700 m odtud, po Rue Michel Rondet, na Rue General Foy je zastávka tramvaje T1 a T2 Hôtel de Ville, která Vás zaveze do blízkosti stadionu - zastávka G. Guichard.

# 26.04.2016, 15:25.
Chystáme se 1. července autem do Perpignanu. Chceme jet přes den. Chtěla bych se zeptat, zda umíte poradit, v kolik hodin přibližně vyrazit z Prahy, abychom se vyhnuli dopravním zácpám. Například okolo Norimberku a Lyonu. Děkuji. Jana.

Je to špatný termín, těžko radit kdy vyjet. Posunete čas kvůli jednomu rizikovému místu a díky tomu se dostanete do jiného rizikového místa a naopak. V Německu bude houstnout provoz na dálnicích už od 14:00 hodin. Proto čím dříve vyjedete, tím lépe. Kolem Lyonu doporučujeme volit obchvat. Na Lyon směřujte už od Dole po východní dálnici - A39, A40, A42, A432, A43, A46. Je to méně frekventovaná trasa než A6 od Paříže.

# 26.04.2016, 14:14.
Pane Řehůřku, koncem května se chystáme do Francie, do oblasti kolem Millau. Jsme ze severních Čech. Chtěli bychom optimalizovat trasu z hlediska rychlosti a dálničních poplatků. Přes Německo po dálnici, do Francie přejet v Mulhouse a zde někde sjet z dálnice a po státovce dojet až k Lyonu, odtud po dálnici do Clermont a dolů již po neplacené dálnici. Můžete mi poradit, zda je tato trasa takto vhodná nebo zda by nebylo přeci jen lepší některé úseky jet ještě po dálnici i za cenu poplatků? Případně poradit, kde najíždět a sjíždět z dálnice? Děkuji moc za odpověď.

Vše se odvíjí od toho, jakou jste ochoten tolerovat časovou ztrátu. Podívejte se na About France, kde je mapa zpoplatněných i nezpoplatněných dálnic ve Francii. Jsou tam i hlavní silnice, které jsou z velké části čtyřproudové. Vhodná trasa do Clermont-Ferrand je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55.

25.04.2016, 22:45.
Předem chci poděkovat za Váš web. Jedeme na dovolenou do městečka poblíž Caen v Normandii. Chtěl bych poprosit o radu nejlepší cesty, kdybych se chtěl vyhnout zpoplatněným dálnicím. Ještě jednou děkuji. Květoslav.

Doporučujeme následující trasu: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - sjezd Baden / Baden - 500 - D4 - nájezd Forstfeld na bezplatnou A35 - Strasbourg - sjezd 17 - D424 - N59 - N159 - N59 - Luneville - N333 - bezplatný úsek A33 - Nancy - bezplatný úsek A31 - Toul - N4 - N104 - bezplatný úsek A4 - Paříž - bezplatné úseky A86 / A106 / A86 - N12 - Dreux - N12 - Verneuil sur Avre - D926 - D918 - L Aigle - D13 - Gace - D13 - Falaise - N158 - Caen. Je možná i delší severní trasa: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Köln - Aaachen - Charleoir - Mons - A2 - Valenciennes - A21 - Lens - D301 - Houdain - D86 - D83 - D939 - Hesdin - D928 - Abbeville - A28 - N28 - Rouen - N338 - N138 - A13 - D438 - N138 - D438 - Brionne - D438 - D613 - Lisieux - D613 - D50 - D613 - Caen.

# 25.04.2016, 09:52.
Ráda bych se zeptala na nejrychlejší trasu z Českých Bidějovic do Blois ve Francii a jaká by byla přibližně cena mýtného. Jedeme v červnu 2016. Děkuji předem za odpověď. Marta.

Nejrychlejší trasa je následující: České Budějovice - Písek - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Mannheim - Saarbrücken - Metz - A4 - Chalon en Champagne - A26 - Troyes - A5 - A19 - Orleans - A10 - Blois. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 54,20. To samé při cestě zpět. Ostatní dálniční varianty (Nancy, Besançon) vycházejí přibližně stejně.

23.04.2016, 16:38.
V létě se chystáme s manželem na dovolenou do Francie. Trasa by měla být Liberec - Saint Tropez s tím, že nazpět bychom jeli přes Cannes, Nice, Monaco. Pojedeme autem do 3,5 t. Zajímalo by mě, kolik zaplatíme na poplatcích. Předem děkuji za odpověď. Petra.

I vzhledem k cestě zpět doporučujeme následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Saint Tropez. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,37), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a ve Francii € 11,70. To samé při cestě zpět kromě dálniční známky, celkem tedy € 126,77. Trasa je podstatně levnější než přes Brenner. Na poplatcích je možné ušetřit ještě € 3,50 cestou tam přes Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Ženevu a Gap. Tato úspora by však padla na zvýšené náklady za pohonné hmoty na delší trase a dokonce by to bylo díky tomu i dražší.

# 23.04.2016, 14:17.
Je mi velmi žinantní, že Vás obtěžuji, ale přiznám se, že služebně celý život létám a teď jsem se rozhodl pro cestu automobilem a to z Prahy do Nantes. Chtěl bych se zeptat, jak je to s poplatky ve Francii a zda je možné někde u dálnice přespat v nějakém hotelu. Samozřejmě budu rád, když mě upozorníte na veškerá úskalí, která mě čekají. Děkuji a přeji hezký den. Lukáš.

Nejlevnější a nejrychlejší dálniční varianta vede přes Paříž: Praha - Rozvadov - Norimberk - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž - Chartres - Le Mans - Angers - Nantes. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 66,00. To samé při cestě zpět. Levnější cesta vede severně přes Frankfurt - Liege - Charleroi - Paříž - Le Mans, kde poplatky jsou € 50,30, ale trasa je delší přibližně o 100 km, ale delší přibližně o 2 hodiny. Ubytovat se po cestě u dálnice samozřejmě můžete. Doporučujeme někde přibližně za polovinou, což vychází u města Méty. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Moselle. Doporučujeme Hotel F1 Ennery. Je to jen kousek od dálnice.

# 21.04.2016, 23:44.
Mohu Vás požádat o nejekonomičtější trasu z Prahy do Entrevaux a zpět z L' Isle-sur-la-Sorgue do Prahy? Děkuji Vám za Váš názor a vážím si Vašich rad. Tomáš.

Vzhledem k destinacím ve Francii a jejich vzdálenostech od Prahy v různých variantách cesty, vychází optimálně následující trasy. Cesta tam: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - sjezd Nice / Saint Isidore - Entrevaux. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,37), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 3,40. Cesta zpět: L' Isle-sur-la-Sorgue - D901 - D900 - D4100 - A51 - Sisteron - A51 - N85 - Gap - Grenoble - A41 - Chambery - A41 - Annecy - Ženeva - Basilej - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov - Praha. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 23,20. Celkem Vás tedy cesta vyjde na € 96,47. Především při cestě tam jsou možné i lehce levnější varianty, s vyššími náklady za pohonné hmoty jsou však dražší.

20.04.2016, 15:59.
Děkuji za odpověď. Ještě bych se rád zeptal, zda nevíte, zda opravdu můžeme vyrazit bez alkohol testeru? Dočetl jsem se, že v roce 2013 byla zrušena povinnost mít ho v povinné výbavě. Děkuji za odpověď. Leoš.

Podle našich informací platila povinnost mít ve vozidle digitální alkohol tester nebo dva chemické alkohol testery podle vyhlášky č. 284/2012 ve Francii od 1.7.2012 do 31.12.2014.

# 20.04.2016, 00:09.
Pane Řehůřku, máte můj neskutečný obdiv, jak všem přesně odpovídáte a proto vás též prosím o radu. Jsme dvě rodiny - 2 dospělí a jedno dítě. Chtěli bychom jet v létě do Francie trasu Praha - Annecy. Tam máme rodinu. Potom dolů do Cannes, Nice, Monaka. Kolik prosím vyjde mýtné? Rozhodujeme se, zda jet dvěma auty nebo si půjčit minibus - šestimístnou dodávku. Co vyjde levněji? Nepočítá se dodávka do vyššího tarifu mýtného? Děkuji. S pozdravem a úctou Eva.

Pokud jedete nejdříve do Annecy, vyplatí se Vám jet přes Švýcarsko a dodávkou. Doporučujeme trasu přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Bern, Ženevu. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku pro osobní vozidlo do 3,5 tuny v ceně CHF 40,00 (€ 36,56) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 7,30. Za osobní automobil tedy za oba směry € 51,16. Za dva osobní automobily € 102,32. Za dodávku zaplatíte opět švýcarskou dálniční známku a mýtné ve výši € 12,10. Celkem tedy za oba směry € 60,76. Ušetříte € 41,56. Spočítejte si ještě rozdíl ceny za pohonné hmoty podle průměrných spotřeb všech automobilů. Pokud byste objeli Švýcarsko a jeli jen přes Francii, zaplatíte na mýtném € 36,10, za oba směry a dvě auta tedy € 144,40. Za dodávku je mýtné € 56,80, za oba směry tedy € 113,60. Trasa z Annecy do Monaka přes Cannes a Nice Vás vyjde na € 20,60 za osobní automobil a € 31,00 za dodávku. Z Annecy se můžete také vypravit tzv. Napoleonovou cestou do Golfe Juan mezi Cannes a Antibes. Do Gap Vás vyjde mýtné na € 10,40 (dodávka € 15,30). Nicméně nezanedbatelným parametrem je případná cena za zapůjčení dodávky.

# 19.04.2016, 22:15.
V květnu se chystáme na pár míst ve Francii a chtěla bych se zeptat, na kolik by vyšla cena mýta, když pojedeme z Ústí nad Labem do Saignon a potom ještě trasu Hyéres - Paříž. Mnohokrát děkuji. Nina.

Ústí nad Labem - Saignon viz naše odpověď ze dne 18.04.2016, 20:09. Na trase Hyeres - Aix en Provence - Lyon - Auxerre - Paris zaplatíte na mýtném € 66,20.

18.04.2016, 20:09.
Cestujeme na konci června z Jihlavy do Francie, do městečka Goult. Je to 14 km od města Apt v oblasti Provence. Naše otázky: Jakou nejoptimálnější trasu zvolit z Jihlavy do Goult? Máme tankování paliva provádět na dálnici nebo sjíždět mimo na vedlejší silnice a doplňovat palivo tam? Jak platit mýto? Hotově, drobnými nebo kartou? Je lepší koupit si jednotku systému Liber-t, tzv. ENC jednotky a platit mýto tímto způsobem? Případně kde ji lze koupit? Dá se vzdálenost na místo pobytu ujet v klidu najednou nebo je lepší někde po cestě přespat? Dá se ubytovat na jednu noc někde v hotelu přímo na dálnici? Děkujeme Vám za odpověď. Miroslav.

Nejrychlejší trasa je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Orange - sjezd Avignon Sud - D900 - Goult. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 49,30, to samé při cestě zpět. Celkem tedy € 98,60. Levnější trasa je přes Švýcarsko, tedy Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - A51 - sjezd 20 Le Mees - D4096 - D12 - D4100 - D900 - D145 - Goult. V tomto případě zaplatíte roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a mýtné ve Francii ve výši € 23,20, celkem tedy € 83,02. Liber-t se Vám na jednorázovou cestu nevyplatí. Informace najdete v odpovědi ze dne 04.01.2016, 21:23. Plaťte kartou nebo v hotovosti. Vzdálenost je přibližně 1500 km. Záleží na Vašich řidičských zkušenostech s těmito vzdálenostmi a zda máte možnost se střídat v řízení. My bychom volili nocleh někde za polovinou trasy. Náš tip: Haus Fredrich. Je to za polovinou cesty a ideální poloha v blízkosti dálnice v obou variantách cesty. Průměrné ceny pohonných hmot jsou o něco nižší v Německu než ve Francii. Ve Švýcarsku netankujte. Doporučujeme tankovat mimo dálnice.

# 17.04.2016, 18:01.
Máme s přítelkyní v plánu jet po několikáté do Francie - Normandie. Jedeme autobusem nebo vlakem. Chci se zeptat, zda nevíte, jak se vyhnout Paříži? Byli jsme tam jednou a nezdá se nám dobrá a poslední události tomu také nepřidaly. Z Plzně bychom jeli buďto Eurolines nebo Student Agency. Děkuji předem za odpověď. Zdeněk.

Z Plzně do Francie jezdí Eurolines mimo Paříž do Lille. Jízdní řády najdete na stránce Jízdenky. Z Lille potom kombinací vlaků a autobusů do cílové destinace. Nicméně Vaše důvody to neřeší. Autobus Eurolines jede přes Brusel. My bychom volili cestu přes Paříž se Student Agency. V Paříži zastavuje na Rue du Faubourg Saint-Martin. Odtud je potřeba jet metrem č. 7 z Chateau-Landon do Opéra a odtud metrem č. 3 do Gare Saint-Lazare. Odtud jezdí přímé vlaky SNCF do Cherbourg. Vlakem TRN to trvá něco málo přes 3 hodiny.

# 15.04.2016, 09:22.
V květnu pojedu opět z Tábora na týden do Aix en Provence. Cestu už jsem absolvoval a to jednou přes Brennerský průsmyk a Janov - spodem, a jednou horem přes Německo - Norimberk, Karlsruhe a okolo Lyonu. Dnes jsem narazil na Vaše stránky a zaujala mě některá Vaše doporučení, především ohledně cesty přes Švýcarsko. Chci se proto zeptat, jaká jde podle Vás nejlevnější a nejvhodnější trasa na úseku Tábor - Aix en Provence? Na cestě vždy jednu noc přespáváme. Velice děkuji za odpověď. S pozdravem Ondřej.

Jeďte trasu kterou znáte na Norimberk a Karsruhe. Potom pokračujte na Basilej, Bern, Ženevu a ve Francii na Annecy, Chambery, Grenoble, Gap, Aix en Provence. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a mýtné ve Francii zaplatíte ve výši € 30,70, celkem tedy € 98,02. Je to levnější ale jen o € 11,18. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.