FRANCIE 2016 / 3

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2016 / 3

Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Francie autem, autobusem, vlakem i letadlem, o výši dálničních poplatků, o městské hromadné dopravě, o přímořských letoviscích, o horských střediscích, o histroických městech, o vstupenách, o ubytování, o stravování, o zábavě, o tipech na výlety a najdete zde také mnoho dalších informací o Francii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Francie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 07.06.2016, 09:20.
Jedeme na Euro na zápas do Saint-Étienne. Kolik bude stát dálnice pro obytné auto a jaká je nejlepší trasa z Písku? Potom se přesouváme do Tours, kde je ubytována reprezentace. Jakou cestu zvolit? Lze jet mimo dálnici nějak rozumně? Potom se přesouváme do Lens. Máme zamluvený kemp u Arrasu. Kolik by nám vyšlo taxi přibližně na 25 km pro čtyři, abychom nemuseli jet obytňákem? Je někde při cestě nějaká opravdu solidní restaurace, kde vaří dobře, ale není to nic nóbl? Povezeme si s sebou dva sudy piva a chlazení, není nějaký zákaz na dovoz ve Francii nebo Německu? Předem děkuji. Jiří.

Standardní trasa je následující: Písek - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Saint-Étienne. V Německu se mýtné neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném pro obytný automobil € 46,70. Do Tours po dálnici A72, A71 a A85 Vás to vyjde ze Saint-Étienne na € 62,20 pro obytný automobil. Mimo dálnici je cesta možná po přibližně souběžných komunikacích: Roanne - Moulins - Nevers - Bourges - Tours. Je to však orientačně a časově náročnější. Z Tours do Lens vede nejlevnější a nejkratší dálniční trasa přes Paříž po A10 a A1. Na mýtném zaplatíte € 56,10 pro obytný automobil. Pro cestu mimo dálnici platí to samé jako v předchozím případě. Taxi počítejte cenově kolem € 30,00. Vlakem SNCF TER se tam dostanete za 15. až 20. minut a € 4,60. Restaurací je při cestě hodně, objedete celou Francii. Celní a devizové předpisy pro Německo a Francii najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Německo a Francie - Cestování / Celní a devizové předpisy. Najdete tam limity bezcelního dovozu alkoholu a tabákových výrobků.

# 06.06.2016, 00:48.
Pane Řehůřku, chtěla bych se Vás zeptat, zda nevíte, kolik bych přibližně zaplatila na mýtném a poplatcích na silnicích při naší cestě, kterou plánujeme. Plánujeme projet takový okruh, který je: z Pardubic přes Německo přes Norimberk do Švýcarska - Ženeva, Bern, Lausanne - do Vallon Pond d' Arc. Dále Orange, Avignon a odtud vyjíždět na výlety - Nimes, Arles, Les Baux de Provence, Gordes a Colorado. Dále bude cesta pokračovat k Carcassonne, Camargue, Marseile, Cassis, Toulon, Saint-Tropez, Cannes, Nice, Monaco, kaňon Verdon, Chamonix a zpět do Pardubic. Děkuji mnohokrát za informaci. S přáním pěkného dne. Monika.

V Německu se dálnice neplatí. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,18). Z Ženevy do Vallon-Pont-d'Arc zaplatíte na mýtném přes Lyon € 28,90. Odtud do Orange € 0,50, do Avignonu € 1,80. Na trase Avignon - Nimes zaplatíte € 1,50, na trase Avignon - Arles, Les Baux-de-Provence a Gordes není zpoplatněný úsek. Na trase Avignon - Carcassonne zaplatíte € 18,80, Carcassonne - Port-Camarque € 13,60, Port-Camarque - Marseille € 4,40, Marseille - Cassis bez poplatku, Cassis - Toulon za € 4,20, Toulon - Saint-Tropez bez poplatku, Saint-Tropez - Cannes za € 4,80, Cannes - Nice za € 3,00, Nice - Monaco za € 2,40, Monaco - Canyon du Verdon za € 6,90, Canyon du Verdon - Chamonix za € 13,40, po horské silnici do Švýcarska bez poplatku a ve Švýcarsku už dálniční známku budete mít. Jsou to samozřejmě maximální ceny. Ve Francii v některých krátkých přejezdech nemá smysl najíždět na dálnici.

# 06.06.2016, 19:28.
Moc děkuji za odpověď. Jen mě napadlo, jak poznám, že si mám vyzvednou lístek nebo zaplatit dopředu. Možná hloupá otázka, ale raději se zeptám teď, než bych zažil horké chvilky na mýtné bráně. Děkuji. Michal.

V případě, že najíždíte do brány, kde si vyzvedáváte lístek je na na straně řidiče automat pro výdej lístků. V případě, že najíždíte do brány, kde se platí je na straně řidiče platební automat nebo okýnko s obsluhou. Typickým příkladem je nájezd na dálnici kousek před španělskými hranicemi v Le Boulou. Mýtné brány jsou rozděleny na dvě části - směr La Junquera / Barcelona - tady platíte mýtné dopředu a směr Montpellier / Toulouse - tady vyzvedáváte lístek a zaplatíte až při výjezdu z placeného úseku. Z opačné strany, když jedete po dálnici dále do Španělska, platíte u jedné mýtné brány projetý placený úsek a současně platíte dopředu úsek ke státní hranici.

06.06.2016, 11:48.
Chtěl bych se zeptat, kde lze zaparkovat v blízkosti vlakových nádraží v Nice, tak abychom mohli vlakem dojet do Monaca. Děkuji. O.

Přímo u nádraží Gare de Nice - Ville, odkud jezdí vlaky no Monaca, je parkoviště Interparking Nice Thiers. Má kapacitu 618 míst a jeho provozovatel je stejný jako např. parkoviště Tronchetto v Benátkách. Vjezd na parkoviště je z Avenue Thiers. Celodenní parkování vyjde na € 23,20 podle tarifu. Celodenní balíček však vyjde na € 20,00. Tj. v případě, že víte že budete parkovat více jak 3 hodiny, vyplatí se Vám zakoupit balíček na jeden den.

# 06.06.2016, 09:55.
Velice děkuji za odpověď. Měl bych ještě jednu otázku. Znáte v okolí Lyonu a Saint-Étienne nějaké kempy, kde je možné postavit stan? A existují v této lokalitě nějaká nezpoplatněná tábořiště? Předem Vám ještě jednou děkuji za informace. Tomáš.

Podívejte se na Camping - Rhone Alpes / Loire, Rhone, Isere, Ain. O nezpoplatněných tábořištích nemáme informace. Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je zakázáno. Informace o Fan Camp v Saint-Étienne najdete v odpovědi ze dne 26.05.2016, 09:36.

# 06.06.2016, 09:24.
Na konci června se chystáme do Jižní Francie. Budeme cestovat s dětmi a chceme jet hlavně přes noc a hledáme optimální variantu. Mohl byste nám prosím poradit nejvýhodnější variantu? Jedeme z Hranic v okrese Přerov do Villeneuve-Loubet. Dále přemýšlíme, že bychom pro cestování ve Franicii využili hromadné prostředky - nevíte, zda nabízí např. týdenní lístky, které by platily v určité části destinace? Máme v plánu cestovat hlavně po jihu, chceme navštívit Nice, Cannes, Marinelland. Děkuji. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Hranice - Brno - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Villeneuve-Loubet. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,42), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 8,40. Celkem za oba směry tedy € 120,22. O 90 km kratší trasa přes Vídeň a Tarvisio by Vás přišla na € 156,60 resp. na € 165,40 při cestě na více jak 10 dnů. Cesta přes Brenner je stejně drahá. Existují samozřejmě další varianty s možností dalších úspor, pokud však chcete jet přes noc, výše uvedené varianty jsou optimální. O týdenních turistických jízdenkách nemáme zprávy. Víme, že existuje možnost spojení mezi městy na Azurovém pobřeží od SNCF s Carte Isabelle. Tato jízdenka umožňuje neomezený počet jízd v jednom dni ve všech vlacích kromě TGV od Théoule-sur-Mer do Vintimiglia a od Nice do Tende. Cena je € 14,00 a lze ji zakoupit na všech nádražích od 1. července do 30. záři.

# 05.06.2016, 07:49.
Máte prosím kontakt na kemp v Saint-Étienne během Eura 2016? Chtěl bych zabukovat místo pro stan od 17.6. do 18.6. Stačí mi i internetové stránky, kde bych toto mohl udělat. Děkuji. František.

Kontakty najdete na Fan Camp.

# 05.06.2016, 22:38.
Pane Řehůřku, jako spousta Čechů vyrazíme v červnu na fotbal do Francie. Z vašich předchozích odpovědí už mám představu o nejvýhodnější trase. Chtěl bych se však zeptat na způsob průjezdu mýtnou bránou ve Francii. Jak to probíhá při vjezdu na placený úsek a jak při výjezdu? Platil bych platební kartou. Případně pokud víte, zda jsou nějaké odlišnosti při průjezdu mýtných bran v Itálii. Předem moc děkuji za vaše rady. S pozdravem Michal.

Systém je stejný jako v Itálii. Vjedete do mýtné brány, vyzvednete si lístek a na základě tohoto při výjezdu zaplatíte na mýtné bráně mýtné. Oproti Itálii je rozdíl v tom, že v některých případech platíte mýtné dopředu, tedy hned při vjezdu do placeného úseku. Někdy nastane i situace, kdy zaplatíte mýtné na základě lístku za projetý úsek a současně i následující úsek dopředu. Stejně jako v Itálii existuje systém pro automatické platby. V Itálii se jmenuje Telepass, ve Francii Liber-t. Pruhy u mýtné brány jsou označené písmenem t. Do těch tedy nejezděte.

# 05.06.2016, 20:47.
Dne 13.6.2016 se chystáme do Toulouse na Euro. Pojedeme po dálnici od Marseille. Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, kde by šlo zaparkovat, kde nechat v blízkosti stadionu auto nebo jaké jiné jsou možnosti v rámci Toulouse. Děkuji. Luboš.

Parkovací možnosti v blízkosti městského stadionu v Toulouse najdete na Parkopedia.

# 04.06.2016, 14:05.
Prosím vás, chtěla bych se zeptat na nejlepší trasu z Brna do Angouleme. Kolik budou stát poplatky za dálnici, popř. kudy se jim dá vyhnout. Předem děkuji za odpověď! Tereza.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune - Chalon-sur-Saone - N70 - Paray-le-Monial - N79 - Montmarault - A71 - A714 - Montlucon - N145 - Gueret - Bellac - N147 - D951 - N141 - Angouleme. Trasa je kombinací placených a neplacených komunikací. Na mýtném zaplatíte € 22,60 v jednom směru. Většina mýtného se platí po Chalon-sur-Saone. Sem bez mýtného je trasa popsaná v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. Dá se tam jet samozřejmě i po dálnicích přes Saarbrucken a Paříž za € 64,40.

# 04.06.2016, 10:45.
Vím, že s podobnými dotazy se v poslední době roztrhl pytel. Nedá mi to však a obracím se na Vás ve věci konzultace trasy na Euro 2016. Jedeme na všechny zápasy České republiky ve skupině a to obytným vozem do 3,5 tuny s výškou 2,85 m. Cesta do Mulhouse je mi jasná. Jedná se mi o Francii, kde bych raději jel mimo dálnice a ušetřené peníze investoval do gastronomie. Vyšlo mi to odhadem přibližně € 300,00 a za to už něco dáme. Nebráním se však kratším úsekům po dálnici, abych se vyhnul větším městům. Spát budu na Stellplatzech, které si najdu sám podle trasy. V sobotu 11.6. ráno jedeme tedy do Toulouse. Po zápase si sjedeme k moři do nějakého z kempů v okolí Séte a poté přes Avignon do Saint-Étienne. Druhý den po zápase chceme na sever do Normandie, do okolí Caen, syn chce vidět něco k vylodění spojenců. Odtud do Lens na poslední zápas. Odtud se do Krkonoš vrátíme přes Belgii, Holandsko a Německo. Děkuji moc. Martin.

Cesta do Toulose mimo dálnice je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55. Ceny mýtného si přibližně vynásobte koeficientem 1,5, protože jedete vozidlem vyšší kategorie. Cestou k moři víceméně kopírujte dálnici, to samé do Saint-Étienne, od Avignonu potom můžete využít silnici N7. Pokud nemáte na této trase nějaký turistický zájem, můžete využít bezplatnou dálnici A75 a následně silnici N88, která Vás dovede do Saint-Étienne. Jediné zpoplatněné místo na této trase je Viadukt Millau s poplatkem pro obytné auto € 11,60. Dá se to samozřejmě objet do údolí řeky Tarn s pěkným pohledem na most. Do Caen bez poplatku je cesta víceméně údolím řeky Loiry až do Orleans: A72 - D1082 - N82 - N7 - Nevers - A77 - Myennes - Gien - Orleans. Odtud potom přes Chateaudun - Nogent-le-Rotrou - Argentan do Caen. Z Caen mimo dálnici do Lisieux, Rouen a po A28 do Abbeville. Odtud přes Hesdin do Lens. Trasa z Lens je v opačném směru popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13.

# 03.06.2016, 06:22.
Jak je to prosím vás s povinným alkoholtesterem ve Francii? Děkuji. Michal.

Viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59.

# 03.06.2016, 23:21.
Prosím o radu. Chystáme se s kamarády na fotbal do Francie a stále se nám nedaří najít kempy. Myslel jsem si, že u jednotlivých měst, kde se odehrávají zápasy budou oficiální kempy pro fanoušky, ale žádné jsem nenašel. Jedeme autem s karavanem a rádi bychom strávily noci v kempu u Toulouse, pár nocí u Montpellier nejlépe u moře a dále u Saint-Étienne. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Martin.

Tipy na kempy v blízkostí stadionů, kde se koná Mistrovství Evropy ve fotbale najdete na Summer 2016 Football Camping in France. Kempy obecně ve Francii na Camping.

# 03.06.2016, 18:54.
Chystám se na Euro do Saint-Étienne a dočetl jsem se, že dopravní uzel okolo Lyonu je velice těžko průjezdný v dopoledních i odpoledních hodinách, hrozí obrovské zdržení a doporučuje se tudy projet spíše v noci. Máte s tímto místem nějaké zkušenosti? Předem velice děkuji za odpověď. Tomáš.

To je problém většiny velkých měst ať už v Německu, tak i ve Francii. V případě Lyonu doporučujeme většinou východní dálnici A39 od Dole, na kterou navazuje A40. Potom doporučujeme jet po A42, A432, A43, A46 a na závěr A47 do Saint-Étienne. Je to sice orientačně náročnější trasa, neměla by být však tak přetížená jako dálnice A6 a následně A7 vedoucí z Paříže na jih přes Lyon. Riziková je tato trasa ve chvíli, kdy na konci července začínají v Bavorsku prázdniny. V minulosti zde byly i 100 kilometrové kolony.

# 02.06.2016, 14:29.
Prohlížel jsem vaše odpovědi ohledně cestování ve Francii. Jsou perfektní. Měl bych na vás však konkrétní dotaz. Již několikrát jsme v létě autem jeli na dovolenou do Španělska přes Francii po známé trase Mulhause - Lyon - Orange - Perpignan a potom na hranici Španělska. Většinou jsme jeli po placené dálnici z důvodu úspory času. Letos jedeme 9.7.2016 opět do Španělska a chtěl bych vás požádat o názor, zda se vyplatí zkusit trasu před Lyonem na Clermont-Ferrand a na jih po A75, která je neplacená. Jedeme osobním autem. Máte s dálnicí A75 zkušenosti? Jaký je na ní provoz v létě a jsou na ní čerpací stanice s odpočívadly pro prospání? Pokud tuto trasu doporučujete, kudy nejlépe jet z Mulhouse tímto směrem? Placeným úsekům se až tak nevyhýbáme, spíše chceme něco více z Francie vidět. Děkuji předem za vaši radu. Lubomír.

Za dálnici A75 se sice mýtné neplatí, po cestě je však most, za jehož průjezd se poplatek vybírá a to ve výši € 7,80, v sezóně, tj. od července € 9,80. Jedná se o Viadukt Millau, nejvyšší v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Byl vybudován před 11,5 lety. Je dlouhý 2460 m a vysoký 343 m. Pod viaduktem teče řeka Tarn. Přes její údolí je možné zpoplatněný viadukt objet a přitom si vychutnat pohledy na tuto gigantickou stavbu. Jinak trasa po A75 je často využívaná jako úsporná alternativa při cestě na jih. Dálnice je zážitková záležitost, většinou se obtáčí po vrstevnicích kopců. Je tam jen několik tunelů a mostů. Nezřídka na Vás vykoukne nějaká zřícenina, přírodní scenérie. V nejvyšších partiích se dostanete nad 1000 metrů nad mořem. Dálnice je většinou se dvěma pruhy v každém směru, ve stoupáních dostanete jeden nebo dva pruhy k dobru. Provoz zde bývá plynulý, odpočívadla jsou umístěna přibližně po 20 km. Většinou jsou bez čerpací stanice. Na pospání bychom je nedoporučovali. Bez čerpacích stanic dálnice samozřejmě není. Cesta do Clermont Ferrand je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55.

# 01.06.2016, 21:05.
Pojedeme s rodinou na Euro na zápas do Lensu. Spojíme to s týdenní návštěvou Francie, kde zkusíme alespoň něco málo vidět. Jedeme v sobotu po půlnoci z Moravské Nové Vsi. Ubytování na první čtyři dny máme v Péronne. Všem doporučujete cestu přes Rozvadov - alternativa je přes Chomutov nebo Ústí. Dokážete porovnat plusy a mínusy těchto cest? Díky poplatkům ve Francii volím také Vámi doporučenou cestu přes Belgii. Poradíte potom dále z Mons do Péronne? Bez mýtného? Zápas je v úterý, předpokládám, že u stadiónu bude parkování dostatek. Ale v neděli bychom rádi zajeli do Reims a v pondělí do Paříže. V těchto městech bude asi lepší pohybovat se městskou dopravou. Poradíte, kde nechat ososbní auto někde poblíž metra městské dopravy, ale dál od centra směrem od základny v Péronne? Nějaké hlídané parkoviště. Po úterním zápase se chceme přesunout někam do Provance - du Lac nebo du Verdon. Poradíte, zda se vyplatí jet bez mýtného na dálnicích a kudy? Na přesun plánuji tak maximálně 12 hodin. Myslíte, že se tam někde se stanem a autem upíchneme i bez rezervace? Kempů je tam dost. A poslední otázka - kudy byste volil cestu z Provance zpět do Moravské Nové Vsi? Azurové pobřeží, Itálie s mýtným, Rakousko - 10. denní dálniční známka? Jaké by byly na této cestě, případně nějaké alternativní, poplatky? Rakousko vím, jde mi především o Francii a Itálii - dálnice, tunely apod. Děkuji za odpovědi. S pozdravem Josef.

Každá trasa má svá pro a proti. Pomineme-li místo, odkud se vyjíždí, jsou severní varianty o něco pomalejší, na druhé straně v době dopravních špiček z důvodu přepravy na jih to může být vhodnější alternativa. V případě cesty přes Drážďany, je trasa přes Norimberk lépe vyřešena u Prahy. Je to ale věc názoru, konkrétního termínu a dopravní situace. Trasa z Mons do Peronne je po dálnici za € 2,10. Pokud chcete jet bez poplatků sjeďte z dálnice A2 na exitu 15 a jeďte přes Cambrai do Peronne. Z Peronne do Reims po dálnicích se dostanete za € 8,20, mimo dálnice přes Saint Quentin, Laon a do Reims doporučujeme dojet po D944. Pojedete přes kruhový objezd, za kterým začíná Avenue de Laon. V dálce uvidíte dvě výškové budovy. Až se k nim přiblížíte na 200 m, uvidíte po pravé straně parkoviště P+R Belgian. Je na křižovatce s Rue Rosset. Parkoviště je v provozu od 7:30 do 20:00 s přístupem mimo tudo dobu. Cena je € 3,00 včetně dopravy maximálně sedmi osob do centra autobusem nebo tramvají. Parkování v Paříži doporučujeme hledat na Parking de Paris. Po A1 se do Paříže dostanete za € 8,90. Bez mýtného po souběžné komunikaci D1017. Tady nic lepšího nevymyslíte. Trasy z Lens jsou popsané v těchto otázkách a odpovědích. Jak po dálnicích, tak i mimo dálnice. Za 12 hodin mimo zpoplatněné dálnice to budete těžko stíhat. V kempech se stanem místo pravděpodobně najdete. Doporučujeme si připravit více alternativ. Nejrychlejší trasa do Moravské Nové Vsi z Provence vede přes Itálii a Rakousko. Je to ale také nejdražší trasa. Např. z Aix-en-Provence zaplatíte na mýtném ve Francii € 21,30, v Itálii po Tarvisio € 65,50 a v Rakousku potom potřebujete ještě desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Celkem tedy € 95,60. Přes Brenner to stojí € 95,10 a přes Milán, Como a Švýcarsko € 90,98 nebo 99,78 pokud pojedete po rakouské dálnici. Cesta přes Lyon a Mulhouse vyjde na € 54,50.

# 01.06.2016, 14:56.
Pane Řehůřku, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a co si myslíte o cestě úplně mimo placené dálnice a tunely? Na Via Michelin jsem našel cestu bez jakýchkoliv poplatků, která ale trvá minimálně 30 hodin čistého času z Prahy do Toulouse. Také mi to našlo cestu do Francie horem přes Německo, ale přijde mi to jako zbytečná zajížďka zpět do Monaca. Děkuji ještě jednou mnohokrát. Michal.

Všude v Evropě se samozřejmě dá jezdit i mimo dálnice bez placení jakýchkoliv poplatků. Vždy se dají tyto úseky nějak objet. Je to však za cenu velkého zdržení, často jedete neustále městy a městečky s omezenou rychlostí. Na dlouhé trase to s sebou přináší větší riziko, protože řidič je z cesty unavený a ne vždy má maximální koncentraci, což takové trasy vyžadují. Takové trasy jsou delší a časově náročnější, což s sebou často nese i vyšší spotřebu pohonných hmot, čímž se dosažená úspora na poplatcích snižuje.

# 31.05.2016, 17:37.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, jak se nejlépe dostanu z Brna do Lille, kde mám zajištěné ubytování. Děkuji za odpověď. Dalibor.

Viz naše odpověď ze dne 21.02.2016, 18:50.

# 31.05.2016, 16:39.
Pane Řehůřku, velice děkuji za informace. Ještě mě napadlo, že se nám bude hodit internet v mobilu. Doporučíte nějakou SIM kartu ve Francii? A kde ji případně koupíme? Děkuji. Tomáš.

Podívejte se na Sosh. Karta za € 4,99 / měsíc, 50MB internet, € 0,05 za každý další 1MB, 4 miliony hotspotů po celé Francii. Síť Orange.

# 31.05.2016, 10:56.
Pojedu na začátku prázdnin za známými do Tarasconu na jih Francie. Kudy bude moje cesta nejrychlejší a kolik budou stát poplatky spojené s cestou? Čeho se vyvarovat v podobě povinné výbavy a jiným záludnostem? Jsem z Jihlavy. Děkuji. František.

Nejrychlejší trasa je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - sjezd 22 Roquemaure - Avignon - Tarascon. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 48,70. To samé při cestě zpět. Po zrušení zákona o povinnosti vozit alkoholtester už pravděpodobně žádná specifika v povinné výbavě nejsou. Doporučujeme natankovat plnou nádrž v Německu před vjezdem do Francie.

# 30.05.2016, 18:10.
Předem děkuji za odpověď z 06.05.2016, 11:15. Chystáme se na fotbalové Euro do Toulouse. Mohl byste mi prosím Vás popsat zmiňovanou nejlevnější cestu do Nice přes Švýcarsko? Jde o to, že se z Toulouse budu muset do Nice vrátit, tedy pokud se nebudu chtít zbavit přítelkyně a její kamarádky - ty vyměním za tři kamarády, se kterými budu absolvovat cestu do Toulouse a zpět. Mnohokrát děkuji za Váš čas a rady. S pozdravem Martin.

Jeďte následující trasu: Ostrava - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice- Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbonne - Toulouse. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii na mýtném do Nice € 2,40 a z Nice do Toulouse € 49,70. To samé při cestě zpět kromě švýcarské dálniční známky, kterou už budete mít. Celkem tedy zaplatíte na mýtném € 207,37. Existuje ještě levnější varianta přes Ženevu, je ale už podstatně delší a úspora se utratí za pohonné hmoty.

# 30.05.2016, 11:53.
Pane Řehůřku, ve vaších dřívějších odpovědích - loni ze dne 06.05.2015, 13:01 - jsem našel odpovídající trasu z Prahy do Frejus. Mám tři dotazy: 1. jsou nějaké novinky ohledně této trasy? 2. V Rakousku ten objezd přes Bregenz - měl jste na mysli nějakou trasu jako např. přes Au? 3. Trasu si neroufám dát najednou, neznáte někde poblíž trasy nějaký kemp s přijatelnou cenou? Stan máme. Případně chatka. S pozdravem J.

Uvedená trasa platí, jen se mírně zvýšilo mýtné. V Německu to zůstává bez poplatku, ve Švýcarsku je stále roční dálniční známka v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), v Itálii je mýtné € 33,50 a ve Francii € 11,70. Důležité v cestě přes Bregenz je sjet ještě na německé straně dálnice. Od německo - rakouského hraničního přechodu byste potřeboval rakouskou dálniční známku. Rakousko - švýcarský hraniční přechod Au je vhodný pro překročení hranice, měl by být v provozu nonstop. Mapu hraničních přechodů včetně informací najdete na Swiss Custom Admin. Ubytovat se doporučujeme za polovinou cesty, např. v okolí Lago di Como. Kempy najdete na Camping nebo Unicamping, jednodušší ubytování mimo stan potom na Booking.

# 30.05.2016, 10:22.
Pojedu do francouzského Saint-Étienne z Brna. Kolik nás bude stát mýtné a jakou trasu byste nám doporučili? Děkuji. Libor.

Viz naše odpověď ze dne 25.01.2016, 07:26.

# 30.05.2016, 01:31.
Mohl bych Vás požádat o Vaše doporučení cesty s ohledem na nejekonomičtější trasu z Prahy na fotbalové Euro do Toulouse, St. Etienne a Lens a zpět do Prahy? Rádi bychom využili turistickou cestu přes pobřeží Jižní Francie - Monaco, Marseille. Nejlépe asi přes Mnichov, Bregenz a Milano směrem na Monaco, ale bojím se, že cesta přes Itálii bude přes dálnice celkem drahá, nehledě na nějaké další velké dálnice a tunely ve Francii směrem z Toulouse nahoru do Lens. Budu velmi vděčný za Vaše doporučení. Michal.

Vzhledem k programu Mistrovství Evropy ve fotbale je tedy trasa následující: Praha - Toulouse - Saint-Étienne - Lens - Praha. Nejlevnější cesta do Toulouse je přes Německo. Dálniční varianta i částečně mimo dálniční varianta je odkazovaná v odpovědi ze dne 17.05.2016, 10:47. Pokud chcete jet přes Ligurskou a Francouzskou riviéru, potom lehce levnější pro jeden směr je cesta přes Švýcarsko než přes Brenner. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco - Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbonne - Toulouse. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 53,60. Trasu Toulouse - Saint-Étienne můžete jet převážně mimo dálnici: A68 - Albi - N88 - Rodez - N88 - A75 - D589 - Le Puy en Velay - N88 - Saint-Étienne. Na poplatcích Vás vyjde na € 1,50. Po dálnici Vás vyjde severní cestou přes Brive-la-Gaillarde a Clermont-Ferrand na € 44,30 a jižní cestou přes Narbonne, Montpellier a Valence na € 46,90. Optimální trasa ze Saint-Étienne do Lens vede přes Lyon - Dijon - Troyes - Reims - Saint-Quentin. Na mýtném zaplatíte € 47,90. Levněji se tam dostanete přes Paříž. Trasa je následující: A72 - A89 - N82 - Roanne - N7 - Moulins - Nevers - A77 - A6 - Paříž - A1 - A26 - N17 - Lens. Na mýtném zaplatíte € 29,00. Z Lens do Prahy je výhodné jet přes Belgii a Německo bez poplatků. Cesta je popsaná (v opačném směru) v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

29.05.2016, 10:02.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za předešlou odpověď a celkově za perfektní odpovědi na položené dotazy. Měli bychom na Vás ještě jeden dotaz, nepochopili jsme moc trasu - maximálně mimo zpoplatněné úseky z Paříže do Saint-Étienne, protože tam máme dost velkou časovou rezervu, zda byste nám ji mohl znopvu popsat, trochu jsme se v tom ztratili. A dále bychom především potřebovali, pokud víte, poradit na této trase nějaké odpočívadlo někde na půl cesty, kde by si na pár hodin šlo odpočinout, protože pojedeme v noci a ubytování v Saint-Étienne máme až druhý den. Nevím, zda je dovolené i stanování, ale chceme to zkusit. Budeme rádi za každou radu co se týče těchto odpočívadel u této trasy. Děkuji moc za ochotu. S pozdravem Martin.

Paříž - A6 - sjezd Fontainebleau - Fontainebleau - D607 - Nemours - D607 - N7 - Nontargis - nájezd 22 - A77 - Nervers - N7 - Moulins - N7 - Roanne - N7 - N82 - Balbigny - D1082 - Feurs - D1082 - Andrezieux-Boutheon - A72 - Saint-Étienne. V případě odpočívadel se doporučujeme držet placené dálnice. Na A6 je odpočívadlo La Foret, přibližně 70 km od Paříže. Z dálnice potom sjedete u Nemours. Mýtné je € 2,60. Na A77 v neplaceném úsek je také odpočívadlo, nicméně je to spíše parkoviště jen tak v polích, to určitě na strávení noci nedoporučujeme, i když je prezentované jako parkoviště i pro karavany. Stanování na veřejném prostranství, ve volné přírodě apod. je ve Francii stejně jako téměř všude v Evropě zakázané.

# 27.05.2016, 13:22.
Chci se zeptat, zda a jak je možné objet Brennerský průsmyk. Jedeme autem do Francie na jih a čas nás netíží, nechceme jet po dálnici. A potom ještě jeden dotaz prosím, zda když máme auto na leasing, musím mít souhlas leasingové společnosti? Oni mi dneska tvrdí, že podle evropské legislativy nemusím, ale moc jim nevěříme. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď. Romana.

Nepíšete, odkud vyjíždíte. Pokud chcete objíždět Brennerský průsmyk, potom zřejmě jedete z místa, kde se to přes Brenner logicky vyplatí. Podívejte se do těchto našich otázek a odpovědí. Je zde mnoho tras po dálnici i mimo dálnici, navíc většinou optimalizovaných na cenu. Na jih Francie se vyplatí jet přes Švýcarsko. Tato trasa, pokud kousek rakouské dálnice objedete přes Bregenz, vychází po dálnicích až na italsko - francouzskou hranici na € 103,10 (obě cesty). Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 138,80 (obě cesty) resp. na 147,60 při cestě na více jak 10 dnů. Pokud se chcete vyhnout švýcarské dálnici, je možné jet přes Rakousko (desetidenní dálniční známka € 8,80) - Innsbruck, Imst a dásledně přes Landecker tunnel (v ceně dálniční známky), St. Moritz a Como. V Itálii potom po souběžných komunikacích. Pokud se leasingu týče, malý technický průkaz máte na provozovatele, tedy Vás. Velký technický průkaz, ve kterém je leasingová společnost, s sebou nevezete. S největší pravděpodobností je však leasingová společnost uvedena na zelené kartě. Pokud není řidič vlastníkem vozidla, má právo policie žádat při běžné kontrole plnou moc k užívání vozidla. To už platí mnoho let, konkrétně od roku 1968. V drtivé většině případů to policisté neaplikují a plnou moc nepožadují. To však neznamená, že to nemůže nastat. Podle našich informací tuto plnou moc leasingové společnosti dříve na vyžádání vystavovaly. Zda se děje tak i v současné době nevíme. Stejně tak nevíme, jak je to s evropskou legislativou v tomto směru. Každopádně je tady ještě jedna věc. Důkladně si pročtěte leasingovou smlouvu. Je možné, že pro výjezd do zahraničí s autem na leasing musíte mít souhlas leasingové společnosti. Předejte tak problémům s případným plněním pojišťovny.

# 26.05.2016, 15:17.
Chtěl bych se Vás prosím zeptat. V červnu se chystáme do Francie, kde budeme cestovat zapůjčeným autem z půjčovny z Marseille směrem do Nice a následně do Toullouse se zastávkou ve městě Montpellier. Mohl bych Vás prosím požádat o vyčíslení mýtného na tuto cestu? Následně budeme vracet auto v Toulouse, takže cesta zpět nás už následně nečeká. Moc Vám děkuji za rady. Pěkný den. David.

Trasa Marseille - Nice Vás vyjde na € 17,60, trasa Nice Montpellier na € 27,40 a trasa Montpellier - Narbonne - Toulouse na € 22,30.

26.05.2016, 09:36.
V červnu jedeme obytným vozem na Euro do Francie. Jedeme na zápas do Saint-Étienne a na druhý do města Lens. Cestu a poplatky jsem si u Vás zjistil, ale chtěl bych se zeptat, zda se dá ve Francii zaparkovat a přespat kdekoliv? Snažil jsem se dohledat v blízkosti měst nějaké kempy a nepodařilo se mi to. Nebo zda náhodou nevíte, zda během Euro nebudou nějaká odstavná místa u měst? Děkuji. Tomáš.

Během Euro 2016 se doporučuje parkovat s obytným automobilem nebo karavanem na Parc des sports Méons, kde má být 1500 parkovacích míst bez poplatku. Bude tam také v období od 13. do 26. června zřízen Fan Camp, kde bude přibližně 250 míst pro stany a 100 až 150 míst pro obytné automobily. V Lens je sice odstavné místo pro obytné vozy včetně přípojek, je tam ale kapacita jen 6 automobilů a v době konání Euro 2016 bude toto místo uzavřeno. Doporučujeme Parc d' Olhain přibližně 20 km od Lens. V době konání Euro 2016 tady bude cena pro obytný automobil € 14,80 za 24 hodin. V okolí stadionu v Lens je obrovské množství parkovacích ploch, předpokládáme, že v době Euro 2016 budou funkční. Ve Francii, stejně jako téměř všude v Evropě není možné kempovat ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích. Poplatky uváděné na našich stránkách jsou většinou pro osobní automobil, pokud není uvedeno jinak. Pro obytný automobil vychází přibližně 1,55x vyšší.

# 25.05.2016, 20:56.
Jak vysoké poplatky na dálnicích zaplatíme při letní dovolené? Cestujeme z Prahy do Dijonu, poté Avignon, Antibes, Gardské jezero a zpět Praha. Děkuji za odpověď. Lenka.

Praha - Dijon: v Německu se mýtné neplatí, ve Francii přes Mulhouse € 16,70. Dijon - Avignon: € 33,50. Avignon - Antibes: € 22,40. Antibes - Lago di Garda: ve Francii € 4,70, v Itálii po Desenzano € 37,30 - po Affi / Lago di Garda Sud € 40,70 - po Rovereto Sud / Lago di Garda Nord € 43,60. Lago di Garda - Praha: v Itálii od Desenzano € 18,90 - od Affi / Lago di Garda Sud € 15,30 - od Rovereto Sud / Lago di Garda Nord € 12,60, v Rakousku za průjezd Brennerem € 9,00 a za desetidenní dálniční známku € 8,80, v Německu se mýtné neplatí.

# 25.05.2016, 19:34.
Už snad poslední dotaz. V Antibes dobrý kemp pro děti blízko Marinalandu. Zuzana.

Nejblíže je kemp Les Embruns. Nicméně nedaleko jsou i další kempy - Le Logis de la Brague, Les Frenes, Le Sequoia a další.

# 25.05.2016, 18:53.
Ještě se zeptám, zda do toho parkoviště v Monaku je nějaké omezení na výšku auta. Děkuji za rady. Zuzana.

Na parkovišti pro obytné automobily na Avenue des Guelfe je omezení výšky na 3,4 m.

# 25.05.2016, 17:27.
Můžete mi prosím doporučit nejvýhodnější cestu z Prahy do Monaka? A jaké poplatky nás po cestě čekají? Předem děkuji. Martin.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2016, 22:11.

# 25.05.2016, 13:49.
Plánuji cestu do Francie v červnu a potřebovala bych několik rad. Zda byste mi poradil nejlevnější trasu. Chceme jet od Lago di Garda do Antibes, Saint Tropez a ke kaňonu du Verdon. Potom zpět do České republiky. Zda byste mi poradil, kde parkovat obytné auto v Monaku. Zuzana.

Optimální trasa je následující: Lago di Garda - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Antibes. V Itálii zaplatíte na mýtném od € 48,00 (Rovereto / Lago di Garda Nord) po € 41,50 (Desenzano) - podle toho, odkud budete vyjíždět. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 7,10. Z Antibes do Saint Tropez to po dálnici vyjde na € 9,70. Ze Saint Tropez přes Sainte Maxime, Le Muy, Montferrat, ke Gran Canyon du Verdon platit nebudete. Odtud do České republiky je to nejlepší přes Sisteron, Gap, Grenoble, Lyon, Dole, Besancon, Mulhouse, Karlsruhe, Norimberk, Rozvadov. Vyjde Vás to na € 72,60. O něco kratší cesta přes Itálii by byla nákladnější, i přes Švýcarsko z důvodu, že nebudete využívat již dříve zakoupenou dálniční známku. Uváděné ceny jsou maximální a pro obytný automobil. Můžete je snížit cestou mimo dálnici po silnicích SSxx v Itálii a NNxx ve Francii. Byla by to však náročná cesta. Krátké přejezdy ve Francii tak samozřejmě absolvovat můžete. V Monaku zaparkujete obytné auto na Avenue des Guelfes. Platí se € 2,30 za první a druhou hodinu, € 1,70 za každou další. Je to podzemní parkoviště, dostupnost je pro vozidla ne delší než 8 m. Je to tam dobře značené i s počtem volných míst.

# 24.05.2016, 22:16.
Moc Vás prosím o radu. Plánujeme během června cestu do Pléchâtel. Trasu Praha - Rozvadov - Norimberk - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž - Chartres - Le Mans - Angers - Nantes nám naplánoval Google a našla jsem ji i zde v odpovědích. Jedeme s fenou na námluvy za psem a vzhledem k tomu prosím o doporučení ubytování. Jelikož nechci pátrat, kde se lze ubytovat i se psem, myslela jsem hlavně na kempy. Cestu bychom rozdělili napůl, ale budu ráda za doporučení možnosti stanování, kempu nebo ubytování, kde může i pes, kdekoliv na této trase. Předem děkuji za odpověď a hlavně za tento super web. Markéta.

Polovina cesty Vám vychází u města Méty. Podívejte se na Booking / Metz, zadejte svůj termín a počet osob. Po vyhledání ubytování definujte filtr Zařízení - Domácí zvířata povolena, popř. další parametry. Nabídne Vám to ubytování, kde se můžete ubytovat se psem. Většinou je tuto skutečnost třeba nahlásit v poznámce při rezervaci, některá zařízení Vám budou účtovat menší poplatek. Mezi ubytovacími zařízeními v Métách, které jsou vstřícené domácím mazlíčkům jsou např. i oblíbené řetězce F1 a Ibis. Z kempů, kam můžete se psem (€ 2,00), doporučujeme Camping les Breuils mezi Metz a Rems u města Verdun. V cílové destinaci Pléchâtel potom hledejte ubytování na Booking / Pléchâtel se zadáním stejných parametrů. Z kempů doporučujeme Camping du Lac v Bain de Bretagne u jezera Etang de Bain. Je to přibližně 10 km od Pléchâtel. Za psa se platí také € 2,00.

# 24.05.2016, 17:17.
Na přelomu července a srpna se chystáme na dovolenou na jih Francie, do Cap de Agde. Budeme bydlet v kempu. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte o nějaké možnosti, kde bychom si poblíž mohli půjčit obytný automobil, popřípadě kolik stojí půjčení na dva týdny - velikost pro 4 osoby. Ještě by mě zajímalo, zda je ve Francii povolené nocování v přírodě (načerno) - na veřejném prostranství, v parku, na louce u vody. Děkuji za odpověď. Martina.

Obytný automobil si můžete zapůjčit např. přes Hertz. Nejbližší pobočka je v Montpellier. Cena je podobná jako v ČR. V nejvyšší sezóně počítejte s cenou na 14 dnů kolem € 2000,00. Odvíjí se samozřejmě od typu obytného automobilu. V této sezóně se také většinou požaduje půjčení po celých týdnech. Volné kempování je ve Francii, stejně jako téměř všude v Evropě zakázané. Ale odpověděla jste si sama: načerno není povoleno. Samozřejmě platí, že kde není žalobce, není ani soudce. Za to riziko vysoké pokuty to však nestojí. Kempy jsou ve Francii téměř na každém kroku a na dobré úrovni.

# 24.05.2016, 11:34.
Pane Řehůřku, chystáme se autem na Mistrovství Evropy ve fotbale na zápas Česká republika - Turecko dne 21.6. v Lens. Chci se vás zeptat na optimální trasu z Prahy. Předpokládám, že z Uherského Brodu bude asi delší. Jak je to s poplatky, kde nám doporučíte tankovat, kolik kilometrů najedeme. Budeme moc rádi, když nás upozorníte na úskalí po cestě. Kdy je lépe vyjet? V noci nebo brzy ráno? Moc děkuji za vaše rady a přeji hezký den. Jan z Uherského Brodu.

Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13 včetně poplatků. Cena pohonných hmot v Německu, Belgii a Francii je přibližně na stejné úrovni. Průměrná cena benzinu se pohybuje kolem € 1,22 a nafty kolem € 1,09. V Německu je nafta levnější - € 0,99. Tankujte samozřejmě mimo dálnice. Vzhledem k víkendovým problémům rafinérií ve Francii doporučujeme raději tankovat v Belgii. Problém už bude asi vyřešen, ale nejsme schopni odhadnout vývoj cen. Najedete přibližně 1350 km v jednom směru. Vyjet doporučujeme v noci, abyste se vyhnul ranní špičce před Prahou a v okolí Prahy. Nicméně na tak dlouhé trase si nevyberete, vyhnete se jednomu úseku a do druhého najdete ve špatném čase. Náš tip na ubytování v Lens najdete v odpovědi ze dne 03.05.2016, 13:21.

23.05.2016, 17:26.
Rádi bychom od Vás získali radu, jak se nejlépe dopravit do Saint-Étienne v červnu na fotbalové Euro autem. Chceme z České republiky vyrážet ve středu 15. června a jedeme na zápas s Chorvatskem, který se hraje 17.6. v Saint-Étienne. Po cestě zpět nebo tam - to ještě uvidíme - se cheme zastavit v Paříži. Tzn., že pojedeme přibližně na pět dnů celkem. Chceme se pokud možno vyhnout placeným úsekům - tedy pokud nám poradíte jinak, tak dáme na Vaše rady. Tudíž, pokud byste byli tak laskavi a poradili nám nejlepší cestu do Saint-Étienne, byli bychom Vám vděčni, případně s uvedením dalničních poplatků, když pojedeme přes placené úseky. A to pro cestu tam přímo a zpět přes Paříž. Dále bychom Vás chtěli porosit, zda nevíte o nějakých dostupných kempech v okolí Saint-Étienne nebo přímo ve městě. A poslední věc s radou ohledně nějakých zajímavých míst kolem Saint-Étienne, do 50 km. Co bychom neměli zapomenout navštívit, co stojí za shlédnutí. Vím, že toho chci hodně, ale kdybyste mi poradili s čímkoliv, tak budu vděčný. Za odpověď jsme Vám velmi vděčni. S pozdravem Martin.

Všechny trasy jsou popsané v těchto našich otázkách a odpovědích. Je třeba si je pročíst a vybrat si pro sebe nejlepší variantu. Dálniční varianta do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. Dálniční varianta do Saint-Étienne je popsaná v odpovědi ze dne 25.01.2016, 07:26, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. V tomto případě po N70 a N79. U města Digoin se napojte na D982 a pokračujte na jih podél řeky Loiry. Pojedete po D482 do Roanne a odtud po N7, N82 a D1082 do Saint-Étienne. Trasa po dálnici ze Saint-Étienne do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11. Konkrétně pojedete bezplatně do Lyonu a dále podle uvedené odpovědi. Na mýtném zaplatíte € 33,70. Mimo zpoplatněné úseky jeďte do Roanne - viz výše - a odtud po N7 do Moulins, Nevers a dále po A77, která není zpoplatněna až po Myennes. Odtud můžete pokračovat po D907 a následně N7 nebo jet po dálnici za € 3,40 do Souppes-sur-Loing. Odtud můžete dojet do Paříže po D607 a následně N7 nebo dojet až k mýtné bráně a následně se napojit na A6 vedoucí do Paříže. Za tento dálniční úsek zaplatíte € 8,30. Ceny mýtného jsou uvedeny za osobní automobil. Kemp doporučujeme východně od Saint-Étienne u Pélussin, kam dojedete po D7 a D79. Jmenuje se Bel' Epoque du Pilat a můžete ho využít při cestě do nebo z Saint-Étienne ve směru z nebo do ČR s využitím dálniční varianty. Ve směru z nebo do Paříže potom doporučujeme Camping Arpheuilles před Roanne u Loiry. Můžete ho využít i při cestě z ČR mimo dálniční variantu. Turistické atrakce v okolí Saint-Étienne najdete na Saint-Étienne Tourisme - Top Attractions.