FRANCIE 2016 / 2

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2016 / 2

Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Francie autem, autobusem, vlakem i letadlem, o výši dálničních poplatků, o městské hromadné dopravě, o přímořských letoviscích, o horských střediscích, o histroických městech, o vstupenách, o ubytování, o stravování, o zábavě, o tipech na výlety a najdete zde také mnoho dalších informací o Francii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Francie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.07.2016, 09:08.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejoptimálnější trasa z Carcassone do Českých Budějovic. Máme obytné auto nad tři metry. Moc děkuji za odpověď. Ivana.

Spadáte do kategorie, kde je mýtné více jak dvojnásobné než za osobní automobil. Optimální trasu je tedy těžké poradit. Pokud jste ochotni jet mimo dálnice, najdete trasy v našich otázkách a odpovědích. Pokud ne, vyjde Vás cesta přes Francii po dálnicích o něco levněji než v kombinaci s cestou přes Švýcarsko.

# 12.07.2016, 21:16.
Na konci srpna jedeme z Kuřimi do Chamonix. Na mapách se ukazují různé varianty cesty. Zatím volím Praha - Plzeň - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Martigny. Budeme cestovat v pondělí. Mám trochu obavy, zda v okolí Karlsruhe nebudou větší dopravní zácpy. Máte s touto cestou nějaké zkušenosti? Doporučil byste jinou? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Zácpy bývají u Norimberku i Karlsruhe. Nicméně jedete v termínu, kdy už nebudou tak ovlivněny přesunem cestovatelů na jih Francie, takže bychom se toho až tak nebáli.

# 11.07.2016, 10:46.
Chci se s přáteli - 3 chapi - vypravit poslední týden v červenci do Normandie a prozkoumat historii normandských pláží, památníků II SV, hodně nás zajímá válečná historie atd. Cestou bych chtěl poznat i francouzký venkov. Proto se chci zeptat, zda jsou na cestě nějaké záludnosti, zda jsou ve Francii bežné namátkové policejní kontroly, zda je dobré spát na francouzkém venkově pod širákem, na co si dát pozor nebo co v oblasti Normandie stojí za prozkoumání? Jeli bychom normálně osobním autem. Děkuji. Roman.

Ve Francii byl aktuálně prodloužen výjimečný stav do ledna 2017. Kontroly tedy můžete očekávat kdekoliv a kdykoliv. Kempování ve volné přírodě je oficiálně zakázáno. Toho, co v Normandii navštívit je hodně. Tak snad jeden tip. Mont Saint Michel - opatství, které je druhým nejnavštěvovanějším místem Francie.

# 10.07.2016, 22:20.
Pane Řehůřku, za necelý týden se chystáme na dovolenou do Francie na Azurové pobřeží a Provence. Mimo jiné chceme navštívti Les Calanques - ale bohužel se mi dosud nepodařilo zjistit, jak se tam dostat - jako výchozí místo bychom chtěli Cassis. Jediné, co jsem se dozvěděla, že autem je to pochopitelně nepřístupné. Pěšky údajně kvůli požárům otevřené snad jen ve velmi časných ranních hodinách. Něco jsem četla o jakési kyvadlové autobusové dopravě, ale nic konkrétního. Nějaké doporučení bylo na výlet lodí, ale mě to nějak na pohled připadá hezčí shora. Můžete mi tedy prosím poradit, jak se na Calanques z Cassis lze dostat, zejména na Cal. d'En - Vau? Velmi děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Renata.

Parc National des Calanques má několik zátok a jen jediná z nich - Calanque de Sormiou - je dosažitelná po silnici. Ta je však uzavřena od května do října. Od 14. října je na jejím konci možnost parkování za € 4,50. Nejlepší způsob, jak se do zátoky dostat je zaparkovat auto v Baumettes (parkoviště je podél cesty před uzavírkou) a odtud jít dolů do zálivu pěšky přibližně půl hodiny. Značeno je to červenou značkou (tečka). Zpět cesta trvá o 15 minut déle. Kyvadlová doprava tam určitě nefunguje, není to cesta pro autobusy. Calanque de Port Pin a Calanque d' en Vau jsou samozřejmě v pěší dostupnosti z Cassis.

# 08.07.2016, 12:30.
Náhodou jsem narazila na tyto stránky a ráda bych je využila a poprosila o radu. Chystáme se na cestu Praha - Roscoff. Jaká je podle vás nejlepší trasa přes Francii nebo i celkově? Ve Francii váháme, zda jet přes Paříž nebo vrchem přes Amiens atd. Také to vypadá, že mají teď na dálnicich hodně omezení. Nevíte, jak to vypdá třeba pod tou Pařízí? Moc děkuji? Vladana.

Severní trasa je sice o něco málo přes 100 km delší, je však podstatně levnější - přibližně o polovinu. Trasa je následující: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Kolín - Aachen - Charleroi - Mons - Amiens - Yvetot - Caen - Pontorson - Dian - Lamballe - Morlaix - Roscoff. V Německu a v Belgii se mýtné neplatí, ve Francii zaplatíte € 31,30. Při cestě přes Méty - Remeš - Paříž - Le Mans - Rennes byste zaplatila € 58,40. Poplatky jsou za jeden směr a osobní automobil. Bohužel letošní rok je ve znamení stavebních prací po celé Evropě, Německo, Belgii a Francii nevyjímaje. Kolony se často tvoří u Norimberku, Mannheimu, Kaiserslauternu, na severní trase u Wurzburgu, Frankfurtu i Kolína. V Belgii a na severu Francie je to už lepší, horší je to směrem na jih, např. u Lyonu.

# 08.07.2016, 09:57.
Chystáme se s kamarádkami do Paříže autem - klasické osobní. Cesta z Prahy. Chceme se zeptat, zda je někde poblíž města možné najít autokemp, kde bychom mohly přespat, např. ve stanu. A také, zda je na okraji Paříže možnost celodenního parkování. Do centra bychom jely městskou dopravou. Prosíme také o doporučení nejlepší cesty, ať už cenově či vzdálenostně. Velice děkujeme za Vaši odpověď. Iveta.

Dálniční varianta do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. Kempy ve Francii včetně Paříže najdete na Camping. Dobře vybavený je např. Indigo Paris Bois de Boulogne. Parkování v Paříži doporučujeme hledat na Parking de Paris.

# 07.07.2016, 11:38.
Máme v plánu cestovat z Brna do Bormes Les Mimosas se zastávkou v Monaku. Po cestě bychom chtěli dvě noci přespat v kempu. Cestujeme s dítětem - více jak 700 km za den je oříšek. Nejsem si jistá, jak trasu naplánovat. Z toho, co jsem se zde dočetla, tak nejlepší bude asi přes Švýcarsko. Otázka: přespat ve Švýcarsku? Lze něco doporučit? Potom další den dojet někam před Monako? Opět - nějaké doporučení? Na zpáteční cestu - jak ji zvolit, aby byla jiná než cesta tam? Přes Štrasburk? Moc děkuji za radu - už nad tím bádám déle jak měsíc. Monika.

Trasa a poplatky jsou popsané v odpovědi ze dne 18.05.2016, 21:12. Přespat můžete někde u Bodensee, např. v Park Camping Lindau. Další nocleh můžete realizovat někde za Nice - viz naše odpověď ze dne 07.06.2016, 23:45. Vzhledem k tomu, že budete mít již zakoupenou roční švýcarskou dálniční známku, doporučujeme jet zpět opět přes Švýcarsko. Můžete se vypravit tzv. Napoleonovou cestou z Golfe Juan mezi Cannes a Antibes. Trasa vede přes Grasse, Sisteron a Gap do Grenoble. Odtud přes Annecy do Ženevy a přes Celé Švýcarsko do Bregenz, nebo na sever přes Basilej do Německa.

# 05.07.2016, 22:56.
A môžem sa ešte spýtať? Keď ideme domov znovu z Nice do Lido di Jesolo a potom do Bratislavy, namiesto tej Santa Maria di Lugana, aká by bola cena? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ľubka.

Cena je naprosto stejná, tj. součet uvedených cen. Sjezd na Santa Maria di Lugana na to nemá vliv, protože sjedete z dálnice a na stejném místě se na ní opět napojíte. Na trase do Bratislavy přes Lido di Jesolo tedy zaplatíte v Itálii € 65,50.

# 04.07.2016, 11:11.
Měla bych otázku. V srpnu plánuji cestu do Francie. Chtěli bychom jet autem a potřebovala bych několik rad. Zda byste mi poradil nejlevnější trasu a kolik bych přibližně zaplatila na mýtném a poplatcích na silnicích při naší cestě, kterou plánujeme. Chceme jet z Bratislavy do Lido di Jesolo a odtud trasu Milano - Monako - Nice. A zpět z Nice do Santa Maria di Lugana a potom do Bratislavy. Ďekuji. Marie.

Vámi naplánovaná trasa je po dálnicích ta nejdražší. Bohužel však, pokud chcete zachovat průjezdní místa, nic s tím nenaděláte. Můžete jet mimo dálnici, to je však velké zdržení a na tak dlouhé trase to nedoporučujeme. Vaše trasa je následující: Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona / Noventa - Jesolo - Lido di Jesolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,30. Následuje trasa Lido di Jesolo - San Dona di Piave - Padova - Vicenza - Verona - Brescia - Milano. Na této trase zaplatíte mýtné ve výši € 22,50. Na trase Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco zaplatíte v Itálii mýtné ve výší € 28,30 a ve Francii platit mýtné nebudete. Úsek Monaco - Nice přejeďte po pobřežní silnici. Z Nice jeďte trasu přes Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Piacenza - Cremona - Brescia - sjezd Sirmione - Santa Maria di Lugana. Na této trase zaplatíte ve Francii na mýtném € 2,40 a v Itálii € 37,70. Do Bratislavy potom jeďte trasu Santa Maria di Lugana - nájezd Sirmione - Verona - Padova - Udine - Tarvisio - Villach - Graz - Vídeň - Bratislava. Na mýtném zaplatíte € 27,80 a pokud uplyne už více jak 10 dnů od začátku cesty, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,80.

# 01.07.2016, 14:49.
Pokud tu pročítám odpovědi na otázky, mám z toho tzv. galiamatyáš. Potřebuji jasnou odpověď, za kterou předem velmi děkuji. Jste pro nás neocenitelný, co se odpovědí týče. Chtěla bych s rodinou jet z Českých Budějovic do Provence, přímo do Orange. Prosím, kudy jet, aby to bylo nejlevnější a nejkratší? Moc děkuji za odpověď. Hlavně za Vaši trpělivost s nechápavými tazateli. Děkuji. Temenuška.

V našich otázkách a odpovědích jsou vždy konkrétní odpovědi na otázky cestovatelů. Konfigurace jejich cesty je individuální. Výjezdní a cílová místa jsou jiná, požadavky na cestu jsou jiné, každý má jiný typ automobilu s čímž souvisí výše mýtného, někdo potřebuje jet přes konkrétní místa, každý jede v jiném termínu atd. To vše má vliv na odpověď a na výslednou doporučenou trasu. Z odpovědí je třeba si vybírat ty části, které odpovídají Vašim požadavkům a z těch si potom sestavit vlastní cestu. Na Vaši otázku tam odpověď samozřejmě z velké části je. Nejkratší a nejlevnější trasa je mimo dálnice přes Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálii a Francii. Tato cesta by byla ale velice náročná pro řidiče i spolucestující. Je třeba vždy zvolit kompromis. Doporučujeme trasu přes Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse. Sem dojedete bez poplatku. Pokud se rozhodnete jet dál po dálnici přes Besancon - Lyon - Valence, zaplatíte na mýtném € 46,80. Mimo dálnice je trasa Mulhouse - Besancon popsaná v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. Odtud pokračujte po N83 a D1083 do Lyonu a odtud po N7 až do Orange.

# 29.06.2016, 15:07.
Zjistil jsem na Vašich stránkách, že jste na podobný dotaz již odpovídal, ale bohužel se mi nepodařilo Vaši odpověď nalézt. Můžete mi prosím poskytnout informaci, jakou nejlepší cestu zvolit a kolik by mě mohla stát? Jedu autem ze Zlína a chci se zastavit v Innsbrucku, na Gardě a potom pokračovat do St. Gervais. Dále chci dělat výlety ze St. Gervais do okolí, např. i do Švýcarska - Ženeva, Lausanne, Vevey, Motreux atd. Můžete mi prosím sdělit i další zajímavé destinace v okolí St. Gervais? Budu tu pobývat od 23.8. do 28.8. Eventuálně bych uvítal i tip, jakou trasu zvolit na cestu zpět, protože chci od 29.8. strávit ještě přibližně týden na dovolené cestováním s postupem zpět do České republiky. Děkuji a přeji hezký den. Richard.

Na otázku jsme odpovídali 23.02.2016, 19:13, týkala se však optimální trasy. Vy jste si zvolil trasu, která je z hlediska poplatků dost nákladná. Vaše trase je víceméně daná zvolenými zastávkami: Zlín - Brno - Mikulov - St. Polten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Lago di Garda - Milano - Aosta - Tunnel du Mont Blanc - Saint-Gervais-les-Bains. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii € 58,70 a za průjezd tunelem Mont Blanc z italské strany € 44,20. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech.

# 28.06.2016, 13:45.
Chystáme se s rodinou autem do Francie do Tours, rádi bychom se vyhnuli drahým zpoplatněným úsekům dálnic ve Francii. Jakou cestu byste doporučil? Klidně chvíli i po dálnici, ale ne celou dobu. Prostě ušetřit, ale být tam i v celku rychle. A druhý dotaz. Jsou někde k nahlédnutí všechny mýtné brány ve Francii, jejich umístění atd.? Děkuji. Patrik.

Do Tours s nejlevněji dostanete přes Paříž, přesněji řečeno jeho jižní částí. Tato trasa je popsaná v odpovědi ze dne 23.05.2016, 12:07. Potom pokračujte po N20 do Etampes, odtud po D2020 a D927 do Le Puiset a Chateaudun, odtud už vede N10 téměř až do Tours. Mapu zpoplatněných a nezpoplatněných úseků najdete na About France.

# 28.06.2016, 12:51.
Velmi mě zaujaly Vaše stránky, tak Vás poprosím o radu. 16.7.2016 vyrážíme autem z Prahy do Švýcarska, městečka Täsch a odtamtud do Francie. Náš cíl je Narbone. Máme tam syna. Cestu do Švýcarska manžel už absolvoval, jel do Vispu, jen by se chtěl vyhnout nájezdu na autovlak, kam ho navedla navigace. Ovšem z Täsche do Narbone cestu neznáme. Jelikož jedeme v sezóně, cesta podél pobřeží bude složitá, proto bychom se jí chtěli vyhnout a zde bychom potřebovali poradit. A hlavně poradit cestu zpět, kdy chceme jet přímo z Narbone do Prahy, tedy asi nejkratší s tím, že bychom si někde v Německu na odpočívadle udělali delší pauzu. Moc děkuji za Vaši odpověď, pokud bude možná. Doposud jsme takto necestovali, tak z toho mám docela strach. Ubytování v Täsch a v Narbone mám zajištěno přes Booking. Děkuji. S pozdravem Jana.

Ve Vispu musíte jet pořád po silnici č. 9 až k poslednímu kruhovému objezdu před Vispou, podél které pojedete až do městečka Tasch. V navigaci si vypněte vlakové převozy. Do Narbone z Vispu jeďte opět po silnici č. 9, která se opět před Sierre změní v dálnici a přes Sion, Lausanne a Ženevu přejeďte do Francie. Tady pokračujte přes Annecy, Chambery, Grenoble, Valence, Orange, Nimes a Montpellier do Narbonne. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 52,30. Z Narbone do Prahy jeďte stejnou cestou do Valence a následně přes Lyon, Mulhouse, Karlsruhe, Norimberk a Rozvadov do ČR. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 63,30. Můžete jet i po bezplatné dálnici A75 do Clermont-Ferrand, po dálnicích do Moulins a po N79, N70 a N80 do Chalon-sur-Saone a následně už po stejné trase jako v předchozí variantě. V tomto případě vyjde mýtné na € 34,10 včetně viaduktu Milau na A75.

# 28.06.2016, 11:43.
Chystáme se z Prahy do Francie, letoviska Sainte Maxime. Mohu Vás požádat o přibližnou kalkulaci mýtného? Děkuji. Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 18.05.2016, 21:12.

# 28.06.2016, 11:01.
Na základě Vašich rad na internetu bych Vás chtěl požádat o rady a orientační kalkulaci naší plánované cesty. Chystáme se na 12. denní cestu: Litomyšl - Miláno - Monaco - Cannes - Manosque - Cortina d' Ampezzo - Litomyšl. Chtěl bych se vyhnout předraženým tunelům a cestám hlavně na trase Manosque - Cortina a dále Cortina - Litomyšl. Nevadí mi cesta mimo dálnici, času máme dost. Předem Vám děkuji za rady. Tomáš.

Bez poplatků do Milano se dostanete přes Mnichov - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - Landeck (mimo Landecker tunnel, ve kterém musí být dálniční známka) a potom podél řeky Inn až do St. Moritz. Odtud přes průsmyk Maloja do Chiavenna a přes Lecco do Milano. Do Monaco doporučujeme jet po dálnici, vyjde Vás to na € 28,30. Mimo dálnice po souběžných komunikacích, podél pobřeží je to však přes mnoho letovisek náročné. Z Monaco do Cannes to stojí po dálnici € 6,90, po pobřežní silnici samozřejmě nic. Z Cannes do Manosque po dálnici € 10,60, přes Grasse, Castellane, Parc Naturel Regional du Verdon nic. Do Cortina d' Ampezzo bez poplatků se dostanete přes Gap, Embrun, Briancon, Oulx, Torino, Milano, Trento, Bolzano, Bressanone a Bruneck, samozřejmě mimo dálnice. Do Litomyšle přes Sillian, Lienz, Spittal, Villach, Graz, Vídeň a Brno. V Rakousku už doporučujeme desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 27.06.2016, 22:21.
Pane Řehůřku, chceme jet 18.7. do Provence trasu Pardubice – Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Milano - Tortona - Savona a dál ve Francii po pobřeží již mimo dálnici do Saint Aygulf. Vyjet chceme kolem 14:00 hodin a chceme jet přes noc. Mohla bych poprosit o radu, kde sjet z dálnice kolem Bregenzu, abychom se rakouské dálnici vyhnuli a na kolik vyjdou poplatky a mýtné na dálnicích, případně doporučit, kde nejlépe natankovat? Mohl byste též poradit, kde koupit švýcarskou dálniční známku? Moc děkuji za ochotu. Eva.

Z dálnice sjeďte už na německé straně, tj. na sjezdu č. 2 Lindau. Švýcarské hranice překročte na Lustenau / Au, kde se hned napojíte na švýcarskou dálnici. Dálniční známku zakoupíte ještě v Rakousku na čerpacích stanicích, můžete ji také zakoupít na celním úřadě na hranicích. V České republice v prodejní síti ÚAMK. Dálniční známka stojí CHF 40,00 (€ 36,81). Pohonné hmoty natankujte v Rakousku. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50.

# 27.06.2016, 15:08.
Prosím Vás pane Řehůřku, chceme jet do Francie na poutní místo Lurdy asi na 5 až 6 dní. Jsme z Hodonína a nejlepší trasa se mi zdá přes Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Brescia - Savona - Nice - Toulouse - Lurdy. Jaký máte na to názor? A taktéž Vás ješte prosím o informaci ohledně výše placení mýta na této trase v Itálii a Francii. Ďekuji mnohokrát. Hezký den. Vladimír.

Tato trasa je přibližně stejně tak dlouhá jako další varianty. Je však nejdražší. V Rakousku zaplatíte € 8,80 za desetidenní dálniční známku, v Itálii zaplatíte na mýtném € 65,50 a ve Francii € 61,80, celkem tedy za oba směry € 263,40 resp. € 272,20 při cestě delší než 10 dnů. Cesta přes Brenner nic neřeší, je stejně drahá, resp. o € 1,00 levnější. Nejlevněji se tam dostanete přímo přes Německo a Francii. Trasa je následující: Hodonín - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune - Chalon-sur-Saone - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - Combronde - A89 - A20 - Brive-la-Gaillarde - A20 - Montauban - A62 - Toulouse - A64 - Tarbes - N21 - Lourdes. Zaplatíte jen mýtné ve Francii ve výši € 64,00, celkem tedy € 128,00. Ušetříte minimálně € 135,40 a ujedete naprosto stejnou vzdálenost.

# 25.06.2016, 15:17.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Ještě bych potřebovala vyřešit nejvhodnější cestu ze Švýcarska domů: Eggiwil - Klobouky u Brna. Raději bychom jeli přes Rakousko než přes Německo. Můžete mi poradit trasu? S přáním hezkého dne Bohdana.

V tom případě doporučujeme trasu: Eggwil - Burgdorf - Kirchberg - A1 - Curych - St. Margrethen - A13 - sjezd Au - Lustenau - nájezd Dornbirn Süd - A14 - Bludenz - S16 - Landeck - A12 - Innsbruck - Salzburg - St. Polten - Grosskrut - Reinthal - Břeclav - Velké Popovice - Klobouky u Brna. Předpokládáme, že roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 mít budete, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Arlberg Strassentunnel zaplatíte € 9,50.

# 25.06.2016, 10:59.
Děkuji za odpověď. Chápu to tak, že na trase od Bregenzu na Bellinzonu budu muset překonat nějaké horské sedlo? Jedeme 1.7. odpoledne. Kolem Mnichova je to prý teď dosti problenatické, stavby a opravy, říkají lidé. A k tomu ten termín? Děkuji za doplňující odpověď. Petr.

Švýcarská dálnice A13 je v horských úsecích zúžena na dva jízdní pruhy, nicméně je to pořád dálnice, tzn. i průjezd těmi horskými partiemi kolem San Bernardino je řešen tunely dlouhými 6,6 km a 2,2 km. V termínu ve kterém pojedete, budou dálnice, především v Německu a Rakousku, všechny hodně problematické. Cestou přes Švýcarsko se vyhnete alespoň jedné dost kritické části a to od Mnichova po Innsbruck.

# 24.06.2016, 20:08.
Pane Řehůřku, právě před chvíli mi volal kamarád s informací, že na cestu do Francie musím mít s sebou alkoholtester. Někde na informacích z ÚAMK jsem zachytil, že prý snad již nemusí být. Odjíždíme zítra v podvečer, tj. 25.6.2016. Nevíte, jak je to doopravdy? Pokud ano, tak ho stejně již nestihnu koupit. Pokud se k Vám tento e-mail dostane včas, velmi prosím o odpověď. Mnohokrát děkuji. Naďa a Mirek Markovi z Hlávkova na Vysočině.

Nedělejte si starosti. Alkohol tester mít nemusíte, tato povinnost byla zrušena v roce 2014. Viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59. Navíc stále platí Vídeňská úmluva z roku 1968, podle které je povinnou výbavou vozidla to vybavení, které je závazné v zemi registrace vozidla. Nicméně vždy doporučujeme se přizpůsobit povinné výbavě země, do které jedete.

# 22.06.2016, 22:27.
Potřebuji poradit jakou cestu zvolit z Pardubic do Lyonu a kolik to stojí na dálničních poplatcích. Děkuji moc za informaci. Rudolf.

Doporučujeme standardní trasu: Pardubice - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon. Od Dole využijte východní dálniční větev - A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Je to sice o € 3,20 dražší než po A6 od Paříže, ale bývá méně vytížená. Na této trase zaplatíte na mýtném € 33,20.

# 21.06.2016, 22:38.
Nedávno jste mi radil cestu do Francie. Odjíždíme ve čtvrtek a včera jsem si vaše trasy studovala a jen by mě ještě zajímalo toto. Ze Saint Tropez chci ke kaňonu du Verdon do kempu La Mulines u jezera Saint Croix. Poradil byste mi silnici sjízdnou obytným autem? Četla jsem, že některé jsou dost drsné. Děkuji za rady. Zuzka.

Saint Tropez - D558 - Le-Cannet-des-Maures - D17 - D562 - Lorgues - D10 - D557 - Aups - D957 - D49 - D71 Lac de Sainte-Croix. Do oblasti Canyonu již dříve zmiňovaná D955, D952. Přímo ke kaňonu to je už z každé strany náročné. Záleží na skušenostech řidiče, velikosti obytného auta apod.

# 21.06.2016, 21:35.
Asi to tu již někde zaznělo, ale přesto prosím o radu. Která cesta do Brianconu je výhodnější? Přes Německo, Švýcarsko a nebo Itálii? Jedeme osobním autem. Děkuji. Petr.

Optimální trasa vede přes Švýcarsko a Itálii. Kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku zaplatíte roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,78) a na mýtném v Itálii od Como po Oulx zaplatíte € 34,20. Celkem tedy za obě trasy zaplatíte € 105,18. Přes Brenner to vyjde na € 139,20 + € 8,80 v případě že pojedete na více jak 10 dnů. Levnější trasa vede přes Karlsruhe a Ženevu - pozor na navigace, obvykle plánují trasu zpět do Itálie přes drahý tunel Frejus. Přímo se tam dá jet přes Annecy, Chambery, Grenoble a Gap. Mýtné ve Francii je € 17,90, celkem tedy zaplatíte za obě trasy € 72,58. Je to ale o 230 km delší trasa než v prvním případě, celkem tedy o 460 km. Cenový rozdíl mezi oběma variantami se tedy vyrovná na spotřebě pohonných hmot. Dá se jet i kratší trasou z Grenoble přes La Grave po D1091. Je to ale horská silnice s uzavřeným tunelem z důvodu sesuvů půdy. Je tam sice náhradní trasa po jižní straně jezera, podle našich informací snad i neznačená, se kterou nepočítají ani navigace. My bychom volili v tomto případě cestu přes Gap.

20.06.2016, 16:24.
Pane Řehůřku, prosím o informaci ohledně povinností co musíme mít v autě při vjezdu a pobytu ve Francii. Jedeme na 14 dní z Prahy do Aix en Provence a potom do Paříže a zpět do Prahy. Navigace nás vedou přes Německo. Jaká je cena mýtného tam na trase Praha - Aix en Provence a zpět Paříž - Praha? Jsou na cestě jiné poplatky? Dá se platit najednou, rychleji? Musíme mít v autě alkoholtester, počet vest na počet sedadel či počet cestujících či jiné? Zkouším hledat a nic nenacházím. Jako by byla povinná jen lékárnička, malý technický průkaz a zelená karta. Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Povinná výbava by měla být stejná jako u nás. Reflexní vesty potřebujete pro všechny cestující. Alkohol tester - viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59. Mýtné na trase Praha - Aix-en-Provence je ve výši € 54,60. Doporučujeme kolem Lyonu jet po východních dálnicích A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Je to průjezdnější, mýtné to navýší o € 3,20. Mýtné na trase Aix-en-Provence - Paříž je € 58,30 a na trase Paříž - Praha € 29,60. V Našich otázkách a odpovědích jsou popsané i levnější varianty - mimo dálnice, popř. kombinovaně. Stejně jako v Itálii funguje automatický systém Telepass, ve Francii funguje Liber-T. Viz naše odpověď ze dne 04.01.2016, 21:23. Pro jednorázové cesty se však nevyplatí.

# 20.06.2016, 09:09.
Jsem z Teplic a v pátek vyrážíme do Francie do Port Grimaud. Můžete mi poradit nejrychlejší a nejlevnější cestu a zda budou po cestě nějaké placené tunely? Děkuji za odpověď. František.

Viz naše odpověď ze dne 23.04.2016, 16:38.

19.06.2016, 23:11.
Za týden se chystáme s přáteli na dovolenou autem z Prahy do Marseille. Mohli byste nám prosím poradit nejrychlejší a nejlevnější variantu? Děkuji. Anna.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Lyon - Valence - Marseille. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 54,60. To samé při cestě zpět. Doporučujeme si připlatit € 3,20 a jet kolem Lyonu po východních dálnicích A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Jsou průjezdnější. Nejlevněji se tam dostanete přes Švýcarsko - od Karlsruhe na Bern - Ženeva - Annecy - Grenoble - Gap - Aix-en-Provence - Marseille. V tomto případě zaplatíte ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,91) a na mýtném ve Francii € 30,70. Celkem tedy € 98,31. Lze jet i mimo dálnice, trasy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Je to ale zdlouhavé.

# 18.06.2016, 17:25.
Chtěl bych se zeptat, zda mě můžete doporučit nejlepší cestu na jih Francie do Salles - Curan, přičemž bych se chtěl vyhnout placeným silnicím. Vyjíždět budeme z Brna. Případně nějaké tipy na cestu. Děkuji za Vaši odpověď. Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - dále dle odpovědi ze dne 28.04.2016, 08:57 po Dole a odtud dle odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55. V závěru je uvedena dálnice A75, která je bezplatná až na Viadukt Milau. Vy však sjedete z této dálnice ještě kus před tímto viaduktem. Konkrétně na sjezdu 44,1 - Gorges du Tarn a pokračovat budete po D29, D911, D95 a D199 do Salles-Curan.

# 16.06.2016, 18:47.
Prosím o radu, kudy jet mezi Mulhouse a Lyonem s co nejnižšími náklady na dálniční poplatky a pokud možno po silnicích dálničního typu. Děkuji za odpověď. Petr.

V úseku Mulhouse - Lyon moc možností cesty mimo dálnici po čtyřproudovce není. Trasa je následující: německá dálnice A5 - A36 - Mulhouse - A36 - exit 15 - D83 - Burnhaupt-le-Haut - D483 - D83 - Belfort - D83 - Hericourt - D683 - Besancon - N83 - D1083 - Lons-le-Saunier - D1083 - Bourg-en-Bresse - D1083 - Lyon. V uvedeném úseku na dálnici A36 se mýtné neplatí. Občas jsou dva jízdní pruhy v jednom směru na N83 a D1083, většinou však ne. Nově by měl být vybudovaný čtyřproudový obchvat města Lons-ler-Saunier - RD1083.

# 15.06.2016, 18:57.
V sobotu chci vyrazit na zápas do Lens s dvoudenní návštěvou Paříže. Do Paříže pojedu po N4. Pokud jsem pochopil, je zdarma. Poraďte prosím ještě nejlepší trasu Paříž - Lens a kde nechat auto. Děkuji moc za skvělé informace. Tomino.

Ano, N4 není zpoplatněná. Z Paříže do Lens se vyplatí jet po dálnici A1, A26 a následně N17. Mýtné v tomto případě vyjde jen na € 13,70. Cesta mimo dálnice je víceméně po souběžných silnicích s dálnicí. Jsou v dobrém stavu, ale jsou to úzké okresky. Velké parkovací plochy jsou v Lens přímo u stadionu, seznam P+R parkovišť najdete na UEFA - Hosts / Lens / Transport / More detailed travel information available here / How to get there.

# 14.06.2016, 14:21.
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně ubytování v kempu v okolí Lens. Jedeme v neděli na Euro obytným autem a potřebovali bychom poradit, kde je v okolí města / stadionu nějaký kemp, kde bychom mohli tři dny stát. Případně kde kempy vyhledat, neboť se obáváme obsazenosti. Pojedeme určitě vrchem přes Německo a Belgii a částečně Holandsko. Cesta je asi rozumná vzhledem k poplatkům a obytňáku, že? Moc děkuji za brzkou radu. Luboš.

Možnosti kempování s obytným autem v okolí Lens najdete na Lens Lievin - Accomodation / Campgrounds. Severní cesta je bez poplatků.

# 14.06.2016, 10:41.
Prosím o návrh nejlevnější a nejrychlejší varianty Praha - Nice v srpnu 2016 a hlavně o detailnější popis, kudy objet dálnici v Rakousku. Děkuji předem. Irena.

Trasa a poplatky viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 21:39. V Německu sjeďte z dálnice A96 na sjezdu Lindau. Dojedete ke kruhovému objezdu, který přejedete přímo. Potom odbočíte doleva na Bregenzer Strasse. Ta Vás dovede k hranici, kterou tvoří řeka Leiblach. Po silnici č. 190 dojedete až do města Bregenz. Projede kolem nádraží, kde se silnice změní na č. 202. Podjedete železnici, přejedete řeku Bregenzer Ach a před řekou Rýn odbočíte doleva na silnici č. 203. Po pravé straně bude mít pořád Rýn. Dojedete ke kruhovému objezdu. První sjezd vede na most přes Rýn. Vy vyjedete druhým sjezdem. Projedete městem Lustenau a až se dostanete opět na dosah k Rýnu, odpočíte za policejní stanicí doprava k mostu přes Rýn. Ten tvoří rakousko / švýcarskou hranici. Po hraniční kontrole na švýcarské straně dojedete na kruhový objezd, zjedete na poslením výjezdu, kterým se napojíte na dálnici A13.

# 14.06.2016, 08:05.
Rád bych se zeptal. Jedeme na zápas s Chorvatskem do Saint-Etienne. Přemýšlíme, že bychom se při zpáteční cestě zastavili u Ženevského jezera. Mám dvě otázky. 1. Jaké místo / zajímavost byste nám doporučil ke shlédnutí? 2. Dostaneme se k jezeru a zpět do Francie bez toho, abychom potřebovali švýcarskou dálniční známku? Jiří.

Ženeva a Ženevské jezero nabízí obrovské možnosti turistických zajímavostí. Průvodce najdete na turistickém portále Geneve. Náš tip: symbol a dominanta Ženevy - vodotrysk Jet d' Eau. Dosahuje do výšky 140 m. Za větrného počasí bývá vodotrysk vypnutý. Pokud strávíte v Ženevě celý den, můžete ji poznávat s Geneva Pass. Pokud překročíte hranice mimo dálnici, nemusíte mít švýcarskou dálniční známku. Informace o švýcarských hraničních přechodech najdete na Swiss Custom Admin. Nonstop je otevřený na jihu Perly-Certoux.

# 12.06.2016, 17:22.
Za dva týdny jedeme do kempu v La Ciotat a budeme hodně jezdit na výlety. Je možné dobře zaparkovat v městech Aix-en-Provence, Isle-sur la-Sorgue, Les-Beaux-en-Provence, Aubagne, Cavailon, Casiss, atd.? A také ve vesnicích v Luberonu? Máme raději parkovat na placeném parkovišti nebo někde nechat auto stát? Ještě by mě zajímalo, zda se v Camargue dá jezdit po cyklostezce na kolečkových bruslích. Děkuji za odpověď. Zuzana.

Otázka parkování je hodně obecná. Parkovat samozřejmě lze. U krajnice je většinou zpoplatněno a omezeno. Za žlutou čarou parkovat nelze. Ve většině měst jsou placená parkoviště. Doporučujeme parkovat na parkovištích nebo v parkovacích domech. V Parc Naturel Régional de Camargue vedou cyklostezky většinou po prašných cestách.

# 11.06.2016, 16:35.
Chci jet do Francie přes Itálii a rádi bychom se zeptali, kolik stojí dálniční přejezd z Brenneru do Francie? Děkuji. Karel.

Od hranice Brenner po hranici Ventimiglia Vás mýtné v Itálii vyjde na € 56,00.

# 11.06.2016, 13:57.
Chcem sa vas opýtať, na koľko ma vyjdú diaľničné poplatky na trase Mulhouse - Saint Etienne. Ideme na futbal Anglicko - Slovensko. Ďakujem. Milan.

€ 30,00.

# 11.06.2016, 07:22.
Chci se zeptat na nejvhodnější trasu z ohledem na poplatky na dálnicích z Ostravy do Port Grimaud. Děkuji. Martin.

Doporučujeme trasu: Ostrava - Brno - Praha a dále jako v odpovědi ze dne 23.04.2016, 16:38.

# 09.06.2016, 15:53.
Jedu na zápas Česká republika - Turecko. Ale pojedu z Nizozemska. Chci se zeptat na nejlepší možnost zaparkovat auto v Lens, abych nemusel zbytečně do centra města a zdržel se v šílených kolonách, které očekávám. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Lukáš.

Velké parkovací plochy jsou přímo u stadionu. Pokud však nechcete zajíždět do centra, jsou obrovské parkovací možnosti u nákupních center na severu města u silnice N47. Obrovské P+R parkoviště je ještě severněji - Francaise de Mecanique, opět u N47, za Canal d' Aire. Parkoviště P+R jsou uvedena na stránkách UEFA - Hosts / Lens / Transport / More detailed travel information available here / How to Get There.

# 09.06.2016, 12:54.
Pane Řehůřku, předem děkuji za Vaší ochotu zodpovědět můj dotaz. Prosím o radu při cestě na Korsiku. Vyrážíme v září autem z Českých Budějovic. Zajímala by mě nejpřijatelnější cesta a s ní spojené poplatky. Vyrážíme poprvé a nemohu se nějak dopočítat. Děkuji za odpověď a přeji mnoho zdaru! Petra.

Optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Trajekt v Livorno si podle počtu osob, typu auta a termínu spočítejte na stránce Trajekty - Corsica. Trasa přes Villach je o € 6,70 dražší v jednom směru.

# 08.06.2016, 09:12.
Měl bych otázku, která se týká fotbalového Mistrovství Evropy ve Francii. A to, jak je vyřešeno parkování osobních automobilů v Saint-Étienne včetně příjezdových cest. Děkuji. Michael.

Oficiální informace najdete na UEFA - Saint-Étienne / Transport / Getting around / More detailed travel information / Getting to the stadium. Tipy najdete v odpovědi ze dne 26.05.2016, 09:36 a 26.04.2016, 19:05. V prvním případě v Parc des Sports Meon východně od stadionu jsou velké parkovací plochy s bezplatným parkováním.

# 07.06.2016, 09:37.
Hledám kemp nebo autokemp pro obytné auto ve Francii poblíž města Saint-Étienne. Milan.

Viz naše odpověď ze dne 26.05.2016, 09:36 a 23.05.2016, 17:26.

07.06.2016, 23:45.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Ještě bych měla jednu otázku. Nemohu najít v Nice žádný kemp. Nevíte prosím o nějakém? Chtěli bychom spát ve stanu. Děkuji předem za informaci. Monika.

Bohužel v Nice o žádném kempu také nevíme. Kempy se nacházejí východně od Nice, v údolích nad Cagnes-sur-Mer - La Riviere, Green Park, Le Val Fleuri, Le Colombier, Le Val de Cagnes, Le Tout Repos. Další kempy jsou u pobřeží směrem k Antibes.

# 07.06.2016, 23:07.
Příští týden absolvujeme cestu do Saint-Étienne. Trasu jsem si samozřejmě našel na mapě, ale v tom v čem se nevyznám je mýtné ve Francii. Absolutně nevím, kolik nás cesta po tamních dálnicích bude stát. Zpět pojedeme ze Saint-Étienne do Lyonu, kde přespíme a následující den zpět do ČR. Pokud zodpovíte mou otázku ohledně mýta budu velmi rád. Přeji hezký den. Petr.

Viz naše odpověď ze dne 25.01.2016, 07:26.

# 07.06.2016, 22:24.
Pane Řehůřku, prosím, na kolik by vyšla cesta za mýtné z Paříže do Štrasburgu? Mnohokrát děkuji. S pozdravem Nina.

Po dálnici přes Reims a Metz zaplatíte € 38,20, mimo dálnici po N4 přes Nancy zaplatíte € 3,50 za kousek A4 v závěru. Nicméně i to se dá objet mimo dálnici.

07.06.2016, 18:35.
Prosím o radu, kde nejlevněji parkovat osobní automobil v blízkosti centra v Cannes, v Saint Tropez a v Monacu při jednodenních výletech. Děkuji. Lenka.

V Cannes jsou tři parkovací zóny. Jsou zpoplatněny od 9:00 do 19:00 a omezeny na maximální dobu parkování. V zelené zóně můžete parkovat maximálně dvě hodiny a zaplatíte za ně € 3,00. Prvních dvacet minut je zdarma. V oranžové zóně můžete parkovat maximálně dvě hodiny a za každých dvacet minut zaplatíte € 0,40. Ve žluté zóně můžete parkovat maximálně čtyři hodiny, první hodina je zdarma a za každou další zaplatíte € 1,00. Neomezené parkování je na zpoplatněných parkovištích. Např. v Parking Cannes Gare SNCF na Rue Jean Jaures zaplatíte za hodinu € 3,50, za 3 hodiny € 8,00, za 6 hodin € 13,60 atd. Pro delší dobu je vhodnější Ferrage, kde za den parkování zaplatíte € 16,20. V Saint Tropez můžete parkovat např. na Parc des Lices na Avenue Paul Roussel. 30 minut je zdarma, 45 minut stojí € 2,00, 1 hodina € 3,00, každých 15 minut € 1,00 a celý den € 44,00. V Monaco nemohou turisté parkovat na ulici. Parkovat můžete v parkovacích domech, kde první hodina je zdarma, druhá stojí € 4,40, třetí, čtvrtá a pátá hodina je zpoplatněna € 0,70 za 20 minut, šestá až desátá € 0,20 za 20 minut, ... Denní maximum je € 20,00. Parkoviště jsou na Avenue Princesse Grace, Avenue de la Costa, Avenue des Papalins, Avenue Prince Albert, Rue Bosio, atd. Ceny jsou vysoké, jedná se však o turisticky hodně exponovaná místa.

# 07.06.2016, 18:11.
Potřeboval bych poradit, jak nejlépe se dostat z letiště v Lyonu do Saint Chamond. S pozdravem Miroslav.

Z Gare de Lyon Saint-Exupery jeďte Rhone Express za € 14,70 na Gare de Lyon-Part-Dieu. Odtud jeďte vlakem SNCF za € 9,60 do Saint Chamond.

# 07.06.2016, 17:13.
Děkuji Vám za informaci. Mohl bych Vás prosím ještě požádat o prověření, co by stála cesta na mýtném z města Castelnaudary do Toullouse? Moc děkuji. Pěkný den. David.

€ 4,40. Vzhledem ke krátké vzdálenosti je možné jet po souběžné silnici bez poplatku.

# 07.06.2016, 15:47.
Chystám se na fotbalové Euro do Francie. Jaká je nejlepší cesta z Prahy do Lens? Dále poté, zda potom chytnu ve Francii kanál ČT Sport. Děkuji za odpověď. Jan.

Cesta do Lens je popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13. Na hotelu v televizi na 100% ne. Jedinou možností je živé vysílání přes internet. Česká televize má však regionální omezení, tzn. jedinou možností je přes české VPN s českou IP adresou. Další možností je např. O2-TV v rámci služby čtyři zařízení. Tam je ale garance funkčnosti v zahraničí minimální.

# 07.06.2016, 13:23.
Chtěli bychom jet do Francie autem. Chtěl bych se zeptat, jak se tam nejlépe dostat z Rožnova pod Radhoštěm do Aiguines. Cestu plánujeme na dva dny kvůli vzdálenosti. Jakou nejlevnější variantu byste poradil? Dá se po Francii cestovat použitelně mimo dálnice? Děkuji moc za pomoc. S pozdravem Tomáš.

Nejlevnější dálniční trasa vede přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe a Lyon. Platí se jen mýtné ve Francii ve výši € 40,90. Je to ale zbytečně dlouhá cesta. Nejkratší cesta vede přes Itálii. Je o 260 km kratší než ta nejlevnější. Trasa je následující: Rožnov pod Radhoštěm - Hranice - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvsio - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Cannes - Frejus - Le Muy - D1555 - Draguignan - Aiguines. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Itálii zaplatíte na mýtném € 65,50 a ve Francii € 11,70. Celkem tedy € 86,00. Cesta přes Brenner je stejně dlouhá a stejně drahá - € 85,50. Nabízí se zde o 100 km delší trasa přes Prahu, Rozvadov, Mnichov, Bregenz, Chur, Como, Milano, Tortona a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,42), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 11,70. Celkem € 81,62. Ta druhá varianta má význam v případě, že pojedete stejnou cestou zpět, potom už neplatíte švýcarskou dálniční známku a výrazně ušetříte oproti předchozím variantám. Vzhledem k cílové destinaci bychom poslední variantu modifikovali následovně a prodloužili o dalších 40 km: Bregenz - Curych - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - Castellane - Aiquines. Mýtné ve Francii je v tomto případě € 22,10. Celkem tedy € 58,52. Opět při stejné cestě zpět se jedná o výraznou úsporu díky využité švýcarské dálniční známce. Výše máte uvedeny všechny reálné dálniční varianty. Záleží na Vás, která cesta Vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud je pro Vás prioritou cena, je poslední varianta pro Vás řešením. Je samozřejmě možné ještě ušetřit cestou mimo dálnice ve Francii, je to však často zdlouhavé. Doporučujeme v tomto případě upřednostnit silnice značené N, např. N85. Z první švýcarské varianty lze udělat nejlevnější, když pojedete přes Rakousko na Salzburg - Innsbruck - Landecker tunnel - Nauders - St. Moritz - Chiavenna - Como a dále jako v té klasické variantě. V tomto případě švýcarskou dálniční známku nepotřebujete, přibude rakouská desetidenní. Celková cena je € 54,00. V jednotlivých variantách existuje samozřejmě spousta dalších podvariant s úsporami. Je to jen otázka určitého kompromisu mezi cenou a časem.