CHORVATSKO 2022

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2022

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.05.2022, 07:47.
Prosím o radu na cestu do Chorvatska, konkrétně do Fažany. Výhodná cesta, poplatky. Plánuji vyrazit 3.7.2022 ve 4:30 z České Lípy. Jsou hlášené dlouhodobé uzávěry? S vaší službou jsem spokojený, proto se na vás obracím opakovaně. S pozdravem Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Česká Lípa - Praha - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Jesenice - Lublaň - Koper - Dragonja - sjezd Vodnjan sjever - Vodnjan - Fažana. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 13,00, za průjezd tunelem Karawanken zaplatíte € 7,60, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 39,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na víc jak 10 dní, potřebujete druhou desetidenní rakouskou dálniční známku na cestu zpět. Dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Cesta na České Budějovice, Linz a Salzburg je o 100 km kratší, poplatkově stejná. Nicméně v neděli bychom asi volili tu západní trasu. Přes České Budějovice může být následně zajímavější varianta po A9 na Graz a následně Maribor a Ljubljana. Dálniční známky jsou stejné, poplatkově jsou na A9 dva tunely: Gleinalm Tunnel za € 10,00 a Bosruck Tunnel za € 6,00. V obou směrech je to tedy na poplatcích o € 9,20 levnější. Poplatkpově nejlevnější varianta je přes Brno, Vídeň, Graz a Maribor, kde odpadnou poplatky za tunely. Konkrétní variantu bychom volili dle aktuální situace, jak se budou vyvíjet informace o dopravních zácpách z pátku a soboty. Někdy nastane situace, že v některých směrech to přetrvává i do nedělního rána. Termín je to jeden ze dvou nejhorších. Informace o uzavírkách najdete na dopravniinfo.cz pro Česko republiku, adac.de pro Německo, asfinag.at pro Rakousko a dars.si pro Slovinsko.

# 14.04.2022, 23:03.
Prosím o radu ohledně nejlepší trasy Strážný - Čaklje. Mohu poprosit jaké poplatky a mýtné se platí? Děkuji moc za ochotu. S pozdravem Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Strážný - Passau - Wels - Liezen - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - Zadar - Split - sjezd Zagvozd - Tunel Sveti Ilja - Makarska - Tučepi - Podgora - Čaklje. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 6,00, z průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 10,00, za slovinskou týdenní dálniční známku zaplatíte € 15,00, na mýtném v Chorvatsku po Zagreb zaplatíte HRK 48,00, na mýtném v Chorvatsku od Zagrebu zaplatíte HRK 204,00. Poplatek za průjezd tunelem Sveti Ilja byl od roku 2018 zrušený. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si pro cestu zpět druhou desetidenní rakouskou dálniční známku.