PORTUGALSKO 2020

Portugalsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Portugalsko 2020

Na západním okraji Pyrenejského ostrova leží Portugalsko. Na východu a severu sousedí se Španělskem, ze západu a z jihu ho omývá Atlantský oceán. K Portugalsku patří i dva ostrovy - Azory a Madeira. Portugalsko bylo ovlivněno mnoha národy, které se na jeho území vystřídaly. Byli to Féničané, Kelti, Řekové, Kartáginci, Římané a Arabové. V 11. století bylo na jeho území portugalské hrabství, které se změnilo v království. V 15. století ovládlo Portugalsko mořeplavectví a díky tomu získalo mnoho kolonií. Republikou se stalo v roce 1910. Od roku 1961 přicházelo Portugalsko postupně o své kolonie. Portugalsko tvoří 18 distriktů a dva autonomní regiony Azory a Madeira. Ty se dále dělí na obce a farnosti. Hlavním městem je Lisabon, nejvyšším vrcholem Ponta do Pico (2351 m), významnými řekami Tajo, Douro a Guadiana, oficiální měnou je €, úředním jazykem portugalština. Pokud je Portugalsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 31.08.2020, 09:44.
Pane Řehůřku, opět se na Vás obracím s prosbou o radu, protože jste mě již 2x výborně poradil. Pozítří odlétáme do Portugalska na Algarve. Přiletíme do Fara. Ráda bych Vás požádala o rady a tipy, kam to stojí za to se podívat, popřípadě, kde se ubytovat, zda přímo ve Faru, nebo jinde. Zřejmě si půjčíme auto, tak přesun není problém. Děkuji Vám předem za odpověď. Eva.

Doporučujeme si přečíst článek Co vidět v hlavním městě Algarve a jeho okolí. Najdete tam mnoho informací a tipů. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking / Faro. Pokud se chcete více koupat a slunit, je lepší se ubytovat v okolí Praia de Faro, pokud poznávat město a vyrážet do okolí, potom spíše někde ve městě. Můžete samozřejmě ubytování rozdělit i na více míst podle itineráře.

# 06.01.2020, 10:18.
Moc děkuji. Jen ještě prosím odpověď na otázku týkající se vstupu na památky v Lisabonu. Je nutné si pořídit vstupenky někam online? Třeba v Římě se nám to vyplatilo, tak zda i tady je něco, na co je lepší koupit vstupenku, než čekat hodiny ve frontě. Moc děkuji. Vaše rady jsou super. Zdeňka.

Nejnavštěvovanější památkou je bezesporu Castelo de Sao Jorge. Online nákup vstupenky Vám umožní přeskočit frontu. Fronty se tvoří také u výtahu Elevador de Santa Justa, tomu se lze vyhnout tím, že přejdete po mostě od kláštera Carmo. Pro poznávání Lisabonu doporučujeme Lisbon Card.

# 05.01.2020, 16:41.
Pane Řehůřku, už několikrát jsem Vás žádala o radu. Tentokrát bych potřebovala poradit s dopravou z Lisabonu do Sintry a zpět. Do Lisabonu přiletíme 29.3. v 18. hodin. Dostaneme se takto v podvečer do centra Sintry? A dá se ze Sintry nějak rozumně veřejnou dopravou dojet na Cabo de Roca? Myšleno další den? Chceme tu zůstat dva dny a potom zpět do Lisabonu. Moc děkuji. Zdeňka.

Z letiště v Lisabonu jeďte do centra autobusem č. 1 Aerobus. V provozu je od 8:00 do 21:00 a jezdí po 20. minutách. Jízdenka stojí € 3,60. Vystupte na zastávce Entrecampos Station. Odtud pokračujte vlakem CP do Sintry. Vlak jezdí až téměř do půlnoci po půl hodině. Jízdenka stojí € 2,25. Do nejzápadnějšího místa evropské pevniny Cabo de Roca se dostanete ze Sintry autobusem č. 403 společnosti Scotturb.