GARGANO 2007 / 2

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2007 / 2

Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2007. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem na Gargano, o poplatcích na dálnicích, o ubytování na Garganu, o místní dopravě, o plážích, o výletech do historických měst i do srdce pralesa Foresta Umbra, o trzích a jejich termínech, o dopravě na ostrovy Tremiti, o výstupu na nejvyšší vrchol Monte Calvo, výletu lodí k pobřežním jeskyním a najdete zde také mnoho dalších informací o Garganu, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Gargano 2007.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.07.2007, 17:22.
Jedeme letos autem do Vieste a prosíme o radu, která místa jsou jižně od tohoto města nejlepší na šnorchlování? A kde se dá sehnat podrobná mapka?

Neuvedla jste do formuláře kompletní e-mailovou adresu (byla bez domény), proto jsme Vám nemohli odpovědět okamžitě e-mailem. K Vaší otázce: pobřeží, táhnoucí se od Vieste až k Mattinatě je velice atraktivní. Nachází se zde spousta jeskyní, zátok a útesů. To jsou místa pro šnorchlování jako stvořená. Ve spojení s kvalitní pláží doporučujeme např. Cala della Pergola. Je to nádherná zátoka se zajímavým vodním světem u skal, které spadají přímo do moře. Vodní svět najdete prakticky všude, v této oblasti (Vieste - Mattinata). Stačí nasadit brýle, šnorchl a ponořit se. Rájem potápěčů jsou pak ostrovy Tremiti. Podrobnou mapu jsme na internetu rovněž sháněli, nepodařilo se nám to. Doporučujeme navštívit ve Vieste knihkupectví nebo turistické informační centrum a mapu si zakoupit. Méně podrobnou najdete i na našich stránkách v reportáži Gargano 2003.

# 29.06.2007, 10:20.
Ještě jednou :-) Nechci zneužívat Vaší laskavosti, ale hledala jsem na internetu tipy na levnější kempy v Apulii (jedeme se stanem), avšak mnohde neuvádějí ceny nebo jsou informace zastaralé. Nemáte prosím osvědčený tip na nějaký kemp? Děkuji a srdečně zdravím. Alena z Brna.

Podívejte se na portál camping.it, kde je seznam spousty kempů rozčleněných podle regionů. Region (Puglia) vyberete podle mapy nebo ze seznamu. Dále je to členěno podle oblastí. U většiny těchto kempů jsou ceny a u spousty odkazů na webové stránky, kde jsou ceny většinou aktuální. Doporučujeme samozřejmě ty kempy s webovými stránkami, poněvadž u těch je záruka, že to myslí vážně :-) My jedeme letos na Gargáno díky zajímavému last minute, kousek od městečka Mattinata, nedaleko Manfredonie. Odtud je dostupné jak celé Gargano, tak i Apulie - Castel del Monte, Grotte Castelana, domečky Trulli, Bari, Barletta, atd. Platíme 999,- Kč za osobu ve vybaveném stanu (lednice, vařič, poličky, světlo, zásuvka) s polopenzí na 11 dnů (10 nocí) + 2 dny na dopravu. Parkování na 10 nocí 1500,- Kč. Celkem tedy celá rodina zaplatíme s polopenzí pět a půl tisíce. Což je na červenec a srpen skvělá cena. Vyplatí se to i pro dva. Zjistili jsme si na to reference od dvou na sobě nezávislých známých, kteří tam byli a OK. Na internetu jsme našli i záporný ohlas - neschopný delegát a ta polopenze prý taky nic moc (to je však otázka názoru a delegáta na výlety nepotřebujeme). Koupili jsme to přes agenturu Invia.

# 29.06.2007, 09:46.
Chystáme se letos na dovolenou do jižní Itálie - Apulie a dostala jsem se při hledání informací i na vaše stránky. Pěkné. :-) Zaujal mě popis vašeho výletu lodí na ostrovy Tremiti. Nevzpomínáte si prosím, kolik to stálo pro dva dospělé? Ráda bych věděla, zda to bylo cenově dostupné a podle toho to zařadila i do našeho plánu. Děkuji za odpověď a přeji mnoho krásných cestovatelských zážitků. Alena.

Záleží samozřejmě odkud na ostrovy Tremiti pojedete a čím pojedete. My jsme jeli tzv. raketou, která měla výhodu v tom, že to z Vieste zvládla za hodinu. Jezdily tam ale i výletní otevřené lodě, které to zvládly o půl hodiny pomaleji a o něco málo byly levnější. Konkrétně za Tremiti z Vieste jsme zaplatili: běžná cena mimo sezónu je € 24,00 zpáteční za osobu, v sezóně € 28,00 za osobu (z Vieste, společnost Adriatica). My jsme platili jinou cenu, protože jsme u stejného prodejce zakoupili současně výlet k jeskyním, dopravu na Tremiti a výlet kolem všech Tremitských ostrovů. Za zpáteční lístek jsme zaplatili celkem € 50,00 za 2 dospělé a 2 děti, za výlet kolem Tremitských ostrovů jsme zaplatili celkem € 25,00 za dva dospělé a dvě děti. V ceně základního lístku byl převoz z přístavu na ostrově San Nicola na ostrov San Domino a zpět.

# 29.06.2007, 09:46.
Chystáme se letos na dovolenou do jižní Itálie - Apulie a dostala jsem se při hledání informací i na vaše stránky. Pěkné. :-) Zaujal mě popis vašeho výletu lodí na ostrovy Tremiti. Nevzpomínáte si prosím, kolik to stálo pro dva dospělé? Ráda bych věděla, zda to bylo cenově dostupné a podle toho bych to zařadila i do našeho plánu. Děkuji za odpověď a přeji mnoho krásných cestovatelských zážitků. Alena.

Záleží samozřejmě odkud na ostrovy Tremiti pojedete a čím pojedete. My jsme jeli tzv. raketou, která měla výhodu v tom, že to z Vieste zvládla za hodinu. Jezdily tam ale i výletní otevřené lodě, které to zvládly o půl hodiny pomaleji a o něco málo byly levnější. Ceny všech našich výletů najdete v odpovědi ze dne 24.02.2004, 10:20. Konkrétně za Tremiti jsme zaplatili: běžná cena mimo sezónu je € 24,00 zpáteční za osobu, v sezóně € 28,00 za osobu. Jeli jsme z Vieste se společností Adriatica. My jsme platili jinou cenu, protože jsme u stejného prodejce zakoupili naráz výlet k pobřežním jeskyním, dopravu na Tremiti a výlet kolem všech Tremitských ostrovů. Za zpáteční lístek jsme zaplatili celkem € 50,00 (2 dospělí a 2 děti), za výlet kolem Tremitských ostrovů (jeskyně atd.) jsme zaplatili celkem € 25,00 (2+2). V ceně základního lístku je převoz z přístavu na ostrově San Nicola na ostrov San Domino a zpět. Aktuální ceny najdete na stránce Trajekty - Tremiti Islands.

# 26.06.2007, 11:59.
Chtěl bych se zeptat, zda se v okolí Gargána nachází Aquapark. Děkuji. Libor.

My víme o dvou. Prvním je Ippocampo kousek pod Manfredonií, druhým Acquafantasy u Marina di Lesina.

# 14.06.2007, 13:57.
Rádi bychom vyrazili tak na 14 dní na Gargano :-) Jelikož jsem samoživitelka, potřebovala bych nějaké levné ubytování - kemp s kuchyňkou apod. - blízko u moře. Dcerce jsou 4 roky a klukům 11 a 13. Můžete mi, prosím, poradit? Předem moc děkuji. Jitka.

Jelikož jsme nebyli ubytovaní v kempu, nemáme osobní zkušenost s tímto ubytováním. Co se lokality týče, doporučujeme Vieste a jeho nejbližší okolí. Je to výborné východisko pro výlety a pláže jsou tady obstojné. Na sever od Vieste už není tak krásně, jižně je sice nádherně, ale většina pláží je blokována drahými hotely. Seznam kempů najdete na portále camping.it. Doporučujeme Vám však zarezervovat si ubytování přes cestovní kancelář - je to přeci jen jistota vzhledem k dětem. Kompletní nabídku více jak 200 pojištěných CK najdete např. u společnosti Invia. Prohlédněte si také nabídku na Booking.

# 30.05.2007, 18:31.
Četla jsem, že jste navštívili v Itálii Santa Maria di Merino. Letos tam jedeme s rodinou na dovolenou. Chci se zeptat, zda nevíte, jaká tam je pláž, zda písečná nebo oblázková? Děkuji za odpověď. Přeji Vám hodně dalších úspěchů. Jana.

Santa Maria di Merino se nachází na sever kousek od Vieste směrem na Peschici. Pláže jsou tam písečné.

# 29.05.2007, 22:25.
Vážený pane Řehůřku, pročetl jsem si Váš článek o návštěvě Gargána a protože se tam letos chystám s rodinou a leccos jsem se o této oblasti snažil nastudovat, musím Vám napsat, že nic lepšího, než jste zpracoval vy, jsem nikde neobjevil. Z větší části určitě vaše poznatky využiji při plánování programu a tak díky za ně. Dáváte rovněž možnost zeptat se a tak toho využívám. Je podle vašich zkušeností a informací lepší cesta přes Brenner nebo Tarvisio? Pojedu z Českých Budějovic. Vyrazit mohu nejdříve ve 12:00 hodin v pátek 22.6.2007. Dorazit do Vieste musím druhý den do 12:00 hodin. Rozdíl ve vzdálenosti je nepatrný a výše poplatků nerozhoduje. Jde mi jen o vyhnutí se dopravním problémům. Děkuji za odpověď a přeji hezkou dovolenou 2007 celé Vaší rodině. S pozdravem René z Českých Budějovic.

Jednoznačná odpověď neexistuje. V konkrétní době v konkrétním čase může být výhodnější první varianta, jindy zase druhá varianta. My máme zkušenosti jen s jednou (v tomto případě třetí variantou) přes Vídeň, Graz a Tarvisio. Navíc jsme tam jezdili v době, kdy se velký dopravní přesun ještě nekonal (dlouho před prázdninami). Pro Vás bude rozhodující úsek po rakouských dálnicích, kde může nastat nějaké užší hrdlo. Italské dálnice jsou většinou bez problému průjezdné. Asi více kritický v dané době (pátek odpoledne, týden před prázdninami) bude úsek přes Salzburg na Villach. Tudy prodí velké množství Němců do Chorvatska. O týden později tady bude zácpa stoprocentně, ale i ve Vašem čase menší riziko hrozí. Přes Brenner by snad problém být neměl. Menší zácpy se jen tvoří na německé dálnici ze Salzburgu na Innsbruck. Je to ale dáno spíše konstrukcí dálnice (kopečky), kdy pomalejší auta (holanďan s karavanem) dokáží udělat na dálnici nebezpečnou zátku. Nezapomeňte však sledovat i situaci kolem blokády hranic kvůli Temelínu. Může to nepříjemně zaskočit.

# 20.05.2007, 21:31.
Se zájmem jsem si přečetl Vaše články o výletech v Národním parku Gargano, trasy jsem si vyhledal na mapě a rozhodli jsme se, že bychom chtěli jít stejný výlet jako vy - Baracconi - Grava di Marianna. Píšete, že byl půldenní, mně se zdá spíše na delší dobu, takže bych se chtěl zeptat, jak moc je cesta časově a fyzicky náročná a zda je případně možné vzít dcerce kočár a nebo je to spíš na dětskou krosnu na záda. Nejsme žádní šlapací přeborníci, ale tak těch 15. až 16. km jsme zatím vždy zvládli v pohodě. Případně ještě, zda by nebylo možno mapku parku Gargano vyfotit foťákem či naskenovat a poslat e-mailem. Na místě si ji samozřejmě koupíme, ale chtěli bychom to prozkoumat už doma a v ČR není podrobná mapa k sehnání - jen jakási hodně skromná 1:80000. Děkuji moc za informace a mějte se krásně. A díky za Vaše prima stránky. Petr a Monika.

My jsme vyšli v 8:00 hodin, na odbočce k Murgia jsme byli v 8:50, u Grava di Coppa delle Stelle v 9:20, kousek za Dispensa v 10:20, u Cuttino d' Otri v 11:00, u Grava di Marianna v 11:30. Pak následovala cesta zpět přes Murgia. V apartmánu jsme byli nejpozději ve 13:45 (vše podle časů na fotkách). Takže se skutečně jednalo o půldenní výlet. Náročnost trasy: nejdříve se jde kousek po asfaltové cestě, potom po širších pěšinách. Pro kočárek asi moc vhodné nebudou úseky z hřebene dolů na Dispensa a odtud přes Valle d' Otri (tady navíc náročnější stoupání). Od Grava di Marianna už by to mělo být v pohodě, je to něco jako lesní cesta, občas širší pěšina. Cestu si lze samozřejmě různě obměňovat. Např. téměř až ke Grava di Marianna vede od Baracconi asfaltka, tzn. ideální pro kočárek (po turistické stránce ale neatraktivní). Podívejte se na mapu.

# 16.04.2007, 09:48.
Chtěla bych jet v červnu do Gargana a mám na Vás dotaz - jaký je Váš názor na italské řidiče? Často jezdím po Německu nebo Rakousku, ale v Itálii jsem nikdy nebyla. Další dotaz je na krádeže v Itálii, jak je na tom Gargano, nerada bych jela někam, kde je riziko zaparkovat auto s věcmi a jít se projít do hor ... Děkuji za odpověď a s pozdravem Jana.

Je pravda, že italští řidiči jsou trochu jiní než v ostatní Evropě, ale rozhodně to nejsou piráti silnic jako spousta řidičů u nás. V Itálii každý jezdí jak potřebuje, tzn. pokud spěchá, tak jede rychle a předjíždí kde se nemá, nebo se nacpe do křižovatky apod. Pokud nespěchá, tak ochotně pustí ty co spěchají. Je třeba s tímto počítat a pak nebudete mít problém. My jsme projížděli Itálii od severu k jihu celkem třikrát a neměli jsme s tím žádné problémy. Gargano je na tom stejně jako všude jinde. Pokud nebudete v autě vystavovat věci, tak je malá pravděpodobnost, že se Vám něco ztratí. Ale stát se to samozřejmě může. Riziko je vyšší během sezóny a v centrech s větším ruchem. Zaparkovat s plným kufrem např. ve Foresta Umbra a jít na celodenní vycházku pralesem podle našeho názoru není velké riziko. Samozřejmě bychom tam nenechávali doklady, peníze, fotoaparáty apod.

# 01.04.2007, 20:21.
Chci se zeptat, zda náhodou nevíte, jak to ve Foresta Umbra vypadá s cyklostezkami, zda jsou povolena kola na turistických cestách? Díky za odpověď. Míša.

Foresta Umbra je také ráj cyklistů. Potkali jsme jich tam mnohem víc než pěších turistů. Park je rozsáhlý, na kole ho prozkoumáte důkladněji. Nikde jsme vyloženě zákaz vjezdu cyklistů neviděli, je ale pravda, že některé ztezky nejsou pro cyklisty vhodné, naopak jiné ztezky jsou spíše pro cyklisty než pro pěší turisty. Než se ponoříte do pralesa, zkuste navštívit informační centrum ve Villagio Umbra, kde Vám určitě poskytnou podrobnější informace a kde si určitě zakupte mapu (v roce 2003 stála € 2,50), bez které to nejde.

# 14.03.2007, 11:28.
Vážení Řehůřkovi, velmi mě upoutaly Vaše stránky o Gargánu. Již jednou jsem Vám posílala v minulosti e-mail ohledně počasí, za jehož odpověď od Vás děkuji. I za internetovou adresu. Mám ještě jeden dotaz. Pamatujete si, v jakém cenovém rozmezí byly ceny v restauracích na Gargánu a ceny potravin? Zda se výrazně liší od jiných částí Itálie? Děkuji za odpověď. Alena.

Ceny v restauracích neznáme, nenavštěvovali jsme je, vařili jsme si v apartmánu sami. Peníze jsme raději investovali do výletů. Podle dostupných informací jsou zřejmě o něco vyšší než u nás. Za osobu zaplatíte za večeři mnohem více než € 10,00 - v těch levnějších. V marketech jsou ceny přijatelnější. Počítejte průměrně s cenou vyšší 1,5 až 2x než u nás. Těstoviny stojí stejně jako u nás, naopak sýry a uzeniny jsou dvakrát tak dražší. Připravujeme revizi naší reportáže Gargano 2003, která by měla být hotova přibližně do měsíce. Stejně tak máme velké množství otázek a odpovědí na téma Gargáno, které v blízké době zařadíme do nově připravovaného Centra otázek a odpovědí. Je možné, že tam některé nezodpovězené otázky najdete.

# 28.02.2007, 12:15.
Vážená paní Aleno, prosím o informaci. Chceme jet na Gargano od 7. září. Z finančních důvodů jsme vybrali ubytování v kempu v zařízeném stanu v Lido de Sole - odtud se chceme podívat do San Giovanni Rotondo a dále podle peněz i jinde. Může být ve stanu extrémně v noci zima, nebo extrémně teplo v září? Je nám oběma s manželem již téměř 50 let. Nezlobte se za takový dotaz. Děkuji předem za odpověď. Alena a František.

Počasí je nevyzpytatelné a tím pádem je těžké na Váš dotaz odpovědět. Počasí v jednom roce může být úplně odlišné od počasí v jiném roce. V září ale počítejte spíše s tím, že bude ve stanu příjemně - ani zima ani teplo. Před odjezdem doporučujeme sledovat aktuální počasí v lokalitě Foggia např. na serveru Weather.

# 22.02.2007, 16:42.
Chystáme se letos na dovolenou na Gargano. Máme projeté Chorvatsko, kde jsme si vždy na místě sehnali příjemný apartmán. Můžete mi poradit, jak je to na Gargánu s ubytováním? Je ho lepší zajistit z Prahy, nebo není problém narazit na ubytování na místě? Na každém místě se zdržíme maximálně týden, abychom oblast řádně prozkoumali. Děkuji za Vaši informaci. S pozdravem Stanislava.

Neuvádíte termín, ve kterém se na Gargáno hodláte vypravit. Takže obecně: mimo sezónu, tj. do konce května, někdy i první týden v červnu s největší pravděpodobností problém mít nebudete. Stejně tak od poloviny září. V hlavní sezóně, tj. v době našich letních prázdnin, problém bude. V srpnu je nejsilnější sezóna. My jsme si ubytování rezervovali dopředu. Na místě jsme se setkali s českou rodinou, která cestovala vlakem a už první týden v červnu měli problém se někde ubytovat. Takže asi nejlepší rada je - rezervovat dopředu. Můžete k tomu použít Booking.

# 16.02.2007, 16:44.
Chystáme se s rodinou na dovolenou do jižní Itálie, konkrétně do městečka Rodi Garganico. Odjíždíme 12.5.2007 a jedeme na 2 týdny. V cestovní kanceláři nás ujišťují, že zde bude teplo a to konkrétně okolo 30. stupňů. Předpokládáme, že cestovní kancelář Čedok je natolik seriózní, že by si tuto informaci nevymysleli. Bohužel již při předběžné rezervaci po telefonu nám uvedli odlišné ceny ubytování a to celkem 3x. Můžete mi, prosím, napsat jaké zde bude přibližně počasí? Dále bych se chtěl zeptat na cestu z Plzně až do Rodi Garganico. Zkoušel jsem na internetu najít plánovač cest po Evropě, který umí vypočítat i dálniční poplatky, ale nic co by splňovalo mé očekávání jsem nenalezl. V Čedoku mi sdělili, že nemám využívat jiné silnice mimo dálnic, pokud to nebude vysloveně nevyhnutelné. Za průjezd tunelem v Itálii se dle sdělení Čedoku platí přibližně € 30,00 - jednosměrně. Vy uvádíte, že za cestu zaplatíme přibližně € 50,00 na poplatcích. Je v tom zahrnut i poplatek v Itálii za použití tunelu? Pevně věřím, že mi alespoň trochu pomůžete vyřešit tento můj problém a předem Vám děkuji. Jinak nesmím zapomenout uvést, že Vaše webové stránky jsou opravdu ukázkové a cestovní kanceláře by si z nich měly vzít příklad. Děkuji. Zdeněk.

Letošní zima dokazuje, že počasí je skutečně nevyzpytatelné. Takže Vám nikdo nemůže garantovat, jaké počasí budete mít v Rodi Garganico od 12.5.2007. To co uvádí Čedok, jsou dlouhodobé průměry. Ve Váš termín se však mohou zásadně lišit - v obou směrech. Doporučujeme sledovat před odjezdem počasí, např. na serveru Weather. My jsme v tomto období (17.5. až 2.6.) byli v roce 2002 v Kalábrii a teploty se pohybovaly kolem třiceti a koupat se dalo bez problémů. Cesta z Plzně: přes Mnichov, Innsbruck, Brennerský průsmyk, na Modenu, Bolognu, Rimini, Anconu, Pescaru a sjedete na sjezdu San Severo směr Vieste. Rodi Garganico je po cestě, odbočíte pak podle směrovek. Dálnice doporučujeme rovněž, pokud se chcete dálnicím vyhnout, jsou trasy uvedeny na našich stránkách a to buď v reportáži Kalábrie 2002 nebo Gargano 2003. My používáme plánovač map na serveru Map 24 a jsme s ním docela spokojeni. Dálniční poplatky: Německo bezplatně, Rakousko € 7,60 za desetidenní známku (pokud jedete na dva týdny, kupte si dvě desetidenní, jednu na cestu tam, druhou na cestu zpět, vyjde Vás to levněji než dvouměsíční, známky zakoupíte např. u nás na Shellu), průjezd Brennerským průsmykem do € 10,00, průjezd přes celou Itálii přibližně € 50,00. Přesnou cenu si můžete zjistit na Autostrade, kde jako vstupní bránu zadáte Brennero, cílovou pak San Severo.

# 11.02.2007, 18:11.
Vážený pane Řehůřku, jedu letos na Gargano s malou botanickou expedicí. Když se naši krajané na tahle místa jezdí opékat v létě k moři, ani si neuvědomí, jak krásně je to tu rozkvetlé ke konci dubna. Jen orchidejí tu kvete okolo 80. druhů. Mám problém v tom, že ve výpravě vezu početný fraucimor, a potřeboval bych zjistit, kde by se děvčata mohla alespoň jednou za dva dny osprchovat. Spát budeme ve stanech mimo kempy a do 18. stupňového moře každý nevleze. Děkuji. J.

To Vám opravdu nepovíme. Pokud budete spát mimo kempy, tak Vás do kempu nepustí. Je pravda, že když jsme se procházeli po okolí, tak jsem se přes pláž do kempu bez problému dostali a prošli jsme jím zpět do Vieste. Ale koncem dubna byste tam nejspíš budili značnou pozornost. S nějakými veřejnými sprchami jsme se nikde nesetkali, je však pravda, že jsme je ani nehledali. Zkuste to řešit až na místě dotazem v informačním centru. Kempovat ve volné přírodě je v Itálii zakázané.

# 10.02.2007, 21:42.
Dobrý večer, plánujeme také dovolenou na Gargánu. Můžete mi prosím napsat, na kolik přibližně Vás tato dovolená na osobu vyšla? A mohou se na tomto poloostrově koupat v moři psi? Moc vám děkuji a gratuluji k super stránkám! Jitka.

Neměli jsme pevně danou cenu. Dovolenou jsme si koupili u cestovky, kde nás ubytování pro 2 dospělé a 2 děti přišlo přibližně na 15000,- Kč. Zásoby stály přibližně 1500,- Kč. Ostatní přibližně € 500 až € 700,00. Je to ale o tom, zda budete jen na místě nebo budete cestovat po okolí. Co se psů týče, zřejmě ano, nikdo nic takového nekontroloval a ani nikoho v tomto směru neomezoval.