ČESKO 2022

Česko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Česko 2022

V samém srdci Evropy leží ve vnitrozemí Česká republika, zkráceně Česko. Česká republika vznikla 1. ledna 1993, historicky však navazuje na Velkou Moravu, České knížectví, České království a Československo. Česko se rozkládá na rozhraní České vysočiny a Západních Karpat. Nejvýznamnějšími pohořími jsou Českomoravská vrchovina, Šumava, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. Nejvyšším vrcholem je Sněžka (1603 m), nejvýznamnějšími řekami Labe, Vltava, Morava, Dyje, Odra a Opava. Největším jezerem je Černé jezero na Šumavě. V Česku je hodně rybníků, největší soustava se nachází v Třeboňské pánvi. Česká republika se dělí na 14 krajů a více jak 6000 obcí. Mimopražské území se dělí na 76 okresů. Hlavním městem je Praha, oficiální měnou je koruna, úředním jazykem čeština. Pokud je Česko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.12.2022, 00:32.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu nejlépe z Prahy do Nového Města na Moravě a zpět? Dostala jsem vstupenku na závody v biatlonu na 5.3.2023. Děkuji. Jana.

Z Prahy doporučujeme cestovat vlakem do Žďáru nad Sázavou. Denně jezdí několik přímých spojů. Z vlakového nádraží ve Žďáře nad Sázavou potom jezdívala ze stanoviště č. 22 každých 15 minut autobusová kyvadlová doprava do Vysočina Arény. Vždy aktuálně podle programu. Kyvadlová doprava pro tento rok bude zveřejněná na Biathlon NMNM - Návštěvní řád / Kyvadlová doprava. Mimo kyvadlovou dopravu jezdí ze Žďáru nad Sázavou vlakové i autobusové spoje do Nového Města na Moravě. Ubytování doporučujeme řešit s dostatečným předstihem přes Booking / Nové Město na Moravě.