POLSKO 2019

Polsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Polsko 2019

Za horským pásmem Sudet a Karpat se rozkládá v rozsáhlých nížinách devátá největší země Evropy - Polsko. Samostatný polský stát existoval už v desátém století. Polsko umývá ze severu Baltské moře, jehož pobřeží tvoří úctyhodných 770 km. Do něj se vlévá většina husté říční sítě. Největší řeky jsou Visla a Odra. Z jihu chrání Polsko horské pásmo - Jizerské hory, Krkonoše, Soví hory, Stolové hory, Bystřické hory, Kralický Sněžník, Rychlebské hory, Zlatohorská vrchovina, Vysoké Beskydy, Nízké Beskydy, Vysoké Tatry a Bukovské vrchy. Nejvyšším vrcholem jsou Rysy (2499 m). Hlavním městem je Varšava. Polsko je rozděleno na 16 vojvodství, která se dále dělí na okresy a obce. Oficiální měnou je złoty, úředním jazykem polština. Pokud je Polsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.07.2019, 09:12.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit ještě o jednu radu. První viz. níže. Jak se prosím v nejkratším čase dostat z Gdaňsku na Hel? Vlak tam jede 3 hodiny, co jsem se dívala. Jedu s maminkou. Nechce cestovat tak dlouho plus ještě cesta zpět. A ještě bych se chtěla zeptat, jak z Gdaňsku na Lebu? Chceme se podívat na ty písečné duny, ale také se mi to zdá vcelku daleko bez auta. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Sára.

Vlakem Arriva se do Hel dostanete za 1 hodinu a 56 minut. Jednosměrná jízdenka stojí zł 33,00. Do Leba se nejrychleji dostanete za 2 hodiny a 20 minut autobusem Flixbus. Jednosměrná jízdenka stojí zł 9,99. Vzhledem k tomu, že se v obou případech jedná jen o časově málo delší trasu než autem, rychlejší spojení nenajdete.

# 02.06.2019, 20:02.
Ráda bych Vás požádala o radu, zda víte, jak se nejlépe dostat z vlakového nádraží v Polsku v Gdańsku do našeho hotelu. Zatím jsme hotel nekontaktovali. Teprve jsme to objednali. Budeme tam od 15.7 do 19.7. Přijedeme na to nádraží kolem 19. hodiny. Náš hotel se jmenuje: Prawdzic Resort & Conference, Gdańsk, Piastowska 198. Děkuji moc za případnou odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Sára.

Z hlavního nádraží Gdańsk Glowny jeďte tramvají č. 8 směr Jelitkowo. Vystupte na konečné zastávce. Přejděte po mostku přes Potok Oliwski, po přechodu na druhou stranu ulice Pomorska a vydejte se doleva ke kruhovému objezdu. Před ním odbočte doprava na ulici Kapliczna. Ta Vás dovede po 400 metrech ke kostelu, za kterým musíte odbočit doprava k Prawdzic Resort & Conference. Velká reklama je už na té křižovatce, nelze to přehlédnout. Jízdní řády najdete na ZTM. Jízdenka stojí 3,20 zł.