NIZOZEMSKO 2018

Nizozemsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Nizozemsko 2018

Z jedné čtvrtiny pod hladinou Severního moře leží Nizozemsko, země tulipánů a větrných mlýnů. Na jeho území mezi sebou bojovaly keltské a germánské kmeny. Později ho ovládali Římané, Germáni, Franská říše a Svatá říše římská. Od roku 1477 bylo pod vládou Habsburků a od 16. století jejich španělské větve. V roce 1579 vznikla Ultrechtská unie, která vyhlásila v roce 1581 nezávislost a vznik Spojených provincií nizozemských. Po Francouzské revoluci vznikla Batávská republika, která byla v roce 1810 připojena k Francii. Po porážce Napoleona vznikl společný stát Belgie, Nizozemska a Lucemburska. V roce 1830 se odtrhla Belgie, v roce 1890 Lucembursko. Nizozemsko tvoří dvanáct provincií a Karibské Nizozemsko. Hlavním městem je Amsterdam, nejvyšším vrcholem Vaalsberg (321 m), významnými řekami Rýn, Šelda a Máza, oficiální měnou je €, úředním jazykem nizozemština. Pokud je Nizozemsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.04.2018, 13:57.
Chtěla bych se s Vámi poradit. Máme v plánu jet autem v květnu do Amsterdamu. A tak bych Vás chtěla požádat, zda byste nám neporadili nejlepší cestu do Amsterdamu? Budeme vyjíždět z Kutné Hory. Potom, zda se platí dálniční známky a mýtné po cestě? Potom, moc jsem se z internetu nedozvěděla, kolik stojí cestování po Amsterdamu. Myslím tím vlakem, případně autobusem nebo metrem? Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Kutní Hora - Praha - Ústí nad Labem - Drážďany - Lipsko - Magdeburg - Hannover - Osnabruck - Apeldoorn - Amersfoort - Amsterdam. V Německu ani v Nizozemsku se dálnice neplatí. Informace o dopravě v Amsterdamu a okolí najdete na GVB. Jízdenka na jednu hodinu stojí € 3,00. Jízdenka na 24 hodin stojí € 7,50, na 48 hodin € 12,50, na 72 hodin € 17,50 atd.