ČERNÁ HORA 2020

Černá Hora v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Černá Hora 20209

Na Balkánském poloostrově, v Dinárských horách, se rozkládá Černá Hora. Na jejím území sídlili původně Ilyrové, později Slované. Postupně byla malým slovanským knížectvím, samostatným královstvím, jednou z republik Jugoslávie, společentvím Srbska a Černé Hory a od roku 2006 samostatným státem. Rozsáhlé horské masivy tvořené vápencovými a dolomitovými rozeklanými vrcholy, kaňony řek, horskými pastvinami, krasovými poli a jeskyněmi jsou často chráněny jako národní parky. Nejvýznamnějšími řekami jsou Morača a Zeta, největší vodní plochou Skadarské jezero s jednou z největších ptačích rezervací v Evropě. Hlavní městem je Podgorica, nejvyšším vrcholem Zla Kolata (2534 m). Černá Hora je rozdělena na 23 samosprávných měst a obcí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem černohorština. Pokud je Černá Hora cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.07.2020, 22:01.
Vážený pane Řehůřku, jako každý rok bych Vás chtěl požádat o radu či názor. Velmi se nám líbila Vaše reportáž z Černé Hory, tak jsme se rozhodli, že se tam zajedeme podívat. Chceme se vyhnout hlavní trase přes Chorvatsko. Z České republiky pojedeme přes Slovensko a Maďarsko. Ale už netuším, zda je lepší, případně i bezpečnejší, jet přes Srbsko kolem Bělehradu nebo zvolit trasu kousek přes východní část Chorvatska a následně přes Bosnu a Hercegovinu kolem Sarajeva. Mohl bych znát Váš názor kudy byste jel Vy? Je to docela daleko, tak nepředpokládám, že to zvádneme na jeden zátah. V kterých místech byste si dal velkou odpočinkovou přestávku, aby bylo teoreticky tam bezpečné zastavit a prospat se v autě? Ubytování jsme ještě nesehnali, je to čerstvá záležitost, ale chtěli bychom bydlet někde mezi Budvou a Sutomorem. Předem děkuji za případné postřehy. Přeji příjmný den. Rudolf.

Na místě jsme se bavili s českými cestovateli, kteří absolvovali trasu autem přes Srbsko a hodně si tuto trasu chválili. Každopádně bychom doporučovali nespat v autě, ale zajistit si nějaké ubytování. Přes Booking to není problém. Pokud bychom byli před touto volbou my, volili bychom klasickou cestu přes Dubrovník.