ČERNÁ HORA 2024

Černá Hora v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Černá Hora 2024

Na Balkánském poloostrově, v Dinárských horách, se rozkládá Černá Hora. Na jejím území sídlili původně Ilyrové, později Slované. Postupně byla malým slovanským knížectvím, samostatným královstvím, jednou z republik Jugoslávie, společentvím Srbska a Černé Hory a od roku 2006 samostatným státem. Rozsáhlé horské masivy tvořené vápencovými a dolomitovými rozeklanými vrcholy, kaňony řek, horskými pastvinami, krasovými poli a jeskyněmi jsou často chráněny jako národní parky. Nejvýznamnějšími řekami jsou Morača a Zeta, největší vodní plochou Skadarské jezero s jednou z největších ptačích rezervací v Evropě. Hlavní městem je Podgorica, nejvyšším vrcholem Zla Kolata (2534 m). Černá Hora je rozdělena na 23 samosprávných měst a obcí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem černohorština. Pokud je Černá Hora cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.06.2024, 17:14.
Chystáme se do Černé Hory. Doporučil byste trasu přes Slovensko, Maďarsko a Bosnu a Hercegovinu? Nebo je to problém? Děkuji. Jana.

Je to tradiční trasa vnitrozemím. Přes Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko je to pohodová cesta po dálnici. Od hranic přes Doboj po Zenica je to po místních komunikacích, potom vede solidní dálnice do Sarajeva. Přejezd přes Sarajevo je orientačně složitější. Za Sarajevem vede cesta horami a silnice se postupně zhoršuje. Posledních přibližně 20 km je nejhorších, dost nepříjemné, když potkáte autobus. O mnoho desítek let zpět se vrátíte na hraničním přechodu, kdy budete přejíždět po mostě přes řeku Tapa. V Černé Hoře jsou silnice bezproblémové. V Černé Hoře jsme se bavili s českými turisty, kteří jeli přes Srbsko a nemohli si cestu vynachválit. Jakmile bude hotová plánovaná dálnice mezi Bělehradem a Podgorica, bude to jednoznačná volba. Zatím dálnice končí v Srbsku za Čačak a v Černé Hoře začíná za Kolašinem.