ITALSKÉ ALPY 2016 / 2

Italské Alpy v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Italské Alpy 2016 / 2

Pokud jsou Italské Alpy cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě autem do Italských Alp a poplatcích na dálnicích, o ubytování, o lanovkách, o tipech na výlety, o pronájmu auta, o místní dopravě a najdete zde také mnoho dalších informací o Italských Alpách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Italské Alpy 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 14.05.2016, 22:54.
Absolutně mě nadchly Vaše webové stránky a tak bych si rád ověřil své domněnky a odhady na plánovanou cestu do Itálie. Odjíždíme z místa blízko Prahy a cílová destinace je blízko Merano, kousek od Bolzano. Termín naší cesty je od 27.6. do 4.7. 2016. Jedeme do Itálie autem poprvé. Protože s sebou bereme dvě malé děti, tak je nemožné jet jinak než autem, nebo se snad pokoušet jet někam dále - kočárky, odrážedla. A proto žádné praktické zkušenosti nemáme a rady na internetu bývají dost zmatené - některé články radí využití jedině zpoplatněných silnic, přejezdu u Brenneru, dálnice ... a jiné zase radí, že na přelomu června a července jsou dálnice a zpoplatněné silnice plné a okresky jsou ideálním řešením. Prosím Vás proto o návrh nejlepší možné trasy a to jak z hlediska času, tak i nákladů ... přeci jenom nemusím nutně zaplatit každé možné mýtné a nakonec v koloně strávit stejně dlouhou dobu jako bych strávil na okreskách. Také Vás prosím o hrubý odhad času, jaký si na cestu vyhradit a doporučený čas, kdy na cestu vyrazit. Dopředu Vám velice děkuji za Vaši odpověď. Jsem s pozdravem. Vojtěch.

Na dovolenou jedete v pondělí, to není rizikový termín z hlediska dovolenkových dopravních zácp. Tento kritický termín je v pátek 1.7.2016 a v sobotu 2.7.2016. Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd Bolzano Sud - Merano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 6,40. To samé při cestě zpět. Hrubý časový odhad je bez přestávek 7 hodin. Můžete jet samozřejmě i mimo dálnice, pokud se chcete vyhnout poplatkům. Potom je trasa popsaná v odpovědi ze dne 19.02.2016, 14:13, v případě že se nenapojíte na brennerskou dálnici, ušetříte i za průjezd Brennerem. To samé platí i o italské straně. Počítejte však s tím, že trasa se přibližně o dvě hodiny prodlouží.

# 05.05.2016, 16:15.
Mám spěšný dotaz. V sobotu pojede můj tříletý syn s mojí mámou a tátou k Lago di Garda. Syn má svůj cestovní pas, mám napsaný souhlas, že jede a mám to v češtině i v angličtině a raději to podepíši u notáře, ale nevím, zda to má podepsat i otec, což nestihne. Děkuji. Katka.

Měl by stačit souhlas jednoho z rodičů. Konkrétní doporučení Ministerstva zahraničních věcí najdete v článku Písemný souhlas rodičů.

# 05.05.2016, 12:31.
Prosím o radu. Chceme jet koncem června z Brna do Sirmione. Prosím o radu, kudy nám vyjde cesta přes Itálii nelevněji, popř. cenu za poplatky. Také mě zajímá, zda je dobré jet zpátky v pátek nebo raději počkat do soboty. Děkuji za odpověď. Katka.

Jeďte trasu, která je přibližně o 30 km delší než přes Tarvisio a Padova, ale podstatně levnější: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bessanone - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Sirmione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,60. To samé při cestě zpět. Oproti cestě přes Tarvisio a Padova ušetříte celkem € 29,60. Zpět jeďte jak Vám to bude vyhovovat. Navržená trasa je mimo výrazná rizika dopravních zácp.

# 05.05.2016, 07:37.
Děkuji za rychlou odpověď. Můžete mi prosím ještě sdělit, kde na trase doporučujete tankovat. V Rakousku, v Itálii? Existuje pro oblast Lago di Garda nějaká slevová karta? Děkuji za informaci. Zdeněk.

Tankujte určitě ještě v Rakousku a mimo dálnici. My jsme vždy tankovali v Hall in Tirol. Tam byla cena vždy nejlepší na Shell. V současné době je o něco levnější Eni na silnici č. 171 směrem k Innsbrucku. V loňském roce byla k dispozici zdarma Garda Promotions Card. Vydávaly je turistická informační centra a vybraná ubytovací zařízení. Karta byla slevová na tři dny. Nevíme ale, zda se tato akce bude opakovat i v tomto roce.

# 04.05.2016, 16:45.
Děkuji za plodný web, musí to být pro Vás náročné sedět u počítače a odpovídat a odpovídat a odpovídat. Potřebovala bych se zeptat, jaká možnost je parkování v Trentu a která místa bychom neměli minout v regionu Trentino. Popř. tip na doboru vinici v tomto regionu. Vím, je toho moc, podle fotek a Google Maps to vypadá, že kam se člověk vrtne, tam je to překrásné. Děkuji a mějte se krásně. Dominika.

Možností parkování v Trentu je hodně. Od bezplatných parkovišť, přes parkovací domy až po zpoplatněná stání na ulici. Podívejte se na stránky Trento / Parcheggi. Najdete tam podrobné informace. Turisticky zajímavá místa najdete na Visit Trentino - je tam obrovské množství aktivit - od přírodních parků, vodopádů, jezer, kaňonů, jeskyní, přes hrady, musea a typické vesničky. Trentino je vinařský kraj, to je jako byste chtěla po nás tip na dobrou vinici na Moravě. V kraji se pěstují převážně bílá vína. Typickými odrůdami pro tuto oblast jsou Marzemino, Nosiola a Teroldego. Do vinařství se pořádají exkurse s ochutnávkami. Jednou z možností je např. návštěva Tenuta San Leonardo. Více informací o exkursi najdete na Get Your Guide.

# 04.05.2016, 00:42.
Rád bych Vás požádal o radu k první cestě do Itálie do oblasti Aldena s možnou návštěvou Verony a jezera Lago di Garda. Jelikož jsem tam byl jako student základní školy se školou, tak se od té doby změnilo pár věcí a hledám důležite informace a kalkulace, abych mohl cestu uskutečnit a mohl tím dát pěkný dárek své rodině. Předem vám děkuji za vaši ochotu a odpověď. Václav.

Vaše otázka je hodně obecná. Není v našich časových možnostech odpovídat formou zpracování turistického průvodce pro danou oblast. Doporučujeme hledat odpovědi v těchto našich otázkách a odpovědích, popř. otázku zacílit na konkrétní problém.

# 03.05.2016, 10:56.
22. července jedeme na dovolenou do Itálie. Jaká je pro nás nejvýhodnější trasa z Liberce s ohledem na možné případné zácpy? A kolik na cestě zaplatíme za mýtné a tunely a další poplatky? Můžete mi napsat i ekonomickou variantu cesty? Děkuji. Zdeněk.

Optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - SP11 - SS572 - Moniga del Garda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. 22. července by ještě neměl být ten největší nápor, který se očekává následující týden. Nicméně doporučujeme vyjet co nejdříve, od 14:00 hodin se už mohou tvořit kolony. Při cestě zpět jsou možná riziková místa před Brennerem a za Kufsteinem kvůli kontrolám, které zde zřejmě už (v případě Brenneru) / ještě (v případě Kufsteinu) budou probíhat.

# 27.04.2016, 13:14.
Poprosila bych o radu ohledně cesty z Prahy Michle na Lago di Garda do Sirmione. Jaká je nejoptimálnější trasa a jaké poplatky nás budou čekat po cestě, tj. dálniční známky a mýtné? Cestovat budeme 18.6. s ročním dítětem. A jak dlouho bude přibližně cesta trvat? Google mapy sice ukazují čas přibližně 8 hodin, ale to mi přijde dost nereálné. Reálný čas je pro nás důležitý hlavně kvůli dítěti. Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Veronika.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Peschiera - Sirmione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. Čas 8 hodin je reálný pro standardní provoz. Je to kalkulováno na rychlost 100 km / h. Trasa vede pořád po dálnici. K tomu je potřeba připočítat čas na plánované přestávky a rezervu pro možná zdržení. Váš termín není kritický z hlediska dopravních zácp, nicméně počítejte se zvýšeným provozem na obchvatu Mnichova, kolem Rosenheimu, na začátku brennerské dálnice. Zpět potom z důvodu kontrol před Brennerem (tam už budou s největší pravděpodobností zřízeny kontroly), před Kufsteinem a opět kolem Rosenheimu a Mnichova.

# 25.04.2016, 22:25.
Prosím o radu, jak jet nejlépe 6.5. z Prahy do Malcesine - Lago di Garda? Nevím, zda už budou kontroly na Brenneru? Dále. Pojedou tam moji rodiče a tříletý syn. Musí mít nějaký souhlas, že mohou jet se synem? I kvůli kontrolám? Děkuji. S.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Torbole - Malcesine. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. To samé při cestě zpět. Kontroly zatím probíhají na Vaší trase při cestě do Německa za Kufsteinem. Stavební práce na stavbě plotu a zázemí pro kontroly byly zapopčaty u Brenneru 12. dubna. Kontrolní stanoviště a plot mají být dokončeny koncem května. Kdy však budou kontroly zahájeny nikdo nezveřejnil. Souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilé osoby doporučujeme.

# 23.04.2016, 11:04.
V srpnu pojedeme z Mostu v Ústeckém kraji na Lago di Garda do Moniga del Garda. Chtěl bych poprosit o nejlepší cestu a jak to bude s poplatky za tunely a dálnice, mýta. Děkuji moc. Richard.

Jeďte standardní trasu: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Peschiera del Garda - SR11 - SS11 - Menasasso - SS572 - Moniga del Garda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět.

# 09.04.2016, 18:24.
Prosím o naplánování nejlevnější varianty cesty z Ostravy do Malcesine. Budeme navštěvovat i okolní města podél jezera Lago di Garda. Je cesta kolem jezera také zpoplatněna? Prosím o tip na výlety s puberťáky a zda se dají v Itálii sehnat levnější vstupenky do Gardalandu na dva dny? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Monika.

Nejlevnější trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud - Torbole - Malcesine. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,90. Je to o necelých 50 km delší než klasická trasa přes Brenner. Vyhnete se ale Brenneru (€ 9,00) a snížíte mýtné v Itálii o € 2,70. V obou směrech tedy ušetříte € 23,40. Tipy na turistiku najdete na Garda Trekking. O jedniné slevě do Gardalandu víme v případě online nákupu přes oficiální stránky - Gardaland. Promoakce s kupóny běží zatím na jednodenní vstup, kdy lze ušetřit € 6,00.

# 07.04.2016, 10:34.
Chystáme se na letní dovolenou k Lago di Garda. Protože celou cestu odřídí manželka. Já nejsem řidič. Chtěli bychom přespat někde cestou tam i zpět. Nevíte o nějakém motelu nebo jiném levném ubytování nejlépe v Rakousku blízko A12 nebo A22? Děkuji za odezvu, i pokud nic vědět nebudete. Jiří.

5 km od dálnice A12, od sjezdu Wiesing je středisko Schlitters. V okolí je ubytování cenově přijatelné a z hlediska vzdálenosti je to určitě za polovinou vaší trasy. Bohužel jste neuvedl odkud vyjíždíte, tak to nešlo určit přesně. Ubytování hledejte na Booking / Schlitters podle Vámi zadaných termínů a parametrů. Nechte si nabídku seřadit podle ceny.

# 30.03.2016, 22:09.
Rádi bychom jeli letos v červenci k jezeru Lago di Garda. Můžete mě doporučit, které město zvolit? Chceme pláž vhodnou ke koupání pro děti. Máme zatím vyhlédnutý apartmán mezi Gardou a Punta San Vigilio. Někdo nás zrazuje, že v jezeře je voda chladná, že to ke koupání není. Je nějaká část jezera, kde je voda teplejší? Děkuji. Jana.

Teplejší voda je v jižní části jezera. Na severu více fouká a je to spíše pro vyznavače windsurfingu. Jih je ale dražší na ubytování. Přečtěte si článek Koupání na Lago di Garda. Ubytování můžete hledat na Booking / Lago di Garda.

# 30.03.2016, 09:02.
Ráda bych se zeptala. V dubnu budeme trávit dva dny ve Veroně a uvažujeme, zda se nezajet podívat k jezeru Lago di Garda. Poradíte nám, jaká je k jezeru nejjednodušší cesta? Předem velice děkuji. Vanda.

Viz naše odpověď ze dne 02.03.2016, 08:40.

# 29.03.2016, 14:57.
V sobotu jedeme do Livigna. Chceme jet v Mnichově na Garmisch. Můžete mi prosím sdělit, jaké nás čekají poplatky? Děkuji. Radomír.

Pokud pojedete v Rakousku po dálnici, potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Tu potřebujete také pro průjezd Landecker tunelem. Informace o tunelu Munt La Schera a poplatcích najdete v odpovědi ze dne 21.03.2016, 19:01.

# 23.03.2016, 22:32.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z Čáslavi do italského Bolzana. Kudy nejlépe jet a na kolik vyjdou poplatky za mýtné apod. Barbora.

Vaše optimální trasa je následující: Čáslav - Havlíčkův Brod - Pelhřimov - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 5,80. Pokud však pojedete tento velikonoční víkend, doporučujeme trasu ze Salzburgu po A10 na Spittal a odtud po B100 směr Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a dále po dálnici do Bolzana. Kromě rakouské desetidenní dálniční známky zaplatíte průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50 a na mýtném v Itálii € 3,00. Poplatkově je to stejné, ušetříte však s největší pravděpodobností spoustu času. V úseku Salzburg - Innsbruck se budou tvořit velké kolony, stejně tak v opačném směru. Bude to navíc umocněno probíhajícími kontrolami na rakousko - německé hranici.

# 21.03.2016, 19:01.
Prosím o informaci o cestě Praha - Livigno, konkrétně o tunelu, který je na cestě. V které části trasy se nachází, kdy je otevřený a jaká tam jsou omezení, cena průjezdu tunelem eventuálně doporučení pro optimální průjezd. Děkuji. Pavel.

Munt la Schera začíná u silnice č. 28 na švýcarské straně a končí po 3,5 km u Lago di Livigno ještě na švýcarské straně. Zimní provoz je od 27.11.2015 do 30.4.2016 a tarif pro osobní automobil do 3,5 t do 9. osob je od neděle do pátku CHF 38,00 (€ 34,80) a v sobotu CHF 45,00 (€ 41,21). Jedná se o obousměrný lístek. Noční tarif (od 20:00 do 8:00) je vyšší o CHF 2,00 (€ 1,83) resp. v sobotu o CHF 3,00 (€ 2,75). V době od 18:00 do 5:00 je střídavý jednosměrný provoz, v době od 5:00 do 10:00 se jezdí ve směru do Švýcarska, následuje hodinová pauza a od 11:00 do 18:00 se jezdí ve směru do Itálie. Více informací najdete na výše uvedených stránkách. Ceny jsou uvedeny při nákupu na švýcarské straně. Informativní cena v € je dle kurzu ČNB.

# 19.03.2016, 14:18.
Prosím poradit nejleší cestu autem do Livigna. Jedu ze severní Moravy. Děkuji. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Severní Morava - Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - Hoch - Zernez - Tunnel Munt la Schera - Livigno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezdem tunelem Munt La Schera zaplatíte € 42,00 (sobota) za oba směry. Celkem tedy € 50,80. Pokud však pojedete příští týden o víkendu, počítejte s kolonami v úseku Salzburg - Rosenheim - Innsbruck. Možná objízdná trasa je přes Bad Reichenhall - Lofer - St. Johann in Tirol - Worgl. Tankovat doporučujeme v ČR a potom až na místě v Livigno.

# 16.03.2016, 12:23.
V sobotu 19.3.2016 pojedeme ze Znojma na lyže do Aprica, mám v úmyslu jet přes Bernina Pass. Nevíte, jaká je průjezdnost? Nebo můžete doporučit vhodnou variantu cesty? Děkuji za odpověď. Stanislav.

Bernina Pass je v současné době průjezdný. Je tam sice relativně hodně sněhu, ale vozovka je bez sněhu, udržovaná a sjízdná. Předpovědi na 19.3. jsou také příznivé. Teploty se budou pohybovat pod bodem mrazu, nemělo by ale sněžit. Webovou kameru najdete na odkazu v odpovědi ze dne 05.03.2016, 13:41.

# 15.03.2016, 11:17.
Jakou doporučíte nejrychlejší a nejpohodlnější trasu do San Pellegrina - Tre Valli? Děkuji. Kamil.

Vzhledem k přetrvávajícím kontrolám na rakousko - německé hranici doporučujeme následující trasu: Jihlava - D1 - sjezd Humpolec - Pelhřimov - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal a dále jako v odpovědi ze dne 13.03.2016, 19:41. Z Cavalese pokračujte po SS48 do Moena a následně po SS346 do San Pellegrino. Za desetidenní rakouskou dálniční známku zaplatíte € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 5,10. Celkem tedy € 42,00. Je to stejně jako při cestě přes Brenner (levnější o € 0,40).

# 14.03.2016, 15:07.
Pane Řehůřku, moc vás zdravím a měl bych prosbu. Mohl byste mi prosím poradit jinou alternativní cestu do Obereggenu? Vzhledem ke zmiňovaným kontrolám na hranicích a kolonám tvořících se na klasické cestě přes Německo, Rakousko a přes Brenner, bych se této trase raději vyhnul a možná ušetřil i nějaké peníze. Ale o to mi tolik nejde. Jde mi jen o to, aby cesta byla v pohodě a nebyla výrazně časově náročnější. Zimní výbavu samozřejmě v autě mám. Pojedu s rodinou 28.3. dopoledne z Prahy. Pavel.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 14:13.

# 13.03.2016, 20:33.
Plánujeme na příští týden odjezd na Kronplatz z Prahy. Máte informace o kontrolách na cestě? Je lepší jet klasickou cestou přes Mnichov resp. přes Budějovice? Děkuji za pomoc. Hezký večer. Martin.

Předpokládáme, že pojedete v sobotu ráno. V tomto případě doporučujeme trasu Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Spittal - Lienz - Sillian - Kronplatz. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Celkem tedy za oba směry € 31,80. Na poplatky to vyjde přibližně stejně - o € 0,80 méně než při cestě přes Brenner. S největší pravděpodobností však ušetříte čas strávený v možných kolonách v okolí rakousko - německých a německo - rakouských hranic. Jednak díky kontrolám, ale také díky zvýšenému víkendovému provozu.

# 13.03.2016, 19:41.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší cesta z Uherského Hradiště do Cavalese a jaké poptlatky mám očekávat po cestě? Děkuji za odpověď. Svatava.

I vzhledem k možným dopravním zácpám mezi Salzburgem a Innsbruckem doporučujeme následující trasu: Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Spitall - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone - Bolzano - sjezd Egna / Ora /Termeno - SS48 - Cavalese. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 5,10. Celkem tedy € 19,00. Oproti brennerské variantě tak ušetříte € 23,40.

# 13.03.2016, 17:38.
Děkuji moc za odpověď. Mám jet přes Villach nebo odbočit na Semmering a na Bruck an der Mur? Co mě prosím doporučíte? Za odpověď moc děkuji. S pozdravem Alois.

Určitě jeďte přes Graz a Villach. Trasa je po Spittal celá po dálnici a bez dalších poplatků. V případě cesty přes Leoben končí rychlostní silnice v Judenburg a odtud už jedete 100 km mimo dálnici až do Sankt Michael im Lungau, kde navíc zaplatíte mýtné za Katschberg tunnel ve výši € 5,50.

# 13.03.2016, 09:00.
Prosím o nejlepší cestu z Boskovic do Campitella di Fassa. Jedeme v sobotu 19.3. Za odpověď předem děkuji. Alois.

Doporučujeme trasu: Boskovice - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a dále jako v odpovědi ze dne 23.02.2016, 15:02. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 3,00. Nejen že snížíte náklady na mýtné, ale s největší pravděpodobností minimalizujete i riziko možných dopravních zácp.

# 08.03.2016, 17:34.
Chci se zeptat na cenu mýtného v Itálii. Kolik zaplatím v € za trasu italské dálnice směrem od rakouského Innsbrucku přes Bolzáno do Trenta? Děkuji za odpověď. Petr.

Od € 10,20 do € 10,90. Podle toho, kde sjedete - Trento Nord, Trento Centro, Trento Sud. Poplatky budete platit ještě v Rakousku. Desetidenní dálniční známka stojí € 8,80 a průjezd Brennerem € 9,00.

# 05.03.2016, 13:41.
Pane Řehůřku, četla jsem některé vaše příspěvky a chci vás poprosit o váš názor. Za týden jedeme lyžovat do Santa Caterina nedaleko Bormia. Doporučená trasa od cestovky i od vás je tunelem Munt la Schera přes Livigno. Připadá mi ekonomicky výhodnější trasa přes Berninapass a to Zehner - St. Moritz - Tirano - Bormio - Santa Caterina. Je to asi o 70 km delší. Na této trase by se platila asi jen rakouská dálnice. Vy tuto trasu nedoporučujete, můžete mi prosím napsat podrobněji proč? A jak je to s převozem potravin? Děkuji. Iveta.

Doporučujeme se podívat na současnou webovou kameru na Bernina Pass. Webová kamera je umístěná na hotelu a restaurace Cambrena, který je na dohled (na kameře na dohled není) od Bernina Pass. To naše nedoporučení o kterém jste psala bylo ze dne 17.2., ve výšce 2330 m vládne zima i v březnu, zvláště pokud jsou vydatné sněhové srážky jako nyní. V současné době není Bernina Pass průjezdný bez sněhových řetězů. Doporučujeme jet přes tunel Munt la Schera. Náklady za průjezd tunelem se Vám částečně vrátí, když si zpracujete kvalitní palivový itinerář. Pokud natankujete plnou nádrž v Livigno, můžete výrazně ušetřit. Viz naše odpověď ze dne 21.02.2016, 13:38. Nicméně situace je v současné době taková, že i v Livigno, Bormio a Santa Caterina jsou doporučované sněhové řetězy. Za týden to ale může být jinak. Celní předpisy při vstupu do Švýcarska najdete na oficiálních stránkách Moje Švýcarsko - Info na cestu / Obecné informace na cestu / Clo.

# 03.03.2016, 07:45.
Jedeme 5.3.2016 do Arabby a chtěla bych se zeptat na cestu autem z Brna. Nevíme, zda jet přes Německo nebo dolů na Graz. Jde nám o bezpečnou cestu a chceme se vyhnout příliš velkým kolonám. Děkuji. Eva.

Viz naše odpověď ze dne 25.02.2016, 11:57 a následně za Brunneck odpověď ze dne 23.02.2016, 13:54. Zaplatíte jen rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a největším kolonám se vyhnete. Počítejte s tím, že předpovědi uvádějí srážky. V údolí bude většinou pršet nebo v kombinaci se sněhem, v okolí Kronplatz bude mírně sněžit, stejně tak v závěru cesty.

# 02.03.2016, 08:40.
Chtěla bych zkusit dovolenou u jezera Lago di Garda. Plánuji dojet se Student Agency do Trento. Prosila bych vás o radu, zda nevíte na jakých stránkách by bylo možné najít spojení z Trento do Brescia. Nevím, co je reálnější. Zda vlak nebo autobus. Děkuji předem za odpověď. Vaše stránky jsou super a velmi užitečné. Hana.

Lepší spojení je vlakem. Z Trento jede vlak do Verona a z Verona do Brescia. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Jízdenka ve druhé třídě v regionálním vlaku z Trento do Verona Porta Nuova stojí € 7,75 a cesta trvá přibližně 1. hodinu a 20 minut. Z Verona Porta Nuova do Brescia stojí € 7,00 a cesta trvá 50 minut. Levněji to vyjde, když si koupíte přestupní jízdenku až do cílové stanice - € 12,70. Neznáme důvod, proč chcete vystoupit v Trento. Pokud odtud cestujete přímo do Brescia, je výhodnější cestovat autobusem Student Agency až do Verona. Cena je jen o 50,- Kč vyšší. V obou případech zastavuje autobus v blízkosti hlavního vlakového nádraží. Pokud chcete cestovat k jezeru Lago di Garda, autobusovéí spojení z Trento, Verona a Brescia najdete na Lago di Garda - Info Utiliti / Linee Autobus.

# 26.02.2016, 19:15.
Vaše stránky jsou super. Prosím o doporučení trasy z Prahy do Passo Tonale dne 5.3.2016. Jde mi zejména o minimalizaci času stráveného v koloně z důvodu prázdnin, kontrol atd. Děkuji moc za každou radu a doporučení. Jirka.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 14:13. Od Brenneru pokračujte po A22 na Bolzano až po sjezd San Michele all' Adige a dále po SS43 / SS42 k Passo del Tonale. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,30.

# 26.02.2016, 11:09.
Zítra 27.2.2016 se chystáme do lyžařského střediska Cannazei v provincii Trento. Můžete prosím poradit optimální trasu s ohledem na hraniční kontroly v Německu a frekventované odbočení u Rosenheimu? Děkuji. Martin.

Doporučujeme jet na Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a následně po SS242d a SS242 do cíle cesty.

# 25.02.2016, 11:57.
Letos jedeme opět v sobotu ráno z Břeclavi do Monte Bondone. Prosím o radu, zda s ohledem na předpověď počasí a komplikace na hraničních přechodech u Salzburgu a Kufsteinu, zvolit klasickou cestu Innsbruck, Brenner, Bolzano, sjezd Trento. A nebo Graz - Villach - Lienz - Sillian - Bruneck - Bolzano - Trento. Podle Google Maps přibližně o 20 km a hodinu delší trasa, ale asi menší riziko dopravních kolon? Jaký je rozdíl v italském mýtném, když ušetříme za Brenner? Máte nějaký tip na tankování za Lienzem? Loni jsme sjížděli na sjezdu Trento Nord kvůli nějakým opravám, letos mě Google ukazuje sjezd Trento Sud. Má to smysl? Děkuji. Richard.

Doporučujeme jet trasu přes Lienz. Počasí i v blízkosti nejvyšších partií - Kronplatz - slibuje, že bude bez srážek a teploty přes den kolem 0 stupňů. Silnice SS49 ale vede dole v údolí. Sražky jsou předpovídané v okolí Lienz, teploty však vysoko nad nulou. Na italské dálnici v úseku Bressanone / Val Pusteria - Trento Sud zaplatíte € 8,20. Celkově ušetříte na poplatcích v obou směrech € 23,40. V současné době nejsou na dálnici A22 hlášeny žádné problémy, první je až na sjezdu Mantova (uzavřen) hluboko pod Veronou, což se Vás netýká. Natankujte kousek za sjezdem z dálnice, když se napojíte na silnici B100. Po levé straně budete mít vodní plochu, za ní přejedete železnici a po pravé straně budete mít čerpací stanici Lagerhaus. Naftu mají v současné době za € 0,929 a benzín za € 1,029. Otevřeno od 6:00 do 22:00 každý den. V Lienz a blíže k ranici jsou už ceny lehce vyšší.

# 24.02.2016, 15:25.
Tuto sobotu odjíždíme do Bormia. V plánu máme vyrazit v 6 hodin ráno z Prahy a trasa je Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Ga-Pa a dále tunelem do Livigno až do Bormia. Nevím, zda v sobotu kdy se mění turnusy, je tato cesta vhodná a současně jsem se doslechla, že na hranicích mezi Německem a Rakouskem se tvoří kolony kvůli kontrolám. Víte o tom něco a můžete mi doporučit vhodnou trasu? Děkuji. Ilona.

Vaše trasa je vhodná. Hlavní směry vedou od Mnichova na Salzburg a od Rosenheimu na Innsbruck a dále na Brenner. Počítejte s možným zdržením kolem Mnichova. Co se kontrol týče, podle našich informací je největší zdržení ve směru z Rakousku do Německa za Salzburgem a ve směru z Rakouska do Německa za Kufsteinem. Pokud pojedete přes Landecker tunnel, je tam třeba mít dálniční známku. Tankovat doporučujeme až v Livigno.

# 23.02.2016, 15:02.
Chtěl bych se zeptat na trasu z Děčína do Campitello di Fassa. Kde sjedu z itálské dálnice, abych to nepřejel? Děkuji. Radek.

Jeďte následující trasu: Děčín - Ústí nad Labem - Most - Chomutov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bolzano Nord. Po projetí mýtnící se vydejte hned doprava směr Bolzano po SS12. Budete míjet čerpací stanici Agip a za ní se vydejte vpravo na nadjezd. Na něm je kruhový objezd, který téměř celý přejeďte a na posledním výjezdu odbočte k tunelu. To už budete na silnici SS241, která Vás přes Ponte Nova Birchabruck dovede do Vigo di Fassa, kde se napojte na SS48 do Campitello di Fassa. Pokud bude výrazně nepříznivé počasí, doporučujeme jet po sjezdu z dálnice po SS12 až do Ora Auer a tady se napojit na SS48, která Vás dovede sice delší trasou, ale po lepší silnici do cíle. Počítejte se zvýšeným provozem kolem Mnichova a také se zdržením při cestě zpět na rakousko - německé hranici z důvodu kontrol. Variantně můžete z Děčína jet na Drážďany, Chemnitz, Norimberk a Mnichov. Je to sice o 70 km delší trasa, vede však po dálnici už kousek za Děčínem. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 5,80. To samé při cestě zpět.

# 23.02.2016, 13:54.
19.3.2016 odjíždíme z Prahy na týden do Corvara / Alta Badia. Jsme senioři bez navigace a toto je asi naše poslední lyžování. Moc prosím o radu, jakou trasu zvolit a na co se duševně připravit. Dosud jsme jezdili jen trasu Praha - Saalfelden v Rakousku, což pro nás byla vítaná rutina. Děkuji předem i zadem za vaši laskavou odpověď. Jitka.

Vzhledem k tomu co uvádíte, doporučujeme orientačně nejjednodušší variantu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bressanone / Val Pusteria - SS49 - před Brunneck odbočte na SS244, která Vás dovede až do Alta Badia. SS244 je horská silnice, je tam však několik tunelů, které cestu usnadňují. Zimní výbava je samozřejmostí. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 2,90. Celkem za obě cesty tedy € 32,60. Při cestě tam v sobotu ráno počítejte s hustším provozem, případně i s kolonami. Při cestě zpět počítejte se zdržením u rakousko - německé hranice, probíhají tam kontroly.

# 22.02.2016, 13:29.
Prosil bych o doporučení pro dojezd do oblasti Moena / Trentino na lyžařský pobyt v hotelu Valsorda. Jedeme osobním vozem z Ostravy již 24.2. v ranních hodinách a vrátíme se v neděli 28.2. po opuštění z hotelu v 10:00 hodin. Nebo přidáme lyžování a odjezd bude kolem 15:00 hodin. Z vašich informací eviduji jisté kontroly za Salzburgem, které mohou způsobit i větší zdržení. Děkuji moc za včasnou odpověď. Aleš.

Viz naše odpověď ze dne 17.02.2016, 20:41.

# 19.02.2016, 14:13.
Na Vašem webu máte spoustu seper odpovědí pro lidi s otázkama na cestu do Itálie a rád bych Vašich znalostí také využil. Chystáme se do Ponte di Legno na lyže a vzhledem k pravidelným zácpám od Mnichova, přes Rosenhaim na Innsbruck a teď i ve směru zpět v Kufsteinu kvůli kontrolám na hranici, přemýšlím o cestě přes Mnichov, Ga-Pa, Mittenwald a Innsbruck. Nemáte s touto druhovou variantou nějakou zkušenost? Předem moc děkuji za případnou odpověď a radu. S pozdravem Martin.

Je to bezproblémová cesta i v zimě. Jediné riziko je Mnichov a jeho dopravní zácpy. Od Zirl jeďte po silnici č. 171, u západního nákupního centra odbočte na č. 174 a za Innsbruck Westbahnhof odbočte doprava na č. 182. Na Brennerskou dálnici se napojte až na Innsbruck Sud. V tomto případě nepotřebujete rakouskou dálniční známku.

# 17.02.2016, 20:41.
Za týden se chystáme z Olomouce do Vigo di Fassa. Klasiku přes Vídeň - Salcburk - Innsbruck - Brenner - Bolzano znám, ale teď nevím, jak s těma zácpama na hranicích. Jet přes Graz - Lienz a pak na Cortinu di Ampezzo, nebo na Brixen - Bolzano - Vigo di Fassa? Honza.

Jeďte z Lienz po B100 a následně po SS49 přes Bruneck až na nájezd Bressanone / Val Pusteria a odtud po dálnici A22 tak jak už to znáte.

# 17.02.2016, 11:24.
20.2.2016 jedu lyžovat do Bormia z Prahy. Vzhledem k sobotním střídáním a avizovaným kontrolám na německo - rakouských hranicích prosím o informaci, kudy nejlépe a v kolik vyrazit. Moc děkuji předem za radu a doporučení. Vladimír.

Víceméně přichází v zimě v úvahu dvě příjezdové cesty. Z jihu po SS38 a ze západu po SS301. Nejvíce využívaná trasa je po SS301 od Livigno, kde ale musíte zaplatit průjezd tunelem. Optimální trasa vede přes Rozvadov, Mnichov, Imst, Landecker Tunnel, Hoch a tunelem k Lago di Livigno a přes Livigno do Bormio. My bychom volili trasu přes České Budějovice, Salzburg, Innsbruck, Imst a dále jako v první variantě. Podle situace volte na hranicích trasu mimo dálnici přes Bad Reichenhall a Lofer. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku pojedete neplaceným úsekem a za průjezd tenelem Munt La Schera zaplatíte v sobotu € 42,00 (obousměrně). Přes Berninapass bychom to objíždět nedoporučovali. Příjezd z jihu je už velká zajížďka. Výjezd si naplánujte tak, abyste u tunelu Munt La Schera byl v době do 11:00 do 17:00 hodin, kdy v sobotu projíždí směr Itálie. S sebou samozřejmě kompletní zimní výbavu.

# 17.02.2016, 08:00.
Děkuji Vám za odpověď. Takže u zpátečné cesty sjedu už před mýtnici Vipiteno? Ivan.

Sjet můžete až za mýtnicí Vipiteno přibližně po 8,5 kilometrech. Je to kousek od místa, kde na dálnici najdete při cestě tam. Stejně jako v tom případě se dalo na dálnici najet ve směru do Itálie, v tomto případě se dá jen z dálnice sjet ve směru do Rakouska.

# 16.02.2016, 12:49.
Chystáme se na lyže do Arabby v Itálii. Plánuji si koupit dálniční známku v Rakousku, ovšem rád bych se vyhnul mýtu za Brenner. Když sjedu před mýtnici Schönberg, kde pak mohu opět najet na dálnici a kde začíná první placený úsek v Itálii? Děkuji. Ivan.

V Rakousku sjeďte na Innsbruck Süd, v Itálii najeďte přibližně 800 m od chvíle, kdy přejedete železniční trať a budete mít dálnici vlevo a železnici vpravo. Nájezd na dálnici je necelých 5 km za rakousko - italskou hranicí. První mýtnice, přímo na dálnici, je ve Vipiteno. Dálnice město objíždí zprava, za městem je mýtnice.

# 12.02.2016, 09:10.
Odjíždíme v sobotu na lyže do Maranzy. Kvůli kontrolám na německo - rakouských hranicích jsem se rozhodl jet přes Lienz. Známí i vy na fóru radíte jet přes Villach, ale všechny navigace mi radí nejet na Graz, ale v Neunkirchen odbočit a jet na St. Michael im Lungau a dále na Lienz. Máte zkušenosti s touto variantou? Která cesta je lepší? Přes Villach je to asi o děvet minut a 70 km delší. O ty kilometry mi nejde. Jde mi o pohodlí cestování. Vladimír.

Navigace Vám nabízí optimální cestu z hlediska vzdálenosti a rychlosti. Nezohledňuje kvalitu silnic a náklady. Doporučujeme jet po dálnici na Graz, Villach a Spittal. Pokud byste jel po S6 na Bruck, Leoben a Judenburg, je to sice pěkná a kvalitní rychlostní silnice, končí ale už v Judenburg. Odtud pokračujete po silnici B317 a B96, které se klikatí údolím a vedou přes městečka. Tato trasa mimo dálnici je přibližně dlouhá 100 km. Navíc v St. Michael im Lungau se připojíte na dálnici a hned na mýtnici zaplatíte mýtné ve výši € 5,50 za průjezd Katschbergtunnel. Přes Katschberg mimo dálnici jet nedoporučujeme. S plně naloženým autem je to náročné i v létě, natož v zimě. Pokud tedy pojedete po kvalitní dálnici A2 a následně A10 až do Spittal, úspora na mýtném Vám vynahradí náklady za kilometry ujeté navíc. Všechny výše uvedené trasy máme projeté, ať už z Mikulova po A2 nebo přes Judenburg do St. Michael im Lungau, tak přes Katchberg mimo dálnici.

# 11.02.2016, 11:27.
1. dubna se chystáme na lyžování do Itálie autem z Břeclavi do střediska Ponte di Legno. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a na kolik mě vyjdou poplatky a případně na co si dát pozor během cesty? Dekuji. Honza.

Vaše optimální trasa je následující: Břeclav - Poštorná - Grosskrut - A5 - Stockerau - St. Pölten - A1 - Salzburg - A8 / A93 / A12 - Innsbruck - A13 - Brenner - A22 - Bolzano - sjezd San Michele all' Adige - SS43 / SS42 - Passo del Tonale - Ponte di Legno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 9,30. Celkem tedy € 45,40. Počítejte s tím, že pokud v posledním úseku bude na silnici souvislá vrstva sněhu, je povinnost mít sněhové řetězy. V současné době je však problém na rakousko - německé hranici, kde probíhají důsledné kontroly. V současné době jsou kolony dlouhé 1 až 2 km a pohybují se rychlostí 10 km /h. To samé při cestě zpět u Kufsteinu. O víkendu, kdy probíhá výměna turnusů v zimních střediscích se tyto kolony budou prodlužovat. My bychom volili trasu na Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - B100 - Sillian - SS49 - Bruneck - nájezd Bressanone / Val Pusteria - A22 a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově zaplatíte kromě rakouské desetidenní dálniční známky € 6,60 tam i zpět. Celkem tedy € 22,00. Kromě úspory € 23,40 s největší pravděpodobností úšetříte i na čase. Cesta mezi Spittal a Bressanone vede většinou údolím řeky Drávy a Rienza. V případě mimořádné sněhové kalamity, což 1. dubna asi nehrozí, bychom volili jižní cestu přes Tarvisio - Padova - Verona - Brescia - sjezd Ospitaletto - SP19 / SP47 / SS42 - Ponte di Legno. V tomto případě jsou ale poplatky vysoké. Mýtné v Itálii vyjde na € 30,80, celkem tedy obě trasy na € 70,40 i s dálniční rakouskou známkou.

# 10.02.2016, 12:15.
13.2.2016 ráno odjíždíme na hory do italského Falcade. Která cesta je relativně nejlepší? Máme jet na Salzburg, kde jsou kontroly, nebo raději přes Villach - Udine? Vyjíždíme z Prostějova. Jaké jsou kde poplatky? Která cesta by byla nejlepší a nejrychlejší? Děkuji za informace. Martina.

Doporučujeme trasu přes Villach a Udine, která je delší přibližně o 30 km, vyhnete se však kritickému bodu na rakousko - německé hranici, kde se můžete hodně zdržet. V současné době je tam kolona dlouhá 2 km a popojíždí rychlostí 10 km/h. O víkendu je však předpoklad zhoršení situace. Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Portogruaro - A28 - A27 - Belluno - SR203 - SS346 - Falcade. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,30. Celkem tedy za oba směry € 45,40. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na € 38,40, což není podstatný rozdíl.

# 10.02.2016, 10:34.
Jedu autem z Ostravy do Itálie: Plan de Corones / Kronplatz, Rasun - hotel Koflerhof. Mám dotaz. Na kolik mě vyjdou placené úseky, mýta, tunely apod. Děkuji moc za odpověď. Kamil.

Jeďte následující trasu: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - B100 - SS49 - Rasun - Hotel Koflerhof. Zaplatíte jen desetidenní dálniční známku v Rakousku v ceně € 8,80. Oproti variantě přes Innsbruck ušetříte € 23,80 (2x € 9,00 za Brenner, 2x € 2,90 na mýtném v Itálii) a možná i spoustu času na rakousko - německé hranici, kde jsou zavedeny kontroly. Trasa Lienz - Rasun je bezproblémová, většinou údolím řeky Dráva.

# 09.02.2016, 13:51.
Děkuji. A ještě mám jeden dotaz. Při cestě přes Sillian se stoupá do nějakého průsmyku? A je to stoupání náročné? Kvůli dětem a jejich případné nevolnosti. Děkuji. S pozdravem Marek.

Je to jen krátký přejezd z jednoho údolí do druhého ale žádné výrazné stoupání, serpentiny apod. Tato cesta je hodně využívaná i v zimě. Podívejte se na Mapy Google.

# 09.02.2016, 09:55.
Jedeme tuto sobotu na týden na lyže do Madonna di Campilio a vyjíždíme z Olomouce, tedy přes Vídeň. Měl bych dotaz týkající se aktuálního stavu na hranici mezi Rakouskem a Německem u Salzburgu. Němci tam prý hlídají hranici a stáhli dopravu do jednoho pruhu a tvoří se tam velké kolony. Máte k tomu nějaké aktuální informace? Děkuji. Radek.

V současné době se zdržení pohybuje přibližně kolem 5. minut. Počítejte však s tím, že od pátku a přes víkend se tento čas může prodloužit i na hodinu a více. Sledujte aktuální informace na ADAC. V případě příznivého počasí, tj. nekalamitního stavu, je alternativou cesta na Vídeň - Graz - Villach - Lienz - Bruneck - Bolzano. Popř. od Salzburgu mimo dálnici přes Bad Reichenhall a Lofer.

# 07.02.2016, 01:15.
Prosím o radu k cestě z Nového Jičína do Limone sul Garda. Zajména, zda je výhodnější jet přes Brenner nebo Villach. A nebo je nějaká třetí varianta? Jedeme od 23.7. do 30.7. Zajímá mě hledisko dopravní vytíženosti a ceny mýtného. Marek.

Volba mezi cestou z Nového Jičína do Limone sul Garda přes Brenner nebo Villach a Tarvisio hovoří jednoznačně pro Brenner. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. Mýtné v Itálii od Brenneru Vás vyjde na € 12,60, od Tarvisio na € 30,90. Trasa přes Brenner tedy stojí na poplatcích € 52,00, trasa přes Tarvisio € 70,60. Jedná se o cestu tam i zpět. Otázkou je, zda v té době budou ještě probíhat za Salzburgem hraniční kontroly, v tom případě by se Vám mohla cesta i o několik hodin prodloužit. Navrhujeme Vám variantu, která bude pro Vás v tomto směru bez rizika a současně i levnější: Nový Jičín - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach -Lienz - B100 - Sillian - SS49 - Bruneck - nájezd Bressanone / Val Pusteria - A22 - sjezd Rovereto Sud - Riva del Garda - Limone Sul Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,90. Celkem tedy € 28,60 za oba směry. Spojka Lienz - Bressanone je hodně využívaná v zimě do Alpských středisek. Je to údolím řeky Drávy a následně údolím řeky Rienza, pohodová cesta. Mimo dálnici přibližně 100 km.

# 04.02.2016, 13:06.
Jedeme do Breuvil - Cervinia v Itálii. Cestou přes Mnichov, Bregenz, Chur, Como, Novara. Kolik zaplatíme celkově na poplatcích? V diskuzi jsem četla, že se platí i švýcarská dálniční známka. Děkuji. Dáša.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,83) a v Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Lago di Como - sjezd Saint Vincent / Chattilon € 24,70. Celkem tedy za obě cesty zaplatíte € 85,23. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 120,20.

# 03.02.2016, 23:55.
28.2.2016 jedeme s rodinou na lyže do Montecampione. Potřebujeme poradit nejlevnější trasu se stanicemi LPG. Máme dojezd přibližně 500 km na jedno tankování. Děkuji za odpověď. Robert.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže spíše obecně. Optimální trasa vede přes Brenner na Bolzano, Trento, Peschiera, Brescia, sjezd Ospitaletto, podél Lago d' Iseo do Gratacasolo a v Pian Camuno odbočte už na závěrečné stoupání do střediska Montecampione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,30. To samé při cestě zpět. Tankovat LPG můžete v Rakousku před Innsbruckem u Ampass na BP, v Itálii GPL pak na Paganella Ovest (Eni), Adige Ovest (iP), Monte Alto Ovest (Total Erg) a Valtrompia Nord (Total Erg). Pokud jedete z Moravy, pak jeďte přes Mikulov, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, Padova, Verona, a dále jako v první variantě. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 30,80. Je to tedy přibližně stejná částka jako v první variantě včetně Brenneru. LPG natankujete v Rakousku u Loipersdorfu a v Itálii na Ledra Ovest (Esso), Gonars Nord (Eni), Arino Ovest (Eni), Limenella Ovest (Q8), Scaligera Ovest (iP), Monte Alto Ovest (Total Erg)a Valtrompia Nord (Total Erg). Pokud chcete ušetřit, můžete jet na Villach - Spittal - Lienz a po silnici č. 100 podél Drávy a následně v Itálii po SS49 podél Rienza. Je to cesta údolím a na dálnici se napojíte na Bressanone / Val Pusteria / Brixen. Tato spojka je hodně využívaná. Mýtné v tomto případě vyjde v Itálii na € 18,60. Možná úspora v obou variantách je také sjet z dálnice A22 na San Michele All' Adige a pokračovat po SS43 a následně SS42 do Edolo a na jih k Pian Camuno, kde se už napojíte na závěrečné stoupání do střediska Montecampione. Mýtné v tomto případě vyjde od Brenneru v první variantě na € 9,30 a od Bressanone ve druhé variantě na € 6,60. Tato cesta je ale přes Passo del Tonale a celkově je náročnější než po dálnici. Volili bychom ji jen za extrémně příznivého počasí. Pokud bude horší počasí, volte dálniční variantu. To platí i pro méně náročnou spojku mezi Lienz a Bressanone v případě kalamitního stavu. Samozřejmostí je zimní výbava. Závěrečnému stoupání se serpentinami se nevyhnete.

# 31.01.2016, 13:37.
Na konci července se chystáme na týden od 23.7. do 30.7. na dovolenou do Via Marconi 34, 37016 Garda, Itálie. Můžete mi, prosím, poradit s nejideálnější trasou a jaké budou poplatky po cestě? Vyrážíme z Ústí nad Labem. Předem děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Teplice - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjez Affi / Lago di Garda Sud - Affi - Costermano - Garda - Corno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět.

# 29.01.2016, 06:52.
30.1. odjíždíme z Prahy od Madonna de Campiglio v Itálii. Jakou nejvhodnější cestou se vydat? Kde se platí mýtné, případně kde se dá ušetřit? Ve které zemi je dobré tankovat? Obecně na co si dát pozor? Moc děkuji za odpověď. Jiří.

Jeďte na Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd San Michele all Adige - Mezzolombardo - SS43 - SS42 - Dimaro - Folgarida - Madonna di Campiglio. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,30. To samé při cestě zpět. Ušetřit se dá souběžnou cestou mimo dálnici. Je to však časové zdržení. Hodně také záleží na počasí. Tankujte v Rakousku mimo dálnici. My v této oblasti tankujeme vždy ještě před Innsbruckem v Hall in Tirol. Po přejezdu řeky Inn a železniční trati se na hlavní silnici vydáme doleva, kde je čerpací stanice Shell. Náročná, úzká, s několika serpentinami je cesta v závěru po odbočce z SS42. To je ale víceméně stejný scénář v téměř všech zimních střediscích. Doporučujeme nezanedbat zimní výbavu pro případ nepříznivého počasí. Dá se tam dojet i jižní trasou z Trento přes Tione di Trento, ale asi si nevyberete, v zimě je to podobné. Většinou se jezdí ze severu.

# 28.01.2016, 22:31.
Prosím o doporučení na nejvýhodnější trasu do Alagna Valsesia (Monterosa) jak z časového, tak i finančního hlediska. Jedeme 30.1.2016 osobním automobilem z Kroměříže. Děkuji. Alena.

V úvahu přicházejí dvě trasy - přes Tarvisio a Brenner. Obě vychází cenově naprosto stejně, rozdíl je € 0,40. Trasa přes Brenner může být díky kontrolám za Salzburgem časově o dost náročnější, vede také ve vyšší nadmořské výšce. Doporučujeme tedy následující trasu: Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Bergamo - Milano - Novara - A4 / A26 - Sjezd Romagnano Sesia / Ghemme - SP299 - Alagna Valsesia. V Rakousku potřebujede desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 44,50. To samé při cestě zpět. Možnou variantou je i cesta popsaná v odpovědi ze dne 20.01.2016, 14:39, která vede přes Prahu - Mnichov a Švýcarsko. Cenově vyjde na švýcarskou dálniční známku za CHF 40,00 (€ 36,19) a v Itálii na € 3,70. Celkem tedy úspora za oba směry € 54,21. Rozdíl ve vzdálenosti je zanedbatelný.

# 25.01.2016, 15:38.
Jaká je nejvhodnější cesta do lyžařského střediska Aprica? Jedeme v půlce února. Odjezd je z Olomouce. Jde mi hlavně o to, vyhnout se Německu kvůli kontrolám na hranicích při cestě po rakouské dálnici. Děkuji. Martin.

V tomto případě doporučujeme trasu Olomouc - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Breno - Edolo - Aprica. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 30,80. Je to € o 12,50 více než v Brennerské variantě a asi o 150 km dále. Můžete také využít hodně využívanou spojku Lienz - Bruneck - Brixen (po silnicích B100 a SS49). Je to údolím řek Drava a Rienza. Tato nejkratší kombinace výše uvedené varianty a standardní brennerské Vás poplatkově vyjde kromě rakouské desetidenní dálniční známky na € 6,60 za mýtné v Itálii. Další možností je Německo podjet od Salzburgu přes Bischofshofen, St. Johann, Taxenbach, Zell am See, Leogang, Fieberbrunn, St.Johann, Wörgl a dále po dálnici na Brenner. Tato varianta Vás vyjde kromě rakouské dálniční známky na € 18,30. Ceny jsou uváděny za jeden směr. My bychom volili varinatu na Vídeň - Graz - Villach - Lienz - Brixen. V případě značné sněhové kalamity pak variantu první.

# 21.01.2016, 11:37.
Děkuji za rychlou a podrobnou odpověď. Nakonec budeme vyjíždět už v pátek odpoledne, přespíme v Přimdě a ráno v sobotu vyrazíme dál. Švýcarská známka už je nalepená na skle. Česká tam už je dávno. Na tom Bregenzu se domluvím ještě se známým, který jede s námi druhým autem a uvidím, zda tam přibude i známka rakouská. A chci se ještě zeptat. Když pojedeme přes Bregenz, tak abychom se vyhnuli úseku s rakouskou známkou, musím na Bregenz sjet na exitu 2 nebo stačí až na exitu 1? Jiří.

Sjeďte na exitu č. 2 - Lindau. Od německo - rakouské hranice je dálnice zpoplatněná.

# 20.01.2016, 14:39.
Jedeme tuto sobotu brzy ráno z Ostravy do Alagna Valsesia na lyže. Uvažuji jet trasu Ostrava - Praha - Plzeň - Mnichov - Memmingen - Bregenz - Chur - Lugano - Mendrisio a pak to střihnout mimo dálnici směr Malnate a opět na dálnici až ke Gattinara a pak směr Alagna. Jedeme v sobotu. Tankovat chci v Nýřanech a pak v Rakousku v Dornbirnu na Lustenau strasse - pumpa Shell. Švýcarská známka není problém, mohu ji mít za pár korun. Je to vhodná trasa nebo byste doporučili jinou? A mám dilema u Bregenzu. Zvolit dálnici nebo cestu přes město? Známá mi říkala, že v sobotu by průjezd Bregenzem neriskovala, že raději dát těch € 8,80 než riskovat dvě hodiny v Bregenzu. Ona tam ale jezdí v létě, tak nevím. Jiří.

Je to celkem rozumně navržená trasa. Dálnice ve Švýcarsku jsou dobře udržované. Pokud bude sněhová kalamita, tak se do problémů můžete dostat i při cestě přes Brenner, stejně tak jako na českých dálnicích. Spojka od švýcarsko - italské hranice SP3 je bezproblémová, Tangenziale Est di Varese je bezplatná včetně části A8 a v úseku Gallarate - Romagnano Sesia / Ghemme zaplatíte na mýtném € 3,70. Cesta po SP299 údolím podél říčky Sesia až do cíle Alagna Valsesia je jediná možná a vcelku solidní. V dobrém počasí je snad největší úskalí jen málo místa mezi domy v zástavbě, takže možná občas pustíte autobus. Intenzita provozu ve městě Bregenz roste především v době, kdy se mění turnusy na horách (v zimě) nebo u moře (v létě). Není to ale záležitost města Bregenz, ale Pfändertunnelu na A14, kde se mohou tvořit kolony a tím pádem se začne plnit i objízdná trasa přes Bregenz. V tomto případě si tedy nevyberete, rozdíl je jen v ceně. Možná po dálnici je zdržení o něco menší.

# 17.01.2016, 12:44.
Prosím, mohli byste nám poradit, jaká cesta je ideální do Madesima z Pardubic? Jedeme s dítětem, proto zjišťuji co nejideálnější cestu. Děkuji moc. Daniela.

Úvodem upozorňujeme na některé navigace nebo plánovače tras, které Vás povedou přes Splügenpass na švýcarsko - italské hranici. Ten bývá v zimě uzavřený. Prakticky nejčastěji používaná trasa je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - sjezd Thusis Süd - průsmyk Julier - Silvaplana - průsmyk Maloja - Chiavenna - Pianazzo - Madesino. Průsmyk Julier ve Švýcarsku a průsmyk Maloja v Itálii bývají dobře udržované, nicméně zvýšená opatrnost je tady na místě. Je tam hodně serpentin. Nicméně v závěru na Madesimo Vás čeká něco podobného, takže to prakticky nemá význam objíždět velkou oklikou přes Itálii. V případě výrazně špatných podmínek se může stát, že bude průsmyk Julier uzavřený. V tom případě jsou daleko dopředu umístěny informační tabule, a objízdná trasa je přes Davos a St. Moritz. To už by byl ale kalamitní stav a problémy víceméně všude. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53). Jiné poplatky po cestě nejsou. Je tady ještě jedna varianta: Pardubice - Havlíčkův Brod - Jindřichův Hradec - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck - Landecker Tunnel - údolím podél řeky Inn - St. Moritz a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově Vás tato trasa vyjde jen na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Landecker Tunnel je v ceně dálniční známky. Zimní výbava na všech trasách je samozřejmostí.

# 16.01.2016, 12:17.
Prosím o radu. Za týden jedeme z Třebíče na lyže do Itálie - Cervinia. Máme vyzkoušenou cestu na Graz, Klagenfurt, Milano. Ta je dobrá. Zvažujeme však i cestu na Mnichov, Švýcarsko - Como, Milano. Švýcarskou známku máme od září 2015. Měla by nám platit do 31.1.2016? Máte s touto trasou nějaké zkušenosti? Jsou tam nějaké placené tunely? Sjízdnost silnic, kolony atd.? Cestu přes Brenner neuvažuji, je stejně drahá jako přes Graz, navíc ve vyšší nadmořské výšce a před Innsbruckem bývají v sobotu při střídání turnusů hodinové kolony. Děkuji za jakoukoliv informaci a přeji pěkný víkend. Zdeňka.

Švýcarské dálnice jsou v zimě dobře udržované. V případě sněhové kalamity může být samozřejmě problém, stejně jako na cestě přes Graz, Brenner nebo i na naší D1. Na trase Mnichov - Bregenz - Como - Milano platíte jen roční švýcarskou dálniční známku a mýtné v Itálii. Kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz. Roční švýcarská dálniční známka platí 14. měsíců - od 1.12. do 31.1.

# 13.01.2016, 15:21.
Chtěla bych se zeptat na poplatky - mýtné a tunely - na cestě z Českých Budějovic do Civetta koncem ledna. Cestovní kancelář nám doporučila trasu: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - výjezd Egna - Ora - Cavalese - Moena - Falcade - Canale d' Agordo - Alleghe - Selva di Cadorre. Alice.

Cestovka Vám poradila dobře. Koncem ledna je tato trasa lepší. Kratší trasa od severu nabízí průsmyky, které mohou být především mezi Arabba a Civetta nevyzpytatelné. Pokud však bude nějaká kalamita, i tato trasa bude náročná. Rozhodně doporučujeme zimní výbavu. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 7,80. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 10.01.2016, 20:39.
Bydlím v Olomouci a jedu s dětmi dne 13.2. do Itálie na Paganella - Andalo, resp. Molveno. Standartní trasu znám, přes Salzburg, Innsbruck a Brenner. Po letošní první zkušenosti s dálnicí A1 u Salzburgu dne 2.1.2016 zvažuji alternativní trasu. Byly tam dlouhé zácpy a popojíždění. V podstatě přes Německo až po napojení od Mnichova se jede v kolonách velmi pomalu, minimálně je zdržení 2 až 3 hodiny díky novým checkpointům. Zvažuji alternativní trasu přes Graz, Villach, Spittal, Lienz, Brixen, na dálnici Bolzano - Trento a dál pokračovat standartním výjezdem. Prosím, zda byste mi sdělili, zda tato alternativní trasa není extra náročná na extrémní stoupání - nutnost sněhových řetezů - a náročná z hlediska času. Na mapě v autoatlasu to vypadá dobře. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Miroslav.

Jedná se o cestu údolím, bez mimořádných stoupání a bez serpentin. Jedná se o evropskou silnici 1. třídy E66. Pokud nebude extrémní počasí, měla by být bez problému průjezdná. Časově to ale znamená také přibližně + 2 hodiny. Další alternativou je z velké části dálniční trasa Olomouc - Mohelnice - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Andalo.

# 06.01.2016, 10:31.
Potřebuji zjistit cenu mýtného v itálii na trase Tarvisio - Aosta. Pojedeme automobilem VW Transportér v počtu 5. osob. Děkuji. Pavel.

Mýtné na trase Tarvisio - Aosta je pro uvedený automobil € 71,50. Je to jen o € 3,30 více než za osobní automobil. Ceny výrazně rostou až od většího počtu náprav.