IRSKO 2010

Irsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Irsko 2010

Na severozápadě Evropy, mezi Atlantským oceánem, Irským mořem a Keltským mořem, leží zelený (často nazývaný smaragdový) ostrov Irsko. Více jak 80% jeho plochy zaujímá Irská republika. Kolem roku 8000 př. n.l. začalo první osidlování. Kolem roku 500 př. n.l. přišli Keltové, po nich Vikingové, Normani a Angličani. Až v roce 1922 po válce za nezávislost vznikl Irský svobodný stát jako konstituční monarchie. Součástí Britského království zůstalo Severní Irsko. Role panovníka byla odstraněna v roce 1949, vznikla republika a název se změnil na Irsko. Irsko je převážně nížinaté, hornatiny jsou u pobřeží. Hlavním městem je Dublin, nejvyšším vrcholem Carrauntoohil (1041 m), významnou řekou je Shannon. Irsko je rozděleno na 26 hrabství, která jsou ve čtyřech provinciích - Connacht, Leinster, Munster a Ulster. Oficiální měnou je €, úředním jazykem angličtina a irština. Pokud je Irsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 05.05.2010, 22:14.
Chystám se z Ostravy do Irska a zajímá mě nejlepší trasa a cenové náklady na dálniční poplatky ve Francii a Irsku. Prosím o radu nebo zkušenosti s trajektem do Irska. Chtěl bych se vyhnout Anglii. Předem děkuji za jakoukoli odpověd. Michal.

Trajekt z Roscoff do Cork provozuje společnost Brittany Ferries. Cesta tam a zpět Vás přijde pro dva dospělé v kabině a jedno auto na € 400,00. Na výše uvedených stránkách si spočítejte přesnou cenu pro Vaši konfiguraci auta, osob a ubytování. Vaše optimální trasa z Ostravy do Roscoff je následující: Ostrava - Brno - Praha - Rozvadov - Nürnberg - Heilbronn - Mannheim - Kaiserslautern - Saarbrücken - Metz - Reims - Paris - Le Mans - Rennes - Roscoff. V Německu se mýtné neplatí, ve Francii zaplatíte v jednom směru na výše uvedené trase celkem € 53,70. V Irsku se obecně dálniční poplatky neplatí. Mýtné se vybírá jen v určitých úsecích dálnic a na některých mostech a v některých tunelech. V roce 2010 se platí: M1 (Gormanston to Monasterboice Toll Road) - € 1,90, M50 Barrier Free Tolling - € 2,00, East Link Toll Bridge - € 1,70, Dublin Port Tunnel - od € 3,00 do € 10,00 podle denní doby, M4 (Kilcock - Enfield - Kinnegad Motorway) - € 2,90, N6 (Galway - Ballinasloe) - € 1,90, N8 (Rathcormac - Fermoy Bypass) - € 1,90, N25 (Waterford City Bypass) - € 1,90. Podrobnosti najdete na TII.