KUTNO 2014

Kutno v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Polsko / Kutno 2014

Přibližně 20 km od geografického středu Polska, 100 km východně od Varšavy, v Lodžském vejvodství, leží město Kutno, jeden z nejdůležitějších polských železničních uzlů a významné centrum evropského mládežnického baseballu. Nachází se v oblasti Středomazovské nížiny. Kutno bylo založeno přibližně na přelomu 13. a 14. století. V roce 1386 získalo právo obchodu a v roce 1432 mu bylo uděleno právo města. V letech 1753, 1774, 1808 a 1843 postihly město velké požáry. 4 ledna 1807 prošel městem Napoleon Bonaparte. Významnou památkou je kostel sv. Wawrzyńca, z roku 1301. Kutno má tři městské parky a protéká tudy řeka Ochnia. Významné je staré město mezi Radnicí, kde sídlí Regionální muzeum, a kostelem sv. Wawrzyńca. Spojuje je ulice Królewska. Oficiální měnou je złoty, úředním jazykem polština. Pokud je Kutno cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 04.07.2014, 09:26.
Pane Řehůřku, děkuji za zaslané kontakty. Omlouvám se, pokud jsem Vám přidělal práci. Místním poměrům zatím moc nerozumím a vidím, že Vy jste naopak znalec. Tak ještě jednou díky. S pozdravem Miroslav.

Nepřidělal jste nám práci. Byla to otázka 10. vteřin. Spíše nás zarazilo, že si takovou banální záležitost nenajdete sám, když na druhé straně hledáte informace několik století zpět :-) Omlouváme se, ráno nebyl moc čas. Co se ubytování týče, v Kutně je mnoho možností od ubytoven, přes hostince, hotely atd. My vyhledáváme spíše komfortnější ubytování, před dvěma lety jsme spali ve Villa Hubertus na okraji Kutna, letos jsme spali na Zámku Gostynin, což je přibližně 25 km od Kutna a nyní jsme se přestěhovali do Hotel Dwor Sojki, přibližně 5 km od Kutna. Všechna ubytování doporučujeme. Kladné reference má např. Hotel Paola, nebo Hostel Soleil. Tam jsme ale nebydleli, tak nevíme. Ubytování v těch levnějších se pohybuje od Zł 100,00 za pokoj a noc, u těch dražších od Zł 200,00 za pokoj a noc.

# 03.07.2014, 22:42.
Vážení Řehůřkovi, děkuji za odpověď. Když dovolíte, zajímaly by mě možné kontakty na katolický kostel (e-mail, adresa) a e-mailová adresa na případný oficiální web města, pokud existuje. Rád bych se tam rozjel a navštívil doporučený kostel a jeho archiv. Pokud je, protože jsem se někde dočetl, že Kutno 1753 vyhořelo a mě zajímá 1. polovina 18. století, ale předem bych si chtěl ověřit a domluvit, má-li to smysl. A z webu města jsem se chtěl dozvědět něco blíže o Kutnu a jeho současných možnostech - ubytování apod. V tuto chvíli mi není úplně jasný váš vztah ke Kutnu, ale patrně město dobře znáte. Prosím vás tedy o rady nebo doporučení, jak se k archivním materiálům dostat, je-li to vůbec možné. Nechci vás unavovat důvodem mého pátrání. Dělali jsme se synem rodokmen a dostali jsme se do roku 1755, jak jsem už napsal, ale dál už ne. Když jsem byl já malý, jeden můj strýc po tom pátral a slyšel jsem od něho, že rod vznikl tak, že si jeden Turek, čili Osman vzal Polku. Strýc je dávno mrtev a žádné záznamy se po něm nenašly. Letos se mi podařilo vypátrat sourozence s příjmením Ottomanski v Austrálii, kteří mě napsali, že rod vznikl údajně před 300. lety, kdy nějaký osmanský oblíbenec polského krále dostal právo nosit příjmení Ottomanski. Není nesnadné se dočíst, že mohlo jít o Stanislava I., který v těch letech pobýval v Cařihradě a měl kontakty na Ottomanskou říši. Nějaké doklady o tom mohou prý být ve zmíněném kostele v Kutně. Chtěl bych tedy vypátrat, zakládá-li se to na pravdě, kam se poděli jeho potomci a zda někdo z nich přišel do Čech. Pokud vás tedy mohu poprosit o jakoukoli informaci, která má vztah k tomuto mému hledání, budu vám vděčný. Předem děkuji a zdravím. Miroslav.

Vzhledem k tomu, čím se v současné době zabýváte, tak najít na internetu informace o kontaktech pro Vás nemůže být až takový problém :-) Zde jsou: Úřad města Kutna, Gmina Kutno, kostel.

# 02.07.2014, 22:08.
Pracuji na rodokmenu mých předků - rodu Ottomanských, kteří údajně v 1. polovině 18. století přišli z Polska. Dostal jsem se do roku 1755, kdy se nejstarší v Čechách doložený Ottomanski narodil ve Mšeně. Na doporučení mých jmenovců z Austrálie, kteří mají polské kořeny, by měly být nějaké materiály v místním katolickém kostele v Kutně. Zatím neznám tamní poměry, takže bych se rád dozvěděl více, než se do Kutna vydám. Děkuji předem za každou zprávu. Miroslav.

Z Vaší zprávy není jasné, co po nás vlastně chcete. Nicméně v současné době právě v Kutnu pobýváme, takže pokud máte konkrétní otázku, je možné, že na ní budeme znát odpověď.