SICÍLIE 2017 / 4

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Sicílie 2017 / 4

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Sicílie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 23.05.2017, 22:55.
Předloni jsem byl na Sicílii a plánoval jsem výlet autem z Trapani na Etnu. Ovšem recepční z mého hotelu mě upozornil, že dálnice spojující Trapani s Catania je zavřená kvůli tomu, že se část dálnice zřítila. Jaká je současná situace a průjezdnost? Děkuji za odpověď. Petr.

Dálnice A19 by měla být v celé délce otevřena. Uzavřeny jsou některé nájezdy z důvodu stavebních prací. Aktuálně můžete sledovat průjezdnost dálnice na Motori Online.

# 23.05.2017, 15:23.
Prosím o radu. 15.7.2017 přistáváme v Trapani v 19:10. Potřebujeme se dostat do San Vito Lo Capo. Našla jsem autobus společnosti AST, který jede z letiště do Trapani, ale nepodařilo se mi v tuto hodinu již najít nic, co jede dále. To samé bude 22.7.2017 zase zpět, odlet ve 21:55. Moc děkuji za případnou informaci. Lenka.

Autobus AST z letiště do Trapani Vám jede v 19:30 a ve 20:30. Na místě je za půl hodiny. Poslední autobus do San Vito Lo Capo z Trapani jede bohužel v 18:00. V neděli autobus do San Vito Lo Capo nejede. O jiných spojeních v těchto časech nevíme. Řešením může být taxi za € 80,00 nebo pronájem automobilu - viz Rental Cars.

# 22.05.2017, 18:23.
Rada by som sa Vás opýtala, ako sa dá, a či vôbec dostať, z Trapani do Corleone? Som so synom a netrúfame si tu šoférovať. Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom Marta.

Z letiště jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani. Z Trapani jeďte autobusem Segesta Autolinee za € 9,60 do Palermo a odtud autobusem Autoservizi Stassi do Corleone. Bohužel cenu této jízdenky neznáme. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 21.05.2017, 23:37.
Mám na Vás drobný dotaz. V pátek 8.9. přilétáme s přítelkyní na Sicílii na letiště v Catania. V sobotu 16.9. odlétáme z letiště v Palermo zpět. Předběžná představa o pobytu je taková, že 4 noci bychom strávili na hotelu v Catania nebo někde poblíž, další noc na hotelu v Trigento a další tři noci na hotelu v Palermo nebo někde poblíž. Abychom ze Sicílie co nejvíce viděli, pronajali bychom si patrně na celou dobu pobytu auto. Je možné si ho pronajmout například v Catania a vrátit ho poslední den pobytu v Palermo? Na kolik nás přibližně vyjde pronájem auta a benzín na 7 dní od soboty do pátku? Auto pro dvě osoby. Žádný speciál. Spíše, abychom ušetřili. Nějaké rady, co byste pro nás měl? Děkuji moc za Vaši odpověď. Hezký den přeji. Tomáš.

Ano je to možné. Podívejte se na Rentalcars, zadejte jako místa vyzvednutí Catania Letiště a místo vrácení Palermo Letiště + termíny. Nabídne Vám to automobily od 4085,- Kč. Cena za pohonné hmoty závisí na ujeté vzdálenosti. Průměrná cena benzinu je v Itálii € 1,555 za litr. Spoustu rad a informací najdete v našich otázkách a odpovědích týkajících se Sicílie.

# 20.05.2017, 15:05.
V červnu letíme na Sicílii. Budeme si půjčovat auto a za týden toho chceme projet a vidět co nejvíce. Vzhledem k tomu, že nevíme, kde který den budeme, jsem se chtěla zeptat, jak je to s přespáváním v autě, na pláži a ve volné přírodě? Nerezervovali jsem si žádné ubytování a zatím to nemáme v plánu a chceme tento výlet udělat nízkorozpočtový. Děkuji za odpověď. Eliška.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Je to povolenou pouze se souhlasem majitele pozemku.

# 19.05.2017, 07:15.
Ještě bych se ráda zeptala. Níže jste psali, že z letiště Trapani jezdí autobus Terravision do Palerma, avšak na jejich stránkách se mi již nedaří žádný spoj najít, nejdřív se mi objevilo, že jezdí a dokonce za čas dvě hodiny cesty, ale když jsem chtěla najít přímo spoj, již mi to napsalo, že žádný spoj není. A když dám vyhledávač Goeuro, tak tuto cestu z Trapani do Palerma jezdí autobusy za čtyři hodiny. Tak bych se chtěla zeptat, jak to vlastně je? Děkuji a přeji hezký den. Zuzana.

Terravision je operátor. Dočasně mají linku zrušenu. Nicméně provozovatel ji má stále v jízdních řádech. Linku provozuje Autoservizi Salemi. Jedná se o expresní spoj, který skutečně necelé 2 hodiny do Palerma jede. Alternativou je jet z letiště do Trapani autobusem AST za € 4,90 a odtud autobusem Segesta Autolinee do Palerma za € 9,60. Autobus do Trapani jede půl hodiny, do Palerma dvě hodiny.

# 19.05.2017, 06:49.
Na přelomu července a srpna nás čeká 8 nocí na Sicílii. S příletem přiletíme do Trapani v 19:00 hodin. Chtěla bych se zeptat, na jakých místech byste nám doporučili se ubytovat, o jakých si myslíte, že jsou pěkná, hezké pláže, městečko? A ještě bych se ráda zeptala. Lze se dostat do Riserva Naturale dello Zingaro autobusem, nebo nějakou veřejnou dopravou? Z půjčení auta máme maličko strach a tak raději přemýšlíme, že přesuny budeme dělat pomocí vlaků a autobusů. Děkuji a přeji hezký den. Zuzana.

Jedna z nejkrásnějších pláží je v San Vito Lo Capo. Do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro se odtud dostanete autobusem společnosti Russo Autoservizi. V 5:45 jede autobus do Castellammare del Golfo za € 6,40. Na místě je v 6:45. Odtud potom jede autobus do Scopello v 7:30, na místě je v 7:50. Jízdenka stojí € 2,70. Zpět potom jede autobus ve 12:50, v Castellammare del Golfo je ve 13:20 a do San Vito Lo Capo jede autobus v 15:35 a na místě je v 16:35. Z půjčením auta bychom si starosti nedělali. Je to nejpohodlnější řešení a na místě jste pak zcela nezávislí. Podívejte se na Rental Cars.

# 16.05.2017, 21:23.
Rehúrkovci, vedeli by ste mi prosím poradiť, či v meste Taormina funguje miestna doprava? A ešte v akých cenových reláciách sa pohybuje cena za taxík? Dá sa aj zjednávať? Ďakujem pekne za odpoveď. Nora.

Městskou dopravu v Taormina provozuje ASM. Jízdenka na lanovku stojí € 3,00, na autobus € 1,10. Taxi z města dolů k moři, k nádraží apod. vyjde kolem € 15,00. Vzhledem k nízké ceně a vzdálenosti už asi nic neusmlouváte.

# 16.05.2017, 20:52.
Chtěli bychom Vás poprosit o váš názor. Něco jsme si již přečetli, ale nejsme si jistí, zda máme aktuální informace. Jedeme do Itálie až na Sicílii, vyrážíme v pondělí 5.6.2017 v 7:00 hodin ráno. Co jsme se tak dočetli, bude nejlepší, když pojedeme přes Německo. Jsme z Hradce Králové. V Německu prý nejsou dálnice placené, v Rakousku si koupíme dálniční známku. Asi tu desetidenní - i když jedeme na tři týdny, ale ta měsíční by se nám nejspíš nevyplatila. A v Itálii budeme platit mýtné při výjezdu z dálnice, ano? Cestou bychom chtěli zastavit na pár dní v lezecké oblasti Arco, potom dále bychom chtěli na pár dní jet do Říma, tam bychom úplně zajíždět nechtěli, snad seženeme nějaký kemp poblíž a potom tam dojedeme místní dopravou. Potom dále bychom se i na pár dní zastavili u Neapole, chtěli bychom vidět Pompeje, Vesuv. Poté přijedeme do městečka Villa San Goivanni, odkud přejedeme trajektem na Sicílii. Nevíte odkud jezdí trajekty a jak často do Messina? A potom jsme se někde dočetli, že na Sicílii dálnice zpoplatněné nejsou. Ubytování bychom si rádi zajistili někde v kempech. Myslíte, že si je máme zamluvit / zaplatit dopředu? Asi nám bude stačit místo pro stan. Moc děkujeme za Váš názor, nejsme si úplně jistí, informace máme jen ty, co jsme posbírali po internetu. Mějte hezký večer. Tereza.

Vaše optimální trasa je následující: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord - SS240 - SS240dir - Arco. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. Další úsek: Arco - nájezd Rovereto Sud / Lago di Garda - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. Na mýtném zaplatíte € 39,30. Na trase Řím - Pompeje zaplatíte € 16,50 a na trase Pompeje - Villa San Giovanni € 2,00. Je to tak málo, protože od Salerna na jih se už na pevninské dálnici neplatí. Trajekt Caronte & Tourist Vás vyjde na € 73,00 - zpáteční s návratem do 90. dní + € 2,50 za cestujícího a cestu + Ecopass € 2,00. Trajekty jezdí po 40. minutách. Dálnice na Sicílii se platí. Za úsek Messina - Catania je to € 3,70, za úsek Messina - Buonfornello je to € 10,10. Na kratší vzdálenosti samozřejmě méně. Začátkem června si kempy zamlouvat nemusíte. Najdete je na Camping. Doporučujeme si v lokalitě vždy vytipovat několik kempů, abyste měli záložní řešení. Co se rakouské dálniční známky týče, měsíční není. Je dvouměsíční a ta je dražší než dvě desetidenní. Mýtné poplatky jsou uvedeny za jeden směr a pro standardní automobil.

# 15.05.2017, 20:18.
Pán Rehúrek, chcela by som sa opýtať na nasledujúce. 21.5.2017 prilietame do Trapani, na letisko Vincezno Florio. Ubytovanie máme v oblasti Via Cassareto. Prílet lietadla je až o 23:15. Vedeli by ste nám poradiť, ako sa dostať z letiska tam, kde bývame? Súčasne by sme sa radi pozreli do Palerma. Vedeli by ste nám dať nejaké tipy, ako sa tam dostať z miesta, kde sme ubytovaní? Do Palerma by sme chceli ísť asi 24.5. Za odpovede Vám vopred ďakujem. Ivana.

Z letiště jeďte autobusem AST za € 4,90 na konečnou Trapani - Porto. Autobus jede ve 23:30 a 00:30. Na místě je za 40 minut. Do Palerma se dostanete autobusem Segesta Autolinee také z přístavu. Autobusy jedou v 5:30, 5:45, 6:00, 6:10, 6:20, 6:40, 7:00 a po půlhodině až do 9:00, potom po hodině až do 20:00. Zpět potom jede v 6:00, 6:30, 7:00, po hodině až do 13:00, 13:30, 13:45, 14:00, po půl hodině až do 18:00, po hodině až do 20:00. Jedna cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Via Cassareto je v Trapani u přístavu.

# 11.05.2017, 21:06.
Děkuji za informace. Již máme vyřízené letenky a ubytování v centru Trapani. Můžete mi prosím poradit, jaké jsou písčité pláže poblíž a zda je na ně nějaké autobusové spojení z centra? Děkuji. Martina.

Městskou dopravu v Trapani provozuje ATM Trapani. Do Casa Santa k pláži Vás doveze několik spojů - 201, 202, 23, 22, 21. Jízdenka na 90 minut stojí € 1,20. Celodenní € 3,00. Jízdní řády jednotlivých linek najdete na výše uvedených stránkách.

# 10.05.2017, 16:44.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště v Trapani do San Vito Lo Capo. Přiletíme v úterý 16.5.2017 v 19:10 a máme zajištěno ubytování v lokalitě San Vito Lo Capo, v kempu El Bahira. Bude možné se ještě ten den dostat na místo určení pomocí autobusu nebo vlaku? Nebo alespoň co nejblíže? A kolik by to vlastně stálo? Zda by se nevyplatil taxík? Tomáš.

Viz naše odpověď ze dne 06.05.2017, 14:02.

# 10.05.2017, 14:25.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o radu, pokud byste věděl, zda je možné se dostat autobusem z městečka San Vito Lo Capo do Palerma a zpět ještě ten samý den? Budu tam v období od 21.5. do 26.5., ale bohužel se mi nedaří nic najít. Auto k dispozici nemám. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Ivana.

Ze San Vito Lo Capo se do Palerma dostanete autobusem společnosti Russo Autoservizi v 5:45. Na místě je v 8:00. Jízdenka stojí € 9,40. Zpět jede autobus ve 14:30 a na místě je v 16:35. Autobus nejede v neděli.

# 08.05.2017, 17:28.
2.7.2017 letíme s přáteli na dovolenou do Alcamo Marina. Bude nás 9, tak bych se vás chtěla zeptat, zda je lepší jet z Palerma hromadnou dopravou nebo si přes Ryanair objednat dopředu transfer. Děkuji za odpověď. Ivana.

Pro Vaši skupinu bude pravděpodobně lepší transfer. Veřejnou dopravou je to s jedním přestupem v Palermo. Nejdříve autobusem společnosti Prestia e Comande do Palerma za € 6,00 a odtud autobusem Russo Autoservizi do Alcamo Marina za € 5,80. Celkem tedy € 11,80, pro skupinu € 106,20. Nevíme cenu transferu zprostředkovaného leteckou společností, běžně se ale minibusem pro 12 osob pohybuje na této trase kolem € 150,00. Je to ale rychlejší a přímo k místu ubytování.

# 08.05.2017, 01:47.
Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi odpověděl na nějaké mé otázky k cestě na Sicílii? Na Sicílii se chystáme ve čtyřech lidech. Jedeme od 10.10. do 21.10. Bohužel dříve vyrazit nemůžeme, proto se Vás ptám prosím, zda je tam ještě vše otevřené a stále tam sezóna probíhá nebo nikoliv. Některé servery uvádějí, že se tam cestuje po celý rok, některé že sezóna je do října. Podle počasí by tam stále mělo být na koupání? Je to tak? Budeme si určitě pronajímat auto, takže je nám v podstatě jedno, kam pojedeme, proto bych se Vás prosím chtěla zeptat, jakou pláž nebo oblast na Sicílii byste nám doporučil v tomto termínu, kde to asi tak bude nejhezčí a nejteplejší? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den. Jitka.

Historické teplotní průměry jsou pro období od 10.10. do 21.10. na severozápadě a jihu Sicílie od 26. do 24. stupňů, na severovýchodě Sicílie od 22. do 20. stupňů. Srážky jsou ale v říjnu více pravděpodobné. Teplota moře je na úrovni června. Nicméně jsou to dlouhodobé průměry, vše může být v tomto roce samozřejmě jinak. Počítejte s tím, že v říjnu už není ta hlavní sezóna, takže určitě nebude vše otevřené jako červenci a v srpnu. Říjen je ale vhodný hodně pro poznávání. Ubytování tedy volte s ohledem na Váš itinerář.

# 07.05.2017, 15:49.
Jsme dvě kamarádky a 4.7. přilétáme do Trapani na týden od 4. do 11.7. Se zájmem jsem prostudovala otázky a odpovědi o Sicílii. Pokud si vypůjčíme auto přes Rental Cars, tak jsem všude našla velmi vysoký deposit při vypůjčení auta - nejnižší € 600,00. Znamená to, že musíme tuto sumu složit v hotovosti nebo to jde přes kreditní kartu nějak zaplatit? Pochopila jsem to dobře? Nebo je nějaké jiné řešeni bez depositu? Mohl byste poradit, kde se ubytovat, abychom co nejlépe poznaly památky Sicílie, pokud chceme celý týden cestovat autem a poznávat? Předpokládáme, že bychom bydlely na dvou místech během týdne, kde si udělat dva styčné body? Vaše rady na stránkách jsou vynikající! Děkuji za Vaši odpověď a cenný čas. Marcela.

Výše depozitů jsou uvedeny ve výsledcích na Rental Cars v podmínkách v odkazu pod názvem konkrétní autopůjčovny. První depozit, který po Vás bude požadovat autopůjčovna Vám zablokují na kartě. Doporučujeme embosovanou kreditní. Druhý depozit je částka, kterou zaplatíte jako spoluúčast při krádeži a třetí depozit je částka, kterou zaplatíte jako spoluúčast při havárii. Tyto částky pokryje zablokovaný depozit, pokud ne, tak Vám cenu autopůjčovna doúčtuje. Ze zablokovaného depozitu se platí také různé další náklady - např. pohonné hmoty v případě nedodržení podmínek u nádrže, různé pokuty, poplatky při pozdním návratu atd. Depozit nejde ve většině případů hradit v hotovosti. Spoluúčasti je možné u Rental Cars připojistit. V některých nabídkách jsou výše těchto depozitů nulové. Pro východní Sicílii bychom volili výchozí body v Taormina nebo Catania, pro západní Sicílii v San Vito Lo Capo. Ubytování hledejte na Booking.

# 06.05.2017, 14:02.
Přiletíme dvě osoby na letiště v Trapani 2.9. v 19:30 hodin. Jaké jsou prosím možnosti - autobus, taxi - a ceny dopravy do San Vito Lo Capo? Děkuji. Miroslav.

Ve 20:30, 22:30 a 0:30 jede autobus AST do Trapani. Bohužel poslední autobus stejné společnosti do San Vito Lo Capo jede z přístavu v Trapani v 18:00, z města o 5 minut později. Doporučujeme volit taxi. Vyjde Vás na € 80,00 - rezervace viz Trapani Taxi.

# 05.05.2017, 10:57.
Letíme na týden na Sicílii. Příletíme do Catania. Nemáte zkušenosti s pronájmem aut bez kreditní karty? Bohužel ji nepoužíváme a na zřízení již není čas. Napadá mě jen použít debitní kartu s dostatkem na účtu. Chceme cestovat s dvouletým synem, takže auto by se opravdu hodilo. Děkuji. Iva.

Bohužel kreditní embosovaná karta je vždy největší jistota. Často ji autopůjčovny vyžadují. Pokud máte debetní embosovanou kartu, můžete ji zkusit použít. Podle našeho názoru, když to autopůjčovně sami neřeknete, ani to nepozná. Zaručit Vám to samozřejmě nemůžeme. Problém je také v tom, že se ve většině zemí používá označení kreditní karta obecně pro platební kartu, takže to nepoznáte i v případě, kdy je to autopůjčovně jedno. Pronájem automobilu doporučujeme přes Rental Cars. Pod názvem autopůjčovny je vždy odkaz na podmínky, kde jsou uvedeny i výše depozitů. V doporučení je uvedena jak kreditní, tak debetní karta. Jsou to ale obecné podmínky platné celosvětově. Doporučujeme však embosovanou kreditní. Po výběru automobilu a tedy i autopůjčovny můžete vznést konkrétní dotaz v souvislosti s vybranou autopůjčovnou. Zákaznická linka komunikuje i v češtině. Doporučujeme si připravit také záložní řešení, minimálně pro cestu do hotelu.

# 04.05.2017, 13:38.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o radu, jak se dostat 15.5. z Palerma do Polizzi Generosa a potom ideálně 17.5. z Polizzi Generosa do Cefalu. Nějaké informace jsem našel, ale nejsem si jistý s jejich aktuálností. Pokud byste měl i tip na ubytování v Polizzi Generosa, tak Vám budu vděčný. S pozdravem Pavel.

Spojení z Palermo - Piazza Cairoli - do Polizzi Generosa zajišťuje společnost SAIS Trasporti. Od pondělí do soboty jezdí autobusy ve 12:20, 14:15 a 18:30, v neděli v 8:00 a 17:00. Cesta trvá 1:15 a jízdenka stojí € 9,30. Do Cefalu by měl jet autobus stejné společnosti. Jedná se o linku Petralia Soprana - Cefalu, z Polizzi Genarosa v 6:30, 7:10 a 8:40. Bohužel bližší informace nemáme a nemáme také potvrzeno že ještě jezdí. Existuje stále ale možnost jet zajížďkou přes Palermo autobusem SAIS Trasporti - 6:00, 8:20, 16:15, v neděli 9:50 a 18:50 za € 9,30 a odtud vlakem Trenitalia do Cefalu za € 5,60 a 50 minut. Náš tip na ubytování je B&B Sciabake. Je to sice dražší ubytování, nachází se však v centru, je kvalitně vybavené a v ceně je snídaně. Další možnosti ubytování najdete na Booking / Polizzi Generosa.

# 04.05.2017, 12:37.
Nevíte prosím, zda je možné přečkat noc na letišti v Catánii? Přilétáme před půlnocí a ráno přejíždíme místním autobusem na trajekt na Lipary. Co byste nám doporučil? Děkuji. Alice.

Mělo by to být možné, ale podle našich informací pouze s platnou letenkou na následující let. Tip na nejbližší ubytování: B&B Aeroporto Catania nebo B&B Catania Aeroporto.

# 29.04.2017, 14:49.
Pane Řehůřku, chtěli bychom do resortu Verdura s dvouletým dítětem. Z jakého letiště je lépe dostupný? Půjčují autopůjčovny autosedačky pro děti? Cestujeme hodně na vlastní pěst, ale s dítětem jsme zatím neletěli a bojíme se. Hledáme klidnou a bezproblémovou destinaci a skvělé služby. Velmi děkuji za zprávu. Lucie.

Resort Verdura je lépe dostupný z letiště Trapani. Přímo z letiště provozuje autobusovou linku společnost Salvatore Lumia. Autobusy odjíždí z letiště v 10:40, 15:20 a 18:00. Na místě jsou přibližně za něco málo přes dvě hodiny. Jízdenka stojí € 9,40. Zastavuje ale jen na SS115, odkud je to do resortu ještě asi 2,5 km. Řešením může být jet do Sciacca za € 9,00 a odtud si vzít taxi. S dvouletým dítětem si však doporučujeme pronajmout automobil - viz Rental Cars. Sedačky se dají zapůjčit za příplatek, často i ve třech variantách - do roku (do 9 kg), do tří let (9 - 18 kg) a od čtyř let (18 - 45 kg).

# 29.04.2017, 08:35.
Pane Řehůřku, před chvílí jsem platila trajekt a přišlo mi, že rezervace není platná. A zpět se již nemohu dostat. Mohl byste mi prosím poradit, jak postupovat? Děkuji za odpověď a zdravím vás. Lenka.

Vaše rezervace je v pořádku a potvrzená, jen na základě rezervačního kódu si musíte vyzvednout na místě lístky, které Vás opravňují k nalodění.

# 28.04.2017, 21:16.
V sobotu 6.5. v 19:10 budu v Trapani. Potřebuji se autobusem nebo vlakem dostat do Cefalu. V úterý 9.5. do 18. hodin se potřebuji autobusem nebo vlakem dostat z Catanie do Trapani. Děkuji za případnou pomoc. Milan.

Viz naše odpověď ze dne 05.03.2017, 21:26. Z Catania do Trapani se dostanete s přestupem v Palermo. Nejdříve přímým vlakem Trenitalia za € 13,50 - 5:03 (7:52), 7:37 (10:29), 9:32 (12:29) a následně autobusem uvedeným v odkazované odpovědi. Alternativně také autobusem Segesta Autolinee do Trapani za € 9,60 a následně autobusem AST za € 4,90 na letiště.

# 28.04.2017, 12:12.
Chcel by som sa vás opýtať, či nám viete poradiť s týmito otázkami. Čítal som vaše otázky a odpovede, že odporúčate auto zapožičať cez stránku Rentalcars. Aký je rozdiel, keď je u auta napísané: Informácie o mieste: 1. Na letisku - prepážka v Terminálu, 2. Trapani Letisko - centrum prenájmu vozidiel. Ďalej ohľadom depozitu. Keď je tam napísané: Autopožičovňa bude požadovať depozit vo výške € 450,00 pri vyzdvihnutí auta. Záloha bude vrátená po ukončení prenájmu, ak budú splnené všetky podmienky. Zahŕňa daň. Auto má výšku depozitu pri spoluúčasti € 0,00, zahŕňa daň. Auto má výšku depozitu pri odcudzení vozidla € 0,00, zahŕňa daň. To znamená, že na karte mi nebude zadržaný žiadny depozit? A budem platiť depozit osobne pri prevzatí automobilu. Je to podľa vás dobrá voľba? Čo Váš prenájom zahŕňa: Finančné krytie pre prípad nehody (CDW), Poistenie zodpovednosti voči tretím osobám (TPL), Krytie zodpovednosti za odcudzenie (TP), Letiskový príplatok, Miestne dane, Cestný poplatok / poplatok za cestnú licenciu. V tomto prípade už nemusíme platiť nikde cestný poplatok? Chceme prejsť celú Sicíliu a ušetriť na ubytovaniu. Preto si len požičiavame auto a do kufra dáme stan. Je tam možné nájsť opustená miesta a zaparkovať auto niekde mimo cestu a rozložiť uňho stan, ako u nás na Slovensku? Alebo sú za to nejaké pokuty a je potrebné hľadať vždy kemp? V cene auta mame Prémiový balíček - cena zahŕňa Havarijné poistenie a Ochranu proti krádeži s nulovou spoluúčasťou. Poistenie osôb a jedného ďalšieho vodiča. Treba podla vás ešte nejaké ďalšie poistenie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň. Michal.

V případě Rental Cars doporučujeme s dotazy kontaktovat zákaznickou linku, která komunikuje v češtině i slovenštině. Na letišti v Trapani jsme se setkali se třemi způsoby - v prvopočátku komunikujete s pracovníkem na přepážce v Terminálu, nebo se musíte dostavit do kanceláře v Centru pronájmu vozů, které je v areálu letiště, nebo autopůjčovna je mimo letiště a telefonicky se domluvíte, kde Vás zaměstnanec vyzvedne, aby Vás odvezl do autopůjčovny. Depozit, který bude požadovat autopůjčovna zaplatíte vždy - bude se blokovat na kartě. Z tohoto depozitu se potom uhradí případné škody nebo vzniklé poplatky. Pokud přesáhne tato úhrada výši depozitu, bude Vám částka doúčtována. V případě spoluúčasti nebo odcizení maximálně do výše těchto částek. Vše lze samozřejmě připojistit už přímo u Rental Cars. Pokud je spoluúčast při havárii a odcizení nulová, potom se nic neplatí. Pouze v případě jiných plnění - např. pokuty, nedodržení podmínek - doba návratu, obsah nádrže apod. To co je uvedeno v podmínkách že je v ceně, tak neplatíte. Silniční poplatek však není případné mýtné. To samozřejmě hradíte u mýtné brány. Kempovat ve volné přírodě je v Itálii zakázané. Pouze se souhlasem majitele pozemku. Doporučujeme samozřejmě cestovní pojištění.

# 27.04.2017, 03:25.
Mohu se prosím zeptat, zda víte o vlakovém spojení z Catanie do Milano - Bergamo? Potřebovali bychom se dostat k letadlu dne 31. srpna v 11:30 hodin. A rádi bychom využili cestu vlakem, pokud existuje ze Sicílie nějaké rychlé spojení. Děkuji předem za odpověď. Andrea.

Musíte se dopravit do Milano Centrale a odtud kyvadlovou dopravou za € 5,00 na letiště. Jediný přímý vlak Trenitalia jede z Catania ve 14:56 - Intercity Note 35962. Jízdenka stojí € 115,40. Na místě je v 10:45 následující den, což je pozdě. Budete muset tedy volit cestu s přestupem, což také časově moc nevychází. Jednou z možností je jet vlakem s předstihem a na místě se ubytovat - Booking / Milano nebo volit jiné způsoby dopravy. Letecky se dostanete na nižší cenu než vlakem - viz Kiwi. Současně rychleji a pohodlněji. Přímé autobusové spojení z Catania do Milano provozuje společnost Autoservizi Salemi. Spoj ale dojede v 11:30 do centra Milána, což je opět pozdě. Nejvhodnější řešení vidíme v té letecké přepravě.

# 26.04.2017, 22:17.
Ráda bych se poradila o možnosti dostat se z letiště Catania do centra města autobusem. Na stránkách jsem se dočetla, že poslední autobus jede ve 24:00. Letadlo nám přilétá 4.5.2017 ve 23:40. Je možné koupit si ještě jízdenku u nějakého stánku nebo automatu v tuto pozdní hodinu? Doporučil byste mi nákup jízdenky přes internet? Najdu zastávku autobusu snadno? Přeci jen nebude moc času na přeběhnutí. Moc děkuji za odpověď. Iva.

Jízdenku na autobus Alibus společnosti AMT lze koupit několika způsoby - na stánku na letišti, v autobuse, přes mobilní telefon, u prodejců nebo ve spolupracujících hotelech. Tak pozdě v noci připadá v úvahu nákup přímo v autobuse. Jízdenka stojí € 4,00. Poslední jede o půlnoci, což je hodně natěsno. Zastávka je vpravo při východu z haly, hned za viaduktem. Stanoviště taxi jsou před halou.

# 25.04.2017, 10:49.
Chystáme se v květnu na Sicílii a chtěli bychom si půjčit auto. Bohužel máme s manželem pouze debetní karty. Fiobanka, u které máme účty, nemá kreditní karty vůbec v nabídce. Většina autopůjčoven ale akceptuje pouze kreditní karty. Zatím jsem se z různých zdrojů dočetla, že některé akceptují i debetní karty eventuálně hotovost. Nevíte které? Děkuji. Renata.

Je to o lidech a podmínkách, ne o kartách. Pokud jedna půjčovna akceptuje debetní kartu, tak by ji měly akceptovat i ostatní, protože princip a postupy jsou všude stejné. Bohužel realita je jiná. Doporučujeme mít kreditní embosovanou kartu a samozřejmě s kreditem a limity přesahující předpokládané částky. Mít kreditní kartu je v současné době spíše bonus. Současné kreditní karty Vám často vracejí zpět peníze, mají spoustu dalších benefitů ve formě různých pojištění, rozšíření záruk, slev u partnerů atd. Pokud budete hradit zůstatek kreditní karty v celé výši ke dni splatnosti a nebudete s ní vybírat v bankomatech, nemůže se Vám nevyplatit. Kreditní kartu lze zřídit i bez účtu - např. Reiffeisen Bank. Ale zpět k autopůjčovnám. Výše uvedené doporučení je téměř jistota u naprosté většiny autopůjčoven. Pokud přesto budete mít s sebou jen debetní kartu, potom se o tom na místě nezmiňujte. Co se hotovosti týče, s největší pravděpodobností nepochodíte. Auto si doporučujeme rezervovat přes Rental Cars. Najít lze auta, která mají v akci spoluúčast při havárii a odcizení nulovou, popř. si můžete tuto spoluúčast připojistit.

# 24.04.2017, 19:31.
Velice děkuji za zodpovězení. Snad můj poslední dotaz k vám. Dnes jsem se dočetla, že půjčovny neakceptují debetní, ale pouze kreditní karty. Všichni disponujeme debetními kartami. Je to tak, prosím? Michaela.

Ano, to je běžná praxe řady autopůjčoven. Stejně tak to, že neakceptují hotovost. Doporučujeme si vyřídit embosovanou kreditní kartu. V současné době jsou takové možnosti, že s kartou získáte řadu benefitů od vrácení např. 1% z nákupu zpět přes různá pojištění až po výrazné slevy u partnerů. Z různých míst máme informace, že byla embosovaná debetní karta akceptovaná. Pokud však chcete mít téměř 100% jistotu, zařiďte si kreditní embosovanou kartu s dostatečným limitem. Pokud to není možné, tak se o tom, že máte debetní kartu, nezmiňujte. Technicky je to totiž jedno. Rozdíl je v tom, že u debetní karty používáte svoje peníze, u kreditní peníze banky. Problém může nastat při blokování depozitu. U debetní karty nelze udělat dočasnou blokaci peněz s tím, že ji po nějakém čase zruší.

# 22.04.2017, 21:03.
Přemýšlíme o dovolené na Sicílii. Ráda bych se zeptala na lokalitu s hezkou a klidnou pláží poblíž letiště Trapani. Děkuji za odpověď. Martina.

Pláže jsou kousek od letiště v Marausa Lido nebo městská část v Trapani v Casa Santa. Top lokalita této oblasti je však San Vito Lo Capo, kam se dostanete z letiště autobusem AST s přestupem v Trapani.

# 22.04.2017, 08:45.
Ještě jedna otázka. Jak se nejjednodušeji dostat z Palerma na Etnu? Děkuji. Martina.

Veřejnou dopravou je to na třídenní výlet. První a třetí den doprava, druhý den návštěva Etny. Z Palermo Centrale jeďte vlakem Trenitalia za € 13,50 do Catania Centrale. Cesta trvá necelé tři hodiny. Následující den ráno jeďte autobusem AST od vlakového nádraží na Etnu. Jezdí každý den v 8:15. Zpět jezdí v 16:30. Na místě budete mít ale čas přibližně jen 6 hodin. Zpáteční jízdenka stojí kolem € 10,00, lanovka € 30,00, lanovka a terénní autobus € 63,00. Zpět potom jeďte následující den. Ubytování hledejte na Booking / Catania. Z Palermo můžete také podniknout na Etnu organizovaný výlet - viz Get Your Guide. Během dne navštívíte i Taorminu.

# 21.04.2017, 21:06.
Řehůřkovi, děkuji za existenci Vašich skvělých stránek. V červenci se chystáme na Sicílii. Přiletíme v neděli 2.7. přibližně v 9:30 do Catanie a potřebujeme se přepravit na ostrov Vulcano, kde máme zajištěno ubytování. Můžete mi prosím doporučit, jakou dopravu máme využít? Případně, zda je vhodné zakoupit jízdenky předem. Děkuji za odpověď. Klára.

Přímo z letiště provozuje dopravu do Milazzo společnost Giuntabus Trasporti ve spolupráci se SAIS Autolinee. Ta Vás zaveze do Messina a Giuntabus z Messina do Milazzo. Z letiště vyjíždí autobus v neděli v 9:30 a 14:40, v přístavu je ve 12:00 resp. 17:50. Cena jízdenky se pohybuje kolem € 15,00. Do Messina můžete jet v neděli i v 11:40, 12:40 a 13:40.

# 21.04.2017, 01:07.
V květnu poletíme s kamarádkou na Sicílii a při hledání informací jsem na internetu narazila na vaše stránky, kde poskytujete spoustu cenných informací. Mohu mít prosím dotaz, jak je nejvýhodnější se dostat z letiště v Trapani do centra města? V informacích o hotelu, kde budeme ubytovány je napsáno, že vzdálenost od letiště je 15 Km. Budeme tam 3 dny, tak co bychom určitě měly vidět? A jak se po Sicílii dopravovat? Půjčují se i motocykly? Asi příliš mnoho dotazů, ale moc předem děkuji za jakoukoliv odpověď. Marta.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do centra nebo až do přístavu. K vidění je toho v této části Sicílie hodně. Trapani, Erice, Segesta, Palermo, Monreale, Egadské ostrovy, Marsala, Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, … Na Sicílii jsou půjčovny kol, skútrů, lodí, aut jako všude jinde. Lze se dopravovat i veřejnou dopravou. Pokud tam jedete jen na tři dny, bude Vás ale hodně limitovat. Doporučujeme si vypůjčit automobil - viz Rental Cars.

# 20.04.2017, 20:10.
Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. V případě, že budeme volit auto se spoluúčastí, asi je dobré zaplatit Plnou ochranu, je to tak? V tomto případě: Strhnou nám depozit € 900,00 a vše vrátí, pokud splníme podmínky a vrátíme vozidlo v pořádku. Co znamená depozit € 1000,00? Moc děkuji. Michaela.

Depozit ve výši € 900,00 je ten, který bude po Vás požadovat autopůjčovna a zablokuje Vám ho na kartě. Z tohoto depozitu se budou hradit případné škody, pohonné hmoty, poplatky (např. za pozdní předání vozidla), neuhrazené pokuty atd. včetně daní. Depozit při spoluúčasti ve výši € 1000,00 je částka, kterou v případě havárie uhradíte jako spoluúčast. Depozit při odcizení vozidla ve výši € 1500,00 je částka, kterou v případě odcizení vozidla uhradíte jako spoluúčast. Pokud Vám vozidlo odcizí, zaplatíte tedy € 1500,00 + DPH a část bude pokryta ze zablokovaného depozitu a zbytek Vám autopůjčovna doúčtuje. Pokud vznikne na vozidle škoda, zaplatíte tedy tuto škodu až do maximální výše € 1000,00 + DPH. Opět tato částka bude pokryta ze zablokovaného depozitu a zbytek Vám autopůjčovna doúčtuje. To je samozřejmě v případech, že vzniknou nějaké náklady. Pokud vrátíte vozidlo v pořádku, obdržíte do týdne depozit zpět. Doporučujeme samozřejmě Plnou ochranu. V tomto případě sice depozit strhnou, případné škody do výše spoluúčasti zaplatíte, ale následně po předložení dokladů je dostanete uhrazeny zpět. Je to forma pojištění. Platí samozřejmě to, co už jsme napsali. Vytvořte si přes Rental Cars nabídku, získáte kód, na základě kterého si veškeré informace ověřte pro konkrétní rezervaci - automobil, autopůjčovna, lokalita, termíny, konfigurace, speciální balíčky.

# 20.04.2017, 16:06.
Je lepší si pro cesty po Sicílii půjčit auto nebo skútr? Popřípadě nevíte, ve které půjčovně je možné si skútr vypůjčit a jaké jsou tam bližší podmínky? Předem děkuji. Martina.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět bez bližších informací. Skútr je vhodné si vypůjčit na menší, blízké a krátkodobé výlety, auto naopak na větší, vzdálenější a dlouhodobější (např. okružní cesty) výlety. Sicílie je velká, tzn. volba půjčovny pro skútr závisí na konkrétní lokalitě a tedy i s různými místními podmínkami. Naopak v případě automobilu doporučujeme volit pronájem přes globální Rental Cars.

# 20.04.2017, 14:15.
V termínu od 10.5. do 17.5.2017 budeme na Sicílii v počtu 3 dospělí a 1 dítě ve věku 10 let. Máme v plánu částečně procestovat sever, východ a jih, západní část nám už časově nevychází. Přiletíme do Palerma, kde si chceme na letišti vypůjčit automobil a také ho tady vrátit. Jaké auto byste nám prosím doporučil vzhledem k výši depozitu, spoluúčasti, apod.? Děkuji. Michaela.

Podívejte se na Rental Cars, zadejte své parametry. Úplně dole pod zobrazenými nabídkami klikněte na Ukaž všechna dostupná auta. Potom přes Ctrl+F hledejte klíčové slovo nul. Deposity pro krádež a havárii jsou v tomto případě většinou nulové. Základní deposit se potom pohybuje od € 450,00 - hradí se z něho např. poplatek když nedodržíte termín vrácení, když nevrátíte auto s plnou nádrží pokud je to v podmínkách, když obdržíte pokutu, nezaplatíte parkové, vrátite interiér znečištěný apod. Nezapomeňte při výběru zohlednit počet osob a zavazadel. Pod názvem autopůjčovny jsou podmínky, kde v oddíle Zálohy, spoluúčast a pojištění jsou výše depositu uvedeny. Tato speciální nabídka samozřejmě platí pro auta ve vyšších cenách. Nicméně cena na týden kolem 5000,- Kč není špatná. Tam, kde nejsou nulové deposity si můžete za příplatek sjednat Plnou ochranu. Deposit Vám sice strhnout, v případě krádeže nebo havárie spoluúčast odečtou, díky tomuto připojištění potom dostanete následně stržené částky zpět. Doporučujeme u zvoleného automobilu kliknout na Uložit na později. Obdržíte nabídku s kódem. S tímto kódem můžete potom Rental Cars kontaktovat a zeptat se na informace ohledně Vaší rezervace. Podpora je také v češtině.

# 19.04.2017, 23:40.
Měla bych prosím prosbu. Jedeme v termínu od 16. do 23.5.2017 na Sicílii do Trapani. První den budeme v Trapani, potom přejedeme do Mascali, Malizzo, Erice a zpět na letiště. Při plánování jsme zjistili, že hromadná doprava není zrovna uplně ideální a ve finále, i když jsme dva, se vyplatí pronájem auta. Vybrali jsem si Fiat od společnosti Sicily by Car, Předpokládám, že ta Plná ochrana je přesně o tom, že spoluůčast je 0 %. Je to tak? Ale potom pro ujasnění vycházející z podmínek: Spoluúčast: Auto má výši depozitu při spoluúčasti € 900,00, nezahrnuje daň. Auto má výši depozitu při odcizení vozidla € 1400,00, nezahrnuje daň. Mám tomu rozumět, že tato spoluúčast se týká pouze v případě, že si nepřiplatíme plnou ochranu, je to tak? A dále bych se zeptala, co se týče depozitu: Autopůjčovna bude požadovat depozit ve výši € 800,00 při vyzvednutí auta. Záloha bude vrácena po ukončení pronájmu, pokud budou splněny všechny podmínky. Nezahrnuje daň. Depozit € 400,00 jsem nenašla, ale zde je zmíněna daň. Prosím, o jakou daň se jedná a existují ještě nějaké nevratné poplatky spojené s pronájmem? A za jak dlouho záloha je zpět vrácena na účet? Je to poprvé, co si půjčuji v zahraničí auto. Předem moc děkuji. Kateřina.

Zakoupením Plné ochrany od Rental Cars získáte krytí od Rental Cars. Je to pojištění. Tzn. že depozity Vám autopůjčovna strhne, ale v případě plnění Vám uhrazenou cenu proplatí zpět Rental Cars. Veškeré podmínky a informace o této službě máte uvedeny na kartě vozidla v oddíle Plná ochrana, přes link Informace o spoluúčasti na Vašem autě. Deposit bývá odblokován do 7. pracovních dnů. Během rezervace jsou zobrazeny všechny poplatky související s pronájmem automobilu. Může se však stát, že na místě zaplatíte další poplatky, např. pokud automobil nevrátíte v domluvený čas a den, pokud nevrátíte automobil s plnou nádrží pokud to bylo domluveno, pokud během cesty vzniknou neuhrazené pokuty nebo parkovací poplatky apod. Co se daně týče, jedná se o DPH. Tady ale nevíme v jaké je výši a kdo ji platí atd. Doporučujeme si přečíst všechny zodpovězené dotazy na Rental Cars. Doporučujeme Vám také si provést konfiguraci automobilu přes Rental Cars, místo Rezervovat zvolit Uložit na později. Obdržíte e-mailem rekapitulaci nabídky včetně kódu. Zavolejte na české telefonní číslo, kde s Vámi budou komunikovat v češtině a na základě kódu Vám ke konkrétní nabídce zodpoví veškeré dotazy včetně výše daní a informací o depositu.