Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

SICÍLIE 2016 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Sicílie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu na Sicílii a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti SICÍLIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Sicílie 2006, Kalábrie 2006, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Sicílie, Kalábrie, Itálie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 -
- Předchozí - Následující -
# 29.12.2016, 20:07.
27.6.2017 letím se synem do Trapani. Z Trapani bychom hned rádi jeli na pár dní do Palerma a poté zpět do Trapani, kde bychom strávili zbytek pobytu. Odlet máme 4.7. Prosím, víte o spojení Trapani / letiště - Palermo a zpět z Palermo do Trapani / město? Děkuji za zprávu. Daniela.

Z letiště v Trapani jezdí několikrát denně přímá linka do Palerma. Provozuje ji Autoservizi Salemi, jízdenka stojí € 11,00 a doba jízdy je 2 hodiny. Zpět z Palerma do Trapani se potom dostanete autobusem Segesta, jízdenka stojí € 9,60 a doba jízdy je 1,5 hodiny. Z Trapani na letiště potom jezdí kyvadlová doprava AST, jízdenka stojí kolem € 3,00 a doba jízdy je 0,5 hodiny.

# 30.11.2016, 10:39.
Od 2. do 6.12.2016 budeme na Sicílii a rádi bychom se dozvěděli, jakých Top 5 míst z Vašeho pohledu bychom si neměli nechat ujít. Budeme mít auto. A jaké jídlo, kromě pizzy a těstovin, což bude určitě, bychom měli vyzkoušet? Děkuji. Jakub.

Těch top míst je hodně. Naše pořadí je následující: Etna, Taormina, Aiolské ostrovy, Agrigento, Gole Alcantara. Co se gastronomie týče, tak určitě ochutnejte několik různých druhů výtečných zmrzlin, kterými je Sicílie vyhlášená. Ke snídani si dejte určitě espresso s nějakým sladkým pečivem, např. croissanty s čokoládou nebo nutellou. Nejznámější sicilskou sladkostí je Cannoli. Jsou to trubičky plněné ricottou. Pizzu si dejte jen tu, kterou připravují v peci na dřevo. Sicílii obklopuje ze všech stran moře, proto se to projevuje i na talířích. Sicilskou specialitou jsou mečouni. V nějaké podobě ho určitě ochutnejte. Např. Pesce spada - steak z mečouna.

# 30.11.2016, 08:39.
Na konci února 2017 se chystáme na 3 týdny s manželem a synem do Catania, kde budeme ubytovaní po celou dobu pobytu. Plánujeme si půjčit auto, využít místní dopravy a procestovat okolí. Otázka se týká zdravotního ošetření v místní nemocnici. Máte nějakou zkušenost s předložením českého zdravotního průkazu? Děkuji moc. Denisa.

Máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Péče by měla být poskytnuta tak, abyste se nemusela vracet zpět dříve, než jste původně zamýšlela. Nesmí se samozřejmě jednat o plánované vycestování za zdravotní péčí. Potřebujete mít Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud víte, že budete potřebovat na místě zdravotní péči (kterou trvale čerpáte v ČR), musíte toto předjednat se svou zdravotní pojišťovnou. Na místě, v případě potřeby zdravotní péče, musíte navštívit smluvní zařízení nebo smluvního lékaře Vaší pojišťovny. Zdravotní péči obdržíte v tom rozsahu, v jakém místní pojištěnci. Pokud tedy některé úkony hradí sami, budete je také hradit sama. Převozy do České republiky nejsou základním pojištěním pokryty. Případné účty je potřeba samozřejmě schovávat a po návratu je předložit Vaší zdravotní pojišťovně. Samozřejmě doporučujeme si uzavřít komerční cestovní pojištění. Částky nejsou zase tak vysoké a kromě nezbytné asistenční služby máte většinou vše pokryto. Náš tip: AXA Excelent s neomezeným krytím léčebných výloh a vysokým krytím odpovědnosti za škodu. Toto pojištění při svých cestách využíváme vždy. Viz Cestovní pojištění.

# 29.11.2016, 11:34.
Potvrzovací e-mail došel s tím, abych ověřil svůj nový otevřený účet u Rentalcars, což jsem udělal. Obdržel jsem referenční číslo rezervace, ale v okénku stav rezervace je napsáno neúspěšná platba, přitom číslo kreditní karty je uvedeno. Nevím, zda je tedy vše vpořádku. Ještě by mě zajímalo, jaká by měla být výše prostředků na kartě k pokrytí spoluúčasti - depozitu, který bude na kartě blokován po dobu zapůjčení osobního automobilu. Děkuji. S pozdravem Alekos.

Jedná se pravděpodobně o případ, kdy zapůjčení auta platíte předem a na místě budete platit dodatečné služby a případný depozit. Na místě si dejte pozor, aby konfigurace byla taková, jakou požadujete. Aby tam nebyla např. navigace, dětská sedačka, pojištění které už máte sjednané jiným způsobem, další řidič kterého nepotřebujete apod. Za to vše se platí až na místě. Samozřejmě pokud dalšího řidiče, navigaci apod. máte sjednaného už v kroku rezervace, je v ceně zápůjčky. Co se platby týče, těch problémů může být několik. Nemáte např. plné krytí na kartě nebo máte internetové platby zakázané, s menším limitem, nepotvrdil jste 3D secure apod. Výše depozitu závisí od konkrétní zápůjčky. Informace by měly být na vašem účtu u té zápůjčky. Nebojte se kontaktovat českou podporu, vše vám ke konkrétní rezervaci vysvětlí. V prvé řadě si ale zkontrolujte u banky vaši kreditní kartu, zda je schopna v aktuálním nastavení realizovat tu platbu.

# 29.11.2016, 10:37.
Pane Řehůřku, konečně si letos chci splnit svůj sen a letět na Sicílii. Vzhledem k tomu, že chceme jet všichni - 5 dospělých + jedno osmileté a jedno jeden a půl leté dítě, chci letět přes cestovku. Nabídka je ovšem neskutečně drahá a služby dost mizerné. Vzhledem k věku hlavně toho malého, chceme pohodlí. Vybrali jsme si hotel Ipenama. Je hezký, ale drahý. Rozdíl mezi polopenzí a snídaní dělá dohromady 54000,- Kč. Dostávám se k jádru svého dotazu - jak je na Sicílii drahé jídlo? Myslím, když si zajdeme na normální večeři, na pizzu nebo rybu, těstoviny apod. Ten hotel je kousek od Taormina, jak se dá dostat odtud na Etnu? Opět, pokud si objednáte zájezd pro čtyři lidi, vyjde až na € 400,00. Nevím, kde chodí na ty ceny. Děkuji Vám a přeji příjemné, skoro zimní dopoledne. S pozdravem Miroslava.

Orientační ceny potravin, nápojů a menu v restauraci najdete na stránkách Cicala. Je to podobné i na Sicílii. Samozřejmě je zde velký rozptyl. V turistických letoviscích jsou ceny vyšší, v místech kde se zdržují spíše místní obyvatelé jsou ceny nižší. Cestování na Etnu z Taorminy je několikrát popsané v našich otázkách a odpovědích, např. ze dne 24.10.2016, 11:55.

# 28.11.2016, 12:48.
Moc děkujeme za odpověď. Nakonec jsme se rozhodli pro osobní automobil a přes Váš odkaz jsme si jedno pronajali. Tedy myslíme si, že jsme si pronajali. V řadě kroků jsme se dostali k zatržené platbě, ale platba neproběhla. Nevím tedy, je-li platba nutná už nyní nebo zda se auto bude platit až na místě. Na stránkách pronájem aut, které jste nám nabídl, bylo nutné zadat údaje ke kreditní kartě, ale platbu samotnou to po nás nechtělo. Nevím teď, k čemu ty údaje byly nutné, zda bude nutné platit auto na místě bezhotovostně právě z této udané karty nebo zda bude platba nutná někdy ještě před odletem a také z této karty nebo bude možné zaplatit auto na místě v hotovosti. Nikdy jsme si auto takto dopředu nerezervovali, proto ta neznalost. Děkuji. S pozdravem Alekos.

Uvedení kreditní karty je standardní postup. Probíhá to tak i při rezervaci ubytování. Nakonec platíte tou kartou pronájem a na místě depozit a rozšiřující služby. Pokud proces rezervace proběhnul korektně až do konce, musel Vám dojít potvrzovací e-mail a na vašem účtu u Rentalcars máte rezervaci zavedenou. Pronájem se většinou v hotovosti neplatí. Je třeba mít kreditní kartu. Pokud Vám potvrzovací e-mail nepřišel a nemáte ani vytvořenou rezervaci na vašem účtě, pravděpodobně nebyl proces dokončen. Každopádně výše uvedený systém je podle našeho názoru jeden z nejlepších a nejkvalitnějších, neměl by být s ním žádný problém. K dispozici je také technická podpora v češtině.

# 28.11.2016, 17:05.
Chystáme se letos na Sicílii, dvě rodiny (8 lidí - 4 dospělí a 4 děti, nejmenšímu je 5 let), na 14. dní na začátku července. Chtěli bychom si pronajmout dům někde v klidné části Sicílie, s dobrými plážemi a bez masivních slunečníků, dobrá dostupnost pro obchody a restaurace, bazén u domu nebo sdílený. Plánujeme jet auty. Mohli byste nám prosím poradit, na kterou část Sicílie se zaměřit? Případně rovnou konkrétní lokalitu? Cestu auty plánujeme jednu jen autem a jednu cestu trajektem ze severní Itálie - Janov nebo střední Itálie - Livorno. Je to podle Vašich zkušeností dobrý nápad? Nemáte ještě nějaká doporučení pro takto koncipovanou dovolenou? Loni jsme byli na jihu Kalábrie a cesta byla OK. Předem děkuji za rady. S pozdravem Petr.

Pokud jedete na začátku července, počítejte s tím, že to už sezóna na Sicílii probíhá. Sice ne ta nejvyšší, ale lidí tam bude určitě dost, především v těch turisticky nejatraktivnějších destinacích. Pokud hledáte klid, potom pěkné klidné písčité pláže najdete na jihu Sicílie. Místo, na které se zaměřit, závisí také hodně na tom, co od Sicílie očekáváte. Jiná lokalita je vhodná jako výchozí místo pro poznávací výlety a jiná lokalita jen pro koupání a slunění. Pokud jste už byli v Kalábrii, víte co ta cesta obnáší. Z toho důvodu zřejmě plánujete cestu trajektem. Počítejte však s tím, že tato cesta Vás vyjde na vyšší cenu než cesta autem. Z Janova i Livorna jezdí trajekty do Palerma - viz jízdní řády na stránce Trajekty - Sicily. Další informace můžete čerpat z naší reportáže Sicílie 2006.

# 21.11.2016, 17:03.
Dnes jsme si zarezervovali dům ve městečku Trappeto. Rádi bychom věděli, zda se z letiště v Trapani, kam přiletíme v sobotu 15.7.2017 v 15:25, do Trappeto dostaneme nějakou místní dopravou nebo je lepší si už nyní zarezervovat automobil na letišti? Děkuji. Jitka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST do Trapani. Autobus jede v 16:30 a na místě je v 17:10. Vystupte v centru u vlakového nádraží. Z Trapani potom pokračujte vlakem Trenitalia v 18:30 a na místě v Trappeto budete ve 20:35. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Před odjezdem si je zkontrolujte, budou určitě nějaké změny. Pokud však plánujete na místě absolvovat nějaké výlety, potom doporučujeme si auto zapůjčit. Vyřešíte tím i dopravu z letiště a na letiště. Viz naše stránka Pronájem aut.

# 01.11.2016, 17:28.
Chtěli bychom jet na Sicílii do Trapani a máme možnost jet pouze v prosinci, lednu nebo v únoru. Tak zda nám někdo může napsat, jaké je tam v těchto měsících počasí - teplota, děšť. Děkuji za odpověď. Alex.

Historické teplotní průměry pro měsíce prosinec, leden a únor se pohybují od 15. do 16. stupňů. Nejdeštivěji je na Sicílii v říjnu a v listopadu. Zimní měsíce jsou na to o něco lépe, není to však zdaleka jako v letních měsících, kdy téměř neprší.

# 01.11.2016, 11:10.
Chtěl bych se vás zeptat, jak se co nejlépe dostat pomocí městské dopravy z letiště v Palermo do centra v Palermo. Po zkušenostech s taxi chci změnu. Za taxi jsem vždy platil přibližně € 90,00. Předem doufám, že autobus bude snad o trochu levnější. Děkuji. Honza.

Z letiště Falcone Borsellino provozuje veřejnou dopravu do centra Palermo společnost Autolinee Prestia e Comande. Autobusy jezdí od 5:00 do 00:30. Od 6:30 jezdí autobusy po půl hodině. Jízdenka stojí € 6,30, zpáteční € 11,00. Konečná zastávka je na Stazione Centrale, zastávky jsou ale i po cestě v Palermo. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 25.10.2016, 12:28.
Můžete mi prosím rozepsat, jak se dostat z Taorminy na Liparské ostrovy? Nebude to moc složité? Pavlína.

Z vlakového nádraží jeďte vlakem Trenitalia do Messina. Nejlépe už prvním v 5:52. Na místě budete v 6:55. Odtud pokračujte v 7:06 do Millazo. Na místě budete v 7:23. Jízdenka stojí € 6,90. Odtud pokračujte autobusem AST, městskou linkou č. 5 do přístavu. Odjíždí v 7:35. Cesta trvá 10 minut. Z přístavu už potom pokračujte podle volby ostrova. Jízdní řády a ceny najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Zpět si to potom naplánujte tak, abyste stihla nejpozději vlak z Milazzo ve 20:37, v Messina je ve 21:01, do Taorminy odjíždí ve 21:20 a na místě je v 22:30. V době Vaší dovolené mohou být jízdní řády samozřejmě odlišné.

# 24.10.2016, 11:55.
Pane Řehůřku, tak máme již zarezervovanou dovolenou přes cestovku v Taormině pouze na týden. Můžete nám doporučit výlety? Jak je daleko Etna? Kolik stojí přibližně výlety? Zajímaly by mě třeba i Liparské ostrovy. Lze se dostat někam i bez cestovky nebo průvodců? Jet na výlet na vlastní pěst? Poraďte, myslím, že Taormina je dobré místo, ze kterého můžeme něco podniknout. Děkuji. Pavlína.

Pro absolvování výletů je pro Vás důležitá městská doprava, která Vás dopraví na vlakové nádraží v Giardini Naxos. V Taormině ji provozuje ASM. Vlakem se potom dostanete na výlety do Messina, Catania, Siracusa, ... Určitě budete poznávat také vlastní Taorminu. Následně potom doporučujeme Gole Alcantara, Etnu a Syrakusy nebo Aiolské ostrovy. Z Taorminy ke Gole Alcantara jezdí Interbus. Zpáteční jízdenka Vás vyjde na € 5,10. Vstupenky stojí od € 7,00 do € 13,00 podle sezóny. Na Etnu se dostanete nejdříve vlakem Trenitalia do Catania za € 4,30 a odtud k lanovce pod Etnu autobusem AST - viz naše odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47. Syrakusy vlakem stojí € 9,00. Do Milazzo s přestupem v Messina se dostanete za € 6,90. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, jízdní řády a kallkulaci cen trajektů najdete na stránce Trajekty. Můžete samozřejmě podniknout i organizované výlety - viz Get Your Guide / Taormina.

# 19.10.2016, 15:15.
Zase otravujem. Je reálne sa dostať z letiska Trapani k Etne? S jedným prenocovaním cestou? Ďakujem za odpoveď. Anna.

To hodně záleží na tom, kdy na letiště v Trapani přiletíte. Ideální je se dopravit do Catania a následující den ráno jet na Etnu. Z letiště v Trapani jeďte autobusem za € 11,00 do Palerma k nádraží a odtud pokračujte autobusem SAIS Autolinee do Catania za € 13,50 také k nádraží. Ubytování hledejte na Booking / Catania. Ráno potom jeďte autobusem AST v 8:15 pod Etnu k lanovce. Zpět potom jede v 16:30. Viz odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47. Cesta v obou případech trvá dvě hodiny, proto se asi nevyhnete druhé noci v Catania. Pokud budete pobývat na západním pobřeží, bude pro Vás výhodnější si zakoupit na Etnu zájezd - Get Your Guide. Během 11. hodinového zájezdu navštívíte Etnu a Taorminu a budete to mít bez problému. Pokud jedete na Sicílii na 4 až 5 nocí, jak jste psala, získáte tím hodně času a uvidíte toho více než při individuálním výletě. Cenově to vychází levněji. Cesta z Palerma na Etnu a zpět Vás celkem vyjde sice na € 35,00 za osobu, k tomu ale musíte připočítat minimálně jedno ubytování.

# 17.10.2016, 08:17.
Pane Řehůřku, nevíte kolik chtějí přibližně za taxi? Že bychom z hotelu třeba jeli taxikem až k místu ubytování. Děkuji. Pavlína.

Taxi z letiště Fontanarossa do Taorminy Vás vyjde na € 90,00.

# 17.10.2016, 08:12.
Děkuji za odpověď a radu. Můžete mi ještě poradit, na které letiště v Catanii a kde koupit letenky? Dívala jsem se Pelikána a všude se do Catania Fontanarossa přestupuje. Že by nebyl let bez přestupu? Ten Interbus je hned u letiště? Děkuji. Pavlína.

V Catanii je letiště Fontanarossa. Přímo tam létá z Vídně Niki Luftfahrt, Air Berlin, Austrian Airlines. Na stránce Letenky je po zobrazení nabídky letů potřeba zrušit 1 a 2 přestupy. Přímé lety z Prahy provozuje SmartWings, ale až v létě. Interbus má stanoviště na letišti - viz naše odpověď ze dne 26.05.2015, 22:13.

# 14.10.2016, 13:00.
V lete roku 2017 by som chcela ísť s dvoma synmi na Sicíliu. Hlavne by sme chceli absolvovať výlet na Etnu a celý výlet by mal trvať 4 až 5 nocí letecky. Môžete mi poradiť? Požičať auto nemám odvahu. Letieť by som vedela z Bratislavy, Viedne, Budapešti, prípadne z Prahy. Možno by som chcela navštívi Cataniu a Palermo. Ďakujem za cenné rady a prajem všetko dobré. Anna.

Na 4 až 5 nocí doporučujeme letět do Catania a ubytovat se někde v jejím okolí - Booking / Catania. Z Catania jezdí ráno pod Etnu k lanovce autobus, zpět se potom vrací odpoledne. Z Catania potom zvládnete vlakem výlety do Taorminy a Syrakus. Autobusem do dalších míst, např. do soutěsky Alcantara. Doporučujeme si přečíst naši reportáž Sicílie 2006 a pročíst tyto Otázky a odpovědi týkající se Sicílie. Najdete tam většinu odpovědí. Potom se nás můžete opět konkrétně zeptat.

# 14.10.2016, 09:48.
Stále hledáme přes cestovku ubytování v Taormině, jak jste nám dopopručil, ale moc hotely nenabízejí. Mě osobně se líbí také nejvíce. Pokud bychom se rozhodli jet na vlastní pěst, můžete mi poradit kam letět a jak se dostat k ubytování, které bychom si zarezervovali přes Booking. Podotýkám, že ani jeden neumíme žádnou řeč, zvládli bychom to? Co myslíte? Děkuji. Pavlína.

V tomto případě leťte na letiště do Catania. Odtud potom jeďte autobusem Interbus za € 8,20 do Taorminy. Jezdí od 6:45 do 20:45 každou 45. minutu. Na místě je za 1:25. Ubytování hledejte na Booking / Taormina. Zvládnete to.

# 12.10.2016, 18:58.
Je nějaká cestovní kancelář, která nabízí v tuto dobu, tj. do konce října, kratší pobytový zájezd na Scílii do Taorminy? Děkuji za odpověď. Lucie.

Podívejte se na tyto zájezdy. Taormina: Caparena & Wellness Club, Grand Hotel Atlantis Bay, Villa Belvedere, Bay Palace. Giardini Naxos: Tysandros, Villa Linda, Residence Villaggio Alkantara, Niké, Villa Daphne. Ceny se pohybují od 11300,- Kč včetně letenky - Residence Villaggio Alkantara na týden. Levněji je v Giardini-Naxos než v Taormině.

# 11.10.2016, 12:44.
Chtěl bych jet na Sicílii 3. listopadu, dá se tam ještě koupat v moři a kde jsou nejlepší pláže? Děkuji moc za odpověď. Petr.

Na Sicílii je průměrná teplota mořské vody v listopadu 20 stupňů. Průměrné teploty vzduchu se pohybují od minimálních 14. do maximálních 19. stupňů. Jsou to samozřejmě průměrné teploty. Na začátku listopadu mohou být o nějaký stupínek vyšší, v případě moře asi ne. V případě vzduchu záleží na vývoji počasí. Vzhledem k teplotám vzduchu to však na koupání asi moc nebude. Každopádně říjen a listopad jsou nejdeštivější měsíce z pohledu objemu srážek. Nejkrásnější pláže jsou v okolí Taorminy, Cefalu, San Vito Lo Capo.

# 10.10.2016, 14:55.
Po letech plánování se konečně chystáme na Sicílii. Prosím, poraďte, v jaké části se ubytovat? Poletíme s cestovní kanceláří a chtěli bychom z místa, kde budeme ubytování, podniknout nějaké výlety. Budeme tam 7 až 10 dní. Poraďte, kde by to asi bylo nejlepší? Nevím místo. Jaká místa navštívit? Děkuji. Pavlína.

Předpokládáme, že teprve vybíráte zájezd a tedy potřebujete vědět, kam s tímto zájezdem letět a ubytovat se. Pokud jste ještě na Sicílii nebyli, potom doporučujeme oblast kolem Taorminy a Giardini Naxos. Jsou tam velice pěkné pláže a je to vhodné místo pro poznávání celého východního pobřeží Sicílie - Syrakusy, Catania, Etna, Tarormina. To lze zvládnout i místní dopravou. Pro vzdálenější výlety do centra Sicílie nebo na západ si potom můžete na místě zapůjčit auto - Pronájem aut. Hodně informací najdete v naší reportáži Sicílie 2006 a v otázkách a odpovědích.

# 02.10.2016, 15:16.
Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako sa dostaneme z Agrigenta do mesta Trapani. Ďakujem veľmi pekne. Magdaléna.

Z Agrigento do Trapani jezdí linka společnosti Salvatore Lumia. Od pondělí do soboty jezdí v 5:00, 8:55 a 13:10, v neděli v 15:00. Jízdenka stojí € 11,90. Cesta trvá 3 až 3,5 hodiny.

# 01.10.2016, 13:27.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostat z Castellammare del Golfo na letiště v Palermu veřejnou dopravou, a to dne 4.10.2016 brzy ráno? Letadlo odlétá v 9:15 hodin, tj. rádi bychom byli na letišti kolem 8. hodiny. Zjistila jsem, že jede autobus společnosti Russo v 6:15 hodin do Cinisi (7:10), případně do Terasini (7:05), ale už se mi nedaří najít spoj z těchto blízkých destinací na letiště. Bude možné případně v takto malých městech brzy ráno sehnat taxi? Lze objednat nějak dopředu a kolik taxi případně stojí? Preferuji ale autobus nebo vlak. Mnohokrát děkuji za vaše rady. Kateřina.

První autobus Autoservizi Russo z Castellammare del Golfo do Palermo odjíždí v 5:45. Na místě je v 7:15. Jízdenky se prodávají na Corso Garibaldi 20. Jízdenka stojí € 6,40. Z Palermo potom jezdí kyvadlová doprava Autolinee Prestia e Comande od 4:00 po půl hodině. Cesta trvá 50 minut. Jízdenka stojí € 6,30. Obě společnosti by měly mít stanoviště v Palermo na Piazza Carioli / Stazione Centrale.

# 30.09.2016, 20:22.
Cestujeme na dovolenku do Trapani 20.10.2016. Chcela by som sa opýtať, či viete o nejakej možnosti súkromnej plavby na niektorý z Egadské ostrovov pre 6 ľudí. Ďakujem pekne. Saša.

Bohužel konkrétní kontakt nemáme. Předpokládáme však, že v přístavu v Trapani bude možnost si pronajmout loď i s posádkou. Počítejte však s vysokou cenou. Na Egadské ostrovy jezdí také trajekty - viz Trajekty - Aegadian Islands. Odplouvají z Marsala a Trapani.

# 27.09.2016, 22:05.
Chci se zeptat, zda máte zkušenost s trajekty na Sicílii. Dá se jet z Villa San Giovanni do Messiny se společností Caronte Tourist a nebo delší cestu z Reggio di Calabria? Co byste doporučil? Děkuji předem. Standa.

Určitě doporučujeme jet trajektem z Villa San Giovanni s Caronte & Tourist. Z dálnice se držte zelených směrovek Sicilia a později také směrovek s logem společnosti Caronte & Tourist. Trajekt jezdí víceméně kyvadlově. Cesta je popsaná v naší reportáži Sicílie 2006, konkrétně v článku Ještě hlouběji na jih. Kalkulaci trajektu podle doby návratu a konfigurace vozidla si můžete spočítat na stránce Trajekty / Sicily.

# 24.09.2016, 23:35.
Pane Řehůřku, za týden se chystám na Sicílii a potřeboval bych poradit s dopravou do Údolí chrámů z Canatia. Našel jsem vlak z Catania do Agrigento, ale potom si už nejsem jistý, jak se dostanu k chrámům. Můžete mi prosím poradit? Případně nevíte o autoopůjčovně, kde není podmínkou kreditní karta? Předem velice děkuji za pomoc. Pavel.

Do Agrigento doporučujeme cestovat z Catania autobusem SAIS Trasporti. První autobus jede v 6:15. Jízdenka stojí € 13,40, zpáteční € 22,00. Jízdenku zakoupíte online nebo na Via d' Amico přímo před autobusovým nádražím. Autobus Vás zaveze na Piazzale Rossellini, odkud pokračujte autobusem TUA č. 1 směr Valle dei Templi. Jízdenka stojí € 1,10. Pokud pojedete vlakem, ten autobus zastavuje i na nádraží. Ohledně autopůjčovny viz naše odpovědi ze dne 13.09.2016, 13:17. - Benátky, 05.08.2016, 08:15. a 23.08.2016, 08:52.

# 21.09.2016, 08:48.
Pane Řehůřku. Tak jsme nakonec našli autobus sami také přes AST. Z nádraží přímo k lanovce Randazzo. Děkuji za tip. Michal.

Ptal jste se na dopravu k plážím v okolí Ragusa, proto jsme Vám dali informace ohledně dopravy k plážím v okolí Ragusa. Ohledně lanovky. Víme, že u Etny jsou v provozu dvě lanovky - Etna Sud z Rifugio Sapienza a Etna Nord z Piano Provenzana. První je kabinková, druhá sedačková. U druhé si nejsme jisti, zda má letní provoz. V Randazzo o lanovce nevíme. Z Catania od nádraží jezdí autobus AST přes Nicolosi k Rifugio Sapienza. Tato informace je uvedena v našich otázkách a odpovědích, např. ze dne 25.04.2016, 17:47.

# 19.09.2016, 10:22.
Pane Řehůřku, tak jako vždy, s tím lodním lístkem vše klaplo. Až na jednu maličkost. Lístek stál € 42,00 a z účtu mě bylo odečteno € 47,00. Rozdíl, tak jak píšete v jednom odkazu, mi nikdo nevrátil. Ale už jsem asi přišel o víc. Byl jsem 3 týdny na Sicílii a v Kalábrii. V jednom příspěvku jsem se dočetl, že někdo pochybuje o kvalitě dálnice A3 na jih Itálie, která se neplatí. Chtěl bych říci, že po dvou letech, kdy jsem tam zase jel, bylo uděláno neskutečné množství práce a dálnice je opravdu, až na pár úseků, které se dokončují, kvalitní a u nás by patřila mezi ty nejlepší. Proto, kdo chcete navštívit jih Itálie, jmenovitě Kalábrii, neváhejte a jeďte. Za dlouhou cestu dostanete odměnu v podobě nedotčené přírody bez hotelových komplexů, krásné a průzračné vody zejména v okolí Capo Vaticano a v neposlední řadě ochotu a vstřícnost místních lidí. Váš fanoušek Jiří.

Děkujeme Vám za cenné informace.

# 19.09.2016, 09:18.
Pane Řehůřku. Momentálně se nacházím na Sicílii. Někde jsem četl, že nejhezčí pláže jsou u Ragusa. Rád bych si to prověřil. Můj výchozí bod je Catania. Cestuji zde vlakem a autobusem. Máte nějakou radu, jak se tam dostat rychle a za rozumnou cenu? Vlakem směr Ragusa je to přibližně 4 hodiny. Ale dál k moři nevím a hlavně zpět je to hodně natěsno. Děkuji za radu. Michal.

Přímý autobus z Catania např. do Donnalucata provozuje společnost AST. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách nebo například na Donnalucata online. Počítejte však s tím, že i tato cesta zabere minimálně 3 hodiny.

# 18.09.2016, 09:37.
Vedeli by ste mi prosím poradiť, aké máme možnosti dostať sa z letiska Trapani do mestečka Trapani? Ide totiž o to, že doletíme v nedeľu okolo polnoci. Je možné, že by ešte premávali autobusy? A ešte prosím vás, ako to funguje s parkovaním? Máme prenajaté auto, ale napríklad také Palermo. Čítala som, že je tam veľký problém s parkovaním. Je teda lepšie nechať auto niekde na začiatku a ďalej sa prepravovať autobusom? Ďakujem. Lenka.

V 00:30 jede z letiště do Trapani autobus společnosti AST. Informace o parkování v Palermo najdete v odpovědi ze dne 02.04.2015, 17:21.

# 15.09.2016, 21:59.
Pane Řehůřku, chci Vás požádat o radu. V neděli 2.10. v 9:00 hodin ráno přilétáme do Palerma a potřebovali bychom se dostat do San Vito Lo Capo. Autobusové spojení se mi nepodařilo najít a auto si pronajímat na celou dobu pobytu - 7 dní - nechceme. Děkuji za odpověď. David.

Z letiště jezdí autobus Autolinee Prestia e Comande do Palermo na Stazione Centrale. Jedná se o kyvadlovou dopravu, která jede z letiště v 5:00, od 6:30 do 23:30 každých 30 minut a v 00:15. Jízdenka stojí € 6,30. Z Palermo potom jede do San Vito Lo Capo autobus společnosti Russo Autoservizi. Odjíždí z Piazza Cairoli, což je u Stazione Centrale. V San Vito Lo Capo má tři zastávky - Via Savoia, Via B. Fortitano, Via P. Mattarella. Z Palermo jede v 6:20 a 14:30 a jízdenka stojí € 9,40. Bohužel v neděli nejede. Itinerář využijete zřejmě při cestě zpět. V neděli doporučujeme jet z letiště do Trapani autobusem Segesta Autolinee. Autobus jede ve 12:30. Jízdenka stojí € 10,00. V Trapani je za 53 minut. Odtud jede autobus společnosti AST do San Vito Lo Capo v 16:05. V případě AST nejsou ještě jízdní řády na říjen.

# 14.09.2016, 20:16.
Předem velice děkuji za váš přínosný web z kterého čerpám cenné rady. Poprosila bych vás o radu, jak se dostat 21.9.2016 z letiště Catania do Giardini Naxos. Přílet má být ve 21:00 hodin. Budeme mít pouze příruční zavazadla, tj. neměli bychom se tedy moc zdržet. Přesná adresa ubytování je: Corso Umberto I 23, 98035. Podle mapy mi přijde, že je to blíž do Taormina. Pokud by jel nějaký vlak nebo autobus tam, můžeme zbytek cesty zvládnout taxíkem nebo i pěšky, když to bude do 3 km. Budeme mít jen batoh, takže by to neměl být problém. Velice vám děkuji! Kateřina.

Doprava z letiště v Catania do Giardini Naxos přímým autobusem je popsaná v odpovědi ze dne 25.08.2016, 21:31. Blízko Vašeho ubytování v Bed & Breakfast Sea Rainbow je zastávka Stazione FS. Bohužel poslední autobus jede ve 20:45. Dopravu tedy využijete s největší pravděpodobností při cestě zpět. Řešením může být doprava autobusem Alibus společnosti AMT na Catania Centrale. Autobus jezdí každých 25 minut a na Catania Centrale (Stazione FS) Vás zaveze za 20 minut. Jízdenka stojí € 4,00 a autobus jezdí do půlnoci. Na 19. září byla vyhlášena 24. hodinová stávka. Snad už bude 21. září vše vpořádku. Z Catania Centrale se do Giardini dopravíte vlakem Trenitalia za € 4,30. Nicméně poslední vlak jede ve 20:46, následující jede až ve 4:50 ráno. Pravděpodobně se nevyhnete taxi. Do Giardini stojí z letiště € 80,00, do Taorminy € 90,00.

# 14.09.2016, 16:17.
Děkuji za odpověď. Možná jsme se nepochopili. Návaznost na předešlou odpověď je pouze myšlenka, zda se vyplatí předprodej - obecně a ne v konkrétním případě. Já budu ubytován kousek od Milazza a váhám, zda lístky z předprodeje nebo přímo na místě. Děkuji. Jozef.

Obecně jsou lístky na trajekty stejně drahé jako na místě. Většinou je ale k ceně připočítán rezervační poplatek. To je ale většinou i při rezervaci vstupenek atd. Jsou samozřejmě výjimky. Touto výjimkou je například trajekt z Villa San Giovanni do Messiny. Lístky zakoupené dopředu jsou samozřejmě jistota, pokud jedete bez automobilu tak ve většině případů ne nutná, s automobilem většinou spíše nutnost, pokud chcete mít jistotu, že pojedete tím konkrétním trajektem. Opět jsou zde výjimky. Touto výjimkou je například opět trajekt z Villa San Giovanni do Messiny.

# 13.09.2016, 19:49.
Navážu na předchozí příspěvek. Chtěl bych v jeden den navštívit z Milazzo ostrovy Vulcano i Lipary a návrat zpět. Nikde v online nabídkách se tato možnost kombinace cest nenabízí, pouze u Liberty Lines to lze zadat jako jednotlivé cesty. Chci jet rychlolodí, jelikož trajektem bych byl více na moři než na ostrovech. Jsou opravdu lístky v předprodeji levnější? Jde o to, že kvůli počasí je lepší se rozhodovat spíše pár dní před výletem. Prosím ještě zodpovědět jednu otázka. Lístky na lanovku Rifugio Sapienza se nedají koupit předem na internetu? Děkuji. Jozef.

Pokud navazujete na otázku ze dne 08.09.2016, 16:21., musíme opakovat to, co neustále opakujeme. Naše odpovědi jsou vždy platné k datu odpovědi a jedná se o odpovědi na otázku, u které je odpověď připojena. V tomto případě se jednalo o trajekt z Villa San Giovanni do Messiny. V tomto konkrétním případě je trajektový lístek zakoupený online levnější než na místě. Pokud se podíváte na jízdní řády na stránce Trajekty - Aeolian Islands, zobrazí Vám to hned v přehledu jednotlivých spojů i dobu jízdy. Cesta z Milazzo na Vulcano 45 minut, z Vulcano na Lipari 10 minut a z Lipari do Milazzo 60 minut je přibližně poloviční než trajektem. V současné době nelze zakoupit jízdenky na lanovku na Etnu online. Tato možnost se připravuje na Funivia Etna - Biglietti online.

# 08.09.2016, 16:21.
Super, super, super. Děkuji za informaci. Ještě maličkost. Dá se přijet k trajektu na blind nebo raději ho mám dopředu rezervovat? Hodina až dvě čekání nehraje roli. S pozdravem Dušan.

Trajekt mezi Villa San Giovanni funguje jako kyvadlová doprava. Jak přijedete, řadíte se do fronty. Někdy je minimální, někdy větší. Ve většině případů jedete trajektem, který je přistaven. Jízdenku není nutné kupovat dopředu. Pokud si jízdenku zarezervujete přes stránku Trajekty, obdržíte voucher, na základě kterého si vyzvednete na pokladně na místě jízdenku platnou v případě odjezdu pro zvolený den. Nese to s sebou samozřejmě výhody. Jízdenku uhradíte online už v České republice, neutratíte tak část hotovosti nebo kreditu na kartě během dovolené. Současně obdržíte nižší cenu než na místě. Jízdenka obsahuje i povinný Eco Pass. Viz reference v odpovědi ze dne 13.09.2015, 19:17.

# 07.09.2016, 07:09.
Mala by som predsa ešte jednu otázku. Prílet máme 22.9. o 14:40 do Trapani. Potrebovali by sme sa dostať do Palerma. S autobusy Terravision je možné ísť v 15:30 a potom až o 20:00. Vedeli by ste mi prosím poradiť ešte nejaké iné spojenie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný deň. Ivana.

V tomto případě můžete jet kombinací autobusů AST a Segesta. Kyvadlová doprava AST Vás doveze za € 3,00 do Trapani, odkud potom jede autobus Segesta za € 9,60 do Palerma.

# 06.09.2016, 18:50.
Děkuji za odpověď na dotaz ohledně dopravy z Palerma na Lipari. Mám ještě jednu otázku. Rozhodli jsme se přespat v Milazzo a na Lipari odjet druhý den - tedy 17.9. Našla jsem odjezdy z Milazzo pouze v 7:00, 9:00 a 18:30 se Siremar. Od jiných společností jsem jízdní řády nenašla. Je možné si lístky na trajekt koupit u vás? Jedná se o 17.9. z Milazzo na ostrov Lipari a 2.10. z Vulcana do Milazzo pro dvě osoby. Děkuji. Eva.

Přímo u nás si jízdenky zakoupit nemůžete. Na naší stránce Trajekty - Aeolian Islands je srovnávač, přes který objednávku můžete realizovat. Spolupracujeme s ním už dlouho a zatím máme hodně kladných ohlasů. Hodně našich čtenářů si už jízdenky přes tento srovnávač zakoupilo a plavbu uskutečnilo. Ve Vašem termínu 17.9.2016 odplouvají na Lipari trajekty v 6:00, 7:00, 7:30, 8:30, 9:00, 12:15, 13:20, 14:00, 16:00, 17:00 a v 18:30. Pokud povezete na ostrovy auto, budete odkázaná jen na trajekty v 7:00, 9:00 a v 18:30. Zpět z Vulcano do Milazzo 2.10. jich jede téměř dvacet, ale už jen dva, které vezmou auto - v 7:05 a v 16:20.

# 05.09.2016, 00:18.
Jak se dostat s obytňákem 6,5 metru dlouhým a 3,1 metru vysokým na Sicílii? Ať brouzdám po internetu jak chci, s autem to snad nejde. Myslel jsem, že z Reggio di Calabria do Messina to nebude problém, ale asi je. Děkuji za informaci. Dušan.

Přímo z dálnice směřují na Sicílii směrovky s nápisem Sicilia. Jeďte z Villa San Giovanni do Messiny. Spojení najdete na stránce Trajekty - Sicily. Zadejte termíny, osoby a rozměry. Zobrazí Vám to cenu. Spojení probíhá kyvadlově nonstop.

# 29.08.2016, 20:29.
Prosím o vyhledání možných spojů autobusů, vlaků a jejich cen. Přiletíme 8.9.2016 do Palerma na Punta Raisi a chceme se dostat do hotelu Addaura Residence Congressi. Adresa: Lungomare Cristoforo Colombo 4452, Mondello, 90149. Přiletíme kolem 16:00 a odlétáme 20.9. brzy ráno. Hotel musíme opustit kolem 5:00 ráno. Děkuji předem. Marie.

Z letiště jeďte autobusem společnosti Prestia e Comande a vystupte na zastávce Viale Alcide de Gasperi. Autobusy jezdí po půl hodině. Jízdenka stojí € 6,00. Odtud pokračujte autobusem AMAT a vystupte na Lungomare Cristoforo Colombo / Roosevelt. Jízdenka stojí € 1,40. Autobusy AMAT jezdí od 6:00, na cestu zpět tedy doporučujeme taxi.

# 25.08.2016, 21:31.
Pane Řehůřku, ještě bych se vás ráda zeptala, zda je nutné kupovat si jízdenku na autobus z letiště Catania do Giardini Naxos předem? Dále potom, zda existuje přímý autobus do Giardini Naxos nebo je nutné přestoupit na vlak? Děkuji. Hana.

Z letiště Fontanarossa v Catania jezdí autobus skupiny Interbus do Giardini Naxos přímo. Jízdenka stojí € 8,20 a autobusy jezdí od 6:45 do 18:45 po půl hodině, další ještě v 19:45 a 20:45. V Giardini Naxos je za 1. hodinu a 15 minut. V Giardini Naxos jsou celkem tři zastávky - Via Dalmazia, Chiesa San Giovanni a Stazione FS. Jízdenku je možné zakoupit na pokladně nebo v autobuse. Je možné ji také zakoupit online na Buscenter se slevou. Jízdenka potom stojí € 7,50. Vzhledem k četnosti autobusů není nutné jízdenku kupovat dopředu. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 24.08.2016, 07:48.
Zkraje chci poděkovat za váš zajimavý portál o Sicílii. Věděl byste přibližnou cenu taxi z letiště v Catanii do Taorminy? Děkuji. Pavel.

S Radio Taxi Catania Vás to vyjde na € 90,00. Taxi si můžete objednat také přes Get Your Guide. Cena začíná na € 99,00, pojedete pohodlným Mercedesem, budete mít garantovanou cenu a taxi bude vázané na Váš let, tzn. neřešíte případné zpoždění.

# 23.08.2016, 16:35.
Příští rok máme zaplacené v červnu letenky do Trapani na 7 dní. Syn našel ubytování u moře ve Valderice. Přílet je přibližně v 15:30. Jak se dostaneme z Trapani do Valderice? Je nějaké autobusové spojení z Trapani? Děkuji. Daniela.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST do Trapani. Jezdí kyvadlově, ve Vašem čase v 16:30, 17:30, ... Z Trapani pokračujte autobusem stejné společnosti do Valderice. Ve Vašem čase jede v 17:35 a 20:05. Jízdní řády budou samozřejmě příští rok jiné. Najdete je na výše uvedených stránkách.

# 23.08.2016, 08:52.
Příští týden se chystáme letecky na Sicílii do Catania a chtěli bychom si tam půjčit auto. Problém je, že všechny půjčovny požadují kreditní kartu, nikoliv debetní kartu. Máte nějaký tip, která půjčovna akceptuje také debetní karty, resp. je s touto kartou problém a auto nám nepůjčí? Velmi děkuji za odpověď. Jitka.

Toto je zaběhlá praxe prakticky ve všech zemích. Nicméně máme informace, že občas si šlo auto na debetní kartu půjčit - USA, Jihoafrická republika. Nelze však na to spoléhat. V podmínkách je vždy uvedená kreditní karta. Doporučujeme si kartu vyřídit. Auto si můžete výhodně půjčit přes Rental Cars s českým webem a českou podporou.

# 19.08.2016, 17:56.
Mohla bych se zeptat, zda jste absolvovali výstup na Stromboli se společností Magmatrek a v případě že ano, jaké jsou Vaše zkušenosti včetně názoru na obtížnost této cesty? Děkuji. Martina.

Výstup jsme neabsolvovali, v době kdy jsme Stromboli navštívili, byly naše děti ještě malé pro takový výstup. Jedná se o výstup podobný túrám ve vysokohorském prostředí umocněný vysokými teplotami v letním prostředí. Je třeba mít dobrou fyzickou kondici a samozřejmě dobré vybavení - především obuv. Obtížnost trasy je těžké definovat. Je to individuální záležitost. Pokud běžně zvládáte vysokohorské túry, nebude Vám výstup dělat žádný problém.

# 16.08.2016, 16:54.
Chcem sa Vás opýtať na spôsob dopravy. Prilietame do Trapani v nedeľu 4.9.2016 vo 23:15 hodín a z Vašich odpovedí na stránke som sa dočítal, že do centra Trapani sa môžeme dostať so spoločnosťou AST, posledným autobusom o 00:30 hodín. Chcem sa u vás uistiť, že v tento deň autobus pôjde tiež. Chcem sa Vás však ďalej opýtať na cestu z centra Trapani do centra Palerma ráno 6.6.2016 a následne na spôsob dopravy z centra Palerma do San Vito Lo Capo 8.8.2016. Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Michal.

Tento autobus AST z letiště v Trapani do centra Trapani v pondělí 5.9.2016 v 00:30 podle jízdního řádu jede. Z Trapani do Palermo jezdí společnost Segesta Autolinee. Autobusů jezdí během dne hodně, jízdenka stojí € 9,60. Z Palermo do San Vito Lo Capo Vás zaveze autobus společnosti Autoservizi Russo. Jízdenka stojí € 9,40. Autobusy jezdí tři za den. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 15.08.2016, 15:01.
Nejdříve bych ráda poděkovala za Vaše skvělé stránky, moc mi pomáhají. A teď Vás trošičku zdržím, moc se omlouvám. Poradil byste mi spojení z letiště v Palermo do města Trappeto? Budeme na letišti ve všední den kolem 22:00 hodiny večer. Dostaneme se tam nějakou kombinací vlaků nebo autobusů? Nebo případně, na kolik výjde taxi? Moc Vám děkuji předem za odpověď. Jitka.

Ve Vašem čase se už zřejmě do Trappeto veřejnou dopravou nedostanete. Vlaky Trenitalia jezdí do Trapetto z Piraineto, první však až ráno v 7:45. Jízdenka stojí € 3,10. Autobusy Autoservizi Russo jezdí do Trapetto z Terrasini, první však až ráno v 7:00. Jízdenka stojí € 2,90. Do Terrasini by Vás taxi mělo přijít přibližně na € 25,00. Do Piraineto by Vás vlak měl přijít přibližně na € 1,00 (nevíme ale, zda již funguje), taxi na přibližně € 15,00. Taxi do Trappeto by Vás mělo přijít přibližně na € 40,00.

# 12.08.2016, 11:18.
Chcela by som vás požiadať o radu ohľadom transferu z letiska Trapani. Letíme do Trapani 28.8. s príletom o 23:15. Bývať budeme v Castellammare del Golfo. Viete mi prosím poradiť, ako sa najrýchlejšie a pokiaľ možno aj za prijateľnú cenu dostať z letiska na miesto? Plus ešte jedna otázka. Na našich cestách sme zástancami požičania cestného skútra miesto auta. Myslíte si, že je to tam sa skútre v pohode, čo sa týka poznávania ostrova a podobne? Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady. S pozdravom Petra.

Přiletíte hodně pozdě. Bohužel o žádném přímém spoji nevíme. Ve 23:30 a 00:30 jezdí autobusy AST do Trapani. Tady si doporučujeme zajistit ubytování - Booking / Trapani. Z Trapani potom jezdí do Castellammare del Golfo přímé autobusy AST, ale až ve 13:30, 14:15 a 18:00. Ráno v 8:00 hodin jede přímý regionální vlak Trenitalia. V Castellammare del Golfo je v 10:05.

# 11.08.2016, 21:42.
Chystáme se koncem příštího týdne na dovolenou na Sicílii, konkrétně do Noto Marino, hotel Club Eloro. Chtěli bychom se zeptat, zda je v blízkosti půjčovna aut / motorek, případně kterou byste nám doporučili? Nechceme pro tento účel využívat služeb cestovní kanceláře. Děkuji. Renata.

O půjčovně přímo v Lido di Noto nevíme. Je tam několik ubytovacích zařízení, která spolupracují s autopůjčovnou Auto Center Avola. Jejich seznam najdete na výše uvedených stránkách. Těch agentur se kterými spolupracují místní podnikatelé je více. Jedna turistická agentura by měla být i v blízkosti Hotel Club Eloro. Pronájem aut zajišťuje i samotný hotel.

# 08.08.2016, 13:11.
Ve středu letíme na Sicílii s přistáním v Catanii v 15:20. Potřebujeme se dostat rozumně do Messiny. Poradíte nám nějaký rychlý spoj? Děkuji. Jana.

V 16:10 jede do Messiny z letiště přímý autobus společnosti SAIS Autolinee, další jede v 17:10.

# 07.08.2016, 09:29.
Chceme letět 15. srpna na Sicílii na letiště Catania, kde si chceme půjčit auto a přejet do Catania autem, kde jsme ubytovaní asi 7 km od letiště. Chceme si půjčit auto na 7 dní a procestovat Sicílii. Můžete nám doporučit, kde si půjčíme auto za dobrou cenu, nebo jaké jsou rozdíly v půjčovnách aut? Máme obavy, že na letišti budou auta na půjčení drahá. Nemáte přehled, zda je lepší si půjčit auto ve městě nebo na letišti? Případně bychom jeli z letiště taxíkem a auto si půjčili ve městě. Ceny za taxi jsou přijatelné? Děkuji za radu. V. Z Pelhřimova.

V tomto případě by mělo být cenově jedno, zda si půjčíte auto na letišti nebo ve městě. Nicméně na letišti může být menší nabídka než ve městě z důvodu větší poptávky. Půjčit si auto na letišti je samozřejmě výhodnější z důvodu následné dopravy. Doporučujeme si auto zarezervovat přes Rental Cars. Je to srovnávač ze stejné skupiny jako Booking. Nabídne Vám srovnání většiny nabídek v dané lokalitě, často mají zvýhodněné nabídky typu druhý řidič zdarma, plná nádrž atd. Veškeré informace jsou také v češtině a co je důležité, mají i technickou podporu, která komunikuje v češtině. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že to tak skutečně funguje. Na výše uvedených stránkách si můžete nechat na vybraný automobil zobrazit nabídku jak na letišti, tak ve městě. Mezi letištěm a městem funguje kyvadlová doprava AMT za € 4,00. U taxi počítejte s částkou € 20,00 až € 30,00 podle místa v Catania.

# 05.08.2016, 08:36.
A ještě jeden dotaz, snad poslední. Píšete, že nejlevnější je půjčit auto až na letišti. To znamená, že je lepší nic předem nebookovat a prostě si vyhlídnout půjčovnu po příletu a řešit to na místě? Marie.

Psali jsme, že je levnější půjčit si auto na letišti než ve městě. Pro Trapani to platí obecně. Samozřejmě si pro Váš termín zkontrolujte ceny v obou lokalitách. Určitě doporučujeme si auto rezervovat a dopředu se seznámit se všemi podmínkami, případně dokonfigurovat příslušenství. Z našich zkušeností doporučujeme Rental Cars. Je to srovnávač, tzn. obdržíte nejlepší cenu a kvalitu v dané lokalitě, stránky jsou i v češtině a mají hlavně telefonickou podporu i v češtině. Jsou ze stejné skupiny jako Booking a často obdržíte speciální nabídky typu - druhý řidič zdarma, auto s plnou nádrží apod.

# 05.08.2016, 08:15.
Ještě jednou pane Řehůřku velice děkuji za vaši odpověď. Měla bych ještě jeden dotaz. Poprvé v životě si budeme půjčovat auto a někde jsem se dočetla, že při půjčení musí hlavní řidič předložit pas. Což je problém, protože přítel pas nemá. Je to opravdu nutné nebo stačí občanský průkaz a řidičský průkaz? Už tak si zařizujeme kreditní kartu, protože údajně jiné platby neakceptují a teď ještě tohle. Děkuji moc za vaší odpověď! Marie.

Podle platné legislativy je cestovním dokladem pas nebo občanský průkaz. Toto by měly dodržovat všechny země Evropské Unie včetně zemí, které mají s Evropskou Unií v tomto směru zvláštní dohodu. Pro půjčení auta potřebujete platný řidičský průkaz a další doklad totožnosti, což je např. cestovní doklad. Je to samozřejmě o tom, že když v autopůjčovně narazíte na člověka, který nebude občanský průkaz akceptovat, tak bude problém. Stejně tak obecně autopůjčovny požadují kreditní karty na jméno řidiče, máme však informace, že se automobil vypůjčil i na debetní kartu nebo na kartu spolujezdce. Jsou obecná pravidla, ale realita může být občas jiná. Doporučujeme si automobil vypůjčit přes Rental Cars. Je to prověřený srovnávač ze skupiny, ve které je např. Booking. Na vybraný automobil si nechte zaslat nabídku a potom zavolejte na technickou podporu, která je i v češtině a na vše se přesně zeptejte ve vazbě na tu konkrétní půjčovnu a automobil. Pokud pak na místě nastane jakýkoliv problém, můžete zavolat na zmiňovanou technickou podporu a problém řešit.

# 05.08.2016, 07:35.
Moc Vám děkuji za odpověď. Cenu za lanovku a jeep jsem viděla, máme v plánu i několik jiných výletů, a proto jsme přemýšleli nad tím, jít nahoru pěšky a trochu ušetřit. A ještě bych se zeptala, je reálné dojít nahoru a dolů a stihnout zpáteční autobus? Četla jsem, že je to přibližně na 5 hodin. Ještě jednou moc děkuji a přeji pěkný den. Monika.

Pěšky je možné samozřejmě vyjít, máte na to ale necelých šest hodin ve vazbě na jízdní řád autobusu. Čas, za jak dlouho vyjdete nahoru a sejdete dolů je ale individuální podle kondice, počasí, atd. My doporučujeme vyjet lanovkou a zbytek dojít pěšky. Naopak džípem jet nedoporučujeme. Ten úsek je velice atraktivní a vychutnáte si ho jen pěšky. My jsme to šli s malými dětmi a cesta tam a zpět včetně lanovky nám trvala přibližně 4,5 hodiny. Nahoře jsme se prošli kolem vedlejších kráterů. Nahoru na plošinu od lanovky jsme šli necelé 1,5 hodiny.

# 02.08.2016, 15:28.
Na konci září budeme bydlet v hotelu Capo dei Greci poblíž města Sant Alessio Siculo a chtěli bychom si udělat výlet na Etnu - autobusem k dolní stanici lanovky a potom pěšky. Na stránkách Interbus jsem našla v sekci exkurzí autobus s odjezdem v 7:30 od zastávky u hotelu a návratem v 18:00 za € 31,00 Bohužel nevím, zda je to jen cena autobusu nebo i něco jiného. Nevíte prosím, zda je i jiná možnost, jak se z okolí hotelu dostat k lanovce nebo co nejblíže Etně? Předem Vám moc děkuji za odpověď. Monika.

Můžete jet vlakem Trenitalia za € 5,10 do Catania Centrale. Odjíždí v 6:29 a v Catania je v 7:46. Odtud potom autobusem AST v 8:15 pod Etnu. Viz naše odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47. Ve Vámi uvedené exkurzi je jen cena za dopravu. Máte tam přímo uvedeno, že za lanovku a jeep se platí extra a cena je přibližně € 60,00.

# 30.07.2016, 13:26.
Jak se dostaneme z letiště v Catanii do Stazzo? Děkuji za odpověď. Lucie.

Známe jen řešení autobusem AMT Alibus na Catania Centrale za € 4,00 a odtud vlakem Trenitalia do Guardia / Mangano / S. Venerina za € 3,10. Odtud je to ale ještě pěšky do Stazzo 3 km. Řešením může být taxi z letiště, Catania Centrale nebo z Guardia.

# 29.07.2016, 10:42.
Chtěla bych vás požádat o radu. V září se chystám na 7 dnů na Sicílii. Vzhledem k tomu, že letadlo mi přistane v Palermu, ráda bych strávila první tři dny právě v tomto městě a potom se přesunula blíž k moři. Uvažuji mezi letovisky Cefalu a San Vito Lo Capo. Které letovisko byste mi spíše doporučil? Jde mi o odpočinek na pláži, krásné moře, ale současně i o možnost procházení se po večerech typickými sicilskými uličkami a nasávání atmosféry. Dále bych se vás chtěla zeptat, jak se nejjednodušeji dostat z Palerma do San Vito? A jezdí ze San Vito nějaké autobusy do vámi doporučovaného Zingaro? Lze se z lokalit San Vito, Palermo, Cefalu dostat v rámci jednodenního výletu veřejnou dopravou k Etně? Předem moc děkuji za radu. Magda.

Z pohledu moře a pláže bychom doporučili San Vito Lo Capo. Z pohledu historického centra, uliček a procházek bychom doporučili Cefalu. Z Palermo do San Vito Lo Capo jezdí autobusy společnosti Russo Autoservizi za € 9,40. Do Zingaro se dostanete kombinací autobusů stejné společnosti. Ze San Vito Lo Capo do Castellamare za € 6,40 a z Castellamare do Zingaro za € 3,20. Etna je hodně daleko, bez zapůjčení auta - viz Pronájem aut - to na jednodenní výlet není. Doporučujeme úterní organizovaný výlet z Palerma na Etnu s odpolední zastávkou v Taormině - viz Get Your Guide. Doporučujeme i další výlety - viz Get Your Guide / Palermo.

# 28.07.2016, 12:16.
Čas odjezdu na dovolenou, při které chci na pár dní navštívit i Sicilii, se blíží. Mám proto na Vás ještě pár dotazů ohledně platby za trajekt. Předpokládám, že zakoupím lístek přes vaši stránku Trajekty. Na e-mail dostanu po zaplacení z platební karty tzv. voucher? Chápu to tak správně? A na místě v přístavu si pak vyzvednu lodní lístek? Děkuji moc za Vaše odpovědi. Váš stálý klient Jiří.

Ano přesně tak, obdržíte voucher, na základě kterého si na pokladně vyzvednete lístek. Ten budete mít už uhrazený z karty v ČR včetně Eco Pass. Zpětná vazba na tuto konkrétní transakci je v odpovědi ze dne 13.09.2015, 19:17. Trajektový lístek si můžete objednat na stránce Trajekty - Sicily.

# 27.07.2016, 17:42.
Narazila jaem na odkaz na Váš e-mail a potřebovala bych zjistit pár informací o Sicílii. Pojedu z Brna autem, a ráda bych věděla, odkud by mohl být nejlevnější trajekt na Sicílii? Děkuji moc. Barbora.

Jeďte trajektem z Villa San Giovanni do Messiny. Z dálnice jsou tam už směrovky směr Sicilia. Cena se odvíjí podle velikosti automobilu a doby, za kterou se budete vracet zpět. Viz Trajekty - Sicily. Doporučujeme si také přečíst naši reportáž Sicílie 2006 a kapitolu Ještě hlouběji na jih.

# 27.07.2016, 15:14.
V neděli odlétáme na Sicílii, přiletíme po půlnoci. Pravděpodobně budeme muset využít taxi. Jaká je prosím Vás cena taxi služby? Jedná se o letiště Vincenzo Florio a cesta bude do města Marsala. Děkuji. Libor.

Z letiště v Trapani do Marsala Vás taxi vyjde na € 55,00. Od 22:00 do 6:00 se účtuje příplatek ve výši € 6,00. Jedná se o služby společnosti Antonio Fiorino. Standardní taxi by mělo vyjít na cenu pohybující se kolem € 30,00 + případnou noční přirážku (nástupní sazba je € 3,00 a cena za kilometr € 1,50). Počítejte však raději s tou vyšší cenou.

# 27.07.2016, 13:09.
18.8.2016 přiletíme na letiště v Trapani a musíme se dostat do pronajatého domku v Grotte. Můžete mi poradit cestu? Tam máme zapůjčené auto do 25.8.2016. Potřebuji na řízení mezinárodní řidičský průkaz? Poradíte mi, která místa máme navštívit v okolí? Děkuji za odpověď. Bronislava.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem za € 11,00 do Palerma. Vystupte na vlakovém nádraží Palermo Centrale. Odtud pokračujte autobusem Cuffaro za € 9,00 do Grotte. Nenapsala jste časy. Autobusy Terravision jezdí po celý den, autobusy Cuffaro jen ve 14:00. V jiných čase se budete muset dopravit se stejnou společností do Agrigento a odtud do Grotte vlakem Trenitalia nebo autobusem SAL.

# 21.07.2016, 14:44.
Existuje autobusový spoj Palermo - Taormina a zpět v jednom dni? Děkuji předem za odpověď. Andrea.

O přímém spoji nevíme. Jezdí spoje do Catania nebo Messina a tady je třeba přestoupit na autobus do Taormina. Schůdnější ředšení je cestovat vlakem. V 5:00 jede z Palermo Centrale vlak Trenitalia do Catania Centrale, kde je v 7:50. Odtud potom pokračuje v 8:00 vlak do Taormina / Giardini, kde je v 8:45. Pokud přestup nestihnete, z Catania jezdí těch vlaků hodně. Jízdenka na tento spoj stojí € 15,00. Zpět potom můžete jet v 16:02 do Messina Centrale, kde je v 16:49 a odtud pokračovat v 17:13 do Palermo Centrale, kde je ve 20:00. Jízdenka na tento spoj stojí € 14,30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Z Giardini do Taormina se dostanete autobusem skupiny Interbus za € 1,90. Jezdí jich hodně. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.07.2016, 15:47.
Vracím se znovu do Trapani a ještě mě chybí navštívit chrám v Segestě. Jaké jsou možnosti cesty tam a zpět autobusem? Děkuji za odpověd. Petr.

Z Trapani do archeologického parku v Segesta jezdí autobusy společnosti Tarantola Bus. Z Piazza Montalto jezdí autobusy v 8:00, 10:00, 14:00 a 18:00, v Segesta jsou za 40 minut. Jízdenka stojí € 4,00, zpáteční € 6,60. Zpět jezdí autobusy v 7:10, 9:20, 13:10, 16:10. Pro Vás přichází tedy v úvahu spoj v 8:00 hodin tam a ve 13:10 nebo v 16:10 zpět. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.07.2016, 18:50.
Chcel by som sa opýtať. Ak pôjdeme z letiska v Trapani do San Vito Lo Capo, kde sa kupujú lístky na autobus? A platí sa aj za batožinu? Neviete koľko približne stojí lístok? Je to priamy spoj bez prestupu? Zastávka je viditeľne označená niekde hneď pred letiskom? Ďakujem. Marek.

Na letišti Trapani se jízdenky na autobus AST kupují přímo v autobuse. Podle přepravních podmínek může cestující přepravovat zdarma zavazadlo do rozměrů 50x30x20 cm a do hmotnosti 10 kg. Za větší nebo těžší zavazadla se musí zakoupit jízdenka. Maximální rozměr je 40x60x80 cm. Každý cestující může přepravovat maximálně dvě zavazadla. Podle tarifu by jízdenka měla stát přibližně € 6,00. Spoje jsou s přestupem v přístavu v Trapani. Někdy je doba mezi spoji 5 minut, někdy i 30 minut. Zastávka je vlevo od Terminálu. Letiště v Trapani je malé, bez problému to najdete.

# 14.07.2016, 13:50.
Chystáme se na Sicílii do Grotte. Chtěla bych se zeptat, jak se tam nejlépe dostaneme s Prahy. A co je tam zajímavé vidět? Na internetu jsme toho moc nenašli. Děkuji. Hezký den. Kateřina.

Z Prahy letecky do Catania nebo Palermo. Z letiště kyvadlovou dopravou na Catania Centrale resp. Palermo Centrale. Odtud potom vlakem Trenitalia s jedním přestupem do Grotte. Kromě několika pěkných kostelů, je na Grotte asi nejzajímavější nedaleké archeologické naleziště s prehistorickými jeskyněmi. Nicméně hlavním místem této oblasti je Agrigento a jeho Údolí chrámů.

# 14.07.2016, 08:15.
Pane Rehúrek, chcela by som opýtať, ako sa najrýchlejšie a najlacnejšie dostaneme z Catania na Etnu? Ďakujem za odpoveď. Dáša.

Viz naše odpověď ze dne 25.04.2016, 17:47.

# 11.07.2016, 09:13.
Pane Řehůřku, od 6. do 11.10.2016 letíme s přítelem na Sicílii. Prvních pět dní budeme mít půjčené auto. Potřebujeme se z Trapani dostat do Catania a potom zpět. Na dalších pět dní máme v plánu bydlet v Trapani a odtud už cestovat autobusy a trajekty po okolí. Chtěla bych se zeptat, zda musíme jízdenky na trajekt Trapani - Favignana koupit předem, nebo stačí až v den, kdy bychom chtěli jet, a zda je autobusové spojení v těchto místech (Trapani, Palermo) spolehlivé. Děkuji. Marie.

Jízdenky na trajekt pro osoby stačí zakoupit až před odjezdem. Autobusové spojení je spolehlivější, čím méně lokální je autobus. Tzn. spoje mezi velkými městy jsou spolehlivější než místí linky mezi vesničkami. Je to ale jih itálie, vždy počítejte s nějakou rezervou nebo záložním řešením.

# 10.07.2016, 11:19.
Letíme na dovolenou na Sicílii a nechci si tam půjčovat auto. Jaké je dopravní spojení místními autobusy po ostrově? Je spolehlivé a fungule nějaký jízdní řád mezi různými městy? Děkuji. Irena.

Na Sicílii funguje hodně autobusových společností. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách přepravců. Většina je zmiňovaná v těchto našich otázkách a odpovědích. Tam hledejte další informace. Méně spolehlivá je místní přeprava mezi vesničkami, spolehlivější jsou spoje mezi velkými městy. Nejspolehlivější je vlakové spojení na páteři podél pobřeží Palermo - Messina - Catania.

# 09.07.2016, 17:48.
Chystáme se příští týden na Sicílii k Syrakusám. Chtěla bych se zeptat. Nevíte, zda existuje nějaká stránka, kde by bylo možné zjistit, jaký je aktuální výskyt medúz na sicilských plážích, případně na kterých plážích se nacházejí ochranné sítě? A dále jsem se chtěla zeptat, zda stojí za to výlet vlakem například z Nota do Ragusa, zda by to bavilo děti? Děkuji. Pavla.

Bohužel o takové stránce nevíme. Občas zveřejňují aktuální zpravodajství o výskytu a pohybu medůz na Il Meteo. Co se ochranných sítí týče, víme o tom, že v roce 2014 proběhly experimentální instalace v lokalitách Lampedusa, Favignana a Ustica. V roce 2015 proběhly instalace na ostrovech Lipari, Salina a Vulcano. O dalších instalacích na Sicílii nevíme. Co se výletu vlakem týče, nevíme kam je směrovaná otázka. Pokud se vlastní cesty týče, je to víceméně cesta stejným rázem krajiny téměř dvě hodiny. Cíl cesty je moc pěkné historické město. Pokud něco z tohoto Vaše děti zajímá, potom je to asi bavit bude.

# 08.07.2016, 16:36.
Chcem sa opýtať na autobus priamo z Taorminy do Catanie na letisko, keď lietadlo letí v 7:00 hodín ráno na Slovensko s prestupom. Jedná sa o sobotu, prípadne bežný pracovný deň v týždni. Malo by to byť v mesiaci september. Prípadne, aké sú iné možnosti autobusových spojov? Lístok na letisku v Catanii do Taorminy sa kupuje priamo v autobuse? Ďakujem. Zuzana.

Cesta autobusem z Taorminy do Catania na letiště trvá 1,5 hodiny. Znamená to, že byste musela vyjet přibližně mezi třetí a čtvrtou hodinou. V tuto dobu o žádném spoji nevíme. Řešením je jet autobusem skupiny Interbus ve 20:45 v pátek, na letišti je v 22:10. Jízdenka stojí € 8,20. Jízdenky se kupují na pokladnách. Jejich seznam je uveden na výše uvedených stránkách. Taxi Vás vyjde na € 80,00.

# 08.07.2016, 10:43.
Chtěla bych poradit, jak se dostaneme veřejnou dopravou z Taorminy, kde jsme ubytovaní na Etnu? Děkuji. R.

Víme jen o možnosti vlakem Trenitalia do Catania a odtud autobusem AST pod Etnu. Autobusem skupiny Interbus do Catania už odjezd na Etnu v 8:15 nestihnete. Na Etnu se pořádá z Taormina i řada organizovaných výletů - viz Get Your Guide.

# 08.07.2016, 10:19.
Chcela by som sa opýtať, či je potreba kúpiť si dopredu lístky na loď na ostrov Favignana pre 4 osoby. A ak viete poradiť, cez akú stránku? Ďakujem. Veronika.

Není to nutné, trajektů jezdí denně hodně. Pokud však chcete mít jistotu itineráře, doporučujeme to. Pokud tam nejedete jen na výlet, ale budete tam pobývat, potom je to nutností na cestu zpět, kdy budete vázaná dopravou na letiště a odlet. Jízdení řády a možnost rezervace najdete na stránce Trajekty.

# 07.07.2016, 20:23.
Pane Řehůřku, měla bych doufám poslední otázku. Je možné si pronajmout auto v Trapani, pokud mám jen kartu, na které jsou uloženy mé peníze? Nebo musím mít kartu, na které jsou peníze vypůjčené? Děkuji za odpověď. Markéta.

K pronájmu auta je potřeba mít kreditní kartu. Toto je podmínka většiny autopůjčoven na světě. Pokud kreditní kartu nemáte, doporučujeme si zařídit Citilife od Citibank (nově Reifeisenbank). Tato karta Vám navíc z každého nákupu ušetří 2%. Doporučujeme auto zapůjčit přes Rentalcars, kde podle našich zkušeností najdete nejlepší nabídky v dané lokalitě, většinou s minimální spoluúčastí u pojištění a hlavně mají telefonickou podporu v češtině i slovenštině.

# 05.07.2016, 21:40.
Mám prosím jednu otázku. V neděli letíme do Trapani. Přílet je ve 23:15. Autobus do Trapani snad stihneme, ve vašich diskuzích píšete, že autobus staví v Trapani na vlakovém nádraží. A potom v přístavu Trapani Porto. Jelikož nemohu najít zastávku na mapě, nevím si rady, kde vystoupit. Ubytování máme na adrese Piazza Principessa Jolanda 13, 91100, Trapani, Sicily, Italy. Prosím, poradíte mi? Děkuji moc za ochotu. Dále se chci zeptat, jaká je asi přibližná cena vypůjčení skútrů nebo zda se spíše vyplatí automobil? Jsme dva dospělí a jedno dítě. Děkuji. Markéta.

Z Vašeho ubytování je to blíž k přístavu než k vlakovému nádraží. Pronájem skútru se pohybuje od € 20,00 na den. Záleží samozřejmě kam chcete cestovat. Na delší vzdálenosti je lepší si pronajmout auto. To samozřejmě doporučujeme i v tomto případě, kdy máte dítě. Ceny viz Pronájem aut.

# 01.07.2016, 22:23.
V červenci plánujeme dovolenou v Palermu a hlavně jeho okolí. Nemáme řidičský průkaz, tak nás zajímá, zda jsou v Palermu a případně v Castellammare del Golfo nějaké lepší půjčovny kol. Děkujeme za odpověď. Pavla.

V Palermo doporučujeme Bikecity, v Castellammare del Golfo Ebike Sicily.

# 01.07.2016, 18:34.
Jsem studentka z Prahy a chtěli bychom s mým mužem jet na Sicílii, tak na dva týdny. Mohl byste nám doporučit nějaký hotel nebo známé místo, kde bychom mohli na pár dní přespat? Většinu času bychom chtěli bydlet na pláži. Myslíte, že je to bezpečné? Děkujeme! Kristýna.

Moc nerozumíme Vašemu dotazu. Pokud je Vám jedno, kde na Sicílii budete, jde Vám o atraktivní lokalitu a pěknou pláž, potom doporučujeme Giardini Naxon na východě nebo San Vito Lo Capo na západě. Vám vyhovující ubytování najdete podle zadaných parametrů a termínu na portále Booking / Giardini Naxos a Booking / San Vito Lo Capo. Pokud však chcete bydlet na pláži ve stanu nebo pod širákem, pak toto nedoporučujeme. V Itálii je kempování ve volné přírodě zakázáno, hrozí Vám vysoká pokuta a bezpečné nocování to také moc není.

# 30.06.2016, 07:59.
Ještě jeden dotaz na dopravu na Lipari. Přiletíme do Palerma v 11:10 a odtud pokračujeme do Milazzo a dále trajektem. Je lepší si objednat nocleh v Milazzo a pokračovat na Lipari až druhý den ráno nebo jsme schopni stihnout trajekt večer? Poslední trajekt mě ukazoval čas 18:30 hodin. Děkuji mnohokrát za odpověď. Eva.

Z letiště Palermo jeďte kyvadlovou dopravou Prestia e Comande na Palermo Centrale za € 6,30, zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Cesta trvá přibližně 50 minut. Z Palermo Contrale pokračujte vlakem Trenitalia do Milazzo. Vlaky jedou ve 13:06 (16:08), 14:05 (16:56), 15:06 (18:02), 16:05 (18:30). Jízdenka stojí € 11,30. Z Milazzo odjíždí trajekty na Lipari v 17:45, 18:30, 18:45 a 19:30. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Aeoliand Islands.

# 29.06.2016, 19:46.
Vážený pane Řehůřku, moc Vám děkuji za radu! Chtěl bych se Vás ještě zeptat, jak se dopravit z Via Villa Rosato do Centra Palerma a zpět. A z Via Villa Rosato na pláž do Modela a zpět. Existuje také něco jako vícedenní jízdenka? Budeme cestovat autobusy 5 dní. Děkuji. S pozdravem Pavel.

Jeďte zmiňovaným autobusem č. 645 na Stadio, což je jeden z dopravních uzlů. Odtud pokračujte autobusem č. 101, který Vás zaveze do centra Palerma. Na Spiaggia di Mondello se dostanete autobusem č. 645 opačným směrem a na Margherita di Savoia / Monte Ercta přestupte na autobus č. 544, který Vás zaveze k pláži. Jízdní řády a mapy najdete na AMAT. Standardní jízdenka na 90 minut stojí € 1,40. Jízdenka na 1 den stojí € 3,50, na 2 dny € 5,70, na 3 dny € 8,00, na 4 dny € 10,20, na 5 dnů € 12,50, na 6 dnů € 14,60 a na týden € 16,80.

# 28.06.2016, 21:21.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Měl bych ještě dotaz. Nevím, zda mohu zde nebo přímo na Vaší stránce? Zajímalo by mě, zda jsou tyto údaje reálné: jízda čistého času necelých 13 hodin - když zvážím, tak ušetřit € 75,00 kvůli 3,5 hodinám se myslím vyplatí. Myslíte, že je trasa dobře sjízdná nebo se nevyplatí projíždět městy? Nikam nespěcháme, máme dovolenou tři týdny, chceme si i cestu užít. Měl bych ještě dotaz. Jak jsem již psal, plánujeme jít na Stromboli a nechat auto ve městě Milazzo. Celkem mám strach tam někde nechat stát plné auto věcí. Nevíte, zda jsou tam nějaká hlídaná parkoviště a kolik stojí? Nebo zda se tam dá zaparkovat někde, kde to bude alespoň trochu bezpečné? Předem děkuji za odpovědi. Přeji pěkný večer. David.

Trasu od Tarvisio po Gemona jezdíme běžně, je v naprosté pohodě. Od Gemona po Portogruaro ale přes San Vito a dále do Ravenna jsme jeli v roce 2002 - Za sluncem přes půl Evropy. Doporučujeme spíše trasu přes Udine a Palmanova na SS14 a po ní až do Mestre. Z Ravenna do Terni po SS3bis běžně jezdíme. Tady doporučujeme od Rieti po SS4 do Říma a po obchvatu se napojit na SR148 do Latina a dále po SS7 se připojit na dálnici u Caserta. Trasu máme projetou také v roce 2002 - Daleko domů na sever. Od Salerno na jih se už dálnice neplatí. Parkování v Milazzo viz naše odpověď ze dne 02.06.2015, 20:36.

# 27.06.2016, 22:48.
17.7.2016 odlétáme na Sicílii do Trapani. Našla jsem transfer z letiště do Trapani, společnost AST, ale nedokážu na jejich stránkách najít, kde jsou zastávky autobusu - lokalita. Děkuji. Kačka.

Autobus AST z letiště do Trapani má tři zastávky - Paceco, Trapani (u vlakového nádraží), Porto (přístav).

# 27.06.2016, 13:52.
Plánujeme, už ani ne za týden, jet autem na Sicílii. Chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti, zda je rozumné vyjet 1.7. teď v pátek. Abychom nestáli v koloně více něž jeli. Ještě bych se chtěl zeptat, zda neznáte nějaké stránky - anglicky, nebo i italsky pokud to bude intuitivní, kde mohu zjistit ceny dálnic mezi různými úseky? A poslední dotaz, četl jsem hodně diskuzí na téma Stromboli. Je podle Vás možné jít až v vyhlídce na vrcholu bez průvodce nebo na to nemáme ani myslet? Děkuji za Váš čas. David.

Termín 1.7. a 2.7. je jeden z nejhorších prázdninových termínů. Pokud máte možnost odjezd posunout, potom to doporučujeme. Pokud ne, snažte se alespoň vyjet co nejdříve. Vše o italské autostrádě včetně cen mýtného najdete na Autostrade. Vystoupat na vrchol Stromboli doporučujeme pouze s průvodcem. Tento výstup je možné objednat např. přes Magmatrek.

# 27.06.2016, 12:45.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostanu k lanovce na Etnu z města Mascali. Děkuji. Iva.

Autobus AST na Etnu odjíždí z Catania v 8:15. Na místě je v 10:15. Zpět potom jede v 16:30, na místě je v 18:20. Spojení z Mascali do Giarre nebo Riposto, které mají na půl cesty mezi sebou společnou železniční zastávku zajišťuje společnost Autolinee Buda. Bohužel první autobus jede až v 7:25 ráno. Nevíme kde budete přesně bydlet, je možné že to zvládnete pěšky nebo taxi. Vlak Trenitalia potom jede z Giarre / Riposto v 5:40, 6:10, 6:42. Na místě v Catania je za 20 až 30 minut podle spoje.

# 27.06.2016, 11:30.
14.7. přiletíme na letiště v Trapani kolem 14:30. Můžete mi prosím poradit spojení do Erice? A zda ten stejný autobus jede přes San Vito do Castellammare del Golfo? Děkuji moc za odpovědi. Markéta.

Z letiště v Trapani jezdí v této době do Erice autobus AST v 15:30 a v 17:30. Do Erice přijíždí na zastávku Valle Funivia v 16:25 resp. 18:25. Tento stejný autobus přijíždí do San Vilto Lo Capo v 17:30 resp. v 19:30. Do Castellammare del Golfo nejede. Ze San Vito Lo Capo jede autobus do Castellamare del Golfo stejné společnosti jen ve 12:15, na místě je v 15:10. Více spojů provozuje ze San Vito Lo Capo Russo Autoservizi - 5:45, 11:00, 13:00, 18:00.

# 27.06.2016, 09:22.
Prosím vás, chcela by som sa opýtať, či je nejaká reálna šanca dostať sa v nedeľu autobusom alebo vlakom do 16:30 hodín z Fondachello, prípadne Letojanni, do Trapani na letisko? Let mame v 18:25. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď. Ivana.

Potřebujete se dostat do Catania. Odtud Vám jede autobus SAIS Autolinee do Palermo v 7:30 (10:10) a v 9:00 (11:45). V závorce jsou uvedeny příjezdy do Palermo. Jízdenka stojí € 13,00. Z Palermo potom jede na letiště v Trapani autobus společnosti ve 14:00 (15:45) a v 15:00 (16:45). Jízdenka stojí € 11,00. Linku zajišťují autobusy společnosti Salemi. Dopravu do Catania bohužel v navazujícím čase kromě taxi neznáme.

# 26.06.2016, 21:05.
Píši vám ještě s dotazem, zda nevíte, jak se nejlépe dostat ze San Vito Lo Capo do Riserva Zingaro. Měl by tam jezdit autobus, ale nemůžeme nic najít. Stránky jsou většinou jen v italštině. Chystáme se z Palerma do San Vita a tam se budeme pohybovat pouze MHD. Rády bychom se jely podívat i do Scopella, ale tam by to už mělo jezdit lépe. Děkuji za váš čas a přeji pěkný den. S pozdravem Šárka.

Viz naše odpověď ze dne 21.05.2016, 11:12.

# 25.06.2016, 18:34.
Dne 30.6.2016 přiletíme do Palerma na letiště ve 13:35. Potřebovali bychom se dostat do Via Villa Rosato 20. Chtěl bych vás požádat o radu, jak se nejlépe na tuto adresu dostat? Zda použít vlak a potom kombinaci autobusu? Děkuji. S pozdravem Pavel.

Do 30.6.2016 je vlaková doprava v rekonstrukci. Doporučujeme autobusovou dopravu Autolinee Prestia e Comande za € 6,30. Vystupte na zastávce Via de Gasperi. Odtud jeďte autobusem č. 645 a vystupte na Del Fante / Villa Rossato. Jízdní řády najdete na AMAT. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Via Villa Rosato. Hotel Casena dei Colli je po pravé straně.

# 21.06.2016, 14:54.
V červenci přiletíme na letiště v Catanii a chtěla bych poprosit o radu, jak se dostat z letiště do Mascali - Fondachello, kde budeme ubytovaní. Našla jsem, že autobusy Etna Trasporti jezdí přímo z letiště do Taorminy a Giardini Naxos - jedou přímo tam nebo mají i zastávky cestou? Nebo jsem našla Alibus, který nás z letiště dopraví do centra a potom pokračovat vlakem do Mascali. Dostaneme se z Mascali do Taorminy a Giardini Naxos nebo se budeme muset pořád vracet do Catania a odtud potom pokračovat dál? A ještě, nevíte náhodou, zda v létě nejezdí nějaký autobus z Catanie do Scala dei Turchi? Tam bychom se rádi podívali, ale vlakem je to na celý den. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Autobus Etnatrasporti směřující do Giardini Naxos z letiště Fontanarossa mají zastávky jen v Catania na Via Archimede, Via Liberta a Piazza Michelangelo. Potom až v Giardini Naxos na Via Dalmazia, u Chiesa San Giovanni a potom na konečné u nádraží. Doporučujeme cestovat z letiště autobusem k vlakovému nádraží v Catania a odtud vlakem do Mascali. Do Giardini - Taormina můžete cestovat z Macsali přímo vlakem. Odtud potom funguje městská doprava ASM Taormina. Z Catania do Agrigento jezdí autobus SAIS Trasporti. Je to však stejně časově náročné jako vlakem. Z Agrigento jezdí autobus Autolinee Lumia do Realmonte, odkud musíte jít k Scala dei Turchi pěšky přibližně 3,5 km. Řešením je si na tento výlet pronajmout auto - viz Pronájem aut.

# 21.06.2016, 11:15.
Nemáte nějaký kontakt na individualní výlety po Sicílii? Budeme v Taormině čtyři osoby. Budeme tam s polskou cestovní kanceláří, která také pořádá výlety, ale individuální jsou lepší. Myslím konkrétně Etnu, Syrakusy, Lipary. Děkuji. Emil.

Náš tip je Get Your Guide.

# 16.06.2016, 09:48.
Děkuji za odpověď. Zajímalo by mě tedy, jak je pružná doprava v případě výletů do okolních měst a okolí. Název společnosti MHD po Sicílii by asi stačil. Děkuji. Markéta.

Viz naše předchozí odpověď - konkrétně. Nemáme časový prostor popisovat podrobně všechny oblasti Sicílie a jednotlivé společnosti, které v této oblasti operují. Je jich hodně. Podívejte se na tyto otázky a odpovědi týkající se Sicílie, kde jsou odkazy na velké množství různých dopravců v jednotlivých oblastech uvedeny.

# 15.06.2016, 20:40.
Pane Řehůřku, ráda bych se ještě zeptala, zda je zastávka autobusu Interbus do Giardini Naxos přímo na letišti? Děkuji. Hana.

Viz naše odpověď ze dne 26.05.2015, 22:13.

# 14.06.2016, 22:33.
Chtěla bych se zeptat na možnost dopravy ze stanice Messina Centrale, kam přijedeme vlakem, do místa odjezdu trajektu ve směru do Reggio di Calabria. Do Messina Centrale plánujeme dorazit 23.7. kolem poledne. Je možné jet nějakou městskou hromadnou dopravou? Děkuji za odpověď. Michaela.

V Messina provozuje městskou dopravu ATM Messina. Před Messina Centrale je zastávka tramvaje Repubblica, vystoupit musíte na Brasile. Tramvaj jede přibližně 15 minut. Uscita Lines má molo kousek před touto zastávkou. Jízdenka stojí € 1,20.

# 14.06.2016, 17:59.
Moc děkuji za odpověď. Bohužel přilétáme v sobotu 2.7. až v 19:35, takže žádný z těchto spojů nestihneme. Našla jsem ješte tyto stránky - Donnalucata - a z toho chápu, že je možnost jet i ve 22:00 hodin, je to pravda? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Ano. Pokud byste uvedla přesné datum a přesný čas, dostala byste také přesnou odpověď pro datum příletu, ve které by byly i autobusy Scicli. Není v naších časových možnostech vypisovat všechny možné varianty pro obecnou časovou informaci - červenec.

# 13.06.2016, 11:01.
V červenci letíme na Sicílii. Jede nás víc v různých letech. Máme zamluvená auta, ale dva lidi se k nám už nevejdou, takže bychom potřebovali poradit, jak se dopravit z letiště v Catania do Donnalucata nebo někam poblíž. Předem moc děkuji za odpověď. Jana.

Z letiště Catania jezdí do Donnalucata autobusy společnosti AST v pracovní dny v 9:15, 11:15 (i ve svátek), 13:45, 14:45, 16:15, 17:45 (i ve svátek) a v 19:45. Na místě je přibližně za 3 hodiny a cena jízdenky se pohybuje kolem € 10,00. Z letiště v Catania jezdí také autobusy společnosti Etna Trasporti do Marina di Ragusa, což je přibližně 10 km od Donnalucata. Autobusy odjíždějí ve 14:10 a 18:10, na místě jsou za 2 hodiny a 20 minut. Jízdenka stojí € 9,40. Těch 10 km potom pro ně můžete zajet jedním autem. Druhou variantou je jet z Catania Centrale vlakem Trenitalia s přestupem v Siracusa do Scicli. Jízdenka stojí € 9,90. Ze Scicli do Donnalucata je to také přibližně 10 km.

# 12.06.2016, 17:22.
V červenci máme při pobytu na Sicílii vyhrazen jeden den na Etně. Zvolila jsem trasu ze severu, z Piano Provenzano, kam přijedeme autem. Ale nevím jak dál. Dá se odtud dostat pěšky ke kráteru? Je zde jen jedna trasa? Mám obavu, abychom nebloudili a zda je možné pěší trasu zvládnout během jednoho dne. Děkuji. Eva.

Z Piano Provenzana vede k Etně také turistická trasa. Podívejte se na mapu v článku Oblast lávy, síry a popela. Je to pro zdatné turisty s dobrou turistickou výbavou a zkušenostmi. Nevíme však, zda už není nutné v současné době absolvovat trasu jen s průvodcem. Během jednoho dne to zvládnout lze, je to však individuální podle zkušeností a schopností. Pro běžnou turistiku doporučujeme Etnu navštívit od Rifuggio Sapienza. Různé organizované modifikace výletů k Etně najdete také na Get Your Guide / Etna.

# 12.06.2016, 17:10.
Chystáme se na Sicílii. Mohli byste nám poradit, jak s dopravou? Cestujeme bez cestovek, ale bohužel nemáme řidičský průkaz. Líbila by se nám Taormina nebo Messina, ale pokud máte tip na krásnou dovolenou spojenou i s turistikou, rádi si necháme poradit. Na válení u moře až tak nejsme. Děkuji za odpověď. Markéta.

Strategickým místem pro poznávání východní části Sicílie je Catania, pro západní části Sicílie Palermo. Do obou měst jsou přímé letecké spoje z České republiky. Do Catanie létá Smart Wings, do Palerma Vueling. Z hlediska pláží je na východním pobřeží jedno z nejlépe hodnocených míst Taormina a okolí, na západním pobřeží San Vito Lo Capo. Na Sicílii je samozřejmě možné se dopravit i pozemní cestou - kombinace vlaků a autobusů. Na místě je možné si Pronajmout auto nebo cestovat veřejnou dopravou, zakoupit výlety nebo poznávat Sicílii na vlastní pěst atd. Vaše otázka je moc široká, pokud ji položíte konkrétně, můžete se samozřejmě dále zeptat.

# 09.06.2016, 14:44.
Chtěl jsem se zeptat. Potřebujeme se dostat dne 4.8.2016 z letiště Trapani do Alcamo u moře a 11.8. nebo 12.8 z Alcamo do Trapani na letiště. Případně bychom byli rádi, kdybyste nám poradili nějaké vyhledávače spojů - autobusy nebo vlaky v této oblasti. Děkuji. Martin.

Do Alcamo Marina se dostanete kombinací autobusu a vlaku. Z letiště v Trapani jeďte do Trapani autobusem AST a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Castellamare del Golfo. Odtud jezdí do Alcamo Marina autobusy Autoservizi Russo. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 08.06.2016, 09:46.
Veľmi pekne ďakujem za vašu predchádzajúcu odpoveď ohľadom Sicílie. Chcela by som sa ešte opýtať, ak mi budete vedieť poradiť. Oplatí sa v meste Catania kúpa Catania Pass najmä, či sa môže využiť aj na prepravu na pláže v Catanii, resp. v jej blízkosti. Tiež návštevu ktorých pláži by ste v Catanii odporučili a ako funguje ich prevádzka? Sú verejné alebo súkromné - spoplatnené, prípadne v akej výške sa poplatok pohybuje? Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom Diana z Košíc.

Catania Pass využijete na městskou dopravu, tedy i na dopravu k plážím. Využijete ho také na linku Alibus z letiště do centra a na městskou část železnice Circumetnea. Pláže jsou v Catanii většinou veřejné a hodně přeplněné. U placených pláží - např. u Le Capannine se cena pohybuje € 4,00 za vstup a € 10,00 za sadu dvou lehátek a slunečníku.

# 08.06.2016, 07:55.
Byl bych Vám vděčný za radu, jak se nejlépe dostat z letiště v Palermu do San Vito Lo Capo. Přiletíme 24.9.2016 ve 20:40 hodin. Děkuji. Jiří.

V tomto čase doporučujeme sdílený shuttle bus společnosti Manita. Z letiště v Palermo odjíždí ve 22:00 a cesta trvá 1,5 hodiny. Cena za osobu je € 22,00.

# 07.06.2016, 16:54.
Dcera přiletí dne 16.6.2016 na letiště do Palerma. Jak se nejlépe má dostat do letoviska Campofelice di Rocella? A je lepší koupit jízdenku v Česku nebo až na místě? Děkuji za odpověď. Daniela.

Z letiště jeďte autobusem Prestia e Comande na nádraží Palermo Centrale. Autobus jezdí v 5:00 a od 6:30 do 23:00 po půl hodině, poslední jede v 00:15. Jízdenka stojí € 6,30. Jízdenky lze zakoupit v autobuse, v pokladně nebo online. Z Palermo Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Campofelice. Jízdenka stojí € 5,10. Jízdenky lze zakoupit v pokladně, v automatu nebo online. Jízdenky si zakupte na místě.

# 29.05.2016, 17:44.
Rádi bychom navštívili Giardini Naxos. Rádi bychom se zeptali, kde se dá zaparkovat auto a jakým spojem se následně dostat do Taorminy? Děkujeme. A.

Pro návštěvu města Taormina doporučujeme zaparkovat ve velkém parkovacím domě téměř u historického centra Taorminy. Parkoviště se jmenují Porta Catania a Lumbi. Více informací včetně ceníků najdete na Taormina Servizi Pubblici - Trasporti / Tariffe. Toto parkoviště doporučujeme i jako výchozí pro návštěvu Giardini Naxos. Autobusové spojení mezi Taorminou a Giardini Naxos zajišťuje Etna Trasporti. Jízdenka stojí € 1,90, zpáteční € 3,00.

# 28.05.2016, 21:56.
Chcela by som sa spýtať na možnosť prepravy verejnou dopravou z Catania do Milazzo. Ktoré spojenie je výhodnejšie, vlak alebo autobus? Poprípade prosím aj informáciu o mieste a časoch odchodov z Catania a o cene lístkov. Cestujeme v júli 2016. Ďakujem pekne. Diana z Košíc.

Spolehlivější jsou vlaky Trenitalia. S přestupem v Messina se tam dostanete za dvě až dvě a půl hodiny a € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je možné cestovat i autobusem Giuntabus, který nabízí kombinaci Catania - Messina se společností SAIS a Messina Milazzo se společností Giuntabus. Časově to vyjde stejně, finančně kolem € 14,00. Tento spoj je vhodný, když cestujete už z letiště Fontanarossa.

# 26.05.2016, 19:09.
Děkuji moc za Vaši odpověď. Ubytování jsme již vyřešili. Mohu Vás ještě poprosit o tipy na pláže po celé Sicílii? Děkuji moc! Petra.

Nejkrásnější pláže na Sicílii jsou v okolí Taorminy, především u Giardini Naxos. Dále na severozápadě v přírodní rezervaci Zingaro a u San Vito Lo Capo. Na jihu doporučujeme pláže u Eraclea Minoa.

# 24.05.2016, 18:49.
Letíme z manželkou na Sicílii do Catania s příletem 4.6.2016 v 18:00 hodin. Jak by bylo nejlepší se z letiště dostat na sever ostrova do místa Oliveri? Budeme tam 11 nocí. Je možné potom z tohoto místa cestovat vlakem? Je to spolehlivé a bezpečné? Děkuji. S pozdravem Peter.

Z letiště jeďte autobusem AMT Alibus na vlakové nádraží za € 4,00. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Oliveri s přestupem v Messina Centrale za € 9,40. Cestovat odtud můžete vlakem jak směrem na Palermo, tak směrem na Messina a dále na Taormina, Catania, Siracusa. Vlaky jsou spolehlivějším řešením než autobusy.

# 22.05.2016, 20:05.
Pane Řehůřku, mám na vás dotaz. Příští měsíc jedeme s manželem na Sicílii. Přiletíme v noci do Trapani a potřebovala bych poradit, kde se buď dá v noci u letiště ubytovat nebo jak se dostat do Palerma? Ještě by mě zajímalo, zda není lepší si na letišti půjčit auto a jet do Palerma autem, když tam chceme pobýt jen dva dny. Nevím si rady, jak to udělat, jelikož na letišti v noci nemůžeme být. Moc děkuji za radu. Věra.

Nepíšete kdy přesně v noci, tzn. nejsme schopni poskytnout konkrétní radu. Ubytování v blízkosti letiště Trapani najdete na Booking / Vincenzo F. Přímo do Palerma jede z letiště autobus za € 11,00. Poslední odjíždí ve 23:45. Poslední autobus AST do Trapani odjíždí v 00:30. Zda si půjčit auto nebo ne, hodně záleží na Vašem dalším itineráři. Nicméně pozdě v noci bude asi problém, autopůjčovny na letišti nefungují nonstop. Podívejte se na Pronájem aut - Itálie / Sicílie.

# 21.05.2016, 20:36.
Ačkoliv jsem se snažila co nejvíce pročíst váš web, tak i přesto mi to nedá a píši. V polovině června plánujeme cestu autem na Sicílii na přibližně 14 dnů a chtěli bychom poradit nějaké ubytování s vlastním sociálním zařízením a kuchyní. Jezdíme dvě dospělé osoby a náš psí parťák - yorkshire teriér. Děkuji moc za případné tipy a postřehy! Krásný zbytek dne. Petra.

Neposkytla jste nám dostatečné množství informací. Sicílie je velká. Místo ubytování závisí na tom, co tam budete dělat, zda budete na jednom místě u moře nebo budete po Sicílii cestovat a poznávat ji nebo kombinace obou. Doporučujeme se podívat na Booking / Sicílie, zatrhněte apartmány a domácí zvířata povolena, popř. další parametry.

# 21.05.2016, 11:12.
Lze se dostat veřejnou dopravou z Trapani do San Vito Lo Capo a do Riserva dello Zingaro? Na webových stránkách AST jsou spoje a jízdní řády nedostupné. Děkuji. Andrea.

Z Trapani jezdí autobusy AST do San Vito Lo Capo v 6:50, 8:35, 13:05, 13:50, 14:15, 18:05. Z přístavu jezdí o 5 minut dříve, v neděli nejezdí. Stránky normálně fungují. Do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro ze San Vito Lo Capo přímé spoje nejezdí. Víme o spoji do Castellammare del Golfo se společností Autoservizi Russo v 5:45 za € 6,40 a odtud v 7:30 do Zingaro za € 3,20 - od 15.6. Zpět však nemáme ponětí. Doporučujeme volit ze San Vito Lo Capo organizovaný výlet nebo si vypůjčit auto - Pronájem aut.

# 18.05.2016, 22:11.
Prosím o radu, jakým způsobem se dá dostat z vlakového nádraží v Catania do zábavního parku Etnaland - autobusem nebo vlakem? Děkuji Vám za odpověď. David.

Bohužel Etnaland je tak nějak pro návštěvníky, kteří mají auto. Nejbližší zastávka veřejné dopravy je železnice Circumetnea - Valcorrente. K Etnaladu je to odtud ještě 3 km. Taxi z Catania vychází za jednu cestu € 40,00 pro čtyři osoby. Když si půjčíte auto na jeden den, vyjde Vás na cenu od € 21,00 - viz Pronájem aut. Levnější je půjčovné na letišti, kam se dostanete městským autobusem.

# 16.05.2016, 21:52.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala na ubytování kolem Taorminy a tipy na dopravu právě z městečka Taormina. Chtěli bychom se podívat na Etnu, do Palerma, možná na Stromboli. Děkuji mnohokrát za rady. H.

Ubytování v okolí Taormina najdete na Booking / Taormina. Zadejte si svou konfiguraci a upravte filtry. Určitě najdete Vám vyhovující ubytování. Z Taormina se dostanete na nádraží v Giardini Naxos autobusem Interbus. Jízdenka Vás vyjde na € 1,90. Odtud se dostanete vlakem Trenitalia např. do Catania za € 4,30, do Siracusa za € 9,00 nebo na druhou stranu do Messina za € 4,30, Milazzo za € 6,90 a Palermo za € 14,30. Vlaky jsou víceméně nejspolehlivější doprava. Z Catania se dostanete pod Etnu autobusem AST. Trajekty z Milazzo na Aiolské ostrovy najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Organizované výlety z Taormina potom na Get Your Guide.

# 13.05.2016, 22:43.
Rádi bychom letos jeli na Sicílii autem. Kvalita silnice v úseku Neapol - Villa San Giovanni není údajně dobrá. Máte prosím s cestou zkušenosti? Jakou rychlostí a za jakou dobu se dá úsek projet? A je třeba se připravit na nějaké specialitky? Nebo doporučujete cestu raději trajektem? Děkuji. Hanka.

Jedná se o státní bezplatnou dálnici. Nikdy jsme s ní neměli problém i v době, kdy tam probíhaly rozsáhlé rekonstrukce. Kvalita, šířka a služby nejsou samozřejmě na takové úrovni jako u komerční dálnice. To by se ale mělo právě i tou rekonstrukcí změnit. Je to však vyváženo neplacením mýtného a krásnou horskou krajinou, kterou prochází. Dálnice je protkaná množstvím tunelů a viaduktů. V současné době probíhají stavení práce v úseku procházejícím Parco Nazionalle del Pollino a za městem Cosenza. Posledním velkým zásahem je úsek mezi Laino Borgo a Campotenese, jehož rekonstrukce by měla probíhat do konce roku 2016. Je to v již zmiňovaném úseku v Parco Nazionale del Pollino. Těch necelých 500 km od Neapole by neměl být problém projet za 5 až 6 hodin podle provozu.

# 13.05.2016, 15:48.
Prosím o radu, jak se dostat v neděli 12.6.2016 kolem 24. hodiny v noci z letiště v Trapani autobusem do centra Trapani. V jizdních řádech místní linky AST jsem nenašla žádné spojení nebo neumím hledat. Dále bychom potřebovali poradit, jak se dostat z města Trapani do Palerma. Pokud znáte odpověď, budeme Vám velmi vděčni. Děkujeme předem. Andrea.

Poslední autobus AST do Trapani jede z letiště v 0:30. Z Trapani do Palermo se dostanete autobusem společnosti Segesta.

# 12.05.2016, 18:25.
Pane Řehůřku, letíme v neděli 15.5. do Trapani. Přílet máme ve 23:15. hodin. Je možné si vyzvednout auto na letišti ještě ten večer? Děkuji. Helen.

Záleží, od které autopůjčovny budete mít automobil vypůjčený. Pokud si vyberete Pronájem auta přes výše uvedené stránky v uvedenou dobu, většinou Vám to nabídne automobily z autopůjčovny Firefly, která by měla mít otevřeno každý den od 8:00 do půlnoci. Stejně má otevřeno např. Budget. Nicméně výše uvedený systém hlídá otevírací doby u všech autopůjčoven.

# 05.05.2016, 14:49.
Pane Řehůřku, přiletím v neděli 15.5.2016 na letiště do Palerma a chtěla bych se odtud s přítelem přepravit na ostrov Vulcano, zde se zdržet dva dny, během kterých bychom chtěli navštívit Stromboli v noci. Můžete nám prosím poradit nejlepší dopravu mezi letištěm Palermo a přístavem Milazzo? A dále bychom se chtěli zeptat, zda vůbec v tomto období, mimo sezónu, již fungují výletní lodě pro noční návštěvy ostrova Stromboli a zda tyto plují i mezi Vulcanem a Stromboli nebo jen z Milazza na Stromboli? Jaká bude přibližná cena za dopravu a trajekt? Jsme studenti. Děkuji Vám velmi předem za odpověď! S pozdravem Tereza.

Doprava z letiště v Palermo do Milazzo je popsaná v odpovědi ze dne 25.04.2016, 20:12. Organizované výlety na noční Stromboli fungují i v květnu, i z Vulcano. Ceny trajektů najdete na stránce Trajekty - Sicily.

# 05.05.2016, 14:33.
Prosím o radu, jak se nejlépe autobusem nebo vlakem přepravit z Letojanni do Syrakus. Děkuji. Lucie.

Nejlépe se tam přepravíte vlakem Trenitalia s přestupem v Catania za € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.05.2016, 19:26.
Chcem sa opýtať, či jazdí na ostrov Vulcano nejaký trajekt z Tropea, pretože zatiaľ som nič nenašla. Máme 4 deti a chceli by sme to absolvovať rýchlejšie, nie s celým zájazdom. Ale zase aj cena je dôležitá, pretože dve z detí majú nad 10 rokov. Dá sa ísť na tento ostrov bez nejakej organizovanej skupiny a sprievodca? Chceme ísť len na neho, na tie ostatné ostrovy nie. Je potrebné brať aj auto alebo stačí pešo? Koľko vyjde cena dospelého na trajekt? Ďakujem za odpoveď. Mária.

Z Tropea jezdí jen turistické výletní lodě. O trajektu nevíme. Trajekty na Vulcano jezdí z Milazzo. Výlety na Vulcano je možné absolvovat pěšky. Z přístavu nahoru ke kráteru je to 3,5 km. Na druhou stranu ostrova 13,5 km. Výlety z Tropea najdete na Get Your Guide.

# 03.05.2016, 18:00.
Rezervovali sme si ubytovanie približne 3,5 km na juh od letiska Trapani na okraji Birgi Vecchi na jednu noc, pretože máme prílet na letisko Trapani o 23:15. Akým spôsobom sa dá dostať z letiska do Birgi Vecchi tak neskoro pred polnocou? Jediná možnosť bude taxi, alebo jazdí tým smerom nejaké autobusy aj v noci? Ak iba taxi, koľko to môže stať? Naša cieľová destinácia je San Vito Lo Capo. Musíme sa teda dopraviť na druhý deň späť na letisko a odtiaľ jede niečo do San Vito Lo Capo alebo musíme ísť z letiska do Trapani a až odtiaľ do San Vito Lo Capo? Ďakujem. Marek.

Vaše ubytování Lo Stagnone nabízí odvoz na letiště zdarma. S největší pravděpodobností nebude problém i s opačným směrem, popřípadě za poplatek. Zadejte požadavek přímo ve Vaší rezervaci. Autobusem se tam v tak pozdní dobu nedostanete. Autobusy AST do San Vito Lo Capo jezdí jak z letiště, tak z Trapani. Jíztdní řády najdete na výše uvedených stránkách - Orari. Ubytování v San Vito Lo Capo doporučujeme hledat na Booking / San Vito Lo Capo. V případě taxi je na tomto letišti nástupní taxa € 3,00 a cena za 1 km je € 1,50. Počítejte však s tím, že Vám naúčtují minimální taxu, která je € 14,50.

# 02.05.2016, 20:51.
Mám prosím dotaz. Jedeme v srpnu autem na Sicílii. Jsme z Náchoda. Prosím, jaká je nejbližší trasa a jaké jsou celkové poplatky tam i zpět? Děkuji. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Náchod - Ústí nad Orlicí - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Salerno - Villa San Giovanni - Messina a odtud po dálnici A20 na západ směr Palermo nebo po dálnici A18 na jih směr Catania. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 73,00. To samé při cestě zpět. Za trajekt - Sicily z Villa San Giovanni do Messiny s návratem do 90. dnů zaplatíte za obě cesty € 73,00 a mýtné na Sicílii podle směru maximálně € 10,10 (A20) resp. € 3,70 (A20). Pokud chcete výrazně ušetřit, můžete jet trasu, kterou jezdíme my, částečně mimo dálnice. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona, kde se na dálnici připojte. Z Mestre potom jeďte po SS309 do Ravenna a odtud po SS3bis přes Perugia do Orte. Z Orte už dále po dálnici na jih. V prvním úseku Gemona - Mestre zaplatíte na mýtném € 11,70 a v úseku Orte - Salerno € 21,80. Úspora je tedy € 39,50 v jednom směru, celkem € 79,00.

# 01.05.2016, 20:43.
Děkuji velmi za bleskovou odpověď. Mám ještě jeden dotaz, trošku bláznivý. Myslíte, že je hloupost se přemístit z letiště rovnou na vlakové nádraží a někde tam vyčkat na odjezd vlaku v 5:03? Nechce se nám hledat spaní a přejíždět kvůli pár hodinám, ale zase nevíme, jak je to bezpečné. Děkuji. Iva.

V tomto případě bychom zřejmě raději strávili noc na letišti a volili bychom variantu autobusem SAIS v 6:30 do Agrigento za € 10,30 a odtud vlakem Trenitalia ve 12:54 do Grotte za € 3,10. Na letišti se pravděpodobně o půlnoci vše uzavírá, ale např. toalety by měly být v provozu.

# 01.05.2016, 16:16.
Mám na Vás prosbu, dotaz. 3.7.2016 přiletíme do Catanie po 22. hodině a potřebujeme se dostat do městečka Grotte, asi 20 km od Agrigenta. Víme, že jede autobus, skoro každou hodinu, nebo vlak, ale až v ranních hodinách. Musíme tedy v Catanii přespat. Doporučíte nám levné ubytování v blízkosti odjezdu autobusu? Myslím, že jede přímo z letiště. Nebo vlakového nádraží? Případně, jaké spojení byste preferoval? Děkuji za odpověď a Vaše tipy. Iva.

Bohužel poslední autobus SAIS Vám jede z letiště ve 21:40. Na letišti moc levných možností ubytování nejsou. Doporučujeme jet do centra Catania, k centrálnímu nádraží. Doveze Vás tam autobus AMT Alibus, který jezdí do půlnoci. Jízdenka stojí € 4,00. Ubytování hledejte v blízkosti vlakového nádraží - Booking / Catania. Zadejte své parametry a podle mapy vyberte nejvhodnější ubytování. Ráno Vám potom jede vlak v 5:03 do Grotte (€ 10,20) se dvěma pořestupy - 6:31 Caltanissetta Xirbi a 6:45 Caltanissetta Centrale. Druhý přestup je bohužel natěsno - 5 minut, potom jede vlak až večer. Je zde však záložní varianta, v Caltanissetta zastavují autobusy směřující z letiště do Agrigento. Z Agrigento jedou do Grotte jen tři vlaky (12:54, 13:57 a 19:12). Pokud je čas 5:03 na Vás velmi brzy, potom doporučujeme se dopravit zpět na letiště a odtud jet autobusem do Agrigento a vlakem do Grotte. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 25.04.2016, 21:58.
Přiletíme na letiště do Trapani a chtěli bychom na Liparské ostrovy. Máme k dispozici jen 4 dny. Dostaneme se z Palerma lodí na ostrovy nebo prosím poraďte, kam se podívat na Sicílii a jakou zvolit dopravu. Děkuji moc za odpověď. Lenka.

Z Palerma na Aiolské ostrovy jezdí trajekty až od 20. června jednou denně vždy v 15:00 hodin. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Do té doby se tam dostanete jen z Milazzo. Čtyři dny jsou na cestování po Sicílii málo. Doporučujeme se zaměřit na západní část Sicílie, nejlépe s vypůjčeným autem - Pronájem aut. Tipy na cíle v této oblasti a odkazy na veřejnou dopravu najdete v těchto našich otázkách a odpovědích.

# 25.04.2016, 21:49.
Pane Řehůřku, na konci června 2016 plánujeme 12. denní cestu na Sicílii. Přiletíme do Palerma, ubytovaní budeme v San Vito Lo Capo a odlétáme z Catanie. Přemýšlíme, zda má smysl shánět ubytování ještě v jiných místech, abychom poznali co možná nejvíce z ostrova, nebo bude stačit vyrážet z těchto dvou destinací na jednodenní výlety? Děkuji za odpověď. Karel.

Pokud chcete pojmout Sicílii jako především poznávací dovolenou, doporučujeme si na letišti v Palermu zapůjčit auto - Pronájem aut - s vrácením v Catanii. V tom případě bychom volili ubytování v San Vito Lo Capo a v Catanii. V opačném případě, pokud budete cestovat veřejnou dopravou, je vhodné rozdělit pobyt na více míst.

# 25.04.2016, 20:12.
Díval jsem se, že kolem Marina v Tonnarella jede podle mapy vlak nebo alespoň jsou v mapě koleje vyznačeny a od Marina je to přibližně do jednoho kilometru. Prosím vás, jak moc je složité se dostat na vlak z letiště v Palermu? Přílet tam bychom mohli mít přibližně v 11:11 a potom odlet přibližně v 19:00. Na Sicílii také jezdí něco jako osobák a potom rychlíky? A zda to vůbec stojí v Tonnarella? Moc děkuji. Bronislav.

Ideální spojení by bylo z letiště vlakem na Palermo Centrale a odtud dále na východ. Do 30.6.2016 je však železniční spojení s letištěm v rekonstrukci. Doporučujeme tedy autobusovou dopravu společnosti Autolinee Prestia e Comande. Autobusy jezdí kyvadlově od 5:00 do 00:15. Zavezou Vás na Palermo Centrale za € 6,30. Z Palermo Centrale pokračujte vlakem Trenitalia, nejlépe až do Milazzo za € 11,30 v regionálním vlaku. Cesta trvá 3 hodiny. Z Milazzo potom zmiňovaným autobusem AST. Jsou zastávky i blíže Tonnarella, doprava by však byla komplikovanější. Nejlevnější doprava je regionálními vlaky - Regionale, Regionale Veloce.

# 25.04.2016, 17:47.
Chtěla bych se vás zeptat na to, jak se dostaneme na Etnu. Na konci července letíme s přítelem na Sicílii a konkrétně do Catania, kde budeme ubytovaní. Moc rádi bychom se chtěli podívat na Etnu. Neporadili byste mi nějakou hromadnou dopravou a odkud kam se dá zajet co nejblíže k sopce a potom jakými dopravními prostředky je nejlepší jet nahoru? Mockrát děkuji. Žaneta.

Z Catania jezdí pod Etnu k lanovce autobus společnosti AST v 8:15. Na místě je v 10:15. Zpět jede v 16:30, na místě je v 18:30. Jízdenka by měla stát do € 5,00, zpáteční do € 8,00. Autobus odjíždí z Piazza Giovanni XXIII, dále doporučujeme vyjet lanovkou. Z horní stanice potom ještě jezdí terénní autobusy. Dá se to už ale zvládnout pěšky. Poslední úsek od horního stanoviště terénních autobusů je možné pokračovat na vrchol jen s průvodcem. Doporučujeme si přečíst náš článek Oblast lávy, síry a popela. Na Etnu se lze vypravit i s organizovaným výletem - viz Get Your Guide.

# 23.04.2016, 22:20.
Chtěl bych se zeptat, zda se dá sehnat ubytování na Sicílii bez plánování děkuji. Petr.

Ano dá, ale je to složitější než např. v Chorvatsku. Hodně to také závisí na tom, v jakém termínu pojedete. V sezóně v oblíbených destinacích to může být problém. Doporučujeme si udělat itinerář a ubytování si minimálně vytipovat na Booking / Sicílie.

# 19.04.2016, 17:29.
V júli cestujeme na dovolenku na Sicíliu do Trapani. Ideme tri kamarátky. Chcem sa Vas spýtať. Je to bezpečná destinácia? Čomu by sme sa mali vyvarovať v rámci bezpečnej dovolenky? Ďakujem za odpoveď. S Pozdravem Alica.

Viz naše odpověď ze dne 15.03.2015, 14:54.

# 18.04.2016, 17:08.
Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat, zda je možné nechat si někde v Milazzo uschované kufry? Neradi bychom je s sebou tahali na jeden den na Stromboli. Nechat je ve vypůjčeném autě, byť na placeném parkovišti, se mi také nezdá rozumné. S pozdravem Lucie.

Úschovna zavazadel je přímo v přístavu. Zavazadla přijímají každý den od 9:00 do 19:00 a předávají od 8:00 do 20:00. Denní sazba je od € 4,00 do € 7,00 podle velikosti zavazadla. Úschovnu zavazadel mají i některé parkovací domy a také železniční stanice.

# 18.04.2016, 08:34.
Narazila jsem na vaše stránky na internetu. Mám prosím dotaz. Letíme v srpnu s rodinou do Catanie a potřebujeme se dostat nejlépe autobusem z letiště do Fontane Bianche. Jede z letiště přímý autobusový spoj? A jak se pohybují ceny? Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Eva.

Z letiště jeďte autobusem skupiny Interbus do Syrakus za € 6,20 a odtud vlakem Trenitalia za € 2,50 do Fontane Bianche. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.04.2016, 22:40.
Mám prosbu. Vyřizuji parkováni lodě v Marina Portorossa - Tonnarela. Prosím vás, z jakého letiště je lepší spojení do Mariny? Z Palerma nebo z Catania? A vlakem nebo autobusem? Moc děkuji. Bronislav.

Lepší spojení je z letiště v Catania. Přímo z letiště jezdí linka společnosti Giuntabus do Milazzo. V době od 1.4. do 31.5. jezdí autobusy ve 12:10 a 16:30, v době od 1.6. do 30.9.2016 jezdí autobusy v 10:20, 12:30, 16:30 a 18:45. Cesta trvá 1,5 hodiny a jízdenka stojí € 15,00. Při nákupu zpáteční jízdenky je sleva € 4,00, tedy zpáteční jízdenka je za € 26,00. Z Milazzo do Tonnarella se potom dostanete autobusem AST. Cesta trvá hodinu. Jízdenka by měla stát kolem € 3,00. Aktuální jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.04.2016, 07:59.
Mám na Vás poněkud konkrétnější otázku. Za necelé dva měsíce se chystáme na Sicílii a mimo jiné bychom se rádi podívali na Stromboli s tím, že bychom měli zájem o výšlap na tuto sopku. Až na vrchol, což je údajně možné pouze s průvodcem. Nejlépe i s nějakým nočním / večerním pozorováním sopky, prý to stojí za to. Můj dotaz zní, zda byste nám doporučil nějakou sicilskou společnost, u které by se dal takový zájezd zakoupit. Máme tedy zájem o ubytování na jednu noc na ostrově, dopravu tam i zpět a výšlap až na vrchol sopky. Pokud žádné takové balíčky zakoupit nejdou, poradíte nám, jak se co nejlevněji dostat ze Sicílie na Stromboli? Trajekt se nám zdá trochu drahý, tak bychom možná spíše upřednostnili lodě, které snad prý na tento ostrov také jezdí a vychází levněji a po nějakém průvodci na sopku bychom se mohli snad poohlédnout přímo na místě, co myslíte? Děkuji za jakoukoliv radu, velmi nám tím pomůžete. S pozdravem Lucka a Tomáš.

Víme jen o možnosti individuálního sestavení tohoto výletu. Dopravu a jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands, ubytování na Booking / Stromboli a průvodce od společnosti Magmatrek.

# 07.04.2016, 20:58.
Chcem poprosiť o radu. Priletíme 15.5.2016 do Trapani o 23:15. Ubytovanie máme od 16.5. v Casa Urso - Licata. Poradíte, ako sa tam autobusom dostať a keď by spoj išiel až ráno, či je možné stráviť ten čas na letisku alebo radšej v Trapani vo meste? Ďakujem. Zuzana.

Tak pozdě večer se dostanete jen do centra Trapani. Podle našich informací se letiště v Trapani uzavírá od 0:30 do 4:30. Aktuální informace však nemáme. Doporučujeme se ubytovat v blízkosti letiště - Booking / Vicenzo Florio. Ráno potom odjíždí z letiště v Trapani autobus společnosti Salvatore Lumia v 9:30 do Agrigento a na místě je ve 12:30. Jízdenka stojí € 11,90. Z Agrigento pak pokračujte autobusem společnosti SAL ve 13:15. V Licata je ve 14:15. Jízdenka stojí kolem € 4,00. Řešením může být zajet autobusem AST do Trapani (23:30, 00:30), tam se ubytovat - Booking / Trapani a ráno odjet zpět na letiště (6:20, 6:40, z přístavu o 5 minut dříve). Jízdenka stojí kolem € 3,00.

# 05.04.2016, 20:47.
Pane Řehůřku, po dvou letech se opět vracíme na Sicílii a proto jsem opět zavítala i na Vaše stránky. Letos poprvé plánujeme dovolenou zvládnout autem. Na cestě zpět bychom rádi využili trajekt. K tomu také směřuje můj dotaz - kdy je nejlepší koupit lístek na trajekt? Vracet se budeme v týdnu od 12. září a jsme poměrně flexibilní v odjezdu. Podle nynějších tarifů se pohybuje cena za dvě osoby a auto okolo € 113,00 jednosměrně bez sedadel nebo kabiny na trase Palermo - Neapol. Zvažujeme i trajekt Palermo - Livorno. Někde jsem četla, že je nejlepší cena, když se lístek kupuje v přístavu, ale zdá se mi to nějaké divné. Ještě dotaz ke kabinám - pokud se jedná o kabinu pro čtyři a my jsme jen dva, znamená to, že nám tam ještě dva lidi šoupnou? Děkuji mnohokrát za odpověď. Marta.

Na tuto vzdálenost bychom trajektový lístek doporučovali koupit dopředu. Na stránce Trajekty - Sicily jsou jízdní řády a cenové kalkulace. Z kombinací termínů a společností si vyberte nejvýhodnější spojení. Těžko odhadnout, zda v případě nákupu na místě se na trajekt dostanete. Pokud ne, nezbude Vám nic jiného než jet celou trasu autem. Trajektem z Messiny do Villa S. Giovanni odjedete určitě. Kabinu kupujete celou. Cena je stejná pro 2, 3 i 4 osoby.

# 05.04.2016, 20:39.
Měla bych ještě jednu otázku k tomu trajektu, když jsem si tam zadala, že bych chtěla odjet v neděli 10.4., napsalo mě to pak v rekapitulaci, že odjezd je ten de od 23:30 do 00:00. Tomu moc nerozumím. Jako že si koupím lístek a pak mám na to ho použít celý den? Je možné vidět někde jízdní řád? Pojedeme den autem a tak přesně nevíme v kolik tam budeme. Chceme vyjet v sobotu v 16 hodin a počítám den cesty, takže tam budeme v neděli v 16 hodin. Lístek musím koupit online nebo mohu až tam? A potom, dá se v Messina ubytovat ještě takhle pozdě? Ještě jednou děkuji. Lenka.

Lístek je samozřejmě možné zakoupit až na místě. Online rezervace v tomto případě má výhodu v tom, že získáte online slevu. Trajekty jezdí po 40. minutách. Jízdní řád najdete na Caronte & Tourist. Přečtěte si odpověď ze dne 01.02.2016, 16:22. Na rozdíl od trajektu doporučujeme ubytování vybrat a rezervovat dopředu - Booking / Messina.

# 05.04.2016, 09:16.
Za dva dny se chystáme na Sicílii a hodláme si půjčit auto přes Rental Cars. Z loňského roku nemám dobré zkušenosti z Mexika, kde nám v půjčovně nezafungovala kreditní karta a byly tak problémy s odečtením depozitu. Nemáte nějaké informace, zda podobné problémy s kreditními kartami nejsou i na Sicílii? V hotovosti bychom depozit nedokázali složit a bez auta bychom měli velký problém. Také Vás poprosím o informaci, jak je to s placením mýtného? Projíždí se přes nějaké mýtné brány nebo je nutné si zakoupit dálniční známku? Děkuji. Lucie.

Nemáme zprávy, že by byl na Sicílii nějaký problém s kreditními kartami. To, že nefunguje kreditní karta se však může stát kdekoliv. Podobnou zkušenost máme z Detroitu v USA. Porovnávač Rental Cars najdete na stránce Pronájem aut. Dálnice na Sicílii se platí stejným způsobem jako na pevnině. Na mýtné bráně si vyzvednete lístek a po sjezdu z dálnice na základě tohoto lístku mýtné uhradíte. Zpoplatněné jsou pobřežní dálnice. Severní dálnice A20 je zpoplatněna od Buonfornello (tady odbočuje dálnice A19 do Catania, která zpoplatněna není) po Messina Nord (€ 10,10), východní dálnice A18 je zpoplatněna od Messina Sud po Catania Nord (€ 3,70).

# 04.04.2016, 23:01.
Chtěli bychom za týden odjet přes Itálii obytným autem na Sicílii a nemohu najít vhodný trajekt, kde mě přepraví i auto. Tedy, pokud je možné vůbec toto auto přepravovat. Můžete mi prosím poradit odkud a kam je nejlepší se nalodit? A potom jak je to s kempy? Je lepší na noc zastavit v kempu nebo třeba někde na pláži, tedy pokud je to dovolené? Chtěli bychom jet do Catanie, Syrakus a Taorminy a jezdit třeba i na kole. Jen na Etnu. Mnohokrát děkuji za Vaše rady. S pozdravem Lenka.

Podívejte se na stránku Trajekty - Sicily. Doporučujeme trajekt z Villa San Giovanni do Messiny. Kempovat ve volné přírodě, tedy i u pláže, je v Itálii zakázané. Lze to jen se souhlasem majitele pozemku, prakticky tedy na vyhrazených místech pro kempování. Kempy najdete na Camping a Unicamping nebo také alternativní řešení na Camper Online - Sosta.

# 02.04.2016, 19:09.
Chtěl bych se zeptat na spoj z letiště v Trapani do Alcama. Děkuji moc. Broňa.

Z letiště jezdí do Trapani autobusy AST. Jedná se víceméně o kyvadlovou dopravu. Jeďte až do Trapani Porto. Odtud jezdí spoje společnosti Segesta Autolinee do Alcamo. Jezdí ve 12:15, 13:30, 13:45, 14:00, 18:00.

# 29.03.2016, 18:31.
V júli mame prílet na letisko v Trapani o 23:15. Nechceme si požičať auto ani vziať taxík. Chceli by sme sa dopraviť z letiska do Trapani autobusom alebo vlakom a následne z Trapani do San Vito Lo Capo. Kde nájdeme v Trapani zastávku, z ktorej odchádzajú autobusy do San Vito Lo Capo? Nefunguje stránka AST s odchody autobusov. V predchádzajúcich príspevkoch sme čítali, že prvý autobus do San Vito Lo Capo odchádza až po 6. hodine ráno a preto by sme sa chceli ubytovať na jednu noc v Trapani. Viete nám poradiť, kde sa ubytovať? Nepodarilo sa nám nájsť ubytovanie, kde by mali možnosť ubytovať sa aj v noci. Zofia.

Stránky AST fungují. Je možné, že Vám firewall blokuje nějakou komponentu. V případě, že jen nezobrazují jízdní řády ve Vašem termínu, je to způsobeno tím, že jízdní řády se v červnu mění a nové ještě nejsou k dispozici. Nicméně poslední autobus z letiště Trapani do San Vito Lo Capo jede v 17:30 a z centra Trapani v 18:05. Poslední autobus z letiště do Trapani jede ve 23:30. Železniční stanice je z letiště moc daleko. Jinak než taxi se z Trapani do San Vito Lo Capo tak pozdě v noci nedostanete. Řešením je se v Trapani ubytovat - Booking / Trapani a pokračovat v cestě ráno.

# 28.03.2016, 18:56.
Za 3 týdny se chystám na Sicílii a velice bych ocenila pár rad od Vás. Vaše stránka je úžasná a moc prospěšná. Přiletím do Trapani a chci přejet autem do Syrakus. Nevíte, kolik bude mýtné a kudy jet, aby byla cesta nejrychlejší? Dále se chci podívat na Etnu. Jak to zde probíhá? Dojede se na parkoviště k lanovce? Kam se dá nejvýše dostat a jak? Děkuji moc za odpověď a Váš čas. Aneta.

Vaše optimální trasa je následující: letiště Trapani - A29 - Palermo - A19 - Buonfornello - A19 - Enna - A19 - Catania - A18 - Siracusa. Na této trase se neplatí mýtné. Pod Etnou zaparkujete na parkovišti u lanovky. Odtud doporučujeme vyjet lanovkou a další trasu pak absolvovat pěšky na plošinu Torre del Filosofo. Odtud už můžete vystoupat na Etnu jen s průvodcem. Doporučujeme si přečíst článek Oblast lávy, síry a popela, kde je vše popsané. Automobil si doporučujeme zapůjčit už na letišti v Trapani. Vyjde Vás to levněji než ve městě. Podívejte se na stránku Pronájem aut.

# 27.03.2016, 19:34.
V červnu jedu na dovolenou na Sicílii. Jaké tam jsou dálniční poplatky? Děkuji. Milan.

Na Sicílii jsou zpoplatněné dálnice A18 a A20. Maximální poplatky za A18 od Messina Sud po Catania Nord jsou ve výši € 3,70 a maximální poplatky za A20 od Messina Nord po Buonfonello jsou € 10,10.

# 27.03.2016, 00:41.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště v Catania do Taorminy. 10. září přiletíme přibližně v 19:30 hodin. Děkuji. Jan.

Z letiště Fontana Rossa jezdí každý den (tedy i v sobotu), každou hodinu (45. minutu), od 6:45 do 19:45 přímý autobus do Taorminy společnosti Etna Trasporti. V neděli jezdí polovina spojů. Jízdenka stojí € 8,20. Cesta trvá 1:25. Bohužel autobus v 19:45 nestihnete. Od června však budou nové jízdní řády, zkuste to ještě prověřit na výše uvedených stránkách. Alternativním řešením je autobus AMT na Catania Centrale. Alibus jezdí až do půlnoci, ve Vašem čase v 19:50 a 20:15. Na nádraží je za 20 minut. Jízdenka stojí € 4,00. Z Catania Centrale se potom do Taorminy dostanete vlakem Trenitalia ve 20:46 za € 4,30. Je to poslední spoj. Na místě je ve 21:34. Jízdní řády se budou také měnit. V záloze je ještě Radio Taxi Catania. Do Taormina stojí € 90,00.

# 22.03.2016, 21:06.
Chystáme se s přítelem na 4. denní výlet na Sicílii a narazili jsme na Vaše webové stránky a proto jsme se rozhodli využít Vaši pomoci. Letenky máme zakoupené do města Trapani, kam přiletíme v neděli 3. dubna ve 23:15. Poté se ubytujeme v centru Trapani a druhý den ráno bychom rádi zahájali samotné prouzkoumávání ostrova. Chtěli bychom za čtyři dny stihnout samozřejmě navštívit co možná nejvíce nejzajímavějších míst. Mohli byste nám dát nějaké doporučení na výlety a rady? Je vhodné zapůjčit si auto a popřípadě kde? Nebo zda je lepší dopravovat se po ostrově autobusem? Přemýšleli jsme o výletu do do San Vito Lo Capo, Palerma, dále o městech jako je Erice, Segesta nebo Marsala. Jaké jsou vaše tipy a co bychom určitě měli navštívit? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Barbora.

Pokud máte na poznávání Sicílie 4 dny, potom auto určitě doporučujeme. Cestovat autobusem nebo vlakem s sebou přináší značné zdržení. Levněji zapůjčíte auto na letišti než ve městě. Podívejte se na naši stránku Pronájem aut - Itálie / Sicílie, kde si můžete porovnat ceny. Tipy najdete např. v odpovědi ze dne 24.02.2016, 15:32.

# 21.03.2016, 15:03.
Chcela by som sa opýtať. Kúpili sme si letenky od 21. do 28. apríla. Hľadáme ubytovanie v Taormine, ale od Trapani je to dosť ďaleko. Chceme si požičať auto, ale nechceme ísť autom už z Trapani. Len nevieme, ako sa dostať bližšie k nejakému mestu, kde by sme si ho požičali. Otazka je, ako a kam sa prepraviť. Alebo si máme požičať auto v Trapani? Ďakujem za informácie a prajem vám krásny deň. Barbora.

Po dálnici je to autem čtyřhodinová cesta. Pokud se chcete z letiště v Trapani dopravit do Taormina veřejnou dopravou, potom doporučujeme společnost , která Vás přepraví za € 11,00 a 2 hodiny do Palermo do centra k vlakovému nádraží, odkud můžete pokračovat regionálním vlakem Trenitalia za € 14,30 a 4 hodiny do Taormina / Giardini s přestupem v Messina. Pohodlnější je si vypůjčit auto na letišti a na letišti ho zase vrátit. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Taormina, půjčení auta na Pronájem aut - Itálie / Sicílie. Na letišti si auto ve Vašem termínu zapůjčíte výrazně levněji než v Taormina nebo v Palermo.

# 18.03.2016, 23:53.
Ještě jednou prosím o radu. Letenku máme koupenou z Vídně do Palerma. 16.9. přiletíme v 11:20 a zpět letíme 3.10. Nevím, zda v tomto období jede z Palerma na Lipari a z Vulcano do Palerma ještě trajekt. Můžete mi sdělit cenu jízdenek na trajekt z Palerma? Není potom cenově i časově výhodnější jet z Millazzo? A ještě bych se chtěla zeptat, zda jede z letiště v Palermo do Millazzo přímo autobus. Děkuji vám nejen za odpověď, ale i za vaše stránky, které nám moc pomáhají při vytvoření programu naší dovolené. Děkuji. Eva.

Trajekty na Aiolské ostrovy jezdí z Palerma jen do 10.9.2016. Z letiště jeďte kyvadlovou autobusovou dopravou Prestia e Comande na Stazione Centrale za € 6,30 (50 minut). Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Milazzo za € 11,30 (3 hodiny). Odtud pak pokračujte trajektem. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Aeloian Islands. Je tam kompletní možnost kalkulace ceny. O přímém spoji z letiště Punta Raisi do Milazzo nevíme, pouze o komerčních shuttle.

# 17.03.2016, 13:54.
Na Sicílii cestuji s odstupem čtyř let podruhé. Poprvé na motorce po ose přes Itálii a zpět přes Sardinii a Korsiku. Nyní cestujeme kabrioletem a zvolil jsem podle mého nejefektivnější způsob s ohledem na cenu a čas, tedy plavbu lodí z Livorna do Palerma a za 10 dní zpět. S programem poradit nepotřebuji, ten jakž takž mám ucelený, jen plánujeme tentokrát navštívit Liparské ostrovy. S nimi souvisí můj dotaz. Chceme jim obětovat dva dny s přespáním na Stromboli a sledováním erupcí. Odplout chceme z města Milazzo, kde chceme po dobu těchto dvou dnů bezpečně zaparkovat auto. Plout chceme osobní lodí na ostrov Lipari. Zde se zdržet pár hodin. Ten samý den přeplout na Stromboli. Zde prohlídka ostrova a přespat. Další den ráno ze Stromboli na Vulcano. Zde půl dne prohlídka a zpět do Milazzo. Kde mohu zjistit jízdní řád na mnou plánované plavby a jejich cenu? Kde bezpečně zaparkovat na dva dny auto v Melazzo tak, abych ho našel po návratu? Poslední dotaz. Upřímně si nepamatuji, jak je to s placením mýta na Sicílii. Děkuji za odpovědi. Zdeněk.

Viz naše odpověď ze dne 02.06.2015, 20:36. a 28.03.2015, 11:54.

# 12.03.2016, 13:05.
Vaše poradna je opravdu skvělá! Netušil jsem, že něco takového existuje. Mohli byste nám prosím poradit optimální trasu počátkem září pro cestu autem z Liberce na Sicílii? Naše představa je: průjezd Itálií, tam přibližně 3 až 4 dny, trajekt, vlastní pobyt na Sicílii přibližně 7 až 8 dní a potom zpět trajekt a přes Itálii zpět do ČR přibližně 4 až 5 dní. Ideální by bylo se občas vyhnout dálnicím ani ne tak kvůli poplatkům, ale chtěli bychom vidět něco z italského venkova. Stačilo by trasu a zastávky pouze přibližně. Děkuji. Jaroslav.

Optimální trasa s minimalizací dálničních poplatků je následující: Liberec - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvsio - Udine - Mestre - Ravenna - Cesena - Perugia - Orte - Salerno - Villa San Giovanni - Messina a odtud po dálnici A20 směr Palermo nebo A18 směr Catania. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Z Tarvisio po Gemona jeďte mimo dálnici, v úseku Gemona - Mestre zaplatíte € 11,70 a v úseku Orte - Salerno zaplatíte € 21,80. Na Sicílii potom za dálnici A20 € 10,10 a za dálnici A18 € 3,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Za trajekt s návratem do 90. dnů zaplatíte celkem € 73,00. Je těžké poradit, jakou trasu a jaké zastávky zvolit. Je to hodně individuální, každý preferuje něco jiného. Někdo historická města, někdo přírodu. Cestou tam se můžete např. zastavit v Neapoli a Pompejích, cestou zpět v Římě a Benátkách. Je to ale o tom si sestavit itinerář s tím, co chcete cestou navštívit a potom lze na tomto itineráři postavit optimální trasu. Ubytování po cestě i pro pobyt doporučujeme hledat na Booking.

# 09.03.2016, 18:37.
Kúpila som si letenku iba na 4 noci. Len aby som si trochu dobila životnú energiu morom a slnkom. Cestujem zase celkom sama. Dátum je 3.7.2016. Je to nedeľa. Lietadlo priletí až o 23:15. Chcem ísť k moru na tie 3 dni, ale nie do Palerma. Aj tak by ma už nikto neubytoval v takú dobu. Bola som tam a v noci tam nie je bezpečne. Čo by ste mi poradili? Kde by som sa mala ísť ubytovať? Do akej lokality? Kde je prístup k moru a súčasne tam jazdí aj nejaký spoj z letiska? Myslím, že vlak je dosť ďaleko od letiska v Trapani a je potrebné ísť k vlaku pešo. Ešte som vlakom nešla, neviem kde je. Taxík pre mňa samotnú by ma vyšiel určite draho. Budem musieť počkať na letisku do rána? Alebo jede nejaký spoj v nedeľu o 23:30 niekam, kde by som sa ubytovala blízko mora? Ako by ste vyriešili na mojom mieste vy moju situáciu? Budem vám vďačná za každú radu. Pekný deň. Tatiana.

Nejbližší autobus Vám jede v 00:30 do Trapani. Zastavuje jak v centru u nádraží, tak v přístavu. Linku provozuje společnost AST. V červnu se budou měnit jízdní řády, tak si to ještě před odjezdem ověřte. Jízdenka by podle tarifu měla stát € 2,90. Autobus je v Trapani za půl hodiny. Doporučujeme hledat ubytování s nonstop recepcí, zřejmě na jednu noc. Ráno už pak přejedete do lokality, kde strávíte zbytek pobytu u moře. Ubytování hledejte na Booking / Trapani. Zajímavé může být přejet autobusem stejné společnosti do San Vito Lo Capo, kde je jedna z nejkrásnějších pláží v této oblasti. Autobusy jedou v 6:50, 8:35 a 13:05. Na místě jsou za 1 hodinu a 25 minut. Z přístavu jezdí o 5 minut dříve. Jízdenka by podle tarifu měla stát € 4,00. Ze San Vito Lo Capo jezdí na letiště autobus AST v 6:45 a ve 12:30. Jízdenkla by měla stát €5,30.

# 04.03.2016, 08:10.
Moc bych Vás chtěla požádat o radu ohledně výletů na Sicílii. Chtěla bych připravit jednodenní výlet z Catanie na Etnu. Dočetla jsem se, že velmi hezká je okružní jízda vláčkem Circumetnea. Prý je možné na trase kdekoliv vystoupit a udělat si pěší výlet - mohl byste mi doporučit pár míst, která by k takovému pěšímu výletu byla vhodná? Na celý výlet mám bohužel jen 1 den. Trasa pro pěší turistiku může být i náročnější do přibližně 20. kilometrů. Moc Vám děkuji za radu. Věra.

Podívejte se na článek Oblast, lávy, síry a popela, na jehož konci je mapa národního parku s turistickými trasami. Na mapě zjistíte, že Circumetnea objíždí Etnu z dostatečné vzdálenosti po hranici parku a to především po jeho západním a severním okraji. K několika postranním kráterům je možné dojít z městečka Bronte. Pokud však chcete poznat Etnu blíže, doporučujeme vyjet na parkoviště Rifugio Sapienza. Pokud nebudete mít auto, je tam možné dojet autobusem z Catania. Odtud je možné jít pěšky až těsně pod hlavní kráter s nádhernými výhledy. Nahoru pak s průvodcem.

# 28.02.2016, 16:07.
Chcela by som poprosiť o radu, či ide z letiska Birgi v Trapani do Marsala autobus a koľko pribižne stojí? Ďakujem. Tatiana.

Z letiště Birgi jezdí do Marsala společnost Autoservizi Salemi. Jezdí 3 až 5 spojů za den v návaznosti na přílety. Doba jízdy je 30 minut. Cena je € 4,50.

# 25.02.2016, 21:04.
Doletíme na letiště do Trapani. Jak se dostaneme na Liparské ostrovy a jaká je přibližná cena? Je možnost jet trajektem na Lipary přímo z Trapani? Nevím, zda není výhodnější přiletět do Palerma nebo na jiné letiště. Moc vám děkuji. Eva.

Z letiště v Trapani se dopravte autobusem do Palerma na Piazza Cairoli. Je to hlavní vlakové nádraží. Jízdenka stojí € 11,00. Odtud, z terminálu před nádražní halou, pokračujte autobusem AMAT č. 102. Vystupte na Via Roma / Belmonte a pokračujte autobusem č. 103. Vystupte na Amari / Crispi, což je u přístavu. Jízdenka stojí € 1,40. Trajekt na Lipari (i na ostatní ostrovy) jezdí od 20. června v 15:00 hodin. Jízdní řády a ceny najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Pokud nejedete v sezóně, musíte se z Palermo Centrale dopravit vlakem Trenitalia do Millazzo za € 11,30, odkud jezdí trajekty celoročně. Letiště Palermo nebo Trapani volte podle letenky - cena, termín. Z každého se musíte dopravit na Palermo Centrale. Letiště Palermo je samozřejmě o něco blíže, ale cena dopravy vzhledem k rozdílu ceny letenky může být nepodstatná.

# 24.02.2016, 15:32.
10.7.2016 letíme poprvé na Sicílii do města Trapani. Chtěla bych poradit ohledně ubytování, zda je dobré bydlet přímo v Trapani nebo někde jinde. Na internetu čtu, že je tam hrozná špína. Na Sicílii budeme 11 dní. Nechceme jen ležet na pláži, můžete mi doporučit, kde se stojí za to podívat v okolí? Děkuji. M.

To je závislé na tom, jak budete po Sicílii cestovat a kam budete cestovat. Bydlet v Trapani je určitě vhodné, pokud chcete navštívit Trapani, Egadské ostrovy - podívejte se na Trajekty, Erice, Marsala a další místa v okolí. Pokud však chcete pobývat u pláže a na výlety vyrážet např. jen na půl dne nebo každý druhý den apod. potom je výhodnější si zapůjčit auto - podívejte se na Pronájem aut a ubytovat se někde u San Vito Lo Capo, kde je jedna z nejkrásnějších pláží v této části Sicílie. Odtud už je to kousek do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, kde jsou nádherné plážičky, dostupné jen pěšky. Z dalších míst doporučujeme Palermo, Agrigento, Cefalu. Pokud chcete poznávat i východní část Sicílie, pak je vhodnější ubytovat se na nějakou dobu tam, např. v Catanii a podnikat odtud výlety. Tipy najdete v naší reportáži Sicílie 2006. Co se ubytování týče, doporučujeme ho hledat na Booking / Sicílie. Konkrétně Booking / Trapani, Booking / San Vito Lo Capo, Booking / Catania. Je to o tom, že tento celosvětový vyhledávač ubytování má určité požadavky na partnerské hotely, které musí splňovat. A podle našich zkušeností to je poznat na kvalitě. Pokud jsme byli ubytovaní přes Booking, vždy jsme obdrželi to, co jsme od ubytování očekávali.

# 23.02.2016, 14:30.
Děkuji za cenné informace. Mám rozplánovaný let do Trapani. Nyní hledám nějaké levnější ubytování v okolí Castellammare del Golfo. S polopenzí jsem nic nenašel. Myslíte si, že pokud si budeme vařit a na pláž vezmeme nějaký sendvič, že se tam za 14 dní nakrmíme za celkovou částku 10000,- Kč? Děkuji. Radek.

Ubytování můžete hledat přes Booking / Castellammare del Golfo. Částka 10000,- Kč odpovídá € 370,00. Pro dva dospělé a jedno dítě to vychází € 8,80 na osobu a den. Zda je to pro Vás reálné nevíme. Vytvořte si virtuální nákupní košíky odpovídající nákupům podle Vašich potřeb a pro Vás běžného sortimentu - podle toho co snídáte, co máte na svačinu, z jakých surovin vaříte a porovnejte to s orientačními cenami na CK Cicala.

# 23.02.2016, 14:28.
Uvažujeme, že si na Sicílii vypůjčíme automobil. Odkaz na půjčovny aut jsem na vašich stránkách našla. A nebo skútr. Mohl byste nám doporučit, kde se skútr dá vypůjčit, nebo to nepovažujete za dobré řešení? A mohu se zeptat, v jaké cenové relaci se momentálně pohybuje orientačně cena nafty? Děkuji. B.

Vypůjčení skútru je vhodné řešení pro kratší výlety. Pokud však budete podnikat delší trasy, auto je lepší. Na rozdíl od aut doporučujeme v případě skútru volit nějakou místní půjčovnu. Informace Vám poskytnou v hotelu nebo v turistické informační kanceláři. Průměrná cena nafty je v Itálii € 1,202 za litr, benzínu € 1,385 za litr.

# 19.02.2016, 14:03.
Letos chceme letět na 14 dní koncem června na Sicílii. Chceme si najít nějaké ubytování u moře, nejlépe s polopenzí. Půjčit si auto a podnikat i výlety do přírodních parků. Která lokalita si myslíte, že je nejhečí na ubytování? Odkud se létá na Sicílii přímým letem bez přestupů? Preferuji kratší délku letu. Poletíme s 1,5 letým synem. Děkuji za informace. Radek.

Přímé lety na Sicílii provozuje z Prahy Smart Wings do Catanie. Let trvá přibližně 2 hodiny a 15 minut. Do Trapani se přímým letem dostanete z Bratislavy se společností Ryanair. Let trvá také 2 hodiny a 15 minut. Pokud máte 1,5 leté dítě, pak doporučujeme lokalitu San Vito Lo Capo, kde je nádherná písčitá pláž a tato lokalita není tak frekventovaná jako např. Taormina. V tomto případě volte let do Trapani. Ubytování hledejte na Booking / San Vito Lo Capo. Automobil doporučujeme zapůjčit přímo na letišti, porovnávač najdete na stránce Pronájem aut.

# 18.02.2016, 18:56.
Na Sicíliu sa chystáme v lete prvýkrát. Konkrétne do Castellammare del Golfo. Prosíme poradiť dopravu. Buď ako to riešiť letecky alebo doprava vlakom a trajektom. Prosím o konkrétne údaje, čo sa týka miest, prestupov a pod. Veľmi pekne ďakujeme. S pozdravom Dagmar.

Nepíšete, kdy přesně jedete, odkud přesně jedete, kolik Vás jede. V tomto případě je těžké doporučovat optimální variantu. Z Bratislavy létá Ryanair přímo do Trapani na Aeroporto Vincenzo Florio. Odtud se dostanete do města Trapani autobusem AST a následně regionálním vlakem Trenitalia do Castellamare del Golfo.

# 11.02.2016, 22:15.
Pane Řehůřku, koncem února nás čeká z Ostravy cesta do Catanie. Trasu máme vybranou přes Mikulov, Vídeň, Benátky, potom zastávky v Římě, v Pompei a v Agerola. V Rakousku pojedeme po dálnici, v Itálii budeme střídat i cesty bez poplatků. Je po této trase úsek, pro který jsou nutné sněhové řetězy? Je nějaký úsek náročnější při meteorologicky nepříznivé situaci a raději se mu vyhnout? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Lenka.

Takové podmínky, aby na silnici byla souvislá vrstva sněhu a tedy bylo možné použít sněhové řetězy bez poškození povrchu vozovky, mohou nastat v rakouských a italských Alpách. Pokud však pojedete po dálnici po uvedené trase a budete mít v pořádku povinné zimní pneumatiky, projedete s touto výbavou pravděpodobně bez problému. Kritičtější bývá v kalamitních stavech cesta přes Brenner. Povinnost zimních pneumatik v Rakousku je od 1.11. do 15.4. Po celé Itálii je povinnost zimních pneumatik od 15.11. do 15.4. Bližší informace najdete v článku. V Itálii v Apeninách nepředpokládáme, že budete vyjíždět do horských oblastí mimo silnice vyšších tříd, takže tam by problém být neměl.

# 10.02.2016, 10:15.
Pane Řehůřku, děkuji za informace a zaslané odkazy. Sicílie je můj sen od té doby, co jsem byla na Vesuvu a to jsem o Sicílii nevěděla téměř nic. Jak se ponořuji do informací na internetu a i díky Vaším webovým stránkám, mám obavy, že 14 dnů na poznání Sicílie je velmi málo. Dovolila bych si Vás požádat o pomoc a doplnění informací, které jsem doposud získala. S manželem jsem spíše pro klidnější místa, rozhodně nejsme vyznavači nočního života. Je nám 48 let. Spíše chceme najít to, co není až tak známé pro danou lokalitu, ale o to krásnější. Manžel má rád historii, já naopak hory a přírodu. Dovolila bych si několik otázek. Ubytování hledáme spíše klidnější. Ubytování bereme opravdu jako základnu. Odtud chceme vyrážet do okolí. V případě moře si neumím představit strávit byť hodinu na pláži, kde je tělo na tělu. Spíše mi vyhovuje malá zátoka, klidně i kamenitá. Ráda šnorchluji a poznávám to, co je pod hladinou. Původně jsem chtěla zhlédnout Liparské ostrovy a Etnu, ale docházím k závěru, že raději se soustředíme jen na Sicílii. V případě cesty jsme zvažovali letadlo, ale vzhledem k cenám za pronájem auta zvolíme auto s přesunem po vlastní ose. Je to jen postřeh a může být mylný. Trajekt zřejmě budeme rezervovat po internetu i s cestou zpět, kdy je to finančně výhodnější. Co nám můžete doporučit v případě Etny vzhledem k tomu, že budeme mít k dispozici vlastní auto? To je spíše o přiblížení. Máme i vlastní nohy. Pane Řehůřku, díky Vám si troufáme na pole neorané a je to naše první sólo akce. Dříve jsme využívali CK Crocus, například na Korsiku, což bylo úchvatné. To, co děláte pro takové jako jsme my, je skvělé. Děkuji a budu se těšit na informace a případně i doplnění mých dosavadních získaných informací. Pěkný den. Jaroslava.

Pro poznávání Sicílie bychom Vám doporučili dvě místa, ze kterých by bylo ideální vyrážet za poznáváním Sicílie: San Vito Lo Capo a Catania. San Vito Lo Capo má jednu z nejkrásnějších pláží na Sicílii, kousek odtud je přírodní rezervace Zingaro, kde jsou malé plážičky, které by Vám mohly vyhovovat. Ubytování hledejte na Booking / San Vito Lo Capo. Poznávat pak můžete Palermo, Erice, Trapani, Egadské ostrovy, Marsala atd. Během přesunu na východní pobřeží se můžete zastavit v Agrigento na jihu a v Cefalu na severu. S přespáním. Vhodným výchozím cílem pro poznávání východního pobřeží je Catania. Ubytování hledejte na Booking / Catania. Náš tip je Villaggio Turistico Europeo, které má privátní pláž. Není to sice pláž kterou hledáte, v okolí Catanie jsou však víceméně jen takové. Blízkost Tangenciály Vám umožní se rychle přesouvat k poznávání Taorminy, Gole Alcantara, Etny, Syrakus a dalších míst na východním pobřeží. Podívejte se na stránku Trajekty - Sicily, kde najdete jízdní řády a cenovou kalkulaci i s možností objednání. Pokud chcete cestovat trajektem už ze severu Itálie, pak je pro Vás nejlepší spojení Livorno - Palermo. Pokud chcete cestovat autem přes celou Itálii, pak vyplujte z Villa San Giovanni do Messiny. Veškeré informace o cestě na jih Itálie najdete v těchto našich otázkách a odpovědích. Jsou tam popsané snad všechny varianty. Pod Etnu se dopravíte autem až k lanovce. Doporučujeme vyjet lanovkou a nahoru vyjít pěšky, jen tak si nejlépe Etnu vychutnáte - výhledy. Veškeré informace najdete v naší reportáži Sicílie 2006.

# 09.02.2016, 11:08.
Oslovily mě vaše webové stránky. Chystáme se s manželem v červnu přibližně na 14 dnů na Sicílii. Jsem spíše na klidná místa. Velice jsme byli spokojeni na ostrově Krk v Baška. Je tam přesně to, co máme rádi - hory, krásné moře a navíc FKK. Podobné hledáme i na Sicílii. Zvažujeme, zda zvolit cestu autem a cestou něco poznat, nebo letecky a půjčit na místě auto. Mohla bych Vás požádat o radu a doporučení? Děkuji velice a budu se těšit na odpověď. Jaroslava z Jihlavy.

Největší koncentrace FKK pláží je na jižním pobřeží, západně od města Agrigento. Konkrétně se jedná o pláže Eraclea Minoa, Torre Salsa a o kousek dál přímo v Riserva Naturale Orientata Foce del Fiume Platani je pláž Foce dei Platani. Na severu v okolí kempu Camping Lo Scoglio. Toto bychom ale jako kritérium pro volbu místa na Sicílii nevolili. Sicílie je především o bohaté historii a nádherné přírodě. S ohledem na toto je třeba zvolit místo pobytu.

# 08.02.2016, 21:47.
Rádi bychom letošní dovolenou strávili na Sicílii v oblasti okolo města Catania. Marně jsem hledal přímé letecké spojení. V roce 2015 jsme letěli s Ryanair do Palerma. Z Palerma do Catania je to však autem poměrně daleko. Můžete mi prosím poradit, zda některé low cost letecké společnosti létají do Catania? Děkuji. Petr.

Z Prahy do Catanie přímo létá Smart Wings.

# 02.02.2016, 19:44.
Koncem února letíme do Catanie na letiště Fontanarossa. Nevíte, zda se přímo z letiště dostaneme do resortu Villaggio Paradiso Degli Aranci vzdáleném přibližně 5 km na jih, nebo zda musíme jet přes centrum Catanie? Také by mě zajímalo, zda by nebylo možné tam dojít pěšky po pláži. Není to zase tak daleko, jen nevím, zda není problém takhle z jara se soukromými plážemi hotelů. Nemáte nějakou zkušenost? Za případnou odpověď předem děkuji. S pozdravem K.

Z letiště je to k Villaggio Paradiso degli Aranci 9 km. Po pláži o kousek méně, ale cesta je horší a se zavazadly dost náročná. Nicméně jít po pláži by být problém neměl. My jsme byli v nedalekém Villaggio Turistico Europeo, kde byla pláž soukromá a z vedlejší veřejné pláže se podél moře procházelo běžně a nikomu to nevadilo. K Villaggio Paradiso degli Aranci jede autobus AMT č. D. Jezdí z centra po pobřežní silnici. Vystoupit musíte na konečné, je to na silnici SP53 poblíž villaggia. Od letiště, z Via S. Maria Goretti, jezdí do blízkosti linky D autobus AMT č. 538. Vystoupit musíte ještě před tím, než autobus odbočí na jih. Podívejte se na mapu linek na výše uvedených stránkách. Dojít můžete i pěšky.

# 01.02.2016, 16:22.
V minulém roce jste mě pomohl při zajištění lodních lístků na Ischii a dodnes si toho velmi vážím. Vše proběhlo v pořádku a všude jsem vaše webové stránky chválil. Letos bych se na vás obrátil s prosbou o radu ohledně trajektu na Sicílii. Vím, že lodní lístky se kupují až na místě, ale zajímá mě, zda je výhodnější zakoupit ihned lístek zpáteční nebo je lepší lístky koupit jednotlivě. Na Sicílii máme zajištěné ubytování na dvě noci, v pátek 2.9.2016 tam a v neděli 4.9. 2016 zpět na pevninu. A pokud byste věděl, kolik by byla alespoň přibližná cena, bylo by to vynikající. Moc děkuji za Vaší odpověď. Zdraví Vás Jiří.

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu. Trajekt na Sicílii odjíždí z Villa San Giovanni do Messiny. Lístky se mohou koupit na místě, ale můžete je také zakoupit přes naši stránku Trajekty. Máme potvrzeno, že není účtován rezervační poplatek a je započítána online sleva. Podívejte se na naši odpověď ze dne 13.09.2015, 19:17. Určtě si kupte zpáteční jízdenku. Je to výrazně levnější než dvě samostatné jízdenky. Navíc při návratu do tří dnů je ta sleva výrazná. Aktuální plná cena je € 42,00. Výše Ecopass je € 1,00 pro každý směr. Jízdenka se nerezervuje na konkrétní hodinu, je platná celý den. Po rezervaci obdržíte e-mailem voucher, který na pokladně vyměníte za jízdenku. Přečtěte si také odpověď ze dne 12.05.2015, 14:06, kde jsou informace o příjezdu.

# 31.01.2016, 20:58.
Plánujeme pobýt týden v červnu na Sicílii. Neznáte kontakt na ubytování s česky mluvícím personálem v oblasti San Vito Lo Capo nebo jinde? Děkuji za odpověď. Pavel.

Bohužel takové informace nemáme, jak v okolí San Vito Lo Capo, tak jinde na Sicílii. Předpokládáme však, že pokud se někde objeví česky nebo slovensky hovořící personál, tak to bude o konkrétních osobách - kuchař, číšník, pokojská, ne o celém českém hotelu. Konkrétně v San Vito Lo Capo je turistický ruch z 90% italský. Najdete tam však hotely, kde kromě italštiny hovoří anglicky, německy, francouzsky, španělsky nebo i rusky. Jejich seznam najdete na Booking / San Vito Lo Capo.

# 29.01.2016, 02:12.
Písala som vám už pred 1,5 rokom, keď som prvýkrát navštívila sama Sicíliu. Vďaka vám som bola sebaistá a pripravená. Aj tak som skoro dostala v Palerme infarkt, keď ma vodič autobusu 3x vozil dookola po meste, pretože na mňa úplne zabúdol a v Palerme zastavuje autobus iba na znamenie. Tak som čakala na vodičovo znamenie a on na mňa zabúdol. Aj tak ma vysadil na opačnej zastávke. Domáci ma už ani nečakali doma. No prúser. Tentokrát mám na vás inú otázku. V Trapani pristanem po 23:15, pred polnocou. Ubytovanie budem mať pravdepodobne v Cefalu alebo Agrigento. Prosím vás, aký nočný spoj premáva z letiska pred polnocou a kam? Budem musieť spať na letisku? Do Palerma už nechcem ísť a ani do Trapani. Chcem niekam k moru, len na 3 noci. Niekam, kde je dobré spojenie - autobusové alebo vlakové. Tatiana.

Ten čas zase tak rychle neběží :-) Poslední odpověď ohledně Sicílie jsme Vám posílali před šesti měsíci, přesně na den :-) Snad o jediné dopravě takhle pozdě v noci víme autobusem do Palerma za € 11,00. V úterý a ve čtvrtek jede v 00:15, v Palermu je ve 2:00. Spoj čeká na poslední přílet. První vlak Trenitalia do Cefalu jede v 5:08. Na místě je v 5:56. Jízdenka stojí € 5,60. První vlak do Agriento jede v 8:41. Na místě je v 10:52. Jízdenka stojí € 9,00. Jako další možnost vidíme už jen taxi.

# 28.01.2016, 11:02.
Uvažujeme o pobytu na Sicílii se třemi dětmi. Momentálně jsou dobré ceny letenek. Který měsíc je pro návštěvu Sicílie vhodný? Rádi bychom se podívali po ostrově, navštívili vulkán atd. a vyhnuli se velkému horku. Jedeme i s roční holčičkou, nebude pro ni pobyt moc náročný? Děkuji Lenka.

Z mimosezónních termínů je vhodnější září než červen. Teplota vzduchu je přibližně stejná, teplota moře je však v září vyšší. Pro dítě by neměl být pobyt náročný, spíše ale volte výlety s ohledem na jeho věk. U každého je to samozřejmě jinak.

# 25.01.2016, 07:05.
Plánujeme s kamarády moto - dovolenou po Sicílii v termínu od 10.6.2016 do 19.6.2016. Kvůli času a únavě je předběžný plán přesouvat se s motorkami na přívěsu za autem. Pravděpodobně 1 auto / 2 motorky / 4 lidé. Žádám pokud mohu o informace, jak nejlépe se přesouvat z Brna, případně nějaký cenový nástřel co by přesun mohl finančně obnášet. Další otázka bude na to, co na motorce na Sicílii v žádném případě nevynechat. Děkuji za radu a s pozdravem Olda.

Navrhujeme Vám dvě varianty přesunu. V prvním případě se jedná o dálniční variantu: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Firenze - Salerno - Villa San Giovanni - Mesina a dále dle místa, kde si zvolíte základnu pro výlety na motorce. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte za soupravu s přívěsem celkem se třemi nápravami € 99,40. Pokud byste měli přívěs se dvěma nápravami, celkem tedy soupravu se čtyřmi, pak by Vás to mýtné přišlo na € 150,00. Od Salerna směrem na jih se už neplatí. Ve druhém případě se jedná o kompromis, který volíme my. Máme tuto trasu několikrát projetou a jeví se nám jako optimální z pohledu času a ceny: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio. Tady (nebo už v Rakousku) sjíždíme z dálnice a pokračujeme údolím až do Gemona, kde se opět na dálnici napojíme. V Mestre sjíždíme a pokračujeme po trase Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte. Odtud už po dálnici na Slaerno a Villa San Giovanni. V prvním úseku se platí mýtné € 16,00 (€ 24,10), ve druhém úseku € 29,70 (€ 44,80). Úspora je tedy € 53,70 (€ 81,10). Cena je za soupravu se třemi nápravami, v závorce se čtyřmi nápravami. Ve druhé variantě je třeba v Rakousku opět desetidenní dálniční známka. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při cestě na více jak 10 dnů se vyplatí koupit si dvě desetidenní dálniční známky než jednu dvouměsíční. Z Villa San Giovanni musíte přejet trajektem do Messiny. Společnost Caronte & Tourist Vás tam převeze za € 93,00 (tam i zpět). Předpokládáme, že se budete vracet za více jak 3 dny a souprava nebude delší než 9 metrů. K ceně je třeba připočítat Eco Pass € 1,00 v každém směru. Kalkulaci si můžete provést přes naši stránku Trajekty. Dálnice se na Sicílii opět platí. Zpoplatněné dálnice jsou dvě: Messina - Catania, Messina - Buonfornello (směr Palerno). Maximálně (za celý úsek) zaplatíte € 14,20 (€ 21,00) resp. € 7,40 (€ 9,30). Cena je za soupravu se třemi (čtyřmi) nápravami. Nejatraktivnější cesta s motorkou je na Etnu. Silnice SP92 stojí už jen za tu cestu, pomineme-li ten vlastní cíl - Etna. Jinak silničky ve vnitrozemí jsou také velice zajímavé. Pokud pojedete na výlet kamkoliv, určitě si to užijete.

# 22.01.2016, 09:33.
Ráda bych se s Vámi poradila ohledně letenek na Sicílii. Prosím, kdy je asi nejvhodnější koupit si letenku na Sicílii pro let v červenci? Nyní letenka Bratislava - Trapani - Bratislava stojí 3500,- Kč. Myslíte, že je lepší ještě počkat nebo je výhodné zakoupit si letenky již nyní? Děkuji za Vaši odpověď. Lucie.

Pokud je cena 3500,- Kč za zpáteční letenku přesně na Vámi požadované datum odletu a příletu, pak je to velice dobrá cena. Nicméně v současné době je nejlevnější letenka od Rynair z Bratislavy do Trapani na úrovni 1515,- Kč a z Trapani do Bratislavy na úrovni 1047,- Kč. Přímým letem se tak dostanete na cenu 2562,- Kč. Tam 21.7., zpět 28.7. Obecně u nízkonákladových společností najdete nejlevnější letenky někdy v období tří měsíců před odletem. Nemusí to však platit vždy. Čím více se však blíží odlet, tím už cena roste i na několikanásobek. Nejvyšší ceny bývají také dlouho dopředu. Pokud máte svůj přesný termín, sledujte vývoj ceny letenek a jak klesne na Vámi přijatelnou úroveň, ihned kupujte. Velice výhodné letenky budou rychle vyprány. Sledujte také akční ceny, slevové akce atd.

# 19.01.2016, 23:49.
Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom trajektov. V máji ideme do Trapani a chceli by sme si urobiť okruh po ostrovoch Favignana a Levanzo. Trasa by bola nasledujúca: Trapani - Favignana - Levanzo - Trapani. Vedeli by ste mi poradiť, kde si môžem danú trasu naceniť? Ďakujem. Linda.

Podívejte se na naši stránku Trajekty, kde si můžete cestu sestavit. Ze seznamu vyberte Aegadian Islands a postupně trasy Trapani - Favignana, Favignana - Levanzo a Levanzo - Trapani.

# 16.01.2016, 00:47.
Měla bych prosbičku. Víte, jak jezdí trajekty? Zda vůbec nějaké jezdí na ostrov Favignana? Jedná se mi o období červenec a srpen. Buď z Trapani a kolik eventuálně stojí osobní auto do 5. metrů a dvě dospělé osoby. Na Sicílii jsme již byli 3x a moc se nám tam vždy líbilo. Cesta je ale daleká, proto bych se chtěla ještě zeptat, jak by se tam bylo možné dostat třeba i z Janova, Livorna, eventuálně z jiného přístavu, buď do Trapani, eventuálně, zda něco nepluje přímo na Favignana nebo do Palerma. A zda mohu požádat o předběžnou cenu pro osobní auto a dvě osoby. Nebo radu, jak nejlépe se tam dostat. A pak bych se ještě chtěla zeptat, zda se tam dá sehnat ubytování. Předem mockrát děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Marcela.

Cesta do Janova vychází nejlevněji přes Německo a Švýcarsko. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53) a na mýtném v Itálii v úseku Como - Janov zaplatíte € 14,40. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 65,33. Přes Brenner by Vás to přišlo celkem na € 109,40 - předpokládáme, že tam budete déle jak 10 dnů. V případě cesty z Moravy přes Tarvisio, by Vás to vyšlo o € 1,00 více než přes Brenner. I v tomto případě se tedy vyplatí jet na Rozvadov a přes Švýcarsko. Z Janova Vám jede trajekt do Palerma. Podívejte se na naši stránku Trajekty - Sicily. Zpáteční jízdenka pro auto a 2 dospělé vyjde v červenci na € 347,20 v základní konfiguraci - křesílko a bez pojištění storna. Je třeba si tam zadat konkrétní termíny a konfiguraci. Cesta z Livorna do Palerma vychází na € 328,30, což je o € 18,90 méně. Tam to ale ze všech směrů vychází více na mýtném a pohonných hmotách. Z Palerma do Trapani je to přibližně 100 km, mýtné se neplatí. Z Trapani na Favignana najdete trajekty na stejné stránce Trajekty - Aegadian Islands. Ve stejné konfiguraci vyjde zpáteční trajektový lístek na € 130,06. V tomto případě ale ještě nejsou jízdní řády na červenec a srpen k dispozici. Ubytování hledejte na Booking / Favignana. Nabízí téměř 90 ubytovacích možností, ze kterých si určitě vyberete. Výhodou tohoto portálu je, že ubytování můžete rezervovat už nyní a kdykoliv bezplatně změnit až několik dnů před nástupem na ubytování.

# 11.01.2016, 17:21.
Zvažujeme dovolenou na jih Itálie nebo na Sicílii. Pokoušela jsem se najít, zda je možné přepravit dvě osoby a motorku ze severní Itálie na jih autovlakem nebo trajektem. Bohužel jsem žádnou možnost nenašla, pouze na Sicílii. Sicílie je druhá varianta naší dovolené. Poradíte, prosím, jak se dostat ideálně ze severu - Savona nebo Genova - na jih Itálie nebo na Sicílii? Předem moc děkuji za radu. Lucie.

Bohužel o autovlacích na jih Itálie nemáme žádné zprávy, stejně tak o trajektech. Známe pouze trajekt z Janova do Palerma - viz Trajekty - Sicily. Jedinou nám známou možností by byla kombinace trajektů přes Sardinii do Neapole a následně ze Salerna do Messiny a odtud do Villa San Giovani v Kalábrii, což by však nemělo smysl - časově a cenově.

# 11.01.2016, 13:05.
Děkuji moc za odpověď. Jak se naše cesta blíží, vynořily se další otázky, proto prosím o další rady. Jaký způsob dopravy po Sicílii byste nám doporučil? Nejlevněji vyjde asi vlak, je to pravda? Našli jsme stránky Trenitalia, nic levnějšího asi už nenajdeme, že? A je lepší si vlakovou jízdenku zakoupit předem online nebo na místě? Je zde rozdíl v ceně? Ještě k tomu cestování vlakem. Je možné po cestě vystoupit před cílovou stanicí a za pár hodin zase pokračovat do cíle? Rádi bychom si tak prohlédli města na trase. Ještě by nás zajímalo, jak je to na Sicílii se stopováním? Další praktický dotaz. Jak je to se zásuvkami, je potřeba redukce? A poslední věc. Nemáme bohužel na Sicílii čas navštívit všechny její krásy. Váháme, která města navštívit. Uvažujeme o Katánii, Syrakusách, Taormině a Agrigentu. Která z těchto měst stojí nejvíce za návštěvu? Předem děkuji za Váš čas a přeji pěkný den. Bára.

Spolehlivější doprava je železniční. Nicméně ne vždy jsou místa, ze kterých nebo na která chcete cestovat jsou pokryta železniční dopravou. Jízdní řády včetně cen najdete na Trenitalia. Ceny jízdenek jsou stejné pro všechny způsoby prodeje - online, pokladna, automat, agentura, telefonní prodej. Online nákup jízdenky je vhodný pro vyšší třídy vlaků, kdy se můžete dostat rozsáhlým systémem slev na lepší cenu vázanou na konkrétní spoj, konkrétní typ vlaku, konkrétní datum apod. Jízdenek ve slevě je omezené množství, proto se online nákup z tohoto důvodu vyplatí. Na slevu, pokud je k dispozici, dosáhnete i na místě. U těchto vlaků musíte jet většinou tím konkrétním vlakem. Po Sicílii budete pravděpodobně cestovat regionálními vlaky. V tomto případě doporučujeme jízdenku kupovat s dostatečným předstihem, ne na poslední chvíli. U pokladen bývají někdy fronty, automaty nejsou vždy přátelské apod. Nezapomeňte zdůraznit, odkud a kam chcete jízdenku a hlavně že chcete jízdenku na vlak Regionale. Jízdenku musíte na nástupišti označit ve žlutém funkčním strojku. Od této chvíle platí šest hodin. Z toho logicky vyplývá, že vystoupit a nastoupit o několik hodin později by mělo být možné. Nemáme to ale ověřeno, na druhé straně si nedovedeme představit, jak by se to kontrolovalo. Pokud tedy plánovanou cestu v šesti hodinách nestihnete, doporučujeme si zakoupit jízdenku do mezistanice a následně pak další. Autostop Vám nedoporučujeme, nemůžeme jinak. Z principu. I když jsme někde četli, že na Sicílii je tento způsob dopravy vnímán kladně. Legislativně: nelze na dálnici, jako koneckonců všude. Informace o autobusových spojích najdete hojně v našich otázkách a odpovědích. Zásuvky jsou obecně bez problému. Cokoliv s tenkým dvojkolíkem v nich funguje - různé nabíječky. Zástrčky s tlustými kolíky a s otvorem pro nulák musíte připojovat přes adaptér. Podle našeho názoru je pořadí vyjmenovaných měst následující: Taormina - Syrakusy - Agrigento - Catania.

# 08.01.2016, 09:59.
Řehůřkovi, chystáme se s přítelem na Sicílii a máme pár otázek. Zajímalo by mě, zda se zde dají využít nějaké zajímavé slevy na průkaz ISIC. A ještě se chceme zeptat, jaká je orientačně cena jídla. Našla jsem stránku na Cicala. Odpovídá to současné realitě? Přeji pěkný den a těším se na vaše odpovědi. Bára.

Podívejte se na italský ISIC, kde si můžete vyfiltrovat podle regionu a zájmu místa, kde kartu uplatníte. V případě státních muzeí a památek platí stejná pravidla jako v celé Itálii, kde podle věku máte vstup zdarma nebo se slevou. První neděli v měsíci mají vstup zdarma všichni. Věk prokazujete např. cestovním dokladem. Na stránce CK Cicala jsou orientační ceny z loňského roku. Je tam široké rozpětí, což je samozřejmé. Obecně to odpovídá. Levně nakoupíte v supermarketech a běžných obchodech. Nejvyšší ceny jsou v marketech, které jsou součástí různých turistických komplexů.

# 04.01.2016, 19:20.
Plánujeme cestu na Sicílii, konkrétně do Cefalu. Letíme se třemi dětmi a rádi bychom se koupali v moři. Váháme mezi dvěma termíny - přelom května a června, nebo přelom září a října. Můžete mi, prosím, poradit, který z těchto termínů je lepší zvolit? A nachází se v Cefalu a okolí hezké pláže? Nebo byste doporučil pro rodinu s dětmi ve věku 10, 5 a 2 roky jinou oblast? Děkuji Vám za odpověď. Lucie.

Teplotně je na tom červen a září podobně - průměrně 26 stupňů, stejně jako květen a říjen - průměrně 22 stupňů. V červnu však bývá moře výrazně chladnější - 21 stupňů než v září - 24 stupňů. Z toho důvodu bychom volili pro dovolenou druhý termín a spíše září než přelom září a října. Cefalu je po Taormině druhým nejnavštěvovanějším letoviskem Sicílie. Zdejší písčité pláže jsou dobře udržované. Nevíme, kam přesně přiletíte. Pokud do Palerma nebo Trapani, může být vhodným řešením San Vito Lo Capo. Zdejší pláže jsou vyhlášené. V nedalekém parku Zingaro jsou překrásné přírodní pláže. Do parku se platí vstup sice € 3,00, stojí to ale za to. Pokud přiletíte do Catania, pak jsou jedny z nejkrásnějších pláží na Sicílii u města Taormina.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 -