SICÍLIE 2017 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Sicílie 2017 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Sicílie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 01.07.2017, 11:01.
Pane Řehůřku, přilétáme na letiště Trapani v úterý 4. července v 19:00 hodin. Mohl byste nám poradit, jak se dostat z letiště k našemu hotelu Tirreno v Erice na Via Enea 37 91016 C.da Pizzolungo - Erice? Chceme cestovat místní dopravou. Děkuji mnohokrát za ochotu. Marcela.

Do Trapani se dostanete autobusem AST. Z letiště odjíždí v 19:30, 20:30, … Na místě v Trapani je za půl hodiny, v přístavu za 40 minut. Pro Vás bude lepší zajet až do přístavu, kde je i výchozí zastávka pro autobus do Pizzolungo. Odjíždí odtud ve 22:00, z Trapani ve 22:05. Na místě je ve 22:25.

# 30.06.2017, 09:10.
Moc děkuji za uvedené informace. Z nabídky trajektů se mi zdá výhodná varianta Neapol - Palermo přes noc. Nikdy jsme ale tak dlouhou cestu trajektem neabsolvovali, ani se moc nevyznám v nabídce míst pro cestující. Uvažuji o místech na palubě. Pokud chápu deck accomodation správně jako místa venku, abychom se vyhnuli mořské nemoci. Dá se to tam zvládnout, případně co by bylo zapotřebí mít s sebou? Děkuji. Pro doplnění chybějících informací z mé strany. Jedeme z Karlových Varů a ubytování máme poblíž Palerma - Balestrate. Spotřebu počítám přibližně 9 litrů nafty - Volvo XC70. Děkuji. Zdraví Jaroslav.

Na palubě i v krytém prostoru většinou bývají různé lavičky a sedátka na kterých můžete absolvovat cestu. Je to nejlevnější způsob dopravy, tzn. i nejméně pohodlný. Doporučujeme si na palubu vzít něco teplého, popř. i deku. Cesta trvá přibližně 10 hodin. Mýtné od Brenneru po Neapol Vás přijde na € 66,70, pohonné hmoty za 1440 km na € 181,44.

# 29.06.2017, 15:49.
Chtěla bych se zeptat. V neděli máme odlétat na Sicílii do Trapani. Máme tam zabukované auto na letišti. Nicméně nemáme zřízenou kreditní kartu, pouze debetní. Na depozit. Bude nějaký problém? Děkuji za odpověď. S pozdravem Š.

Technicky je to jedno, nicméně většina autopůjčoven vyžaduje embosovanou kreditní kartu. Podle našeho názoru, když je na to neupozorníte, tak si toho ani nevšimnou.

# 27.06.2017, 19:11.
5.8.2017 jedeme třemi auty na Sicílii s mezipřespáním v Colonnella a z Colonnella do Santo Stefano di Camastra. Můžete mi prosím napsat, kolik zaplatíme za dálnice v Itálii? Hledala jsem to a vůbec z toho nejsem moudrá. Děkuji za informace a přeji Vám krásný den. Gabriela.

Pokud tedy volíte cestu po východním pobřeží, poplatky jsou následující: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii po sjezd San Benedetto del Tronto / Acoli Piceno € 46,80 a ve druhém úseku po sjezd Taranto Nord € 32,00. Dálnice v Kalábrii, ve Vašem případě od Tarsia Nord se neplatí. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Za trajekt na Sicílii z Villa San Giovanni do Messiny s návratem do 90. dnů se společností Caronte & Tourist Vás přijde na € 73,00. Dálnice na Sicílii od Messina po sjezd S. Stefano di Camastra Vás vyjde na mýtném na € 7,40, to samé při cestě zpět.

# 27.06.2017, 13:06.
Měl bych na Vás prosbu a dotaz. Nevíte, zda společnost Terravision ještě provozuje linku z letiště Trapani do města Palermo? Na stránkách nejde zabookovat žádný autobus a dané spojení to aktuálně nenabízí. Jízdní řád na jejich webu je platný pro rok 2016. Děkuji za Vaši jakoukoliv radu. Hezký den. Michal.

Společnost Terravision tuto linku v současné době dočasně pozastavila. Fyzickým provozovatelem této linky je společnost Autoservizi Salemi. Alternativní doprava je se společností AST za € 4,90 do Trapani a odtud se společností Segesta Autolinee za € 9,60 do Palerma.

# 27.06.2017, 12:44.
Pane Řehůřku, našla jsem Vaše stránky a chtěla bych se zeptat. Plánuji na začátku srpna se synem a dospělou dcerou asi 6. denní cestu na Sicílii. Měla by být jak u moře, tak i poznávací. Nemůžeme se rozhodnout, zda si zvolit ubytování v Taormině nebo v Catánii. Chceme si půjčit auto a udělat si výlet na Etnu, do Syracus a i se válet u moře. Mohu Vás poprosit o radu, kde si zvolit ubytování a ještě nějaký tip na výlety v okolí autem? Děkuji za odpověď. Petra.

Náš tip je Villaggio Turistico Europeo v Catanii. Veškeré informace o pobytu v tomto středisku a výlety po okolí v této oblasti najdete v naší reportáži Sicílie 2006.

# 27.06.2017, 02:23.
V pátek 8.9. ve 21:10 přilétáme z České repubilky s přítelkyní na letiště v Catanii a v sobotu 16.9. v 8:50 odlétáme zpět do České republiky z letiště v Palermu. Chtěli bychom cestovat po Sicílii autem. První čtyři noci strávíme v Catanii - Airone City Hotel, Via Nuovalucello 81, jednu noc v Agrigentu a poslední tři noci v Palermu - Hotel Casena Dei Colli, Via Villa Rosato 20. To je naše aktuální představa. Z jednotlivých hotelů, a mezi nimi, bychom cestovali po Sicílii autem. Koukal jsem na stránky Rental Cars a zkoušel si tam něco předvybrat. Potřebovali bychom poradit například s výběrem auta. Jde nám o to, co nejvíce ušetřit. Budeme dva. Řídit budu jen já, je mi 34 let. Budeme mít dva velké kufry. Jaké auto byste nám doporučil? Musíme mít, když budeme mít dva velké kufry, nutně auto, kde jsou v nabídce dvě velká zavazadla? Dva velké kufry se nevejdou do auta, které zde má v nabídce jedno velké a jedno malé zavazadlo? Jaké auto byste nám tedy doporučil? Jak by vycházely poplatky za něj, pro názornost ... kontrolu. Jak je to s benzínem? Kolik bychom tedy přibližně dali celkem za auto včetně benzínu? Nebylo by například finančně výhodnější po příletu do Catanie dojet do hotelu autobusem a auto si půjčit až v sobotu nebo v neděli přímo v Catanii? Předpokládám, že na hotel nám ho asi nedovezou, museli bychom si ho vyzvednout někde u nich na pobočce v Catanii, že ano? Pro úplnost, v okolí Catanie máme v plánu navštívit Taorminu, Etnu, Sirakusy a Liparské ostrovy. Všude maximálně jeden den. Z našeho hotelu v Palermu je to na palermské letiště autem přibližně 35 minut. Koukal jsem, je to tak? Ráno v 8:50 nám to odlétá, na kolikátou bychom měli auto na letišti odevzdat, abychom let vpohodě stihnuli? Za auto bychom samozřejmě platili na místě standardně kreditní kartou. V tom není problém, teď jsem si ji nechal zřizovat. Nemáme s tímto příliš velké zkušenosti, tak se omlouvám za místy možná zbytečné otázky. A děkuji moc za ochotu. Tomáš.

Ve Vašem případě doporučujeme vyzvednout a vrátit auto na letišti. Prvním důvodem je to, že většina autopůjčoven má na letišti svou centrálu, má tam soustředěnou nabídku největšího počtu automobilů v různých variantách. S tím souvisí také nižší cena samotného pronájmu. Konkrétně Renatlcars má v nabídce k Vašemu termínu v Catania automobily od 22. dodavatelů, v centru města na různých místech jen od 5. dodavatelů. Cena na letišti je o 20% až 55% nižší. Druhým důvodem je to, že Váš přílet a odlet je moc pozdní resp. časný, dost autopůjčoven bude mít zavřeno, s tím se snižuje nabídka a tedy i zvyšuje cena. Třetím důvodem je opět cena, kdy takto snížíte počet dnů pronájmu a tedy i cenu. Zavazadla nejsme schopni posoudit, protože neznáme jejich skutečnou velikost. Počet a velikost zavazadel uváděných u automobilů jsou samozřejmě orientační. To byste ale měl být schopen posoudit (znáte přesný tvar a velikost zavazadel), zda se Vám zavazadla do automobilu vejdou, zvlášť pokud pojedete jen dva a ne plně obsazený automobil. Do výběru tedy zadejte termín vyzvednutí a vrácení včetně letiště Catania a Palermo. Pravidla pro pohonné hmoty jsou u každého automobilu uvedeny. Většinou dostanete automobil s plnou nádrží a vracíte ho s plnou nádrží. Pod názvem autopůjčovny jsou podmínky smlouvy, máte uvedeny všechny podmínky včetně depozitů, co je a není v ceně apod. Nejděte si automobil s pokud možno nejnižším depozitem a např. v akci s připojištěním. Klidně si udělejte na výše uvedených stránkách nabídku - uložit na později. Dojde Vám rekapitulace s kódem. Potom si zavolejte na české číslo uvedené na Rental Cars, sdělte jim ten kód a vše dolaďte podle Vašich požadavků.

# 26.06.2017, 20:46.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o radu. 15.8. odlétám na Sicílii do Trapani, autobus z letiště již mám zařízený včetně ubytování v Palermu. Jediné co mě děsí jsou pláže, které určitě budou přelidněné a asi nebudou perlou ostrova. Na internetu jsem si našla oblast Mondello nebo Sferracavallo. Jelikož mapu Palerma nemohu nikde po Praze sehnat, tak na internetu jsem objevila mapu dopravy. Pokud to dobře chápu, dopravím se do těchto míst městskou dopravou? Jelikož budu cestovat sama a bohužel neřídím, tak pro mě bude doprava autobusem nebo metrem nejlepší. Nebo kdybyste mi mohl poradit, kde jsou hezké pláže v blízkosti dopravy, byla bych Vám moc vděčná. A ještě jeden dotaz. Jízdné, co jsem vyčetla, se dá koupit i na 5 dní. Znamená to, že jízdenku jednou označím a poté mohu využívat i třeba v metru? Dále bych chtěla podniknout výlet na Liparské ostrovy nebo Etnu. Nemáte nějaký dobrý tip? Děkuji za informace. S pozdravem Michaela.

Městské pláže v Palermu budou určitě plné. Největší je v části Mondello a dostanete se tam městskou dopravou. Tu v Palermo provozují dvě společnosti - AMAT a Trenitalia. Bohužel nemají společné jízdné. AMAT provozuje autobusy a tramvaje, Trenitalia metro. Validace časových jízdenek se provádí před prvním použitím. Kvalitní mapa Palerma je na Hot Map. Tip na výlet z Palerma na Etnu a do Taorminy: Get Your Guide. Tip na výlet z Milazzo na Aiolské ostrovy: Get Your Guide. Do Milazzo se dostanete vlakem, první jede v 5:08, jízdenka stojí € 11,30.

# 25.06.2017, 14:36.
Mám dotaz k veřejné dopravě. Pokud bychom přiletěli do Catanie kolem 9. hodiny večer, dá se ještě dostat nějakou veřejnou dopravou do Messiny nebo je to příliš komplikované? Ubytování je někde u Messiny, ale obávám se, že za transfer z letiště, který je 125 km, bychom zaplatili pomalu jako za jednu letenku. Nejsme řidiči, nemůžeme si tedy pronajmout auto. Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Autobusová linka z letiště v Catania do Messina společnosti SAIS Autolinee ve 22:45 Vás vyjde na na € 9,30. Na místě budete v 00:15. Autobus jezdí každý den.

# 22.06.2017, 17:26.
A také bych se chtěla zeptat, zda se v blízkosti letiště nachází nějaký hotel. Všechny hotely mají check out kolem 7:00? Náž zpáteční let odlétá kolem 6. hodiny ráno, proto přemýšlím, zda je možnost ubytovat se v letištním hotelu nebo dojet na letiště brzkým ranním autobusem z Marsala. Pokud vůbec nějaký jede. Také zvažuji možnost, že dojedeme k letišti a strávíme noc jen tak bez ubytování. Myslíte, že je možné sehnat ubytování i bez rezervace za rozumnou cenu? Děkuji za odpověď. Tereza.

Hotely jsou v okolí letiště - viz Booking / Vincenzo Florio. Seřaďte si nabídky podle vzdálenosti z letiště a zaškrněte recepce otevřena 24 hodin denně. Autobusy z Marsala na letiště provozuje Autoservizi Salemi, první autobus však přijíždí na letiště až v 6:05, v sobotu a v neděli v 11:00. Ubytování vzhledem k vzdálenosti od letiště doporučujeme rezervovat dopředu.

# 22.06.2017, 09:57.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, zda jezdí autobusy z letiště do Marsala. Zřejmě by to bylo jednodušší než vlakem. Děkuji. Tereza.

Spojení letiště Birgi - Marsala samozřejmě existuje. Provozuje ho společnost Autoservizi Salemi. Poslední v sobotu 15.7.2017 jede bohužel v 18:45. Jinak bychom Vám to napsali už v první dopovědi.

# 21.06.2017, 22:24.
Děkuji za odpověď. Na odkaz jsem se díval, našel jsem nový jízdní řád. Podle mě autobus odjíždí ve 21:00. Rezervace byla bohužel jenom v italštině, tak to necháme až na místě. Kde si prosím lístek můžeme koupit? Na letišti nebo až v autobuse? Jěště bych se rád zeptal, kde se v Palermu dají koupit lístky na místní dopravu večer po 22:30. Děkuji. S pozdravem Bob.

Autosaervizi Salemi má stánek v hale na letišti. Tam si můžete zakoupit jízdenku. V Palermu si můžete zakoupit jízdenku na městskou dopravu i přímo v autobuse. Cena je zvýšena o € 0,40, tedy celkem € 1,80 za 90. minutový lístek. Doporučujeme mít přesně tuto částku připravenou.

# 20.06.2017, 13:15.
15.7.2017 přiletíme na letiště v Trapani v 19:10. Ubytování máme sjednané v Marsala. Na stránce Trainline jsem našla vlakové spojení v 19:50. Chtěla bych se zeptat, zda je potřeba, abych si koupila jízdenky předem nebo bude možnost si je na nádraží koupit? Nechtěla bych riskovat případné propadnutí jízdenky, když se letadla zpozdí. Děkuji. Tereza.

Z letiště v Trapani vlaky nejezdí. Nejbližší zastávka Mozia - Birgi je přibližně 2,5 km a spojení z letiště má pouze taxi. Pokud pojedete do Trapani autobusem AST v 19:30 za € 4,90, budete na místě ve 20:00. Poslední vlak do Marsala jede ve 20:36 a na místě je ve 21:05. Jízdenka stojí € 3,80. Zakoupíte ji na nádraží v pokladně nebo v automatu.

# 19.06.2017, 15:58.
V červenci se chystáme s přítelem na Sicílii a chtěli bychom si půjčit skútr a za 10 až 12 dní projet nejzajímavější místa. Ale nevíme, zda je to vůbec reálné. Navíc nechceme jezdit po dálnici, ale spíš podél pobřeží a přes vnitrozemí, například Palermo - Agrigento. Mohli byste nám z vlastní zkušenosti napsat názor na cestování skútrem po Sicílii? Děkuji. Lucie.

Skútr je dobrá volba na podnikání kratších výletů, půjčoven je hodně, kvalita strojů je vesměs dobrá. Četli jsme kdysi nějaký test, který prováděl ADAC a nejhůře z pohledu kvality vyšly řecké půjčovny. Italské byly na tom docela dobře. Určitě si ale kvalitu na místě pohlídejte. Pohlídejte si také smlouvu, rozsah pojištění, zda něco nechybí nebo naopak zbytečně nepřebývá (např. rizika, která Vám kryje standardní cestovní pojištění).

# 17.06.2017, 23:06.
Rád bych poprosil o radu. Příští týden v sobotu 24.6. přiletíme v 19:10 do Trapani. Z minulých příspěvků jsme se dočetli, že autobus do Palerna odjíždí ve 20:15. Chtěli jsme si přes internet koupit jízdenku. Uvedený odkaz nás přesměruje na Terravision, ale žádný spoj nám nenabídne. Nakonec jsme u této linky našli poznámku Temporarily suspended - dočasně pozastaveno. Nevíte náhodou, v čem je problém? Existuje nějaké další spojení do Palerma? Děkuji za odpověď. Bob.

Nevíme v čem je problém, ale o pozastavení této linky ze strany Terravision víme. Provozovatelem tohoto spoje je Autoservizi Salemi, zkuste tedy spoj rezervovat tam. Alternativou je společnost AST, která Vás zaveze do Trapani. Odtud potom jede Autolinee Segesta do Palerma.

# 16.06.2017, 09:03.
Pane Řehůřku, na internetu jsem našla vaše stránky a ráda bych se vás zeptala na nějaké informace ohledně cesty na Sicílii. Chtěli bychom si s manželem udělat dovolenou na Sicílii u moře - kdekoliv, kde bude hezké ubytování - to ještě nemáme vymyšlené, ale pár možností přes Booking se nám líbilo. Nicméně ani v nejmenším netušíme, jak se tam dostat, kromě toho, že chceme jet autem. Jezdíme autem do Bulharska na jeden zátah, takže dálka nehraje roli. Nevíme, kudy z Prahy je výhodnější jet - zda po Sluneční dálnici nebo po druhé straně - Neapol. Potom netuším, ale předpokládám, že na Sicílii se jede asi trajektem - ten se musí dopředu rezervovat? A potom by mě docela zajímalo, zda jde alespoň přibližně zjistit, kolik bude cesta stát. Byla bych Vám velice vděčná, kdybyste mi pomohl alespoň s některou informací. Předem velice děkuji. S pozdravem Monika.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Villa San Giovanni. Odtud trajektem do Messina a dále k místu pobytu. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Sicílie. Tato trasa je optimální a nejrychlejší. Potom je možné samozřejmě podle termínu volit různé varianty - např. přes České Budějovice a Salzburg. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 69,20. To samé při cestě zpět. Trajekt z Villa San Giovanni do Messiny s Caronte & Tourist Vás vyjde při návratu za více jak 3 dny a za méně než 90 dní na € 75,00. Není ho třeba rezervovat dopředu, funguje nonstop a auta se řadí postupně jak přijíždějí. Celkem tedy do Messiny zaplatíte na poplatcích včetně trajektu € 249,20. Předpokládáme, že jedete na více jak 10 dnů. V opačném případě odečtěte € 8,90 za druhou desetidenní rakouskou dálniční známku. K tomu je potřeba ještě připočítat náklady za pohonné hmoty. Průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,54, nafty € 1,38. Neznáme Vaši spotřebu, uvažujme tedy 7 l benzínu na 100 km a 5 l nafty na 100 km. Vzdálenost k trajektu z centra Prahy je 1960 km. Počítejme tedy 4000 km za oba směry i s rezervou. Za benzín tedy zaplatíte € 431,20, za naftu € 276,00. Je to hrubá kalkulace. Budete mít samozřejmě jinou spotřebu, v České republice natankujete plnou nádrž levněji, stejně tak v Rakousku, to samé zpět. V ceně nejsou započítané poměrné náklady na pořízení, pojištění, servis, údržbu apod. Dálnice se neplatí od Salerna směrem na jih, na Sicílii se platí úseky Messina - Palermo (křižovatka dálnic Messina - Palermo a Catania - Palermo) a Messina - Catania. Maximální cena je v prvním případě € 10,10, ve druhém případě € 3,70 + samozřejmě náklady na pohonné hmoty. Lze ušetřit cestou mimo dálnice, ale při celkových nákladech a vzdálenosti to asi moc smysl nemá. Volba cesty po západním a východním pobřeží: po východním pobřeží je trasa v jednom směru na poplatcích o € 9,60 dražší a částečně se jede v Kalábrii mimo dálnici po pobřeží. Vzhledem k tomu, že dálnice A2 v Kalábrii byla nedávno zrekonstruována, doporučujeme západní pobřeží. Navíc úsek mezi Florencií a Neapolí patří k těm nejkvalitnějším.

# 15.06.2017, 16:47.
Chtěla bych se zeptat na spoj z letiště v Trapani v sobotu 15.7. - přílet máme v 19:15 - do hotelu A casa di Joe 47 Strada Locogrande, 91100 Locogrande. Mělo by to být 12,5 km a hromadnou dopravou mi nachází aplikace 44 minut + 45 minut chůze, tak mi to příjde divné. Můžete popřípadě odhadnout cenu za taxi? Druhý den ráno si jedeme ještě zpět na letiště vyzvednout auto. Předem moc děkuji za odpověď. Sandra.

Do této oblasti jezdí doprava ATM Trapani. Proto Vám to vyhledává takové dlouhé spoje. Z letiště je asi nejvýhodnější určitě taxi, především v tuto dobu. Počítejte minimálně s cenou € 22,00. Tj. počáteční taxa € 3,00 + € 1,50 za kilometr.

# 13.06.2017, 22:01.
Potřebovali bychom vědět, jak se dostaneme ze San Vito Lo Capo do Eraclea Minoa a z Eraclea Minoa do Catania nebo jiného města na jihu místní dopravou. Máme dvě menší děti a ubytovaní jsme přes Booking v San Vito Lo Capo a potom v Eraclea Minoa v apartmánu. Jen jsme chtěli ušetřit za půjčení auta. Moc Vám děkuji. Děti mají bezlepkovou dietu, je možné na Sicílii běžné koupit bezlepkové pečivo? Děkuji. Pavla.

Cestovat musíte přes Palermo. Ze San Vito Lo Capo Vás tam dopraví autobus společnosti Autoservizi Russo za € 9,40. Jede v 5:45 a ve 13:00. Zastávka je u vlakového nádraží na Piazza Cairoli. Z Palermo potom pokračujte autobusem společnosti Autolinee Gallo do Ribera (směr Cattolica). V návaznosti na první spoj jede v 9:00 (11:00), na druhý spoj v 16:15 (17:30). V závorce jsou odjezdy v neděli. Jízdenka by měla stát do € 10,00. Z Ribera do Eraclea Minoa už ale zřejmě musíte volit taxi. Pro cestu do Catania budete muset využít také taxi, do Montallegro a odtud pokračovat autobusem společnosti Autolinee Lumia do Agrigento. Autobusy jedou v 6:55, 8:30, 9:15. Jízdenka stojí € 3,60. Z Agrigento jeďte autobusem společnosti SAIS Trasporti přímo na letiště v Catania. Autobusů jede hodně. Jízdenka stojí € 13,40. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, ověřte si je pro Váš konkrétní termín a čas. Každopádně s malými dětmi není takové cestování dobrou volbou. Doporučujeme si pronajmout auto přes Rental Cars. Obecně v Itálii není s potravinami bez lepku problém. Italsky bez lepku = senza glutine. Na těchto výrobcích bývá přímo napsané: Prodotto dietetico indicato nelle diete in cui il glutine va escluso. Logo je stejné jako u nás, přeškrtnutý klas. Bezlepkové výrobky se dají koupit i v lékárnách. I v restauraci nebudete mít problém, stačí říci, že chcete menu senza glutine. Stránka zabývající se touto problematikou je AIC. Restaurace najdete na Ristoranti per Celiaci. Na stejné stránce najdete i obchody.

# 12.06.2017, 19:47.
Pane Řehůřku, mám na Vás ještě jednu otázku. Nevíte, zda je v Alcamo Marina možnost půjčit si auto? Chtěli jsme si ho půjčit už na letišti, ale přes internet je to hrozné. Nejdřív neproběhla platba, teď nám zase poslali rezervační email a je na něm Německo místo České republiky. Už na to nemáme nervy, tak bychom chtěli jet transferem a auto si půjčit na místě. Děkuji moc za Váš názor. Hezký den. Ivana.

Možnosti jsou omezené. Nejblíže je autopůjčovna Low Cost Autonoleggio. Doporučujeme si automobil zapůjčit přes Rental Cars přímo na letišti. Mají jednoduchý a přehledný systém, jsou ze stejné skupiny jako Booking. Jasné podmínky budete znát už doma.

# 12.06.2017, 15:31.
Letos jsme se rozhodli vydat se autem až na Sicili - 4 lidé a 1 osobní auto. Nedokážeme spočítat, o kolik nákladnější by bylo, kdybychom část cesty absolvovali trajektem. Předem děkuji za přibližný rámcový odhad cenového rozdílu. Zdraví Jaroslav z Karlových Varů.

Nepíšete odkud přesně a kam jedete, jakou máte spotřebu, použijeme tedy následující údaje: úsek Brenner - Palermo, nafta se spotřebou 5 litrů na 100 km. V případě trajektu odjezd z Livorno. Průměrná cena nafty v Itálii je € 1,40 za litr. Celá trasa od hranic s Itálii do Palermo měří 1600 km, celkem tedy 3200 km, pohonné hmoty vyjdou na € 224,00. Mýtné na pevnině vyjde na € 138,40 v obou směrech, mýtné na Sicílii na € 20,20 v obou směrech, trajekt z Villa San Giovanni do Messina s návratem do 90. dnů na € 75,00. Celkem tedy € 457,60. Celá trasa od hranic s Itálii do Livorno měří 520 km, celkem tedy 1040 km, pohonné hmoty vyjdou na € 72,80. Mýtné na pevnině vyjde na € 65,40 v obou směrech, trajekt z Livorno do Palermo a zpět na € 704,20. Celkem tedy € 842,40. Náklady při cestě trajektem jsou tedy vyšší téměř o € 400,00. Hodně variabilní je v tomto případě cena trajektu z Livorno do Palermo. Neznáme termín, přesné rozměry automobilu, požadavek na komfort atd. Stejně tak náklady na pohonné hmoty mohou být vhodným tankováním o něco nižší. Je třeba si to propočítat znovu přesněji podle Vašich parametrů. Ceny trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 12.06.2017, 00:28.
Předně děkuji za Váš praktický a užitečný web. Letos míříme kempovat na Sicílii. Jedeme na blind a s dětmi, ale máte nějaké doporučení? Budeme tam 3 až 4 dny a rádi bychom viděli Etnu. Víc je zatím v plánu. Děkuji. Míša z Prahy.

Kempování ve volné přírodě, na plážích apod. je v Itálii zakázané. Doporučujeme tedy využívat kempy, jejichž seznam s veškerými informacemi najdete na Camping.

# 10.06.2017, 12:24.
Plánujem ísť do Catanie koncom června na dovolenku a chcem sa spýtať, či je tam nejaká miestna doprava do Vilaggio San Leonardo z letiska Catania. Až teraz som zistil správny názov, kam by som mal isť. Ďakujem. Jozef.

Na Via Santa Maria Coretti před letištěm je zastávka autobusu č. 538 společnosti AMT. Tato linka má zastávku u křižovatky SS114 a SP212, odkud je to do Villaggio San Leonardo pěšky přibližně 2 km. Druhou variantou je taxi.

# 09.06.2017, 18:07.
S přítelkyní letíme na Sicílii, konkrétně do Trapani. Máme tam přílet někdy kolem 20:00 a chci se zeptat, zda tam nebude takto pozdě problém pujčit si skútr? A ještě, jaké ceny tam přibližně jsou? Chtěli bychom letět na týden, tak mě zajímá, zda na delší interval je automaticky nižší cena nebo se dá smlouvat a na co si dát případně pozor? Jinak mě by stačil asi řidičák a cash a nic jiného asi nepotřebuji, že? Děkuji moc za informace o autech, je toho na internetu více. David.

Na letišti v Trapani zřejmě bude problém půjčit skútr. Půjčovny ve městě však za poplatek (dost vysoký) nabízejí přistavení skútru na letišti. Podívejte se na Arancio Tourist Services. Skútr 125cc na týden s vyzvednutím a vrácením na letišti Vás přijde na € 225,00, 300cc na € 400,00. Cenu asi moc už neusmlouváte. Denní cena s počtem dnů samozřejmě klesá. Pozor si dejte hlavně u smlouvy, co tam máte za pojištění apod. Aby něco nechybělo a naopak nepřebývalo (např. pojistky, které Vám kryje cestovní pojištění). Dále aby byl skútr v dobrém stavu, helma správné velikosti. Měl by stačit řidičský průkaz a spíše kreditní karta než hotovost.

# 09.06.2017, 10:58.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se vás ráda zeptala, zda byste mi mohl poradit, jak se dostat z Trapani do Agrigenta, vlakem nebo autobusem? Děkuji velice a přeji krásný víkend. Pavlína.

Z Trapani do Agrigento se dostanete autobusem společnosti Salvatore Lumia za € 11,90. Autobusy jezdí v 10:00, 14:40 a 17:30. Na místě jsou za necelé čtyři hodiny. Jízdenky zakoupíte v Egatour Viaggi na Via A. Staiti 13. V neděli jede autobus v 19:45.

# 08.06.2017, 20:44.
Nevíte prosím, zda jsou nějaké rozdíly v podmínkách pro použití dětské autosedačky mezi Itálií a Českou republikou? Od kdy je možné použít samotný sedák? Děkuji. Ondřej.

Viz naše odpověď ze dne 19.08.2008, 07:39. - Itálie a ze dne 12.10.2016, 17:51. - Vídeň. Více o homologaci autosedaček najdete v článku Homologace.

# 08.06.2017, 11:50.
Prosím o radu, jak nejlépe naplánovat cestu, nejlépe okružní výlet na Liparské ostrovy a jaká je cena? Plánujeme cestu na Sicílii autem konec června, pravděpodobně bychom přespali někde poblíž Liparských ostrovů - kemp nebo apartmán - a potom dále na západ. Jak je to s parkováním? Máme Ford Tranzit. Dá se tento výlet objednat i z České republiky? Za lepší cenu? Děkuji za odpověď. Edita.

Pokud nechcete výlet absolvovat individuálně, potom doporučujeme si objednat produkt "Aeolian Islands of Lipari and Vulcano Full-Day Tour" přes Get Your Guide. Cena je € 70,00 a zahrnuje celodenní prohlídku s průvodcem včetně transferů. Odjezd je z Taorminy z Bus Terminalu. Parkovací možnosti najdete na Go Taormina. Toto nemusíte řešit, pokud budete mít ubytování s parkováním. Doporučujeme přes rezervační portál Booking / Taormina a označit ve volbách Parkoviště. Individuální výlet realizujte z Milazzo. Ceny a jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Aeoliand Islands. Parkování v Milazzo viz naše odpověď ze dne 02.06.2015, 20:36. Ubytování najdete na Booking / Milazzo.

# 06.06.2017, 07:39.
Děkuji Vám za odpověď. Mohu se ještě zeptat, kde mohu koupit tyto jízdenky? U řidiče nebo jinde? Monika.

Jízdenky zakoupíte na pokladnách nebo u partnerů - seznam podle měst najdete na Buscenter.

# 05.06.2017, 10:45.
S přítelem se chystáme v červenci na Sicílii a chtěla bych se zeptat, jak to je s autobusovou dopravou z letiště Punta Raisi. Měli bychom přiletět ve 21:55. Není problém se dopravit z letiště přímo do Palerma v tuhle poměrně pozdní hodinu? Čas odletu máme v 7:00. Není naopak problém s dopravou takhle brzy ráno? Nevíte, kde bych mohla najít nějaké odjezdové časy autobusů z letiště? Děkuji. S pozdravem Tereza.

Dopravu z letiště v Palermo do centra města zajišťuje Prestia e Comande. Autobusy jezdí z letiště v 5:00 a od 6:30 do 00:30 po půl hodině. Zpět potom od 4:15 do 22:45 po půl hodině. Jízda trvá přibližně půl hodiny. Zastávek je v Palermo několik. Jízdenka stojí € 6,00, zpáteční € 10,00.

# 04.06.2017, 20:15.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Dňa 29.6.2017 priletíme na letisko Trapani Birgi v čase 14:25 a ubytovanie máme v Residence delle Cave v meste Custonaci. Chcela by som sa opýtať, ako sa dostanem z letiska do tejto destinácie? Koľko vyjde taxík a existuje nejáka doprava do tejto destinácie? Ďakujem veľmi pekne za radu. Kateřina.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani Porto. Autobus jede 14:30, 14:50, 15:30, ... a na místě je za 40 minut. Z přístavu potom jede autobus stejné společnosti do Custonaci. Jede v 16:00, 18:00 a 22:00. Jízdenka by měla stát kolem € 3,00. Autobus Vás vysadí na Via Tribli, což je v blízkosti Residence delle Cave. Taxi z letiště do Custonaci stojí € 55,00.

# 03.06.2017, 16:32.
Milí Řehůřkovi, prosím, můžete poradit, zda je možné očekávat volné místo pro 4 lidi a jedno auto na trajekt z Villa San Giovanni v Kalábrii do Messina na Sicílii během dne 8.7.2017 bez předběžného zajištění a potom zpět? Budeme 14 dnů na Capo Vaticano od 24.6. do 8.7.2017 a potom bychom chtěli na 3 až 5 dnů cestovat sami autem po Sicílii - Taormina, Catania, Cefalu, Milazzo. Kde hledat možnosti kolem trajektu? Děkuji za laskavost a na případnou odpověď se těším. Jana.

Tento trajekt nemusíte rezervovat. Funguje nepřetržitě, auta se naloďují postupně podle toho jak přijedou. Informace: Caronte & Tourist.

# 02.06.2017, 16:50.
Chtěla bych požádat o radu. Na přelomu června a července letíme do Trapani, kde budeme i ubytované. Chceme jet na jednodenní výlet do Palerma, ale nikde nemohu dohledat, jak se z Trapani do Palerma dostat. Děkuji za odpověď. Monika.

Spojení mezi Trapani a Palermo zajišťuje Segesta Autolinee. Jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Cesta trvá 2 hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 02.06.2017, 11:23.
Pane Řehůřku, s rodinou vyrážíme za plážemi v parku Zingaro a do San Vito Lo Capo. Tam bychom z Trapani rádi vyrazili. Protože přilétáme po 19. hodině 4.7. do Trapani, tak předpokládám, že se musíme ve městě ubytovat a cestovat až dopolene autobusem AST do San Vito Lo Capo. Jezdí autobusy v časech, co jste uváděl na vašem webu loni, tedy v 8:35 a potom až 13:05? Z letiště v Trapani se do centra města nejlépe dostaneme také autobusy AST? Děkuji. Zdraví Stanislav.

Autobusy z přístavu v Trapani do San Vito Lo Capo jezdí v 6:45, 8:30, 13:00, 13:45, 14:25, 18:00. Z města potom o 5 minut později. Nicméně v nejbližší době se budou měnit jízdní řády, takže si odjezdy musíte stejně překontrolovat na AST. Z letiště v Trapani jezdí do Trapani autobusy stejné společnosti.

# 02.06.2017, 09:13.
Za pár dní se chystáme na dovolenou letecky na Sicílii do oblasti Noto Marina a chceme si na 1 až 2 dny půjčit auto. Nikde jsme nenašli, kolik stojí půjčovna na takovou dobu? Případně kolik stojí litr benzínu? A máte ještě nejáké užitečné informace o této destinaci? Děkuji. Petr.

Na jeden den počítejte s cenou od € 40,00, na dva dny od € 60,00. Průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,55. V okolí Noto se to pohybuje kolem € 1,48 až € 1,50.

# 01.06.2017, 21:36.
17.6. přilétáme s přítelem do Catanie. Chtěli bychom procestovat co největší část ostrova a to pokud možno na skútru. Chtěla bych se tedy zeptat, zda nevíte, v jaké cenové relaci se pohybují ceny za skútr, zda jsou vůbec dobře dostupné, nebo nevíte o nějakém odkazu, kde se dají zamluvit online dopředu? Předem děkuji za odpověď. Veronika.

Běžná cena za den je kolem € 25,00 až € 35,00. Záleží samozřejmě na konkrétním skútru. Podívejte se např. na Hollywood Rent.

# 30.05.2017, 21:53.
Měla bych prosbu. Byli byste tak laskaví a poradili mi, jak se nejlépe dostat z letiště Trapani do města Trapani? Případně jak často jezdí autobusy? Přiletíme v 19:10. A kdyby vám zbyla chvilka, co byste doporučili k vidění a koupání při 4. denním pobytu s výchozím místem Trapani, kde budeme mít ubytování? Rádi bychom byli 2 dny na pláži a 2 dny po výletech, které by byly vzdáleností a časovou dostupností hromadnou dopravou nejlépe dostupné. Děkuji a přeji pěkný večer. Pavlína.

Z letiště jezdí do Trapani autobusy AST. Autobusy jedou v 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30 a 0:30. Jízdenka stojí € 4,90 a cesta trvá půl hodiny. Vzhledem ke krátké době pobytu a ubytování v Trapani nemá smysl někam daleko dojíždět. Můžete jezdit místní dopravou do části Casa Santa. Provozuje ji ATM Trapani. Za prohlídku stojí samozřejmě Trapani, nedaleké Erice, Egadské ostrovy, atd.

# 30.05.2017, 09:46.
Hlásím se s dalšími třemi dotazy: 1. V Taormině jsme ubytovaní na adrese Via Dietro Cappuccini. Na jaké zastávce autobusu máme vystoupit? 2. Předpokládám, že budeme hlavně jezdit na pláž u spodní stanice lanovky v Taormině. Doporučil byste mi nějakou jinou pláž, na kterou se dá pohodlně dostat hromadnou dopravou? Třeba v Giardini Naxos? 3. Neznáte náhodou česky mluvící baby-sitter v Taormině? Předem děkuji za vaše odpovědi. S pozdravem Alena.

Linka společnosti Interbus z letiště v Catania do Taormina má v Taormina tři zastávky - Capo, Tombe Saracene a Terminal Bus. Vystupte až na konečné Terminal Bus. Toto stanoviště se nachází na Via Luigi Pirandello. Odtud to máte k Via Dietro Cappucini pěšky 700 m po Via Luigi Pirandello a následně po Via Cappuccini. Cesta se může samozřejmě prodloužit až o 350 m, což je délka ulice Via Dietro Cappucini. Podle umístění Vašeho ubytování. Městskou dopravu v Taormina provozuje společnost ASM Taormina. K pláži pod lanovkou můžete jezdit lanovkou této společnosti. Zpáteční jízdenka stojí € 6,00, celodenní jízdenka stojí € 10,00 a týdenní jízdenka stojí € 50,00. Jízdenka na městský autobus stojí € 1,10. Nejnižší časová jízdenka je měsíční, pro nerezidenty stojí € 60,00. To se Vám ale nevyplatí. Budete si muset kupovat samostatné jízdenky. K plážím jezdí autobusová linka Blu / Beach Bus ze stanoviště na Piazza San Pancrazio. Dolů k plážím jezdí také Linea Verde. K plážím v Giardini Naxos už budete muset jezdit meziměstskou linkou společnosti Interbus za € 1,90. Zpáteční jízdenka stojí € 3,00. Jezdí ze stejného terminálu, na který přijedete z Catania. V Giardini Naxos má pět zastávek - vlakové nádraží, Chiesa San Giovanni, Via Dalmazia (pláž), Hotel Caesar Palace a Hotel Assinos. O baby-sitters na Sicílii ani nikde jinde přehled nemáme. My osobně bychom takhle někomu cizímu na Sicílii během dovolené dítě nesvěřili.

# 29.05.2017, 08:17.
Pane Řehůřku, na webu jsem našla vaše odpovědi na otázky týkající se Sicílie. Mohla bych se prosím zeptat, jak se dostaneme z letiště v Trapani - Vincenzo Florio Airport Trapani Birgi - do přístavu v Trapani? Přílet máme v neděli 18.6.2017 v nočních hodinách - přibližně ve 23:00. Chystáme se jet trajektem na ostrov Favignana. Mnohokrát předem děkuji za odpověď. Gabriela.

Z letiště v Trapani se do přístavu dostanete autobusem AST za € 4,90. Autobusy jezdí ve 23:30 a následující den v 00:30. V přístavu je za 40 minut. V současné době je však v jízdním řádu uveden jen autobus v pondělí v 8:40. Plnohodnotné jízdní řády jsou tam uvedeny do 9.6.2017. Je ale velká pravděpodobnost, že v nejbližší době bude provedena změna, protože v Itálii se kolem 10.6. jízdní řády mění - stejné je to i např. u vlaků. Doporučujeme sledovat před odjezdem jízdní řády na výše uvedených stránkách. Trajekty na ostrov Favignana najdete na stránce Trajekty - Aegadian Islands. Jezdí od 6:50.

# 28.05.2017, 10:02.
Ráda bych se zeptala, zda jezdí pravidelná lodní linka mezi Palermem a Trapani. Předem vám děkuji za odpověď. Kateřina.

O žádném takovém spoji nevíme.

# 25.05.2017, 22:23.
Chceme jet na 8 dní na Sicílii a vidět co nejvíce. Lokálně jako nejvýhodnější se nám zatím zdá Catania. Máte tip na umístění ubytování, např. kde jsou pěkné pláže? Případně je z dopravního nebo kulturního pohledu lepší jiná lokalita? Děkuji za odpověď. Zuzka.

Catania je skutečně asi ten nejlepší výchozí bod pro poznávání východní části Sicílie. My jsme bydleli ve Villaggio Turistico Europeo. Má vlastní privátní pláž. Okolní městské pláže byly i začátkem června absolutně přeplněné, hlava na hlavě. Pláže ve villagio byla příjemně poloprázdná. Přečtěte si naši reportáž Sicílie 2006.

# 25.05.2017, 10:19.
Pán Rehúrek, chcela by som sa spýtať, ako sa najrýchlejšie dostanem dňa 15.6.2017 z Trapani do Milazza autobusom alebo vlakom. Ide mi o najrýchlejšiu cestu. A následne trajektom na ostrov Vulcano. Tiež by som potrebovala vedieť cestu naspät dňa 18.6.2017 z Vulcano do mesta Marsala. Takisto najrýchlejšiu. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Beata.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST do Trapani do přístavu. Cesta trvá 40 minut. Jízdenka stojí € 4,90. Z Trapani pokračujte autobusem Segesta Autolinee do Palerma na Piazza Cairoli (u vlakového nádraží). Cesta trvá 2 hodiny, jízdenka stojí € 9,60. Odtud jeďte vlakem Trenitalia do Milazzo. Cesta trvá 2,5 hodiny a jízdenka stojí € 11,30. Do přístavu je to ale pěšky ještě více jak 3 km. Doveze Vás tam městský autobus AST. Jezdila tam z nádraží linka č. 5. Trajekt na Vulcano najdete na stránce Trajekty. Při cestě zpět se musíte dostat stejným způsobem do Palermo, odkud jezdí do Marsala autobusy společnosti Autoservizi Salemi. Cesta trvá 2 hodiny a 15 minut nebo dle výše uvedeného do Trapani a odtud autobusem AST do Marsala.