SICÍLIE 2018

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2018

Pod špičkou italské boty leží největší ostrov ve Středozemním moři - Sicílie. Její osidlování už probíhalo od starověku, kdy prvními historicky doloženými obyvateli byli Sikané. Po nich připluli na ostrov Sikulové a následně Elymové. Od 8. století před n.l. se začali na ostrově prosazovat Řekové a Féničané. Po punských válkách se dosatala Sicílie pod správu Římského impéria. Po jeho pádu se stala Sicílie cílem dobyvatelů - Arabů, Saracénů a dalších. Z nich Sicílii nakonec ovládli Normané. Po nich vládli španělé, savojové a habsburkové. K Itálii byla Sicílie připojena v roce 1860. Sicílie je autonomní italský region. Hlavním městem je Palermo. To je současně i metropolitním městem, stejně jako Catania a Messina. Zbývajících šest dřívějších provincíí tvoří každá volné sdružení obcí. Kromě hlavního ostrova patří k regionu i ostrov Pantelleria, ostrov Ustica a ostrovy Aiolské, Pelagické a Egadské. Nejvyšším vrcholem je Etna (3343 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 13.05.2018, 20:51.
Děkuji moc za pomoc ohledně cesty na Erice. Odkaz na společnost, která jezdí na letiště jsem našla, ale v našem termínu 15.5. mi neukazuje žádné spoje. Mohl byste mi prosím poradit? Děkuji mnohokrát. Marie.

Bohužel nevíme, proč je 15.5. v jízdním řádu takový výpadek. Ostatní dny kolem toho termínu jsou plné spojů. Pokud autobus nepojede, budete muset využít taxi za € 30,00.

# 12.05.2018, 21:16.
Předem děkuji za super odpovědi. Měl bych asi již poslední dvě otázky. 1. něco jsem našel, něco jste mi poradil, ale nemohu najít parkoviště v Catánii 2. Lipari - máme 2 dny, co byste mi doporučil navštívit na Liparských ostrovech? Děkuji. S pozdravem Slavoj.

Doporučujeme Parcheggio Europa. Jedná se o podzemní parkoviště v blízkosti hlavního nádraží u Piazza Europa. V provozu je nonstop, platí se za každou započatou hodinu, maximálně € 6,30 za den. Určitě doporučujeme navštívit ostrovy Lipari, Vulcano a Stromboli. Více informací najdete v článku Aiolské ostrovy.

# 12.05.2018, 13:08.
Chtěl bych Vás poprosit o radu při cestě z Trapani do San Vito Lo Capo. Konkrétně se jedná o autobusové spojení 3.6. v neděli. Kdy odjíždí autobus do San Vito Lo Capo? A nazpět 5.6. odpoledne na letiště do Trapani? Děkuji za vaši odpověď. Zdeněk.

Dopravu zajišťuje AST, tam najdete také jízdní řády. Konkrétně 3.6. odjíždí autobus z letiště do Trapani přístavu ve 12:00, 15:00, 16:00, 19:30 a 22:10. Na místě je za 40 minut. Z Trapani přístavu potom jede 3.6. bohužel jen jeden autobus a to ve 13:45. Zpět potom jede autobus bohužel také jen jeden a to v 6:45, v Trapani je v 8:00. Na letiště jede autobus z Trapani přístavu v 10:30 a 15:00. Před odjezdem si ověřte jízdní řády na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2018, 10:34.
Je možné odjet z kempu El Bahira u San Vito Lo Capo v noci mimo otevírací dobu? Odlet je brzy ráno. Vím, že některé kempy takovou možnost nemají. Děkuji. Jiří.

V první řadě doporučujeme si přečíst provozní řád, který je umístěný na oficiálních stránkách Camping Village el Bahira - Regolamento (odkaz je v patičce v pravém krajním sloupci). Otázka není na nás, ale spíše na provozovatele kempu. Nejsme schopni Vám říci, jak se provozovatel zachová v konkrétní chvíli a s konkrétním personálem v situacích, které jsou odlišné od standardních situací definovaných v provozním řádu. Podle našeho názoru a našich zkušeností je to vždy na domluvě s provozovatelem.

# 11.05.2018, 11:09.
Předem děkuji za užitečnou radu o parkování v Milazzu a určitě využiji Parking Ferrari. Měl bych ještě pár otázek bodově. 1. Musím trajekt na Lipari rezervovat nebo přijdu a jedu? 2. Kromě výstupu na Etnu, doporučil byste ještě nějaký jednodenní výšlap po hoře nebo okolí? 3. Catánie - někdo říká, že v podstatě nic moc, že je to spíše moderní město mimo jednoho chrámu a trhu. Co vy na to? 4. Park Madonie - udělat jeden den výlet nebo jsem právě myslel vynechat Catánii a udělat 2x jednodenní výlet v Madonii nebo na Etně. Akorát nemohu sehnat mapu Madonie, nemáte tip? Děkuji. S pozdravem Slavoj.

Trajekt na Lipari rezervovat dopředu nemusíte, v sezóně a pokud chcete odjet konkrétním trajektem, tak to doporučujeme. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Etna je na Sicílii téměř povinností, pokud budete mít čas, potom jsou zajímavé i výlety kolem Etny. Mapu najdete např. na Sicily Holiday. Catania je součástí sicilské historie, druhé největší město na Sicílii. Hodně ji poničilo zemětřesení a Etna. Co se zachovalo, určitě stojí za zhlédnutí, pokud na to budete mít čas. Top památkami jsou samozřejmě Basilica Cattedrale Sant' Agata, přilehlé Piazza del Duomo s Fontana dell' Elefante, Castello Ursino, Monastero dei Benedettini a kostel San Nicolo l' Arena, Teatro Romano, Porta Garibaldi a další kostely a paláce. Trh je úchvatný, stejně jako všechny tradiční trhy v Itálii. Výlety v Parco delle Madonie jsou opět otázkou času. Mapu najdete např. na Palermo Web.

# 11.05.2018, 10:08.
Moc se mi líbí Váš web. Mohl byste mi prosím poradit s dopravou po městě Trapani? Přiletíme zítra a v neděli bychom si chtěli udělat výlet na Erice. Chtěli bychom jít nohoru pěšky. Ráda bych se proto popovezla přes město autobusem, ale nevyznám se v jejich linkách. Můžete mi prosím poradit? Lístky si mohu koupit až v autobuse? Prosím ještě o radu ohledně cesty z Trapani na letiště Birgi. Jízdní řád z letiště do města jsem našla na stránkách dopravce, ale zpět již ne - zpět do České republiky letíme v úterý 15.5. v 19:25. Děkuji. Marie.

Autobusovou dopravu v Trapani provozuje ATM Trapani. K dolní stanici lanovky jezdí z Piazza Garibaldi v neděli a ve svátek linka č. 201. Odjezdy jsou v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 16:15, 17:15, 18:15, 19:15 a 20:15. Jedná se o okružní linku. Jízdenky platné 90 minut stojí € 1,20, celodenní € 3,00. Jízdenky zakoupíte v prodejních místech (většinou tabáky, trafiky, bary). Seznam najdete na výše uvedených stránkách. Je ji možné zakoupit i u řidiče za cenu € 1,40. Jízdní řád pro cestu z letiště a na letiště najdete na AST. Je třeba jen přehodit místo odjezdu a příjezdu.

# 09.05.2018, 22:15.
Poradíte mi prosím Vás, kde bez obavy mohu zaparkovat auto na čtyři noci v Milazzo, když odjedu na Lipari? Mnohokrát děkuji. S pozdravem Slavoj.

Přímo v přístavu máte tři možnosti parkování - na ulici v modré zóně, na venkovním parkovišti, v krytém parkovišti. Za modrou čarou zaplatíte za 30 minut € 0,35, za 1 hodinu € 0,70, za 2 hodiny € 1,40, za 24 hodin € 5,00. Nicméně v sezóně se často stává, že je toto parkování regulované na maximálně 2 hodiny. Na venkovním parkovišti zaplatíte za 24 hodin € 11,00 a v krytém parkovišti € 15,00. Náš tip je Garage Ferrari, kde za parkování na 4 noci zaplatíte cenu € 48,00.

# 09.05.2018, 17:59.
Dne 1.8.2018 přiletíme s kamarádkou do Catania přibližně v 11:50 z Vídně. Potřebujeme se dostat do místa pobytu, což je hotel San Vincenzo, Letojani. Zpáteční cesta se uskuteční dne 8.8.2018 opět z Catania. Odlet je plánovaný na 12:35 do Vídně. Dočetla jsem se o vlaku, ale neumím to vyhledat. Proto Vás prosím o pomoc. Také by mě zajímalo, zda se jízdenky na vlak kupují předem, rezervují, atd. nebo je stačí zakoupit na místě. Ještě bych potřebovala vědět, jak se dostaneme z letiště na vlak. Děkuji předem. Hana ze Znojma.

Z letiště v Catania jeďte autobusem Alibus společnosti AMT na Catania Centrale, což je hlavní vlakové nádraží v Catania. Jízdenka stojí € 4,00. Autobusy jezdí po 25 mintách. Cesta trvá 20 minut. Autobusy jezdí od časného rána do půlnoci. Z vlakového nádraží potom jeďte regionálním vlakem Trenitalia do Letojanni. Vlaky jezdí přibližně 1x za hodinu, poslední ve 20:49. Nicméně v srpnu budou určitě pozměněné jízdní řády. Jízdenky si kupte na nádraží na pokladně nebo v automatu. Cesta trvá od 3/4 hodiny do 1 1/4 hodiny v závislosti na konkrétním spoji (Regionale / Regionale Veloce). Hotel San Vincenzo je od vlakového nádraží v Letojanni vzdálený pěšky 350 metrů. Sejděte podél zábradlí k silnici a vydejte se doleva po Via Vittorio Emanuele. Přibližně po necelých 200 metrech uvidíte po levé straně atypickou budovu, jedná se o Palazzo Silipigni. Tady odbočte doprava na Via I. Maggio. Dovede Vás k moři, kde se vydejte doleva po Via M. Garufi. Hotel San Vincenzo je po levé straně. Zpět potom jede první vlak v 6:37.

# 08.05.2018, 20:07.
Velké díky za rychlou odpověd. Mám ještě dotaz. Když bych jela zmiňovaným vlakem např. do Catania, jak asi dlouho by trvala cesta? A prosím ještě zodpovědět jeden dotaz. Jak přesně probíhá cesta trajektem? Musím vystoupit z vlaku, nastoupit na trajekt a až na Sicílii zase nastoupit na vlak? A pokračovat do Catania. Možná se pousmějete dotazu, ale velké díky za informace. Jarmila.

V případě regionálních vlaků neprobíhá přeprava trajektem. Z vlaku vystoupíte ve Villa San Giovannni, pokračujete trajektem a v Messina nastoupíte na jiný regionální vlak. Trajektem se přepravují např. vlaky Intercity. Trajekt obsahuje většinou čtyři koleje vedle sebe. Před naloděním se souprava rozdělí, přesune do trajektu a zabezpečí proti pohybu. Cestující mohou během těchto operací zůstat ve vlaku, stejně tak během plavby. Ve vlaku však během přepravy nefunguje klimatizace, je tedy vhodnější přejít na palubu a před vyloděním se zase přemístit do vlaku. Z provozních důvodů se občas stane, např. je vyhlášené období trvající i 14. dnů, že je třeba vlak opustit před naloděním a trajektem cestovat mimo vlak. Vždy jsou na to cestující včas upozorněni. V případě přepravy vlakem je doprava trajektem v ceně jízdenky. Cesta z Parghelia do Catania regionálními vlaky a trajektem trvá se všemi přestupy většinou 4 až 6 hodin.

# 08.05.2018, 17:39.
V červnu se chystáme do Kalábrie - Ricadi. Chtěli bychom se podívat na Sicílii vlastnim autem, tak bychom chteli vědět, kde se najiždí na trajekt a kolik stoji přeprava za auto a tři osoby. Trajekt je nutné objednat předem? Děkuji. Ivona.

Trajekty společnosti Caronte & Tourist jezdí z Villa San Giovanni. Víceméně se jedná o kyvadlovou přepravu. Není třeba rezervovat předem. Zpáteční jízdenka při návratu ve stejný den stojí € 38,00, při návratu během 3. dnů stojí € 44,00 a při návratu do 90. dnů € 75,00. V ceně je 5 cestujících a standardní automobil.

# 07.05.2018, 21:57.
Ráda si pročítám Vaše stránky, jsou perfektní a opravdu poradí. Plánujeme letos na podzim poprvé vyrazit autem na celý měsíc do Kalábrie, přímo do Parghelia, Rádi bychom toho hodně viděli. Je to jednoduché, bez znalosti italštiny, jezdit regionálním vlakem podél pobřeží a až na Sicílii např. do Catania? V jakém cenovém poměru k autu by to asi vycházelo? Mnohokrát děkuji za odpověď. Jarmila.

Základní informace o fungování jízdenek v regionálních vlacích najdete v odpovědi ze dne 24.01.2018, 17:50 - Itálie. Jednoduchost cestování regionálním vlakem bez znalosti místního jazyka je hodně individuální. Pro někoho je to naprosto bez problému, pro jiného nepřekonatelný problém. Srovnání s autem je také individuální - podle paliva, spotřeby automobilu, počtu osob. Např. na trase Patghelia - Villa S. Giovanni zaplatíte v regionálním vlaku € 5,20. Dvě osoby tedy € 10,40. Je to přibližně 100 km. Pokud budeme uvažovat automobil na naftu se spotřebou 5 litrů na 100 km a průměrnou cenu nafty v Itálii € 1,497 za litr, vychází cesta tímto automobilem při obsazení dvěma osobami na € 7,49. Autem je to tedy v tomto případě levnější. Naopak je tomu v případě trajektu na Sicílii. Dva cestující zaplatí každý € 2,50, tj. € 5,00 celkem. Automobil se dvěma cestujícími € 38,00.

# 07.05.2018, 12:04.
Letíme v červnu - 3 ženy se staršími dětmi ve věku 10 až 15 let do Trapani. Doporučil byste nám prosím nějaké vhodné lokality v okolí Trapani nebo na transferu z letiště, kde jsou hezké pláže s možnostmi ubytování, abychom věděli, v jakých oblastech máme hledat? Děkuji. Věra.

Pokud chcete strávit pěknou dovolenou u moře u pěkné pláže, potom zajeďte do San Vito Lo Capo. Z letiště v Trapani tam jezdí autobusy AST s přestupem v Trapani v přístavu. Pokud chcete zůstat v Trapani, potom pláž je na severu v Casa Santa.

# 07.05.2018, 12:03.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na půjčovaní aut na Sicílii. Zda je výhodnější objednat si auto předem nebo až v místě pobytu a zda je k půjčení nutná kreditní karta? Děkuji za odpověď. Daniela.

Doporučujeme volit rezervační systém Rental Cars. Vše si v klidu domova nakonfigurujete, přečtete si v češtině podmínky, výše depozitů, vybavení, získáte případné bonusy a hlavně porovnáte ceny. K dispozici je i telefonická podpora v češtině. Většinou je nutná embosovaná kreditní karta.

# 25.04.2018, 13:47.
Můžeme na Sicilii pít vodu z běžného vodovodu? Jarka.

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Musíte se zeptat v konkrétním ubytovacím zařízení, kde budete vodu čerpat. Z nějakého průzkumu před dvěma lety vyplynulo, že vodu z kohoutku pije 43,7% sicilské populace. Zbývajících 56,3% ji z nějakého důvodu nedůvěřuje. Podle našich informací např. velká část obyvatel Palerma pije balenou vodu. Na svých cestách jsme se setkali s pramenem pod Etnou, kam se sjížděla čerpat pitnou vodu celá vesnice. Je to skutečně hodně individuální.

# 18.04.2018, 17:12.
Aká je doprava z letiska PMO Palermo do mesta Trappeto? Autobus, vlak. Aká je cena cestovného? Vďaka. Erich.

V tomto případě je zřejmě nejjednodušší cestovat z letiště do Palermo a odtud do Trappeto. Z letiště jezdí na Palermo Centrale autobusy společnosti Prestia e Comande. Autobusy jezdí kyvadlově v 5:00 a potom od 6:30 do 0:30 po půl hodině. Jízdenka stojí € 6,00. Od Palermo Centrale potom jezdí do Trappeto autobusy společnosti Russo Autoservizi v 6:20, 13:00, 14:00 a 17:30. Jízdenka stojí € 4,60.

# 17.04.2018, 15:08.
Potrebovala by som poradiť s dopravou na Sicílii. Cestu z Catanie do Palerma zvládneme so SAIS. Myslím, že okolo 15:00 budeme v Palerme. Z tadeto sa potrebujem dostať na San Vito lo Capo, potrebovala by som poradiť, aký spoj je najvyhodnejší. Soňa.

Dopravu z Palermo do San Vito Lo Capo provozuje Russo Autoservizi. Z Palermo odjíždí z Piazza Carioli, což je u nádraží Palermo Centrale. V Palermo má dalších šest zastávek, v San Vito Lo Capo další tři. Nicméně nevíme, kdy tam jedete. V současné době jezdí jen jeden autobus denně a to ve 14:30. Od května už jezdí dva denně a to v 6:20 a 14:30. Od července jezdí těch autobusů čtyři denně: 6:20, 8:00, 11:00, 14:30. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,40. Pokud přijedete v 15:00, je to pro Vás nepoužitelné. Zřejmě ho využijete pro cestu zpět. Musíte zvolit jinou variantu. Z Palermo, z Piazza Cairoli, jeďte autobusem Segesta Autolinee do Trapani. Autobus jede v 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 19:00 a 20:00. Cesta trvá dvě hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Vystupte až na konečné v přístavu. Odtud jede autobus AST do San Vito Lo Capo v 18:00. Stíháte to tedy tím autobusem v 15:00 a 15:30. Jízdenka by měla stát € 4,60. Jízdní řád si ověřte podle svého přesného termínu.

# 16.04.2018, 12:02.
Chtěl bych požádat o odpověď na otázku o sicilských plážích. Dozvěděl jsem se, že se na plážích platí poplatky za vstup nebo za parkování. Nevíte, od kdy se poplatky vybírají? Zda jen v sezóně? Jedu tam začátkem června. Děkuji moc za odpověď. Miroslav.

Pobřeží Sicílie má něco kolem 1000 km. Tak jako všude, najdete zde pláže placené i pláže volné. V turistických letoviscích bývají často v sezóně pláže zpoplatněny a k dispozici je plážový servis. Vždy je tam ale nějaká volná pláž, většinou bez plážového servisu. U různých pláží je začátek sezóny různý, záleží na věhlasnosti letoviska. Začátkem června se sezóna rozjíždí.

# 15.04.2018, 12:56.
Pane Řehůřku, obdivuji Vaše znalosti a prosím o radu. Chtěl bych jet lodí z Catanie do Sirakus. Jedná se o jednosměrnou jízdu. Jezdí tam něco? A pokud ano, co stojí řádově lístek? Catania - Sirakusy. Jel bych asi 17.5.2018. A ještě bych měl jeden dotaz. Když bych přišel do Pozzallo a chtěl odjet na Maltu, je to možné nebo je potřeba to zabukovat? Jedná se o jednoho člověka a jednosměrnou jízdu. Předem moc děkuji. Míra.

O pravidelné lodní dopravě mezi Catania a Siracusa nevíme a s největší pravděpodobností ani neexistuje. Ideální spojení je vlakem Trenitalia za € 6,90. Vzhledem k tomu, že ve Vašem termínu jezdí z Pozzalo na Maltu 1 až 2 spoje denně, doporučujeme provést rezervaci. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty. Jízdenka stojí € 70,00, zpáteční v jeden den € 88,00 jinak € 116,00. Cestující bez automobilu by měl být připraven k nalodění minimálně 1 hodinu před odjezdem.

# 13.04.2018, 22:40.
Na přelomu června a července se chystáme s dětmi na Sicílii, kde budeme 7 nocí. Na letišti v Catanii si budeme půjčovat auto na celý pobyt. Není to úplně jednoduché skloubit vše, co chceme vidět a přesto se nehonit. Spíše chceme atmosféru než přeturistovaná místa. První den přejíždíme do Agrigenta a druhý den chceme jet na západ. Tam budeme mít jednu noc, potom musíme přejet do Palerma. Původně jsme chtěli na západě strávit dvě noci, ale to bychom byli v Palermu v neděli a to nechceme, protože si chceme užít trhy, které údajně v neděli v Palermu nejsou. Stojí ty trhy za to? Chceme poznat jejich atmosféru a vůni a tak. Nebo jsou někde trhy zajímavější? Co byste si na západě Sicílie zvolil? Marsala, těžba soli na ostrově Isla Grande, Trapani, Erica, Segesta, San Vito lo Capo? Chceme vybrat jedno místo, abychom se nehonili a užili si to i naši 9. letí kluci. Potom nám zbudou dvě noci mezi Palermem a Milazzem, protože ráno v 9:40 po druhé v noci odplouváme na Stromboli na jednu noc. Rádi bychom strávili buď dvě noci na jednom místě někde mezi těmito městy nebo jednu a jednu a posunovat se směrem k Milazzo. Je tam nějaká kouzelná vesnice třeba v horách s typicky sicilským koloritem? Neporadil byste mi? Byla bych Vám moc vděčná. Už po třetí předěláváme itinerář. Původně jsme chtěli navštívit trhy v neděli v Randazzu, ale nešlo to skloubit s ostatním a potom nám to zkomplikovala neděle, na kterou vyšlo Palermo. Ze Stromboli resp. z Milazza jedeme potom další den dopoledne do Taorminy. Tam to jen proběhneme, aby se neřeklo, asi tam bude moc turistů a sjíždíme do Syrakus, tam přespíme, pokoukáme a sjedeme pár kilometrů ještě na jednu noc do parku u Nota na koupání před odletem a ráno na letiště. Omlouvám se za román, ale pokud budete mít čas, budu moc ráda za odpovědi a případné připomínky. Děkuji moc. Sabina.

Máte na mysli zřejmě historické trhy Mercati Storici. Informace o nich se dočtete na výše uvedených stránkách. Pokud chcete navštívit trhy, tak tyto za tu návštěvu určitě stojí. Podle našeho názoru nejzajímavější je La Vucciria. Je otevřený každý den od 8:00 do 14:00 kromě neděle. Pokud se chcete především koupat v moři, doporučujeme San Vito Lo Capo. Pokud chcete poznávat památky a přírodní krásy západní Sicílie, potom je vhodným výchozím bodem Trapani. Od Palermo k Milazzo se určitě zastavte na jednu noc v Cefalu. Je to sice město, ale vynechat byste ho asi neměli. Hodně pěkná je Polizzi Generosa na jižním okraji Parco delle Madonie. Nádherné výhledy do hor. Automobil doporučujeme zarezervovat přes Rental Cars, ubytování přes Booking. Jsou to osvědčené portály s osvědčeným vysokým standardem.

# 13.04.2018, 16:13.
Chtěla bych se zeptat, zda se dá veřejnou dopravou nebo od stanice vlaku Mozia - Birgi pěšky dojít do Saline della Laguna? Dle Google Maps by to neměl být problém, ale budu ráda za radu. Případně co zajímavého krom Erice navštívit v okolí Trapani? Děkuji. Lenka.

Dá se to dojít pěšky, na okraj oblasti je to přibližně 2,5 km. V srpnu a v polovině září zde funguje turistický vláček. Jezdí 3x týdně ve středu, v pátek a v sobotu. Od turistického centra v přístavu v Trapani vyjíždí v 10:30 a 17:00. Dopolední okruh spočívá v návštěvě mlýna Maria Stella (kromě měsíce září) s malou přednáškou, následuje návštěva Saline di Nubia a solného muzea. Odpolední okruh spočívá v návštěvě Saline di Nubia a solného muzea + s volným programem. Jízdenka stojí € 10,00, děti ve věku 3 až 10 let platí € 7,00. Více informací najdete na Trenino delle Saline. Veřejnou dopravou se tam dostanete z Marsala městskou autobusovou dopravou SMA, linka č. 4 - jízdní řády viz Turismo Comune Marsala. Za návštěvu stojí určitě např. Egadské ostrovy.

# 12.04.2018, 16:52.
Z jaké obce lze vstoupit do Zingaro? Jsou všechny vstupy zpoplatněny a za kolik? Chceme vyrazit zítra z Mazary. Antonín.

Jsou dva vstupy - severní a jižní. Doporučujeme vstoupit přes jižní vstup od Scopello. Vstupné je € 5,00, snížené pro děti do 14. let € 3,00.

# 12.04.2018, 12:07.
Mnohokrát děkuji. Máte super stránky. Co píšete o poplatcích, jsem také našel na internetu. Potom mě však zarazilo vyjádření prezidenta ÚAMK. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď. Jan.

K různým informacím na různých fórech se zásadně nevyjadřujeme. Poskytli jsme Vám informace, které jsou podle našeho názoru aktuální a ověřené. Je na Vás, jakou informaci zvolíte jako pro Vás směrodatnou. Víme o tom, že se připravují mýtné brány na dálnici A18 od Syrakus směrem na jih. Ostatní dálnice A19 a A29 takové aktivity nevykazují. Oficiální provozovatel uvádí informace o mýtném na A18 a A20 v úsecích, které jsme Vám uvedli, a také z vlastních zkušeností víme, že se tam mýtné vybírá. Nicméně celou trasu si můžete projet přes Street View, kde jsou relativně aktuální mapová data, a vše si s určitou mírou jistoty ověřit sám.

# 10.04.2018, 20:16.
Omlouvám se, pokud se ptám na otázku, na kterou se už někdo ptal, ale bohužel jsem ji nenašel. Platí se mýtné na Sicílii na všech dálnicích a je všude stejně vysoké dle ujetých kilometrů? A jsou v blízkosti dálnic rozumné silnice, kde se sice ztratí nějaký čas, ale ušetří za mýtné? Ptám se proto, že se ve spoustě zemích a místech vedle dálnice vine jen o něco horší silnice bez poplatku. Děkuji. S pozdravem Jan.

Na Sicílii je zpoplatněna dálnice A18 v úseku Messina - Catania a dálnice A20 v úseku Messina - Buonfornello (místo, kde se napojuje dálnice A19). Kolem těchto dálnic vedou pobřežní silnice SS114 resp. SS113, je ale zbytečné u delších úseků tyto silnice používat. Mýtné na Sicílii není vysoké. Na dálnici A18 zaplatíte maximálně € 3,70 a na dálnici A20 maximálně € 10,10. Ceny jsou za automobil se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou menší než 1,3 metru.

# 09.04.2018, 09:30.
Snažil jsem se najít odpověď ve Vaší diskusi, ale nedaří se mi to. Pokud to tam někde je, tak se omlouvám. Mohl bych se tedy prosím zeptat na Váš názor a eventuální tip na spojení? Přiletíme v květnu v pátek v podvečer do Palerma a máme následující den - dvě noci čas. Chtěli bychom navštívit Etnu. Potom se potřebujeme v neděli kolem poledne dostat do Sant' Agata di Militello, vše veřejnou dopravou - je to reálné? V ideálním případě bychom cestou vlakem z Palerma na Etnu v Sant' Agata di Militello vystoupili, přespali a nechali tam batohy. Ale ještě nevím, zda to bude možné. Byl bych vděčný za tip na spojení z letiště Falcone e Borsellino k vlaku, kam až jet nejlépe vlakem a jak dál na Etnu. Děkuji. Jirka.

Z letiště v Palermu se do centra k vlakovému nádraží dopravíte kyvadlovou dopravou Prestia e Comande. Autobusy jezdí po půl hodině a jízdenka stojí € 6,00. Potřebujete se dostat do Catania. Poslední přímý vlak jede v 19:32 a v Catania je ve 22:20. Jízdenka stojí € 13,50. Další možností je jet autobusem SAIS Autolinee z vlakového nádraží do Catania opět k vlakovému nádraží. Poslední autobus odjíždí z Palermo ve 20:00, na místě je ve 22:50. Jízdenka stojí € 13,50. Pokud se nestihnete dopravit do Catania v den příletu, na Etnu to už veřejnou dopravou nestihnete. Z Catania odjíždí na Etnu autobus, o kterém získáte informace v odpovědi ze dne 14.09.2017, 09:40. Informace o cenách lanovky a jeep-bus získáte v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Catania. Z Catania do Agata di Militello se dostanete vlakem s jedním přestupem v Messina. Jízdenka stojí € 11,90. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Nevíme, kdy přesně přiletíte a tedy jak to stíháte. Řešením může být pronájem automobilu přes Rental Cars.

# 06.04.2018, 08:46.
Chtěla bych se zeptat, zda se dají na Sicílii někde kolem Cefalu - Enna sehnat plynové kartuše, ale na velkou 2 kg bombu. Zatím narážíme na problém, že mají jiné jako ve Francii, v kempech se nám nedaří a žádné Sportcentrum jsme ještě nepotkali ... Děkuji. Katka.

Bohužel jinou odpověď než v odpovědi ze dne 02.01.2010, 18:08 nemáme.

# 03.04.2018, 17:48.
A prosím, mám ještě jeden dotaz. Co půjčování aut přes Rental Cars? Jak chtějí Italové lidi natáhnout? A jak Italové na Sicílii jezdí? Slyšel jsem, že se chovají jak *** a rádi zkouší finty na pojistné podvody. Hlavně když neumí anglicky. Nějaká rada na ně? Jiří.

Zapůjčení automobilu přes Rentalcars Vám sníží riziko případných problémů. Během rezervace získáte všechny podstatné informace o podmínkách, depozitech, vybavení automobilu atd. Komunikace probíhá v češtině včetně telefonické podpory. Na místě si potom musíte pohlídat, aby smlouva odpovídala sjednanému rozsahu, tzn. aby např. neobsahovala nějaké další připojištění, které budete mít např. jako součást cestovního pojištění, aby neobsahovala nějaký doplněk (např. navigaci), který nepotřebujete atd. To jsou ale záležitosti, které si musíte pohlídat v kterékoliv jiné zemi. Řidiči v Itálii, tedy i na Sicílii, jsou stejní jako všude jinde. Najdete tam slušné řidiče, ale i ty, kteří se chovají tak, jako by na silnicích byli sami. Standardní chování řidičů je samozřejmě jiné díky jižanské mentalitě. Více troubí, více předjíždí, ve městech se pohybuje více mopedů, atd. Pro nás trochu chaos, má to ale svůj řád. Je třeba s tím počítat a přizpůsobit se.

# 02.04.2018, 10:08.
Děkuji moc za zprávu. My cestujeme na lehko jen s malým batohem pro dva lidi. Děkujeme. S přáním hezkých velikonoc Jiří.

Jen si dejte pozor, ať nenastoupíte do autobusu č. 524S. Jedná se o úplně jinou linku, na kterou nelze použít integrovanou jízdenku (autobusy + metro) za € 1,20. Předpokládáme tedy, že i jízdenku za € 1,00. Navíc tato linka nejezdí do centra.

# 01.04.2018, 22:18.
Chystáme se letos v létě na Etnu. Rádi bychom si cestu nahoru dali pěšky a zpět dolů jeli lanovkou. Je to možné a nevíte, kolik lístek na lanovku zeshora dolů stojí? Děkuji za odpověď. Vojta.

Je to možné. Kompletní ceník najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Jednosměrná jízdenka na lanovku stojí € 24,00. Určitě je to směrem nahoru, zda je cena dolů nižší nevíme.

# 30.03.2018, 14:11.
Děkuji za rychlou odpověď. A co když si z letiště popojdu pěšky pár set metrů dál na normální MHD linky 524, tak mě jizdné bude stát kolik? Jsem v těch cenách trochu zmatený. A vyplatí se to, jít na jiný autobus než Alibus? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Jízdenka by měla stát normální tarif € 1,00 za 90. minutovou jízdenku. Nicméně počítejte s tím, že zdarma se přepravuje jedno zavazadlo na osobu do maximálních rozměrů 50 x 30 x 25 cm a do 10 kg. Větší a těžší zavazadla musí mít samostatnou jízdenku. Alibus za € 4,00 má přepravu zavazadel v ceně.

# 30.03.2018, 10:55.
Teď na začátku měsíce - 7.4. - se chystám na Sicílii. Přilétáme do Catanie a chtěl bych se zeptat, zda jsou někde na internetu mapy MHD v Catanii? Nebo jak se dostat z letiště do centra po 20. hodině večer? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Vše o městské dopravě v Catania najdete na stránkách dopravce AMT. Z letiště do centra jezdí Alibus za € 4,00. Jezdí každý den až do půlnoci.

# 28.03.2018, 22:56.
Můžete mi poradit, jak je to se spoji Catania - Trapani? Budu v Miláně a 10.4. poletím z Milána do Catanie. To je nejlepší spoj, abych se potom přesunula do Trapani na dovolenou s kamarádkami. Jaké jsou tam ty autobusy a kde to najdu? Je to možné? Michaela.

Z letiště v Catania jezdí do Palermo autobusy SAIS Autolinee. Autobusy odjíždí ze zastávek před příletovým terminálem, cesta trvá 2,5 hodiny a jízdenka stojí € 13,50. V Palermo přijíždí na Piazza Cairoli, což je před vlakovým nádražím Palermo Centrale. 10.4. jede celkem 14 spojů. Poslední odjíždí z letiště ve 20:10. Z Palermo, z Piazza Cairoli, jezdí do Trapani autobusy společnosti Segesta Autolinee. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,60. 10.4. jede celkem 22 spojů. Poslední odjíždí z Palermo ve 20:00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.03.2018, 22:04.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, zda je možné vystoupat na Erice z Trapani pěšky, případně nevíte, zda pěší výlet stojí za to? Máme v plánu koupit Trapani Card, ve které je i cena lanovky na Erice. Moc děkuji. Pavlína.

Je to možné, ale počítejte s tím, že od dolní stanice lanovky k horní stanici lanovky je to pěšky přes 5 km. Při cestě jsou k dispozici nádherné výhledy. Můžete také vyjet lanovkou nahoru a po prohlídce Erice sejít pěšky dolů.

# 20.03.2018, 16:14.
Pane Řehůřku, koncem června letíme s rodinou na 11 dní na Sicílii. Prosím Vás, jaké je spojení z Catanie do Syrakus, pokud možno vlakem nebo autobusem? A dále nejlepší spojení ze Syrakus do Cefalu. Cestujeme 4. členná rodina s dětmi a auto mít nebudeme. Moc děkuji za informaci. Radka.

Všechna spojení můžete realizovat vlakem Trenitalia. Z Catania do Siracusa se dostanete regionálním vlakem za € 6,90. Cesta trvá necelé 1,5 hodiny. Ze Siracusa do Cefaulu se dostanete regionálním vlakem za € 17,40 a cesta trvá 5 až 6 hodin. Je to s přestupem v Messina. Jezdí tam i jiné vlaky než regionální, jejich cena je i dvojnásobná a časově si moc nepomůžete. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Děti do 4. let cestují zdarma, děti od 4. do 15. let cestují se slevou 50%. Pro úplnost uvádíme spojení autobusem. Z Catania do Siracusa Vás tam zaveze AST za necelé 1,5 hodiny a € 6,40. Ze Siracusa do Cefalu je to už složitější. Nejdříve musíte jet autobusem Interbus do Palermo za € 13,50 a necelé 3,5 hodiny a odtud vlakem Trenitalia do Cefalu za € 5,60 a 45 minut. K tomu je potřeba započítat čas na přestup.

# 14.03.2018, 10:43.
Chystáme se v červnu na Sicílii a zajímalo by mě, zda se dá dostat z Celafu do Údolí chrámů u Agrigenta a na Scalle dei Turchi bez auta. Je reálné dojít k Údolí chrámů z vlaku v Agrigentu pěšky? Podle mapy to jsou přibližně 3 km jedna cesta, spíš se mi jedná o to, zda to není po rušné silnici. Pokud jde o Turecké schody, uvítám jakýkoli tip, jak se tam dopravit, zde jsem s hledáním nebyla příliš úspěšná. Předem děkuji za radu. Lucie.

Z Cefalu do Agrigento se dostanete vlakem Trenitalia za € 8,30 s přestupem v Termini Imerese. Silnice k Valle dei Templi může být v sezóně rušná, nicméně podél silnice je chodník. Lze také využít městskou dopravu TUA. Jízdenka stojí € 1,20, přímo v autobuse € 1,70. Denní jízdenka stojí € 3,40. Přímá veřejná doprava k Tureckým schodům není. Jezdí autobus Salvatore Lumia do Realmonte, odkud je to pěšky dostupné. Jízdenka stojí € 2,70. Doporučujeme však využít Temple Tour Bus, který Valle dei Templi i Scala dei Turchi s Agrigentem spojuje. Funguje systémem hop-on hop-off. Veškeré informace včetně map a ceníků najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.03.2018, 07:39.
Chtěl bych se zeptat na autobusové spojení z Trapani do Palerma. 10. dubna letíme do Trapani a 12. dubna bychom chtěli navštívit Palermo a večer se vrátit zpět do Trapani. Nevíte prosím, odkud v Trapani jede autobus a případně, kde koupit jízdenky? Mnohokrát děkuji za rady. S pozdravem Pavel.

Z Trapani jezdí do Palermo autobusy společnosti Segesta Autolinee. V Trapani je celkem 5 zastávek, v Palermo 7 zastávek. Výchozí zastávka je v přístavu. Jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Autobusy odjíždí z Trapani od 5:30 a spojů je hodně, stejně tak zpět z Palermo do Trapani. Poslední autobus odjíždí z Palermo ve 20:00. Cesta trvá 2 hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. U jízdního řádu je možné rozbalit přesný seznam zastávek. Najdete tam i seznam prodejních míst jízdenek - Biglietterie - včetně otevíracích dob. Jízdní řády jsou uvedeny do 31.3. Před odjezdem si překontrolujte aktuální jízdní řád pro Váš termín.

# 28.02.2018, 22:00.
V červenci máme naplánovánu cestu na Sicílii a potřebujeme využít trajekt mezi Villa San Giovanni do Messiny a zpět. Můžete poradit, kde ve Villa San Giovanni zakoupit zpáteční jízdenky? Případně dají se koupit elektronické? Na Caronte & Tourist jsem tuto informaci nenalezl. Předem moc děkujeme za pomoc. Václav.

Trajektové lístky zakoupíte na pokladně, která je u příjezdové trasy k trajektu. V sezóně je zakoupíte i dál ve stáncích podél této trasy. Online lze nakupovat přes Caronte & Tourist - Offers and Promotions / Book now ( Offerte e Promozzioni / Prenota Ora). Nebo také přes stránku Trajekty.

# 25.02.2018, 15:39.
V květnu letíme s rodinou na čtyřdenní výlet do Palerma. Prosím, zda byste měl pro nás doporučení, v jaké místě Palerma - celkově přívětivné místo - se ubytovat? Zda na okraji města nebo ve středu města, popřípadě čtvrti. Pokud bychom měli být ubytovaní v Monreale nebo v Mondello, jaká je možnost hromadné dopravy do města? Děkuji Vám za odpověď. Stáňa.

Podle našeho názoru je jednou z nejvhodnějších oblastí oblast za Teatro Politeama směrem od centra, tedy kolem Via della Liberta. Pokud preferujete dostupnost pláže, potom Mondello. Tam je ale bohužel nutnost cestovat do centra městskou dopravou AMAT. Jízdenka stojí € 1,40, celodenní € 3,50. Ubytování najdete na Booking / Palermo.

# 22.02.2018, 18:59.
Děkuji moc za odpověď. A to druhé letiště mělo být Comiso na Sicílii, nějak se mi ty názvy při psaní dotazu pomotaly. Ale nakonec se budeme přesouvat mezi Fiumicino a Ciampino a poletíme do Catanie, takže využijeme Vaší rady. Ještě jednou děkuji. Michaela.

Z letiště Comiso provozuje autobusovou dopravu do Ragusa společnost AST a Tumino. Do Comiso, Lentini a Catania společnost Giamporcaro, do Vittoria a Gela společnost Etna Trasporti, do Gela, Licata a Agrigento společnost SAL. Z letiště v Catania do centra města provozuje dopravu AMT. Do různých měst potom dopravují již zmiňované společnosti AST, Etna Trasporti, Giamporcaro a dále Giuntabus, Interbus, SAIS Trasporti a SAIS Autolinee. Do mnoha měst při pobřeží se z Catania dostanete vlakem Trenitalia. Vhodným řešením je zapůjčení automobilu, ideálně přímo na letišti. Doporučujeme přes Rental Cars.

# 13.02.2018, 13:03.
V dubnu se chystáme letět do Catanie na 5 dní, půjčit si auto a navštívit Etnu, Siracusy a Agrigento. Ráda bych se zeptala, zda se na Sicílii nenachází nějaká bezplatná místa pro kempování, případně jak je to s kempováním ve volné přírodě? Uvítala bych i doporučení kempů, kde by se dalo přespat v dubnu. Mnohokrát děkuji. Hana.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Povoleno je pouze se souhlasem majitele pozemku. Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper, kde najdete informace o místech i mimo kempy.

# 13.02.2018, 09:02.
Vážení kolegové, zdravím Vás a děkuji za skvělé podněty a rady pro cestování. Naplánovala jsem si cestu na Sicílii v období od 28.4. do 8.5.2018. Ráda bych prošla cestu Magna Via. Vše jsem si celkem zjistila, jen mám problém s dopravou z letiště v Trapani - přílet je v 19:10 - do Palerma. Můžete mi poradit? Kde se na cestu nastupuje už si zjistím a dopravu z Agrigenta do Trapani budu řešit operativně podle času, který na cestě strávím. Ještě jednou děkuji a vše dobré. Hanka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST v 19:30 do Trapani, zastávka v centru. Na místě bude ve 20:00. Jízdenka stojí € 4,90. Odtud pokračujte autobusem Segesta Autolinee do Palerma. Autobus odjíždí ve 20:02, takže je to hodně natěsno, je to ale poslední autobus. Jízdenka stojí € 9,60. Spojení mezi Agrigento a Trapni zajišťuje Salvatore Lumia. Jízdenka stojí € 11,90.

# 11.02.2018, 19:24.
Pane Řehůřku, chystáme se z kraje září na Sicílii, 8 dní do Giarre - nejblíže pro výlety na zajímavá místa kolem Etny + na Etnu. Poté přejet na dalších 8 dní do Siracus. To, co nabízejí cestovní kanceláře, ať naše nebo německé, nám nevyhovuje - příliš předražené a leckdy pokoje ekonomy. Ve finále jsme se rozhodli, že pojedeme na vlastní pěst. Našli jsme si přes Booking x lepších apartmánů, ale upřímně, máme trochu obavu, abychom někomu nenaletěli. U některých apartmánů je totiž uvedena neexistující adresa. Zařídit si letenku bude to nejmenší, ale potom budeme potřebovat u letiště v Catanii převzít auto na celý pobyt. Jak zařídit vše aby to klaplo? Můžete nám prosím doporučit některý apartmán v Giarre a v Syrakusách a půjčovnu aut? Jsme starší pár a preferujeme klid před hlučným hotelem s tenkými stěnami a hlučnými bary s diskotékou. A mám ještě prosbu. V Syrakusách si chceme mimo jiné prohlédnout Archaeological Park Siracusa. Jsou v něm pozůstatky megalitického osídlení, na kterých teprve začaly staré civilizace stavět. Ale to, co bychom chtěli vidět nejvíc - koleje vtlačené v kameni atd., na Maltě volně přístupné veřejnosti - je zde nepřístupné pro veřejnost. Údajně, podle recenzí, je přístupný veřejnosti pouze zlomek památek parku. Existuje nějaká výjimka, jako třeba u Hypogea v Paole na Maltě, kde umožňují vstup jen omezenému počtu návštěvníků? Sehnat lístky bylo skutečně náročné, ale zážitek byl úžasný. A já jsem těmito památkami posedlá. Velice Vám děkuji za Vaše informace k mým dotazům. Iva.

Booking je vhodný portál pro hledání ubytování. Pokud jste si našli podle Vašich konkrétních požadavků vyhovující apartmány - Booking / Giarre, Booking / Siracusa, vybírejte z těch, které už nějakou dobu s Boooking spolupracují a které mají větší počet recenzí cestovatelů. Neexistující adresa nemusí být vždy problém. Občas se stane, že lokace v mapě je zadaná na Booking špatně. Auto doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars. Je ze stejné skupiny jako Booking, nabízí často různé akční balíčky - jako druhý řidič zdarma, pojištění v ceně, plnou nádrž atd. Má hlavně veškeré podmínky uvedené v nabídce včetně depozitů apod. Komunikace probíhá v češtině a to i včetně telefonické podpory, což je důležité. S prohlídkou archeologického parku do míst nepřístupných veřejnosti Vám bohužel nepomůžeme. Nemáme informace.

# 07.02.2018, 20:07.
Velmi děkuji za informace a mám tedy ještě jeden dotaz. My máme Catánii více méně jako základnu, ze které ráno zmizíme a na noc se vrátíme. Pochopila jsem tedy vaše informace tak, že se platí pouze v časovém rozpětí od 8:30 do 13:30 a od 15:00 do 20:00? Tedy že přes noc se stojí zdarma a tudíž se nám vyplatí karta, která pokryje dobu stání od 8:30 do našeho dopoledního odjezdu a od našeho večerního návratu do 20:00? Našla jsem sice týdenní parkování na letišti za rozumnou cenu, ale úplně nevěřím tomu, že bychom se tam mohli zase vrátit zpět. Srdečně děkuji za vaši odpověď. Cecilie.

Princip je podobný jako u nás na parkovištích s parkovacími hodinami. Také se platí jen v době vymezené pro placené parkování. Nicméně vždy je v takovém prostoru instalovaná dopravní značka parkoviště s dodatkovou tabulkou, kde jsou časy a ceny upřesněny. Konkrétně v Catania má tato dodatková značka u P napsáno v pravém dolním rohu např. ZONA 01 a na dodatkové tabulce značku pracovního dne (zkřížená kladívka), značku parkovacích hodin, tarif € 0,87 / h a časy 8:30 - 13:30, 15:00 - 20:00. Tarify a časy se mohu v různých místech měnit. Takové parkovací stání je označeno na silnici modrou čarou.

# 05.02.2018, 08:38.
Chtěla bych se zeptat. Letíme zanedlouho na Sicíli do Palerma, kde si půjčíme auto a přesouváme se do Katánie. Bydlíme v centru. Chtěla bych se tedy zeptat, jak je to s vjezdem do města, zda se něco platí a případně kde sehnat nějakou kartu nebo co a jak je to s parkováním na místních parkovištích? Vřele děkuji a musím uznat, že máte fantastický web! Cecilie.

V Catania, stejně jako ve většině větších italských městech, jsou zóny ZTL, do kterých je omezený vjezd. Co se parkování týče, jsou ve městě modré zóny. V těchto zónách se uplatňuje hodinová sazba € 0,87 většinou v době od 8:30 do 13:30 a od 15:00 do 20:00. Parkovací poplatky je možné rozdělit na menší časové úseky za cenu od € 0,40. Existuje i kupón na půl dne za € 2,90. V historickém centru je tzv. Movida Park, kde se platí i v noci od 21:00 do 2:00 a ve svátky. Jednotná hodinová sazba je € 1,00. Parkování je možné zaplatit přes parkovací hodiny, předplacenou kartou v ceně € 25,00 - minimální cena jednoho parkování je € 0,40, Neos Park (něco jako na dálnici telepass), Easy Park (přes mobilní telefon), Drop Ticket (přes telefonní nebo bankovní kredit). Předplacenou kartu lze zakoupit u autorizovaných prodejců nebo v sídle provozovatele Sostare na Via Aldebaran 11. Existují samozřejmě i komerční parkoviště - např. Parcheggio Europa.

# 02.02.2018, 13:38.
V dubnu 2018 navštívíme Trapani, ubytování máme v Marsala. Budeme mít půjčené auto. Prosím o návrh výpletů na dva a půl dne. Antonín.

Itineráře nezpracováváme. Není to v našich časových možnostech. V této části Sicílie určitě nevynechejte města Marsala, Trapani, Erice, Segesta, Monreale, Palermo, Cefalu a Agrigento. Za návštěvu stojí také Eagadské ostrovy a park Zingaro. Na návštěvu během 2,5 dne to samozřejmě není. Musíte vybírat.

# 29.01.2018, 21:55.
Díval jsem se na web Rentalcars, který odkazujete na Vašem webu, ale město Palermo nebo Catania, kam létají spoje z Prahy, jsem nenašel. Potřeboval bych poradit nějaké půjčovny aut. Velice děkuji. Jan.

Na Rentalcars jsou obě města i letiště. Ve vyhledávacím okně zadejte v položce Místo vyzvednutí Palermo nebo Catania, našeptávač Vám automaticky nabídne letiště nebo město. Na výše uvedených stránkách obdržíte srovnání a nabídku těch nejvýznamnějších autopůjčoven v daných městech. Můžete se seznámit se všemi podmínkami, konfigurací automobilu a dalšími informacemi týkajícími se zápůjčky. Podstatnou výhodou je komunikace v češtině nejen na webu, ale především telefonické podpory.

# 27.01.2018, 09:07.
Hezký víkend. Děkuji za odpověď. Omlouvám se, budu vyjíždět z Kolína. Myslím, že vcelku bez problému dokážu ujet vzdálenost kolem 900 km za noc. V této vzdálenosti bych chtěl zakotvit někde v okolí Benátek. Cestu bych viděl asi na Znojmo, Vídeň, Klagenfurt, Villach, Udine. Měl byste tip, kde být v kempu a odtamtud nijak složitě cestovat do Benátek a zpět do kempu? Od známých mám informace, že Italové neradi nechávají kemp třeba na jednu, dvě noci, ale chtějí platit třeba celý týden. Tohle sice považuji za hloupost, ale na každém šprochu ... Ve všech kempech je možnost stanování? Díval jsem se, že na Vulcano jde trajektem asi přepravit auto jen ze sicilského Milazza - Siremar. Z pevniny asi nelze, tam mě ještě zaujalo okolí města Tropea. Navíc, pokud nedělám někde chybu, tak společnost Siremar jezdí pouze 1x za den a to koncem srpna ne každý den. Pletu se? Cena zpátečního lístku je zřejmě již s poplatkem pobytu na ostrovech, že? Každopádně děkuji za vaši ochotu a snahu. Tomáš.

Pokud se jedná o jednorázovou návštěvu Benátek, potom je asi nejvhodnější Camping Fusina. Přímo odtud, z Terminal Fusina je přímé lodní spojení do Benátek. Co se problému s jednou nocí týče, kolem 20. srpna by už neměl být problém. Tento problém nastává v některých kempech v nejvyšší sezóně. Z pevniny se dostanete na Vulcano většinou jen bez auta, auta se převážejí z Milazzo. Ve vašem termínu je jen jeden spoj, kterým převezete auto - viz Trajekty. V ceně není poplatek, který se platí městu Lipari. V ceně je pojištění storna, které není povinné, tj. odškrtnutím ho můžete zrušit. Z Tropea jezdí na Aiolské ostrovy pouze turistické lodě, většinou okružní jízda se zastávkami na Vulcano, Lipari a Stromboli nebo jen na Stromboli.

# 25.01.2018, 09:54.
Ahoj, měla bych dotaz ohledně koupi jízdenek na trajekt. Pojedeme z České republiky autem na Sicílii, cestu dolů bychom chtěli absolvovat trajektem buď z Livorno nebo Civitavecccha. Nemáte zkušenost, zda se musí trajekt objednávat předem nebo je levnější zakoupit trajekt na místě těsně před odjezdem? Děkuji za brzkou odpověď. Petra.

Prodej trajektových lístků je specifická záležitost. Cenu ovlivňuje obrovské množství faktorů - společnost, sezóna, den, čas, auto, cestující, umístění cestujících na palubě, atd. V neposlední řadě také lokalita. Na místě je větší pravděpodobnost, že zakoupíte lístek za vyšší cenu než za nižší cenu. Určitě je výhodnější toto plánovat dopředu, porovnat různé varianty a na základě toho lístek zakoupit. Na místě jdete do rizika, že ty nejlevnější trajektové lístky budou už dávno dopředu vyprodány, především v sezóně. Vhodný portál, který Vám toto srovnání nabídne, najdete na stránce Trajekty.

# 24.01.2018, 20:04.
Mám letos v plánu seznámit naše děti s jedním nejúžasnějším místem na zemi. Když jsem cestoval poprvé, použili jsme sami s manželkou vlak se zastávkou tam v Benátkách, cestou zpět v Římě. Máme tři děti ve věku 5, 6 a 8 let. Vlakem cesta možná je, ale znáte to, udržet děti ve vlaku přes den a noc. Zbývá tedy automobil. Cestu bych chtěl rozdělit na jízdu přes noc, ve dne pobýt někde u moře a zase přes noc. Měl byste pro mě nějaký koncept cesty, který byste mohl poradit, doporučit. Vím, že je velký rozdíl v placených a silnicích SS. Potom trajekt z pevniny na Sicílii a v Milazzu jde pouze o trajekty jedné společnosti. Kempovat bychom asi chtěli v Togo Togo na Volcano. Na jejich stránkách jsem se nedočetl, kolik stojí auto, stan. Pouze "camere". Děkuji. Jinak klobouk dolů nad Vašimi stránkami. Tomáš.

Nepíšete odkud vyjíždíte, je tedy těžké konkrétně poradit. Každopádně v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,50, pokud přes Salzburg a Villach, zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Přes Vídeň a Graz další poplatky neplatíte. V Itálii potom při cestě od Brenneru € 70,10, od Tarvisio € 74,40. Od Salerno směrem na jih se už neplatí, potom až za úsek Messina - Milazzo zaplatíte € 2,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dní, je výhodnější zakoupit na cestu zpět druhou desetidenní rakouskou dálniční známku než jednu dvouměsíční na obě cesty. Cesta po dálnici je nejrychlejší. Nemá význam jet celou trasu mimo dálnici, je to velké časové zdržení. Zastávky doporučujeme naplánovat podle času výjezdu a místa výjezdu. Mimo dálnici můžete absolvovat trasu v úvodu italské trasy, od Brenneru po SS12, od Tarvisio po SS13. Hodně se dá ušetřit tím, že pojedete od Brenneru až po Cesena, od Tarvisio z Mestre po SS309 až po Ravena a následně přes Cesena. Od Cesena po Orte vede bezplatná čtyřproudovka SS3bis. Vede přes hory a je lepší ji absolvovat přes den. Od Brenneru tak lze ušetřit v jednom směru € 15,10, od Tarvisio € 34,20. Za trajekt z Villa San Giovanni do Messiny zaplatíte € 75,00 za zpáteční jízdenku při návratu od 3. do 90. dní. Zpáteční trajekt z Milazzo na Vulcano Vás vyjde na € 130,00. Ceny trajektů jsou za auto a maximálně 5 cestujících. Počítejte s tím, že za vstup na Aiolské ostrovy se platí místní poplatek. V roce 2017 to bylo € 5,00 za osobu. V kempu Togo Togo zaplatíte za místo pro stan a auto, dva dospělé a dvě děti, v sezóně € 46,00 za noc.

# 21.01.2018, 22:01.
Měla jsem v úmyslu přiletět do Catanie a tady si vypůjčit auto na 10 dní a procestovat jihovýchod, ale bohužel jsem zjistila, jak vysoké částky jsou za depozit a rozhodla jsem se, zda nebude lepší zkusit veřejnou dopravu. Kde se dají najít všechny ty spoje, které uvadíte, to je pro každý region jiná společnost? Neexistují nějaké stránky, kde která společnost jezdí? Na auto můžeme nejspíš zapomenout a vlastním je to fakt dálka a vyjde to asi dráž než letenka od Ryanair. Alena.

Co se dopravy vlakem týče, je to jednoduché. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Co se autobusové dopravy týče, je tam bohužel hodně dopravců. Někteří fungují po celé Sicílii, jiní jen lokálně. Celoplošně fungují např. AST, Interbus, SAIS aj.

# 20.01.2018, 11:18.
Pane Řehůřku, našla jsem Vaši úžasnou stránku, kde je spousta cenných informací. Ale nenašla jsem informaci o cestě z Catania do Giardini Naxos. Letíme 18.6.2018 do Catania, přílet máme ve 20:20 hodin a nenašla jsem vlak a nebo autobus, který bychom stihli do Giardini Naxos. A jak se například dostat z letiště na vlakové nádraží a nebo jede nějaký autobus přímo z letiště? Můžete mi prosím poradit? Velmi pěkně děkuji. Šárka.

Přímo z letiště v Catania jede autobus skupiny Interbus přímo do Giardini Naxos. Jízdenka stojí € 8,20. Bohužel poslední jede v 19:45. Pravděpodobně ho tedy využijete jen pro cestu zpět. Do centra města Catania včetně vlakového nádraží provozuje okružní kyvadlovou dopravu společnost AMT. Alibus jezdí do půlnoci. Ve Vašem čase jede ve 20:40, 21:05, 21:30, ... Cesta trvá přibližně 20 minut a jízdenka stojí € 4,00. Poslední vlak Trenitalia jede z Catania Centrale ve 20:49 a na místě je ve 21:34. Jízdenka stojí € 4,30. Ten tedy také nestihnete. První ranní vlak jede ve 4:50. Taxi z letiště do Giardini Naxos Vás vyjde na € 80,00. Další možností je se ubytovat buď v blízkosti letiště - Booking / Fontanarossa nebo ve městě - Booking / Catania a pokračovat následující den ráno.

# 14.01.2017, 00:50.
Chystám se v červenci na vlastní pěst navštívit Liparské ostrovy. Řeším, jak se přepravit z letište v Catanii do přístavu Milazzo a z něj trajektem na Vulcano. Našla jsem v diskuzi váš odkaz na autobus s letiště do přístavu, ovšem zarazila mě podmínka zaplatit si minimálně 2 jízdenky. Mohu poprosit o radu, jak se do přístavu dopravit, třeba jinou linkou z centra města? Velice děkuji. Jarka.

Naše odpovědi jsou platné ke dni zveřejnění. Zřejmě reagujete na odpověď ze dne 05.06.2009, 23:02 nebo 09.01.2009, 10:03. Není tam uvedeno, že podmínka je nákup jízdenky minimálně pro dvě osoby, ale jsou tam uvedeny ceny pro různý počet osob (od 2. do 15.). Navíc ta odpověď je už devět let stará. Z letiště v Catanii jezdí do Milazzo přeprava společnosti Giuntabus. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 26,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdní řády trajektů potom na stránce Trajekty - Aeolian Islands.

# 09.01.2018, 21:19.
Od 4. do 7. února 2018 máme v plánu návštěvu Sicílie. Půjčujeme si auto a máme v plánu trasy Katánie - Syrakusy, Syrakusy - Taormina, Taormina - Katánie. Zkoušela jsem hledat informace o mýtném, ale na webovách Autostrade se nemůžeme dopátrat, kolik bude přibližná cena za mýtné. Prosím, můžete nám poradit? Děkujeme za odpověď. Gabriela.

Na Sicílii jsou zpoplatněny dvě pobřežní dálnice: A20 Messina - Palermo (Buonfornello) a A18 Messina - Catania. Ve Vašem případě se tedy jedná o dálnici A18. Na trase Catania - Syrakusy se mýtné neplatí a na trase Syrakusy - Taormina, resp. Taormina - Catania zaplatíte mýtné ve výši € 1,70.

# 08.01.2018, 22:14.
Chtěli bychom se podívat právě i na jih, vy preferujete Katánii? Hodně otázek padlo na Palermo, Trapani, Katánii, ale skoro nikdo se neptal na okolí Comiso. Co bychom tady měli navštívit? Četla jsem, že na jihu jsou krásné pláže. Chtěli bychom se i vykoupat. Myslíte, že začátek června je dobrý? Moc děkuji za první odpověď. Alena.

Nepreferujeme Katánii. Je to ale nejvýhodnější výchozí bod pro poznávání východního pobřeží Sicílie, kde jsou největší turistické atrakce - Taormina, Golle Alcantara, Etna, Syrakusy. Tipy na výlety v okolí najdete v odpovědi ze dne 20.12.2017, 08:34.

# 07.01.2018, 12:58.
Chtěli bychom se na konci května a začátkem června vydat na Sicílii letecky. Přímo k letovisku Comiso, ale nějak se mi nedaří skloubit lety. Jak se třeba z velkého letiště Catania dostat do Comisa? I když Catania je prý výborný výchozí bod. Alena.

Z letiště v Catania jezdí do Comiso v pracovní dny celkem 6 spojů a ve svátek 4 spoje. Jedná se o linku společnosti Autolinee Giamporcaro směr Vittoria. Pokud nebudete mít automobil a chcete poznávat východní část Sicílie, je vhodnějším výchozím bodem Catania. Automobil je možné zapůjčit přímo na letišti - viz Rentalcars.

# 04.01.2018, 02:13.
Chystáme se ve dvou na začátku března na Sicílii. Přílet i odlet je Palermo. Od neděle do neděle. Chtěli bychom si půjčit auto a procestovat alespoň část Sicílie. Ceny za půjčení aut na týden mi ale přijdou hrozně nízké, začínají přibližně na 1000,- Kč za malé auto, ale Ford Focus kombi se dá sehnat za nějaké 2000,- Kč. Chtěl bych se proto zeptat, zda jsou tyto částky konečné nebo se platí ještě něco přímo na místě, kde už člověk nemá šanci couvnout. Kde je háček v takto nízkých cenách? Děkuji za odpověď. Pavel.

Je to otázka nabídky a poptávky. Např. v červenci je cena 5x vyšší. Podívejte se na Rentalcars, kde u každého automobilu najdete pod názvem autopůjčovny Podmínky smlouvy. Je tam uvedeno vše, co je a není zahrnuto v ceně pronájmu. Cena je samozřejmě vyšší, čím nižší je spoluúčast v případě nehody nebo odcizení. Autopůjčovny se většinou snaží na místě prodat různá připojištění, doplňky apod. Často je ani nepotřebujete nebo máte v jiném pojištění - např. v cestovním. To si na místě pohlídejte. Požadovanou konfiguraci si dolaďte už při objednávce přes Rentalcars. Když si vyberete automobil a konfiguraci si Uložíte na později, dojde Vám e-mailem nabídka a kód, na základě kterého můžete písemně nebo telefonicky celou rezervaci doladit, popř. se ještě zeptat na nejasnosti. Komunikace probíhá v češtině, což je velké plus i při vlastním pobytu.

# 01.01.2018, 14:54.
Sháníme vhodný pobyt na Sicílii na měsíc srpen, ale jelikož já a můj bratr se v tomto úplně neorientujeme, úplně nerozumíme jedné věci. Za příplatek je možné získat tzv. transfer Sicilie, ale bohužel si nejsme jistí, co toto spojení znamená. Můžete nám prosím pomoci? Pro rodiče tento zájezd bude překvapením. Předem děkuji. Lenka.

Toto je otázka na cestovní kancelář, od které zájezd nakupujete. Ta musí mít v popisu produktu uvedeno to, co obnáší. Každá cestovní kancelář může mít pod tímto názvem jiné služby. Např. dopravu z České republiky na Sicílii, dopravu během pobytu po výletech nebo jen dopravu z letiště na místo ubytování, popř. jejich kombinaci.