SICÍLIE 2017 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Sicílie 2017 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 18.08.2017, 19:06.
Jedeme s manželem na 3 týdny vlastním autem na Sicílii - osobním, ne dodávkou ani obytňákem. Je možné v něm přespávat? Podle informací je na Sicílii zakázáno kempovat a přespávat jen tak, ale dá se toto považovat za kempování? Děkuji. Katka.

Tak jako všude je to na výkladu konkrétního policisty, který Vás bude kontrolovat. Rozdíl je samozřejmě pokud budete s autem parkovat někde ve volné přírodě a v tomto autě navíc přespávat a pokud budete parkovat na veřejném parkovišti a v tomto autě přespávat. Doporučujeme se podívat na stránku Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper, kde najdete mimo jiné i parkoviště pro obytné automobily. Tam by problém neměl být i s osobním automobilem.

# 18.08.2017, 09:15.
Na konci srpna odlétáme na dovolenou na Sicílii. Přilétáme do Trapani a dále chceme pokračovat do San Vito Lo Capo. Existuje prosím nějaké spojení mezi těmito městy? Přilétáme ale v 19:00 večer. Chtěli jsme si vypůjčit vůz, ale bohužel nemáme kreditní kartu. Děkuji moc za odpověď. Veronika.

Viz naše odpověď ze dne 07.08.2017, 19:30.

# 16.08.2017, 22:34.
Měla bych otázku ohledně půjčoven aut na Sicílii. Všimla jsem si, že jste se k tomuto tématu již vyjadřovali a moc děkuji za užitečné informace. Ale ráda bych se zeptala přesněji, zda znáte nějaké konkrétní půjčovny, kde nevyžadují kreditní karty kvůli depozitu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný večer. S pozdravem Lucie.

100% jistota je embosovaná kreditní karta. Je to obecná podmínka. Zkušenosti, které dokazují, že lze zapůjčit auto na Sicílii i na debetní kartu a bez depozitu, viz naše odpověď ze dne 17.07.2017, 15:01. Nikdo Vám však nezaručí, že to na místě bude probíhat stejně i kdyby jste šla do stejné autopůjčovny.

# 16.08.2017, 13:18.
Jsem moc ráda, že po dlouhém hledání se mohu zeptat na názor. Pokud jsem dobře četla už tady, výlet na Etnu stojí € 63,00 - lanovka + autobus - a dítě neplatí. Pokud budu chtít využít jen lanovku, tak je to € 30,00 a dál mohu pokračovat sama, ale pokud dobře chápu, tak jen do určité oblasti. S průvodcem se dostanu dál? A je tento výlet vhodný pro čtyřleté dítě, pokud bych využila jen lanovku? Děkuji. Jana.

Ceny viz naše odpověď ze dne 01.08.2017, 12:08. Tak jak jste napsala. Bus-jeep jede na Torre del Filosofo, stejně tak tam můžete jít pěšky od horní stanice lanovky. My jsme tuto trasu absolvovali s šestiletým dítětem. Pokud by mu ale byly čtyři roky, bez problému bychom to zvládli také. Je to individuální, nejsme schopni posoudit, zda to zvládne Vaše dítě. Od Torre del Filosofo na Etnu je možné vystoupat s průvodcem. Pro čtyřleté dítě to není. Doporučujeme vhodnou obuv, vhodné oblečení, pití, sluneční brýle, šátek atd.

# 14.08.2017, 23:13.
Jsme v Porto Palo u Menfi a je tu ukrutně studená voda. Naměřil jsem 19. stupňů. Nemáte nějakou mapu teploty vody, abychom zjistili, kam máme jet za teplejší? Žena těžko snáší modrou barvu dětí. Děkuji. Jakub.

Tato teplota moře je o 6 až 7 stupňů nižší než je dlouhodobý průměr v srpnu v této oblasti. Vámi uváděná teplota odpovídá celoročnímu průměru v celém Středozemním moři. Muselo dojít k rychlé změně povrchové vody v důsledku větru nebo mořských proudů. Tedy z důvodu počasí, zřejmě v důsledku bouře někde na moři. Díky vlnám došlo k promíchání mořské vody, k vyrovnání teplotních rozdílů a omezení přehřátí tenkého filmu na povrchu. U Středozemního moře jsou nejvyšší teploty na jihovýchodě. V případě Sicílie tedy v oblastech mezi Gela a Siracusa. Přejet někam jinam na stejném pobřeží Vám zřejmě nepomůže. Situace se pravděpodobně během několika dní zlepší. Pokud je tam krásné počasí a slunečno, mělo by pomoci se přemístit k plážím, které mají pozvolnější vstup do moře.

# 12.08.2017, 21:16.
Ješte mám jednu otázku prosím. 28.09.2017 ve 14:30 hodin budu v Trapani na letišti. Jak se nejlépe dostat do Palerma blízko vlakové stanice Palermo Centrale a v kolik hodin mi to jede z letište? Děkuji vám. S pozdravem Marta.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani. Autobus jede ve 14:30. Ten ale nestihnete. Následující jede ve 14:50 a 15:30. Cesta trvá 45 minut. Doporučujeme vystoupit na Trapani Porto, což je konečná stanice a výchozí pro cestu do Palerma. Tam pokračujte autobusem Segesta Autolinee za € 9,60. Autobus jede v 16:00, 17:00 atd. Na místě, na Piazza Cairoli u vlakového hlavního nádraží Palermo Centrale, je za 2 hodiny. Jízdní řády u autobusu AST jsou uvedeny do 9.9.2017, u autobusu Segesta Autolinee do 10.9.2017. Po těchto datech budou platit nové jízdní řády, které ještě nebyly zveřejněny.

# 12.08.2017, 21:10.
Prosím vás o radu. Ve vaší odpovědi ze dne 29.07.2017 přesně píšete, jak se dostat z Palerma do Trapani. Byla jsem na té stránce Buscenter avšak nabízí mi to jen jediný odchod ze zastávky z Palerma a to Palermo Aeroporto. Jiné zastávky v Palermu mi to nedává. Já budu vystupovat z vlakové stanice Palermo Centrale 7.10.2017 v 10:30 hodin nebo 12:30 hodin a chtěla bych se dostat do přístavu v Trapani. Mohl byste mi prosím poradit, kde je nejbližší zastávka autobusu z Palerma vlakové stanice Palermo Centrale do Trapani? A o druhou radu vás prosím. Budu cestovat po Sicílii hodně a často regionálním vlakem a četla jsem, že je problém s kupováním jízdenek do vlaku. Jakým zpúsobem si mám nejlépe zakoupit cestovní lístek na vlak? Chtěla bych se vyhnout automatům. Děkuji moc. Marta.

Na stránce Buscenter zadejte své datum odjezdu, výchozí a cílovou stanici. Ty se vybírají v rolovacím okně. Palermo tam nabízí celkem 15 zastávek. Musíte oknem rolovat. U hlavního vlakového nádraží Palermo Centrale staví autobus na Piazza Cairoli. Je to hlavní a současně výchozí zastávka. V Trapani je hlavní a konečná zastávka v přístavu. Musíte zaškrtnout, že souhlasíte s podmínkami a kliknout na vyhledání spojení. Dne 7.10.2017 Vám to ale pravděpodobně nenabídne žádné spojení, protože jízdní řády tam jsou do 10.9.2017. Do tohoto data tam budou zveřejněny nové jízdní řády. Pokud se chcete vyhnout automatům, potom Vám nezbývá nic jiného, než si zakoupit jízdenku na pokladně. Tam ale bývají velké fronty. Potom už Vám zbývá si ještě zakoupit jízdenku online na Trenitalia. Pro regionální vlaky to však nemá žádnou výhodu. Ceny jsou stejné a jízdenka Vám platí od chvíle, která je uvedena na jízdence, nikoliv od chvíle její validace. Další možností je nákup jízdenek přes telefonní centrum nebo přes cestovní agentury. Tyto možnosti ale nedoporučujeme.

# 09.08.2017, 12:37.
V prípade príchodu do Catanie lietadlom o 21:30 v piatok alebo v sobotu, aký je možný spoj do Taorminy. Ráno odlet o 6:10, aký je spoj z Taorminy do Catanie na letisko? Ďakujem. Zuzana.

Bohužel jak autobus ze skupiny Interbus, tak vlak Trenitalia do Taorminy tak pozdě večer, resp. tak brzy ráno nejede. Budete muset zřejmě zvolit taxi. Vyjde Vás na cenu od € 90,00. Můžete také zvolit rezervaci přes Get Your Guide za € 99,00.

# 09.08.2017, 08:37.
Včera jsme s přítelem večer přiletěli do Trapani a ubytovali jsme se v centru Marsala. Mohl byste nám prosím poradit, kde je nejbližší pláž, nejlépe neplacená a jak se tam dostat? Autobusouvou stanici i nádraží máme kousek a již je večer našli. A ještě zda se tady dá pronajmout skútr a jaké jsou přibližně ceny. Moc děkuji. S pozdravem Alena.

V centru města je malá plážička Lido Boeo. Najdete ji na Lungomare Boeo na úrovni Teatro Imperio, za Parco archeologico Lilibeo. V sezóně je však s plážovým servisem. Volně přístupné pláže jsou několik kilometrů jižně od centra města. Z autobusového nádraží tam jezdí linka S, Marsala - Lidi - Fossarunza. Informace o pronájmu skútru nemáme.

# 07.08.2017, 19:30.
Chtěla bych poradit. 29.8. letíme z Prahy do San Vito Lo Capo. Přistání máme v Trapani. Hledáme autobusový spoj do San Vito Lo Capo. Přílet máme do Trapani v 19:00. Můžete mi poradit, zda se dá sehnat nějaký spoj? Moc předem děkuji za rady a odpověď. S.

Dopravu zajišťuje společnost AST. Z letiště v Trapani jeďte za € 4,90 do Trapani. Autobus jede v úterý v 19:30 a na místě je ve 20:00. Z Trapani pokračujte ve 20:05 do San Vito Lo Capo za € 4,60. Mělo by jít ale zakoupit jízdenku na celou trasu. Pokud první autobus nestihnete, jede další z letiště ve 20:30 a 21:30. Z Trapani do San Vito Lo Capo jede ve 22:05. Dejte si pozor na zastávky. V Trapani je třeba vystoupit ve městě, ne až z přístavu. Autobus do San Vito Lo Capo v přístavu sice začíná, ale vyjíždí 5 minut před příjezdem autobusu z letiště. Stihnout to lze jen z města.

# 07.08.2017, 08:01.
Prosím o radu. Na které letiště na Sicílii je nejlepší letět pro cestu do Cefalu? S ohledem na návazné spoje z letiště do Cefalu. Máme možnost letět z Prahy nebo Mnichova. Děkuji. Petra.

Doporučujeme letět do Palermo. Letenky pro Váš termín najdete na Kiwi. Z letiště se do centra města na vlakové nádraží Palermo Centrale dostanete kyvadlovou autobusovou dopravou Prestia e Comande za € 6,00 a odtud regionálním vlakem Trenitalia za € 5,60. Je to nejrychlejší spojení na nejkratší vzdálenost. Z letiště Trapani je spojení dvěma autobusy a vlakem, z letiště Catania autobusem a dvěma vlaky. Časově je to výrazně delší cestování, finančně dražší.

# 06.08.2017, 14:52.
Viete mi prosim vas poradit, ako sa dostaneme najlepšie z Letojanni na Etnu verejnou dopravou? Ďakujem.

Z Letojanni jeďte vlakem Trenitalia za € 5,10 do Catania Centrale. První vlak jede z Letojanni v 6:37 a v Catania je v 7:43. Autobus AST odjíždí v 8:15 z Piazza Giovanni XIII a na Etně u dolní stanice lanovky je v 10:15. Zpět potom jede v 16:30 a v Catania je v 18:30. Zpáteční jízdenka stojí € 6,60. Vlak zpět do Letojanni jede v 19:40, na místě je ve 20:50. Jízdenka stojí opět € 5,10. Piazza Giovanni XIII je před halou Catania Centrale. Informace o cenách lanovky a bus-jeepu najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08.

# 06.08.2017, 14:17.
Prosím o vaši pomoc ohledně možnosti přesunu z letiště Trapani, přílet 17.8.2017 ve 14:25, do Cefalu. Bohužel se mi nedaří najít spoj z letiště do Palerma. Návrat potom máme 31.8. z Cefalu do Trapani. Náš let je ve 14:50. Případně zvažujeme půjčení auta. V tomto případě doporučujete auto pojistit nebo ne? Moc Děkuji za vaše rady. Katka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani Porto. Autobus jede ve 14:30, 14:50, 15:30, ... Na místě budete za 45 minut. Z Trapani Porto pokračujte autobusem Segesta Autolinee za € 9,60 do Palermo - Piazza Cairoli. Autobus jede v 16:00, 17:00, 18:00, ... Na místě budete za 2 hodiny. Piazza Cairoli je před nádražím Palermo Centrale. Odtud se dostanete vlakem Trenitalia za € 5,60 do Cefalu. Vlak jede v 18:27, 19:27, 20:27 a 21:27. Na místě budete za necelou hodinu. Cesta zpět je stejnými dopravními prostředky. Pokud se rozhodnete pro zapůjčení automobilu, doporučujeme přes Rental Cars. Najdete tam automobily i s nízkým depozitem a nulovou spoluúčastí. U automobilů s vysokou spoluúčastí je možné připojištění, což doporučujeme.

# 06.08.2017, 14:16.
Po 20.8. pojedeme obytným autem na Sicílii. Chtěli bychom vidět celé pobřeží, začneme v Messině. Potřebovali bychom postupně ubytování vždy tak jednu noc v kempu, nebo na jiném bezpečném místě. Jde nám čistě o nocování, něco levnějšího, několika hvězdičkové kempy nepotřebujeme. Jedná se o deset nocí. Děkuji. Ludmila.

Kempy najdete na stránce Camping nebo Unicamping. Další místa pro obytný automobil na stránce Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper.

# 06.08.2017, 13:54.
V prvom rade veľká vďaka za vaše super stránky. Sú veľmi nápomocné. Prosím Vás, je potrebné si rezervovať rýchloloď, keď chceme ísť z Milazza do Vulcano 21.8., alebo lístky sa dajú v pohode zohnať v prístave v deň odchodu, resp. deň predtým? Koľko stojí obojsmerný lístok? Na nete som našla obrovské rozdiely pri online predaji. A deťom (5 a 10 rokov) sa kupujú lístky na mestskú dopravu na Sicílii, alebo v doprovode dospelého majú zadarmo, alebo polovičný? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Dana.

Podle našeho názoru to nutné není. Společnost Liberty Lines provozuje 21.8. dvanáct spojů od 7:00 do 19:30. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Zpáteční jízdenka Vás vyjde pro 2 dospělé a 2 děti ve věku 5 a 10 let na € 131,20. Pokud však chcete mít jistotu spojů v konkrétních časech, doporučujeme rezervaci na výše uvedených stránkách. Cena je vyšší o poplatek € 10,00. U městské dopravy je cestování pro děti různé. Např. v Catanii může cestovat jedno dítě zdarma v doprovodu dospělé osoby do výšky 1 m, v Palermu může cestovat jedno dítě zdarma v doprovodu dospělé osoby do věku 10 let atd. U meziměstských linek jsou poskytovány slevy, věková omezení jsou různá - společností je mnoho.

# 04.08.2017, 12:32.
Chcela by som sa opýtať, ako sa najlepšie dostaneme z letiska v Catanii do mesta Siracusa. Letíme už teraz v nedeľu 6.8. a priletíme okolo 13:30. Ďakujem. Viera.

Jeďte autobusem Interbus přímo z letiště Vincenzo Bellini / Fontanarossa do Siracusa. Spoj ve 13:40 nestihnete, následující jede v 15:40. Na místě je v 16:55. Jízdenka stojí € 6,20, zpáteční € 9,60. V Siracusa je několik zastávek - Viale Scala Greca 394, Viale Scala Greca 240, Viale Teracati 184, Viale Tica 170, Viale Tica 141, Via Von Platen, Corso Gelone - Ospedale, Corso Gelone 50 a Corso Umberto 196. Volte zastávku podle umístění ubytování.

# 02.08.2017, 15:57.
Řehůřkovi, prvně Vám děkuji za vaše stránky, které nejde nemilovat a upřímně Vám závidím Váš život. Teď k věci. Jsem sama v Catanii - dlouhý příběh proč a jak, bydlím na Via Spagnolo a už jsem se tak nějak zorientovala. Jediné co, tak se neumím dostat na pěknou písčitou pláž, ale trochu bojuji s místní dopravou. Budu tu do soboty a ráda bych se ještě vykoupala. Včera jsem došla podle mapy na místní asi koupaliště a přístup do vody po schodech přes velké šutry prostě na prd celé a € 6,00 v háji. Uměl byste mě nějak odnavigovat někam? Teď jsem na letišti, půjdu se kouknout kolem a potom pojedu Alibusem zpět na ubytování nebo tady budu brečet a potom teprve autobusem zpátky. Vím, že máte svůj život a píše vám spousta lidí, ale kdybyste měl čas na záchranu blondýny v Catanii, co neumí jazyky, ale prostě jsem sem musela na rekonvalescenci, tak budu vděčná za cokoliv. Lucie.

Písčité městské pláže jsou na jihu města, naproti letiště. Městskou dopravu v Catania provozuje AMT. K plážím jezdí z centra linka D, konkrétně z Piazza Borsellino, což je u přístavu. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řady a mapy linek. Počítejte s tím, že veřejná pláže v Catania bývají přeplněné.

# 01.08.2017, 12:08.
Chcem sa spýtať na sviatok 15. a 16.8. na Sicílii. Mali by sme záujem ísť v tejto dobe na Etnu, bude to v týchto dňoch možné? Prípadne ako všeobecne funguje toto miesto počas sviatkov? Tiež sa medzi mestami chceme presúvať vlakovou a autobusovou dopravou. Viete nám prosím poradiť nejakú stránku, kde si môžeme prezrieť spoje? Trip plánujeme z Trapani - San Vito Lo Capo - Palermo / Mondello - ďalej ešte neviem - a odlet je z Catanie. Ďakujem. Daniela.

Všechny služby by měly fungovat. Provoz je denně od 9:00 do 16:00. Z Riffugio Sapienza jezdí lanovka z nadmořské výšky 1900 metrů do nadmořské výšky 2500 metrů. Zpáteční jízdenka stojí € 30,00. Z horní stanice lanovky můžete jít pěšky až na Torre del Filosofo do výšky 2920 metrů. Můžete také absolvovat kompletní výlet lanovkou a bus-jeepem 4x4 se 40. minutovou procházkou kolem kráterů s průvodcem. Tento výlet stojí € 63,00. Děti do 4. let neplatí, ceny pro děti od 5. do 12. let jsou následující: lanovka € 23,00, kompletní výlet € 47,00. Pro úplnost ještě cena lanovky + bus-jeepu 4x4 € 54,00, děti € 38,00. Jízdní řády vlaků najdete na Trenitalia a Circumetnea. Jízdní řády autobusů najdete na stránkách společností uvedených v našich otázkách a odpovědích - těch dopravců je mnoho, v každé lokalitě jiný.

# 29.07.2017, 21:24.
V septembri cestujeme na Sicíliu. Som značne zmätená zo stránok autobusov a vlakov. Na Slovensko odlietame 7.9. o 14:50. Chcela by som sa opýtať, aká je najrýchlejšia možná cesta, ako sa ráno dostať z Palerma do Trapani tak, aby sme stihli let. Ďakujem. Slavomíra.

Z Palerma jezdí do Trapani autobus společnosti Segesta Autolinee. Autobusy jedou v 6:00, 6:30, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00 ... Cesta trvá dvě hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Vystupte až v přístavu. Odtud jezdí autobusy AST za € 4,90 na letiště. Autobusy jedou v 8:30, 9:30, 10:30, 11:30, 12:00, 12:30, ... Cesta trvá 35 minut. Let tedy stihnete poslední uvedenou kombinací, tzn. v 10:00 z Palermo, v Trapani budete ve 12:00 a odtud pokračujte ve 12:30 na letiště, kde budete v 13:05. Doporučujeme samozřejmě volit některý z dřívějších autobusů.

# 24.07.2017, 18:49.
Ještě bych se chtěla zeptat ohledně výletu na Lipary - Volcano a Stromboli. Lze to zvládnout za jeden den a poradíte s kým tam jet lodí a odkud? Děkuji. Lenka.

Výlet můžete podniknout organizovaně - viz Get Your Guide nebo individuálně z přístavu Milazzo. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 24.07.2017, 14:10.
Chci se zeptat, jaké jsou možnosti MHD v Catanii z letiště? Přiletíme na Catania Fontanarossa Airport a zajímalo by mě, zda funguje doprava přes AMT Alibus na Train Station? A zda se lístky dají koupit přímo tam a zda je pravda, že jezdí přibližně každých 20 minut? Děkuji moc za odpověď. Barbora.

Alibus společnosti AMT jezdí z letiště do centra města. Zastávky jsou i poblíž hlavního vlakového nádraží. Mapu linky se zastávkami a přesný jízdní řád najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky je € 4,00. Zakoupit ji můžete na standardních místech - na stánku na letišti, v autobuse, SMS, u prodejců AMT, ve vybraných hotelech. Jízdenka platí 90 minut a můžete s ní pokračovat i dalšími spoji AMT. Frekvence je přibližně 25 minut, doba jízdy na vlakové nádraží přibližně 20 minut.

# 24.07.2017, 08:50.
Ráda bych vás požádala o radu ohledně cesty autem na Sicílii. Ráda bych věděla, zda je lepší sjet až úplně dolů v Itálii a tam se přepravit trajektem, nebo je lepší a levnější se nalodit již někde výš? A kolik se přibližně platí mýtné v Itálii? Na Sicílii plánujeme cestovat do Catanie, Palerma a Trapani. Děkuji moc za váš čas. Linda.

Levnější je jet celou cestu autem. S počtem cestujících cena za jednoho postupně klesá. Nepíšete odkud vyjíždíte, uděláme tedy nástin kalkulace od Brenneru po Palermo. Výchozí předpoklady: automobil škoda Rapid 1,6 TDI s kombinovanou spotřebou 3,8 l nafty / 100 km. Cestující: dva dospělí. Vzdálenost: 1600 km. Průměrná cena nafty v Itálii: € 1,37. Na mýtném na pevnině zaplatíte € 69,20, na mýtném na Sicílii € 10,10. Trajekt z Villa San Giovanni Vás s návratem do 90. dní vyjde na € 73,00. Cesta tam a zpět tedy na € 166,59 za pohonné hmoty a € 231,60 na poplatcích. Celkem tedy € 398,19. Při cestě z Brenneru do Livorna ujedete 525 km. Na mýtném zaplatíte € 32,70 a za zpáteční trajekt Livorno - Palermo € 530,00. Cesta tam a zpět tedy na € 54,66 za pohonné hmoty a € 595,40 na poplatcích. Celkem tedy € 650,06. Je to samozřejmě třeba spočítat s Vaší spotřebou, počtem osob a termínem - ceny trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 20.07.2017, 19:05.
Letíme na konci září do Trapani a potřebovali bychom se dostat do Agrigenta a po několika dnech z Agrigenta do Cefalu. Můžete nám prosím poradit autobusové nebo vlakové spoje? Děkujeme. Martin.

Z letiště v Trapni jezdí do Agrigento autobusy společnosti Salvatore Lumia. Autobusy jezdí v 10:40, 15:20, 18:00 (v úterý a v sobotu 18:30). V neděli ve 20:10. Jízdenka stojí € 11,90. V září se budou měnit jízdní řády, sledujte výše uvedené stránky. Jedinou změnou by měl být ten autobus v 18:00, který tak bude jezdit i v úterý a v sobotu. Do Cefalu z Agrigento se dostanete s přestupem. První varianta je autobusem Cuffaro do Palermo za € 9,00 a následně vlakem Trenitalia do Cefalu za € 5,60. Druhá varianta je vlakem z Agrigento Bassa do Termini Imerese a odtud do Cefalu. Jízdenka stojí € 8,30. Pokud budete bydlet blíže stanici Agrigento Centrale, lze do Bassa přejet vlakem. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.07.2017, 17:48.
Chtěla bych se zeptat na aktuální situaci v San Vito Lo Capo ohledně požárů? 1.8.2017 přilétáme a máme sem v plánu jet. Poradíte prosím pěkné pláže v okolí Trapani po Cefalu? Děkuji. Michaela.

Informace hledejte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Cestujeme / Státy a území / Itálie / Cestování / Aktuální doporučení a varování. Plážím se vyhněte kolem Palerma. Nejkrásnější pláže jsou samozřejmě v Riserva Naturale dello Zingaro. Dobře je na tom také Alcamo Marina. Přímo v Trapani je městská pláž v Casa Santa.

# 20.07.2017, 08:29.
Děkuji. Pokud bychom si půjčili auto, jakou doporučujete půjčovnu a zda to zařídit už v Praze nebo až na místě? Prosím poradíte, jak tedy se ideálně dostat na Etnu na vlastní pěst? Kde parkovat? A lanovka se dá případně koupit až na místě? A ještě bych měla dotaz, jak to funguje s plážemi. Dočetla jsem se, že jsou soukromé pouze čisté v Catanii a které to jsou? Děkuji. Lenka.

Auto doporučujeme si zapůjčit přes Rental Cars. Jsou ze stejné skupiny jako Booking pro ubytování, mají podobný systém, stránky jsou také v češtině, komunikace podpory také v češtině. Hlavně si v klidu vyberete automobil podle své představy na vybavení, cenu a podmínky. Lze najít automobil s nízkým depozitem a bez spoluúčasti při krádeži nebo havárii, popř. toto připojistit. Zaparkovat doporučujeme na Rifuggio Sapienza, je tam parkoviště a jezdí odtud i lanovka. Jízdenky lze zakoupit na místě. V nabídce je i cesta terénním autobusem od horní stanice lanovky. Doporučujeme jít už z tohoto místa pěšky. Tento výlet je popsaný v článku Oblast lávy, síry a popela. V Catanii jsou soukromé i veřejné pláže. Ty veřejné už byly i v červnu hodně obsazeny, tzv. hlava na hlavě. Jedná se o pláže táhnoucí se od přístavu směrem na jih. My jsme v Catania bydleli ve Villaggio Turistico Europeo, které mělo privátní pláž. Ta byla oproti té veřejné téměř prázdná. V sezóně bude zaplněna jen do kapacity Villaggia.

# 19.07.2017, 21:12.
Chcem sa Vás opýtať na kvalitu pitnej vody v meste Cefalu. Je vhodná na pitie pre batoľatá, tj. dieťa vo veku 2 roky a 4 mesiace? Je potrebné ju prevariť alebo dokonca kupovať balenú vodu v obchode? Ak áno, aký by mala mať názov - značku, tá balená voda pre najmenších? Ešte mám otazku na elektrickú energiu v zásuvke na hoteli, sú rovnaké ako u nás na Slovensku alebo v Česku? Alebo je potrebný adaptér? Ďakujem. Ivka.

V tomto případě je těžké nějak poradit. Je třeba se zeptat přímo v ubytovacím zařízení, jaký mají zdroj vody. Nejznámější značky balených vod vhodných pro děti jsou v Itálii San Benedetto, Levissima, Sangemini, Panna a Sant' Anna. Parametrově je elektrická síť v Itálii stejná jako u nás. Problém může nastat jen se zásuvkami, které jsou trochu jiné. Se standardními nabíječkami telefonů, fotoaparátů apod. problém mít nebudete - tenký dvojkolík. Pro spotřebiče se zástrčkami s tlustými dvojkolíky a se zemnícím kolíkem potřebujete adaptér.

# 19.07.2017, 12:11.
Mohli byste mi prosím poradit, kde se nejlépe ubytovat, aby tam byly krásné pláže, starobylé památky, moc bych chtěla vidět Palermo a nebylo to daleko k Etně? Abych se při hledání dovolené mohla už přímo zaměřit na určitou oblast. Potom bych se ještě chtěla zeptat. Určitě si tam půjčíme auto a co bychom neměli na Sicílii vynechat? Co je tzv. nutné vidět? Doporučíte mi nějakého kapesního průvodce nebo knihu? Moc vám děkuji. S pozdravem Soňa.

Doporučujeme oblast Taormina a Giardini Naxos. Jsou tam pěkné pláže a přírodním i historickým památkám je to blízko. Tipy na tuto část pobřeží najdete v naši reportáži Sicílie 2006. Malé, ale hodnotné průvodce, nabízí Merian. Často je využíváme při cestách. Auto doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars a ubytování hledat přes Booking.

# 19.07.2017, 11:35.
Ráda bych se zeptala na váš názor ohledně organizovaných výletů zakoupených přímo na Sicílii. Jedu s dětmi a ráda bych si výlet na Etnu a na Liparské ostrovy pořídila na místě, abych se nemusela o nic více starat. Doporučíte mi nějakou místní společnost, která je spolehlivá? Děkuji. Lenka.

Doporučujeme využívat systém Get Your Guide. Soustředí nabídky výletů, vstupenek a dalších aktivit po celém světě. Je to něco podobného jako Booking v oblasti ubytování.

# 19.07.2017, 10:17.
Pane Řehůřku, děkuji Vam za pomoc a informace. Mohu se prosím ještě zeptat, zda je možné zakoupit jízdenky na Interbus ze Syrakus do Palerma online? Bojím se, že na místě bude již vyprodáno. Takže chtěli bychom rezervaci a koupi jízdenek zařídit dopředu. S pozdravem Natalia.

Přímo z hlavní stránky Interbus je odkaz na rezervační systém.

# 17.07.2017, 15:01.
Bohužel pro nás špatně. Naši debetní kartu odmítli s tím, že jim to systém nevezme a oni potřebují pouze kreditní. Vzhledem k tomu, že jsme auto měli zabookované a zaplacené - 4000,- Kč, tak nám sdělili, že nám nejspíš peníze ani nevrátí. Což je v obchodních podmínkách. A také nevrátili. Nakonec jsme si na letišti museli pujčit auto od jiné společnosti, které bylo jedno z jaké karty depozit zastavíme. Sice chtěli € 1000,00, což naše karty jako limit neměly nastavené, ale aby auto pronajali, nakonec nám ho dali i bez depozitu. Super, že jsme se nakonec měli jak odvést, ale stálo nás to o dost víc peněz. S pozdravem Aneta.

To je nám líto. Bohužel Vaše autopůjčovna patřila k té většině, která trvá na kreditní kartě. Je to o lidech. Předpokládáme, že tu kartu ani nezkusili, zda ji systém přijme nebo ne. Ta druhá půjčovna určitě také měla v podmínkách kreditní kartu a depozit, přehodnotila však hrozící rizika a upřednostnila obchodní hledisko. Platí tedy to, co v našich odpovědích neustále opakujeme, že někde lze půjčit auto i na debetní kartu nebo dokonce s hotovostí, ale téměř 100% jistota je jen embosovaná kreditní karta s dostatečným kreditem. Děkujeme za Vaši zprávu.

# 16.07.2017, 18:28.
Prosím o radu, jak se 9. srpna dostat nejlépe ze Syrakus do Marsaly vlakem nebo autobusem. Chceme se vyhnout pronájmu auta. Nalezli jsme spojení, které trvá víc jak 10 hodin. Děkuji za případnou pomoc. Natalia.

Vlakem Trenitalia jsou to bohužel reálné časy s několika přestupy. Nejrychleji autobusem se tam dostanete linkami společnosti Interbus a Autoservizi Salemi. Nejdříve musíte jet s Interbus ze Syrakus do Palerma. Autobus jede v 8:00 a ve 14:00. Na místě je za 3:20. Následně s Autoservizi Salemi z Palerma do Marsala. Ve středu jede ve 13:15, 14:30 a 16:00. Následující den v 7:00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.07.2017, 01:04.
Po přečtení Vaší reportáže velmi toužíme navštívit Etnu. Můžete nám však prosím poradit, jak se dostaneme z Taorminy autobusem nebo vlakem do Catanie k autobusu AST na Etnu, který odjíždí v 8:15 hodin? Budeme bydlet v Mazzaro, poblíž zastávky Isola Bella, odkud je v tak časných ranních hodinách poměrně obtížné spojení jak na vlakové, tak na autobusové nádraží. Děkuji a přeji vydařené léto. Andrea.

Z Taormina odjíždí autobus v 6:30 a na Via Archimede v Catania je v 7:45. Jízdenka stojí € 5,10, zpáteční € 8,50. Na Via Archimede je autobusové nádraží před vlakovou stanicí Catania Centrale. První vlak Trenitalia jede v 5:52 (6:31), další v 6:43 (7:43) a 7:00 (7:58). V závorce jsou časy příjezdu. Jízdenka stojí € 4,30. Městskou dopravou se tak brzy na vlakové nebo autobusové nádraží nedostanete, budete muset jít pěšky nebo si objednat na určitý čas taxi.

# 15.07.2017, 14:42.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Koncom júla letíme na Sicíliu do Trapani. Prílet máme približne o 19:00. Kedy ide najbližší shutlle bus, kde má zastávku na letisku a či má nejaký cestovný poriadok, aby sme vedeli, kde máme vystúpiť. Ubytovanie máme na Via Livio Bassi. A ešte mám jednu otázku. Viete mi poradiť, ako sa najlepšie dostať do Riserva dello Zingaro? Ďakujem za vašu odpoveď. Romana.

Autobus AST z letiště do Trapani jede v 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30 a 00:30. Autobus zastavuje v Trapani v centru a v přístavu. Vystupte na té první zastávce. Přejděte na Piazza Umberto před nádražím. Vlevo vede ulice Via Antonio Scontrino, po které jděte přibližně 250 m. Doprava odbočuje Via Livio Bassi. Ta je dlouhá 1,2 km. Doprava do parku Zingaro je složitější. Z Trapani musíte jet Tarantola Bus do Calatafimi Segesta a odtud autobusem stejné společnosti do Castellammare del Golfo. Odtud potom autobusem společnosti Russo Autoservizi do Zingaro.

# 15.07.2017, 00:36.
Prosím o radu. 18.7. odlétáme na 14 dní na Sicílii do Trapani. Jedeme dva dospělí a děti ve věku 3 a 5 let. Jsou v tomto místě nějaké pláže, které byste doporučil? Ubytování máme zařízeno v hotelu Badia Nuova. Další týden se přesunujeme do oblasti San Vito Lo Capo do Artemide Hotel. Jak prosím vypadá aktuální situace? Četla jsem o rozsáhlých požárech a velké evakuaci turistů, ale jen kusé zprávy. Budu ráda za jakoukoliv informaci. Mnohokrát děkuji. Martina.

Městská pláž je v Casa Santa. Dopravíte se tam autobusy městské dopravy ATM. Aktuální informace o požárech v San Vito Lo Capo najdete na stránkách Ministerstva zahraničí - Rozsáhlé požáry na jihu země.

# 14.07.2017, 08:21.
Ještě mám jeden dotaz. Kdybychom nepřespávali v Colonelle a mířili rovnou na trajekt buď do Neapole nebo Janova, na kolik by vyšly poplatky? Můžete mi prosím poslat cenovou kalkulaci? Děkuji moc a přeji hezký den. Gabriela.

Po Brenner jsou poplatky stejné, v Itálii zaplatíte do Janova € 37,00, do Neapole € 66,70. To samé při cestě zpět. Do Janova je výhodnější jet přes Švýcarsko, tj. trasu Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Janov. Kousek dálnice v Rakousku objeďte přes Bregenz, sjet už musíte v Německu, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,32) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,50. Celkem za oba směry € 65,32, což je o € 35,58 méně než přes Brenner, resp. o € 44,48 méně při cestě na více jak 10 dnů. Ceny trajektů z Janova a Neapole najdete na stránce Trajekty.

# 12.07.2017, 22:25.
V září letím na Sicílii. Budeme spát ve stanu, ale ne v kempech, ale ve volné přírodě. Chci se zeptat, zda někdo prosím nevíte, kde se dají sehnat šroubovací kartuše? A nebo zda, když budeme někde, kam oko nedohlédne, tak zda můžeme rozdělat oheň? A zda se najde materiál na rozdělání ohně? Děkuji za informaci. Cestování zdar! Týna.

Kempování ve volné přírodě je v Itálii zakázané a v případě přistižení jsou za to vysoké pokuty. Rozdělávání ohně je samozřejmě také zakázáno. Ohledně šroubovací kartuše viz naše odpověď ze dne 02.01.2010, 18:08.

# 12.07.2017, 08:32.
Moc prosím. Mám prosbu ohledně dopravy. 1.8.2017 máme přiletět na letiště Trapani na Sicílii v 19:00 hodin. Žádala jsem hotel o transer, ale zatím mi neodpověděli. Hledala jsem autobus nebo vlak, ale žádný tam nejezdí. Nevím, zda se mi vyplatí pronajmout si auto nebo si zaplatit do Sciacci taxi. S pronajmutím auta memám žádné zkušenosti. Prosím, můžete mi napsat, jak se nejlépe lze dopravit ve večereních hodinách do Sciacci? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Martina.

Přímo do Sciacca jezdí z letiště v Trapani autobus společnosti Salvatore Lumia. Jízdenka stojí € 9,00, cesta trvá něco málo přes 1,5 hodiny. Ve Vašem čase jede bohužel autobus jen v neděli a ve svátek a to ve 20:10. V ostatní dny jede v 10:40, 15:20 a 18:00. Řešením může být přespat v blízkosti letiště a cestovat následující den ráno. Vhodnější je pronájem automobilu - Rental Cars nebo jet taxi. Cena je € 120,00.

# 11.07.2017, 18:59.
Chystáme se koupit letenky do Trapani v termínu od 22.10. do 26.10.2017. Můžete nám prosím doporučit, v jaké lokalitě bychom si měli zajistit hotel, pokud bychom rádi využili jak možnosti procházek po městě, tak návštěvu pláže? A vzhledem k pozdnimu příletu ve 23:15, aby hotel byl snadno přístupný z letiště. Prosím také o informaci, zda v tomto období je počasí na koupání v moři? A poslední otázka se týká cen základních potravin a v restauracích, popřípadě odkaz, kde tuto informaci lze nalézt. Děkuji moc za Vaše odpovědi. Eva.

Vzhledem k času přiletu přichází v úvahu se ubytovat v Trapani - Booking / Trapani. Z letiště Vás tam dopraví autobus společnosti AST za € 4,90. Podle historických průměrů se teploty v Trapani pohybují ve Vašem termínu mezi 23 a 24 stupni, noční mezi 16 a 17 stupni. Teplota moře by se měla pohybovat ještě kolem 20. stupňů. Orientační ceny potravin a jídel v restauraci najdete na CK Cicala.

# 09.07.2017, 21:56.
Chystáme sa na Sicílii, konkrétne do Cefalu. Chcem sa opýtať, či nám odporúčate výlet na vlastnú päsť nejakou ich autobusovou alebo vlakovou dopravou do miest Palermo a Taormina. Ďakujem. Zuzana.

Nejspolehlivější je jet vlakem Trenitalia. Z Cefalu do Palerma zaplatíte € 5,60, cesta trvá přibližně 50 minut. Z Cefalu do Taormina zaplatíte € 11,90, přestup je v Messina. Cesta do Messina trvá přibližně 2 hodiny, následně cesta do Taormina přibližně 1 hodinu. Ceny a časy jsou uvedeny za regionální vlaky. Z nádraží v Taormina / Giardini potom jeďte autobusem ASM Taormina - Linea Verde - za € 1,10 do města.

# 09.07.2017, 14:57.
S přítelem přiletíme 9.8. ve 21:00 na letiště Palermo a chtěla bych se Vás zeptat, jak jezdí veřejná doprava do Palerma? Na některých stránkách jsem nějaké informace našla, ale jen omezené a někde mi to i ukázalo, že tam nic nejezdí. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka.

Z letiště Palermo se do centra města dostanete autobusem společnosti Prescia de Comande. Jízdenka stojí € 6,00. Spojů je hodně a zastávek ve městě také.

# 07.07.2017, 11:23.
Chcem sa opýtať, kde sa nastupuje na loď v Taliansku, trasa do Messiny. Koľko asi stojí listok na osobu + osobné malé auto? Cesta na Sicíliu a pobyt tam tohto roku v lete - sú nejaké zmeny pre turistov? Prípadne aj pre cestujúcich lietadlom? Ďakujem. Zuzana.

Jízdenky pro automobil a maximálně 5 cestujících: jednodenní jízdenka s možností návratu v ten samý den € 37,00, třídenní jízdenka pro cestu tam a zpět € 42,00, devadesátidenní jízdenka pro cestu tam a zpět € 73,00. Bližší informace najdete na Caronte & Tourist. Aktuální cestovní informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Itálie / Cestování.

# 06.07.2017, 19:06.
Dne 11.7. přilétáme na letiště do Catanie ve 21.10. Potřebujeme se dostat na ubytování na adresu Via Antonio di Sangiuliano 108. Můžete prosím poradit co nejrychlejší cestu? Děkuji. Lucie.

Z letiště jeďte autobusem Alibus společnosti AMT za € 4,00. Vystupte na zastávce Cutelli. Z náměstí Piazza Cutelli jděte po Via Monsignor Ventimiglia, která Vás dovede na Via Antonio di Sangiuliano. Vydejte se po ní doleva. Vaše ubytování je odtud necelých 100 m.

# 06.07.2017, 15:54.
Prosím o informaci o ceně dálničních poplatků na trase Trapani - Cefalu, případně Mazara - Cefalu. Děkuji za odpověď. Robert.

V této části je zpoplatněna dálnice A20, konkrétně od křižovatky s dálnicí A19 Buonfornello. Po Cefalu se platí mýtné ve výši € 0,90. Cena je v tomto případě stejná pro standardní automobil i automobil vyšší než 1,3 m nad přední nápravou.

# 06.07.2017, 11:28.
Veľmi pekne ďakujem za cenné rady. Boli sme od 30.6. do 5.7. na Sicílii. Leteli sme Ryanair Bratislava - Milano - Bergamo - Catania 12:10 - 13.55 a potom 19:25 - 21:20. Lety boli presné. V Bergame sme sa vyviezli lanovkou na Cita Alta. V pohode sme to stíhali a v Catanii sme boli za € 4,00 v meste za 15 minút. Späť sme leteli 8.55 - 10:50 Catania - Milano - Bergamo. Tam sme boli v nákupnom oproti letisku a potom 14:00 - 15:25 do Bratislavy. Vôbec sa netreba báť prestupov a spiatočná letenka vyjde na € 130,00. 1deň sme boli na Etne. Bolo prekrásne. 2. deň roklina Alcantara a Taormina. 3. deň Vulcano. Išli sme vlakom do Messiny s prestupom do Milazzo + rýchlolodou. Tam sa nám páčilo najviac. Vyšli sme sopku Vulcano + sme sa kúpali v sírnom jazerku. 4. den sme boli v Syrakuzách autobusom. Spiatočný lístok € 9,70. Vďaka vašej stránke sme mali užasnú dovolenku bez stresov s veľa zážitkami. Prajem všetko dobré a veľa spokojných čitateľov. Anna.

Děkujeme Vám za cenné informace.