BENÁTKY 2020

Benátky v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2020

Na pobřeží Jaderského moře v severní Itálii se nachází na mělké laguně ostrovní město Benátky. Tuto oblast obývali už v desátém století před naším letopočtem lidé Veneti, po kterých získalo město název. Benátky byly už dávno centrem Benátské republiky, střediskem sklářství a světového obchodu. V současnosti jsou historickou, kulturní a společenskou metropolí. Často jsou nazývány Královnou Jadranu, Městem masek, Městem mostů a nebo také Městem kanálů. Ročně je navštíví více jak deset miliónů turistů. Benátky se svými částmi jsou bohaté na muzea a historické budovy velké umělecké a kulturní hodnoty. V současnosti jsou Benátky hlavním městem oblasti Benátsko a provincie Venezia. Hlavní ostrov je rozdělen na 6 čtvrtí - Cannaregio, Castello, Dorsoduro a Giudecca, San Marco, San Polo, Santa Croce. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.01.2020, 13:45.
Předně vyslovuji uznání za vaši neúnavnou snahu odpovídat na dotazy. Nemáte náhodou mapu modrých zon v Mestre, kde je vyhrazeno parkování? Budeme na pár dnů bydlet v Mestre u nádraží a hledáme možnost ponechat bezplatně auto na ulici. Hotel parkoviště nemá a parkovací dům nepotřebuji. Pár let zpět to nebyl žádný problém v některých okolních ulicích, ale situace se mohla změnit a Mestre má své oficiální stránky pouze v italštině a žádnou mapu parkování ve městě jsem nenašel. Děkuji. František.

Informace o parkování v Mestre najdete na ACTV - Servizi di Mobilita' / Parcheggi Mestre. Informace o parkovacích zónách najdete na stejných stránkách - Servizi di Mobilita' / Strisce Blu, stejně tak informace o ZTL zónách - Servizi di Mobilita' / ZTL Auto. Jsou tam i mapy.

# 13.01.2020, 13:34.
Pane Řehůřku, díky Vašim informacím jsme bezvadně zvládli Řím, ale nyní Vás chceme požádat o radu pro Benátky. 30.4. odlétáme do Benátek do 3.5.2020. Přílet je přibližně v 19:00 hodin na Marco Polo, odlet přibližně v 19:45 hodin. Na letišti bychom si rádi koupili 3. denní časovou jízdenku + doplatek na cestu autobusem do centra. Je možné poskytnout nějakou identifikaci? Ale nevíme, zda to tak funguje. Potřebujeme se co nejdříve i ekonomicky dostat do hotelu Torino na Calle Delle Ostreghe 2356. Máte doporučení cesty? Je možné si zakoupit doplatek k časové jízdence jako zpáteční, abychom se na závěr cesty nemuseli shánět po jejím nákupu? Dále bude Svátek práce a je něco na co se připravit? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Třídenní jízdenka ACTV včetně cesty z letiště a na letiště se jmenuje ACTV 3 day Transport + Airport Transfer Bus (return ticket). Tato jízdenka funguje jako běžná třídenní jízdenka (autobusy, tramvaje, vaporetta). Navíc s ní můžete cestovat ve Vašem případě autobusem č. 5 z letiště a na letiště. Tato cesta musí proběhnout v době platnosti jízdenky. Pokud ji tedy poprvé validujete na letišti, musí do okamžiku vystoupení opět na letišti uběhnout maximálně 72 hodin. Do místa Vašeho ubytování se tedy dostanete zmiňovaným autobusem č. 5 na Piazzale Roma a následně vaporettem č. 1. Vystoupit musíte na Giglio, odkud jděte směrem do vnitrozemí po Calle Gritti. Na jejím konci je náměstí, z jehož pravého protilehlého rohu vychází doprava Calle delle Ostreghe. Po té se vydejte až k mostku, po tom přejděte a dojděte k Hotelu Torino, který je kousek za mostkem po pravé straně. Cestovat z letiště pro Vás může být výhodnější vaporettem společnosti Alilaguna. Přímá linka Arancio Vás doveze až na Giglio. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 27,00. Při online nákupu získáte slevu € 1,00 pro každý směr. Vzhledem k umístění ubytování toho lze hodně pochodit pěšky, případně v den, kdy budete nejvíce cestovat zakoupit jednodenní jízdenku za € 20,00.

# 09.01.2020, 12:20.
Jakou nejlepší trasu hromadnou dopravou doporučujete pro cestu z letiště Treviso do Mestre na ulici Via dei Pini? A je lepší nebo nutné koupit lístky předem? Případně jsou výhodnější zpáteční? Nemáme problém dojít klidně půl hodiny pěšky po Mestre. Jde nám pokud možno o nejlevnější variantu. O 10 minut delší nebo kratší cesta, na tom nesejde. Přilétáme první únorovou středu v 15:00. A odlétáme v neděli ve 21:00. Děkuji za odpověď. Jana.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem MOM z letiště na vlakové nádraží v Treviso. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Mestre a následně do Venezia Carpenedo. Odtud je to na Via dei Pini 1 km. Jízdenky můžete zakoupit až na místě. Vhodnější je ale dražší řešení. V tomto případě jeďte Airport Bus Express směr Benátky a vystupte v Mestre u banky BNL na Corso del Poppolo. Odtud přejděte na Mestre Centro, odkud jezdí tramvaj T1. Tou jeďte na Ca' Rossa Oberdan. Odtud je to na Via dei Pini jen 200 metrů. Tramvají T1 potom můžete jezdit do Benátek. Jízdenka na autobus MOM Vás vyjde na € 1,30 (u řidiče € 2,50), jízdenka na vlak Vás vyjde na € 3,60, jízdenka na Airport Bus Express Vás vyjde na € 12,00 (zpáteční je o € 2,00 levnější) a jízdenka na tramvaj € 1,50. Jízdenku na Airport Bus Express doporučujeme koupit online.

# 07.01.2020, 06:24.
Dívala jsem se, to místo vypadá úžasně. Jen se chci zeptat. Pochopila jsem to správně, že na linku č. 11 se může normálně použít lístek, který platí na dopravu ACTV v Benátkách a např. na Burano apod.? Jinak bych Vám chtěla popřát krásný nový rok a zachovejte nám prosím blog, protože je úžasný. Drahomíra.

Ano, na linku č. 11 lze použít jízdenky ze standardního tarifu. Na ostrovech Lido a Pellestrina je tvořena autobusovou dopravou, mezi těmito ostrovy a Chioggia potom lodní dopravou.

# 06.01.2020, 09:19.
Plánuji jazykový pobyt v Benátkách a budu tam i přes víkend. Minulý rok jste mi poradil super výlety po Mestre. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte nějaký tipy na jednodenní výlety po okolí Benátek. Nějaká zajímavá místa nebo města. Byla jsem ve Florencii, Veroně a Padově. A klidně tam pojedu na výlet znovu, ale kdybyste měl tip na nějaké jiné krásné místo, byla bych moc ráda. Děkuji moc a přeji krásný den. Drahomíra.

Doporučujeme si zajet z Benátek do Chioggia. Jezdí tam kombinovaná linka ACTV č. 11 z Lido S.M.E. Na Lido S.M.E. se dostanete např. vaporettem č. 1. Informace o výledu do Chioggia se dočtete v článku Chioggia.