Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ŘÍM 2012 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Řím v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Říma a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ŘÍM
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  více reportáží.
 Otázky a odpovědi: Řím, Itálie, Doprava do hotelu.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -
- Předchozí - Následující -

# 30.12.2012, 21:45.
Moc děkuji za Vaše stránky, pročítám se odpověďmi a uričtě mi to ještě na chvíli vydrží. Měla bych na Vás také nějaké dotazy. Na jaře 12-14.3.2013 pojedeme s rodiči do Říma, především do Vatikánu. Hotel jsem zvolila poblíž Termini, abychom to měli co možná nejjednodušší s dopravou. Chtěla bych se zeptat na aktuální ceny dopravy po Římě - nerozumím, jaké jsou ty typy jízdenek (našla jsem je už v mnoha Vašich odpovědích), kde je koupíme a kolik nás asi přibližně budou stát? Počítáme pouze s návštěvou základních památek v centru Říma v dosahu metra. Existují i nějaké 3-denní lístky? A pokud bychom jeli z letiště autobusem, nebudeme mít problém s kufry? Nebo bychom z tohoto důvodu měli využít raději vlak Leonardo? Dále by mě zajímalo, jak je to v okolí Termini se stravováním, zda máme šanci najít poblíž nějakou restauraci za rozumnou cenu a jak se přibližně cenově strava pohybuje. Omlouvám se, že to píši tak zmateně, ale v Itálii jsem nikdy nebyla a chtěla bych se už kvůli rodičům dobře připravit. Václava.

S jízdenkami je to jednoduché. Pro Vás připadá v úvahu tarif metrebus, jedná se o centrální část Říma, velice přibližně ohraničenou G.R.A. (kruhová dálnice kolem Říma). V rámci jízdenek můžete jezdit autobusy, trolejbusy, tramvajemi, metrem, městskými vlaky, příměstskými vlaky, autobusy Cotral, vše v rámci tarifního pásma metrebus. Jízdenky před prvním použitím musíte označit. Pokud máte jednorázovou jízdenku a přestupujete na metro nebo vlak, musíte ji označit znovu na druhé straně. Tyto prostředky můžete na jednorázovou jízdenku použí jen jednou. Jízdenky jsou tedy - jednorázová BIT (platnost 100 minut) v ceně € 1,50, celodenní BIG v ceně € 6,00, třídenní BTI v ceně € 16,50 a týdenní CIS v ceně € 24,00. Časové jízdenky platí do půlnoci dne, ve kterém končí platnost. Na tyto jízdenky nelze cestovat z/na letiště (je mimo tarifní pásmo). Jízdenky lze koupit v automatech nebo na pokladnách ATAC - např. na Termini. Autobusy neúčtují zavazadla ani nemají nějaký limit, pokud je místo v zavazadlovém prostoru. Malá příruční zavazadla můžete mít u sebe. Zavazadla v zavazadlovém prostoru by měla být řádně označena a jedno zavazadlo by nemělo být těžší než 32 kg a rozměry větší než 119 x 119 x 81 cm. V okolí Termini najdete stravovací možnosti všech cenových kategorií.

# 29.12.2012, 23:54.
Prosim o radu. Na přelomu dubna a května letíme s manželem a synem do Říma. Jak se prosím dostat z letiště FCO na Via Ottaviano 98? Přiletíme v přibližně 14:30 hodin. Budeme v Římě poprvé, můžete poradit, co určitě navštívit, když pominu doporučovaná historická místa? Jede s námi desetiletý syn. Popř. kde se dobře najíst, dobrá cukrárna. Děkuji moc za odpověď. Krásný večer. Marcela.

Dopravte se autobusem nebo jiným způsobem popsaným v našich otázchých a odpovědích na Termini a odtud jeďte metrem A směr Battistini. Vystupte na Ottaviano - S. Pietro. Jděte kousek po Via Ottaviano směrem k Vatikánu a přijdete ke svému hotelu. Pokud chcete navštívit cukrárnu, tak určitě nesmíte vynechat cukrárnu, jejíž historie sahá až do roku 1890. Jedná se o cukrárnu Giolitti a najdete ji v centru na Via degli Uffici del Vicario, v blízkosti Parlamentu. Mnoho druhů a chutí zmrzlin zde vyrábějí podle jedinečné tajné receptury.

# 25.12.2012, 21:45.
Můžete mi, prosím, poradit, zda má 4-leté dítě za doprovodu dospělé osoby dopravu po Římě městskou hromadnou dopravou zdarma? A poté, jak je nejlepší se dostat z Fiumicino Airport k Vatikánu, a zda má dítě 4 roky dopravu z letiště také zdarma? Jedná se mi o Leonardo Express či reginální linku FR1. Děkuji za odpověď. Petr.

V římské dopravě má dítě do deseti let dopravu zdarma. Ve vlacích Trenitalia mají dopravu zdarma děti do čtyř let bez nároku na vlastní sedadlo. V obou případech musí být dítě v doprovodu dospělé osoby s platnou jízdenkou. Věk se počítá jako nedovršený, tzn. do 3,99. Do Vatikánu je nejjednodušší cestovat vlakem. Nejdříve z letiště FR1 a na Trastevere přestoupit na FR5. Vystoupit je třeba na S. Pietro. Cena za celou trasu je € 8,00. Na Trastevere jede vlak 26 minut a na S. Pietro potom 4 minuty.

# 21.12.2012, 17:28.
úplně zírám na Vaše stránky s informacemi, něco tak úžasného se jen tak nevidí. Rád bych se zeptal, jak dlouho panuje okolo Velikonoc zájem o Řím. Je to otázka pouze Velikonočního víkendu, nebo jsou davy návětěvníků v Římě již týden předem či i týden po Velikonocích? A ještě bych se rád ujistil o Roma Pass, ani ta dražší verze se nedá využít k cestě na/z letiště Fiumicino, že? Děkuji. Libor.

Nejvíce návštěvníků je v Římě samozřejmě o Velikonocích. Počítejte však s tím, že i před a po svátcích je zvýšený počet turistů. V tomto směru je to horší před. Roma & Piu Pass neobsahuje žádnou dopravu z/na letiště Fiumicino i Ciampino. Máte to i zdůrazněno na výše uvedených stránkách.

# 11.12.2012, 23:28.
Prosim Vás o radu, cestujem do Ríma 15 decembra 2012 lietadlom, pristátie na letisku Rome Fiumicino 20:00. Prosím vás, poraďte mi, ako sa dostaneme do hotela Arcadia, Via Di Campo Romano 75-00173 Rome. Velmi čakám na Vašu odpoveď, prosím pomozte mi, ďakujem. Annamária.

Jeďte autobusem na Termini, tady přestupte na metro A a jeďte na Anagnina. Tady přestupte na autobus č. 551 směr Vigne di Morena a vystupte na zastávce Anagnina / Campo Romano. Přejděte vlevo na druhou větev Via Anagnina, vydejte se po ní doleva (proti směru jízdy autobusu) a hned odbočte doprava na Via di Campo Romano, kde je Váš hotel.

# 06.12.2012, 10:13.
Vím, že obdobných dotazů jste jak dostali, tak odpověděli spoustu. Ale v nepřeberném množství informací na netu je těžké se narychlo orientovat. Mám jeden dotaz: 14.12. přiletíme na Fiumicino ve 21:20 hodin a ubytování máme v ulici Bartolomeo Massalogno 5. Majitel apartmánu nám nabízí dovoz z letiště za € 30,00 s tím, že městská jezdí v této době málo a levněji se prý stejně do Říma nedostaneme. Je to tak, nebo je jiná možnost? Děkuji. S pozdravem Josef. P.S.: Protože je to již za 9 dní, tak bych byl rád za brzskou odpověď.

Možností je několik v různých cenových relacích. Musíte se dostat k metru B. V tomto čase asi nejlevněji autobusem na Termini. Jede ve 21:50 a cena je € 4,00. Na Termini je ve 22:40. Následujícím ve 23:00 už nebudete stíhat připoj. Pokud to tedy nestihnete, doporučujeme vlak FR1. Jede ve 22:28 a na Ostiense je ve 23:00. Cena je € 8,00. V obou případech přejděte na metro B (€ 1,50) a jeďte směr Rebibbia. Vystupte na Pietralata. Jděte asi 150 m po Via di Pietralata. Po pravé straně bude odbočovat Via Giovanni Michelotti, po levé Via pan. Následně vpravo bude zastávka autobusu č. 211. Jeďte směr Cimone / Monte Acero (můžete jet na jízdenku z metra). Vystupte na zastávce Pietralata / Massalongo. Ve směru jízdy autobusu odbočte hned vlevo na Via Bartolomeo Messalongo, kde je Váš hotel. Poslední autobus 211 odjíždí z konečné na Tiburtina o půlnoci, takže to v obou případech stihnete.

# 23.11.2012, 14:09.
Pane Řehůřku. Nejdříve také musím pochválit Vaše stránky a Vaši ochotu se podělit o zkušenosti. Chtěla bych se zeptat, zda by bylo pro nás výhodné koupit si Roma Pass, když přiletíme na Fiumicino v pátek 30.11. ve 21:20 a budeme odlétat v neděli 2.12. ve 21:55. Ubytování máme na Via P. Eugenio 3. Z památek bychom chtěli vidět to základní, protože moc času nebude, takže určitě Koloseum, Vatikán, atd. Děkuji a přeji hezký den. Lenka.

Podle nášeho názoru se Vám nevyplatí. Nelze ho použít na dopravu z letiště. Doporučujeme z letiště cestovat autobusem na Termini a odtud metrem A směr Anagnina. Vystoupit musíte na Vittorio Emanuele. Via Principe Eugenio vychází z tohoto náměstí. Jednorázová jízdenka na 100 minut BIT stojí € 1,50 a celodenní BIG stojí € 6,00. Za dopravu městskou dopravou tedy zaplatíte maximálně 1xBIT a 2xBIG, což je € 13,50. Roma Pass stojí € 30,00. Do Vatikánu ho nelze použít. Je třeba si propočítat, zda € 16,50 v muzeích, které jsou obsaženy v Roma Pass ušetříte. Jejich seznam s cenami najdete na výše uvedených stránkách (Dowload / Tariffe Biglietti). První dva vstupy jsou zdarma, další za sníženou cenu.

# 22.11.2012, 19:20.
Mám na vás velkou prosbu. Potřeboval bych poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino na dům Velehrad. Co jsem zjistil, tak poblíž je vlaková zastávka Roma S. Pietro. Přílet 16:45 a zda budete vědět, jak v sobotu dopoledne zpět na letiště. Mám malé dítě, takže děkuji za každou radu, abych zbytečně nebloudil. S díky Zbyněk.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 31.05.2010, 22:14 - Řím 2010. Je stále platná.

# 18.11.2012, 15:58.
Chystáme se o vánocích obytným vozem do Říma a chtěli bychom vědět, kde je možné parkovat s obytným autem, tzv. Stellplatz, s WC a vodou a vzdálenost od centra, popř. cena. Děkuji za odpověď. Věra.

Podívejte se na touring24.info, v levém menu vyberte Italien, v dalším Latium, v dalším Roma. Zobrazí se Vám více jak 60 míst v Římě a blízkém okolí, kde lze zaparkovat s obytným vozem. Po bezplatném zaregistrování se dostanete k podrobným informacím. Jsou tam i místa přímo v Římě (Rom).

# 17.11.2012, 08:34.
Jsme 5 dní v Římě počínaje 20.11.2012. Chceme navštívit Vatikánské museum a Sixtíinskou kapli. Narazila jsem na nutnost? - možnost? internetové rezervace vstupenek. Jsme 70/68/32 let a není mi jasno, zda se kaple platí zvlášť, či je zahrnuta v základním vstupném. Děkuji. Jana.

Vstupenky do Vatikánských muzeí obsahují vstup do Sixtínské kaple.

# 15.11.2012, 12:33.
Prosil bych o radu, jak se efektivně bránit předraženému taxi. Už několikrát se nám stalo, že za stejný úsek byla účtována vyšší částka v řádech několika desítek procent. Např. trasa Fiumicino - Spagna v rozmezí € 45,00 - € 68,00. Anebo cesty z hotelu do centra, které absolvujeme i 3-krát denně, se liší od sebe ve vyjímečných případech i o 100%. Když jsem námítal, že cena je vysoká ,argument řidiče byl buď že je služba o víkendu dražší anebo účtuje noční příplatek. Vždy pokud jsem si vyžádal účtenku, byla ve všech případech nepoctivého jednání vypsána stroze rukou. Na dotaz, proč mi doklad nevytiskne z taxametru, dočkal jsem se vždy stejné odpovědi - rozbitá tiskárna. Děkuji za radu. Jiří.

Těžko v tomto případě radit. Zásadně volte bílé taxi s licencí města Říma. Pokuste se dohodnout cenu dopředu, což je dost složité a pokud se nejedná o cesty typu Fiumicino - Termini, Fiumicino - Ciampino, Fiumicino - Tiburtina, apod., tak je to často nereálné. Pokud máte zásadně špatné zkušenosti, volte veřejnou dopravu.

# 12.11.2012, 12:34.
Přiletíme na Leonardo v pondělí 19.11.2012 9:40. Prosím, jak se dostaneme nejlevněni do hotelu u hlavního nádraží? Poslední den ve čtvrtek odlétáme v 17:00 a chceme se podívat na Lido a pak na letiště, je nějaké spojení? Děkuji. Jana.

Jeďte autobusem . Zaveze Vás na Termini za € 4,00. Zpět jeďte z hotelu metrem B směr Laurentina, vystupte na EUR Magliana, přestupte na městský vlak Roma Lido. Záleží co chcete vidět, zastávky jsou např. na Ostia Antica, Lido Nord, Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Zpět na letiště se dostanete z Lido Centro, odkud jede autobus Cotral z Piazza della Stazione na letiště. Autobusy jezdí od 5:30 do 23:00, do 17:00 přibližně dva za hodinu.

# 06.11.2012, 13:04.
Dobrý den, na internetu jsem našla vaši adresu s tím, že poskytujete informace ohledně Říma. Jedeme do Říma podruhé a chtěli bychom navštívit města Tivoli a Ostia. Jak se tam nejlépe z Říma dostaneme, zda vlakem nebo autobusem a odkud. Děkuji mnohokrát za odpověď. Lenka.

Doprava do Tivoli je popsaná v odpovědi ze dne 18.07.2011, 11:22. - Řím 2011, do Ostia v odpovědi ze dne 13.08.2012, 11:38.

# 05.11.2012, 00:15.
Dobrý deň, v stredu 7.11.2012 sa prvýkrát ocitnem v Ríme na letisku Ciampino vo večerných hodinách, okolo 22:00 - 23:00 hod. Prosím Vás, ako sa najlepšie dostanem z letiska Ciampino do hotela Osimar, Via F. Grossi Gondi 87, 00162 Rome Italy. Ďakujem veľmi pekne. Aneta.

Jeďte autobusem na Termini. Z letiště Ciampino odjíždí ve 22:30 a 23:40, příjezd na Termini je ve 23:10 resp. 00:20. V případě, že stihnete autobus 22:30, jeďte z Termini metrem B směr Rebibbia a vystupte na Bologna. Metro jezdí ve středu do 23:30, takže to stihnete. Z Bologna pak jeďte autobusem č. 542 směr Piazza delle Camelie a vystupte na Lanciani / De Petra. Vraťte se zpět na křižovatku a odbočte na Via Giulio de Petra a potom hned doleva na Via Felice Grossi Gondi. Poslední autobus odjíždí z konečné o půlnoci. Pokud nestihnete první autobus Terravision, doporučujeme volit z Termini nebo i z letiště taxi. Pokud nechcete volit taxi, máte ještě možnost jet z Termini noční linkou n13, která jezdí od půlnoci do 5:10. Z Termini odjíždí každou desátou a čtyřicátou minutu. vystoupit musíte na zastávce XXI Aprile / Nardini. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte hned doprava na Via Famiano Nardini, potom hned doleva na Via Constantino Corvisieri a na další křižovatce doprava na Via Felice Grossi Gondi. Váš hotel je až za třetí křižovatkou. Doporučujeme však to taxi.

# 02.11.2012, 12:40.
Budeme s dítětem (5 let) v Římě na podzim. Nemáte nějaký nápad, v případě, že by pršelo nebo byla velká zima, kam s dítětem? Nějaké indoor dětské centrum, atrakce v Římě nebo okolí letiště Fiumicino? Děkuji předem za radu. Lucie.

Řím je město, které není moc nakloněno atrakcemi pro malé děti. Vše je většinou složitější pro větší děti nebo je to venku. Jeden tip však máme. Na Via Flaminia je Muzeum pro malé děti Explora. Je založeno na učení se praxí. Podrobné informace, otevírací dobu a ceny najdete na výše uvedených stránkách.

# 02.11.2012, 09:53.
Jsme na několik týdnů pracovně v Římě, mohu se zeptat, kde bychom našli podnik s ruským jídlem? Děkuji M.

Associazione Culturale Matrioska na Via della Collina Volpi. Dobrá kuchyně, nízké ceny.

# 29.10.2012, 18:58.
Můžete mi, prosím poradit, jak cestovat z Říma k Hadrianově ville a poté pokračovat do Tivoli k Ville D´Este? Jakou jízdenku budu potřebovat? Kde ji koupím a kolik bude stát? Existuje nějaká celodenní i pro cestu zpět? Pro návrat zvažuji cestu vlakem. Děkuji. Iveta.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.03.2010, 11:07 - Řím 2010. Je stále platná.

# 23.10.2012, 08:33.
Rozhodujeme se, zda pro cestu z Fiumicino letiště do centra města využít Leonardo Expres nebo vlak FR1. Na FR1 nás láká nižší cena, přeci jen je Leonardo dost drahý. Na zahraničních diskusích jsem ale četla, že FR1 cestují často "divní lidé", že je to někdy o strach. Nechceme zbytečně riskovat - máte nějaké zkušenosti s cestováním tímto vlakem? Děkuji za odpověď a přeji další hezké cesty, Alena.

Vše je otázka doby, ve které pojedete. Čím později večer, tím je to samozřejmě horší jako v každé jiné metropoli. Současně je to otázka ceny. Levnějším vlakem jezdí více lidí, kteří by tím dražším nikdy nejeli. Každopádně bychom na to pohlíželi z jiné stránky. Předpokládáme, že je pro Vás pojem centrum někde v okolí Termini. Zkuste zvolit jinou alternativu, ke které se přiklání stále více cestovatelů: autobus . Zaveze Vás na Termini za € 4,00.

# 21.10.2012, 21:46.
Dobrý večer, chtěla jsem požádat o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiuminico, kam přilétáme ve 21:20, do čtvrti Trastevere, ulice Vicolo del Leopardo. Jako jednu možnost jsem našla vlakem FR a potom tramvají 8. Nevíte, kolik stojí jízdenka vlakem a zda dítě (15 let) a student (20 let) mají nějakou zlevněnou jízdenku? To same platí na jízdenku na tramvaj. Jako alternativa je taxík (jsme 4 osoby) - nevíte, kolik stojí taxi pro 4 osoby do čtvrti Trastevere (viz výše) a zda je lepší si vzít taxi na letišti nebo objednat předem (na nějakých stránkách jsem se dočetla, že se to doporučuje). Dále jsem se chtěla zeptat ohledně Roma Pass a vstupů do památek pro děti a studenty? Existuje Roma Pass pro děti, případně studenty a jak je to drahé? Moc děkuji. Hanka.

Jeďte vlakem FR1 (21:58, 22:28) a vystupte na Trastevere. Tady přesedněte na tramvaj č. 8 (jezdí přibližně jednou za 15 minut do půlnoci) směr Argentina a vystupte na zastávce Belli. Jděte ve směru jízdy tramvaje k mostu přes řeku a před ním odbočte doleva. Tady, na Lungotevere Raffaello Sanzio, je zastávka autobusu č. 125 (jezdí přibližně jednou za 15 minut do půlnoci). Je to okružní linka. Vystupte na zastávce Garibaldi / Panieri. Jděte kousek ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via del Mattonato, potom hned doleva na Vicolo della Scala a hned doprava na Vicolo del Leonardo. Vlak FR1 Vás přijde na € 8,00, jízdenka BIT na € 1,50 - využijete ji na tramvaj i autobus, nebo můžete použít libovolnou časovou jízdenku. Děti cestují zdarma jen do 10-ti let. Starší a studenti vysokých škol do 26-ti let mají slevy jen na roční jízdenky. Ve vlacích Trenitalia maí slevu 50% do 12-ti let. Cenu taxi počítejte přibližně € 48,00. Roma Pass pro děti a studenty není. Muzea nabízejí slevy pro děti a studenty automaticky.

# 21.10.2012, 21:13.
Dobrý den přeji, prosím Vás o radu. V listopadu se chystáme na návštěvu Říma. Přiletíme do Fiumicino 9.11.2012 ve 21:30 hodin. Jak se nejlépe dostaneme, prosím, v těchto nočních hodinách na konečnou stanici metra Via Laurentina? Jak to zkombinovat - autobus + metro, nebo vlak + metro? Dále v Římě budeme 5 dnů, vyplatí se zakoupit Roma Pass? Předem děkuji za pomoc. David.

Jeďte autobusem na Termini a tady přestupte na metro B a jeďte na konečnou Laurentina. Autobus Vás přijde levněji než vlak. Tím se tam dostanete zase rychleji. Vystoupit musíte na Ostiense, přejít na Piramide a odtud jet metrem B na Laurentina. Zda se vyplatí nebo ne záleží na tom, jaká muzea chcete navštívit a jak budete cestovat. Podívejte se na výše uvedené stránky a porovnejte ceny před a po slevě - Download / Tariffe Biglietti. První dva vstupy máte zdarma. Pokud použijete Roma Pass, určitě ho nepoužijte první den, protože neobsahuje dopravu z letiště. Dále by bylo vhodné naplánovat návštěvu Vatikánu na poslední den, protože Vatikán není v Roma Pass zahrnut.

# 21.10.2012, 12:46.
Ráda bych věděla, jak se dostat co nejrychleji z Termini na Trastevere. Našla jsem, že je možný vlak nebo autobus linka H. Ráda bych věděla, jak je daleko zastávka autobusu H v Trastevere od vlakového nádraží Trastevere a také, kolik je to zastávek z Termini na Trastevere. Předem děkuji za odpověď. Adéla.

Nejjednodušší je jet vlakem FR5 z Termini přímo na Trastevere. Dostanete se tam za 14 minut. Autobusová linka H má zastávku v blízkosti stanice Trastevere na Circonvallazione Gianicolense. Zastávka se jmenuje Gianicolense / Stazione Trastevere. Je to u zastávky tramvaje. Ve směru od Termini je to desátá zastávka.

# 20.10.2012, 21:13.
Vážení Řehůřkovi, prosím poraďte mi. Jakou jízdenku mám použít při cestě vlakem z Prima Porta do Flaminia? Zda je možné tuto jízdenku použít i při přestupu na metro? Jak je daleko ze stanice vlaku Flaminio do stanice metra? Děkuji. Květa.

Primo Porta je v tarifním pásmu metrebus. Kupte si jízdenku metrebus na dobu, po kterou budete z místa ubytování cestovat do centra Říma - třídenní BTI nebo týdenná CIS. S touto jízdenkou budete moci cestovat bez omezení v tarifním pásmu metrebus - autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, městské vlaky, příměstské vlaky. V případě, že budete využívat , můžete cestovat na něj. Na Flaminio jsou metro a městský vlak propojeny.

# 09.10.2012, 11:48.
Ve čtrtek odlétáme s přítelem do Říma a vše mám na starost. Už asi dvě hodiny se snažím najít cestu z letiště Fiumicino do hotelu All Time Relais & Sport Hotel, adresa Via Domenico Jachino 181, Eur & Garbatella, Rome, 00144. U hotelu je autobusová zastávka, ale nepodařilo se mi najít její název. Bohužel přiletíme až ve 22:30 a na recepci v hotelu jsou do půlnoci, takže možná budeme muset použít stejně taxi, ale to mi přijde dost drahé (přibližně € 45,00), když hotel je od letiště asi 15 km. Moc děkuji za odpověď.

Do půlnoci to skutečně jinak než taxi stihnout nejde. Kolem hotelu skutečně jezdí autobus, jedná se o okružní linku od EUR Palasport (dostupnost metrem B) č. 778. Ta však jezdí jen v neděli. V blízkosti hotelu jezdí další autobusové linky - pro Vás nejdostupnější č. 708 od EUR Palasport směr Versali. Musíte vystoupit na Don Borghi / Filippini nebo Don Borghi / Beata Vergine del Carmelo. Mezi těmito zastávkami je odbočka na Via Domenico Jachimo. Jezdí každý den do půlnoci.

# 03.10.2012, 14:39.
Jedeme s manželem na konferenci Figo, která se koná ve Fiera di Roma. Prosím o spojení z nádraží Termini v Římě. Děkuji za odpověď. Lenka.

Jeďte z Termini vlakem FR5 na Trastevere a tady přestupte na vlak FR1 směr Fiumicino Aeroporto. Můžete jet také metrem B směr Laurentina, vystoupit na Piramide, přejít na Ostiense a odtud pokračovat zmíněným vlakem FR1.

# 25.09.2012, 15:55.
Doufám, že Váš úžasný informační web je stále aktivní a poprosil bych vás o informaci ohledně dopravy z letiště v Římě do hotelu a následně zpět. Konkrétně se jedná o Fiumicino Airport - přílet 27.9.2012 ve 22:30 a hotel Torre Rossa Park Hotel - Via di Torre Rossa. Zpět máme odlet ze stejného letiště 1.10.2012 v 7:10. Jaký způsob městské dopravy byste nám doporučili? Předem děkuji za odpověď a připojuji svůj obdiv nad tím, jak dokážete ostatním nezištně poskytnout pomocnou ruku. S pozdravem Michal.

Běžně jezdí z letiště autobusy společnosti Cotral přímo na Cornelia, odkud je to po Circonvallazione aurelia k Vašemu hotelu kousek (přibližně 700 m). Ve Vašem čase však bohužel ne. Pokud byste jel vlakem Leonard Express na Termini ve 23:08, kde budete 23:40, tak odtud pravděpodobně nestihnete na Cornelia poslední soupravu metra, která 27.9. odjíždí ve 23:30 z Anagnina. A naopak, první metro odjíždí 1.10. z Battistini v 5:30, takže byste nestíhal odlet. Doporučujeme taxi, v úseku letiště Fiumicino - Via di Torre Rosa Vás přijde na částku do € 50,00.

# 25.09.2012, 11:28.
Jsem trochu zmatený z dopravy z centra Říma k moři do Lida. Kolik stojí ten vlak Roma - Lido a jakou jízdenku použít? Moc děkuji za radu. Miroslav.

Vlak Roma - Lido je součástí tarifního pásma metrebus po celé jeho trase. Tzn. základní jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete však použít i časové jízdenky BIG, BTI, CIS nebo Roma Pass.

# 25.09.2012, 11:28.
Při hledání v googlu jsem narazila na vaše stránky. Mohu mít také dotaz? Jedeme do Říma od 26.9. do 1.10. a váhám, zda si koupit Roma Pass nebo Omnia Card. Chtěli bychom si určitě užít všechny hlavní památky, ale navíc jsem se dočetla, že 29. až 30. je vstup do některých muzeí zdarma. Nejsem si jistá, do kterých. Děkuji za radu a názor. M.

29. a 30. září probíhají v Římě stejně jako v mnoha dalších městech Evropy Dny evropského dědictví 2012. Volně přístupná budou muzea, galerie, archeologická naleziště, archivy a knihovny. Týká se to i Vatikánu, zdarma budou tedy i Vatikánská muzea. Více informací najdete na beniculturali.it. Počítejte však s tím, že tyto dva dny budou všude velké fronty. nebo Omnia Vatican & Rome se tedy z hlediska ceny nevyplatí. Omnia obsahuje vše co Roma Pass, navíc vstupy do Vatikánu a další služby. Více na výše uvedených stránkách.

# 24.09.2012, 20:08.
Jsem nadšena z Vašich stránek, moc děkuji za Vaše rady na webu. Chtěla bych se zeptat na spoj z letiště Fiumicino na Termini autobusem Terravision, zda má nástupiště přímo u letiště a zda nevíte, jaké jsou intervaly, nebo kde najít jízdní řád a stanice. Budeme ubytovaní ve Via Cairoli. Děkuji Vám. Klára.

Ano, zastávka je přímo na letišti před terminálem 3. Autobusy jezdí od 5:35 do 23:00 a v tomto intervalu jich jede celkem 25. Podrobné informace a jízdní řády najdete na včetně možnosti on-line nákupu. Na Via Cairoli musíte jet z Termini ještě metrem A směr Anagnina, vystoupit na Manzoni, jít po Via Emanuele Faiberto a jedna ulice vedoucí doprava je Via Cairoli.

# 24.09.2012, 19:23.
Dobrý večer, objavila som Vašu stránku a chcela by som Vás poprosiť o radu. Cestujeme, 5 dospelých osôb, do Ríma letecky na Fiumicino a potrebovali bysme sa presunúť do prístavu Civitavecchia k lodi Sovergin, po vylodení budeme mať dosť času do odletu - v8:00 sa vylodíme a odlet je 19:15, a chceli bysme to využiť. Ako je najlepšie dopraviť sa do Ríma, prípadne ktorú časť nám odporučíte ísť si pozrieť a následne ako najlepšie sa dá dostať potom na letisko Fiumicino? Vopred ďakujem za radu. Vaša stránka je super. Príjemný večer. Tereza z Bratislavy.

Nejrychleji a nejpohodlněji, ale za nejvyšší cenu, Vás tam zaveze taxi. Cena taxi z letiště Fiumicino do Civitavecchia je € 120,00. Veřejnou dopravou se tam dostanete vlakem FR1 s přestupem na Trastevere na FR5. Standardní cena je € 11,00. Zpět do Říma se dopravíte stejnou cestou. Doporučujeme vystoupit z FR5 na S. Pietro a navštívit Vatikán. Po prohlídce pak můžete pokračovat na Trastevere a odtud FR1 na letiště.

# 24.09.2012, 15:26.
Prosím o radu, jak se dostanu nejlépe z letiště Fiumicino do hotelu Eurostars Roma Aeterna. Děkuji za odpověď. Pavlína.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nastupte na autobus č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Ponte Casilino. Jděte ve směru jízdy autobusu, přejděte most nad železnicí a za ním je Váš hotel.

# 22.09.2012, 18:43.
Jaká je podle Vás nejefektivnější doprava z letiště Fiumicino, tak abychom se dostali na stanici metra Manzoni - trasa A, kde poblíž leží náš hotel. Mockrát děkuji. M.

Jeďte autobusem na Termini odtud metrem A na Manzoni. Nejrychleji, ale také nejdráž se na Termini dostanete vlakem Leonardo Express.

# 20.09.2012, 15:43.
Chtěla jsem se zeptat. Pojedeme do Říma a máme 2 nabídky ubytování. Jedno je v Seven Hills Village - levnější, ale nevím, jak by bylo drahé dojíždění za památkami, a druhý ve Via Cairoli. Co je podle vás lepší? Moc děkuji za radu. I.

Z hlediska dopravy a dostupnosti památek bychom volili ubytování na Via Carioli. Je to v blízkosti Termini, v dosahu metra A. Doprava ke kempu Seven Hills Village je popsána v odpovědi ze dne 29.05.2011, 08:50. - Řím 2011.

# 20.09.2012, 13:33.
Dobrý deň pán Řehůřek, veľmi pekne prosím o radu. Dňa 7.9.2012 prilietame na letisko Ciampino a odtiaľ sa potrebujeme dostať na Termini. Existuje priame spojenie, alebo je potrebný prestup? Niekde som sa dočítal, že je treba ísť najskôr na bus a potom na vlak. Lístok na bus sa kupuje u vodiča, alebo je možnosť aj vo večerných hodinách zakúpiť lístky v nejakom kiosku? Bus má zastávku pred terminálom? Veľká vďaka za pomoc! Dušan.

Doporučujeme autobusovou dopravu , z letiště Ciampino Vás zaveze přímo na Termini. Cena jízdenky je € 4,00, zpáteční € 8,00 a můžete objednat přímo on-line na výše uvedených stránkách. On-line rezervace Vám zaručuje přednostní nastoupení, tzn. máte zajištěno, že zakoupeným spojem také odjedete. V případě zpoždění je samozřejmě možné jet dalším spojem. Zastávka je před výstupem z terminálu. Další možnosti dopravy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích.

# 20.09.2012, 12:40.
Váš web je skvelý a již mi poskytl cenné rady. Prosím, mohli byste mi poradit, jak se dostanu z kempu Flaminio do centra Říma? Děkuji. Jana.

Musíte jít na vlakovou stanici Due Ponti, která je vzdálená od kempu přibližně 500 m. Jděte po Via Flaminia Nuova a potom zahněte doprava na Via Vitorchiano, která Vás dovede ke stanici. Odtud jeďte vlakem Roma Viterbo na Flaminio, odkud už máte spojení do centra metrem A. Stanice jsou v pásmu metrebus, tzn. můžete využít jízdenky BIT i časové jízdenky (BIG, BTI, CIS, Roma Pass).

# 18.09.2012, 15:24.
Jako většina dotazů i my cestujeme do Říma a trápíme se, jak jednoduše přejet z letiště Fiumicino do hotelu Petra na Via Sante Vandi. Na letišti budeme ve 14:25. Velmi děkuji a obdivuji vaši ochotu. Stanislav.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini, odtud pak pokračujte metrem A a vystupte na konečné Anagnina. Odtud pokračujte autobusem č. 46 směr Raimondi M. a vystupte na zastávce Schiavonetti. Musíte se dostat na druhou stranu silnice oddělené travnatým ostrůvkem na kolmou ulici. Po ní dojdete k okružní ulici Via Sante Vandi, po které se vydejte doprava, kde je Váš hotel.

# 18.09.2012, 07:53.
Přiletíme do Říma ve 21:20, ubytování máme kousek od nádraží Tiburtina. Chtěla bych se Vás zeptat, zda je cesta vlakem FR1 v tuto dobu bezpečná nebo je lepší jet vlakem Leonardo Express a poté přestoupit na metro B? Děkuji. Markéta.

Z tohoto pohledu to vyjde na stejno. Výhodnější je samozřejmě cestovat bez přestupů.

# 17.09.2012, 18:22.
Cestujeme po Itálii autem s karavanem a řešíme problém s vjezdem a parkováním. Chceme navštívit hlavně Vatikán a okolní památky kolem Kolosea. Také bych se chtěla zeptat, zda si myslíte, že je lepší koupit celodenní jízdenku MHD a nějak se dopravit z kraje města do centra a nebo se dá někde zaparkovat, a poplatek vjezdu do města se dá zaplatit i pro auto s přívěsem na těch důležitých silnicích jako pro autobusy? Všude v Itálii nás totiž trápí zákazy parkování a dokonce i průjezdů s karavanem. Předem děkuji. Barbora.

Doporučujeme využít P+R parkovišť. Jejich seznam včetně cen a podmínek najdete na atac.roma.it - Azienda / Sosta / Parcheggi. Všechna mají vazbu na římský dopravní systém.

# 17.09.2012, 16:52.
Moc prosím o radu, jak nejlépe cestovat z letiště Fiumicino do města San Benedetto del Tronto, kde si musím vyzvednout svoje opravené auto nejpozději do 18. hodiny. Slyšela jsem, že tam jezdí autobus, ale bohužel nikde nemohu najít žádné informace. V Říme nocujeme, tak můžeme odjet i brzy ráno. Moc děkuji za Vaši pomoc. Mirka.

Jeďte vlakem FR1 na Tiburtina, odkud jede autobus společnosti Roma Marche Linee. Autobus odjíždí v 7:40 a v San Benedetto del Tronto je v 10:30 na Piazza Nardone. Jízdenka stojí € 17,00. V 7.30 odjíždí autobus z Viale Castro Pretorio (dostupnost metrem B).

# 16.09.2012, 12:55.
Prosila bych o informace, jak nejlevněji se dostanu z letiště Fiumicino - přílet 30.9. ve 21:20 na zastávku metra Lucio Sestio, vlakem Leonardo je to dražší a autobusem Terravision je to levnější, ale jen když si koupím dopředu lístek - moje chabé informace. Prosím, kde si mohu zakoupit lístky, protože podle jízdího řádu to bude nakvap, děkuji moc. Rita.

Zakupte si jízdenku on-line na .

# 15.09.2012, 14:43.
Chci se zeptat, odkud odjíždí dálkové linky - San Benedetto del Tronto. Děkuji. Miroslav.

Linka společnosti Start S.p.a.. Fiumicino - Roma - Ascoli Piceno - San Bennedetto del Tronto - Formo odjíždí z letiště Fiumicino každý den v 7:30, 11:00, 14:10, 17:00. Zastávka je u východu Q2.

# 12.09.2012, 17:08.
Dobrý deň pán Řehůřek, prosím Vás o radu. Cestujeme so sestrou do Ríma na 6 dní. Prilietame na letisko Fuimicino v nedeľu přibližně o 16. hodine. Ubytované sme v hoteli na ulici Via Tibullo. Aké je ideálne dopravné spojenie z letiska do tejto časti? Aká je najvýhodnejšia jízdenka na 6 dni? Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. Silvia.

Jeďte vlakem FR1 a vystupte na Ostiense. Tady přestupte na autobus č. 23 směr Clodio a vystupte na zastávce Sforza Pallavicini. Je to kousek od Castel Sant´ Angelo. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Sforza Pallavicini. Přejdete křižovatku s Via Crescenzio, potom s Via Boezio po které se vydáte doleva. Ta Vás dovede k Via Tibullo. Pobyt Vám pokryje jízdenka CIS (týdenní) za € 24,00. Nevíme však, jaký je Váš itinerář. Vzhledem k lokalitě, určitě jeden den jízdenku potřebovat nebudete - návštěva Vatikánu, popř. okolních památek. Stejně tak je otázka, zda jí pokrýt i první a poslední den, protože na cestu z letiště - vlak FR1 neplatí. Tady by Vám na autobus stačila jízdenka BIT za € 1,50. Je potřeba to propočítat. Třebas Vám bude stačit třídenní BTI za € 16,50 a dvě jednorázové BIT po € 1,50, nebo pouze jednorázové jízdenky. A nebo to zkuste zkalkulovat s .

# 10.09.2012, 12:09.
Mohli byste mi pomoci s cestou z letiště Fiumicino do Lido di Ostia, hotel Belvedere? Přílet je kolem 21:40. Nejlepší bude použit asi autobus přímo z letiště, že? Děkuji za informace. Markéta.

Je to skutečně tak. Jeďte autobusem Cotral, který jede ve 22:30 a 23:30. Doveze Vás do Lido di Ostia, Piazza della Stazione. Odtud musíte po Via Lucio Lepidio, Via Ostiense a Viale della Marina k moři, kde na Piazza dei Ravennati je Váš hotel.

# 30.08.2012, 11:08.
Zajímala by mě možnost dopravy z Civitavecchia do Říma a nazpět a jeho cena v termínu 16.12., odjezd ráno po 9. hodině, návrat do 19. hodin. Leona.

Regionálním vlakem Vás jízdenka z Civitavecchia do Říma (Termini, metro A) přijde na € 5,00, autobusem Cotral (Cornelia, metro A) přibližně € 4,50 - € 5,00.

# 28.08.2012, 23:40.
Chtěla bych vás poprosit o radu - v neděli 9.9. ve 21:10. přilétáme (jsme čtyři) na Fiumicino. Do centra bychom rádi použili autobus Terravision ve 21:50. Je poté ještě šance stihnout metro na zastávku Cornelia, v jejíž blízkosti máme ubytování v hotelu Waldorf nebo byste nám doporučil jiný způsob přepravy? Předem moc děkuji za odpověď a děkuji i za vaše úžasné stránky, ráda z nich čerpám informace. Drahomíra.

Na Termini budete podle jízdního řádu ve 22:45. Poslední souprava metra odjíždí z Anagnina ve 23:30.

# 26.08.2012, 14:07.
Prosím, pojedu-li z letiště Fiumicino vlakem FR1 a potřebuji přestoupit na stanici Ostiense na metro, platí mi jízdenka nebo si musím koupit BIT? Nejsou mi také jasné přestupy v Římě. Dočetla jsem se někde, že v rámci 100 minut lze přestupovat, ale metro lze použít jen jednou. Platí to ještě, nebo se na metro s jednou jízdenkou přestoupit z autobusu nedá vůbec? Děkuji. Milena.

Nejsme si úplně jisti, ale podle našeho názoru tato jízdenka platí pouze pro vlaky FS, tzn. pokud byste jela dál do centra Říma vlakem FS, tak jízdenka platí. Při přestupu na metro potřebujete jízdenku metrebus, tj. BIT, BIG, BIT, CIS a nebo Roma Pass. Tato jízdenka pak platí i na vlak FR1, ale pouze v rámci tarifního pásma Metrebus. Metro lze použít skutečně jen jednou, přesněji v okamžiku, kdy projdete turnikety, už metro na stejnou jízdenku použít nemůžete. Souvisí s tím i označování jízdenek. Pokud začnete metrem, označíte jízdenku a pak už ji označovat nemusíte (v autobuse, tramvaji, atd.). Pokud začnete např. v autobuse, označíte jízdenku. Pokud pokračujete metrem, označíte jízdenku na druhé straně. Potom už jízdenku označovat nemusíte (a vlastně ani nemáte kde). Tzn. jízdenku označujete poprvé, podruhé jen v metru.

# 25.08.2012, 15:00.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu z centra Říma do Designer Outlet Castel Romano. Chtěli bychom jet vlakem nebo autobusem. A pokud jsou někde dostupné jízdní řády. Jsme ubytováni u Termini. Předem děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Tereza.

Kyvadlový autobus jezdí z Via Marsala u Termini. Každý den. Tam vždy v 10:00, 12:30 a 15:00, zpět v 11:15, 13:45, 17:00 a 20:30. Dospělý platí za zpáteční jízdenku € 13,00, dítě do 18. let € 8,00 a dítě do 14. let neplatí.

# 24.08.2012, 22:08.
Ráda bych se zeptala jak se nejjednodušeji dostanu z letiště Rome Fiumicino - přílet 1.9.2012 ve 14:25, na hotel, který je na adrese Via Santa Barbara, 94 Nettuno, Rome. Na stránkách vlakové dopravy Itálie mi to nechce vyhledat žádný spoj :-( Děkuji moc předem za pomoc. Barbora.

Nejjednodušší spoj je následující: vlakem Leonardo Express (€ 14,00) na Termini a odtud regionálním vlakem (€ 3,60) do Nettuna. Leonardo Express jezdí každé půl hodiny (8. a 38. minuta), na Termini je za 32 minut. Regionální vlak do Nettuna jezdí z Termini každou hodinu (7. minuta), v Nettunu je za 1 hodinu a 11 minut. Na Termini se můžete samozřejmě dopravit jakýmkoliv způsobem popsaným v našich otázkách a odpovědích.

# 22.08.2012, 21:52.
Chystáme se s kamarádama na takovou poznávačku Itálie a nechceme vynechat ani Řím. Zatím nemáme naplánovanou žádnou trasu v Římě a proto bych chtěl poprosit, zda byste mi nemohli doporučit nějakou web stránku, kde bych našel nějaké informace hlavně o cestování v Římě a na které památky určitě nezapomenout. Děkuji za odpověď. Jan.

orbion.cz, rome-guide.it.

# 22.08.2012, 20:56.
Našel jsem Váš moc pěkný web a dočetl jsem se mnoho informací. Za to Vám děkuji a chtěl bych se přesto dotázat. 30.8. se chystáme na dovolenou na Sicílii. Pojedeme vlastním autem a chceme se zastavit na celodenní návštěvu Říma - 31.8. Chci se zeptat, na Váš názor ohledně parkování v Římě, zda parkovat někde na okraji a do centra jet vlakem nebo jet autem až do Říma. Já jsem přemýšlel, že bych jel někam k hlavnímu nádraží Termini a tam zaparkoval v parkovacím domě. Prosím tedy o nějaké informace co vyjde časově lépe a také levněji, zda-li parkování venku nebo u centra a také prosím o možné odkazy a ceny. Ještě se chci zeptat, zda se platí vjezd autem do Říma? Děkuji za odpovědi. S pozdravem Václav.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.02.2012, 15:26. Vše má samozřejmě své výhody a nevýhody. Nejpohodlnější je samozřejmě nejdražší.

# 22.08.2012, 17:46.
Chtěla bych Vás požádat o radu. V září se chystám do Itálie. Ubytovaná budu v Ladispoli a ráda bych se na jeden den jela podívat do Říma. Nemohu se rozhodnout, zda se do Říma přepravit vlastním vozem nebo zda využít místní věřejnou dopravu. Mé první kroky povedou do Vatikánu. V případě použití automobilu netuším, kde nejblíže k Vatikánu bych mohla parkovat. U veřejné dopravy nevím, jakou mám zvolit, kolik mě bude stát lístek, časy odjezdů - bohužel se mi nepodařilo se zorientovat na stránkách atac.roma.it. Co byste mi doporučil? Předem děkuji za Váš čas a radu. Příjemný zbytek dne, A.

Ohledně parkování na cestě z Ladispoli najdete odpověď v odpovědi ze dne 18.08.2011, 11:28. - Řím 2011. Vlakem, přímo na nádraží S. Pietro u Vatikánu, se dostanete z Ladispoli - Cerveteri za € 3,00 a 20 až 30 minut (podle vlaku). Vlaky jezdí často, přibližně 2 za hodinu. Jízdní řády najdete na trenitalia.com.

# 22.08.2012, 07:37.
Moc Vás zdravím a jsem ráda, že jsem na Vaši stránku narazila. Já jedu začátkem září do Itálie - Palmová riviéra - Martinsicuro. Chtěla bych se vás zeptat, protože si chci udělat výlet do Říma, nevíte kolik stojí jízdné a zda to nebude problém se tam dostat? Ráda bych viděla Řím, ale mám i strach z cesty, jelikož neumím italsky. Zkuste mi, prosím, poradit. Děkuji a přeji krásný den. Pavlína.

Můžete je autobusem skupiny Arpa. Autobus odjíždí z Martinsicuro (Piazza Cavour) v 6:30 a v Římě je na Autostazione Tiburtina v 10:30. Jízdenka stojí € 19,40, zpáteční € 35,50. Zpět pak jede v 18:00 a v Martinsicuro je ve 21:30. V neděli jede autobus v 7:25, ale v Římě je v 11:50, zpět pak ve 14:25 a v Martinsicuro je ve 21:50, takže v neděli se nevyplatí jezdit. Jízdenku lze koupit i on-line na výše uvedených stránkách. Na pokladně lze koupit jízdenku v Martinsicuro na Via Roma v Tabaccheria Luzzi Gemima nebo Di Mizio Patrizia nebo v S.O.S Bar di Pezzuoli.

# 17.08.2012, 09:28.
Mohli byste mi prosím poradit jak se dostat levně z letiště Fiumicino na Via Angelo Bellani, 21, Roma, RM, Italia, okolo 9:30 v neděli? Vyčetl jsem, že autobus do Říma je levnější než vlak, akorát nevím, kde se na něj nastupuje atd. To se platí přímo řidiči lístek? Jak je to popřípadě s vlakem? Cesta zpátky na letiště je pak zřejmě stejná, že? Musí se jezdit přes Termini? Děkuji moc. Karel.

Ve Vašem případě je nejjednodušší řešení jet vlakem FR1 (€ 8,00), protože když vystoupíte na Trastevere, máte to k ubytování jen přibližně 300 m. Jet přes Termini je zbytečné.

# 17.08.2012, 09:02.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda neznáte aktuální cenu týdenní jízdenky CIS. Stránky dopravního podniku ATAC se mi bohužel neotevírají a informace z internetu se liší - našla jsem cenu € 16,00 ale i € 24,00, přičemž si nemyslím, že bychom částku € 24,00 za těch 7 dní našeho pobytu v Římě projeli. Děkuji za případnou odpověď. Zuzana.

Jízdenka CIS stojí po poslední úpravě cen € 24,00.

# 16.08.2012, 21:50.
Příští týden letím do Říma a má být okolo 35 stupňů. Chtěla jsem se zeptat, zda je pravda, co uvádějí v průvodci, že do Vatikánských muzeí je vstup povolen pouze v dlouhých kalhotech a triku překrývající ramena? Je třeba tedy toto dodržet, ať pak při vstupu nemáme komplikace. Děkuji za odpověď. Kateřina.

Bývalo zvykem, že se nechodilo s odhalenými koleny a rameny do baziliky. Od roku 2010 už není oficiálně povoleno takto vcházet na celé území Vatikánu.

# 14.08.2012, 12:51.
Řehůřkovi, teda s úžasem si prohlížím vaše cestovní poznámky - nádhera! Už teď je jasné, že se sem ještě několikrát vrátím. Také mám jednu otázku: v červnu příštího roku chystám pro manžela tajný výlet do Říma. Jeden den z pobytu pojedeme určitě vlakem k moři - ale neznáte ještě nějaké koupaliště přímo v Římě, kam by se dalo zajít, třeba jen na dvě hodinky se osvěžit? Děkuji a srdečně zdravím. Alena.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 01.07.2009, 00:32. - Řím 2009.

# 13.08.2012, 18:21.
Chtěl bych se zeptat, jaké jsou podmínky ke vstupu do Vatikánu - oblečení, poplatky. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jakub.

Vstup do Vatikánu je bezplatný, platí se vstup do muzeí apod. Podrobnosti najdete na vatican.va. Bývalo zvykem, že se nechodilo s odhalenými koleny a rameny do baziliky. Od roku 2010 už není oficiálně povoleno takto vcházet na celé území Vatikánu.

# 13.08.2012, 11:38.
Chtěl bych se zeptat na cestu z Roma Termini k moři. Jestli je možné jet vlakem nebo kombinace metro vlak. A zda by bylo možné napsat, jaký lístek stačí na cestu k moři. Děkuji za odpověď. Milan.

Z Termini se k moři dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido. Oba spoje spadají do tarifního pásma metrebus, tzn. potřebujete na ně jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS nebo Roma Pass.

# 12.08.2012, 12:49.
Pekný deň prajem, opäť ideme do Ríma. Chceli by sme Vás poprosiť o zaujímavé tipy na návštevu v okolí Ríma - videli sme už Ostia Antica, Castel Gandolfo, Tivoli, Frascati. A ešte jedna otázka - platí 7-dňový lístok Metrebus aj na miestnu dopravu v Lido di Ostia? Ďakujem veľmi pekne. Branislav.

Severovýchodně od Říma leží město Monterotondo. Najdete zde barokní katedrálu Duomo, kostel Madonny della Grazie, palác Orsini nebo archeologické muzeum. Severně od Říma je město Formello s kostelem San Lorenzo z 10. století, kostelem San Michele Arcangelo nebo palácem Chigi. V okolí Viterba navštivte města Tuscania, Montefiascone a Bomarzo. Tuscania je středověké a renesanční město se skvosty románsko-lombardské architektury - Santa Maria Maggiora a San Pietro. Montefiascone nabízí katedrálu Santa Margherita, Baziliku San Flaviano a papežskou pevnost Rocca Papi. Bomarzo nabízí v Sacro Bosco hrozivé kamenné nestvůry. Těch tipů je samozřejmě mnohem více. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce oblasti Lazio. Jízdenku CIS můžete využít na dopravu vlakem Roma - Lido, v Lido Ostia tedy mezi stanicemi Lido Nord - Lido Centro - Stella Polare - Castel Fusano a Cristoforo Colombo.

# 10.08.2012, 10:12.
Ráda bych se zeptala, zda je možné si zakoupit jízdenky na autobus Terravision i na letišti, nebo je nutné dělat objednávku přes internet na daný čas odjezdu z letiště? Dále mě zajímá, zda se dá na letišti koupit jízdenka na metro na 7 dní, a zda je možné na tuto jízdenku cestovat i mimo centrum Říma, například kdybychom se chtěli podívat do Tivoli či si zajet k moři? Děkuji za odpověď. Monika.

Jízdenku na autobus na letišti koupíte, i u řidiče. V případě, že budete kupovat on-line, nemusíte se bát toho, že v případě pozdního příletu jízdenka propadne. Pojedete jednoduše dalším autobusem. Stejně tak se dá na letišti zakoupit i jízdenka CIS. Nelze však na ni cestovat jak z letiště, tak i mimo tarifní pásmo metrebus. Pokud pojedete např. do Tivoli, potřebujete regionální jízdenku CISR, která na 2 zóny stojí € 24,00. Více informací o jízdenkách ATAC najdete na atac.roma.it - Azienda / Biglietti e abbonamenti. Je vhodné si podle itineráře vyhledat města do kterých chcete jet a podle jejich zařazení do zóny zvolit odpovídající jízdenku CISR. Čím více zón, tím vyšší cena.

# 09.08.2012, 18:49.
Dne 30.8. dorazíme na letiště Fiumicino v 18:25 a poté se musíme dopravit na hotel Arcadia v blízkosti zastávky metra Anagnina. Můžete mi poradit, jaká je nejvýhodnější a nejrychlejší cesta z letiště na tuto zastávku metra? Poté bychom měli pokračovat busem 507 ze zastávky Anagnina asi 6 zastávek, je možné někde zjistit, do kdy tento autobus jezdí v případě, že by se náš let opozdil? Děkuji Monika.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Termini a následně potom metrem A za € 1,50. Relativně levně pak autobusem za € 4,00 na Termini a odtud za € 1,50 metrem A. Ve čtvrtek odjíždí z Anagnina poslední autobus č. 507 v 00:30, předtím přibližně vždy 4 do hodiny.

# 01.08.2012, 18:36.
V srpnu poletím s přítelem poprvé do Říma. Chtěla bych se zeptat, zda je dobré si koupit 3-denní jízdenku na metro. Jestli potřebuji mít nastudovaného průvodce kudy a kam se dostanu nebo se dá po Říme dobře vyznat, mám z toho velkou hlavu. Zajímá mě, zda narazím na všechny památky, a také by jsem se chtěla zeptat, jak se dostanu z Říma k moři? A do Vatikánu? Předem moc děkuji za Vaši odpověd a za to, že vedete tyto úžásné stránky. S pozdravem. Jitka.

Zda si koupit jízdenku na městskou dopravu nebo ne hodně závisí na tom, kde se ubytujete, jaký bude Váš itinerář atd. Ten je samozřejmě vhodné si dopředu sestavit a minimálně rámcově se podle něho řídit. K moří se dostanete vlakem Roma - Lido. Nejlépe se k němu dostanete metrem B a na EUR Magliana přestoupíte na tento vlak. Je součástí městské dopravy, tzn. můžete použít jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS, Roma Pass. Vatikán je v centru Říma. Dostanete se k němu např. metrem A, ale i vlakem nebo autobusy.

# 31.07.2012, 15:30.
Chystám se s kamarádkou do Říma na 8 dní, mám na Vás dotaz ohledně jízdenek na MHD a příměstské linky. Našla jsem na webu ATACu, že jsou typy týdenních jízdenek CIRS a CIS. Chci se zeptat, v čem se tyto jízdenky liší. CIS - pokud jsem to správně pochopila, je pouze na městskou dopravu v rámci Říma, a CIRS platí až na nějakých 7 zón (rozdíl v ceně). Jelikož osm dní není málo, rády bychom s kamarádkou občas vyjely i za hranice centra Říma, třeba kouknou se k moři do Fiumicina nebo i kamkoliv jinam do přibližně 30 až 40 km od Říma. Který lístek je lepší a který vlastně co zahrnuje? Je někde na internetu možno najít třeba mapu zón, co kam vlastně spadá (pokud jsem správně koukala do ceníku a popisku, tak CIS Metrebus Roma za € 24,00 je jakoby ekvivalentem CIRS na 2 zóny za stejnou cenu? Je mezi nimi v této podobě nějaký rozdíl nebo je CIRS výhodnější a užitečnější až v případě, že se chystám cestovat častěji a více směrem od Říma třeba do té zóny 3, 4? Děkuji moc za Vaši odpověď! Eliška.

CIS týdenní jízdenka je pro tarifní pásmo metrebus, CISR týdenní jízdenka je pro tarifní pásmo ragionu Lazio. Druhá se rozlišuje ještě podle zón. Region Lazio je rozdělen celkem do šesti zón A až F. Pokud např. budete cestovat z centra Říma (zóna A) do Nettuna (zóna C), můžete využít jízdenku CISR na 3 zóny v ceně € 34,50. Pro jednu jízdu se samozřejmě nevyplatí, ale pro více jízd do různých míst ano. Pokud víte města, do kterých chcete cestovat, jejich zařazení do zón najdete na stránkách atac.roma.it - Azienda / Biglietti e Abbonamenti / CISR / Trova la Zona. Do vyhledávacího pole zadejte název města a získáte informaci o jeho zařazení do zóny.

# 29.07.2012, 19:16.
Potřebovala bych prosím vědět, jak je daleko letiště Fiumicino od kempu Prima Porta. Tento kemp se mi zdá být velice levný a také jen 15 km od centra. Dále bych se prosím ráda zeptala, kde si zakoupit Roma Pass, když přiletíme na letiště ve 21:00 a prodávají ho jen do 18:00 a my bychom potřebovali mít jízdenku zaplacenou už z letiště. Prosím o rady, předem moc děkuji. Klára.

Z letiště Fiumicino do Prima Porta je to po západní části obchvatu Říma něco přes 40 km. To, že Roma Pass ve večerních hodinách (PIT Fiumicino má otevřeno od 8:00 do 19:30) na letišti nekoupíte Vás vůbec nemusí trápit, na dopravu z letiště do Říma stejně nelze použít. Jako Roma Pass, tak i Roma Piu Pass.

# 28.07.2012, 13:09.
Příští týden v pátek cestuji do Říma. Z letiště Fiumicino se musím dostat na Termini, odtud metrem na stanici Rebibbia linky B a poté autobusem číslo 447 k Hotelu Domidea, kde bydlím. Mám v plánu pořídit si již na letišti sedmidenní jízdenku na MHD (nekupuji Roma Pass, jelikož jsem v Říme na pět dní a cenově mi to vyjde přijatelněji se sedmidenní jízdenkou). Chci se zeptat, je možné sedmidenní jízdenku koupit přímo na letišti? Přiletím okolo půl sedmé večer, nebude to problém? A platí sedmidenní jízdenka i na vlak z letiště Fiumicino na Termini (nemyslím Leonardo Express, ale ten normální vlak)? Děkuji mnohokrát. Tereza.

Jízdenky metrebus na letišti Fiumicino koupíte, neplatí však na cestu z letiště jakoukoliv dopravou, tedy i FR1.

# 27.07.2012, 23:17.
Dobrý večer, moc vás prosím o informace, jak se nejlépe dostat do hotelu v Římě: hotel California - Via Principe Amedeo 39, přiletíme ve středu 15.8. večer - 21:20 na letiště Fiumicino. Uvažujeme o vlaku Leonardo, nevíme v kolik odjíždí a přesně odkud na Termini, ani cenu lístku. Je nás 5, nevíte, jak je drahý taxík? Kolik by asi stál a pro kolik osob taxiky jsou? Co byste nám doporučil? Chceme si koupit Roma Pass - jsou prý první 2 vstupy do památek zdarma? Které vstupy patří k těm dražším, co doporučujete lidem? Moc děkuji za informaci především o večerním spojení a zdravím. Jana.

Váš hotel je v těsném sousedství Termini, tzn. doprava je otázkou dopravy na Termini. Za € 14,00 Vás tam doveze Leonardo Express (každou 8. a 38. minutu, poslední 23:38, na Termini je za 32 minut, mapa, který je nejkomfortnější a nejrychlejší dopravou z letiště Fiumicino na Termini. Taxi z letiště Fiumicino na Termini Vás vyjde na € 48,00. Je to však cena pro čtyři cestující včetně zavazadel. Pro pět osob počítejte s vyšší částkou. Nejlevnější přímý spoj z letiště na Termini je zřejmě autobus - € 4,00. Z Termini pak jděte pěšky po Via Cavour nebo Via Daniele Manin. Via Principe Amedeo je třetí ulice vodorovná s Via Giovanni Giolitti (včetně). Po ní zahněte doleva. První dva vstupy v rámci jsou zdarma. Seznam muzeí, kterých se to týká včetně cen najdete na výše uvedených stránkách - Download / Tariffe Biglietti. O Teachers card informace nemáme. Podívejte se na rome.info, kde jsou informace o některých zvýhodněných kartách, které jsou i pro učitele. Mapu metra najdete na atac.roma.it - Azienda / Linee e Mappe / Metro e Ferrovie Metropolitane.

# 27.07.2012, 10:03.
V září se chystám na prodloužený vikend do Říma. Bohužel ale máme přílet až ve večerních hodinách (21:20, Terminál 2). Je vůbec ještě možné dostat se z letiště Fiumicino do stanice metra Spagna (hotel Concordia) takto pozdě? Moc děkuji za pomoc! Veronika.

Metro jezdí do 23:30, v pátek a v sobotu do 1:30. Z letiště jezdí vlaky FR1 (vystoupit na Ostiense a přejít na metro B Piramide) nebo Leonardo Express (metro A Termini).

# 25.07.2012, 13:52.
Dobrý den pane Řehůřek, mohl byste nám prosím poradit cestu z letiště Fiumicino na hotel Jonico, Via Silicella, čtvrt Torre Maura? Přiletíme do Říma ve 14:30, 26.7.2012. Děkuji. Leona.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.01.2012, 22:37. Ve Vašem čase je samozřejmě víc možností dopravy na Termini a také všechny spoje pojedou a také častěji.

# 15.07.2012, 21:35.
V první řadě musím pochválit Vaše stránky, reportáží o Garganu jsem se nechala inspirovat na letošní dovolenou a byla jsem nadšená :-) Možnosti spojení z Fiumincina jsem pročítala, chtěla bych se zeptat, co byste mi přímo doporučili, protože znám cestu jen z Ciampina. Přilétám v neděli 22.7. ve 21:20, bydlím blízko Termini a bylo by ideální, dostat se do hostelu před půlnocí, proto prosím poraďte nejrychlejší (a nejsnazší - nezdržet se blouděním :-) cestu. Po Říme už problém nemám (takže někam na metro, ideálně tedy přímo Termini nebo Tiburtina). Nejvíce se mi zamlouval vlak Service FR1, zejména z ekonomických důvodu ale nenašla jsem pořádně jizdní řády. Pokud jede do centra nějaký autobus, preferuji ho samozřejmě, ale našla jsem jen s posledním odjezdem v 19:00. Předem moc děkuji za odpověď. Brigita.

V tom případě doporučujeme autobus za € 4,00. Jede ve 21:50 a 23:00. Jízdenku si můžete zakoupit on-line na výše uvedených stránkách. Jízdní řády vlaků najdete na trenitalia.com.

# 13.07.2012, 10:09.
Poprosil bych Vás o radu, jak se dostat do hotelu Hermitage na adrese Via Vajna 12, Flaminio Parioli Rome, 00197. Přiletíme na letiště Fiumicino, terminál 2 ve 21:20. Děkuji mockrát za radu. Radim.

Dopravte se některým ze způsobů popsanými v našich otázkách a odpovědích na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 360 na konečnou Muse. Z Piazza delle Muse jděte ve směru jízdy autobusu po Via Eugenio Vajna - na konci levotočivé zatáčky zahněte doprava, v polovině ulice je Váš hotel. Poslední autobus odjíždí z konečné o půlnoci.

# 23.06.2012, 10:36.
Vážený pane Řehůřku, letíme 18.7.2012 na festival do Viterba. Přiletíme na letiště Fuimicino 18.7. v 16.50 a ubytováni jsme v hotelu Ora Domus ve Viterbo, moc Vás prosím, můžete nám poradit co nejjednodušší dopravu do Viterba? Předem moc děkujeme. Štěpánka a Jiří.

Nejjednodušší je to vlakem. Jeďte z letiště vlakem FR1 v 17:43 (18:13) a vystupte na Trastevere v 18:09 (18:39). Tady přestupte na vlak v 18:19 (18:55) a vystupte ve Viterbo Porta Fiorentina ve 20:00 (20:50). V závorce je následující spoj. Z Porta Fiorentina to máte do hotelu ještě 2 km, protože je mimo Viterbo. Asi 400 m odtud, z Viale Trieste, jezdí autobusy Cotral, poslední však ve 20:18, takže to nejde stihnout. Budete si muset na místě nějak poradit s přesunem do hotelu.

# 13.06.2012, 15:57.
Přes server Venere.com jsme si zajistili ubytování ve 100 metri dal Vaticano (na Viale Giulio Cesare 151) a obdrželi jsme stručné instrukce o dopravě: shutttle train na Termini a metrem A na Ottaviano San Pietro. Avšak při zadání vyhledání trasy na Vámi doporučovaných stránkách Atac nám naskočila trasa úplně jiná včetně 950 pěšího pochodu na letišti. Podle čeho se tedy máme orientovat a jaká bude cena této přepravy pro 4 osoby? Děkuji. Dana.

Doprava, kterou jste obdrželi v isntrukcích je správná, časově nejrychlejší, ale také jedna z nejdražších. Pokud pojedete tedy vlakem Leonardo Express, zaplatíte € 14,00. Na Termini musíte nasednout na metro A a jet směrem Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano - S. Pietro. Je to v místech Vámi udané adresy. Za jednoduchou jízdenku BIT zaplatíte € 1,50. Chcete-li ušetřit € 10,00 na osobu, můžete jet z letiště autobusem , za který zaplatíte € 4,00. Doveze Vás na Termini, odkud pokračujte jako v předchozí varientě metrem A. Existují i další možnosti. S různými dopravci. Na stránkách atac.roma.it Vám to nabízí dopravu podle zadaných informací (nástupní a výstupní bod), samozřejmě správně. Jedná se však o dopravu tohoto dopravce. Bez znalostí Říma, různých druhů dopravy a různých dopravců, možností jejich kombinací a obecného přehledu fungování římské dopravy však nemáte na těchto stránkách šanci najít optimální řešení.

# 12.06.2012, 15:55.
Vážení, předně chci poděkovat za Vaše stránky, které mi v mnohém pomohly a teď bych se chtěla jen ujistit o některých věcech: 1.) nyní ve středu přilétám ve 21:20 na Fuimicino, bydlíme na ulici Via Eustachio Sebastiani - podle atac.roma.it bych měla jet vlakem FR1 a pojedu do stanice Villa Bonelli (odjezdy z letiště 21:58, 22:28, 22:58 (poslední) - € 8,00, vyjdu ze stanice přibližně 250 m autobus 44 (z konečné Montalcini směr Piazza Venezia) a pojedu přibližně 22 stanic na zastávku Piazza Fonteiana a pak už je to kousek (zda jsem to pochopila dobře, tak odjezdy z Montalcini jsou 22:31, 44, 57, 23:10, 26) - a jízda by měla trvat asi 20 minut) Předpokládám, že si koupíme jednorázovou jízdenku (zřejmě v automatu) a CIS pořídíme až druhý den. Chtěla jsem původně jet přes Trastevere, ale nemůžu najít žádný autobus, který by jel po 22:00 mým směrem. 2.) V Římě budeme 7 dní a protože dceři je 15. let, tedy pro ni téměř všechny památky zdarma - takže Roma Pass pro ni zbytečný, takže ideálně si zakoupíme obě CIS a já si budu vstupy platit. 3.) možná pro někoho užitečné: odkaz na mapy letiště Fiumicino. 4.) na jeden den chceme k moři - tip na hezkou pláž a ne moc přelidněnou (pojedeme tam v pondělí) - cestu vím - mnohokráte jste popisovali. Děkuji za odpověď. Petra.

Na své otázky jste si sama odpověděla :-)

# 11.06.2012, 09:38.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, na atac webu jsem našel plánovač tras, ale zjistil jsem pouze spoje, nikoli časy odjezdu, dobu trvání a podobně. Hledal jsem špatně, nebo to jejich systém neumožňuje? Děkuji a přeji hezký den. Martin.

Časy odjezdů tam uvedeny jsou, při zobrazení detaili konkrétního spoje. Jedná se však jen o časy odjezdu z vozovny. Konkrétní časy na jednotlivých zastávkách by byly zavádějící, protože se mohou lišit v závislosti na hustotě provozu.

# 11.06.2012, 06:52.
Na konci července se chystáme jet autem do Říma i Neapole a hledáme, kde by bylo nejlépe zaparkovat. Abysme se co nejdříve dostali na památky a parkovné nebylo drahé. Děkuji a přeji hezký den. Petra.

Informace o parkování v Římě najdete na atac.roma.it (Azienda / Sosta / Parcheggi), o parkování v Neapoli na anm.it (Cosa offriamo / Parcheggi).

# 08.06.2012, 19:51.
Velmi se mi líbí váš web a už jsem si zde našla spoustu užitečných informací. Jen bych se ještě ráda zeptala, jak bychom se dostali z letiště Fiumicino (2. terminál - přílet 21:20) do hotelu, který máme v ulici Via Bixio 72. Odlétáme tuto neděli, děkuji moc za odpověď. Aneta.

Dopravte se Vám vyhovujícím způsobem na Termini (doprava je popsána v našich otázkách a odpovědích). Tady nasedněte na autobus č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Jděte proti směru jízdy autobusu a druhá ulice po levé straně je Via Bixio. Váš hotel je přibližně na půl cesty před další křižovatkou. Poslední autobus djíždí z Termini o půlnoci. Můžete využít časovou jízdenku (BTI, CIS), Roma Pass nebo jednoduchou jízdenku BIT v ceně € 1,50. Stanoviště na Termini je na náměstí před halou.

# 08.06.2012, 17:57.
Dobrý den Řehůřkovi, musím moc pochválit Vaše stránky. Už jsem je využila a teď mám prosbu. Jedeme do Říma a přemýšlíme o Roma Passu. Nemůžu najít, na které památky se vztahuje a jaká je sleva. Děkuji za odpověď. Eva.

Podívejte se na , konkrétně Download / Tariffe Biglietti - Scarica, kde je seznam všech zúčastněných muzeí včetně standardních a snížených cen. Při zakoupení Roma Passu máte první dva vstupy zdarma a na další platíte snížené vstupné.

# 08.06.2012, 11:48.
Milá rodina Řehůřkova, veľká vďaka za Vaše stránky. Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o možnosti dopravy v Ríme. Na letisko Fiumicino priletíme v nedeľu 17.6.2012 o 20:20 hod. Potrebujeme sa dostať do Campingu Village Fabulous, Via Cristoforo Colombo Km 18, Rome 00125. Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. Mája s rodinou.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 31.05.2011, 19:28. - Řím 2011. Vlak FR1 Vám jede ve 20:58, 21:28. A na Ostiense je za 32 minut. Poslední souprava metra B odjíždí z konečné v neděli ve 23:30. Poslední autobus č. 709 odjíždí z EUR Fermi o půlnoci.

# 08.06.2012, 11:38.
Mohli byste mi poradit nejvýhodnější cestu z letiště Fiumicino do hotelu Casa Santa Rosa na adrese Via Del Pescaccio 101, 00100 Řím a jak se odtamtud dostanu do centra Říma? Děkuji. Ilona.

Vzhledem ke vzdálenosti od letiště by bylo možná nejlepší volit taxi. Veřejnou dopravou se tam dostanete nejdříve vlakem FR1 (€ 8,00), vystoupit musíte na Trastevere a tady přesednout na tramvaj č. 8 (€ 1,50) směr Casaletto. Vystoupit musíte na Casaletto. Tady přestoupit na autobus č. 88 (použijete jízdenku z tramvaje) směr Della Giovanna I. / Scuola Fleming a vystoupit na zastávce Pescaccio / Brava. Odtud je to už jen kousek ve směru jízdy autobusu.

# 06.06.2012, 15:52.
Letím do Říma na Fiumicino, přílet 21:40, ubytování v hotelu Barcelo Aran Mantegna. Prosím, je lepší vzít taxi, nebo přijet více do centra vlakem a vzít taxi k hotelu? Ještě prosím o informaci, zda se na 4 dny vyplatí koupit Roma Pass za € 30,00? Moc děkuji. R.J.

Taxi je vždy nejpohodlnější, na druhé straně nejdražší. Pokud byste cestoval městskou dopravou, pak je několik možností. Tou první je dopravit se na Termini (způsoby jsou popsané v našich otázkách a odpovědích) a odtud jet nejdříve autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport a vystoupit na zastávce Colombo / Marco Polo. Tady musíte přestoupit na autobus č. 671 směr Nervi / Palazzo Sport a vystoupit na zastávce Mantegna / Tor Marancia. Odtud už je to přibližně 100 m ve směru jízdy autobusu. Druhou možností je jet z letiště vlakem FR1 a vystoupit na stanici Ostiense. Odtud jet autobusem č. 30 směr Laurentina a vystoupit na zastávce Navigatori. Tady přestoupit na linku č. 671 a pokračovat jako v předchozí variantě. Třetí z možností je vystoupit z FR1 už na Trastevere a odtud jet autobusem č. 766. Vystoupit musíte na Ambrosini / Leonori. Odtud musíte pořád rovně proti směru přžíjezdu autobusu (než dojede na zastávku odbočuje doleva, vy tedy musíte jakoby doprava). K hotelu je to v tomto případě nejdelší pěší trasa - necelý kilometr. Poslední autobusy odjíždějí ze svých konečných o půlnoci. Samostatná jnízdenka BTI na tři dny stojí € 16,50. Zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne záleží na tom, jak využijete jeho kulturní část. Na samotnou dopravu se samozřejmě nevyplatí.

# 05.06.2012, 21:54.
Prosím o radu, v létě se chystáme do Říma i se 4-letou dcerou. Jsou v Římě nějaké atrakce, centra, parky pro děti? Také prosím poradit, jak se dostat do nákupního centra Castel Romano, dívala jsem se na stránky a vyčetla jsem, že tam jezdí kyvadlová doprava, ale nic podrobného (nástupiště apod.) jsem nevyčetla. Velice děkuji. S pozdravem Pavla.

V Římě je např. Oasi Park, což pro dítě tohoto věku je asi nejvhodnější. Cesta do castel Romano je popsaná v odpovědi ze dne 04.10.2011, 13:20. - Řím 2011.

# 05.06.2012, 13:47.
Chtěla bych se zeptat ohledně vstupu do vatikánských zahrad. Na internetu jsem našla informaci, že se tam smí jen v doprovodu místních obyvatel, tak co je na tom pravdy, případně kolik stojí vstup. Předem děkuji za odpověď. Eva.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.08.2009, 20:21. - Řím 2009. Cena se zvýšila o € 1,00 na € 31,00.

# 03.06.2012, 15:30.
Milí Řehůřkovi, cestuji do Říma v neděli z letiště Fiumicino do hotelu Clodio na Via Di Santa Lucia 10. Dle vašich odpovědí jsem zjistil cestu z Fiumicina vlakem FR1 na Ostiense. Z Via Ostiense autobusem č. 23, směr Piazzale Clodio (konečná). Je možné, že je lepší spojení na hotel Clodio - Via Di Santa Lucia 10? Moc děkuji za informace a odpověď. Jan.

Tato cesta je optimální - rychlá a cenově přijatelná. Můžete však také jet autobusem SIT Bus Shuttle za € 8,00 a vystoupit na Piazza Cavour. Odtud pak jet autobusem č. 130F a vystoupit stejně jako v prvním případě na Clodio. Autobus jede stejně jako č. 23 v neděli do půlnoci.

# 03.06.2012, 14:52.
Jedeme do Říma poprvé a zajímalo by mě, jak se v dopoledních hodinách všedního dne dostaneme z letiště Ciampino do kempu Camping Village Roma - Via Aurelia, 831. Děkuji za Vaší odpověď. Petr.

Těch možností je několik a jsou všechny popsané v našich otázkách a odpovědích. Z letiště jeďte autobusem Atral na vlakovou stanici Cianmpino. Odtud vlakem FR4 na Termini, kde přestupte na vlak FR5 a vystupte na Aurelia. Tady nasedněte na autobus č. 246 a jeďte jednu zastávku přímo před Camping Village Roma (naproti Panorama Market). Můžete jet také autobusem Atral na stanici metra Anagnina, odkud pokračujte metrem A a vystupte na Cornelia. Tady přesedněte na autobus č. 246.

# 01.06.2012, 18:47.
Cestujem na pár dní v léte do Benatiek. Chcela bych však vidieť aj Rím. Možete mi poradiť, ako sa tam najlapšie dostanem a za akú cenu? Ďakujem. Jana.

Z Benátek (S. Lucia) do Říma (Termini) se nejlépe dostanete přímým vlakem Trenitalia Frecciargento za necelé čtyři hodiny za € 69,00 - € 76,00 (podle typu jízdenky). Autobusem to vyjde levněji - přibližně € 29,00, ale trvá to přibližně 9 hodin - Eurolines. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 30.05 .2012, 07:43.
V červenci nebo srpnu pojedeme s manželkou autem do Říma. Našel jsem několik cenově zajímavých ubytování blízko Roma Termini ale složitost / cena parkování mne přivádí k myšlence bydlet dále od centra. Velmi by se mi zamlouvalo ubytování s vlastním parkováním ve dvoře. Můžete mi, prosím, poradit, kde všude platí jízdenky typu BTI / CIS, tzn. jak daleko od centra mohu hledat? Pokud byste měli tip na ubytování pro dva v blízkosti zastávky dopravy s možností parkování, určitě to uvítám :-) Děkuji a přeji hezký den. Martin.

Platnost jízdenek metrebus (BIT, BIG, BTI, CIS) je ohraničena dle mapy na atac.roma.it (Azienda / linee e mappe / Metro e ferrovie metropolitane). Hraniční zastávky jsou zvýrazněny červeně. Ubytování v Římě je rozsáhlá otázka, každému vyhovuje něco jiného, každý má jiné požadavky. Doporučujeme navštívit booking.com a tam si zadat své požadavky - parkoviště apod.

# 26.05.2012, 17:30.
V srpnu letím s kamarádkou do Itálie, přiletíme pozdě večer na letiště Fiumicino. Moje otázka zní, zda se dá sehnat v noci ubytování a jak je to s odvozem, busem nebo vlakem z letiště a jaké jsou ceny. Nemáme totiž nic zařízené, aby to bylo jó více dobrodružné. Chceme ráno navštívit Řím. Moc děkuji za rady a informace. Jana.

Vaše otázka je natolik obecná, že Vás musíme odkázat na naše otázky a odpovědi - vše je tam zodpovězeno.

# 17.05.2012, 15:41.
Prosím o informaci k přesunu z nádraží Roma Termini na nádraží S. Pietro. Přijedeme vlakem v neděli v 8:35. Hledala jsem spojení vlakem na stránkách Trenitalia. Tam mi to ukázalo nebližší přípoj až po 10. hodině. Také jsem nepochopila, zda jede vlak přímo, nebo musím přestupovat. Děkuji. Jana.

Nejbližší přímý spoj jede skutečně až v 10:12 a na S. Pietro je v 10:29. Pokud chcete jet dříve, musíte přestupovat na Ostiense. Z Termini odjíždějí tyto vlaky v 8:57 a v 9:27. Na Ostiense jsou za 20 minut. Následující vlak pak jede 5 minut po příjezdu toho prvního. Spojení Termini - Ostiense - S. Pietro spadá do tarifního pásma metrebus, můžete tedy použít i časové jízdenky.

# 17.05.2012, 11:12.
Měl bych dotaz, zda platí 24. hodinová jízdenka i v příměstských vlacích Ferrovie urbane a kde nejlépe zaparkovat na příjezdu od A24 (Pescara). P.S.: Vaše stánky jsou super! Bohuslav.

Mapu hraničních stanic, které ještě spadají do tarifního pásma metrebus a tedy lze použít i jednodenní jízdenku BIG najdete na atac.roma.it, konkrétně linee e mappe / metro e ferrovie metropolitane. Tyto hraniční stanice jsou zvýrazněny červeně. K parkování můžete využít odstavných parkovišť P+R, např. Na Ponte Mammolo - od A24 Vás tam dovede např. Viale Palmiro Togliatti. Mapu P+R parkovišť najdete opět na výše uvedených stránkách, konkrétně sosta / parcheggi. Z P+R parkovišť je do centra spojení metrem nebo vlaky v rámci tarifního pásma metrebus.

# 16.05.2012, 21:11.
Obracím se na Vás s dotazy ohledně dopravy v Římě. Na stránkách na webu jsem našla stránky Atac a zkoušela jsem najít spojení z letiště Ciampino na Via Aurelia 831. Podařilo se mi dopátrat, jak se s přestupy dostanu na požadované místo, ale nemůžu se dohledat žádným způsobem nějakých jízdních řádů, abych věděla, jak to jezdí. Zobrazovalo mi to pouze následujících 10 dní a pak nic - jde o to, že předpokládám, že doprava ve všední dny je jiná než v neděli. Nemáte nějakou radu, kde bych to našla? A ještě se chci zeptat, co se týče 1-eurové jízdenky, pochopila jsem, že v buse má platnost 75 minut a platí na pouze 1 cestu metrem? V Římě není tak jako v Praze možnost tuto jízdenku použít na obojí dopravu, když má takovou dlouhou platnost? Vyplatí se pak koupit tu 4-eurovou na celý den? Děkuji moc za Vaši radu. Zdraví Martina.

Jízdní řády, které se Vám zobrazují na 10 dní jsou platné i následující dny. Pokud potřebujete např. nedělní za 14 dnů, můžete použít jízdní řád o 7 dnů dříve. Pro jízdenky metrebus v Římě platí nové tarify. Jednodenní jízdenka BIT stojí € 1,50 a platí 100 minut. Celodenní BIG stojí € 6,00, třídenní BTI stojí € 16,50 a týdenní CIS € 24,00. BIG, BTI a CIS můžete přestupovat bez omezení, BIT je omezena. Metrem můžete jet jen jednou. Pokud opustíte turnikety, musíte použít pro metro novou BIT jízdenku. Pokud pojedete nejdříve autobusem, označíte jízdenku na jedné straně. Pokud pak přestoupíte na metro, musíte ji označit na druhé straně. Pokud už máte z metra jednou označenou jízdenku, v autobuse ji už označovat nemusíte. Zda se Vám vyplatí celodenní jízdenka nebo ne záleží na tom, jak často budete používat dopravu. Vyplatí se až od čtyř jízd. Tedy pokud byste použila čtyři samostatné jízdenky BIT (v tomto případě je cena stejná, ale označujete jen jednou a pak už neřešíte zda můžete nebo nemůžete přestoupit).

# 16.05.2012, 13:39.
Ráda bych zjistila, zda 15-ti letý syn má v Římě vstup na památky zdarma nebo nějakou slevu. Případně na základě čeho je poskytovaná - pas? ISIC ještě nemá (není ještě student), má kartu do 26. Děkuji, Iva.

Syn bude platit snížené vstupné. Viz. naše odpověď ze dne 02.04.2012, 18:33.

# 04.05.2012, 21:35.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Chicago (Via Gioberti 63, Stazione Termini, 00185 Řím). Letíme tam s přítelem 11.5. Předem děkuji za odpověď. Julie.

Způsoby dopravy na Termini z letiště Fiumicino jsou popsány v našich otázkách a odpovědích. Záleží na času příletu, jak moc spěcháte a kolik jste ochotni za dopravu utratit. Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express (€ 14,00) nebo také můžete jet vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense, přejít na Piramide a odtud metrem B (€ 1,00) na Termini. Další možností je přímý autobus (€ 4,00) nebo Sit Bus Shuttle (€ 8,00). Můžete využít také služeb autobusové společnosti Cotral - přímý spoj stojí € 4,50. Těch možností je samopzřejmě v různých kombinacích více. Poslední možností je taxi za € 40,00. Z Termini můžete jít pěšky - po Via Giovanni Giolitti a jedna z ulic odbočujících doprava je Via Gioberti, nebo autobusem č. 105 na zastávku Farini - odtud je to k hotelu 50 m - rovně a hned doleva.

# 04.05.2012, 20:41.
Můžete mi, prosím, zjistit, jak se dostanu po 15. hodině z letiště Fiumicino do Lungotevere Dei Mellini 39? Děkuji. Petr.

Můžete jet autobusem SIT Bus Shuttle - 15:55, 16:30, 17:20. A vystoupit na Piazza Cavour. Jízdenka stojí € 8,00, zpáteční € 15,00. Odtud pak po Via Federico Cesi a následně doprava po Via Giuseppe Gioachino Visconti dojdete k Lungotevere Dei Mellini. Po ní se vydejte doprava. Můžete jet také vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense, odtud z Nodo Ostiense autobusem č. 30 (€ 1,00) směr Clodio a vystoupit na Piazza Cavour. Odtud pak jako v předchozí variantě.

# 04.05.2012, 00:08.
Moc vám děkuji, že provozujete takové stránky. Na internetu je spousta věcí, ale dobrých a užitečných málo. A ty vaše stránky patří mezi ty nejužitečnější. Chci se zeptat. Zítra v 16:55 letím s moji maminkou 70-let do Říma. Přilétáme okolo 18:30 na letiště Fiumicino. Potřebovala bych se dostat co nejkratší cestou do Hotelu Osimar, Via Felice Grossi Gondi 87, Nomentano. A jakou si máme koupit jízdenku, abychom mohly jezdit všude až do úterka ráno, kdy odlétáme? Je lepší si koupit jízdenku na 3 dny až od soboty do pondělka a ty cesty z letiště v pátek a úterý na letiště platit zvlášť? Nebo si koupit jízdenku na více dní? Vím, že píšu pozdě, ale třeba mi stihnete odpovědět. Moc děkuji. Andrea.

Váš hotel je umístěný tak, že musíte absolvovat cestu s několika přestupy a nebo přímo taxi. Nejrychlejší veřejná doprava je následující: jeďte z letiště vlakem Leonardo Express (€ 14,00) na Termini. Tady přestupte na metro B směr Rebibbia, vytupte na Bologna, přejděte na okraj náměstí u ústí ulice Via Sambucuccio, kde je zastávka autobusu č. 542. Jeďte směr Piazza delle Camelie a vystupte na zastávce Lanciani / de Petra. Vraťte se kousek zpět a odbočte doleva na Via Giulio de Petra. Ta Vás dovede na Via Felice Grossi Gondi. Po té zahněte doleva a dojdete k hotelu. Metro B jezdí do 1:30, autobus 542 do půlnoci, poslední Leonardo jede ve 23:38 (tím byste ale nestihla autobus). Můžete jet samozřejmě i levněji. Např. vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense, přejít na metro B a tím na Bologna. Z letiště jízdenku metrebus nevyužijete, je tedy výhodnější to € 1,00 za BIT v okrajové dny zaplatit a BTI si zakoupit na dny uprostřed.

# 01.05.2012, 22:00.
Jsem nadšen, že se najdou tak ochotní lidé jako Vy. Prosím o radu. 26.5. odlétám do Říma, ubytování mám v hotelu Tempio di Pallade, Via Giovanni Giolitti, 427 a Stazione Termini, 00185 Rome. Mohu tam jet z letiště vlakem? Děkuji. J.

Musíte se nejdříve dostat na Termini. Cesta je popsaná z obou letišť v našich otázkách a odpovědích. Z letiště Fiumicino můžete jet na Termini přímo vlakem Leonardo Express, nebo vlakem FR1 na Ostiense a odtud metrem B. Z letiště Ciampino musíte nejdříve autobusem na vlakovou stanici a odtud vlakem FR4. V našich otázkách a odpovědích jsou popsány i levnější trasy. Cesta do Vašeho hotelu z Termini je pak popsaná v odpovědi ze dne 16.08.2011, 19:16. - Řím 2011.

# 01.05.2012, 21:01.
Dobrý den Řehůřkovi, moc prosím o informaci, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Adriatic, Via Vitelleschi 25. Podle letového plánu máme přistávat ve 22:40. Děkuji mnohokrát. Zuzana.

Přímé spojení je autobusem SIT Bus Shuttle. Cena jízdenky je € 8,00 a vystoupit musíte na Piazza Cavour. Poslední autobus jede ve 23:50 a na Piazza Cavour je v 00:30. Bližší informace najdete na výše uvedených stránkách. Z Piazza Cavour musíte jít ale pěšky přibližně půl kilometru a to nejdříve po Via Crescenzio k nejsevernější špičce Parco Adriano, doleva pak podél parku k jeho západní špičce a tady doprava na Via Giovani Vitelleschi. Z Piazza Cavour si můžete vzít taxi a nebo jet taxi přímo z letiště.

# 01.05.2012, 19:23.
Ctěla bych poprosit o zaslání popisu cesty z letiště Flumicino do hotelu Waldorf. Přílet máme 5.5.2012 ve 20:05 hodin. Děkuji za odpověď. Jana.

Cestu máte popsanou v odpovědi ze dne 19.09.2011, 14:55. - Řím 2011. Můžete jet samozřejmě dřívějším autobusem.

# 06.04.2012, 15:57.
Při hledání informací ohledně dopravy v Římě jsem narazila na Vaše stránky. Tímto bych Vás chtěla poprosit, zda mi můžete poradit, jak se dostat z letiště Fiuminico do rezervovaného hotelu Cardinal Hotel St. Peter na adrese Via Leone Dehon, 71 - Rome, 00165. Čas příletu je 10:40. Dále bych Vás chtěla poprosit o doporučení ohledně jízdného. V Římě budeme 5 dní. Předem Vám moc děkuji. Hezký den. Margarit.

Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na Trastevere. Tady musíte přejít na třídu Circovallazione Gianicolence a vlevo nastoupit na tramvaj č. 8 (ve směru doleva také pojedete) směr Caseletto. Vystupte na zastávce Gianicolense / Ravizza a přestupte na autobus č. 791 směr Circovallazione Cornelia. Vystupte na zastávce Leone XIII / Pio XI. Jděte kousek zpět proti směru jízdy autobusu, první ulice doprava je Via Leone Dehon.

# 06.04.2012, 15:01.
Přilétáme s manželem do Říma v neděli večer (15.4.2012) a protože v noci je to s dopravou těžké, rádi bychom s vámi zkonzultovali dopravu. Na letiště Fiumicino bychom měli přiletět 21:20. Zpoždění nečekáme, když se díváme na online přílety, tyhle linky jsou včas. Doprava do centra - koupíme si lístky do centra (Termini) na autobus Terravision, odjezd ve 21:50 a ve 23:00. V centru jsme chtěli přestoupit na metro A a jet na konečnou - stanice Anagnina. Odtamtud pěšky dojdeme do hotelu (Hotel Giardino d'Europa, Via Lucrezia Romana 120 ). A protože informace na internetu se mohou lišit od skutečnosti, máme na vás několik otázek: Našli jsme, že zrovna 15.4. jede poslední metro z centra na Anagnina ve 21:00. Je možné místo něj použít autobus? Pokud ano, dá se v centru večer snadno najít, podle čeho? Budeme na Termini až kolem 11 večer. Cena za lístek Terravision - našli jsme, že obousměrný lístek objednaný předem přes internet stojí € 8,00. Může to být pravda, že tak málo? Máte zkušenost s noční chůzí po Římě? Dívali jsme se na Google na trasu ze zastávky Anagnina Metro do hotelu - u nás by to bylo v pohodě, necelé tři kilometry (máme jen malé zavazadlo), ale tam? Je to bezpečné? Lístky na Terravision z letiště koupíme předem. Ale co když bude letadlo zpožděné? Proto asi koupíme jízdenky na oba spoje, ve 21:50 i ve 23:00 a jeden nám prostě propadne. Je jiné řešení? Děkuji moc. S pozdravem Olga.

Budete muset jet z Termini vlakem na stanici Ciampino, odkud Vám jede autobus č. 551 na Anagnina. Na Anagnina lze přestoupit na autobus č. 503 a vystoupit na zastávce G.R.A. / Lucrezia Romana. Odtud to máte k hotelu přibližně 200 m. Poslední autobus č. 551 jede 15.4. z konečné v 00:15, poslední autobus č. 503 ve 23:00. Ten druhý tedy nestihnete. Doporučujeme si vzít z Anagnina nebo i Ciampino Taxi. Zpáteční jízdenka Fiumicino - Termini - Fiumicino stojí € 8,00. Pokud autobus nestihnete nebo bude plný (i to se může stát), nemusíte se ničeho obávat. Můžete nastoupit do následujícího autobusu bez jakékoliv sankce. Počítejte s tím, že byste měl být na zastávce 15 minut před odjezdem. Noční chůze v okrajových částech kterékoliv metropole, nejen Říma je vždy určité riziko.

# 04.04.2012, 22:24.
Chcel by som sa opýtať. 6.4.2012 pricestujeme do Ríma na stanicu Termini o 8:30. ráno. Ako sa dostaneme do Grand hotela Fleming. A keď si kúpime týždnové lístky CIS, či platia na všetku dopravu po celom Ríme. Adam.

Jeďte metrem A a vystupte na stanici Ottaviano - S. Pietro - Musei Vaticani. Dále je cesta už popsaná v odpovědi na otázku ze dne 27.10.2009, 18:08. - Řím 2009. Jízdenka CIS, stejně jako další jízdenky BIT, BIG a BTI, platí na území města Říma. Seznam prostředků je uvedený v odpovědi ze dne 13.02.2012, 14:33., omezení v odpovědi ze dne 22.03.2012, 00:15.

# 04.04.2012, 09:31.
Ráda bych se zeptala, zda se dá v Římě uplatnit při vstupu na památky studentská sleva (ISIC, do 26 let). Děkuji za odpověď. Jana.

Občané EU od 6 do 25 let mají obecně slevu na vstupném. V některých muzeích dosahuje až 50 %. Každopádně doporučujeme si kartu ISIC s sebou vzít, popř. pokud máte i EURO 26, tak i tu.

# 03.04.2012, 09:31.
Ráda bych se zeptala na dopravní spojení z letiště Fiuminico do objednaného hotelu na adrese Via Dell Acqua Bullicante 15, Prenestino Rome, 00177. Čas příletu 21:20. Mohla bych poprosit o doporučení veřejné dopravy? Děkuji. Pěkný den. Lenka.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích - viz. níže - na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Casilina / Tor Pignattara. Vraťte se zpět proti směru jízdy autobusu a za nástupním ostrůvkem městského vlaku přejděte doprava po přechodu. Na konci přechodu po levé straně, na Piazza della Marranella, se rozdělují dvě ulice, vydejte se tou pravou - Via di Acqua Bullicante. Po levé straně, naproti nemocnice, je Váš hotel. Vchod je hned za pizzérií. Poslední autobus č. 105 z Termini odjíždí v 0:15.

# 02.04.2012, 18:33.
Dobry den pane Řehůřku, právě jsme se vrátili z Říma, kde jsme si s manželem, po propočítání všech výhod (dvou bezplatných vstupů do památek, sníženého vstupného u dalších památek a třídenní jízdenky na městskou dopravu), podle Vašeho návodu zakoupili Roma Pass 2x za € 30,00. Následovalo ale veliké rozčarování, neboť jsme zjistili, ža jako občané EU nad 65 let máme vstup do římských památek zcela zdarma (samozřejmě kromě Vatikánu). Projezdit € 30,00 v městské hromadné dopravě je téměř nemožné, to už by nezbyl čas na památky. Sděluji Vám to proto, aby další senioři, pokud se na Vás obrátí se stejným dotazem jako já, dostali od Vás úplnou informaci a neudělali stejnou chybu. S pozdravem Jitka.

To je nám líto. Na základě oficiálních zdrojů však trváme na své odpovědi. Konkrétně se jedná o oficiální zdroj publikovaný Městem Řím - museiincomuneroma.it. Přečtěte si Ingresso gratuito a). Uvádí, že vstup zdarma mají občané bydlící v Římě mladší 18-ti let a starší 65 let. Potom si přečtěte Ingresso ridotto a). Uvádí, že snížený vstup mají občané EU ve věku od 6 do 25 a starší 65 let a pak také občané bydlící v Římě ve věku 18 až 25 let. Buď došlo k chybě na straně prodejce vstupenek, který Vás zařadil mezi rezidenty, nebo jste obdrželi vstup zdarma pro všechny poslední neděli v měsíci (nemáme potvrzeno že to platí) a nebo Město Řím publikuje nesprávné informace. Každopádně doporučujeme řídit se informacemi, na které vede odkaz z každé stránky s otázkami a odpověďmi, především posledním odstavcem. Všem doporučujeme informace si ověřovat z různých zdrojů a také na místě. Nic Vám nebránilo se při nákupu Roma Pass zeptat a informaci si ověřit. Určitě by Vám neprodali Roma Pass s vědomím, že je Vám k ničemu.

# 02.04.2012, 16:12.
Chystáme se na zájezd do Říma s autobusem. Je nutné nějaké povolení ke vjezdu do města a jak je to s parkováním? Děkuji. Přeji hezký den. Karel.

Při vjezdu autobusem do Říma musíte projet jedním z šesti kontrolních bodů umístěných na významných dopravních tepnách. Můžete parkovat na vyhrazených parkovištích pro autobusy (místo lze rezervovat předem). Vjezd do historického centra je jen na základě povolení získaného v kontrolním bodě a jen za účelem, který je přesně vymezen v podmínkách. Seznam kontrolních bodů, parkovišť, mapy, tarify a podrobný popis tohoto systému najdete na romeguide.it.

# 02.04.2012, 15:26.
Letos jedeme do Itálie vlastní dopravou a chtěli bychom se podívat do Říma na památky a zajímalo by mne, zda se může autem do centra po zaplacení poplatku nebo musíme jen městskou dopravou. Děkuji za odpověď. Majka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.02.2012, 15:26.

# 01.04.2012, 12:58.
Přilétáme do Říma 4.4. ve 14:35 hodin na Fuimicino. Jak se nejlíp dostaneme do hotelu Romanico, ulice Via Boncompagni 37, Via Veneto? Děkuji. Branko.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nastupte na autobus č. 910 směr Mancini a vystupte na zastávce Piemonte / Boncompagni. Jděte zpět proti ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Boncompagni, kde je Váš hotel kousek za křižovatkou.

# 30.03.2012, 11:40.
Dobrý den Řehůřkovi, Váš web je úžasný a moc za něj děkuji, můj dotaz se týká dopravy z městečka Zagarolo u Říma do okolí. Budu tam pobývat 19. - 27.4. a potřebovala bych zjistit, zda se tam dá půjčit malé auto (smart, fiat v automatu nejlépe. Kolik to tak stojí a nebo zda ze Zagarola jezdí busy (prý spol. Cotral) do okolí a kde bych našla příp. jízdní řády? Do Říma budu jezdit vlakem, věděli byste aspoň orientačně cenu? Děkuji za informace a přeji krásný den. Darča.

Ze Zagarolo jezdí skutečně autobusy Cotral. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách - Servizi / Orari. Městečka jsou řazena abecně, na posledním místě je Zagarolo. Rozkliknutím se Vám zobrazí v PDF jízdní řády všech autobusových spojů, které odjíždějí z tohoto městečka. Cena se stanovuje podle vzdálenosti - Servizi / Tariffe. Vlakem ze Zagarolo do Říma (Termini) zaplatíte € 2,30 ve druhé třídě regionálního vlaku. Jízdní řády najdete na trenitalia.com. O autopůjčovně v Zagarolo nevíme. Doporučujeme řešit na místě.

# 29.03.2012, 13:24.
Za týden se chystáme na 3 dny do Říma. Můžete nám doporučit nějaké prohlídkové trasy po Římě na jednotlivé dny? Děkuji mnohoklráte za odpověď. Alena.

Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce Římem, který Vám poskytne informace, které požadujete. Doporučujeme např. Rough Guides.

# 23.03.2012, 07:56.
Rád bych vás poprosil o radu dopravy v sobotu z letiště Ciampino ke Colosseu. Na letišti bych měl být přibližně kolem 14 hodin. Děkuji. Michal.

Jeďte autobusem Atral na stanici metra Anagnina, odtud metrem A na Termini a odtud metrem B k Colosseo.

# 22.03.2012, 09:26.
Pane Řehůřku, děkuji Vám za Vaši odpověď z 27.2. na mou otázku týkající se slev pro seniory nad 65 let na vstupném do památek v Římě. Protože ale nemám představu, co znamená snížené vstupné a na internetu jsem to nikde nenašla, prosím o radu, zda se pro seniory vyplatí Roma Pass. Děkuji předem za informaci. Zdraví Jitka.

Snížené vstupné je kategorie vstupného, které náleží přesně definované kategorii návštěvníků, mimo jiné do ní patří děti a senioři. Podívejte se na portál , do oddělení Download, kde v Tariffe Biglietti najdete přesnou výši plného a sníženého vstupného. S Roma Pass máte první dva vstupy zdarma, další za snížené vstupné. Máte v něm také třídenní jízdenku na městskou dopravu. Je třeba si to propočítat podle nároků na dopravu (místa Vašeho ubytování) a itineráře (tj. podle toho co hodláte navštívit). Pak zjistíte, zda se Vám ve Vašem případě Roma Pass vyplatí nebo ne.

# 22.03.2012, 00:15.
Chtěl bych si jen ujasnit, kterou dopravu a až kam má člověk v Římě zadarmo, pokud si koupí Roma Pass nebo třeba jednodenní jízdenky. Platí na veškeré metro, tramvaje, autobusy, FR 1-8 i urban railways (např. Roma Pantano)? A kam až sahá jejich platnost, je nějak omezena určitým pásmem? A jak ho poznám? Děkuji za odpověď a chválím skvělé stránky! Tomáš.

Ano je to omezeno pásmem metrebus. Podívejte se na atac.roma.it, konkrétně azienda / linee e mappe / Metro e ferrovie metropolitane. Červeně označené stanice jsou limitní pro dopravu v pásmu Metrebus.

# 21.03.2012, 09:39.
Letím poprvé s dcerou do Říma a ráda bych se Vás zeptala jak se dostanu z letiště Fiuminico (přílet 15:15) do hotelu King, Via Sistina 131, Řím. Prosím ještě o informaci přibližné ceny jízdného na tuto trasu. Děkuji moc za odpoveď. Adriana.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 14.04.2010, 09:09. - Řím 2010.

# 19.03.2012, 23:04.
Jak se dostanu z letiště Fiuminico k hotelu Turner, Via Nomentana a jak a za kolik si musím koupit jízdenku? Přílet do Říma 22.3.2012 v 17:10. Zpět 26.3. odlet 15.15., tedy po 12. hodině je třeba být na letišti. Děkuji za odpověď. Alena.

Podle našich otázek a odpovědí si zvolte odpovídající dopravu z letiště Fiumicino na stanici Ostiense (FR1), na stanici Termini (Leonardo Express, SIT Bus Shuttle, , Cotral) nebo k metru B (Cotral). Ze stanice Ostiense stačí nasednout na autobusových stanovištích na autobus č. 60 směr Largo Pugliese a vystoupit na zastávce Porta Pia. Odtud už stačí jít ve směru jízdy autobusu po Via Nomentana k Vašemu hotelu. Pokud dojedete na Termini, pak stačí nasednout na autobusových stanovištích na autobus č. 90 směr Largo Labia a vystoupit na zastávce Porta Pia. Pokud dojedete k metru B, pak se dopravte na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 90. Ceny jízdenek jsou uvedeny v našich otázkách a odpovědích.

# 19.03.2012, 13:06.
Dobrý den pane Řehůřek, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Bohužel jsme museli ještě změnit hotel a tudíž bych Vás ještě ráda požádala o navigaci z letiště Fiumicino do hotelu Eurogarden Hotel na adrese Salita Castel Giubileo, 197 G.R.A. Uscita 7, Rome. Děkuji předem a přeji hezký den, Markéta.

V tomto případě by bylo ideální jet z letiště Fiumicino vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Fidene. Tady přestoupit na autobus č. 334 (jezdí z Via Incisa in Val d´Arno) směr Rimessa ATAC Grotta Rossa) a vystoupit na zastávce Grottazzolina / Salita Castel Giubileo. Odtud je pak třeba jít ve směru jízdy autobusu rovně a mírmě doprava a pak hned doleva na ulici Salita Castel Giubileo. Bohužel poslední vlak FR1 z letiště, který v sobotu zastavuje na této zastávce jede ve 21:58, což nestihnete. Musíte jet tedy na Tiburtina, odkud jede autobus č. 135 směr Salaria / Piombino a vystoupit na zastávce Salaria / Grottazzolina. Odtud pak pěšky doleva na Grottazzolina a následně po Salita Castel Giubileo k ubytování. Poslední autobus jede o půlnoci. Takže vlakem ve 22:28 (na Tiburtina 23:16) to stihnete.

# 16.03.2012, 11:04.
Moc prosím o pomoc. Budeme ubytováni v pronajatém bytě v Trastevere, Via Panieri, a potřebujeme se dostat na fotbalový stadion - Stadio Olimpicko. Koupila jsem manželovi dárek - vstupenky na fotbalový zápas mezi SSC Neapol - AS Roma - 28.4.2012 (je velký fanda italského fotbalu, ale zatím zápasy vždy sledoval pouze v TV). Dívala jsem se na mapu, metro tam přímo asi nejezdí, tak bude potřeba zvolit jiné spoje. Děkuji za radu, moc Vás obdivuji za Vaši ochotu pomáhat lidem, kteří rádi cestují. Přeji krásný slunečný den. Jiřina.

Vzhledem k tomu, že nebudete mít zavazdla, doporučujeme přímý autobusový spoj s tím, že k jeho zastávce dojdete pěšky (přibližně 500 m). Z místa Vašeho ubytování dojděte po úzké Via dei Panieri (mírně do kopce) k Via Garibaldi a vydejte se po ní doprava. Na ní za křižovatkou navazuje Via di Santa Dorotea (jednosměrka, do zákazu vjezdu) a Via di Ponte Sisto (z náměstíčka Piazza di San Giovanni della Malva doleva). Když vyjdete trošku dřív, můžete se tady zastavit na malém trhu. Po ponte Sisto (je jen pro pěší) přejděte přes řeku na Lungotevere dei Valiati a vydejte se doprava. Tam, na druhá straně ulice, je zastávka autobusu č. 271 (před arkádami). Jeďte směr Antonio di San Giuliano a vystupte na zastávce Boselli, která je na okraji areálů stadionů. Obejděte ten historický (Stadio dei Marmi) a za ním už stojí Stadio Olimpico. Pokud by se Vám podařilo zastávku přejet, není to až takový problém. Můžete vystoupit až na konečné (za dvě zastávky), je jen o jednu vodorovnou ulici dál. V sobotu jezdí autobusy od 6:00 do 19:15. Zpět budete muset volit jinou, podobnou linku. Od stadionu jděte směrem k řece (od Fontana del Foro Italico) a před mostem (resp. ještě před obeliskem) zahněte doprava. Tady je zastávka De Bosis / Stadio Tennis. Nastupte do autobusu č. 280 a vystupte na LGT Fernesina / Trilussa. Je to v blízkosti mostu Ponte Sisto, odkud už cestu budete znát. Tento autobus jezdí v sobotu až do půlnoci. Tímto autobusem můžete jet samozřejmě i na stadion, je to jen pěšky o kousek dál.

# 14.03.2012, 09:04.
05.05.2012 letíme s přítelem do Říma, prvně. Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Le Suite Di Via Ottaviano na adrese Via Dei Gracchi 6, Vatikán, Řím, Itálie 192, přílet máme v 21:45. Dále se chci zeptat, jaká je cena a platnost Roma Passu a zda na něho můžeme cestovat již od prvního dne z letiště do hotelu. Děkuji za odpověď, M.

Doporučujeme jet vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense. Odtud projděte průchodem před stanici regionálního vlaku Roma - Lido, kde na Via Ostiense je zastávka autobusu č. 23. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Crescenzio / Risorgimento. Jděte přes náměstí Piazza dei Risorgimento a uprostřed se napojte na Via Ottaviano. Na ní pak hned doprava na Via dei Gracchi, kde je Vaše ubytování. Autobusy jezdí do půlnoci. Lze na ně použít všechny typy jízdenek metrebus včetně Roma Pass. Roma Pass stojí € 30,00 a platí do 24:00 hodin třetího dne od chvíle validace. Roma Pass nelze využít pro cesty z letiště a na letiště.

# 12.03.2012, 20:05.
Prosím ještě o jednu radu: potřebujeme se dostat ze zastávky Bernardino da Feltre (via di Trastevere) do maratonského expa v Pallazo dei Congressi na Piazza J.F.Kennedy. A ještě bych ráda věděla, zda 75 minutový lístek za 1 Euro je přestupný. Děkuji. Eva.

Jeďte tramvají č. 8 směr Caseletto a vystupte na zastávce Trastevere / Pascarella. Přejděte na Via Cesaro Pascarella (přes ulici) a nastupte do autobusu č. 170 směr Agricoltura. Vystupte na zastávce Civilta´ del Lavoro. Jízdenka BIT je přestupná. Jediné omezení je takové, že pokud opustíte turnikety v metru, už ji nemůžete použít na metro. V metru se označuje vždy. Pokud ji označíte poprvé v metru, v autobuse už ji nemusíte označovat. Pokud ji máte poprvé označenou v autobuse a pokračujete metrem, musíte ji v metru označit z druhé strany.

# 08.03.2012, 18:35.
Dobrý deň. Prosím Vás. Sme v Ríme a v sobotu ráno odlietame z letiska Ciampino. Chcem sa spýtať ohladné autobusu z Anagnina na letisko. Ten autobus odchádza z toho istého nástupišta, ako sme aj prišli. Dakujem za skorú odpoveď. S pozdravom Peter.

Z Anagnina odjíždějí autobusy Atral ze stanoviště 1, na Anagnina přijíždějí autobusy na stanoviště 2.

# 08.03.2012, 16:21.
Zítra (pátek) přilétáme na letiště Fiumicino kolem 21:30. Naším cílem je Camping Village Roma (Via Aurelia 831). Snažím se vyhledat nějaký vhodný spoj, ale nedaří se mi zorientovat se ve vlacích. Mohla bych Vás touto cestou požádat o radu, jak se dostat do cíle v tuto hodinu? Markéta.

Platí naše odpověď ze dne 26.02.2012, 17:19. V pátek však jezdí autobusy. Můžete jet linkou č. 247 a vystoupit hned následující zastávku.

# 06.03.2012, 12:54.
Prosím o pomoc při hledání cesty 10.3.2012 z Fiumicina na Viale Regina Mergherita - zastávka Buenos Aires. Přílet 22:05. Mnohokrát děkuji. Daniela.

Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00). Jede ve 22:28, 22:58, 23:28. Na Ostiense budete za 32 minut. Tady přejděte na metro B (€ 1,00) - Piramide - a jeďte směr Rebibbia. Vystupte na zastávce Policlinico a z náměstíčka jděte po Viale Regina Elena. Po pravé straně je zastávka autobusu č. 19. Můžete využít jízdenku z metra. Vystupte na zastávce Buenos Aires. Je to čtvrtá zastávka. Poslední autobus odjíždí z konečné o půlnoci. Je to ale dost natěsno, budete muset pravděpodobně z Policlinico volit taxi. Možná bude vhodnější volit jistotu a jet z Ostiense - zastávky metra Piramide - nočním autobusem n11. První vyjíždí z Pyramide ve 23:50 a další po 15-ti minutách až do 5:20. Vystoupit musíte na Buenos Aires.

# 05.03.2012, 10:26.
Dobrý den vážený pane Řehůřku, bohužel až po rezervaci letu a ubytování jsem objevila Vaše super stránky, kde jsem se dozvěděla že do Říma odcestujeme v době kdy probíhá týden kultury - tj.vstupné do muzeí a památek zdarma. Mimo Vatikánu. A tím pádem ještě větší fronty a tlačenice než jindy. Chtěla jsem se informovat, když si přes internet zajistíme do Vatikánu lístky, zda budeme muset vystát taktéž frontu, nebo zda můžeme tím pádem jít rovnou. A co se týče Kolosea, tam asi žádnou jinou možnost v tuto dobu nemáme, než si frontu vystát že? A ještě prosím zda nevíte, jak často jezdí autobusy - číslo 246 či 247 - budeme ubytovaní v kempu Village Roma a tímto spojem se dostaneme k metru a odtud dále k památkám. Děkuji moc za odpověď. Blanka.

Jsou tam dvě fronty. Jedna pro návštěvníky bez rezervace a druhá pro návštěvníky s rezervací. Ta druhá je podstatně menší. Colosseo nabízí také rezervaci vstupenek, víme však jen o telefonické možnosti - +39 06 399 677 00. Linka č. 246 jezdí od 5:30 do půlnoci 3 až 4x do hodiny. V sobotu je ta frekvence jen 2x a v neděli jen 1x. Linka 247 jezdí ve stejnou dobu přibližně 5x do hodiny, v sobotu 2-3x a v neděli nejezdí. Obě linky jezdí k metru - 246 k Cornelia, 247 k Aurelia a Cipro.

# 03.03.2012, 10:23.
Moc děkuji za odpověď. A ještě jedna otázka. Lístky na terminálu B někde koupíme večer? A kde je nástupiště na FR1? Hezký den. Pavla.

Přístup k vlaku FR1 z terminálu najdete na mapce. Tam také na pokladně koupíte lístky nebo v automatu.

# 01.03.2012, 22:57.
Za nedlouho vyrážíme do Říma. Přistaneme ve 21:20 na Fiumicinu. Ale jak studuji webové stránky, informace se různí ohledně dopravy v noci. Budeme bydlet na Via Laurentina 554, Eur & Garbatella. Myslela jsem, že nějakým vlakem dojedeme na Termini, poté metrem. Ale někde se píše, že metro jezdí pouze do 21:00 hodin, jinde do 23:30. Můžete mi to prosím objasnit? Případně konkrétně napsat, jak se na uvedenou adresu dostat? Neboť hotel mi nabídl taxi za € 50,00, to mi připadá mnoho. Děkuji. Pavla.
Metro A i B jezdí od 5:30 do 23:30, v pátek a sobotu do 1:30. Toto je nejnovější úprava jízdního řádu. Jeďte vlakem FR1 a vystupte na Ostiense, přejděte na metro B a vystupte na Laurentina. Vyjděte z metra východem na Via Laurentina, přejděte na druhou stranu a vydejte se doleva. Váš hotel (pravděpodobně American Palace EUR) uvidíte po pravé straně.

# 01.03.2012, 10:37.
Zítra odlétáme na pár dní do Říma. Hotel máme na metru Anagnina - přesná adresa Via Delle Capannelle 134, Appio Latino. A mám takovou prosbu. Když si koupím 3-denní městskou hromadnou dopravu, není možnost z našeho hotelu jet autubusem či vlakem, který podle mapy je stanice Cappanelle a jezdí tam FR4 a FR6? A zahrnuje to mětská doprava? A zda ano, v jakých intervalech to do centra Říma jezdí? Děkuji za brzkou odpověď. Kristýna.

Stanice Capannelle je hraniční pro městské pásmo metrebus, tzn. můžete na vlaky využít jízdenky metrebus, tj. ve Vašem případě BTI. Frekvence je přibližně 2 až 3 vlaky do hodiny.

# 27.02.2012, 19:41.
Kde lze na letišti Fiumicino koupit lístek na FR1? Jede s námi vnučka, bude jí teprve 10 let, má dopravu zdarma? Cena z letiště je € 8,00. Platí až na S. Pietro, nebo při přestupu na Trastevere musí být nová jízdenka? Děkujeme moc. Nikde jsme odpovědi nemohli najít, tak doufáme, že to tentokrát vyjde. Libuše.

Jízdenku na FR1 lze zakoupit na letišti Fiumicino v odjezdové hale vlaků. Ve vlacích Trenitalia mají děti do 12-ti let slevu 50 %. Zdarma cestují v doprovodu dospělé osoby do 10-ti let v dopravních prostředcí v rámci tarifu metrebus. Tedy i ve vlacích Trenitalia, ale ve evnitřním pásmu římské dopravy. Jízdenka v ceně € 8,00 platí až na S. Pietro, platí do všech stanic ležících v tarifním pásmu metrebus.

# 27.02.2012, 18:12.
Prosím o sdělení, zda jsou v Římě poskytovány slevy pro seniory nad 65 let na vstupné, např. do Kolosea, Andělského hradu a Vatikánu, ale i do dalších památek. Předem děkuji za odpověď. Jitka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 05.06.2011, 18:02. - Řím 2011. To však neplatí ve Vatikánu, to je samostatný stát a platí tam jiné podmínky. Senioři nad 65 let tam slevu na vstupném nemají, platí plné vstupné.

# 26.02.2012, 21:52.
Dobrý večer. Prosím Vás, je nutné, abych jízdenky na autobus Terravision (z letiště Fiumicino na Termini) zabookovala na internetu? Nebo zda by postačilo si lístky koupit jen u řidiče. Jedeme do Říma za dva týdny a myslím si, že zas takový nával turistů, jako v létě, jistě nebude. Mockrát děkuji za odpověď. Pavla.

Není to nutné, jízdenku můžete zakoupit i na pokladně. On-line rezervace Vám však zajistí přednostní odbavení.

# 26.02.2012, 17:19.
Prosím laskavě o informaci ohledně dopravy z letiště Fiumicino, přílet neděle v přibližně 21:20, do Camping Village Roma na Via Aurelia 831. Předem děkuji a ještě jednou děkuji za naprosto vystačující informace o Benátkách. Nashle. František.

Ve Vašem případě bude asi nejjistější cestovat vlakem. Z letiště nejdříve vlakem FR1. V neděli jede každou půlhodinu, 28. a 58. minutu, poslední 23:28. Vystupte za 26 minut na Trastevere. Odtud jeďte vlakem FR5 a vystupte na Aurelia. Vlak Vás tam zaveze za 10 minut a z Trastevere odjíždí ve 22:27 a 23:37. Jízdenka na celou trasu stojí € 8,00. Bohužel žádná z linek, které jezdí ze Stazione Aurelia ke kempu v neděli nejede. Budete muset přejít pěšky (jedna zastávka autobusu).

# 20.02.2012, 10:59.
Chtěla bych poprosit o radu. Přiletíme do Říma v neděli 19:45 na letiště Ciampino a potřebujeme se dostat do stanice S. Pietro. Můžete mi popsat cestu a kterými hromadnými prostředky se tam dostaneme? Děkuji. Ivana.

Těch možností je několik. Asi nejspolehlivější je dopravit se autobusem Atral na vlakovou stanici Ciampino. Autobusy jedou v neděli ve 20:00, 21:20, 21:50, 22:40 a 23:35. Odtud jeďte vlakem FR4 na Termini a odtud vlakem FR5 na San Pietro. Autobus Atral stojí € 1,20 a zavezte Vás na vlak za přibližně 5 minut. Na Termini jezdí vlaky přibližně po 12-ti minutách. Pro Vás bude asi nejvýhodnější spoj ve 21:31 (22:35), na Termini budete ve 21:46 (22:48). Odtud pak jede vlak ve 22:12 (23:22) a na San Pietro budete ve 22:31 (23:41). Cena jízdenky na S. Pietro je € 1,90.

# 13.02.2012, 14:33.
A prosím vás, mám poslední dotaz. Jízdenka BTI na 3 dny zahrnuje metro i autobusy? Pavla.

Jízdenka BTI platí tři dny od data označení, přesně do 24:00 třetího dne. Platí pro neomezený počet cest. Její platnost je omezena na území Říma. Lze ji použít v autobusech, tramvajích a trolejbusech ATAC, v autobusech Cotral, v metru A a B, v regionálních vlacích Roma - Lido, Roma - Viterbo a Roma - Giardinetti, ve vlacích Trenitalia ve 2. třídě. Nevztahuje se na speciální linky (Archeobus apod.).

# 12.02.2012, 15:18.
Mockrát Vám děkuji za odpověď. Ještě mám, prosím Vás, dotaz. Dá se metrem v Římě docestovat do bezprostřední blízkosti památek? Popřípadě, nemáte nějakou mapku, kde by byly pamětihodnosti v blízkosti metra (názvů stanic) zobrazena? Předpokládám, že pouze pešky od našeho hotelu nebude možné projít Řím. A tak bude asi zbývat jediná možnost, dopravovat se od Termini dál do centra. Pavla.

mapu s nejvýznamnějšími památkami a stanicemi metra najdete v našich otázkách a odpovědích.

# 08.02.2012, 17:00.
Dobrý den vážený pane Řehůřku! Obracím se na Vás s prosbou ohledně cesty v Římě z letiště Fiumicino do hotelu 4* Rouge et Noir a dále ohledně cesty k památkám v tomto krásném městě. Prosím Vás, budu cestovat s 12-letým synem, a nevím jakou bude platit cenu za jízdenky - můžete mi i v tomto poradit? Děkuji Vám velice za vše a přeji mnoho cestovatelských zážitků! Se srdečným pozdravem Radek.

Dopravte se jedním ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Tiburtina (vlak FR1, autobus Cotral, kombinace autobusu a metra). Odtud, z Circonvallazione nomentana jede autobus č. 211 směr Cimone / Monte Acero. Vystupte na zastávce Pietralata / Itor. Jděte zpět ve směru, odkud jste přijeli. V zatáčce po pravé straně je vjezd do Vašeho hotelu. V Římské dopravě mají jízdné zdarma děti do 10-ti let v doprovodu dospělé osoby. Ostatní už platí plné jízdné. Ve vlacích Trenitalia mají děti do nedovršených 12-ti let slevu 50%.

# 08.02.2012, 15:26.
Pojedeme začátkem července ve dvou autech do Říma kde se zastavíme na 3 dny. Ubytovaní jsme v hotelu Picasso, Via Venezia 25. Prosím o Váš názor, jakým způsobem vyřešit parkování. Na netu jsem našla jen mapu možného parkování, ale nevím cenu ani možnosti. Eva.

Existují modré zóny, kde se platí podle délky parkování. Zvýhodněná taxa na krátkodobé parkování je € 0,20 za 15 minut. Běžná taxa je € 1,00 za hodinu mimo ZTL a € 1,20 za hodinu uvnitř ZTL. Existují i zvýhodněné taxy na 8 hodin za € 4,00. v sobotu a neděli se někde neplatí. Naopak u vybraných nemocnic - Bambin Ges?, Oftalmico, S. Giovanni Addolorata, S. Spirito, Policlinico Umberto I, Nuovo Regina Margherita, Celio e Fatebenefratelli - se neplatí nikdy (max. 3 hodiny). Na P+R parkovištích na okraji města se běžně platí € 2,00 za 12 hodin a € 3,00 za 16 hodin. U každého jsou dané provozní doby (v délce těch 16-ti hodin), mimo tuto dobu se neplatí. Přesné informace jsou vždy u parkovacích ploch na dodatkových tabulkách. Existují i komerční parkoviště - např. Roma ES Park Giolitti.

# 07.02.2012, 14:35.
Na letiště Fiumicino přiletíme ve 21:20, ubytování máme zajištěno v hotelu California poblíž nádraží Termini. Cestujeme čtyři dospělé osoby a jedno šestileté dítě. Prosím Vás, můžete mi sdělit, kolik by stála cesta z letiště k hotelu taxíkem? Děkuji. Marcela.

€ 40,00. Cena je včetně zavazadel a platí pro čtyři dospělé osoby. Ohledně dítěte budete muset situaci vyřešit až na místě s konkrétním taxikářem.

# 05.02.2012, 20:48.
Vážený pane, dle informací na internetu je možné již využit Roma Pass na dopravu z a na letiště. Vlak FR1, jedná se o letiště Leonardo. Dále Vás prosím o cenu jízdenky na FR1. Přilétám do Říma ve 21:20 hodin a to podle mých informací Roma Pass již nekoupím. Dále prosím, zda Roma Pass platí na vstupy ve Vatikánu? Děkuji za zprávu. Odlétám z Brna již 10. února 2012. Mirek.

Jak Roma Pass, tak i Roma & Piu Pass nelze využít na dopravu z letiště nebo na letiště a to jak Fiumicino, tak i Ciampino. Když se podíváte na oficiální stránky , tak to tam máte i tučně zvýrazněno, protože to spousta lidí nemůže díky neaktuálním informacím na různých webových stránkách stále pochopit. Roma Pass lze koupit na letišti Fiumicino na Terminálu 3 v PIT Fiumicino, ale jen do 19:30. Roma Pass ve Vatikánu neplatí. Seznam míst, kde lze Roma Pass využít, najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.02.2012, 21:09.
Přilétam na letiště Fiumicino v pátek 10.2.2012 ve 21:20 hodin. Dle mého názoru nejlevnější doprava do centra je autobusy Cotral na stanici metra EUR Magliana - linka B nebo linka A - stanice Cornelia. Prosím o zprávu, zda v tuto hodinu autobusy jezdí, kolik je cena lístku - na internetu jsou uváděny různé ceny a dále prosím o radu, kde lístek koupit. Potom kde je nástup do autobusu. Mnohokrát děkuji za zprávu. Miroslav.

Ve Vašem čase už nejedou autobusy Cotral na EUR Magliana ani na Cornelia.

# 04.02.2012, 18:25.
Dobrý den pane Řehůřku, rádi bychom se Vás zeptali na cestu MHD do hotelu v Římě, na letište Fiumicino přiletíme Wizz air 6.2.2012 přibližně ve 21:40. Hotel máme na adrese Starhotels Michelangelo Rome, Via della Stazione di S. Pietro 14, Vaticano Prati. Děkuji. S pozdravem Andrea.

Jeďte vlakem FR1 ve 22:58 a vystupte ve 23:24 na Trastevere. Odtud jede vlak FR5 ve 23:37, který Vás doveze ve 23:41 na San Pietro. Cena jízdenky je € 8,00. Jakmile vyjdete ze stanice, přejděte po přechodu na druhou stranu náměstíčka a vydejte se doprava a potom hned doleva na Via della Stazione di San Pietro. Ta se stočí doleva, pak pokračuje rovně. Po levé straně budete míjet kostel. Za ním je blok domů, na jehož konci vlevo je Vaše ubytování.

# 04.02.2012, 11:38.
Moc bych vás chtěla poprosit o radu. 8.3 přiletím do Říma a chtěla bych se dostat do hotelu Tempio Di Pallade, Via G. Giolitti 427, Cap 00185. Budu v Římě poprvé. Nejradši bych asi zvolila spoj autobusem, protože se metra trochu obávám. Pavla.

V tom případě doporučujeme se dopravit autobusem za € 4,00 na Termini. Odtud pak pokračujte autobusem č. 105 (zastávka je na náměstí před halou) za € 1,00 směr Stazione Grotte Celoni. Vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Přejděte Viale Manzoni a pokračujte po Via di Porta Maggiore. Odbočte na Via Pietro Micca, která Vás dovede na Via Giovanni Giolitti. Odbočte doprava, hotel je po pravé straně za několika dalšími hotely. Už zdálky uvidíte modrý nápis HOTEL a pod ním ceduli Tempio di Pallade se třemi hvězdičkami.

# 26.01.2012, 15:53.
V letě sa chystám s rodinkou do Ríma a budem bývať blízko Termini, chcem sa opýtať, ako sa dá dostať z centa Ríma k moru, a či v blízkosti Ríma sú súkromé alebo verejné pláže. Ďakujem. Jan.

Z Termini jeďte metrem B na EUR Magliana, kde přesedněte na vlak Roma - Lido. Celá trasa spadá do tarifu metrebus, takže můžete využít jízdenky ATAC nebo Roma Pass. Vystupte na některé stanici u moře. Jedná se o stanice Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Poslední dvě jsou nejblíže. Pláže jsou většinou placené. Informace o bezplatných plážích najdete v odpovědi ze dne 05.08.2009, 23:03. - Řím 2009.

# 24.01.2012, 18:51.
Chci Vám poděkovat za cenné informace, které jsem objevila na vašich stránkách. V pátek odlétám do Říma, proto si obzvláště cením informací týkajících se dopravy v tomto městě. Na letiště Fiumicino přilétáme ve 21:20 na T2 a pro přepravu na Termini jsem si zarezervovala e-jízdenku na Terravision ve 21:50. Dnes při pohledu do mapky dopravce jsem zjistila, že je to docela daleko od budovy, až v zatáčce před T1 a ještě budu muset přecházet přes širokou komunikaci před letištěm (pravděpodobně po nějakém nadúrovňovém chodníku). Nemáte představu, jak to tam vypadá v reálu, jak je to časově náročné? Děkuji předem za informace, případně za radu, jak to zvládnout co nejrychleji? Přeji hezký večer. Drahomíra.

Nemusíte se ničeho bát. Ta komunikace je nahoře, takže ji nebudete muset přecházet ať už přímo nebo nadchodem. Z terminálů je ke stanovištím autobusů přímý přístup. Časově je to těžké odhadnout, vstupuje do toho hodně faktorů - odbavení, množství lidí, velikost a počet zavazadel atd.

# 23.01.2012, 22:37.
Doslova děkuji Bohu, že jsem objevila Vaše úžasné stránky. S přítelem jedeme 1.4.2012 do Říma a doslova nás děsí cesta z vlakového nádraží Fiumicino do hotelu. Prosím tedy o radu. Přiletíme 1.4. tj. neděle ve 21:20 na letiště a potřebujeme se dostat do hotelu Jonico Via Silicella 41. Nevím ani jak dlouho bude trvat odbavení na letišti, takže předpokládám, že dřívější vlak na Termini než před jedenáctou večer se nestíhá, proto mě zajímá, zda se vůbec do hotelu dostaneme. Našla jsem si poblíž zastávku Roma Pantano - Tobagi, tak nevím jak se na ní dostaneme a zda bude vůbec možné v takto pozdních hodinách koupit jízdenky. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Kateřina.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Asi nejjednodušší a nejschůdnější to bude vlakem Leonardo Express (€ 14,00). Poslední jede 23:38, vy však musíte stihnout vlak ve 23:08 (pokud stihnete dřívější, tím lépe). Na Termini Vás dopraví ve 23:40. Odtud, z náměstí před halou Vám odjíždí autobus č. 105 (€ 1,00) směr Stazione Grotte Celoni. Poslední odjíždí v neděli o půlnoci. Vystupte na zastávce Casilina / Silicella. Je to blíž, než zastávka vlaku Tobagi linky Roma - Giardinetti a navíc poslední z Termini odjíždí v neděli ve 22:10. Pokud některý ze spojů nestihnete, volte taxi. Pokud nekoupíte jízdenky na pokladně, jsou k dispozici automaty.

# 22.01.2012, 13:03.
Vážení, prosím o informaci, jak a za kolik se dostaneme z letiště Fiumicino na nádraží Termini, když zde přilétáme v pondělí 19.3. asi kolem 22. hodiny a nechceme použít Leonardo Express. Děkuji za odpověď a pěkný den. Hanka.

Možnosti dopravy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Náš tip: za € 4,00. Autobus jede ve 23:00.

# 22.01.2012, 12:48.
Dobrý den pane Řehůřku, chtěli jsme se Vás zeptat - přiletíme na letiště Fiumicino ve 21:30 hodin v pátek 17.2. a měli bychom se dopravit do hotelu Lella na Via Palestro 9. Je možné dopravit se tam jinak než-li taxíkem vzhledem k pozdní doletové době? Děkuji. A ještě bych si dovolila jeden dotaz. Je možné objednat si online vstup do Vatikánu? Moc děkuji. Milada.

Můžete jet buďto vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense, odkud pak pokračujte metrem B (€ 1,00) a vystupte na Castro Pretorio. Nebo jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem B (€ 1,00) na Castro Pretorio. Odtud můžete jít pěšky. Jeden z východů z metra je před autosalonem Puegot. Odtud pokračujte po Viale Castro Pretorio ve směru od metra. Odbočte do první ulice vlevo - Via Gaeta. Půjdete kolem ruské ambasády (po pravé straně), přejdete křižovatku a půjdete podél zdi se zeleným plotem. Za ním odbočíte doprava na Via Palestro. Přejdete křižovatku, po pravé straně budete míjet restauraci, za kterou je parčík. Naproti parčíku je hotel Brasile (rožák) a hned za ním přes jeden dům Váš hotel Lella. Nicméně naproti Vašemu hotelu je zastávka autobusu, takže je možné dojet i přímo k hotelu. Zastavují tam linky 16, 36, 61, 62, 75, 84, 492. Ve Vašem čase však doporučujeme pokračovat od metra autobusem č. 492. od autosalonu Puegot jděte na Via San Martino della Battaglia. Zastávka je po pravé straně hned před druhou budovou. Vystupte na čtvrté zastávce Palestro před hotelem. On-line objednávkový systém pro návštěvu Vatikánu najdete na musei.vatican.va.

# 17.01.2012, 15:33.
A do třetice. Kde jsou v Římě poblíž Piazza Re di Roma nějaké supermarkety či jiné obchody s potravinami nebo kde jinde se dá levněji nakoupit jídlo, abychom se nemusely pořád stravovat jen v restauracích? Děkuji opět. Mirka.

Na Piazza Re di Roma je supermarket Smafin, který je součástí řetězce supermarketů SMA. Počítejte však s tím, že to není hypermarket apod. Nicméně sortiment a cenovou úroveň toho řetězce víceméně dodržuje. Najdete ho na jižní straně náměstí před autobusovou zastávkou - zelené vchodové a východové dveře, nad nimi nápis Punto Sma Supermercato.

# 17.01.2012, 14:44.
Zase mi ještě není úplně jasné. 2 vstupy v rámci Roma Passu - mohu je využít pro Koloseum a Vatikán - Sixtínská kaple? Děkuji. Mirka.

Roma Pass ve Vatikánu neplatí.

# 17.01.2012, 13:20.
Ještě tu mám jednu nesrovnalost: busy Cotral jezdí z letiště Fiumicina na Termini za € 4,50 a vztahuje se na ně 3-denní jízdenka nebo ne? Děkuji :-) Mirka.

Nevztahuje.

# 17.01.2012, 13:05.
Ještě jednou dobrý den pane Řehůřek, můžete mi, prosím, ještě napsat, jak se dostaneme z Piaza Re di Roma k moři? Děkuji moc. Mirka.

Jeďte metrem A na Termini, přestupte na metro B a jeďte směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana, přestupte na vlak Roma - Lido a vystupte na některé stanici u moře. Např. na konečné Cristoforo Colombo. Na celé trase lze využít časovou jízdenku metrebus.

# 17.01.2012, 08:47.
To už vypadá snadněji :-) Děkuji za Vaši radu. Co se týče níže popisovaných jízdenek, lze je zakoupit hned na letišti a popřípadě kde? Nějak mi nevychází počet dní. Budeme v Římě 3 noci, tzn., že pokud si koupím hned po přistání ve středu, bude mi platit jen do pátku a v sobotu na cetu zpět už nebude. Kolik by nás stála první či poslední cesta z letiště do hotelu za extra jízdenky. Dokážete to sčítnout? Nebo se nám vyplatí koupit raději týdenní? Děkuji moc, mějte hezký den! Mirka.

Jízdenky metrebus zakoupíte v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků v době od 6:30 do 21:00. Jízdenky platí vždy do půlnoci posledního dne platnosti. Tzn. pokud si koupíte třídenní jízdenku ve středu, platí do páteční půlnoci. Ten poslední (nebo první) den zaplatíte navíc jen jednu jízdenku BIT. Jízdenku z letiště a na letiště budete muset zakoupit vždy. Jízdenky metrebus na žádnou z doprav z letiště a na letiště neplatí.

# 16.01.2012, 10:24.
Dobré ráno pane Řehůřek, moc děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Po přečtení, jak složitě bychom se do námi vybraného hotelu dostávaly, jsme nakonec zvolily jiný a to hotel B&B Desiderio di Roma, Via Tuscolana 16 , Appio Latino, Roma, 00182. Jestli Vás tedy ještě jednou mohu požádat o cestu z letiště Fiumicino do tohoto hotelu (přiletíme s dcerou ve středu 2.5.2012 v půl jedné odpoledne), budu Vám velice vděčná. Ještě jeden dotaz k dopravě bych měla. Týdenní jízdenky CTI za € 16,00 platí ve stejných spojích jako 3-denní BTI za € 11,00? Nebo jaký je mezi nimi rozdíl? Kterých spojů se týkají - co jsem vyčetla z Vašich odpovědí, tak po Římě jezdí městské římské busy, metro, bus Cotral, vlak FR, vlak Leonardo Express a Shuttle bus. Moc byste mi pomohl, kdybych před cestou už tyto informace měla. Chtěla jsem se ještě zeptat, jaktože znáte všechny odpovědi ohledně Říma? Žijete v Římě nebo je to jen Vaše hobby? :-) - znalosti jsou udivující. Děkuji a přeji fajn den, Mirka.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nasedněte na metro A jeďte směr Anagnina. Vystupte na stanici Re di Roma (čtvrtá za Termini). Piazza Re di Roma je kruhového tvaru, kolem něj je kruhový objezd. Výstup z metra je uprostřed náměstí. Musíte přejít na Via Aosta a jít od náměstí po levé straně. Hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Tuscolana. Vaše ubytování je po levé straně. Můžete tam z náměstí Piazza Re di Roma dojít i přes Via Appia Nuova. Hned druhý blok má v přízemí firmu BNL - se zeleným logem. Když se kolem bloku vydáte doprava (po třech jeho hranách), dovede Vás k Vašemu ubytování. Jízdenky BIT, BIG, BTI a CIS platí ve stejných spojích. Rozdíl je jen v ceně a době platnosti. Platí na území Říma pro autobusy, tramvaje, trolejbusy a městské linky společnosti Cotral. Dále na metro A i B, regionální vlakové spoje Roma - Lido, Viterbo, Giardinetti, a městské části regionálních vlakových spojů Trenitalia (FR1, FR2). Neplatí pro speciální linky (Archeobus apod.) a pro dopravu z letiště a na letiště. Neplatí také na Leonardo Express, SIT Bus Shuttle, atd.

# 11.01.2012, 13:59.
Dobrý den pane Řehůřek, funguje ještě vaše poradenství ohledně Říma? Modlím se, aby ano. Děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den. Mirka.

Funguje, ale překračuje to naše časové možnosti.

# 08.01.2012, 21:58.
Dobrý deň chcem sa Vás spýtať? na týždenný lístok CIS, keď si ho zakúpim hneď na letisku môžem ho použiť už v autobuse Atral? Ďakujem. Peter.

Jízdenky metrebus není možné použít na žádnou dopravu z letiště Fiumicino nebo Ciampino.

# 08.01.2012, 17:17.
Je možné zakoupit si vstupenky na památky do Říma elektronicky? Děkuji moc za odpověď a přeji vše dobré. Michaela.

Vstupenky do římských muzeí je možné zakoupit elektronicky na portále museiincomuneroma.it, konkrétně odtud vede odkaz na portál ticketclick.it. si pak můžete zakoupit přímo přes jeho oficiální stránky.

# 08.01.2012, 00:46.
Dobrý den pane Řehůřku. Zjistila jsem, že XIV. Settimana della Cultura je letos od 14. do 22.4.2012. Mám obavy, že Řím bude plný turistů a bude problém navštívit památky. Co prosím doporučujete? Vyplatí se to vůbec? Nebo člověk stráví čas ve frontách, případně se do muzeí, galerií atp. vůbec nedostane? Týká se vstup zdarma i Vatikánu? Děkuji moc za odpověď a srdečně zdravím. Irena.

Je to daň za ten volný vstup. Musíte počítat s tím, že u většiny významných státních památek, kde je vstup zdarma, budou fronty. S tím souvisí i větší koncentrace lidí v Římě. Zda se Vám to vyplatí, musíte zvážit sama. Settimana della Cultura se týká památek, muzeí, archeologických nalezišť, archivů a knihoven vlastněných a provozovaných státem Itálie. Vatikán je samostatná země a neúčastní se této italské kulturní akce. Počítejte s tím, že budete za vstupy do Vatikánských muzeí platit běžnou cenu. Stejně tak i některá soukromá muzea v Římě se této akce neúčastní.

# 04.01.2012, 19:09.
20.ledna 2012 přiletím na letiště Fiumicino, potřebuji se dostat do hotelu Fiamma (Via Gaeta 61, Roma). Děkuji. Petr.

Z letiště se dopravte na Termini. Tato doprava je mnohonásobně v mnoha variantách zmiňována v našich otázkách a odpovědích. Z haly vyjděte na náměstí a vydejte se po jeho pravém okraji. Přejděte Viale Enrico de Nicola a kolem půlobloukové budovy Terme di Diocleziano vejděte na Via Gaeta. Ulice zahne doprava a tam najdete svůj hotel.

# 04.01.2012, 01:31.
V březnu letím přes Řím s přítelkyní do Číny. Přílet po 22. hodině, odlet v poledne následující den. Myslíte, že se to dá přečkat v tranzitu? Jan.

Doporučujeme navštívit web sleepinginairports.net, kde jsou na toto téma zkušenosti ostatních cestovatelů.

# 03.01.2012, 12:49.
čtu na Vašich stránkách Vaše rady a tak si také dovolím jednu prosbičku a to, zda byste nám poradil, jak se nejlépe dostaneme z letiště do hotelu. Přilétáme 2.5.2012 ve 13:40 na letiště Fiuminico a ubytované budeme v hotelu Capannelle, Via Siderno 37, Appio Latino. Moc děkuji :-) Mirka.

Máte to daleko a ve všech variantách s několika přestupy. Asi nejoptimálnější řešení je jet z letiště vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Tuscolana. Tady musíte přejít na Via Monselice. Po levé straně je zastávka autobusu č. 85 (i v tomto směru pojede). Musíte jet směr Rocca di Papa a vystoupit na zastávce Arco di Travertino. Jděte jen kousek ve směru jízdy autobusu a na stejné ulici po pravé straně je zastávka autobusu č. 664. Musíte jet směr Cosoleto. Vystupte na zastávce Appia / Appio Claudio. Jděte ve směru jízdy autobusu, hned na první křižovatce odbočte doleva, na další doprava a to už půjdete po Via Siderno. Váš hotel je za třetí křižovatkou (první dvě tvaru T) po levé straně. Na autobusy Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,00 nebo nějaká časová jízdenka či Roma Pass.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -