DOMŮ

Cesta autem z polského Kutna

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2012 / Domů

Po tom, co český tým vypadl v Evropské kvalifikaci Little League ve čtvrtfinále s Itálií, museli se hráči vystěhovat z ubytovny. My jsme čas využili k tomu, abychom se vystěhovali z Villa Hubertus. S touto variantou jsme v našich plánech počítali, proto nám sbalení nezabralo tolik času. Rozloučili jsme se s majitelkou, načerpali jsme na čerpací stanici Shell plnou nádrž a vrátili jsme se do Evropského centra Little League, kde jsme vyzvedli Lukáše, protože cestu zpět absolvoval s námi. Do České republiky jsme cestovali stejnou trasou jako cestou Do Kutna. Najeli jsme na silnici č. 60 a vydali jsme se opačným směrem než na výlet do města Płock. Minuli jsme odbočku, po které jsme jeli při jednom výletu na Hrad Oporów, odbočku, po které jsme jeli při dalším výletu do romantické zahrady Arkadia a poté jsme dojeli až k jihovýchodnímu okraji Kutna. Tady jsme se napojili na silnici č. 702.

Přejeli jsme přes řeku Bzura a dojeli do obce Piątek, ve které se nachází geometrický střed Polska. Je to bod, který je těžištěm geometrického útvaru s tvarem a velikostí správních hranic Polska. V centru obce to připomíná památník. Pokračovali jsme dál po silnici č. 702 a ve městě Zgierz jsme se napojili na silnici č. 91. Vjeli jsme do Lodže a po západním obchvatu jsme se přes toto třetí největší město v Polsku přenesli. Silnice č. 91 nás dovedla do města Piotrków Trybunalski a dál přes Radomsko do Čenstochové. Odtud to už bylo jen kousek do Katowické konurbace, největší a nejlidnatější metropolitní oblasti Polska. Za Podwarpie jsme najeli na silnici č. 86, která nás kolem měst Sosnowiec a Katowice dovedla do města Tychy, odkud jsme už pokračovali po silnici č. 1 do Bielsko-Biała. Odtud už to bylo jen půl hodiny do Českého Těšína.

Z polsko-české hranice už cesta ubíhala rychle. Přes Český Těšín, Frýdek-Místek, Příbor a Nový Jičín jsme dojeli na D1, kterou jsme po chvíli zase opustili. Po rychlostní silnici č. 35 jsme dojeli do Olomouce a po rychlostní silnici č. 46 přes Prostějov do Vyškova. Odtud to už bylo jen kousek domů.